Drie jaar Bond zonder Naam WINDCHARGER ALS SPAARPOT RENNIE TEELTPLAN AKKERBOUW 1941 Vliegtuigmoederschip bij Kreta getroffen Britsche vlootformatie aangevallen Zwemmen als verplicht leervak MAANDAG 31 MAART 1941 m Plechtige Hoogmis in de Utrechtsche Kathedraal ECONOMISCH SYSTEEM Nadere uiteenzettingen ten aanzien van de bepalingen Duitsch weermachtsbericht Verschillende Britsche koop vaarders vernietigd Wacht U voor de kat It al. weermachtsbericht Diredawa werd ontruimd Echtpaar Baier wint te Berlijn Hoog water in Noord- Brabant Wegen en landerijen staan blank Breda in het water CLANDESTIEN SLACHTEN EN PRIJSOPDRIJVING W i nierhulp Nederland: j brengt vreugde in veler leven. Licht, warmte en muziek, zonder dat een nota voor „electra" wordt gepresenteerd WIJ LUISTEREN naar Dinsdag 1 April A. J. Wittermans overleden KINDJE DRONK VERGIF Spreekuur 3 IGESTIF PASTILLES vermaarde 1 Landbouwzaden Goede tijding op de jaarvergade ring van den N. Z. B. Geslaagde recordpoging mej. A. Veldhuijzen VERGADERING BONDS RAAD NED. SCHAAKBOND De Kalorama-wandelmarsch uitstekend geslaagd Record aantal deelnemers Federatie waterpolo scheids rechters BERLIJN, 30 Maart (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakte Zondag be kend: Onderzeeërs hebben uit een sterk beveiligd convooi behalve de reeds gemelde drie tank booten nog vijf schepen van te zamen 33.000 br. ton weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland bestemde convooi, en wel acht schepen van te zamen 57.000 or ton ver nietigd. Een onderzeeër bracht bovendien twee tankbooten van 18.000 br. ton in totaal tot zin ken. Waarschijnlijk is, dat nog drie andere sche pen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van ma joor Krüger hebben gisterenmiddag op zee ten w.esten van Kreta een sterke Engelsche vlootformatie met succes aangevallen. On danks hevigen afweer van luchtdoelartillerie en jagers plaatsten zij op een vliegtuigmoe derschip drie voltreffers van bommen. Bij de luchtgevechten tijdens dezen aanval schoten gevechtsvliegtuigen een Britschen jager van toet type Hurricane neer. Alle eigen vliegtui gen keerden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoostkust heeft het luchtwapen gisteren een tankboot en een vrij grooten koopvaarder in brand geschoten en twee andere schepen zwaar beschadigd. In het kanaal van St. Georges zonk een schip nadat een bom geworpen was. Vliegtuigen van de gewapende verkenning bombardeerden haveninstallaties en barakkenkampen aan de Zuidoostkust van En geland. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht nogmaals voor den oorlog belangrijke doelen in het stads- en havengebied van Bristol met goed resultaat aangevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshandelingen boven Duitsch gebied verricht. in den zak. Lang niet alle witte ta bletjes zijn Aspirin-tjes. Aspirin alleen is te herkennen aan het Bayer-kruis Het Bayer-kruis garandeert veilige en zekere werking bij verkoudheid, griep en rheumatiek. ERGENS IN ITALIë, 30 Maart (Stefani) Hier volgt het 296e Italiaansche weermachts bericht: Aan het Grieksche front niets bijzonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtui gen hebben vijandelijke troepen aan het front van het elfde lager gebombardeerd. In den al- geloopen nacht hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps het vliegveld Halfar (Mal ta) gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand in den af geloopen nacht een luchtaanval gedaan op Tri pol is. In 't oostelijk deel van de Middeiiandsche Zee is een vijandelijke vlootformatie herhaal delijk aangevallen. Ondanks het hevige lucht afweergeschut heeft een Italiaansch toorpedo- vliegtuig een lichten kruiser getroffen. Toestei len van het Duitsche luchtcorps hebben met drie bommen van groot kaliber een vliegtuigmoeder schip getroffen en een vijandelijken jager neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand op het Noórdfront ten Oosten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze te- gen-aanvallen. in het gebied van Harrar heb ben onze troepen Diredawa ontruimd en nemen in goede orde nieuwe, Westelijker stellingen in Italiaansche jagers hebben een luchtaanval on dernomen op het vijandelijk vliegveld van Dzjidzjiga, waarbij vier toestellen op den grond vernield werden. Twee vliegtuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten radens een duel met vijandelijke jagers. Twee Italiaan sche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Te Berlijn viel de beslissing inzake de toe kenning van den eersten prijs van de rijkshoofd stad. Zooals verwacht werd, legde het echt paar Baier beslag op dezen fraaien prijs. Op merkelijk is daarbij, dat de internationale jury dit kunstrijderspaar tot tweemaal toe het hoog ste cijfer 6 toekende. De resultaten luiden: 1. Maxi en Ernst Baier (Duitschland)2. Ilse en Erich Pausin (Duitsch land), 3. Gerda Strauch en Giinther Noack (Duitschland), 4. Britta Rahlen en Bo Mothan- der (Zweden), 5. Baran—Falk (Duitschl.), 6. Palme—Biber (Joego-Slavië), 7. Schmidt—Ram- boldt (Duitschland) en 8. Minculescu—Eisen- beisser (Roemenië). Door den velen regen, die sedert Dinsdag j.l. is gevallen, is de waterstand in Oost-Noord- Brabant zoo hoog geworden, dat vele wegen en landerijen onder water staan. De land- en tuinbouwers ondervinden hiervan veel hinder, want het is juist de tijd van zaaien en planten; verscheidene groenten moesten reeds gezaaid zijn. Ook de wintergranen, die reeds op het veld staan, lijden door den hoogen waterstand zoo veel. dat zij dreigen verloren te gaan. Als de regen aanhoudt, zullen de landerijen, waarop deze granen staan, omgeploegd en op hieuw bezaaid moeten worden. Uit Breda schrijft men ons: Wederom staan honderden hectaren rond Breda onder water. De weilanden, waarop straks het vee moet grazen, dreigen te verzuren, en vele kassen met jonge groenten lijden groote schade. Waterwer ken en kunstwerken in de rondwegen om Breda Zijn stilgelegd. In Ginneken en Breda staan talrijke kelders onder en in sommige huizen dringt het water door de riolen naar binnen. In de richting Terheyden en aan de andere Zijde van de stad in de richting van de Belgisch grens is de Mark ver buiten haar oevers getre den; verscheidene boerderijen liggen hier door toet water nagenoeg geïsoleerd. De werkzaamheden op de akkers liggen volko men stil, wat bij langen duur op den komenden oogst van invloed zal zijn. Ambtenaren van den Crisis-opsporingsdienst hebben Zaterdag te Loenen op de Veluwe tij dens het vervoer over den weg 200 K.G. rund- vleesch in beslag genomen dat aan een land bouwer te Klarenbeek toebehoorde en clandes tien was geslacht. Bij de huiszoeking bij dezen landbouwer vonden zij nog een grooten voor raad dergelijk vleesch. Totaal is op 650 K.G. rundvleesch de hand gelegd. Te Apeldoorn heeft de politie in samenwer king met ambtenaren van den C.C.D. eenige personen aangehouden terzake van prijsopdrij ving van o.a. rijwielbanden, vleesch in blik, le verpastei, cacao en koffie. Deze personen werkten hiertoe samen. Na verhoor zijn zij op vrije voeten gesteld. Onder ongekend groote belangstelling van parochianen, geloovigen uit de stad Utrecht en vele andere steden van ons land, is Zon denmorgen in de Utrechtsche Kathedrale Kerk het uitgebreide feestprogram ter vie ring van den derden verjaardag van den Bonder zonder Naam ingezet. De promotor van den Bond, de Eerw. heer H. de Greeve, celebreerde aan het Bisschoppe lijk altaar om half elf zelf de Hoogmis en werd daarbij geassisteerd door de Weleerw. heeren W. ter Meulen en N. Vendrik, als diaken en subdiaken. In het priesterkoor waren aanwezig Z.H. Exc mrg. dr. J. de Jong, Aartbisschop; de Hoogeerw. heer mgr. D. Huurdeman, vic.-generaal; de hoog eerw. heer J. B. A. Batenburg, plebaan; de zeer. eerw. heer A. M. Jansen directeur van de K A.; de zeereerwaarde zeergel. pater dr. Caec. Huijgens O.F.M., directeur der R. K. Kerkmu zièkschool, en andere geestelijken. In het kerkgebouw waren de leden van het comité „Katholiek Utrecht", de zelateurs en zelelatrices van den Bond zonder Naam, de leden van het kerkbestuur en diverse religieuzen. Verkenners leidden de gasten naar hun plaatsen. Onder leiding van den heer Sjef v. d. Eerden zong het parochieel zangkoor de „Missa sim plex" van H. Andriessen voor 3-stemmig a ca- pella mannenkoor. Het Gregoriaansch werd zeer devoot gezongen. Nadat het H. Evangelie gezongen was, begaf de celebrant zich, na den zegen van den Aarts bisschop te hebben ontvangen, naar den preek stoel. Tot tekst van zijn predikatie koos de eerw. spreker de woorden uit het Evangelie van Pas sie-Zondag: „Gij echter berooft mij van mijn eer" en ontwikkelde dan de volgende gedach ten: „Ruzie met Christus" zou als titel kunnen staan boven dit Evangelie, waarin ons voor- Sparen is een goede deugd, die echter niet altijd even makkelijk te beoefenen valt. Zeker niet in dezen tijd, nu elk dub beltje nog eens omgedraaid wordt voor men het uitgeeft. Toch hebben we in Kennemerland pien tere menschen ontdekt, dfe hun hand er niet voor omdraaien als het om sparen gaat. Zij sparen electrischen stroom en blijven elke maand verschoond van een „electra"- rekening Op sommige afgelegen plaatsen in de bollen streek en ook in het open polderland van de Haarlemmermeer zoemen dagelijks propellers boven de daken. Op het zuchten van den wind richt zich de staart naar Oost, West, Noord of Zuid, terwijl de propellers niet van ophouden weten. Op deze afgelegen plaatsen is het n.l. voor de bewoners een dure liefhebberij om ver binding met een energiebedrijf te krijgen. Zij hebben dan ook naarstig naar een goede op lossing gezocht, die zij vonden in den wind- charger, die tevens in dezen tijd bijzonder eco nomisch is. Nu kolen en petroleum op den bon gaan en ook electriciteit wordt gedistribueerd, is het voor iedereen welkom, ais men zich kan bedie nen van een apparaat, waarmede men bijna gratis licht, warmte, muziek en kracht kan pro- duceeren. Welke huismoeder benijdt niet een ander, die voor 100 procent van haar waschmachine, de lampen en zelfs van de kachel kan genieten? De geschetste voordeelen van de menschen „buiten" zijn bijzonder verlokkelijk, maar er staat tegenover dat bij gebrek aan wind de petroleumlamp weer op tafel komt en dat de gebarsten platen weer onder de naald knarsen. Een der eigenaren van een windcharger ver zekerde ons echter, dat hij zich heel gelukkig voelde met zijn Installatie, die wel niet zoo grootsch is als de transen van een P.E.N.- gebouw, maar in ieder geval heel wat lieve duiten spaart. „Windstilte, meneer, neen dat kennen wij hier bijna niet In dit open land is Aeolus ons altijd goed gezind. Een enkele maal per jaar is hij minder goed gemutst en dan beleven we wel eens een benauwd oogenblikje. Mijn accu's zijn trouwens altijd zóó gevuld, dat ik het met een beetje zuinigheid een week lang kan uit zingen. De windcharger hapt door zijn snel draaien de beweging den wind uit de lucht. Hierdoor wordt de dynamo in werking gezet, die den oo- gewekten stroom via een draad naar beneden leidt, waar ik mijn „centrale" heb gebouwd. In de schuur is de schakelkast gemaakt, waar naast zes accu's staan. Slechts een druk op den knop is noodig om den stroom langs de veie leidingen door de woning te zenden. Zelfs mijn machines worden met dit apparaat op ga,ng ge houden. Met twintigj lichtpunten kan ik vol staan, terwijl de lampen varieeren van 20 tot 100 kaars. Het is niet eens noodig, dat de pro- pollers den geheelen dag door „zingen". Als de accu's gevuld zijn, kan de zaak stopgezet wor den. De ampère-meter is hei alziend oog en zoolar.g dat er gezond uitziet, behoef ik me geen zorgen te maken. Er wordt aan den char ger heel weinig vernieuwd of gerepareerd. Ge lukkig is dat ook slechts zelden noodig, omdat de windcharger een Amerikaansch ontwerp uit goed materiaal is gemaakt. Iedere huisvader met economische allures en wie heeft die in dezen tijd niet? zou een onaesthetisch geval als hier op het dak staat voor lief nemen en er graag zijn rekemngen voor het verbruik van electr.schen stroom voor inruilen. Dit wonder van economie in het pol derland wordt menigmaal door den stedeling met een tikje afgunst uit de verte bewonderd. gehouden wordt, hoe de pharizeeën en schrift geleerden een twistgesprek met Hem gegonnen Verpletterend is het, aldus spr., dat er men schen zijn, die ruzie kunnen maken met Chris tus, want nooit was er iemand, die zooveel tact had, om met de menschen om te gaan, zonder hen te kwetsen, als Christus. Zoover echter komt men, als men zich laat leiden door nijd, afkeer en jalouzie. Spr. ziet deze houding als een raad sel, dat alleen maar door Christus zelf wordt opgelost, als Hij zegt: „Als Ik u de waarheid zeg, waarom gelooft gij Mij niet?" Voor egoïsten, die slechts in zich zelf geloo- ven, in eigen waan en inzicht, moet alles wij ken. Maar is 't niet erg, dat een groep men schen de pretentie heeft, Christus aan te dur ven? In stompzinnigen haat leggen de egoïsti sche schriftgeleerden alles verkeerd uit, terwijl zij zeer goed beter weten, om tenslotte hun ver nielzucht te vieren door steenen te grijpen. Als de mensch bezeten wordt van egoïsme, komt de duivel in hem, en wat het beteekent. wanneer het egoïsme de wereld pakt, weten wij. Er bestaat in dezen slechts één oplossing- liefde tot God en dus ook tot den naaste. Helaas, heeft in den loop der eeuwen de liefde zooveel geleden, dat men thans plotseling warm gaat loopen voor een Bond, die niets doet dan een eeuwenoude waarheid prediken: Men kan niet God liefhebben en zijn naaste haten Men praat momenteel bijna over niets anders dan over oorlog en vrede en dat is te begrijpen één ding is echter slechts zeker: tot den vrede kunnen wij medewerken door gebed boete, inkeer en naastenliefde; daardoor kun nen wij Gods barmhartigheid over de wereld afroepen Er is alle reden om God te danken voor het vele goeds dat door den Bond gedaan kon wor den. Laten wij nu ook Gods zegen afsmeeken over het toekomstige werk, nu een nieuwe we reld moet worden opgebouwd. Allen verlangen wij naar een eerlijken en rechtvaardigen vrede: maar bedenken wij tenslotte wel, dat wij er al len een persoonlijk offer voor moeten brengen; dat mogen we niet aan anderen overlaten. De predikatie maakte op alle aanwezigen die pen indruk. Niet slechts in de Kathedrale kerk, maar ook in de andere parochiekerken van Utrecht werd Zondagmorgen een H. Mis gelezen tot intentie van den Bond zonder Naam. Des middags om drie uur had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de officieele opening plaats van de tentoonstelling van schil derijen, poppen en propagandamateriaal van den Bond. De bijeenkomst werd bijgewoond door den hoogeerw. deken Th. Knuvelder, het comité Katholiek Utrecht", de zelateurs en zelatrices van den Bond, deputaties uit vele steden van ons land, besturen van katholieke organisaties etc. Dr. J. Verlinden, voorzitter van „Katholiek Utrecht", hield een toepasselijke toespraak, waarna gelegenheid geboden werd, den promotor van den Bond attenties te bewijzen. Nadat leden van het R. K. Gemengd Koor, oJ.v. Hans Ponten, het „O, bone Jesu" van Ingegnieri hadden gezongen, hield de Eerw. heer H. de Greeve een inleidende rede, om alle belangstellenden te oriënteeren omtrent de ten toonstelling. Daarna zong Het koor het „Exsultate Deo" van Saarlatti, waarna onder leiding van den eerw. heer Henri de Greeve de genoodigden een rond gang maakten. Toen tegen vier uur het overige publiek werd toegelaten stonden lange en dichte rijen be langstellenden aan den ingang van het Gebouw K. en W. te wachten. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.0o Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 830 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Molto Cantabile, 10.20 Voordracht, 10.40 Molto Cantabile, 11.15 Viool f»n piano, 12.00 Gramofoonmu ziek, 12.30 Boerenreportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Solis tenconcert, 2.30 Gevarieerd programma, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Gramofoon muziek, 4.30 Gramofoonmuziek met toe lichting, 5.00 Pianosoli, 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest. Intermezzo: De actualiteit van den dag, 6.30 Esmeralda, 7.0o Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van aen dag, 8.45 Har- monie-orkset, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Orgelmuziek (opn.), 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.0o Orgelspel, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.15 Gramofoonmuziek, 11.00 Voordracht, 11.20 Celesta-ensemble, 12.15 Ensemble Bandy Balogh, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.0o Kamermuziek, 3.30 Voor zieken, 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursbe richten ANP. 5.30 Ensemble Amende, 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Ensemble Amende, 645 Gramofoonmuziek. 7.0o Vragen van den dag ANP, 7.15 Amusementsorkest, da meskoor en solist, 8.00 Nieuwsberichten van het ANP. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 830 Radiotooneel, 9.30 Orgelspel, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Zordag is te 's-Gravenhage in 73-jarigen ouderdom overleden de heer A. J. Wittermans. oud-directeur van de suikerfabriek Hollandia te Gorinchem. De begrafenis zal Donderdag om 1 uur op de begraafplaats Oud-Eik-en-Dumen te Den Haag geschieden. Een vreeselijke vergissing heeft te Oss aan een kindje van twee en een half jaar het leven gekost meldt de „Tel." De heer De Wert, aan de Asterstraat, die eenige dagen geleden van den Opbouwdienst naar huis terugkeerde, had o.a. een fleschje, dat, naar hij meende, koffie extract bevatte, meegebracht. Dit fleschje had hij van de rustkamer meegenomen en 't werd in de keukenvensterbank neergezet. Het twee en een halfjarig zoontje kreeg de kans 't fleschje te bemachtigen en er van te drinken. Toen het kind begon te huilen, had de moe der nog geen vermoeden wat er was gebeurd De kleine vertoonde teekenen van ongesteld heid. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Op advies van den dokter werd het kind naar het Sint Anna-ziekenhuis overgebracht, waar 't na smartelijk lijden is overleden. Bij een voorloopig onderzoek van de vloeistof is gebleken, dat het fleschje geen koffie-extract, doch een zinkchloraat bevatte. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Justitie zal eiken Dinsdag des namiddags te 2 uur aan het departement van Justitie spreekuur houden voor hen, die hem over'zaken, het departement betreffende, wen- sdhen te spreken. Geeft onmiddellijk ver- zachting bij het hevigste |;.- zuurbrandenindemaag. Onder voorld.contr.v ïchelk -apoth. G.).Logge 1.27 en 0.41, bU alle Apoth. en Drog. Naar aanleiding van het feit, dat nog niet iedere landbouwer op de hoogde is van de be palingen van het Teeltplan Akkerbouw 1941 heeft het A. N. P. zich met het departement van Landbouw in verbinding gesteld. In aansluiting op de mededeelingen hierom trent van officieele zijde gedaan en reeds in een vorige editie vermeld, laten wij nog vol gen De gewassen, waarvan de teelt onbeperkt is toegestaan, zijn: tarwe, rogge, gerst, kanarie zaad, veldboonen, Waalsche boonen, groene erwten, schokkers, stamboönen en verdere land- bouwpeul vruchten, aardappelen, suikerbieten, cichorei, zaadmais, koolzaad, vlas, boekweit en hennep. De tabaksteelt valt onder een bijzon dere tuinbouwregeling. Dit zijn de gewassen, die, op een enkele uit zondering na, op de eerste plaats in aanmer king komen voor menschelijk gebruik en voe ding der dieren. Voor geen van deze gewassen is een teeltvergunning noodig. Men mag geen onrijp graan afmaaien voor groenvoeder en evenmin onderpioegen voor groenbemesting, behalve in gevallen, dat het gewas is mislukt. Het is echter wel toegestaan snijrogge (rogge voor strooband) en groene maïs te verbouwen Terwijl op verloren hoekjes of erfperceelen en snitjekampen desgewenscht ook andere granen als groenvoedergewas mogen worden verbouwd. Snijrogge moet echter voor 10 Mei 1941 ge maaid zijn en op dit land moet een van de beperkte en de niet beperkte gewassen wor den verbouwd. Voor het scheuren van grasland wordt een premie van ten hoogste f 100 per ha. gegeven. Hieraan zijn echter enkele voor waarden verbonden. Het te scheuren perceel moet zoodanig zijn dat ï)et als bouwland gebruikt, kans geeft op een redelijken oogst. Graslanden die of door den aard van den grond, of door de ongunstige ligging, b.v. door te hoogen waterstand, als bouwland weinig kans op een behoorlijken oogst geven, komen dus niet voor scheurpremie in aanmerking. Het grasbestand van het te scheuren perceel moet zoo zijn, dat hiervan in 1941 een behoor lijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klaverland, Wes- terwoldsch raaigras of versleten kunstweide, die toch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. Aangifte van reeds gescheurd of nog te scheu ren we'land moest geschieden voor 15 Maart, i rechtstreeks bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, I die beoordeelt, mede op advies van den produc tie-commissaris, of het perceel voor voorloopige goedkeuring in aanmerking komt. Reed in 1940 gescheurde perceelen, waarop nog geen hoofdgewas is geteeld en geoogst, ko men eveneens voor een scheurpremie in aan merking, indien deze waren aangegeven en goed gekeurd. Wordt in 1941 vóór 15 Juli nieuw grasland of kunstweide aangelegd, dan wordt deze opper vlakte afgetrokken van het gescheurde opper vlak, behalve wanneer de inzaai is geschied on der een hoofdgewas. De bedoeling van de scheur premie is, de oppervlakte bouwland tevergroo ten. Wordt nieuw grasland aangelegd, dan wordt hierdoor de oppervlakte bouwland niet uitge breid en heeft men dus ook geen recht op scheur premie. Is een stuk grasland door de Landbouw- Crisis-Organisatie voor scheuren goedge keurd, dan heeft hiermede de landbouwer nog geen recht op de scheurpremie. Het is er om te doen, dat deze gronden een zoo hoog mogelijke opbrengst geven. Daarom is be paald, dat, wil de teler voor deze scheur premie in aanmerking komen, hij ook moet zorgen voor een goede bewerking en ver pleging van het gewas. Worden de perceelen verwaarloosd of op onoordeelkundige wijze bewerkt, dan werkt de boer niet in het be lang der voedselvoorziening en komt hij der halve ook niet voor de premie in aanmer king. Mislukt het gewas, of laat de stand te wen- schen over door oorzaken, die liggen buiten de schuld van den teler, dan komt hij toch voor een scheurpremie in aanmerking. In den loop van den zomer wordt voor elk perceel afzonderlijk de scheurpremie bepaald. Verder is de teler vrij in de keuze van de ge wassen en mag hij dus alle niet verboden gewas sen op het gescheurde grasland verbouwen, als hij zich maar houdt aan de beperkingen, die ten aanzien van haver, uien en groenvoeder ge wassen zijn gegeven, behalve in gevallen, dat de Landbouw-Crisis-Organisatie hem hiervan ont heffing heeft verleend. Elke teler is vrij, 5 are van zijn bouwland te bestemmen voor den verbouw van landbouw zaden naar eigen keuze, zonder dat hij hiervoor een schrifteijke vergunning noodig heeft. Voor een oppervlakte grooter dan 5 are is steeds een teeitvergunning noodig. De regeling voor landbouwzaden komt hier op neer, dat de zaadteelt van gewassen, waar van de verbouw hier te lande steeds kleiner is dan de binnenlandsche behoefte, n.l. alle gras- en klaverzaden (behalve Westerwoldsch raaigras)lucerne, wikken, lupinen, serradella, merg- en voederkool, niet wordt beperkt. Hier van is voor den landbouwer zoowel teelt voor eigen rekening als contractteelt toegestaan. Uit drukkelijk wordt er echter op gewezen, dat b.v. zij, die een teeltvergunning hebben aangevraagd voor de teelt van klaverzaad, zoete lupinenzaad of serradellazaad, ook verplicht zijn, hiervan zaad te winnen en dat het verboden is deze gewassen (behalve de eerste snede van klaver) groen te oogsten. Van de andere zaden is de teelt min of meer beperkt. De verbouw van koolraapzaad stoppelknollenzaad, boterzaad, Westerwoldsch raaigras voor zaadwinning, suikerbietenzaad en (in het algemeen) ook mangel en voederbie tenzaad is aan de landbouwers slechts toege staan, wanneer dit geschiedt op contract met een kweeker of handelaar. Van landbouwwortelen (gele wortelen), spur rie en cichorei voor zaadwinning kan naast contractteelt ook een beperkte oppervlakte wor den toegestaan voor teelt voor eigen rekening, Bij contractteelt worden de vergunningen aangevraagd door den handelaar of kweeker, met wien een oontract is aangegaan. Bfj teelt voor eigen rekening en risico hadden de aanvragen, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, vóór 1 Maart bij de Neder- landsche Akkerbouw Centrale ingediend moeten zijn. Thans nog binnenkomende aanvragen worden niet meer in behandeling genomen. Tenslotte willen wij er de landbouwers nog maals uitdrukkelijk op wijzen, dat tegen afwij kingen van het teeltplan, zonder dat daarvoor vergunning is aangevraagd en verkregen, streng zal worden opgetreden. De landbouwer moet hierbij bedenken, dat de voedselvoorziening voor Nederland in zijn hand ligt, dat het van zijn medewerking zal afhangen of Nederland bewaard blijft voor hongersnood en ondervoeding. En He boeren in Nederland kunnen dit, dank zü het hooge peil, waarop onze landbouw staat en waar om vele landen ons kunnen benijden. On danks ons kleine grondgebied en onze dichte bevolk'ng kan Nederland zich zelf goeddeels redden, ook al blijft het afgesloten van den invoer van levensmiddelen uit andere landen. Maar het kan dit alleen, wanneer elke landbouwer voor zich de verantwoordelijk heid, die in dezen tijd op hem is gelegd, be seft. Wanneer hij er van doordrongen is dat het zijn plicht is, thans meer dan ooit er 1 naar te streven, de productie van zijn be drijf niet alleen op te voeren, maar ook op de eerste plaats er naar te streven, zooveel mogelijk voedsel voor den mensch te produ- ceeren, dan zal de voedselpositie van Neder land veilig zijn. Dan zal ons land bewaard blijven voor de rampen, die hongersnood en ondervoeding met zich slee oen. Onder groote belangstelling kwam in t Jaar beursrestaurant te Utrecht de Nederlandsche Zwembond in zijn jaarlijksche algemeene ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer Jan de Vries. Deze öee'de mede, dat hij van het Departement van Opvoeding opdracht heeft gekregen tot het samenstellen van een rapport inzake het schoolzwemmen. Definitief staat vast, dat dit jaar reeds het school zwemmen voor de beide hoogste klassen der lagere scholen verplichtend is gesteld. In verband met de voeding achtte spreker het noodzakelijk, dat alle wedstrijdzwemmers medisch worden ge keurd. Over de fusie deelde spreker mee, dat fnet c'en Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen besprekingen zijn gevoerd, die ech ter tot geen resultaat hebben geleid. Niettemin zal de samenwerking met dezen bond op g/e meest vriendschappelijke wijze worden gevoerd. Tot eerelid werd de bondssecretaris, de heer C. Altink benoemd, tot lid van verdienste de heer L. Bouman. Het bondseereteeken werd aan den heer p. C. Bergh (Amsterdam) uitgereikt. Voor het vele werk, verricht bij de zwemwed strijden voor O. en O., werd den heer J. J. Th. de Kok den moeder Triebelsbeker uitgereikt. Het voorstel van de afdeeling Utrecht om het dagelijksch bestuur steeds herkiesbaar te stellen, werd door een amendement van de afdeehng Noord-HolJand in dier voege gewijzigd, dat al leen voorzitter, secretaris en penningmeester steeds herkiesbaar zijn. De voorstellen van de waterpolocommissie, bepalende dat adspiranten beneden 13 jaar in bet geheel niet en die van 13—16 jaar slechts mogen deelnemen, indien zij in het bezit zijn van een medische verklaring werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren Jan de Vries (voorzitter) en H. Wes- selo (commissaris) werden herbenoemd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer K S. v. d. Holk. werd voorzien door de benoeming van den heer A. J. v. d. Zwaan te Breda. Tot voorzitter van de waterpolo-commis- sie werd de heer ir. L. Pot gekozen. De voorzitter deelde de vergadering daarna mede, dat de waterpolocommissie het besluit heeft genomen, dat dit jaar wederom een nood- competitie zal worden gehouden en machtiging vraagt het volgend jaar een zevental, dat niet in een bepaalde klsse thuis hoort, te promovee- ren of te degradeeren. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. De nauwelijks 15-jarige zwemster mej. A Veldhuizen van de Hilversumsche zwemvereeni- ging „De Robben" slaagde er in het Neder landsch record op de 3 x 100 meter wisselslag met niet minder dan 5.6 seconde te verbeteren. Het record stonds sinds 8 Augustus 1934 op naam van de Rotterdamsche zwemster Annie Timmermans met een tijd van 4 min. 36.6 sec Onder voorzitterschap van den heer G. W. J. Zittersteijn kwam de bondsraad van den Neder landschen Schaakbond in het gebouw voor K. en W. te Utrecht in vergadering bijeen. Ten aanzien van de wedstrijden ccn het kam pioenschap van de onderbónden werd besloten, dat volgens afvalsysteem zal worden gespeeld Het is die bedoeling, dat de eerste ontmoeting tusschen de kampioenen te Utrecht tegelijk zal plaats vinden. Het bestuur zal het wedstrijd- programma opstellen. Een reglementswijziging inzake de eisch tot betaling van contributie schuld en daarmede samenhangend royement werd aangenomen. Als plaats voor de groote bondswedstrijden welke dit jaar van 18 tot 22 Augustus zullen worden gehouden werd Leeuwarden aangewe zen. Zaterdag en Zondag werd in de omgeving van Nijmegen de zesde Kalorama wandeltocht ge houden, ten bate van de stichting „Het Kalo- rama-Verpleegfonds" te Beek bij Nijmegen, waar in het vroegere buitenverblijf van wijlen prof. dr. Chantepie de la Soussaye een gesticht is ingericht ter verpleging van t.b.c.-lijders, meestal uit hulpbehoevende kringen. Uit alle deelen van het land, tot uit Maas tricht en Groningen toe, zijn in weerwil van de slechte verbindingen, de wandelaars naar Nij megen gekomen, dat zelf natuurlijk het leeuwen aandeel leverde van het wandelend publiek. In het verleden kon het comité van organisa tie altijd beschikken over de Prins Hendrik kazerne van de Koloniale Reserve. Ditmaal was dat niet zoo en was het gebouw „Unitas" aan het Valkenhofplein uitgangspunt voor de toch ten, welke Zaterdag met 250 deelnemers om 2 uur aanvingen, terwijl Zondagochtend 11 uur 4000 wandelaars in het Kelfkensbosch verza meld waren voor den grooten uittocht naar de Ooy, Van het Laag ging de marsch naar het zgn. Hoog, d.i. Ubbergen, Beek en vooral het 100 meter boven N.A.P. gelegen Bergendal, Meerwijk en Landstichting. Het parcours liep dwars door het buitenverblijf van Kalorama, waar voor het bordes stonden opgesteld de le den van het comité van aanbeveling, w.o. de burgemeesters uit Nijmegen en omgeving. De harmonie van Ubbergen-Beek verwelkom de de deelnemers bij dit défilé met vroolijke marschen. Het parcours werd door alle vereeni- glngen met groot succes volbracht en allen kwa men in aanmerking voor het Kalorama wandel- kruis. De uitreiking van de prijzen geschiedde onder groote belangstelling in „Unitas". Duizenden volgden met belangstelling den marsch. welke 'n buitengewone propaganda was voor de goedge- leide wandelsport. Zondag kwamen de scheidsrechtersvereeni- ingen Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Rot terdam, Haarlem en 't Gooi in vergadering te Utrecht- bijeen. Definitief werd de federatie gesticht en het reglement vastgesteld. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren ir. L. Pot, B. Planjer, W. de Vries, C. Minnes Jr. en A. J. B. Huis stede, werd opgedragen een volgende vergade ring voor te bereiden om een definitief bestuur te verkiezen. Besloten werd in deze vergadering dat de federatie een eigen orgaan zal uitgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3