Volksverzorging I Ook Agram en Ljoebljana tot open steden verklaard Washington wijst eisch tot vrijlating van Duitsche schepen af Aanwijzing van nieuwe bonnen Algemeen vertrouwen jn Bardossy Meeste troepen bij Nisj samengetrokken Verduistering v r Matsoeoka weer in Duitschland V eiligheidsmaatregel door Washington Republikeinsche actie tegen Roosevelt src 7 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 1' De spanningen in Joego-Slaüië Senaat te Washington keurt milliardenontwerp goed BENGHAZI ONTRUIMD Duitsche zeelieden staan terecht te Boston BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28% ct- per week, per kwartaal 3.75% VRIJDAG 4 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No 22938 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Nieuwe incidenten te Beiroet Mevrouw Teleki brengt bezoek aan de lijkbaar Ook Roemenen vluchten Matsjek naar Belgrado Evacuatie van Zara Volledige evacuatie van Gibraltar verwacht Bewegingen van oorlogsbodems Italiaansch schip breekt Britsehe blokkade NIEUWE NACHTELIJKE AANVAL OP ENGELAND Schepen bij Schotland vernietigd en beschadigd Hevige aanval op Bristol ROYAL AIRFORCE VALT BREST AAN Italiaansch en Duitsch protest te Mexico De Duitsche schepen in Peru Geen mededeelingen meer over wapenlevering aan Engeland Een vredescampagne ENGELSCH- TURKSCHE MILITAIRE BESPREKING Britsehe vloot versterkt door Indische schepen De vlootbesprekingen te Manilla Britsch rumoer om uitlating in Amerikaansch blad De volgende week extra-rantsoen van één ei Brood en gebak Boter en vetten Eieren Kaas DE WERKSTAKINGEN IN AMERIKA Roosevelt neemt waarnemende, afwachtende houding aan DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Beginsel en practijk van den klas senstrijd hebben hun ontstaan te wijten gehad aan de hardnek kigheid, waarmee het liberale groot kapitalisme de economisch zwakke ar beiders in een minimalen levensstaat van loonslavernij trachtte te houden. Werkgevers en werknemers beschouw den elkander als hun natuurlijke vijan den. De tegenstellingen verscherpten zich vaak tot conflicten. Met stakingen en uitsluitingen werd een verbitterde en verbeten strijd gevoerd tusschen de zich steeds sterker als klasse bewust wor dende partijen. Iedere sociale locsver betering voor de economisch zwakKeren moest op den onwil der economisch sterkeren worden veroverd. Beginsel en practijk van den klassenstrijd verdee - den en ondermijnden de gemeenschap, werkten funest op het productie-vermo gen van het volk, deden het vaak -or zichtig geziene groepsbelang donnnecren over het gemeenschapsbelang. hoorde 't beginsel van den klassens rij ook tot het doctrinaire arsenaal va het historisch materialisme, e aar voortvloeiende strijdmethode wer door niet-aanhangers van het histo risch materialisme toegepast. omdat er vrijwel geen andere mogelijkheid was een bres te schieten in het bolwerk van het liberale groot-kapitalisme. et is de onschatbare verdienste T-T van de Pausen van Rome ge- X X Weest in wezenlijk richting en leiding gevende Encyclieken de zuivere beginselen van sociale rechtvaardigheid en de daarop te bouwen sociale gemeen schap voor heel de wereld te hebben uiteengezet en zoowel het liberalisme als het historisch materialisme als maat schappelijke dwalingen te hebben ver oordeeld. Zij hebben daardoor in belang rijke mate medegewerkt tot het over winnen dezer de maatschappij zoowel sociaal als economisch en politiek ruï- neerende standpunten en tot het bevor deren van den geest en het inzicht, die de tot het uiterste toegespitste tegen stellingen wilden verzoenen tot samen werking in aller gemeenschappelijk be lang. Wij behoeven hier niet te wijzen op de waardevolle sociale verbeteringen, welke de rijke vruchten zijn geweest van een vaak moeilijke ontwikkeling, een ontwikkeling, die nog steeds niet geheel is voltooid. Wij willen hier slechts aandacht vragen voor het instituut der sociale verzekeringen, waarover president Jakob, leider van de Geschaeftsgruppe voor 'sociale bestuursaangelegenheden bij het commissariaat-generaal voor Financiën en Economie, eenige uiter mate belangstelling wekkende mede deelingen heeft gedaan. in opdracht van den Führer heeft men in Duitschland een plan ontworpen en uitgewerkt voor een voldoende ouder- doms- en invaliditeitsverzekering voor alle werknemers. „Het doel is," aldus deelde president Jakob aan het A.N.P. mede, „om de vruchten van den geza- menlijken arbeid van het volk ook allen ten goede te doen komen. De zin der verzorging is, dat iedere aalmoes en iedere ondersteuning, zonder dat daar recht op bestaat, principieel onnoodig zullen zijn. Zoodoende gaat het niet slechts om de verbetering van de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering, doch om de schepping van een nieuw recht. In plaats van de idee der sociale verze kering komt de idee der volksverzor ging." En hij voegde daaraan toe: „Ook in de Nederlandsche sociale politiek zal in de toekomst het gemeenschapsprin cipe van den nieuwen tijd tot uitdruk king moeten komen." De richting, die nien de sociale politiek niet alleen in Duitsch land, maar ook ih °ns land offi cieel wil laten inslaan, is dus die, welke door het staatssocialisme wordt gewezen. Geen renteverzekering» m&ar volks verzorging. Het welzijn van de gemeen schap wordt tot hoogste wet verklaard. De positie van den enkeling ten opzichte van den staat wordt bepaald door zijn plicht om de volksgemeenschap te die nen en door zijn recht om door die volksgemeenschap ook verzorgd te wor den. In het nationaal-socialisme dekken de begrippen staat en volksgemeenschap elkaar bijna volkomen, zoodat men kan zeggen, dat de enkelingen er min of meer tot sociaal-welverzorgde staats ambtenaren zullen worden bevorderd met alle consequenties van dien. De mededeelingen van president Jakob ver dienen de aandacht, te meer omdat hij daarin ook ons land ter sprake heeft gebracht. VICHY. 4 April (DNB) Volgens de jongste inlichtingen uit Syrië zijn te Beiroet opnieuw bloedige incidenten voorgevallen. Naar beweerd wordt, ligt de oorzaak van deze nieuwe onrust hl de gebrekkige broodvoorziening van de hoofd stad van Libanon. De ontevreden inheemschen vormden reusachtige demonstratieve optochten, die in botsing kwamen met de politie. Twee be- toogers werden gedood. De bewakingsdienst wordt in de stad door militaire patrouilles ver zorgd. BOEDAPEST, 4 April (D.N.B.) - De be noeming van Bardossy tot minister-presi dent met behoud van z«n portefeuille van Buitenlandsche Zaken wordt door de ge- heele Hongaarsche openbare meening met voldoening ontvangen. De bladen leggen er den nadruk op, dat Bardossy zeker is van het eensgezinde vertrouwen en de on verdeelde hoogachting der Hongaarsche openbare meening. BOEDAPEST. 4 April. (Stefani). Gravin Te leki heeft zich per ziekenauto naar het gebouw van het minister-presidium laten brengen, waar zij een half uur vertoefd heeft bij-het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. Daarna keerde zij terug naar het sanatorium waar zij ver pleegd wordt. De „Feldzeitung" heeft de aandacht van de bemanning van een der Duitsche gevechtsmachines tijdens de vlucht naar vijandelijk gebied (Foto Weltbild) BELGRADO, 4 April. (D.N.B.) Volgens een bericht, verspreid door het teiegraaf- agentschap Avala, heeft de Joego-Slavische regeering besloten naast Belgrado ook Agram en Ljoebljana tot open en met-ver dedigde steden te verklaren. De Roemeensche gezant te Belgrado, Eplla, die gisterenavond op doorreis naar Boekarest, waarheen hij zich begaf om verslag uit te brengen, te Timisoara aan kwam, verklaarde tegenover vrienden, dat het Servische leger de meeste strijdkrach ten by Nisj concentreert. Hy had onderweg geconstateerd, dat reeds vele bruggen op geblazen werden en in sommige plaatsen branden woedden. Uit de mededeelingen van te Temesvax aan gekomen vluchtelingen blijkt, dat de Servische terreur onverminderd voortduurt met betoo- gingen voor de huizen van leiders der Duit sche minderheid, ingeworpen ruiten, ophitsen de toespraken en steeds wilder bedreigingen. Duitschers uit de gemeente Modosj meldden en bewezen met foto's, dat de Serven muren en deuren van Duitsche huizen besmeuren met opschriften, die bijv. luiden als volgt: „Als En geland overwint worden alle Zwaben opge hangen." In verscheidene plaatsen zyn niet alleen de Servische militieformaties versterkt, maar is ook de Servische burgerbevolking van wapenen voorzien. De leden van de para-militaire or ganisatie Tsjetnik verklaren op steeds luider toon, dat zy met de Duitschers nog forscher zullen omspringen dan de Polen gedaan hebben. Vluchtelingen uit het dorp Stefansfeld ver tellen, dat Tsjetniks deze zuiver Duitsche plaats volledig omsingeld hadden en er nie mand uitlieten. De Duitsche bewoners kregen voortdurend de verzekering, dat ze allemaal neergemaaid zouden worden. Zooals voorts wordt gemeld hebben de Roe- meensche autoriteiten berichten ontvangen, dat sinds twee dagen ook Roemeensche vluchtelin gen uit Joego-Slavië over de grens naar Roe menië komen. De Serven nemen tegenover de Roemenen uit het Joego-Slavische banaat een dreigende houding aan, omdat de Roemenen niet meedoen aan den haat jegens de Duit schers. Om deze reden zijn in de gemeente Yftikowets in het banaat ernstige botsingen tusschen Serven en Roemenen voorgevallen. Bovendien melden de Roemeensche autori teiten, dat de Joego-Slaven vierhonderd Roe meensche spoorwegwagons In Joego-Slavië ach terhouden met de motiveering, dat Roemenië sinds enkele dagen geen petroleum meer le vert aan Joego-Slavië. Volgens bericht uit Agram zjjn de voor zitter van de Kroatische Boerenpartij, dr. Matsjek, banus dr. Sjoebatsjitsj en de algemeen secertaris van de Kroatische. Boe renpartij dr. Kmjevitsj, gisteravond naar Belgrado vertrokken. Naar Stefani uit Rome meldt is men begonnen met de evacuatie der burgerbevol king uit de Italiaansche haven Zara aan de kust van Dalmatië. Een eerste groep van 3000 kinderen, vrouwen, zieken en ouden van dagen is onderweg naar Ancona. Donderdagavond zyn opnieuw 2000 personen vertrokken. Zonsondergang 4 April 20.18 Zonsopgang 5 April 7.07 Maanopkomst 11.43 ondergang 2.44 WASHINGTON, 4 April (D.N.B.) - Het wets ontwerp, waarby ongeveer 4.300.000.000 dollar voor bewapeningsdoeleinden wordt toegestaan, is gisteren definitief door den Senaat aangenomen Het ontwerp bevat een clausule, volgens welke ae Amerikaansche weermacht producten slechts is het buitenland mag koopen, wanneer zy In de Vereenigde Staten niet in dezelfde kwaliteit, voldoende hoeveelheid of tegen denzelfden prijs voorhanden zyn. Deze clausule heeft ln de eerste plaats, betrekking op den aankoop van vleesch in Argentinië. BRENNER, 4 April (Stefani) De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is gisteravond met zyn gevolg op den Bremier aangekomen. Op het grenssta tion nam de Italiaansche commissie, die den "ast vergezeld had, afscheid. Matsoeoka ontving daarna de Duitsche commissie, die hem op zijn reis door Duitschland zal ver gezellen. ta LINEA, 4 April (S.P.T.). Volgens de hier in omloop zijnde geruchten bereiden de Engel se autoriteiten van Gibraltar de volledige evacuatie van de burgerbevolking der stad In de haven liggen vier groote transport schepen die een deel der bevolking naar elders iinn vervoeren. Het vliegtuigmoederschip „Ar- ens en een torpedojager zyn Woensdag bin- foonen benevens twee Poolsche onder is en 28 handelsschepen. In den nacht van woerisdag OP Donderdag zijn de twee onder sim vergezeld van een kruiser, in de rich- ®ee rie Middell&ndsche Zee vertrokken. De f Britsehe zeestrijdkrachten is in de rtehting van den Atlantischen Oceaan opge- stoomd. Naar D.N.B- verder bericht, is een uit 26 „rrfers bestaand convooi gistermiddag k1P1ibfaltar vertrokken. Het werd door de ql-nat van Gibraltar begeleid door twee Brit- Se duikbooten en vijf gewapende trellers. 4 April Het Italiaansche schip Ima- f naar Stefani uit Rio de Janeiro meldt, lala is, yit; somaliland aangekomen. In va"f.af° en journalistieke kringen heeft dit politieke aakt, daar de Italiaasche boo: 1"is geslaagd ondanks de Britsehe blokkade in den indischen Oceaan Brazilië te bereiken. BERLIJN, 4 April Naar het D.N.B- verneemt, zyn Donderdagavond sterke strijd krachten van 't luchtwapen sinds de eer- ste uren van den nacht gestart op weg naar de militaire en oorlogseconomische doelen van het Britsehe eiland. De eerste golven hebben de hun toegewezen doelen reeds suc cesvol met bommen bestookt. Verder wordt gemeld, dat 't Duitsche lucht wapen Donderdagmiddag de Britsehe koopvaardij opnieuw gevoelige verliezen heeft toegebracht. Voor de Oostkust van Schotland, by Dundee, werden naar het D.N.B. verneemt twee schepen uit een convooi, die tezamen 10.000 ton maten, op de plaats zelf tot zinken ge bracht. Een reeks andere schepen van in totaal 16.000 ton is beschadigd. Verder heeft de Britsehe admiraliteit mede gedeeld, dat het hulpschip Rosaura tot zin ken gebracht is. De naaste verwanten der slachtoffers zyn op de hoogte gesteld. United Press meldt uit Bristol, dat een ar mada van verscheidene honderden Duitsche vliegtuigen, by een poging om deze belangryke haven aan eenzelfde verwoesting te onderwer pen als Plymouth, duizenden bommen van nacht en Vrijdagochtend heeft laten vallen Slechts één van de groote vloot vijandelijke machines, die massa's brand- en brisantbom men in een aanval van vier uren uitwierpen is neergeschoten. BERLIJN, 4 April (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zwakke strydkrachten van de Royal Airforce een aan val op de Kanaalhaven Brest ondernomen. De sterke Duitsche luchtafweer dwong de Engel- sche ihachines tot een spoedigen terugkeer. Daarbij- wierp de vyand eenige niet gerichte brisantbommen uit, die grootendeels op een open terrein terecht kwamen. Er ontstond geen militaire schade en ook de schade aan woon huizen Was onbeteekenend. Een Engelsche bommenwerpèr is neergeschoten. STOCKHOLM, 4 April. (D.N.B.) het groote hoofdkwartier van de Britsehe strijd krachten te Cairo heeft, naar Reuter meldt, het extrabericht uitgegeven, dat de Engel sche dekkingstroepen als gevolg van een vastberaden aanval door aanzienlijke Ita liaansche en Duitsche strydkrachten, die over talrijke tanks beschikten, teruggetrok ken en in tevoren uitgezochte punten ge concentreerd zyn. Tijdens deze terugtrek kende beweging is de stad Benghazi ont ruimd, nadat alle voorraden en uitrustings stukken vernietigd waren. Benghazi is van militair gezichtspunt beke ken, aldus het Britsehe bericht, onbelangryk. Tevens deelt het mede, dat Benghazi door de Engelsche strydkrachten als. haven gebruikt werd. In den Engelschen nieuwsdienst is mede gedeeld, dat de ontruiming van Benghazi voor Engeland een tegenslag beteekent. Men moet aldus werd gezegd aan de waarschuwing van den minister-president denken, dat men zoowel overwinningen als tegenslagen moet ver wachten. WASHINGTON, 4 April (D.N.B.). Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft de Duitsche ambassade gisteravond het antwoord der Amerikaansche regeering op de beide Duitsche protestnota's van 31 Maart en 1 April doen toekomen. De Ame rikaansche nota wyst den Duitschen eisch tot het vrijlaten van schepen en bemanning af. Slechts ten aanzien van het protest tegen de behandeling en de huisvesting der Duit sche zeelieden wordt verklaard, dat een nieuwe nota zal volgen, zoodra het onder zoek voltooid is. Naar uit Boston wordt bericht zyn gisteren tien Duitsche zeelieden paarsgewys met hand boelen aan elkaar geketend voor het Federale Gerechtshof gebracht, verdacht van het plager van sabotagedaden op hun schepen. De be klaagden weigerden een verdediger te aanvaar den. De president van het hof elscht een borg stelling ten bedrage éan 450.000 dollar van de officieren en matrozen van de Duitsche tank boot Pauline Friedrichs. die beschuldigd waren van zgn. sabotagedaden. MEXICO, 4 April (D.N.B.). De Italiaansche gezant heeft Woensda'g den onderminister van Buitenlandsche Zaken een aan den minister van Buitenlandsche Zaken gerichte voorloopige protestnota overhandigd wegens de bezetting van tien Italiaansche schepen door Mexicaan- sche marinetroepen De Duitsche gezant eischte in een nota aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de verwydering van de bemanning der Duit sche schepen Orinoco en Hameln ongedaan wordt gemaakt, vooral omdat geen enkele aan leiding tot verdenking van sabotage bestaat en de Duitsche scheepskapiteins veeleer de streng ste orders gekregen hebben in het geheel geen sabotage te plegen. Naar uit Lima Wordt bericht, duurt de brand aan boord van de Duitsche schepen te Callao voort. De Peruaansche autoriteiten hebben -de geïnterneerde bemanningen fterhaaldelyk on derworpen aan een verhoor om motieven voor de formuleering van een aanklacht te verkrijgen. Ook de bemanning van het Duitsche sohip Friesland is nu gearresteerd. De Peruaansche oorlogsschepen, die de gevluchte Duitsche sche pen moesten achtervolgen, zijn gisteren te Cal lao teruggekeerd zonder de bemanning der Duitsche vaartuigen te hebben gevonden. WASHINGTON, 4 April. (D.N.B.) Het ministerie van Economische Zaken heeft op het voorbeeld van het departement van Bui tenlandsche Zaken aangekondigd, dat het niet meer zal mededeelen, hoeveel vliegtui gen en ander wapenmateriaal naar de ver schillende deelen van het Britsehe ryk zyn vertrokken Voorts heeft het ministerie van Oorlog mede gedeeld, dat in de plaats van de reservisten, die op 30 Juni den actieven dienst verlaten, 300 nieuwe afdeelingen komen. Volgens bericht uit Montevideo mogen op aanwijzing van den radio-contröledienst in het vervolg geen radioberichten over het aankomen en vertrekken van schepen van oorlogvoerende landen worden gegeven. Deze bepaling geldt niet alleen voor schepen, die in Uruguaansche havens voor anker liggen, maar ook voor die. welke in het buitenland liggen. Naar uit Washington 'wordt bericht deelde de democratische senator Wheeler op een pers conferentie mede. dat 57 leden van Senaat en Huis van Afgevaardigden zich bereid verklaard hebben, deel te nemen aan de reusachtige cam pagne, die ten doel heeft door het houden van redevoeringen te verhinderen „dat de regeering de enkele laatste stappen doet, die zouden lei den tot een daadwerkelijke deelneming aan den oorlog". In alle deelen des lands, aldus zelde Wheeler, wil men massabijeenkomsten houden. Er is een speciale uitvoerende commis sie gevormd ter organiseering van het verzet van het Amerikaansche volk tegen deelneming aan den oorlog. Wheeler zal voorzitter dezer commissie zyn, verscheidene bekende senato ren en afgevaardigden zullen daarin zitting hebben. BELGRADO, 4 April (D. N. B.) Uit Ankara wordt gemeld, dat daar twee Engelsche generaals en een admiraal uit Egypte zijn aangekomen, om militaire be sprekingen te voeren. NEW YORK, 4 April. (D. N. B.) De Brit sehe admiraliteit heeft medegedeeld, dat de Britsehe vloot is versterkt door Indische oorlogsschepen. De schepen hebben ln Erythrea troepen en materiaal aan land ge bracht. MANILLA, 4 April. (D.N.B.). De Brit sehe opperbevelhebber in het Verre Oosten, Brooke Popham, heeft, naar Associated Press uit betrouwbare bron verneemt, met de Amerikaansche militaire autoriteiten op de Phtlippynen het gebruik van Singapore door de Amerikaansche vloot in geval van een kritieken toestand in het Verre Oosten be sproken. Het vraagstuk kwam ter sprake aan een noenmaal, waaraan vooraanstaande per soonlijkheden van Amerikaansch bestuur en leger aanzaten. Verder wordt uit Manilla bericht dat by een botsing tusschen Amerikaansche politie en op standige inboorlingen by Jolo in het Moro-ge- bied 22 inboorlingen zyn gesneuveld en 2 ge wond. Acht opstandelingen konden ontkomen. NEW YORK, 4 April. (D.N.B.) De voorzitter der Republikeinsche Party, Martin, heeft in een radiorede verklaard, dat de Vereenigde Staten zich in een groote nationale crisis bevinden. De president heeft de beschikking gekregen over ongekende volmachten. Voor de verdedi ging en in naam van de verdediging worden reusachtige bedragen uitgegeven. Weldra zullen het volk geweldige belastingen worden opge legd. Het land ziet zich geplaatst tegenover de mogelykheid van een staatsbankroet en beweegt zich ln de richting van den oorlog. De Republikeinsche Partij houdt zich ge reed, aldus besloot Martin, om bij een even tueel overnemen van het bewind alle vraag stukken, die door de New Deal onopgelost zyn gelaten, te regelen. Naar verder wordt gemeld heeft de uitgever van „All the Worlds Aircraft,'' Charles G. Grey, iai zyn-blad geschreven, dat de Vereenigde s'taten hebben besloten den oorlog financieel te steunen „tot den laatsten Englschman". Naar uit Londen gemeld wordt heeft deze uitlating een storm van protest in de Londensche bla den uitgelokt. De bladen hadden opschriften als .Beleediging door Amerika". De uitgeverij heeft daarop onmiddellijk verklaard, daa de passage in kwestie uit alle nog voorradige exemplaren ver wijderd zou worden en dat men zal probeeren alle exemplaren, die reeds in omloop zijn, te rug te krijgen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery maakt het vol gende bekend: Gedurende het tydvak van Maandag 7 tot en niet Zondag 13 April geeft elk der met „11" geg- nummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „11" genummerde broodbonnen recht op het koopen v<in een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkery-producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 grain Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes)400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zyn, geldt, dat een rantsoen een een heid omvat, waarin1 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 13 April nog niet gebruikte bonner, blijven voorts nog geldig gedurende dé week van 14 tot en met 20 April, met dien verstande, dat zy gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 tot en met Zondag 13 April geeft de met „11" genum merde bon van de boterkaart recht op net koopen van 250 gram boter De met „11" ge nummerde bon van de vetkaart geeft gedu rende bovengenoemd tydvak recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. De met „11" genummerde bonnen, die 13 April nog niet gebruikt zyn, blyven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April. Gedurende het tydvak van Maandag 7 tot en met Zondag 13 April geeft de met „93" genum merde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke 13 April nog niet gebruikt zyn, blyven geldig tot en met Zondag 20 April, met dien verstande, dat zy gedurende de week van 14 tot en met 20 April niet gebruikt mogen worden ln hotels, restaurants e.d. In verband met.het Paaschfeest zal in den loop van de volgende week een bon worden aangewezen, welke recht geeft op een ex tra-rantsoen van een el. Gedurende het tydvak van Maandag 7 tot en met Zondag 20 April geven de met „63" en „73' gemerkte bonnen van de „bonkaart algemeen' elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke Zondag 20 April nog n'et zijn gebruikt, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s. WASHINGTON, 3 April (A.N.P.) Early heeft gisterenmorgen de journalisten er van in kennis gesteld, dat het Witte Huis aan alle departementen en persagentschappen, die be lang by de staking hebben, een telegram zal voorleggen, dat president Roosevelt van Julius Hill, den gouverneur van Wisconsin, heeft ont vangen. Dit telegram bevat mededeelingen over de staking in de fabriek der Allis Chalmers Ma nufacturing Company te Milwaukee. De bladen melden, dat gouverneur Hill in het telegram verklaard heeft, dat de beschikbare po- litietroepen den toestand niet meer meester zyn. Early wees er op, dat gouverneur Hill ln tegen stelling tot den inhoud van zyn telegram aan Washington niet om toezending van troepen ge vraagd heeft. Zooals verder wordt gemeld, verklaarde de secretaris van het Witte Huis, Early, ten overstaan van de pers, dat president Roose velt voorloopig een afwachtende, waar nemende houding inneemt tegenover de stakingen in de bewapeningsindustrie van de Vereenigde Staten. Early legde deze verklaring af in antwoord op een vraag, of Roosevelt een oplossing van het stakings- vraagstuk overwoog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1