Generaal Honger Onzekerheid en onrust blijven voortbestaan Fransch convooi aangevallen „FRANKEN" r „HALF OM" NIEUW ROOD Verduistering Nieuwe burgemeester van Leiden Geheime slachterij te Arnhem ontdekt 18 ct. per 800 gram VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SINT PETRUS" Omzetbelasting op tabak tot 1 Mei uitgesteld Bemanning van de Nederland in veiligheid Duitschers en Italianen verlaten het land E.N. A.van MEVER D E N Britsche bodems weer Van Algiers' kust verdreven Audiënties op het Vaticaan TUINB0UWEXP0RT NAAR ZWEDEN DEFENSIESCHADE AAN VISSCHERSVL00T Sluitingsuur voor de kruiden ierszaken MATSOEOKA NAAR ROME VOOR SLECHTS 1* CENT MAANDAG 31 MAART 1941 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Bessen-aperitief ft. 2.85 p. literflesch Sm»***1 DE TOESTAND IN JOEGO-SLAVIë j- De toestand in Kroatië GEMEENTERAAD IN BOTTER OVER HET IJSSELMEER Roosevelts telegram aan Koning Peter II Ital. gezant te Belgrado bij Nintsjitsj NACHTELIJKE AANVAL- LEN OP ENGELAND REDE VAN ROOSEVELT V ACCOUNTANT, lid neo.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na b uur 23121 Mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck volgt mr. A. van de Sande Bakhuyzen op EXTRA TUINBOUW- CULTURES De politie wist in totaal zeven daders en htm medeplichtigen te achterhalen 64STE JAARGANG No. 22930 Nederlandsch tuinbouwproduc ten aangewezen Volledige vergoeding voor Bun schoten en Spakenburg Gelijkvormige regeling vastgesteld Na een bezoek aan graf van Frederik den Grooten Aankomst op den Brenner DIT NUMMER BEST AA I UIT ACHT BLADZIJDEN MET is Uw broodrantsoen ruim voldoende. Probeert het en Gij zijl overtuigd. HERSTELvan Uw HAARGROEI 99 MALIEBAAN 50 UTRECHT Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een der meest macabere figuren in het oorlogsbedrijf is generaal Hon ger, die met "n langzaam werkende wreedheid niet alleen de krijgers, maar ook de burgers, de grijsaards, de moeders, de vrouwen en de kinderen tracht te wurgen. In nagenoeg alle oorlogen der wereld geschiedenis heeft deze apocalyptische ruiter 'n sinistere rol gespeeld, soms met, soms zonder succes. In vroegere eeuwen, wanneer een vesting werd belegerd en de bestormingen geen resultaat oplever den, moest generaal Honger trachten de stad tot overgave te dwingen. De belege raars sloten dan alle toevoerwegen af, zoodat geen wapentuig of voedsel de be legerde stad kon binnenkomen. Ontstel lend zijn de verhalen van de ellende, den nood, de demoralisatie, welke door een stelselmatige uithongering worden ver oorzaakt. Onze eigen vaderlandsche ge schiedenis is rijk aan zulke verhalen. Herinneren wij slechts aan het beleg van Leiden, dat tenslotte dank zij het uithou dingsvermogen van de bevolking in een gelukkig ontzet verkeerde, een ontzet, dat nog jaarlijks als een plaatselijke ieestdag wordt gevierd. Generaal Honger, gevreesd en gehaat om zijn onmensche- lijkheid, die zich bij voorkeur tegen weerlooze vrouwen en kinderen en grijsaards richt (immers de soldaten, zij, die actief deelnemen aan de verdediging, worden zooveel en zoo lang mogelijk van Voedsel voorzien om hun strijdkracht in stand te,houden), heeft in den loop der eeuwen zijn taak in plaats van inkrim pen zien uitbreiden. Alle pogingen om den oorlog te hujnaniseeren en generaal Honger bij onderlinge overeenkomst op non-actief te stellen, zijn practisch ijdel gebleken. Werden er vroeger slechts vestingen en steden met uithongering bedreigd, in de groote moderne oorlogen is het „dank" zij de geweldige technische ontwikkeling mogelijk geworden, een uit- hongermgsbeleg te slaan rond geheel een land, ja, geheel een continent. De stel regel, dat levensmiddelen niet tot con trabande mochten worden verklaard, wordt met voeten getreden. In de eerste maanden van den huidigen oorlog, toen ons land nog buiten de gevechtshande lingen stond, hebben wij dat reeds moe ten ervaren, al waren de voorraden hier te lande toen nog zoo aanzienlijk, dat wij niet onder een nijpende schaarschte leden. Maar thans, nu de hongerblokkade en contrablokkade steeds sterker haar in vloed doen gelden, worden heele gebieden in Europa door den ignobelen generaal Honger af gestuurd met de redeneering, van de theorie van den totalen oorlog, waarbij de burgerbevolking niet alleen het slachtoffer wordt van bombardemen ten uit de lucht, maar ook van het af- snoermgssysteem der blokkade. De theorie van den totalen oorlog leert, dat een oorlog niet alleen door de legermachten, maar ook dooi de voor die legermachten werkende en die legermachten steunende Durgerbevolking wordt gevoerd. Zij De- schouwt levensmiddelen als ammunitie en wapentuig. De totale oorlog streeft naar de totale vernietiging. Door den vijand veroverde of bezette gebieden verklaart hij tot oorlogsterrein en zelfs op niet be zette en uit de oorlogsvoering uitgescha kelde gebieden, zooals b.v. het onbezette gebied in Frankrijk, wordt generaal Honger afgestuurd met de redeneering, dat het voor die gebieden doorgelaten voedsel wel eens ten goede zou kunnen komen aan den oorlogvoerende. Reeds maanden lang heeft men kunnen lezen over het plan van den Amerikaanschen oud-president Hoover, die onder den vorigen oorlog met zijn „relief-commission" zulk een hulp vaardige en menscniievende rol heeft gespeeld in de bezette gebieden, en de obstakels, die dit hulpplan ter verlichting van den nood der burgerbevolkingen in de door den oorlog geteisterde staten in Europa in den weg worden gelegd. Naar het A.NP. bericht, heeft de New York Times medegedeeld, dat 'n aantal hooge katholieke geestelijken, onder wie twee Amerikaansche aartsbisschoppen en 18 bisschoppen, besloten hebben een ver klaring te publiceeren om deze actie van Hoover te steunen. In deze verklaring, die ook door kardinaal O'Connel van Boston onderteekend is, zou o.m. ver klaard worden, dat een overwinning, die op „lichamen van vrouwen en kinderen" gebouwd zou zijn, niet definitief en rechtvaardig kan zijn en dat gebruik making van den honger ais strijdmiddel moreel niet gerechtvaardigd kan worden. Deze hooge Katholieke kerkelijke autori teiten volgen met een dergelijke verkla ring het voetspoor van Z. H. den Paus, die met vaderlijke bezorgdheid alles doet, wat in Zijn vermogen ligt, om het leed en den nood van alle oorlogsslachtoffers te verzachten. De Katholieke Kerk strekt haar helpende armen uit naar geheel de lijdende menschheid. Geen politieke of andere overwegingen geven Haar die houding in. Zij acht het slechts Haar plicht de parabel van den barmhartigen Samaritaan ter harte te nemen en het gebod van Christus, alle evennaasten zonder onderscheid te beminnen, na te leven. Tengevolge van de verhooging van den ta baksaccijns waarvan de 100 opcenten niet in den prijs der artikelen, doch afzonderlijk bere kend wordt, zijn er moeilijkheden gerezen om trent de doorberekening van de omzetbelasting. In verband hiermede is thans de invoering der omzetbelasting op tabaksproducten tot 1 Mei uitgesteld. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de opvarenden van het tot zinken gebrachte Nederlandsche motortankschip „Nederland" zich in goeden welstand te San Francisco be vinden. Het schip behoorde toe aan de N.V. Neder- Jandsche Pacific Tankvaart Maatschappij in Den Haag. v-vwww Op bezoek bij de Italiaansche marine. Leden van het Duitsche luchtwapen bezichtigen een der Italiaansche oorlogsbodems (foto Weltbild) BELGRADO. 31 Maart. (Stefani) Tijdens den ministerraad van gistermiddag, die zeer lang duurde, heeft men o. a. den binnenlandschen toestand behandeld, die nog zeer onzeker lijkt, vooral ais gevolg van het voorbehoud, gemaa-tt door de Kr oaten door middel van de Hrvatski Dnevnik, het orgaan van dr Matsjek, voorzit ter van de Kroatische Party, In politieke kringen meent men, dat ook de buitenlandsche toestand bespi oken werd Er is geen verklaring gepubliceerd De staat van beleg duurt voort. Pantser wagens en mitrailleurs bewaken nog de openbare gebouwen. De mobilisatie duurt voort. Verder wordt bericht dat de kolonie Ryksduitschers te Belgrado ten getale van 1100 personen, Zondagavond om 21.00 uur plaatselijken tijd met het schip „Uranus' via den Donau naar Duitschl&nd is ver trokken. Volgens de laatste berichten beginnen ook de Italiaansche staatsburgers en de Ita liaansche journalisten Joego-Slavië te ver laten. Ook de in Kroatië wonende Rijksduit- schers hebben bevel gekregen het land te verlaten. De Kroatische autoriteiten hebben hierover hun groote spijt betuigd en helpen de Duitsche instanties bij de organisatie van het vervoer zooveel mogeiyk. Ook in politieke kringen te Boedapest acht men volgens Stefani den Joego-Slavisehen toe stand nog zeer onzeker. Berichten uit Belgrado melden, dat maatregelen zijn genomen tegen persoonlijkheden, die bekend stonden voor hun sympathieën met Duitschland. Naar uit Graz wordt bericht zdjn sedert 29 Maart van Joego-Slavische zijde alle grens overgangen van Stiermarken naar Joego- Slavië, behalve het personenverkeer per trein via MarburgSpielfeld, volkomen afgesloten. Zooals verder wordt gemeld, werd in Belgrade Zateraag stelselmatig het gerucht verspreid, dat er in Italië een revolutie was uitgebroken en dat de Duce vermoord was. Men beoogde hiermede duidelijk het doel, de volksmassa's opnieuw tegen Duitschland op te hitsen en tot onbezon nen daden tegen de spilmogendheden te verlei den. Deze geruchten waren afkomstig van den Griekschen gezant Bibica Rossetti. Deze had in opdracht van 't Engelsche gezantschap verschil lende journalisten bij zich ontboden en hup dit gerucht verteld. Naar de Zweedsche bladen van het Zweed- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken vernemen heeft de regeering te Belgrado den Zweedschen gezant Malmar haar spijt be tuigd voor het Incident van Donderdag j.l. Zooals bekend Is, werd de Zweedsche gezant in Belgrado, toen hij een militaire afzetting wilde passeeren, door de bevolking handtas- teiyk aangevallen. Naar D. N. B. meldt is de toestand in Agram nog steeds kalm. Naar aanleiding van de troons- bestyging hebben slechts de openbare gebouwen Binnenkort zal het gemeentebe stuur van Enkhuizen een bronzen gedenkplaat worden aangeboden ter plaatsing in de hal van het gemeentehuis als herinnering aan en bewijs van dankbaarheid van de inwoners van Bunschoten voor de goede zorgen, tijdens de evacuatie ondervonden. De prachtige plaat, in relief uitgevoerd, is vervaardigd door de fa. Begeer te Utrecht. De heer Z. van Diermen, raadslid der gemeente Bunschoten, heeft zijn botter ter beschikking gesteld om den gemeenteraad naar Enkhuizen te vervoeren. De aanbieding en aanvaarding zullen met eenige plechtigheid gepaard gaan. Ook andere Bunschoters zullen zich per botter naar Enkhuizen begeven. en enkele afzonderlijke hutzen van Serviërs de vlag uitgestoken. Geen enkel huis van een Kroaat vertoont een vlag. Later werd bericht, dat het Zaterdagavond ook te Agram tot demonstraties van betrekke- ïyk geringen omvang is gekomen. Daarop is de universiteit gesloten. De Kroatische politie heeft alle maatregelen getroffen, om incidenten en excessen, als in Belgrado voorgevallen zijn, te voorkomen. In de Kroatische stad Esseg heeft de be volking in betoogingen uiting gegeven aan haar sympathie voor de spilmogendheden. De Servische politie trad met de blanke wapens tegen de Kroaten op. Verscheidene personen werden hierbij zwaar gewond. Het staatsblad van het banaat Kroatië publi ceerde, zooals verder wordt bericht, eerst in het nummer van Zaterdag de proclamatie van Koning Peter II. Echter Is tot dusver de offi cieel gepubliceerde ïyst van ministers, die den Kroatenleider, dr. Matsjek, als eersten piaats- vervangenden premier noemt, ofschoon deze zün toestemming in het geheel nog niet heeft ge geven en ook den ambtseed nog niet afgelegd heeft, niet gepubliceerd. Hetzelfde geldt voor de verklaring van den nieuwen premier, gene raal Sinowitsj. In den dom te Agram is Zaterdagochtend ter gelegenheid van de troonsbestüging van Ko ning Peter II een Te Deum gehouden, dat door den Kroatischen metropoliet en aartsbisschop van Agram, Stepinats, werd gecelebreerd. Aan wezig waren, ook de banus van Kroatië en de vice-banus, de leden der regeering van 't ba naat, de burgemeester van Agram, de generali teit en het corps consulaire. Eveneens bericht het D. N. B. uit Agram, dat de vice-president der Kroatische Boe renpartij, ingenieur Koschatic, Zondagavond als afgezant van dr. Matsjek van Belgrado is gereisd, om zich met alle gezaghebbende instanties in verbinding te stellen. Zooals uit Washington wordt gemeld heeft de plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, op zyn persconferentie verklaard, dat hy niets had toe te voegen aan het telegram van President Roosevelt aan Ko ning Peter II van Joego-Slavië. Hy sprak den Amerikaanschen telegraafagentschappen zijn dank uit voor hun „uitstekende berichtgeving" over de ontwikkeling in Joego-Slavië. Het de partement van Buitenlandsche Zaken, aldus Sumner Welles, staat weer in verbinding met het gezantschap te Belgrado en heeft daarvan een menigte berichten gekregen, die overeen stemmen met het nieuws der agentschappen. De New-Yorksche pers, vooral de New- York-Times, acht het boven allen twijfel verheven, dat president Roosevelt volledigen moreelen steun aan den „nieuwen koers" te Belgrado zal geven. Regeeringskringen te Washington erkennen zonder aarzelirfg, dat de Amerikaansche inmenging in de politiek van Joego-Slavië de revolutionnaire kringen der Serven tot hun optreden heeft aangemoedigd. Naar Stefani meldt, heeft de Italiaansche gezant te Belgrado gisteren een langdurig on derhoud gehad met den Joego-Slavischen mi nister van Buitenlandsche Zaken. BERLIJN, 31 Maart. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt, dat in den afgeloopen nacht bommen zyn geworpen op eenige plaatsen in Oost-Engeland en Zuid- en Zuidoost-Schot land. Londen heeft een kort luchtalarm gehad NEW YORK, 31 Maart. 'D. N. B.) Ter ge legenheid van het z.g.n. Jackson-diner heeft president Roosevelt aan boord van het jacht „Potomac" een radiorede gehouden, waarin hij het Amerikaansche volk opnieuw tot eenheid aanspoorde. Uit het bondgenootschap van de „dictatorenlanden" ontstaat voor Amerika, zyn eenheid, zijn democratie en zyn grondbeginse len een bedreiging, die steeds naderby komt. Roosevelt waarschuwde vervolgens tegen „pro pagandisten, défaitisten en misleiding", die nog steeds het onheilige evangelie van de vrees prediken. In dit verband viel hy ook de com munisten aan, van wie hy zeide, dat hun da den bewezen, dat zy zich au fond geenszins om de werkelijke rechten van de vrye arbeiders be kommeren. Zonsondergang 31 Maart 20.11 Zonsopgang 1 April 7.17 Het Rykscommissariaat maakt bekend: De Rykscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zijn verordening nr. 3 - 1940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheid in Nederland, met Ingang van 31 Maart 1941 den burgemeester van de stad Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Tot zyn opvolger heeft de Rijkscommis saris met ingang van 14 April 1941 majoor mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, thans leider van de juridische afdeeling In het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie benoemd. In den tijd tot 15 April neemt de be voegde wethouder de functie waar. Mr. Adriaan van de Sanae Bakhuyzen werd 18 April 1874 te Leiden geboren, waar zijn va der, prof. H. G. van de Sande Bakhuyzen, di recteur van de Sterrenwacht was. Na zyn voorbereidende studiën werd hy op 27 September 1893 als student aan de Leiascne universiteit ingeschreven en op 7 September 1900 promoveerde hy aldaar tot doctor na de rechtswetenschappen op een proefschrift, get:-- teld: „Nederlandsch Onderdaanschap''. Na eenigen tijd als volontair werkzaam te zyn geweest aan het Departement van B'. iter.- landsche Zaken, koos hy de consulaire loop baan en werd in 1911 benoemd tot vice-consul in algemeenen dienst. Als zoodanig werd hy oonsul te New York, waar hy in later jaren den persoonlijken tite'' van oonsul-generaal kreeg, m welken rang hy nadien ook te Singapore fungeerde. Eenige jaren daarna werd hy werkzaam ge steld bij de Ned. Indische regeering en wel a.s tijdelyk hoofd van het kantoor voor buitenland sche handelsaangelegenheden. In 1916 werd hij op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen, waarna hy, in net vaderland teruggekeerd, werd benoemd tot waarnemend directeur van het Rijksbureau voor de Scheep vaart in Nederland. Verder was mr. van de Sande Bakhuyzen o.m. secretaris-generaal van de te Den Haag gehouden Russische Conferentie, welke een uitvloeisel was van de Internationale Economische Conferentie te Genua. Na een kor ten werkkring aan het Ministerie van Buiten landsche Zaken werd hy benoemd tot consul generaal, belast met de functie van zaakgelastig de van Nederland te Boedapest. Zyn benoeming tot burgemeester van Leiden op 31 December 1926, als opvolger van jhr. mr dr. N. C. de Gijselaar, riep hem weer terug naar vaderlandschen bodem en naar zijn vaderstad. Sinds 13 Januari 1928 was hy curator der Leidsche universiteit en na het aftreden van jhr. de Gyselaar als zoodanig ook president-curator De belangryke mogelijkheid tot teelt uitbreiding welke den Nederlandschen tuin bouw onlangs werd geboden door üe teelt van verschillende producten ten behoeve van de Duitsche Conservenindustrie, kan ten volle worden benut. Naar we vernemen heeft dezer dagen de toewyzing plaats gevonden voor de kweekers die zich hadden aangemeld voor net beoefe nen van die extra teelt, waarby in het alge meen de aangevraagde oppervlakte Is toege staan Voor de producten, die geteeld zullen wor den, zijn de volgende prijzen by contract vast gesteld: voor doperwten f 12,dubbele boo- nen zonder draad f 13.—, peen t 3.—, prei f 6.—. knolseldery zonder lof f 76(1, alles per 100 kilo. VICHY, 31 Maart (D. N. B.) Engel sche zeestrijdkrachten hebben, naar offici- eele Fransch e zijde is medegedeeld, Zondag ochtend in de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust, tusschen Nemours en O ran, een Fransch convooi, Destaande uit vier vrachtschepen, dat vergezeld van een torpedojager van Casablanca naar >ran op weg was, aangevallen. Het convooi kon op het oogenblik van den aanval zich in de haven van Nemoers in vei ligheid stellen. De batterijen van de kustver dediging en het luchtwapen, hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oorlogs schepen beantwoord en deze schepen terugge dreven. De Engelsche oorlogsschepen bestonden uit een kruiser en vyf torpedojagers Van Fransche zyde zijn tot dusver geen ver liezen gemeld. Naar aanleiding van den nieuwen Engelschen aanval op Fransche schepen wordt van bevoegde Fransche zyde te Vichy verklaard, dat het aan gevallen convooi onder een symbolisch escorte, n.l. onder bescherming van een torpedojager voer, zooals dit reeds sinds vele maanden het geval is. Aan den anderen kant wijst men er in Vichy op, dat de Engelsche aanval niet alleen in Fransche territoriale wateren werd gepleegd, doch zelfs in de onmiddellyke nabijheid der kust. Het convooi bevond zich op weg naar Algiers, d.w.z. van het eene punt van het Fransche im perium naar het andere. Het is dus onmogelijk en hierop legt men in bevoegde Fransche krin gen den nadruk de Engelsche operatie te rechtvaardigen als een noodzakelijk gevolg van de blokkade, te meer daar dit transport bestemd was voor de voedselvoorziening van het Fransche imperium. De Fransche schepen hadden rijst, suiker en gerst voor de inboorlingen van Al gerije aan boord. Het Fransche oorlogsschip, dat het voor de Noord-Afrikaansche kust aangeval len convooi escorteerde, was de 1500 ton groote torpedojager Simoun. In Fransche marinekringen verklaart men dat de Simoun ondanks de geweldige overmacht zich prachtig geweerd heeft, zoodat, dank zij zyn bescherming, de vier vrachtschepen de haven van Nemours hebben kunnen bereiken. Vorige week is de politie te Arnhem, in samenwerking; met een ambtenaar van het Gemeente Slachthuis, aldaar, erin geslaagd, in de Geldcrsche hoofdstad een geheime slachtery te ontdekken, waar frauduleus koeien en varkens werden geslacht. Deze slachterij was ingericht in een onbe woonbaar verklaarde woning en toen hier een inval werd gedaan, werden er twee koeien en drie varkens aangetroffen, welke kort te voren moesten zijn geslacht. Alles wees er echter op, dat meerdere slach tingen hadden plaats gevonden; er zijn b.v. 9 koeienpooten aangetroffen. Er rezen ernstige vermoedens tegen de be woners van het naast deze slachtery gelegen huis. Toen zy aan den tand werden gevoeld, toonden zy zich echter zeer verbaasd en ver klaarden van deze slachtery niets af te weten er. nimmer gemerkt te hebben, dat in het perceel naast hun woning vee werd geslacht. De politie nam met deze verklaringen geen genoegen, want de z.g. „stille getuigen" gaven een „sprekend" bewijs, dat deze mensdhen er wel meer van wisten. De vier bewoners van het perceel zijn daarom in arrest gesteld. By het onderzoek was b.v. gebleken, dat de verlichting in deze slachterij was aangesloten op den electnciteitsmeter m de woning van de verdachten. Verder werd ontdekt, dat, wanneer men ln d" woning van de verdachten op een knopje druk te, in de slachtery een bel ging. Zoodoende wa het dus mogeüjk om, wanneer tydens het slach ten in de woning een Inval werd gedaan, ae daders bijtyds te waarschuwen. Voorts slaagde de politie er in, met oehuip van stille getuigen, vast te stellen, dat een sla ger den verdachten behulpzaam moest zyn ge weest. Het gelukte, dezen slager op te sporen Ook hy ontkende eerst lets van deze slach tery af te weten doch juist eenige dagen te voren was door de politie vleesoh in beslag genomen, dat hij had verkocht. Toen ook de tweede slager, die by de slach tingen had geholpen, en de 'man, die een ge deelte van het vee had gekocht, waren gevon den, bleef er voor alle verdachten niets anders over dan een volledige bekentenis af te leggen. Vastgesteld Kon worden, dat minstens 5 koeien en ongeveer 20 varkens in deze slach terij frauduleus moeten zijn geslacht en vei kocht. De hoofdverdachten worden ter beschikking van de Justitie gesteld. ROME, 31 Maart (D.N.B.) De nieuwbe- benoemde vertegenwoordiger der Maltezerorde bij den H. Stoel, graaf Stanislaus Pecci, over handigde Zondagmorgen den H. Vader zyn geloofsbrieven. De H. Vader hield een toe spraak, waarin hy zyn vreugde uitte over het feit, dat graaf Pecci tot de familie van Paus Leo XIII behoort. Verder ontving Z. H. Zondagmorgen in af- scheidsaudiëntie den Roemeenschen gezant by het Vaticaan, Vasili Grigorcea, die benoemd is tot vertegenwoordiger van Boekarest by het Quirinaal. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, is de export van bepaalde Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zweden toegestaan, wanneer de Nederlandsche en Duitsche be hoefte gedekt zyn. Naar het A.NP. verneemt zal de schade aan de visscherevloot te Bunschoten en Spakenburg als defensieschade worden aangemerkt, zoodat het geleden verlies, ook het tydverlies. voor 100 pet. wordt vergoed. Het Centraal Kruideniersbedrijf te 's-Graven- hage heeft in overleg met de by het bureau aangesloten organisaties van detaillisten beslo ten, dat de kruidenierszaken voortaan met in gang van 1 April 1941 op de eerste vyf dagen der week zullen sluiten om 7 uur n.m. en des Zaterdags om 8 uur. Ook zullen de meeste zaken een mlüdagslui- ting invoeren van 1—2.30 uur. Deze regeling zal in de verschillende zaken door middel van een uniforme aankondiging worden bekend gemaakt. BERLIJN, 31 Maart (D.N.B.) Na een werblyf van vyf welbestede dagen in Ber lijn is de Jan">nsche minhter van Buiten landsche Zaken, Matsoeoka, Zondag naar Rome vertrokken. De rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, had minister Mat- soeoka afgehaald van het gastenhuis der ryksregeering, kasteel Belvédère, om hem te vergezellen naar het Anhalter Bahnhof. Aan weerszyden van den weg stonden for maties der Duitsche weermacht en party opgesteld. Daarachter stond dicht opeen de Berlijnsche bevolking, die den minister geestdriftig toejuichte. Voor het station stond een eerecompagnie der weermacht opgesteld, die de militaire eerbewyzen bracht. Nadat de beide ministers op Hartelijke wyze afscheid hadden genomen, vertrok de trein uit het station. Op den laatsten dag van zyn bezoek aan Berlyn heeft Matsoeoka met zyn gevolg nog een bezoek aan Potsdam gebracht, en eenige minuten in eerbiedig stilzwijgen doorgebracht by het graf van Frederik den Grooten. Maandagmorgen werd gemeld dat de speciale trein, waarin Matsoeoka reist, des ochtends te 6.40 uur op den Brenner is aangekomen. Het station was getooid met de kleuren van Japan, Italië en Duitschland. Matsoeoka werd door een Italiaansche delegatie verwelkomd. Hy on derhield zich hartelijk met deze delegatie en met den Japanschen ambassadeur te Rome, waarna hy afscheid nam van de Duitsche dele gatie, die hem tot de grens vergezeld had. De trein vertrok te 7.14 uur naar Rome. van (VOORAL DUN SNIJDEN) noodlf om deze annonce uitgeknipt in open envelop ale drukwerk aan om op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochure* over het Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Or.H.Nuiliii's Phann. Fabr. N.V., Den Haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1