Nog geen beslissing over de houding der Kroaten Mussolini ontvangt Matsoeoka Berlijn in nauw contact met zijn bondgenooten Matsjek 's afgezant brengt rapport uit Algemeene mobilisatie in Joego-Slavië? Eden in Belgrado Verduistering .r De Duitsche aanval op Huil Het beslag op buitenlandsche schepen in de V.S. De indruk in het buitenland Britsche vliegers boven Noordwest-Duitschland Arenden Vallen dier en mensch aan De opheffing deviezengrens De Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan Amerikaansche certificaten De Britsche aanval op het Fransche convooi Niet-aanvalspact tusschen Moskou en Tokio? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 2 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.75% VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22933 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagi 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. De spanning in Joego-Slavië De anti-Duitsche strevingen in Joego-Slavië sterk toegenomen ünitsche gezant naar Berlijn Officieel Duitsch standpunt te verwachten »M°gelijk van historische heteekenis" Verordening van Koning Peter De anti-Duitsche demonstraties Boschbrand op Joe go-Slavisch gebied De luchtdienst op Belgrado De reactie van Japan op den staatsgreep In Italië J V In Bulgarije In Hongarije Britsch vrachtschip tot zinken gebracht Dv.itsche artillerie trekt door het Bulgaarsche hoogland. Geschut moet een riviertje passeeren (foto Deutscher Verlag) De Japansche ambassadeur te Londen zou den minister ontmoeten Het bezoek van Matsoeoka aan Z. H. den Paus Rijksmark geen wettig betaalmiddel „Niet voldoende voor een beslis- senden slag tegen Japan DEVIEZENBESLUIT EN DE EFFECTENHANDEL Nog geen protest van Vichy te Washington ontvangen Generaal Dentz over het statuut van Syrië Britsche poging tot aanval op Brest Postverkeer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 1 April. Het A. N. P. verneemt van -welingelichte zijde: Het ligt voor de hand, zoo heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse verklaard dat Duitschland in nauw contact met al zijn bondgenooten staat ten aanzien van al die gebeurtenissen, welke een in ge vaar brengen van de stabiliteit in het Europeesche zuidoosten, bij welker instand houding Duitschland in zoo hooge mate ge ïnteresseerd is, tengevolge zouden kunnen hebben Verder verneemt het A. N. P. te Berlijn: „De algemeen anti-Duitsche strevihgen in Joego- Slavië zijn sterk toegenomen", aldus hoorde men vanmiddag in politieke kringen te Ber lijn. In deze kringen verluidt verder, dat in Joego-Slavië een mobilisatie heeft plaats ge had, die op het oogenblik nog voortduurt. Aar. de uitlatingen, die tot dusver gedaan zijn, over de politieke vraagstukken en de gebeurtenissen in Joego-Slavië heeft men niets toe te voegen. De ontwikkeling in Joego-Slavië staat in het teeken van oncontroleerbare, van haat ver vulde ophitsers, die dorpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vermoorden en Duitschers verjagen, in dezelfde politieke kringen constateert men, dat de Joego-Slavi- sche regeering steeds weer tracht, berichten over demonstraties, die in het land gehouden zijn, tegen te spreken, zoo heeft men van Belgrado uit b.v. het bericht verspreid, dat de pro-Duitsche Joego-Slavische journalisten met aan het hoofd den hoofdredacteur van de Vreme, dr. Gregoritsj, weer vrijgelaten zijn, terwijl in werkelijkheid vaststaat, dat deze personen zich nog steeds in arrest bevinden. Van Joego-Slavische zijde blijkt duidelijk de poging om wel bepaalde maatregelen te ne men, doch in theorie een zekeren afstand daarvan in acht te nemen. Welke bedoelingen Belgrado hiermede heeft is voorloopig slechts zeer moeilijk vast te stellen. Volgens berichten, die vandaag in Berlijn zijn (ontvangen, zijn ook de leiders van de Duitsche volksgroepen gearresteerd. Het feit, dat de wederzijdsehe Lan n B«Hjn resp. Belgrado zijn ge- een het? men in Politfeke kringen alhier In de DnitwST den ernstlgen toestand, waar- raakt Joego-Slavische crisis is ge- Naar men m politieke kringen te Berlijn verneemt, is de Duitsche gezant te Bel grado naar Berlijn onderweg 0m verslag uit rengen. fcet laat zich aanzien> dat V m den loop Van den dag te Berlijn zal aankomen. BERLUN, 1 4pnl. (A. N. P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij" dat in Ber- lijnsche politie^ kringen verluidt, dat vandaag (Dins^, nog officiee, Duitsch standpunt js verwachten inzake de inbeslagneming van Duitsche schepen in de Vereenigde staten. United Press meldt intusschen uit Berlijn: Over de inbeslagneming van Italiaansche en Deensche schepen in de Ver. Staten werd van gezaghebbende zijcle verklaard: „dat is moge lijk een gebeurtenis van historische beteekenis". De Duitsche houding hiertegenover zal later bepaald worden. „Dg geneele aangelegenheid moet eerst nauwkeurig bepaald worden tot dat tijdstip kunnen wij niets over onze houding en over de mogelijkheid van represailles zeggen." In antwoord op een desbetreffende vraag werd gezegd,-dat nien niet kon verklaren of Berlijn den Amerikaanschen maatregel als een «oorlogshandeling" z0ll beschouwen, of niet. Dr. Matsjek, de president van de Kroatische Boerenpartij (Foto Stap© AGRAM, 1 April (D.N.B.). Dinsdag ochtend zijn te Agram, de hoofdstad van Kroatië, in het paleis van den banus on derhandelingen gevoerd, waaraan deelna men de banus, de president van de Kroati sche Boerenpartij, dr. Matsjek, de vice-pre sident Kosjoetitsj, de secretaris-generaal Kmjewitsj en de drie in Agram vertoevende Kroatische ministers, dr. Andres, dr. Schute en dr. Smoljan. Kosjoetitsj bracht rapport uit over den toestand in Belgrado en over de besprekingen, die hij Maandag als afge zant van dr. Matsjek in Belgrado heeft ge voerd. De beraadslagingen duurden tot Dinsdagmiddag 1 uur. Er is nog geen be slissing gevallen over de vraag, of dr. Mat sjek zitting neemt in het kabinet. Naar steeds weer in partijkringen wordt ver zekerd, zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den binnen- en bui- tenlandsch-politieken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kroatische publiek is er zich, even zeer als de politieke leiding, volkomen van be wust, dat met de beslissing in de kwestie van dr Matsjek's medewerking aan de tegenwoor dige regeering in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpelijk, dat de Kroaten met de grootste spanning de ontwikkeling der zaken volgen. Daarbij nemen zij de meest vol ledige discipline in acht. Ook steeds weer van anti-Duitsche zijde in omloop gebrachte ge ruchten hebben niet het gewenschte succes. Aan de universiteit, die Maandagochtend weer werd geopend, zijn geen incidenten voorgevallen. Volksduitschers uit de oostelijke staatsgebieden en zelfs uit Slovenië vluchten in steeds groote ren getale naar Kroatië, waar zij zich veilig voelen. Uit Londen meldt S.P.T., dat men aldaar in politieke kringen met groote belangstelling de besprekingen van de Kroatische Boerenpartij volgt. Vooral de verklaring van dr. Matsjek, waarin deze zijn houding tegenover de regee ring Simowitsj zal toelichten, wordt met span ning tegemoet gezien. Men is te Londen vrij terughoudend over de meeningsverschillen tus- schen de Serven en de Kroaten. Te Belgrado werden, naar S.F.T. verder meldt, Dinsdag alle middelbare scholen geslo ten. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat men dezen maatregel in verband met den toe stand noodzakelijk acht. Maandag zijn zeer vele vrouwen en kinderen uit Belgrado vertrokken om elders een veilig onderkomen te zoeken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat de mili taire voorbereidingen, in Joego-Slavië, vol gens een bericht van de Times, worden voortgezet. Steeds meer reservisten worden opgeroepen. De sluiting der scholen noemt de Times-correspondent te Belgrado de laat ste voorbereiding voor de algemeene mobili satie. De correspondent te Belgrado van de New- York Times, Sulzberger, beweert, zoo meldt het D.N.B. uit New-York, in een uitvoerig bericht uit Bitolj, dat de Grieken een offensief voorbe reiden van het Ochrida-meer tot aan de Adria- fcische Zee. De Britsche strijdkrachten komen Griekenland binnen, terwijl Joego-Slavië een aanzienlijk leger heeft samengetrokken van de Grieksche grens tot aan Montenegro. Van Joego-Slavische zijde heeft men op Griekschen bodem gemotoriseerde Britsche eenheden in de nabijheid van Albanië gezien. De Joego-Siavi- sche strijdkrachten in deze streek zijn practisch op oorlogssterkte. Het tijdstip voor het offensief hangt voornamelijk van Belgrado af. Onder de jonge Joego-Slavische officieren bestaat er geen twijfel over, dat men tegen Italië zal optrekken. Reeds bevinden zich verscheidene Grieken als verbindingsofficieren in Joego-Slavië, terwijl Britsche waarnemers tusschen Belgrado en Athene op en neer reizen. Ten Zuiden van de GriekschJoego-Slavische grens heeft de cor respondent zelfs een Engelschen generaal aan getroffen, die de streek inspecteerde. Krachtens een verordening van Koning Peter den Tweede zijn de banus van 't Donau-banaat er, die van het Urbatsjka-banaat afgezet. In een tweede verordening van den Koning worden de senatoren van hun taak ontheven en worden nieuwe verkiezingen uitgeschreven. SZEGEDIN, 1 April (D.N.B.). Betrouwbare berichten van de overzijde van de grens ver melden, dat de kreet „Maakt jacht op de Duit schers" de politieke leuze geworden is van Servische studenten en militairen, wier optre den tegen de Duitsche en Italiaansche, doch ook tegen de Hongaarsche en Bulgaarsche volks groep steeds gewelddadiger vormen aanneemt. Vooral de Duitschers en Italianen zijn in de steden en dorpen van het Servische en Slo- veensche gebied op het oogenblik hun leven en bezit niet zeker. Daarentegen wordt in de be richten uit het Kroatische en Dalmatische ge bied vermeld, dat de Duitschers en Italianen zich niet alleen ongehinderd in het openbaar kunnen bewegen, doch dat in tal van Kroatische dorpen de betoogingen ten gunste van de as worden voortgezet. De Servische politie en gen darmerie probeeren echter betoogingen yoor BERLIJN, 1 April. (D.N.B.) Naar tn Beriijnsche politieke kringen verluidt, is de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Anthony Eden, in Belgrado aangeko men. Men neemt hier aan, dat hij vergezeld wordt door generaal Dill en men acht het mogelijk, dat hij zich reeds in verbindine heeft gesteld met de Joego-Slavische re geering. ROME, 1 April (D.N.B.) Het agentschap Stefani meldt, dat Eden's activiteit in Joe go-Slavië niet alleen ten doel heeft recht- Streeksch contact tot stand te brengen met de vertegenwoordigers van het nieuwe Joe go-Slavische régime, maar vooral, zooals de^ aanwezigheid van generaal Dill bewijst, de' militaire en strategische mogelijkheden van een gemeenschappelijke Engelsch-Grieksch- Joego-Slavische actie te onderzoeken. Duitschland tegen te gaan, terwijl zij de uit spattingen tegen de Duitschers laten gaan en niets ondernemen tegen de demonstraties tegen de asmogendheden, welke door den orthodoxen clerus en Servische militaire kringen worden gesteund. Volgens een D.N.B.-bericht uit Graz wordt aan de Joego-Slavische grens vernomen, dat, in tegenstelling met de geruststellende verkla ringen der autoriteiten te Belgrado, de toestand voor de Volksduitsche bevolking steeds dreigen der wordt. De opgehitste Servische elementen stellen zich niet meer tevreden met relletjes op straat en aanvallen op voorbijgangers, zij zijn nu overgegaan tot een stelselmatige vervolging van alle burgers van Duitsche afkomst. Jonge Volksduitschers, die onder de wapenen waren geroepen, worden niet bij hun troep ingedeeld, doch in bosschen bijeengedreven, waar zij on der zwaargewapende bewaking staan. Voort durend worden talrijke Volksduitschers zonder eenige reden gearresteerd. In Batsjka heeft een opgehitste menigte Serviërs Duitsche hofsteden in brand gestoken. Uit Temesjburg meldt het D.N.B.: In de on middellijke nabijheid van de Roemeensche grensplaats Staramoa is op Joega-Slavisch ge bied een geweldige boschbrand uitgebroken. Volgens verklaringen van over de grens ge vluchte personen houden zich in dit bosch nog talrijke Volksduitschers verborgen. Aangeno men kan worden, dat de brand door Servische grenstroepen is aangestoken om de Duitschers gemakkelijker te kunnen grijpen en hun te ver hinderen de grens te overschrijden. Maandagavond is, zoo meldt S.P.T., op het vliegveld van Zeman bij Belgrado een passa giersvliegtuig van de Duitsche Lufthansa aan gekomen. Dit heeft eenige verwondering gewekt, omdat eenige dagen geleden was medegedeeld, aat de Lufthansa den dienst met Joego-Slavië voorloopig zou onderbreken. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Lufthansa van haar be sluit is teruggekomen en dat zij weer een regel- matigen dienst zal onderhouden. TOKIO, 1 April. (Domei). In de persconfe rentie te Tokio zijn Dinsdag vragen gesteld over de reactie van Japan op den staatsgreep in Joego-Slavië. De woordvoerder antwoordde hierop, dat Japan levendig belang stelt in den Joego-Slavischen toestand en de ontwikkeling der gebeurtenissen nauwlettend gadeslaat, voor al daar er zooveel tegenstrijdige berichten hier over in omloop zjjn. Zelfs Duitschland, zoo voegde de woordvoerder hieraan toe, slaaft de ontwikkeling der gebeurtenissen in Joego- Slavië met kalmte gade. Uit Rome meldt het D.N.B.: Het Joego-Sla vische gezantschap te Rome wordt door een sterke afdeeling Italiaansche troepen beschermd. In politieke kringen te Rome wordt opnieuw vastgesteld, dat Italië het verdere verloop van de gebeurtenissen in Joego-Slavië met de groot ste terughoudendheid volgt. Ten aanzien van de enkele anti-ltaliaansche incidenten, die in Zonsondergang 2 April 20.14 Zonsopgang 3 April 7.12 Maanopkomst 10.10 ondergang verscherpte mate de laatste dagen zijn voorge vallen, heeft de Italiaansche gezant opdracht gekregen een protest in te dienen bij de Joego- Slavische regeering, zonder dat echter tot dus ver een algemeen formeel protest uitgesproken is Men verklaart hier, dat het thans een zaak der Joego-Slavische regeering is de onvermij delijk geworden volledige en bevredigende op heldering van haar houding jegens de spiimo- gendheden te verschaffen Het D.N.B. meldt uit Sofia: Naar de omroe per van de radio te Sofia verklaart, blijft Bulgarije in deze dagen van spanning volkomen kalm, aangezien het zich in de eerste plaats niet wil mengen in de internationale politiek en ten tweede, omdat het bereid is, zich tegen iederen aanval te verdedigen. De sterkte van Bulgarije heeft steeds bestaan uit zijn kalmte en bereidheid tot verdediging. Het Bulgaarsche leger belichaamt de beste deugden des volks en houdt de wacht aan alle grenzen. Tegelij kertijd wordt door de regeering gezorgd voor de familieleden der opgeroepen reservisten. Uit Boedapest meldt Stefani: De Hongaar sche bladen erkennen, dat de toestand in Joe go-Slavië ernstiger is geworden, vooral na de anti-Duitsche betoogingen. Het probleem der betrekkingen tusschen Agram en Belgrado wordt met zeer groote aandacht gevolgd. De Hongaarsche dagbladen merken op, dat het Kroatische volk buiten iedere complicatie wil blijven. De Pester Lloyd schrijft, dat de leider der Kroaten, Matsjek, eerbiediging eischt van de accoorden van 1939 en voortzetting van de buitenlandsche politiek der vorige regeering. Hetzelfde blad meldt, dat de wegen, die naar de Bulgaarsche grens leiden, ondermijnd zijn. Talrijke Kroaten deserteeren en gaan naar Bul garije. De Italiaansche en Duitsche kolonies zetten de evacuatie voort. De Joego-Slavische mobilisatie zal 3 April gereed zijn. BERLIJN, 1 April. In den nacht van 31 Maart op 1 April was, naar het D.N.B. in aanvulling op het weermachtsbericht verneemt, de groote Oost-Engelsche havenstad Huil we derom het doelwit van een zwaren Duitschen aanval. Tallooze brandbommen en aanzienlijke ladin'gen brisantbommen kwamen neer op het havengebied. Uitgebreide branden in het ha vengebied, vooral in de groote houtopslagplaat sen en de groote installatie der maalderij- industrie, verhoogden de door de explosies aan gerichte vernielingen. Omvangrijke vernielin gen werden door de bommen aangericht op de havenkaden en in de lossingsinstallaties. Een in lichterlaaie staand vrachtschip dreef stuur loos in het havenbekken rond. Ook boven Great Yarmouth waren uitgebreide branden te zien. Het Britsche vrachtschip Warlaby van 4876 b.r.t. is onlangs door een Duitsch oor logsschip in overzeesche wateren aangeval len en tot zinken gebracht. Het schip zonk binnen het half uur. BERLIJN, 1 April (D.N.B.). Vrij zwakke strijdkrachten der R.A.F. zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag Noordwest-Duitschland binnengevlogen. Het grootste deel der Engel- sche toestellen keerde reeds in het kustgebied terug, na een aantal brisant- en brandbommen te hebben neergeworpen. Er werden slechts ver scheidene woonhuizen in een Noordwest-Duit- sche stad vernield en in brand gestoken. Eenige Engelsche vliegers drongen door tot Noord- VVestfalen en wierpen hier verscheidene brisant bommen op de wereldbekende liefdadige instel lingen van Bethel. Ook in dezen nacht is door voltreffers op een ziekenhuis een aantal slacht offers gevallen onder de zieken, n.l. II dooden en 5 gewonden. De Duitsche afweer slaagde er in een Engelsch bombardementsvliegtuig neer te schieten. ROME, 1 April (Stefani). De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeo ka, heeft zich Dinsdagochtend naar het Ko ninklijk Paleis begeven om zijn handteekening in het eere-album te plaatsen. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het Pantheon, waar hij hulde bracht aan de nagedachtenis der Koningen van Italië en kransen neerlegde. Bij het verlaten van het gebouw werd hij door een groote me nigte langdurig toegejuicht. Hij bracht in ant woord den Romeinschen groet. Matsoeoka legde ook kransen bij het Graf van den Onbekenden Soldaat en bij het gedenkteeken der voor de revolutie gevallen fascisten. Hij gebruikte ver volgens het noenmaal in gezelschap van den Ducë, de leden der Italiaansche regeering, den Japanschen ambassadeur bij het Quirinaal en ambtenaren der ambassade. Daarna keerde hij terug naar Villa Madama, opnieuw toegejuicht door de saamgestroomde menigte. Dinsdag even over 17 uur was Matsoeoka naar het Palazzo Chigi gegaan, waar hij werd ontvangen door graaf Ciano, met wien hij een hartelijk gesprek voerde. Na dit gesprek volgde het bezoek aan het Palazzo Venezia. Toen de staatslieden het Palazzo Chigi verlieten, juichte de menigte den Japanschen minister toe. Om 17 uur 45 zijn Matsoeoka en graaf Ciano uit het Palazzo Chigi vertrokken naar het Pa lazzo Venezia voor een onderhoud met Musso lini. Het onderhoud tusschen Matsoeoka en Mus solini begon om 18 uur 05 in tegenwoordigheid van graaf Ciano en den ambassadeur Korokiri Zembei. De menigte, die Matsoeoka op zijn weg naar het Palazzo Venezia had toegejuicht, bleef opeengepakt staan op het plein om het einde van het onderhoud af te wachten en den Duce en den vertegenwoordiger der verbonden natie haar geestdriftige gevoelens te doen blijken. Even voor 19 uur, toen de hartelijke bespre king eindigde, verschenen de Duce en de Ja pansche minister op het balkon en begroetten de massa, wier toejuichingen steeds in kracht toenamen. De betooging begon opnieuw, toen Matsoeoka, vergezeld door graaf Ciano, het Pa lazzo Venezia verliet om zich naar zijn verblijf, Ie Villa Madama, te begeven. De manifestee- rende menigte bleef opeengepakt bij het Pa lazzo Venezia, waar men steeds weer juichte voor den Duce, die verscheidene malen op het balkon verscheen. Het Japansche blad Nitsji-Nitsji meldt uit Londen, dat de Japansche ambassadeur aldaar, Sjigemitsoe, het voornemen heeft een onderhoud aan te vragen met den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeo ka. Ingeval dit voornemen verwezenlijkt kan worden, zal de ambassadeur per vliegtuig van Londen naar Lissabon reizen. Matsoeoka brengt, naar uit Vaticaansche krin gen werd medegedeeld, Woensdagochtend om 9 uur een bezoek aan Z. H. Paus Pius XII. In aansluiting daarop zal de minister van Buiten landsche Zaken den kardinaal-staatssecretaris. Maglione, een bezoek brengen. Op het Noorsche eiland Hitra, ten Noorden van Kristiansund, hebben naar S.P.T. uit Oslo bericht de laatste weken herhaaldelijk verbit terde „veldslagen" tusschen edel herten en koningsarenden gewoed Door honger gedreven verlieten de herten de veilige bosschen om aan de kust voedsel tè zoeken. Hier wer den zij keer op keer door de sterke arenden aangevallen. De herten, die zich in een dikke sneeuwlaag slechts moeilijk kunnen bewegen zijn bijna alle omgekomen. Ook uit andere deelen van Noor wegen komen berichten over het drieste optreden van deze bloed dorstige roofvogels binnen. Ver scheidene malen vielen zij ook menschen aan. In de omgeving van Drontheim hebben zij een klein meisje meegesleept; van het kind heeft men geen spoor kunnen ont dekken. Voorts werd een school- ezcursie aangevallen. De onderwij zer en zijn jongens verweerden zich met stokken en steenen en wisten met eenige schrammen en kleer scheuren te ontkomen. De opheffing van de deviezengrens tus schen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de Rijksmark in Nederland wettig betaalmiddel wordt. Betaalmiddel in Nederland zijn uitsluitend de gulden en de Reichskreditkassenscheine. Uit het Duitsche Rijk kunnen natuurlijk betalingsmid delen naar Nederland worden overgebracht, die tegen den geldenden clearingkoers kunnen worden ingeruild. Iedereen kan derhalve marken in be taling aannemen, want zij kunnen bij iedere bank worden ingeruild. Ten opzichte van den zoogenaamden „vrijen gulden" werd op de dagelijksche persconferen tie nog medegedeeld, dat het hier gaat om het creëeren van een instituut uit hoofde van vrij willige goud-aflevering door vreemdelingen aan de Nederlandsche Bank. Het is redelijk, dat, indien de vreemdeling daaruit een guldens saldo gekregen heeft, hij daarover dan vrij zal mogen beschikken. Nu het geheele betalingsverkeer vrij is, zullen, naar wij van bevoegde zijde vernemen, de z.g. „ondersteuningsmarken" komen te vervallen. ROME, 1 April (A.N.P.). De Romeinsche correspondent van de Nitsji Nitsji, Sjitsjiro Ono, schrijft in de Messaggero het volgende: De Amerikaansche vloot, die zich in den Stillen Oceaan bevindt en bestaat uit 15 slag schepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 18 zware kruisers, 17 lichte kruisers, 80 torpedojagers, 45 torpedobooten, is niet voldoende om een beslis- senden slag met de Japansche strijdkrachten te leveren. De zwakheid van de Amerikaansche vloot ziet Ono in het gebrek aan voldoende scheepswerven, grondstoffen en manschappen. De zwakheid van de Amerikaansche steunpun ten-politiek ziet Ono in de positie van Guam en Manilla. Om deze redenen houdt Ono het voor waarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten zullen pogen Singapore via den omweg over Australië te bereiken, hetgeen thans bevestigd wordt door de reis van de Amerikaansche vloot naar Australië en Oceanië. Zoo moet de Ame rikaansche vloot, wanneer zij een beslissenden slag zoekt met de Japansche vloot ten Westen van den 180sten meridiaan, van te voren een reis afleggen van 5000 mijlen. Ten Westen van den 180sten meridiaan zou echter een gedeelte van de Amerikaansche vloot het slachtoffer wor den van snelle Japansche eenheden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is met betrekking tot de nieuwe deviezen- regeling, ten aanzien van Amerikaansche certificaten, eerlang een nieuwe regeling te verwachten. Naar op de dagelijksche persconferentie nog werd medegedeeld is de aankoop van buiten landsche effecten door Rijksduitschers niet ge oorloofd. Hiervoor behoeft men de toestemming van het Deviezeninstituut, dat deze volgens de thans geldende bepalingen geeft. Wel staat het den Duitschers vrij om Nederlandsche aandee- len te koopen. Van bevoegde zijde werd er op gewezen, dat Nederlandsche aandeelen volgens de nieuwe be palingen voor Duitsche ingezetenen niet als bui tenlandsche maar als binnenlandsche fondsen moeten worden beschouwd. Ten aanzien van de Dawes- en Youngleenlng, aldus werd op een desbetreffende vraag geant woord, kon men geen mededeelingen verstrek ken. WASHINGTON, 1 April. (S.P.T.). Het protest van Vichy tegen de aanhouding van vier Fran sche koopvaardijschepen in de nabijheid van Nemours (Algerije) is te Washington nog niet ontvangen. In politieke kringen te Washington toont men de grootste belangstelling voor deze aangelegen heid, te meer, daar men benieuwd is, welke mo tieven Vichy zal aanvoeren om de onrechtma tigheid van het Britsche optreden te bewijzen. Zoozeer is men al te Washington van de juist heid van de Engelsche lezing overtuigd, dat men den stap van Vichy bij voorbaat als een uiting van kwade trouw beschouwt. Men is algemeen van oordeel, dat de Fransche wijze van optreden de zaken eerder ongunstiger heeft gemaakt, daar men in het vervolg alle redenen heeft om aan de oprechtheid van Vichy te twijfelen. SJANGHAI, 1 April. (S.P.T.). Het Oost-Azia tische blad North China Dally News meldt, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka, de Sovjet-regeering bereid heeft gevonden een niet-aanvalspact met Japan te sluiten op voorwaarde, dat Japan afstand doet van zijn aanspraken op de petroleumvelden van Noord-Sachalin en van de visscherijrechten. VICHY, 1 April (D.N.B.). De Fransche Hooge Commissaris van Syrië, generaal Dentz, heeft voor de radio verklaard: De onafhankelijkheid van Syrië blijft het doel, dat de Syriërs na streven. Frankrijk heeft dit voortdurend ge steund, maar dit doel kan eerst in een defini tief geconsolideerde internationale situatie wor den bereikt, waarbij dan ook het statuut van Syrië geregeld wordt. BERLIJN, 1 April. (D.N.B.). Dinsdagmiddag debben afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen getracht bij Brest het kustgebied b'nnon te vliegen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten hierbij twee tweemotorige vliegtuigen neer. Eigen verliezen zijn daarbij niet ontstaan. In het verkeer tusschen den Elzas en Lotha ringen eenerzijds en het neutrale buitenland, mede inbegrepen de bezette landen met uit zondering van het bezette Frankrijk anderzijds, zijn met onmiddellijken ingang gewone en aan- r.eteekende pakjes in beide richtingen toege laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1