Brandende vraag te Zullen Kroaten met Serven blijven samenwerken? ■Éi Nieuw Duitsch protest te Washington De Ned. Omroep Verduistering Kolenbonnen langer geldig .r HEVIGE TERREUR DUURT VOORT HET INGOOIEN VAN VEREENïGDE KATHOLIEKE PERS MATSOEOKA VERLAAT ROME Spoedig antwoord der V.S. over bezette schepen V HET ONDERHOUD TUSSCHEN PIUS XII EN MATSOEOKA Vliegveld van Fiorina gebombardeerd BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 26 cent per week; per kwartaal \f 3.41. Bij onze Agenten 28VZ ct. per week, o per kwartaal 3.75^ DONDERDAG 3 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No 22936 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents Der regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Woensdag vond nieuw onderhoud met den Duce plaats Persstemmen uit Belgrado en A gr am Dankdienst te Londen wegens troonsbestijging te Belgrado Schade zal op daders worden verhaald GRAAF TELEKI t Bemanningen in Mexico onder bewaking Hongarije's premier VLOOTBESPREKING OP DE PHILIPPIJNEN Slowaaksche Joden door een band gekenmerkt Dr. ing. W. A. Herweyer direc teur-generaal van het staatsbedrijf J' Onlusten in Bengalen en Waziristan Voor verwarniingsdoeleinden voor het loopende stook- seizoen geen nieuwe bonnen meer DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN i smBm Als bewijs van dankbaarheid zullen de inwoners van Bunschoten aan het gemeente bestuur van Enkhuizen een bronzen gedenkplaat aanbieden ter herinnering aan de goede zorgen tijdens de evacuatie ondervonden. Deze gedenkplaat, welke in relief door de firma Begeer te Utrecht is uitgevoerd, is thans te Bunschoten voor de bevolking tentoongesteld. Jeugdige inwoonsters bekijken het kostbare geschenk, dat per botter naar Enkhuizen zal worden overgebracht (foto Fax-Holland) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BELGRADO, 3 April. (Stefani). Gis teravond is de ministerraad van 19 tot 21 tmr bijeen geweest. De gedelegeerde van de Kroaten, Kosjoestitsj, was gisterochtend van Zagreb aangekomen met de laatste voor waarden, die gesteld zijn door Matsjek vóór zijn toetreding tot de regeering. Kosjoetitsj had een ontmoeting met generaal Simo- witsj en andere ministers. Na de besprekin gen met Kosjoetitsj werd een ministerraad belegd, teneinde het verschil van opvatting tusschen het regime van Belgrado en de vertegenwoordigers van Kroatië uit den weg te ruimen. De binnenlandsche kwestie was het voorwerp van een zeer aandach tige bestudeering door den ministerraad, die zich ook uitgebreid bezig hield met de buitenlandsche kwestie. Met spanning wacht men op een officieele verklaring. De openbare meening, die bezorgd is ge worden door het voortdurend oproepen van reservisten, dat het karakter heeft aange nomen van een algemeene mobilisatie, hoopt op een definitieve opheldering van de hou ding der regeering ten opzichte van den binnenlandschen en buitenlandschen toe stand. De nieuwe mannen, die het bewma op zich genomen hebben en de leiden plaats bezetten in het openbare ^e^^enpn Joego-Slavië, behooren tot oude groepen. die bekend staan om hun ma?onnieke, mo-liberale tendenties. Soortgelijke ele menten blijven bewijs geven van de hou ding der regeering tijdens de huidige, zeei delicate oogenblikken. Intusschcn duurt de terreur tegen Duit- schers voort. Naar D. N. B. uit Temesvar bericht, was Woensdag het aantal Duitsche vluchtelingen uit Joego-Slavië tot over de tienduizend gestegen. Van alle kanten wordt bevestigd, dat in alle Joego-Slavische plaatsen de militie-afdeelingen der Tsjetnik, de vroegere Komitadji's uit het oud-Servische gebied, krachtig versterkt zijfi "Sir van wapens en munitie voorzien. Ooggetuigen melden, dat in Wersjetz joden in openbare ver gaderingen kunnen optreden en ophitsende re devoeringen tegen Duitschland houden. Een Servische leider in Groot-Kikinda hoonde de burgers van Duitsche afkomst op de grofste wijze en verklaarde eindelijk bloed te willen zien, en wel Duitsch bloed. Hij wees op de En- gelsche kokarde, die hij droeg, en beweerde: „Dezen zullen ons helpen met de zwaben af te rekenen." in Groot-Kikinda, Oejvideck en el ders zijn betoogingen gehouden, waarbij men een bondgenootschap met Engeland eischte. Te mkowo werd een boer, die op weg was naar °°t-Kikinda, zonder eenige reden bloedend verwond door de Tsjetnik. De Duitsche winke lier Matkowski te Nodsjag werd mishandeld al leen omdat hij Duitsch sprak. Verder worden in alle Duitsche plaatsen in net Joego-Slavische banaat op groote schaal paarden en rijwielen opgevorderd. De weg van Groot-Kikinda naar de grens is gebarricadeerd met ijzeren rails. Naar uit Magyarboly (ten zuiden' van Fünfkirchen) wordt gemeld, kan men aan de grens zien, dat sinds Maandagnacht ver scheiden hofsteden van minderheids-Duit- schers op Joego-Slavisch gebied in brand staan. Vluchtelingen spreken van een geor ganiseerde terreur tegen de Duitsche min derheid. ten voorbijgaan om moeilijkheden te veroorza ken zooals zij steeds gedaan hebben sedert de instelling van liet banaat Kroatië, ofschoon zij vroeger de grootste daden van dictatoriaal ge weld rustig hebbgn verdragen. Zooals steeds in de laatste eeuwen heeft het Kroatische volk ook in deze dagen bewezen, dat het in politiek op zicht rijp is Het heeft verder aangetoond, dat het geen excessen begaat maar ook de gevolgen van zijn daden niet ontvlucht. Naar de Hrvatski Glas meldt, heeft de bisschop van Split, dr. Bonefatsjitsj, in een herderlijk schrijven verklaard dat er een toestand is ontstaan, die Joego-Slavië en daarmede het banaat Kroatië in oorlog zou kunnen brengen, ofschoon geen Kroaat dat zou wenschen. De bisschop maant de ge- loovigen aan te bidden, opdat de verschrik king van den oorlog worde afgewend en de wereld wederom vrede zal hebben. ROME, 3 April. (D. N. B.) De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is vanochtend te 10 uur uit Rome vertrokken. Op het station waren aanwezig de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, de secretaris der partij, minister Serena, de onderstaatssecretarissen van het minister presidium en de drie defensie-departementen, de chef van den generalen staf der militie, Sta race, de gouverneur van Rome, prins Borghese, de Duitsche ambassadeur, von Mackensen, de gezanten der Staten, die het pact van drie heb ben geteekend, en talrijke andere autoriteiten van staat, partij en weermacht. De bevolking juichte den Japanschen minister op zijn rit door de stad opnieuw geestdriftig toe. Matsoeo ka nam hartelijk afscheid. Kort voor het ver trek had hij nog een gesprek met Ciano. Na het afscheid zette de trein zich in beweging onder de tonen van het Italiaansche en het Ja- pansche volkslied. Stefani meldt, Het te Belgrado verschijnende blad Politika publiceert een artikel onder d011 titel „De buiten landsche propaganda en de politieke rijpheid van ons volk". Daarin wordt o.a. geschreven: „Tijdens den duur van de manifestaties is het tot uitvallen en kreten van weinig beteekenis ge komen. De agenten van de buitenlandsche propa ganda trachtten hiervan partij te trekken voor hun doeleinden. Op het moment, waarop de ge- heele bevolking haar huizen verliet en de straat opging, mengden ,ich daaronder elementen, die door handige ophitsing en snorkende leuzen poogden de massa's op zijwegen te brengen en voor andere ongewenschte doeleinden te gebrui ken. Dank zij de politieke rijpheid van ons volk evenwel liet de menigte zich niet door de buiten landsche propaganda verleiden. Daarom billijkte het volk ook de aangekondigde regeeringsmaat- regelen, die ten doel hadden vreemde pro paganda in ons land te onderdrukken. Na deze grootsehe betoogingen keerde de bevolking tot het normale leven terug. In het land heerscht volledige rust en orde. Daaruit kan men het best afleiden, dat de wijzigingen van 27 Maart in onzen staat als een binnenlandsche aangele genheid worden beschouwd, waarvan de beoor deeling niet onder de competentie van vreemde lingen valt. De normale toestand, die in Joego- Slavië reeds intrad op dén d&g na de voltrek king van de wijziging in het opPerste staatsbe stuur, is het beste antwoord op alle acties, die men 'getracht heeft in het land te ondernemen, maar die in Joego Sl&vië tot volslagen misluk king veroordeeld waren." Het te Agram verschijnende Kroatische orgaan Hrvatski Dnevik houdt zich bezig met de verordening tot bestrijding van alarmee- rende geruchten, uitgevaardigd door den banus van Kroatië. Het zou onjuist zijn, aldus het blad, als men aannam, dat de aanleiding voor deze verordening moet worden gezocht in de reactie van het Kro atische volk op de laatste gebeurtenissen. Wat Kroatië betreft, is de verordening slechts een voorzorgsmaatregel. Op de waardige houding Van het volk zijn alle pogingen van zekere ele menten gestrand, die onnationale ideologieën vertegenwoordigen en deze gelegenheid niet lie- ROME, 3 April (D.N.B.) .dat na het- van Matsoeoka is aangeboden, een lang durig en hartelijk onderhoud tusschen Mus solini en Matsoeoka heeft plaats gevonden. Matsoeoka heeft verder het Forum Mussolini bezocht, waar hij geestdriftig gehuldigd Werd door de academici en de uit Orvieto en Sabau- dia gekomen vrouwelijke leerlingen, benevens door de leerlingen van de marineschool. Na een grondige bezichtiging van het forum in gezel schap van Ciano woonde Matsoeoka enkele ge- improviseerde voorstellingen van de leden der beide academies bij. Alvorens hij het Forum Mussolini verliet, heeft de Japansche minister een groet gericht tot de Italiaansche jeugd van den lictorenbundel, waarin hij zegt, op het forum het oude Ro- meinsche spreekwoord „Mens sana in corpore sano" bevestigd te hebben gezien. Het had hem verheugd dat hij de Italiaansche jeugd heeft ge zien, die wordt opgevoed in 't teeken van den lic torenbundel, vooral omdat de lichamelijke op voeding der jeugd steeds zijn groote belang stelling heeft gehad. STOCKHOLM, 3 April. (D. N. B.) Naar Reuter meldt, is Woensdag te Londen een dankstond gehouden ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koning Peter van Joego- Slavië. Koning George van Engeland werd daarbij vertegenwoordigd door zijn broer, den hertog van Gloucester. Duitschlands nieuwste vliegtuig-type, de F.W. (Focke Wulf) 189. Met dit type heeft het Duitsche luchtwapen voor het eerst de beschik king over een vliegtuig met dubbele romp, dat gebruikt zal worden voor gewapende verken ningen tot op zeer geringe hoogte. De bijzondere constructie verleent het vlieg tuig een buitengewone paraatheid. Het nieuwe In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit politieke motieven vernie lingen Van vensterruiten voorkomen, heeft de hoogere S.S.- en politieleider, commissa ris-generaal voor de openbare veiligheid, op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het opleggen van presta- tis (verordening no. 7/1941) bepaald, dat ter bestrijding van dit euvel de door deze wandaden veroorzaakte schade, nadat de vergoeding zal zijn voorgeschoten uit de gemeentekas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van bekende daders blijft de schadevergoeding ten laste der gemeente, be houdens dat de burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te verhalen op personen, die het inwerpen .van vensterruiten bevorderen of goed keuren1^ van wie op grond Van hun daden of van Hun uitlatingen, mede in verband met hun bekende politieke gezindheid, aan te nemen is, dat zij handelingen, als die waardoor de schade is aangericht, bevorderen of goedkeuren. Degenen, bij wie ruiten mochten worden ver nield, behooren hiervan onverwijld aangifte te doèn bij de dichtstbijzijnde Nederlandsche po- litie-instantie. Deze regeljng wordt geacht met ingang van 20 Februari j.l. in werking te zijn getreden. type is niet alleen veel sneller dan welk jacht vliegtuig ter wereld ook, maar het beschikt te vens over de sterkste aanvals- en afweerwa- penen. De kanonnen en de machinegeweren zijn van de nieuwste constructies, hetgeen betee- kent, dat het nieuwe toestel een bijna onover winnelijke tegenstander is geworden. (Foto Stapf) WASHINGTON, 3 April. CD. N. B.) De Duitsche ambassade heeft medegedeeld, dat zij op het departement van Buitenlandsche Zaken een tweede nota heeft overhandigd, waarin vooral wordt geprotesteerd tegen de behandeling van de bemanningen der in beslag genomen schepen. De nota wijst er in de eerste plaats op, dat de Duitsche zee lieden te Boston allen zijn gehuisvest in een groote zaal tezamen met kleurlingen. Even onvoldoende is de huisvesting der Duitsche zeelieden te fort Lauderdale in Florida, waar zij zijn opgesloten in twee cellen der gevangenis. De nota eischt de onmiddellijke vrijlating der bemanningen. De Amerikaansche minister van Buitenland sche Zaken, Huil, heeft in zijn persconferentie verklaard, dat zijn departement werkt aan het antwoord op de Italiaansche en Duitsche pro testen tegen de beslaglegging op schepen. Hij gaf te verstaan, dat de antwoorden weldra overhandigd zullen worden, waarna zij waar schijnlijk met den tekst der protesten gepubli ceerd zullen worden. Volgens Associated Press heeft de kustwacht bepaald., dat de .Amerikaansche vlag van alle 69 in beslag genomen schepen verwijderd moet worden. De Duitsche en Italiaansche schepen mogen geen enkele vlag hijschen, terwijl van de Deensche schepen de Deensche vlag mag waaien, wanneer er Deensche officieren ter koopvaardij aan- boord zijn. In regeeringskringen te Washington verklaart men, aldus Associated, Press, dat de schepen nog aan de buitenlandsche eigenaars behooren, zoolang door de procedure, voortvloeiende uit de beslaglegging, geen andere toestand, ont staan is. Het Mexicaansche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat de bemanningen van alle in beslag genomen Duitsche en Itali aansche schepen van boord gehaald zijn en onder bewaking van mariniers staan. Volgens bericht uit New York heeft de Fransche Transatlantische Scheepvaartlijn het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken en dat van Financiën verlof ge vraagd om achttien in Amerikaansche havens gelegen Fransche schepen te laten varen tus schen de Vereenigde Staten en Indo-China. Hoewel deze schepen thans onder bewaking van Amerikaansche autoriteiten staan, zijn zij niet in beslag genomen. Zooals verder wordt gemeld, heeft 't ministerie van Marine te Buenos Aires medegedeeld, dat het bevel heeft gegeven tot versterkte bescher ming der in Argentijnsche havens liggende Italiaansche, Deensche en Fransche koopvaar dijschepen. Deze maatregel, aldus wordt gezegd, is slechts genomen ter verhindering van daden van sabotage, die men echter onwaarschijnlijk acht. Betreffende de sluiting van het Peru- aansche filiaal der Duitsche Lufthansa heeft 't ministerie van Marina te Lima medege deeld, dat deze maatregel uit overwegingen van veiligheid is genomen in verband met de gebeurtenissen op de Duitsche schepen in de haven van Callao. BOEDAPEST, 3 April (D.N.B.)Minister president graaf Paul Teleki is hedennacht plotseling overleden. Nadere bijzonderheden omtrent de oor zaak van het overlijden van graaf Teleki ontbreken nog. Voor zoover bekend is ge worden, werd Teleki vanochtend door zijn bedienden in zijn bed dood gevonden. Naar het schijnt is hij aan een beroerte overle den. De overleden Hongaarsche premier werd op 1 November 1870 te Boedapest geboren. In 1904 promoveerde hij aan de universiteit in dezelfde stad. Zijn studies bewogen zich vooral op het gebied der geografie en hierdoor werd hij ook in het buitenland bekend. In het jaar 1905 werd Teleki lid van het Huis van Afgevaardigden. Tijdens den Wereld oorlog streed hij aan het Servische en het Ita liaansche front. In 1919 werd hij benoemd tot minister van Onderwijs der Hongaarsche na,- tionale regeering te Szeged, in 1920 werd hjj voor de eerste maal premier, en wel tot Mei 1921. Gedurende de jaren 19241925 maakte hij reizen in opdracht van den Volkenbond, als lid der Mossoel-commissie. In het jaar 1937 ver toefde Teleki enkele dagen in ons land,- als aanvoerder der Hongaarsche padvinders op de jamboree te Vogelenzang. Sinds Mei 1938 maakte hU als minister van Onderwijs opnieuw deel van de regeering uit. In Februari 1939 volgde hij Imredy op als pre mier In deze functie ook onderteekende hij de toetreding van Hongarije tot het driemogend- hedenpact, op 27 September 1940 te Weenen. Over de wetenschappelijke functies van den overledene dient nog te worden vermeld dat hij professor was aan de universiteit van Boeda pest, lid van de Academie van Wetenschappen, voorzitter van het genootschap ter bestudeering van het Verre Oosten, vice-voorzitter van het Hongaarsche aardrijkskundige genootschap. Van zijn aardrijkskundige publicaties kunnen worden genoemd: een cartographie van de Ja pansche eilanden, waarvoor hij den Prix Jo- mard aan het Fransche aardrijkskundige ge nootschap verwierf, een aantal in het Hon- gaarsch geschreven werken en voorts in het Engelsch een „Evolution of Hungary and its place in European history." MANILLA, 3 April. (D.N.B.). De com mandant der Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, Brooke popham, die hier is aangekomen, is onmiddellijk besprekingen met de militaire autoriteiten op de Phi- lippijnen begonnen. Medegedeeld wordt dat het bezoek van niet- offlcieelen aard is en niet mag worden uit gelegd als een nauwere EngelschAmerikaan sche samenwerking In het Verre Oosten. Brooke Popham had allereerst een onder houd van anderhalf uur met dén commandant der Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren, admiraal Hart, en vervolgens een bespreking met generaal Macarthur, militair adviseur op de Philippijnen. Naar verluidt, is de practische en strategische positie der Phi lippijnen bestudeerd. PRESBURG, 3 April (D.N.B.) In de gouw Oostelijk Slowakije is verordend, dat alle Joden op straat en in openbare gelegenheden aan den linker bovenarm een drie centimeter breeden gelen band moeten dragen. Nadat door inwerkingtreding van de ver- ordehing 49/1941 d.d. 12 Maart j.l. de op dracht van ir. A. Dubois tot concentratie van de omroepvereenigingen als beëindigd kon worden beschouwd, heeft de secretaris generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten ir. Dubois verzocht, tijdelijk de functie van directeur-generaal van het Staatsbedrijf van den Nederland- schen Omroep waar te nemen. Ir. Dubois is hiertoe bereid gevonden en zal deze func tie tot 1 Mei e.k. vervullen. Als directeur-generaal is thans dr. mg. W. A. Herweyer benoemd, die zijn taak op 1 Mei a.s. zal aanvaarden. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft ing. Dubois dank gezegd voor zijn diensten, tijdens de concentratie van de omroepvereenigingen bewezen. De heer Herweyer is in 1906 als zoon van een suikerfabrikant in Zevenbergen geboren. Hij bezocht de H. B. S. te Delft en daarna de technische hoogeschool te Aken, waar hij in 1931 het diploma van werktuigkundig ingenieur behaalde. Na eenige jaren practijk' in Neder land, werd hij ingenieur in het Instituut voor Werktuigmachines en Bedrijfskunde te Aken. In 1935 promoveerde hij aan de technische hoogeschool aldaar tot doctor in de technische wetenschappen op een proefschrift over ie be werkbaarheid van bepaalde alliages. Hierna was hij werkzaam ais raadgevend ingenieur, waarna hij begin 1939 bedrijfsinge- meur werd bij de stoommeelfabriek „Holland" te Amsterdam, welke functie hij tot heden ver vulde. De heer Herweyer is sinds acht jaren lid van de Nationaal-Socialistische Beweging. In de N. S. B. heeft vele functies vervuld Zoo was hij o. a. dictrictsleider te 's-Gravenhage. Hij is oprichter van den kunstkring Constantijn Huygens. Sinds de oprichting is hij lid van den Bond van Volkshuishouding der N. S. B.. In het najaar van 1940 stichtte dr. Herweyer het „Technisch Gilde", welke organisatie sindsdien onder zijn leiding staat. Zonsondergang 3 April 20.16 Zonsopgang 4 April 7.10 Haanopkomst 10.53 ondergang 1.54 VATICAANSTAD, 2 April Ingelichte Vati- caansche kringen verklaren, volgens een be richt van United Press aan haar bladen, dat Z. H. de Paus tegenover Matsoeoka zijn bevre diging heeft uitgesproken over de verklaring die onlangs aan dezen werd toegeschreven, dat Japan altijd aan den vrede heeft geloofd en dat hij den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken kennis heeft gegeven van de passages uit zijn komende Paasch-radiorede, die betrekking hebben op vredesvraagstukken. De H. Vader zou uitdrukking gegeven hebben aan zijn hoop, dat de vrede hersteld zou kun nen worden vóór de voorjaarsoffensieven goed op gang zijn gekomen. Men verklaarde verder, dat Matsoeoka den Japanschen vredeswensch opnieuw geuit heeft, doch tezelfdertijd er op wees, dat Japan mili taire verplichtingen uit het driemogendheden- verdrag voortvloeiend, bezit. In elk geval is Japan bereid, too verklaarde hij, mede te werken aan pogingen om het con flict te beperken, ook ten opzichte van de Ver eenigde Staten en Joego-Slavië. Een ander onderwerp van de oesprekingen tusschen Matsoeoka en Pius XII zouden volgens United Press de betrekkingen van Rusland. Japan en China en de daarmee verband hou dende missie-problemen van het Vaticaan zijr geweest. KABOEL, 3 April (D. N. B.) Uit Bengalen en Waziristan zijn nieuwe berichten over ernstige onlusten ontvangen. Bij botsingen tus schen politie en betoogers in Dacca zijn 30 men- schen om het leven gekomen en 150 gewond. Er werden 250 arrestaties verricht. De Bengaalsche pers staat onder strenge censuur. Krijgers van de Waziristammen zijn het dorp Amakhel binnengedrongen. Bij Man- dra Keht geraakte een andere groep Waziri's slaags met de Britsche troepen. Bij Miransjah is een postauto in brand gestoken. Goel Nawaz, de bekende aanhanger van den Fakir van Ipi, heeft bij Bannoe weer eens een overval onder nomen. De Britsche troepen schijnen bij deze botsingen aanzienlijke verliezen te hebben ge leden. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen no. 15. 16 en 17 van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden en kachels" en de bonnen no. 35 tot en met no. 41 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen- centrale verwarming", alsmede de met „brandstoffen een eenheid vijfde periode" en de met „cokes een eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Woensdag 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toewijzingen, wel ke geldig waren verklaard tot 29 April of een vroegeren, mits na 13 Maart gelegen datum, wordt eveneens verlengd tot en met Woensdag 30 April as. Aan degenen, die leden van de Duitsche weer macht huisvesting verleenen, zal voor April 1941 op vertoon van een bewijs van inkwartiering door den plaatselijken distributiedienst per voor dit doel te verwarmen vertrek 1 eenheid brand stoffen worden beschikbaar gesteld. Voor verwarniingsdoeleinden zullen voor het loopende stookseizoen geen nieuwe bon nen of toewijzingen meer worden aangewe zen of uitgereikt. Met nadruk wordt er ech ter de aandacht op gevestigd, dat de oude bonkaarten zorgvuldig dienen te worden bewaard. Uitsluitend voor hen, die niet op petroleum of gas koken en niet beschikken over een elec- trisch kookapparaat, zal een dezer dagen de gelegenheid bestaan, op grond van een daartoe afgelegde verklaring bij den plaatselijken distri butiedienst een bon voor een eenheid brand stoffen voor kookdoeleinden te verkrijgen. Na dere mededeelingen dienaangaande zullen spoe dig volgen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 April 1941 tot en met Woensdag 30 April 1941 de met de woorden .generatoranthraciet derde periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnootjes. De met de woorden „generatorturf derde periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bo ven genoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. OPERATIEZONE, 2 April. (Stefani). Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat na enkele dagen van gedwongen werkloosheid als gevolg van zeer slechte weersomstandigheden Italiaansche bommenwerpers vandaag een vlucht ondernomen hebben naar de luchtbasis van Fiorina, die aan een zeer hevig bombar dement onderworpen werd. Ooievaar-escadril les wierpen in snel opeenvolgende golven bom men van elk kaliber op het vliegveld van Fio rina. Korten tijd later herhaalde een ander Ooievaar-escadrille den aanval op het vlieg veld van Volos. De uitwerking van het bom bardement was ontzaglijk. l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1