Generaal Honger r Fransch convooi aangevallen Belgrado nog niet tot rust gekomen Êjn&mck'S If] NIEUW ROOD J9L SINT PETRUS" Verduistering Herhaald protest door Duitschen gezant Kroaten blijven kalm Tucht en orde onder studenten DEFENSIESCHADE AAN VISSCHERSVLOOT BEPERKEN VAN WERK TUINB0UWEXP0RT NAAR ZWEDEN Sluitingsuur voor de kruidenierszaken Vliegtuigmoederschip bij Kreta getroffen Britsche vlootformatie aangevallen Ontspanning in Syrië i J' X E.N. A.van MEVE R D E N VOOR SLECHTS U CENT HERSTELvan UW HAARGROEI VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 31 MAART 1941 N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ 99 M Bessen-aperitief A fl. 2.85 p. literilesch^C) T ACCOUNTANT, LID NED. UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 23723 Ëngelsche bodems werden weer van Afrikaansche kust verdreven MATSOEOKA NAAR ROME Woensdag naar den H. Vader Een Duitsch protest te Washington Wegens uitleveringskwestie Berlijn zegt: „Wij laten ons niet bespotten" Handhaving bij verordening opgedragen aan den rector-magnificus REDE VAN ROOSEVELT „Turkije wil den vrede" De ontlsagbrief van Prins regent Paul Volledige vergoeding voor Bun schoten en Spakenburg Wijziging in de voorschriften Jeugd op gasgenerators Optreden van gemeentepolitie gewenscht GEMEENTERAAD IN BOTTER OVER HET IJSSELMEER Nederlandsch tuinbouwproduc ten aangewezen Gelijkvormige regeling vastgesteld EXTRA TUINBOUW- CULTURES Aanvragen worden toegewezen Monument onthuld te Leersum Voor elf gesneuvelde Neder landsche militairen CLANDESTIEN SLACHTEN EN PRIJSOPDRIJVING 64STE JAARGANG No. 22930 Duitsch weermachtsbericht Verschillende Britsche koop vaarders vernietigd Ital. weermachtsberich Diredawa werd ontruimd Duitsche vliegster onderscheiden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN MALIEBAAN 50 UTRECHT Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een der meest macabere figuren in het oorlogsbedrijf is generaal Hon ger, die met 'n langzaam werkende wreedheid niet alleen de krijgers, maar ook de burgers, de grijsaards, de moeders, de vrouwen en de kinderen tracht te wurgen. In nagenoeg alle oorlogen der wereld geschiedenis heeft deze apocalyptische ruiter 'n sinistere rol gespeeld, soms met, soms zonder succes. In vroegere eeuwen, wanneer een vesting werd belegerd en de bestormingen geen resultaat oplever den, moest generaal Honger trachten de stad tot overgave te dwingen. De belege raars sloten dan alle toevoerwegen af, zoodat geen wapentuig of voedsel de be legerde stad kon binnenkomen. Ontstel lend zijn de verhalen van de ellende, den nood, de demoralisatie, welke door een stelselmatige uithongering worden ver oorzaakt. Onze eigen vaderlandsche ge schiedenis is rijk aan zulke verhalen. Herinneren wij slechts aan het beleg van Leiden, dat tenslotte dank zij het uithou dingsvermogen van de" bevolking in een gelukkig ontzet verkeerde, een ontzet, dat nog jaarlijks als een plaatselijke feestdag wordt gevierd. Generaal Honger, gevreesd en gehaat om zijn onmensche- lijkheid, die zich bij voorkeur tegen weerlooze vrouwen en kinderen en grijsaards richt (immers de soldaten, zij, die actief deelnemen aan de verdediging, worden zooveel en zoo lang mogelijk van voedsel voorzien om hun strijdkracht in stand te houden), heeft in den loop der eeuwen zijn taak in plaats van inkrim pen zien uitbreiden. Alle pogingen om den oorlog te humaniseeren en generaal Honger bij onderlinge overeenkomst op non-actief te stellen, zijn practisch ijdel gebleken. Werden er vroeger slechts vestingen en steden met uithongering bedreigd, in de groote moderne oorlogen is het „dank" zij de geweldige technische ontwikkeling mogelijk geworden, een uit- hongeringsbeleg te slaan rond geheel een land, ja, geheel een continent. De stel regel, dat levensmiddelen niet tot con trabande mochten worden verklaard, wordt met voeten getreden. In de eerste maanden van den huidigen oorlog, toen ons land nog buiten de gevechtshande lingen stond, hebben wij dat reeds moe ten ervaren, al waren de voorraden hier te lande toen nog zoo aanzienlijk, dat wij niet onder een nijpende schaarschte leden. Maar thans, nu de hongerblokkade en contrablokkade steeds sterker haar in vloed doen gelden, worden heele gebieden in Europa door den ignobelen generaal Honger af gestuurd met de redeneering, van de theorie van den totalen oorlog, waarbij de burgerbevolking niet alleen het slachtoffer wordt van bombardemen ten uit de lucht, maar ook van het af- snoeringssysteem der blokkade. De theorie van den totalen oorlog leert, dat een oorlog niet alleen door de legermachten, maar ook dooi de voor die legermachten werkende en die legermachten steunende burgerbevolking wordt gevoerd. Zij be schouwt levensmiddelen als ammunitie en wapentuig. De totale oorlog streeft naar de totale vernietiging. Door den vijand veroverde of bezette gebieden verklaart hij tot oorlogsterrein en zelfs op niet be zette en uit de oorlogsvoering uitgescha kelde gebieden, zooals b.v. het onbezette gebied in Frankrijk, wordt generaal Honger afgestuurd met de redeneering, dat het voor die gebieden doorgelaten voedsel, wel eens ten goede zou kunnen komen aan den oorlogvoerende. Reeds maanden lang heeft men kunnen lezen over het plan van den Amerikaanschen oud-president Hoover, die onder den vorigen oorlog met zijn „relief-commission" zulk een hulp vaardige en menschlievende rol heeft gespeeld in de bezette gebieden, en de obstakels, die dit hulpplan ter verlichting van den nood der burgerbevolkingen in de door den oorlog geteisterde staten in Europa in den weg worden gelegd. Naar het A.N.P. bericht, heeft de New York Times medegedeeld, dat 'n aantal hooge katholieke geestelijken, onder wie twee Amerikaansche aartsbisschoppen en 18 bisschoppen, besloten hebben een ver klaring te publiceeren om deze actie van Hoover te steunen. In deze verklaring, die ook door kardinaal O'Connel van Boston onderteekend is, zou o.m. ver klaard worden, dat een overwinning, die op „lichamen van vrouwen en kinderen" gebouwd zou zijn, niet definitief en rechtvaardig kan zijn en dat gebruik making van den honger als strijdmiddel moreel niet gerechtvaardigd kan worden. Deze hooge Katholieke kerkelijke autori teiten volgen met een dergelijke verkla ring het voetspoor van Z. H. den Paus, die met vaderlijke bezorgdheid alles doet, wat in Zijn vermogen ligt, om het leed en den nood van alle oorlogsslachtoffers te verzachten. De Katholieke Kerk strekt haar helpende armen uit naar geheel de lijdende menschheid. Geen politieke of andere overwegingen geven Haar die houding in. Zij acht het slechts Haar plicht de parabel van den barmhartigen Samaritaan ter harte te nemen en het gebod van Christus, alle evennaasten zonder onderscheid te beminnen, na te leven. Zonsondergang 31 Maart 20.11 Zonsopgang 1 April 7.17 VICHY, 31 Maart (D. N. B.) Ëngel sche zeestrijdkrachten hebben, naar offici- eele Fransche zijde is medegedeeld, Zondag ochtend in de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust, tusschen Nemours en Oran, een Fransch convooi, bestaande uit vier vrachtschepen, dat vergezeld van een torpedojager van Casablanca naar Oran op weg was, aangevallen. Het convooi kon op het oogenblik van den aanval zich in de haven van Nemoers in vei ligheid stellen. De batterijen van de kustver dediging en het luchtwapen, hebben het vuren van de aanvallende Ëngelsche oorlogs schepen beantwoord en deze schepen terugge dreven. De Ëngelsche oorlogsschepen bestonden uit een kruiser en vijf torpedojagers. Van Fransche zijde zijn tot dusver geen ver liezen gemeld. BERLIJN, 31 Maart (D.NJB.) Na een Werblijf van vijf welbestede dagen in Ber lijn is de Japansche minister van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka, Zondag naar Rome vertrokken. VATICAANSTAD, 29 Maart (Stefani). Zooals reeds eerder werd gemeld zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka tijdens zijn verblijf te Rome, een bezoek bren gen aan Z. H. den Paus. Dit bezoek, dat geen officieel karakter zal dragen, zal plaats hebben Woensdag 2 April a.s. WASHINGTON, 29 Maart. (D.N.B.) Van Duit- sche zijde is hier gisteren een protest ingediend tegen de uitlevering der twee Duitsche marine officieren, die in krijgsgevangenschap waren ge raakt. Het protest heeft betrekking op de uit levering als zoodanig en op het feit, dat men den officieren, voor zij uitgeleverd werden, de handboeien had aangedaan. BELGRADO, 29 Maart. (D.N.B.). Het straatbeeld van Belgrado vertoont nog aan zienlijke onrust. Op alle groote kruisingen van straten staan pantserwagens opgesteld. Desondanks blijft de politie de betoogers slechts met moeite de baas. Op verscheidene plekken in de stad zijn bot singen ontstaan tusschen aanhangers en tegen standers van de nieuwe regeering. De auto van den Duitschen gezant is eveneens het voorwerp eener demonstratie geworden. Toen de gezant door de menigte herkend werd, uitte een aantal betoogers dreigkreten, anderen antwoordden met handgeklap, waaruit tenslotte een vecht partij ontstond. Het Duitsche gezantschap heeft tegen de gebrekkige bescherming van den auto van den gezant een protest ingediend. Naar verder uit Belgrado gemeld wordt zijr Vrijdagavond, zonder dat de politie er tegen op trad, door jeugdige elementen pamfletten van Ëngelsche herkomst verspreid, waarin Duitsch- land wordt beschimpt. Joodsche zaken hebben deze pamfletten bü wijze van aanplakbiljet voor hun winkelruiten opgehangen. Door het A.N.P. werd van welingelichte zyde te Berlijn vernomen, dat de Duitsche gezant te Belgrado, von Heeren, opnieuw den Joego-SIavischen minister van Buiten landsche Zaken, Nintsjitsj, heeft ontmoet om bij hem te prot-esteeren. Volgens te Fünfkirchen uit Sissek ontvan gen berichten wijzen de Kroatische boeren de tegen de asmogendheden gerichte de monstraties, die uit Belgrado gemeld worden, van de hand. Zij houden zich verre van pro- Engelsche betoogingen en verwachten, dat dr. Matsjek, als vertrouwensman der Kroati sche Boerenpartij, de hem in het nieuwe kabinet toegekende plaats van vice-minister- prcsidcnt slechts dan zal aanvaarden, wan neer de waarborg gegeven is voor de erken ning der toetreding van Joego-Slavië tot het driemogendhedenpact door de nieuwe regee ring. Het toonaangevende Kroatische blad, Hrvatski Dnevnik, publiceert volgens SP.T. Zaterdag een schildering van de gebeurtenis sen te Belgrado. Het blad verklaart, dat dr. Matsjek, die een groot voorstander van de toetreding tot het pact van drie is en die volgens de eerste berichten in het nieuwe kabinet zitting had, geen lid van de regeering-Simovitsj is. Naar S.P.T. verder meldt blijven de officieele instanties in de Wilhelmstrasse de gebeurtenis sen in Joego-Slavië met de grootste aandacht volgen. Men heeft van Duitsche zijde mtusschen te kennen gegeven, dat men er zich voorloopig toe bepaalt, de situatie met aandacht en met geduld te volgen. Bü de toetreding van Bel grado tot het pact van drie werd van Duitsche zijde de hoop en het vertrouwen uitgesproken, dat de vreedzame ontwikkeling in Zuid-Oost Europa door de aansluiting van Joego-Slavië gebaat zou zijn. Wanneer deze hoop wordt be schaamd, ligt de schuld bij die Joego-Slavische kringen, die deze ontwikkeling trachten te dwarsboomen. Te bevoegder plaatse in Berlijn verklaart men zeer nadrukkelijk dat Belgrado niet In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van he departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescheming betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescholen in het bezette Nederlandsche ge bied. Daarin wordt het volgende bepaald: De handhaving der tucht en orde onder de studenten is opgedragen aan den rector- magnificus, voor zoover hierna niet anders is bepaald. Bij overtreding der orde of bij ander wan gedrag waarschuwt of berispt de rector- magnificus. In ernstige gevallen is de reetor-magni- ficus bevoegd den overtreder den toegang tot de universiteit of hoogeschool voorloopig voor den tijd van zeven dagen te ontzeggen. Het college vari rector-magnificus en asses soren bepaalt binnen zeven dagen na de be slissing, door den rector-magnificus genomen, of en voor hoelang de periode, gedurende welke de toegang is ontzegd, dient te worden ver lengd. De overtreder mist de bevoegdheid om ge durende den tijd, dat hem de toegang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen of toegelaten te worden tot het bijwonen van colleges en practica aan eenige andere hoogeschool in het bezette Nederland sche gebied. De uitspraak van het college van rector- magnificus en assessoren, waarvan onverwijld aan den overtreder, het college van curatoren en den Secretaris-Generaal schriftelijk mede- deeling wordt gedaan, dient van een dagteeke- ,11106 te worden voorzien en met redenen te wor den omkleed. Tevens wordt beslist of de uit spraak al dan niet openbaar zal worden ge maakt. De rector-magnificus en de belanghebbende kunnen binnen drie weken na dagteekening van de uitspraak bij den secretaris-generaal in be roep komen. Het instellen van beroep brengt niet mede, dat de uitvoering van de opgelegde straf wordt opgeschort. De voorzitter van het college van curatoren, gehoord den rector-magnificus, kan in het be lang van de betrokken universiteit of hooge school of bij wijze van ordemaatregel bepalen, dat de universiteit of hoogeschool gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Hü doet van een hiertoe strekkend besluit onverwijld mededeeling aan den secretaris-generaal, die de sluiting voor onbepaalden tijd kan verlengen. Rechtsvoorschriften, welke met de bepalingen van dit besluit in strijd zijn, treden buiten werking. Dit besluit treedt bij afkondiging in werking. NEW YORK, 31 Maart. (D. N. B.) Ter ge legenheid van het z.g.n. Jackson-diner heeft president Roosevelt aan boord van het jacht „Potomac" een radiorede gehouden, waarin hij het Amerikaansche volk opnieuw tot eenheid aanspoorde. Uit het bondgenootschap van de „dictatorenlanden" ontstaat voor Amerika, zijn eenheid, zijn democratie en zijn grondbeginse len een bedreiging, die steeds naderbij komt. Roosevelt waarschuwde vervolgens tegen „pro pagandisten, défaitisten en misleiding", die nog steeds het onheilige evangelie van de vrees prediken. In dit verband viel hij ook de com munisten aan, van wie hij zeide, dat hun da den bewezen, dat zij zich au fond geenszins om de werkelijke rechten van de vrije arbeiders be kommeren. ISTANBOEL, 28 Maart. (SPT). De vice-voor- zitter van de Turksche Nationale Vergadering, Gynaltay, heeft een rede over de Turksche buitenlandsche politiek gehouden. Turkije wil 1en vrede zeide hij o.a. „Wjj wenschen geen orlog, maar onder alle omstandigheden zullen -Vij onze vrijheid en onafhankelijkheid verde lgen. Deze houding beschouwen wij als het beste middel om. te voorkomen, dat ons land het oorlogstooneel wordt." moet wanen, dat het met de Duitsche plan nen naar believe kan omspringen. „Duitsch- land", zoo zeide men, „laat zich ptovo- ceeren, noch bespotten". SOFIA, 28 Maart IS.P.T.) De Bulgaar- sche bladen publiceeren den tekst van den ontslagbrief van den Joego-SIavischen re- gentschapsraad, Prins-regent Paul. Hierin wordt gezegd: „Majesteit, daar ik de billijkheid van Uw besluit erken, om in dit moeilijke oogenblik de macht in handen te nemen, leg ik het koninklijk regentschap neer en stel onze functies tot Uwe beschikking. BELGRADO. 27 Maart 1941. (w.g.) PAUL. Verder meldt S.P.T.Zooals bekend heeft Koning Peter gisteren den eed op de Joego- Slavische grondwet afgelegd. Reeds om tien uur des morgens begaven zich de leden van het Joego-Slavische kabinet naar het paleis Dedinje om den Koning te begroeten. De stad was één vlaggenzee en vele menschen op straat liepen met het portret van den jongen mo narch. Nagenoeg de geheele bevolking van Belgrado was op de neen en de nieuwsgierigen verdrongen zich vele rijen dik langs den weg, waarlangs de koninklijke stoet zich naar de Kathedraal begaf. Uit Belgrado meldt United Press aan haar bladen: De vroegere minister-president Tswet- kowitsj en de vroegere minister van Buiten landsche Zaken. Markowitsj zijn, nadat zy den geheelen Donderdag in het gebouw van der. generalen staf vastgehouden waren, vrygelaten Zij kregen verlof zich naar huis te begeven. BELGRADO, 31 Maart. (Stefani) Tijdens den ministerraad van gistermiddag, die zeer lang duurde, heeft men o. a. den binnenlandschen toestand behandeld, die nog zeer onzeker lijkt, vooral als gevolg van het voorbehoud, gemaast door de Kroaten door middel van de Hrva-tskt Dnevnik, het orgaan van dr. Matsjek, voorzat ter van de Kroatische Party. In politieke kringen meent men, dat ook de buitenlandsche toestand bespioken werd Er is geen verklaring gepubliceerd De staat van beleg duurt voort. Pantser wagens en mitrailleurs bewaken nog de openbare gebouwen. De mobilisatie duurt voort. Verder wordt bericht dat de kolonie Ryksduitschers te Belgrado ten getale van 1100 personen, Zondagavond om 21.00 uur plaatseiy'ken tyd met het schip „Uranus" vla den Dcmau naar Duitschland is ver trokken. Volgens de laatste berichten beginnen ook de Italiaansche staatsburgers en de Ita- liaansche journalisten Joego-Slavië te ver laten. Ook in politieke kringen te Boedapest acht men volgens Stefani den Joego-SIavischen toe stand nog zeer onzeker. Berichten uit Belgrado melden, dat maatregelen zijn genomen tegen persoonlijkheden, die bekend stonden voor hun sympathieën met Duitschland. Naar het A.NP. verneemt zal de schade aan de visschersvloot te Bunschoten en Spakenburg als defensieschade worden aangemerkt, zoodat het geleden verlies, ook het tydverlies. voor 100 pet. wordt vergoed. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken (Verorde ningenblad no. 13) zyn wijzigingen gebracht in het eerste uitvoeringsbesluit ingevolge de ver ordening betreffende het beperken van werk Artikel 1 van laatstgenoemd besluit komt nu te luiden als volgt: Het is den leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedryven. alsmede dengenen, die een vry beroep uitoefenen, verboden: 1. Het werk in het bedryf of in het vrye be roep tydeiyk of voorgoed stop te zetten. 2. den werktyd van werknemers tot minder dan 36 uren in de week in te korten: 3. werknemers te ontslaan, tenzU artikel 1639p van het Burgeriyk Wetboek toepasseiyk ls. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waarin hy het volgende mededeelt: Tegenwoordig zijn vele autobussen en vracht auto's voorzien van een gasgenerator, ten ge volge waarvan achter het voertuig een twee wielig aanhangwagentje (z.g. gasdolly) is be vestigd. Naar de Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondernemers mededeelt, komt het herhaal delijk voor, dat kinderen, 't gevaar, dat zy daar- by loopen, niet beseffende, op deze aanhangwa gens klimmen, waardoor ongelukken niet kun nen uitbiyven. Reeds zyn ongevallen met doode- 1 ijken afloop te betreuren. De secretaris-generaal verzoekt den burge meesters, door tusschenkomst van de gemeente politie of anderszins tegen dit euvel handelend op te treden. Binnenkort zal het gemeentebe stuur van Enkhuizen een bronzen gedenkplaat worden aangeboden ter plaatsing in de hal van het gemeentehuis als herinnering aan en bewijs van dankbaarheid van de inwoners van Bunschoten voor de goede zorgen, tijdens de evacuatie ondervonden. De prachtige plaat, in relief uitgevoerd, is vervaardigd, door de fa. Begeer te Utrecht. De heer Z. van Diermen, raadslid der gemeente Bunschoten, heeft zijn botter ter beschikking gesteld om den gemeenteraad naar Enkhuizen te vervoeren. De aanbieding en aanvaarding zullen met eenige plechtigheid gepaard gaan. Ook andere Bunschoters zullen zich per botter naar Enkhuizen begeven. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, is de export van bepaalde Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zweden toegestaan, wanneer de Nederlandsche en Duitsche be hoefte gedekt zyn. Het Centraal Kruideniersbedrijf te 's-Graven- hage heeft in overleg met de by het bureau aangesloten organisaties van detaillisten beslo ten, dat de kruidenierszaken voortaan met in gang van 1 April 1941 op de eerste vyf dagen der week zullen sluiten om 7 uur n.m. en des Zaterdags om 8 uur. Ook zullen de meeste zaken een middagslui ting invoeren van 12.30 uur. Deze regeling zal in üe verschillende zaken door middel van een uniforme aankondiging worden bekend gemaakt. De belangryke mogelykheid tot teelt uitbreiding welke den Nederlandschen tuin bouw onlangs werd geboden door de teelt van verschillende producten ten behoeve van de Duitsche Conservenindustrie, kan ten volle worden benut. Naar we vernemen heeft dezer dagen de toewyzing plaats gevonden voor de kweekers die zich hadden aangemeld voor net beoefe nen van die extra teelt, waarbij in het alge meen de aangevraagde oppervlakte is toege staan. Voor de producten, die geteeld zullen wor den, zijn de volgende pryzen by contract vast gesteld: voor doperwten f 12.—, dubbele boo- nen zonder 'draad f 13.peen f 3.prei f 6.knolseldery zonder lof f 7.8Q alles per 100 kilo. Zaterdagmiddag is op de oude begraaf plaats te Leersum een gedenkteeken ont huld op het graf van eit Nederlandsche mi litairen, die op den 14den Mei voor het vaderland zyn gevallen. Op het gemeentehuis werden de talryke aan wezigen ontvangen door uen burgemeester jhr. H. van den Bosch. Onde. de aanwezigen be vonden zich vele oud-mflitairen, voomamelyk va - het voormalige tiende regiment infanterie, afgevaardigden van de eerste-hulpbrigade uit Leersum en de veldprediker van het regiment, ds. Noot. Na eenige woorden van herinnering en deel neming te hebben gesproken onthulde de bur gemeester den eenvoudigen, doch smaakvollen steen, waarna hy als eerste een krans legde namens het gemeentebestuur, \leie anderen volgden dit voorbeeld. Vervolgens werd het woord gevoerd door een tweetal officieren, waarna ds. Noot een slotwoord sprak. Ambtenaren van den Crisis-opsporingsdienst hebben Zaterdag te Loenen op de Veluwe ty- dens het vervoer over den weg 200 K.G. rund- vleesch in beslag genomen dat aan een land bouwer te Klarenbeek toebehoorde en clandes tien was geslacht. By de huiszoeking by dezen landbouwer vonden zy nog een grooten voor raad dergelijk vleesch. Totaal is op 650 K.G. rundvleesch de hand gelegd. Te Apeldoorn heeft de politie in samenwer king met ambtenaren van den C.C.D. eenige personen aangehouden terzake van prijsopdry- ving van o.a. rywielbanden, vleesch in blik, le verpastei. cacao en koffie. Deze personen werkten hiertoe samen. Na verhoor zyn zy op vry'e voeten gesteld. BERLIJN, 30 Maart (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakte Zondag be kend: Onderzeeërs hebben uit een sterk beveiligd convooi behalve de reeds gemelde drie tank booten nog vijf schepen van te zamen 33.000 br. ton weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland bestemde convooi, en wel acht schepen van te zamen 57.000 Dr ton ver nietigd. Een onderzeeër bracht bovendien twee tankbooten van 18.000 br. ton in totaal tot zin ken. Waarschijnlyk is, dat nog drie andere sche pen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van ma joor Krüger hebben gisterenmiddag op zee ten westen van Kreta een sterke Ëngelsche vlootformatie met succes aangevallen. On danks hevigen afweer van luchtdoelartillerie en jagers plaatsten zij op een vliegtuigmoe derschip drie voltreffers van bommen. Bij de luchtgevechten tydens dezen aanval schoten gevechtsvliegtuigen een Britschen jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtui gen keerden op hun bases terug. Voor de Ëngelsche Oost- en Zuidoostkust heeft het luchtwapen gisteren een tankboot en een vry grooten koopvaarder in brand geschoten en twee andere schepen zwaar beschadigd. In bet kanaal van St. Georges zonk een schip nadat een bom geworpen was. Vliegtuigen van de gewapende verkenning bombardeerden haveninstallaties en barakkenkampen aan de Zuidoostkust van En geland. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht nogmaals voor den oorlog belangryke doelen in het stads- en havengebied van Bristol met goed resultaat aangevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vyand heeft geen gevechtshandelinger boven Duitsch gebied verricht. ERGENS IN ITALIë, 30 Maart (Stefani) Hier volgt het 296e Italiaansche weermachts bericht; Aan het Grieksche front niets bijzonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtui gen hebben vijandelijke troepen aan het front van het elfde lager gebombardeerd. In den al- geloopen nacht hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps het vliegveld Halfar (Mal ta) gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vyand in den af geloopen nacht een luchtaanval gedaan op Tri pol is. In 't oostelijk deel van de Midde,iandsche Zee is een vijandelyke vlootformatie herhaal delijk aangevallen. Ondanks het hevige lucht afweergeschut heeft een Italiaansch torpedo- vliegtuig een lichten kruiser getrolien. Toestei len van het Duitsche luchtcorps hebben met drie bommen van groot kaliber een vliegtuigmoeder schip getroffen en een vyandeiyken jager neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van oen vyand op het Noordfront ten Oosten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze te- gen-aanvallen. In het gebied van Harrar heb ben onze troepen Diredawa ontruimd en nemen in goede orde nieuwe, Westelijker stellingen in. Italiaansche jagers hebben een luchtaanval on dernomen op het vyandelyk vliegveld van Dzjidzjiga, waarby vier toestellen op den grond vernield werden. Twee vliegtuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten 'yaei.s een duel met vyandelijke jagers. Twee Italiaan sche vliegtuigen zyn niet teruggekeerd. VICHY, 29 Maart. (D.N.B.)Naar n^n in be voegde Fransche kringen verneemt, is de toe stand in Syrië nog meer ontspannen. De door den hoogen commissaris, generaal Dentz, ge nomen voorzichtigheidsmaatregelen biyven ech ter vooreerst gehandhaafd. Bovendien zet de generaal zyn contact met Syrische persoonlijk heden voort tot vorming van een nieuwe re geering. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.). Naar het D.N.B. van het opperbevel der weermacht ver neemt, heeft de Führer de bekende kapitein- vliegster Hanna Reitsch het IJzeren Kruis tweede klasse verleend. Hanna Reitsch heeft voortdurend haar leven gewaagd en zich byzonder verdienstelijk gemaakt voor de ontwikkeling van apparaten voor de luchtwapenen. Reeds den vorigen dag neeft ryksmaarschalk Göring Hanna Reitsch onder scheiden door verleening van het piloten-insigne in byzondere uitvoering. O O O noodlg om deze annonce uitgeknipt In open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochures over bet Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: J Dr.H. Nannlng's Pharm. Fabr. N.T., Den Baag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 9