Woningbouw in het nieuwe Rotterdam POKOH KRUSCHEN Heracles en P.S. V. hebben den titel voor het grijpen Taak der Nederl. S.S. N.V.EGRO Gelijke kansen voor A.D.O. en D.H.C. Wordt het lot van C.V.V. en K.F.C. beslist? Koninc Bienfait DE SONNAVILLE RUSTHUIS METALEN CENTRALE VERWARMING Kerkelijk leven Pensionaten, Pensions De voetbalcompelitie S VRIJDAG 4 APRIL 1941 Een bezoek aan voor den weder opbouw belangrijke werken X (Van oorrespondent) De woningbouw Audiëntie Duizend ééngezinswoningen OFFECIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Vastgestelde maximumprijzen Bericht No. 4 Interview met SS-onderstorm- leider Wolff ram Poging tot doodslag op zijn meisje Tien maanden gevangenisstraf voor den dader fFooi ftnMatötauten Deel van landgoed „De Dreef" geveild Stempel nagemaakt KORTER WERKENDE ARBEIDERS Algemeen Sociaal Fonds voor de grafische bedrijven Rheumatische pijnen Slagersvakonder wij s Machinisten-examen Academische examens WIJ LUISTEREN NAAR. Zaterdag 5 April 's-GRAVENHAGE Moderne Houtbewerkingsmachines Noord-Holl. Machinehandel Wormerveer - Tel. 81574 VERCADMIUMMEN LAKKEN - SLIJPEN ENSCHEDE te HEES bij Nijmegen Voorscholen Huize Bijdorp R.K. MIDDELB. MEISJESSCHOOL ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: DELFT De V«f en Vijftig Straat.... Laten we direct zeggen, deze aandu ding is slechts een voorloopige. Rotterdam gaat zich niet verameiikaniseeren. Daarvan heeft het in deze eeuw helaas genoeg gehad, tot schade van et uiterlijk schoon der stad. Maar hier wordt dan de Vijf en Vijftigste Straat uït- f> egd. Ze loopt van den Goudschesingel 33r de Hoogstraat. En ze zaJ spoedig heel Soede diensten bewijzen, want men s reeds fok bezig aan den bouw van een particu- ier woningcomplex, waarvan 48 woningen tg. vereenigingsbouw zijn. Half April is de grond bouwrijp en dan kan men met het heen beginnen. Van de ongeveer 1400 be tonnen palen, die noodig zijn, heeft men er reeds 600 gereed. Een deel der rioleering werd al gelegd. De eerste paal zal binnen veertien dagen gestagen worden. Ook in de V'jf en Vijftigste Straat ligt de rioleering. De straat is vijftig nieter breed, terwijl de trottoirs t en meter breed worden. Men is bezig, een stuk van de straat aan te leg gen, opdat men zich een denkbeeld van het geheel zal kunnen vormen Onze wandeling m gezelschap van enkele hooge functionarissen van de Diwero 'Dienst tot Wederopbouw Rotterdam) voert ons nu haar de Delftschevaart, waar het nieuwe bin nen vaartkanaal gegraven wordt, dat over een lengte van 650 meter Schie en Rotte verbinden zak Men is het verst gevorderd ter plaatse, waar de aansluiting met de Deiftschevaart tot stand moet komen. De oude vaarweg door het Stokvischverlaat is nauwelijks meer te-herken nen. Een groote fundeerin-gsput wordt gedolven Ook hier kan het heiwerk m de tweede helft van deze maand beginnen. We wandelen verder, peinzend over het Rot terdam, dat bezig is te verrijzen en waarvan we de eerste symptomen gadeslaan. De technici duiden ons de nieuwe watei keering uit. welke het dijkvak Oostplein, Hoogplein en Korte Hoogstraat moet vervangen, aangezien die ge wone straten zullen worden, een flink stuk lager dan ze vroeger waren en daardoor nor maal op de rest van de binnenstad aansluitend. De nieuwe waterkeering wordt hier vast ge deeltelijk aangelegd, ten behoeve van net thans in uitvoering zijnde stadsplan. Ze loopt er van het Oostplein over het Zuidelijk gedeelte van de gedempt wordende Kolk langs de Blaak naar den Schiedamschedijk. Ten Noorden van de Leuvehaven wordt in deze waterkeering een schutsluis aangebracht. En over het nieuwe ka naal Rotte—Schie komt de Teylingerbrug te liggen, die men momenteel aan het afbreker en demonteeren is. Door dit kanaal zullen sche- Pen van driehonderd ton kunnen varen Het is de bedoeling aan de Delftsche vaart, schuin tegenover het Hoofdbureau van politie, de bloemenmarkt te projectee ren. De Westlanders kunnen dan met hun bloemenschepen tot in het hartje van de stad komen. Het nieuwe kanaal snijdt den Goüdschesan- Bei en zal er onder door loopen met een ver- wuif. De volgende week begint mèn met het iieien voor de kademuren. °ns mededeek|e zijn er op het k arbeiders aan het werk, die zien Lt'o g °Uden met het ruimen van het patste pum en het storten Van zand, etc., ter plaatse, waar in de nieuwe stratent.racé's ver- zakkingen ontstaan. Tweehonderd vrachtauto's zijn gestadig in de weer. Vanwege het rijkscommissariaat voo$ den wederopbouw is een overzicht samengesteld van den woningbouw in Rotterdam. We laten er hier het een en ander uit volgen: Onmiddellijk na de ramp van 14 Mei 1940 is men in Rotterdam begör.nen met de voorberei ding voor den bouw van een groot aantal, nood- en sémi-permanente woningen, mr voorziening hi de dringende behoefte aan huisvesting. Men moest tot dezen bouw overgaan, omdat het on mogelijk was permanente woningen m een zoo vV+ bemP° te bouwen, dat hi de allernoodzake lijkste behoeften kon worden voorzien. In Rot terdam zijn circa 1000 noodwoningen gebouwd en inde randgemeenten een ongeveer even Sloot aantal semi-permanente woningen. Deze zijn voor een deel met hout gebouwd, doch toen het houtgebrek accuut'werd, is men overgegaan tot steen. De 1000 woningen in de randgemeen ten laten wij voorloopig bij het overzicht van het Rotterdamsche woningbouwprogramma buiten beschouwing. De noodwoningen, die in de gemeente Rotterdam zijn gebouwd, bestaan uit de volgende complexen: 188 woningen aan den Gordelweg bij het Noorderkanaal. De ze zijn reeds voltooid en voor een deel be trokken; 325 woningen, eveneens langs het Noorderkanaal, welke nog in uitvoering zijn; 478 woningen aan het Zuidplein, die even eens nog in uitvoering zijn. Het programma voor den bouw van nood woningen in de gemeente Rotterdam is hier mede voltooid en nieuwe bpuw zal niet meer plaats hebben. Deze noodwoningen Zjjn groo- tendeels gebouwd op terreinen, welke niet be stemd wareri voor woningbouw, zulks in te genstelling met de woningen in de randge meenten, welke voor het grootste deel ge bouwd zijn op grond, die in het uitbreidings plan voor woningbouw is bestemd. in Rotter dam zullen de woningen na een 15-tal jaren moeten worden opgeruimd, omdat de grond een andere bestemming heeft. Kort na den oorlog heeft het Gemeentebe stuur besprekingen gevoerd met een combinatie Uit de drie groote bouwpatroonsbonden. Aan deze combinatie is toen ter distributie onder de leden op verschillende plaatsen in de stad grond uitgegeven voor woningbouw. Deze combinatie heeft thans in uitvoering den bouw van 1008 woningen, welke zullen ver rijzen in Blijdorp, Oud-Mathenesse en aan den linker-Maasoever. Deze woningen hebben drie Woonlagen met een centraal trapPenhuis, twee en drie slaapkamers en een douchecel. De fi nanciering is geschied met toepassing Van de Hypotheekregeling 1940 en de huurprijs is op circa f 6 per week vastgesteld. Voorts is in uitvoering een complex van 578 één-gezinswoningen, als afbouw van het tuin- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. dinsdag geen audiëntie ver^eenen. dorp Vreewijk. Deze woningen worden gebouwd door de N.V. Maatschappij Vreewijk en zjjn sedert kort in uitvoering. De huurklasse zal dezelfde zijn als in het tuindorp De Maatschappij Vreewijk zal daarnevens nog 1000 ééngezinswoningen bouwen aan den Dordt- schestraatweg, welk project bekend is als 't plan ..de Vaan Dit sluit aan op het vorige complex, doch deze woningen zijn bestemd voor financieel minder draagkrachtigen. De huur prijs is hier van f 5.20—5.50 per week. Bij deze woningen zijn voor een deel schuren inge bouwd, waardoor in de behoefte voor deze groep van bewoners wordt voorzien. De aanbe steding is een dezer dagen gehouden. In den Varkenoordschen polder tegenover t stadion zullen 500 woningen gebouwd worden, waarvan de aanbesteding dezer dagen geschied is. Dit zullen zijn één-gezinswoningen voor fi nancieel minder draagkrachtigen. met 'n huur prijs van f5 tot f 5.75. De Maatschappij „Volkswoningen" en de Stichting „Onze wo ning" zullen elk 250 woningen bouwen. Het complex van „Onze woning" is in O. W. ltg- genden strookenbouw ontworpen, waardoor be reikt is. dat alle woonkamers op het Zuiden komen te liggen Aan het Zuidplein zal de N.V. Flatgebouw Zuid een flatgebouw stichten met 12' woon lagen en 119 .woningen. Op dit plein zijn 5 flatgebouwen geprojecteerd, waarvan het bovenbedoelde het eerste is. Een dezer da gen is de aanbesteding geweest. Deze flat zal 'n z.g. galerijbouw zijn met lift, van het zelfde type als het flatgebouw aan den Kralingschen plas en in den Bergpolder. Ook deze bouw zal gefinanc'erd worden met toe passing van de Hypotheekregeling 1940, echter participeert de Gemeente in de N.V. voor den grond. De huurprijzen zullen iets hooger zijn dan die van het type, welke la ter in Zuid gebouWd zullen worden en be dragen 2341 per maand, waarbij dan nog gemiddeld 95,— per jaar komt voor service. De Bouwvereeniging Patrimon um zal 18 wo ningen bouwen in de Camisse-buurt. Dit zal verdiep1 ngbouw zijn met twee woonlagen. Deze woningen zijn bestemd voor groote gez nnen en zijn reeds gegund. De huurprijs zal bedragen 5,75 per week pips 0,15 per week voor gebruik van de centrale rijwielstalling. Aan den Gordelweg zal de gemeente Rotterdam een gebouw zetten voor alleenwonenden. Dit gebouw zal ook door. de Gemeente geëxploiteerd worden. Een aantal van de minder draagkrach tige alleenwonenden in de binnenstad, dat ten gevolge van de verwoestingen verdreven werd, zal hier een onderkomen kunnen vinden. Er zullen 105 woningen zijn. Ook dit zal z.g. galerij- bouw zijn. In de b nnenstad zullen tusschen den Goudsche Singel en den Goudsche Rij weg enkele duizenden woningen verrijzen. Het eerste complex van 500 woningen van dit groote plan binnen het verwoeste gebied komt thans in uitvoering. Dit complex van 500 woningen wordt langs den Goudsche Singel begrensd door een vijf-laag hoogen galerijbouw. In de parterre van dezen bouw zullen winkels gevestigd worden. Voor de h er achter gelegen woningen wordt ook de z.g. strookenbouw toe gepast, waarbij de strooken loodrecht op den Goudsche Singel staan en een afdalende hoog te hebben van vier, drie en twee lagen. De hui zen met vier en drie lagen zijn op dèzelfde wijze gebouwd als het project van de gecombineerde bouwpatroons en worden ook door deze combi natie uitgeverd. De panden met twee woonlagen zijn bestemd voor groote gezinnen en in verband daarmede zijn in d't gedeelte meer slaapkamers aangebracht dan in de overige panden. Deze strooken zullen gebouwd worden door de „N.V. Rotterdamsche Maatschappij ten dienste der Volkshuisvesting". Het binnenterrein tusschen deze strooken zal als openbaar park worden aangelegd en in directe verbinding staan met het centrale park, dat midden tusschen den Goudsche Rijweg eri den Goudsche Singel is geprojecteerd. Half April zal met het heiwerk voor dit complex begonnen worden. In Oud-Mathenesse zullen de gecombineerde patroonsvereenigingen 1000 woningen bouwen in drie a vier woonlagen. Dezfi plannen bevinden zich echter nog in een stadium van ontwerp. Ook zal de patroonscombinatie 1400 woningen bouwen in de Carnisse-buurt voor het grootste deel bestaande uit twee woonlagen en enkele van drie woonlagen. Zooals bekend, hebben de bouwvakpatroons in het najaar van 1940 een prijsvraag uitgeschreven voor den bouw van 'n woningtype, dat geschikt is voor dezen tijd en dat in alle opzichten rekening houdt met de schaarschte aan bouwmaterialen, m het com- ulex in de Carnisse-buurt zal nu voor t eerst gebruik gemaakt worden van de resultaten van deze prijsvraag. Ten slotte zal de Bouwvereeniging Patrimo nium nog 150 woningen bouwen in Charlois welke drie woonlagen met centraal trappenhuis van zeer breed type zullen bevatten. Deze bouw zal binnenkort worden aanbesteed. De huur prijs zal hier bedragen 5,90—6,30 Het woningbouwprogramma van Rotter dam voor 1940 voorziet dus in den Bouw van 7400 woningen, waarvan 1000 nood woningen. m deze 7400 woningen, welke in den loop van dit jaar in Rotterdam zul len verrijzen, moeten nog gevoegd worsen de 1000 semi-permanentc woningen, welke in de randgemeenten gebouwd zijn, zoodat men kan zeggen, dat van de 26.000 wontn- gen welke in Rotterdam in 1940 verwoest zijn, in den loop van 1941 8400 herbouwd zullen worden. Met uitzondering van de woningen in Oud- Mathenesse, waar de bouw eenige vertraging ondervindt in verband met de spoorwegplannen, zal met den bouw van alle andere complexen in den loop van April worden begonnen De woningbouw in Rotterdam is met dit programma niet geëindigd- In 1942 zal men weer met nieuwe plannen komen, om ook to dat jaar een groot gedeelte van de verwoeste wo ningen te herbouwen. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht Autobenzine. per liter ƒ0.224 Aardappelen (herhaling bericht No. 1): Kleiaardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe Kleiaardappelen Eigenheimers Kleiaardappelen Alpha Kleiaardappelen Bintje Zand- en veenaardappelen Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per kg. worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRI JZEN IS STRAFBAAR BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken 0.08 per kg. 0.07% per kg. 0.07 per kg. 0.07 per kg. 0.06V2 per kg. In verband met de marschen, welke de Ne- derlandsche S.S. dit weekeinde zal houden te Groningen en Leeuwarden, heeft een redacteur van de V. P. B. over de organisatie en de taak der S.S. een onderhoud gehad met den S.S.- onderstormleider, plaatsvervangend voorman J. P, Wolffram, die, nu voorman Feldmeyer dienst heeft genomen in de Duitsche Waffen S.S., met de leiding is belast. „De Nederlandsche S.S.", aldus onderstorm- leider Wolffram, die voor de capiulatie als re serve eerste luitenant bij dé verkenningsgroep van het tweede luchtvaartregiment diende, „heeft tot taak de positieve Germaansche waar den in het Nederlandsche volk te behoeden en te bewaren. Dit blijkt reeds aanstonds uit de selectie, welke op de candidaten voor het corps wordt toegepast. De jongeman, die tot de S.S. wil toetreden, wordt niet alleen volgens zeer strenge maatstaven gekeurd op een gezonde li chamelijke gesteldheid, doch ook on afstam ming. Tot de Nederlandsche S.S. kunnen alleen Nederlanders behooren, wier afstamming van het jaar 1800 af zuiver arisch is. Voor de lei ders gaan wij zelfs nog vijftig jaar verder terug. Bij dit onderzoek is reeds gebleken, dat me nige jongen van eenvoudige afkomst van heel wat beter, zuiverder afstamming is, dan can didaten uit de zoogenaamde „betere standen". Ook wat zijn karakter betreft, moet de can- didaat aan zware eischen voldoen. Tot zijn voornaamste karaktereigenschappen re-kenen wij: trouw, oprechtheid, gehoorzaamheid, plichtsgevoel, opgewektheid. Uit deze zware eischen, welke bij de vorming reeds worden gesteld, vloeit voort, dat de S.S.- man een voorbeeld moet geven van de Ger maansche levenshouding en levensbeschouwing, welke hij bovendi enmet het woord en de daad moet kunnen verdedigen. De Germaan sche gedachte kan niet anders leven, dan in een nationaal-socialistische samenleving; daar voor den S.S.-man het positieve ras-element echter voorop staat, wordt bij zijn opleiding niet zoozeer aandacht geschonken aan de klei ne dingen der dagelijksche politiek, doch eerder aan de groote kwesties van volksgezondheid en erfgezondheidsleer, die, hoe ingewikkeld ook op het eerste gezicht, een groote aantrekkings kracht op onze mannen, die in opleiding zijn, blijken uit te oefenen." „Hoe geschiedt de opleiding- zelf?" „Gebaseerd op leidersbeginsel en kameraad schap. De eigenschappen, die reeds in bepaalde mate aanwezig moeten zijn, voordat een jonge man tot de opleiding wordt toegelaten, worden natuurlijk op alle manieren bevorderd. De op leiding geschiedt in kleinere groepen, wat de kameraadschap zeer ten goede komt. Er wordt bijzonder veel gedaan aan lichamelijke opvoe ding, sport en exercitie. De geestelijke scholing besteedt veel aandacht aan het Nederlandsche Weeens poging tot doodslag op zjjn meisje, ge pleegd in het Plantsoen te Groningen in Fe bruari j.l., heeft de rechtbank aldaar den 20- jarigen G B. L. overeenkomstig den eisch tot een gevangenisstraf van 10 maanden veroor deeld met aftrek van de voorloopige hechtenis. KUNSTMES1 volkseigene; er wordt veel gedaan aan heem kunde, volkskunde enz. De S.S. zoekt namelijk de gemeenschappelijke Germaansche- waarden der volkeren naar voren te brengen, doch niet om in communistischen zin de karakte ristieke verschillen, welke er bestaan, te ver vlakken. Voorts trachten wij den mannen een eigen stijl van houding en optreden bij te bren gen, die uitmur.t door eenvoud, bescheidenheid, waardigheid en correctheid. De exercitie-oefe ningen spelen daarbij een belangrijke rol. „Heeft de zware keuring niet tengevolge, dat velen worden afgewezen?" „Inderdaad blijkt gemiddeld 60 tot 70 pCt. der candidaten ongeschikt. Doch dat is bij de zware eischen, welke wij stellen ten opzichte van lichamelijke gesteldheid, karakter en af stamming, ook niet te verwonderen. De kern, welke op deze wijze gevormd moet worden en die noodzakelijk is voor de Instandhouding van ons volk moet volmaakt zuiver zijn. Trouwens, ten gevolge van het afstammingson derzoek, dat zeer veel tijd in beslag neemt, kan definitieve opname in de S.S. in de praktijk in de meeste gevallen toch pas in den loop van het derde opleidingsjaar plaats vinden." „Welke zijn de leeftijdsgrenzen?" „Van 18 tot 30 jaar, maar het liefst hebben wij nog candidaten tusschen de 18 en 25 jaar. Wanneer ouderen willen toetreden, is daarvoor een speciale vergunning noodig, die maar in enkele bijzondere gevallen wordt verleend. Voor hen, die de Grootgermaansche gedachte, zooals die in de S.S. tot uitdrukking komt, willen steunen, doch zelf geen actief lid kunnen worden, bestaat de mogelijkheid, als begunsti gend lid mede te werken." „Gelden de eischen voor den S.S.-man, wat betreft zijn afstamming en lichamelijke gesteld heid, ook voor zijn vrouw of aanstaande vrouw?" „Ja, want de S.S. is niet slechts een bond van mannen, doch ook een bond van sibben. De taak: het bewaken en behoeden van de wereld beschouwing, die uiteindelijk leidt tot de na tionaal-socialistische samenleving, brengt dit met zich mede. Waar andere politieke stroo mingen ten gronde zijn gegaan door gebrek aan zelfreiniging en bezinning op de grondslagen van haar idee, daar wil de S.S. een orde zijn, die dit wèl doet voor het nationaal-socialisme." Ten overstaan van notaris W G. Hemmers te Heerde is aldaar publiek geveild een deel van het landgoed „De Dreef" n.l. het gedeelte, dat niet geëxploiteerd wordt door de dr. W. L. Slot- stichting, ter grootte van 55 H.Af Achttien van de negentien perceelen werden aangekocht voor f 69.300, door de N.V. Zeepfa briek De Klok te Heerde. Eén perceel ging voor f 1500 in andere handen over. De politie te Helden (L.) is na een uitge breid onderzoek overgegaan tot arrestatie van den bioscoop-exploitant v. d. K„ aldaar, ver dacht entréekaarten va,n zijn bioscoop te heb ben afgestempeld met een nagemaakt gemeen te-stempel om zoodoende de vermakelijkheids belasting te ontduiken. Eon aantal entree bewijzen is in beslag ger.omen, terwijl Van de K naar de gevangenis te Roermond is overge bracht. De werkgevers- en werknemersvakbonden in de typografie hebben door middel van het Centraal Bestuur voor de Grafische Bedrijven een Algemeen Sociaal Fonds in het leven ge roepen, dat ten doel heeft, tegemoet té komen aan de nooden van korter werkende arbeiders in de grafische bedTijven. Aan gehuwde werknemers en kostwinners, die met toestemming van het Centraal Bestuur korter dan 42 uur per week werken wordt uit dit fonds een toeslag verstrekt tot 42 uur loon per week. Aan ongehuwden, niet-kostwinners wordt een toeslag verleend tot een gegaran deerd inkomen van 36 uur loon. Op dezen vorm van wachtgeld verleent de overheid 40 pet. subsidie, terwijl de werk gevers 5 pet. van de wekelijksche totale loon som en de werknemers een bedrag yan 10 cent per week betalen. Het jaarlijksch inko men van het fonds zal mitsdien ongeveer een millioen gulden per jaar bedragen. Van groot belang is, dat het fonds voor alle grafische werkers georganiseerd of niet van bindende kracht is. Reeds tientallen van iaren werden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. - Neem toch óók onder .voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G, J, Logger Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. UTRECHT. Vereeniging tot bevordering van, Slagersvakonderwijs (SVO) Eerste Nederland sche Slagersvakschool. Geslaagd van den 52,sten dagcursus de volgende leerlingen: J. 'J. F. Bek kers, Deurne; J. A. Beukering. Grave; N. Bie- mond, Huigsloterdijk; M. Blom, Workum; G. Boer, Ederveen; W. P. Come. Wevelgem; A. v. Dam. Krimpen- a. d. IJssel; M. L. v. Donge, Utrecht; W. P. Drok. Gorinchem; C. v. d. Geest, Spakenburg; j. v. Gelder, Tricht; A. Gelder blom. Hekendorp; M. v. Gelderen. Maassluis; W. J. Gilissen. Geleen; J. van Groenou, Naarden; S. Harms, Bedum; S. Hiemstra, Rzn. Burum (Fr.); W. K. Hoekstra. Buren; M. H. M. Hofmans, Haps; J. v. Hunnik, Lunteren; B. G. A. Jansen. Didam; J. A. Janssen, Arnhem; J. A. G. M. Jan- genelen. Roosendaal; M. J. Karelse. Goes; T. Knevel, Nijke-rk; H. Koning. Purmerend: J. M. F. Koopman, Zierikzee; W. Kulsdom. Borculo; J. Kuyper Wormerveer; D. Lammers. Bolsward; J. A. van Leeuwen. Rijswijk; A. C. Looyen. Aspe- ren; J. Löwenstein, Arnhem; V. J. J. Metten, Baarn; J. Otten. Utrecht; S. E J. v. d. Peet, Haarlem; H. K. Poppinga. Oosterwolde; G. Schoenmaker, Abcoude; F. B. Slotegraaf, Oude Pekela; E. B. Smit. Vreeswijk; G. J. Chr. Smits, Venlo; O. W. Sprenger, Gorinchem; H. A. Swank Dzn,. Oud-Beijerland; G. P. Chr. Theelen, Ge leen (L.); C. Trommel, Melissant; A Th. de Veen. Blaricum; G. J. Visser. Leimuiden; J. Vis ser, Zierikzee; J. de Vos, Steenwijk; P. W de Vries. Eindhoven; J. W. J. van Welsem, Utrecht; Jacs. v. d. Wielen. Nieuwekerk; J. Zwerver. Mee- den. Na her-examen slaagden: D. Deelen, Alblas- serdam; B. Derks. Vriezeveen; H. F. Kras, Sas van Gent; H. Moorlag. Veendam; H. B. Sloot weg. Den Haag; Fr. Chr. Wirsing. Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuurman groote handelsvaart de heeren: J. Droogleevers en A. van Vliet. Voor het diploma derden stuurman slaagde J. J. Demand. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor mijningenieur: G. J. Oorthuys, Den Haag. Proefstation voor Bouwmaterialen en Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104. Tel. 83047 llILYEKSL.U L 415.5 Al. Nederiandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.46 Ochtendgymnastiek, 8-00 Gramofoonmu ziek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramoioonmu- ziek, 10.00 Eigen opnamen, 12.00 Omroep orkest, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, l.Oo Omroeporkest, 1.30 Or gelspél, 2.00 Tuinbouwhalfuurtje, 2.20 Licht gevarieerd programma, 4.20 Piano voordracht, 4.40 Duitsche les (in hoorspel- vorm). 5.00 Dameskoor met pianobegelei ding, 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek, 5.45 Fragmenten uit „Lisa benimm' dich", operette, 6.15 Voor de binnenschippers, 6.30 Gramofoonmuziek met toelichting, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramo foonmuziek, 7.45 Dichter en boer, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Bont programma, 9.40 Gramo foonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsen programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8-45 Gra mofoonmuziek, 9.15 Gewijde muziek (gra ph), 10.20 Russisch koor en orkest (opn.), 10.50 „Rdasa Sandor", operette (opn.), 12.15 Esmeralda, 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP, l.Oo Gramofoonmu ziek, 2.00 Utrechsch Stedelijk Orchest, 2.45 Causerie „Alphons Diepenbrock 20 jaar ge leden overleden", 3.00 Utréchtsch Stedelijk Orchest en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek, 4.10 Groot Amusementsorkest en „Het vroolijke Klaverblad". 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten ANP. 5.30 Phil- harmoniscb kwartet, 6.15 Gramofoonmu ziek, 6.45 Reportage, 7.00 Groningsch praatje ANP, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dug of gramofoon muziek, 8.30 Nederlandsch Kamerkoor en 6trijkensemble 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. De aangewezen plaats voor de vestiging van Uw bedrtff is in de meest welvarende groote gemeente des iands die tevens voor U de meest aanlokkelijke woonplaats Is inlichtingen len geïllustreerd prospectus gratis op aanvrage bij den Dienst der Stadsontwik keling en volkshuisvesting, van Speykstr 75. 's-Gravenhage (telef 333850) prima constructie NIEUW en GE BRUIKT. - Levering uit voorraad. Hooge Bothofstr. 112 Tel 5636 Voor vele eerste klasse-clubs staat de laatste en tevens de belangrijkste voetbal dag voor'de deur. Er zijn in totaal niet minder dan vijf beslissingen mogelijk, waarvan drie in het Westen, één in het Zuiden en één in het Oosten. Overigens zjjn daar nog eenige voorwaarden aan verbon den. Zoo valt de beslissing om den kam pioenstitel In de eerste Westelijke af dee ling alléén, wanneer A. D. O. en D. H. G. niet eenzelfde resultaat boeken, .terwijl aan de beslissing over K. F. C.'s lot onafscheide lijk een nederlaag van 'tGooi verbonden is» Heracles krijgt den Oostelijken titel reeds wanneer het zijn thuiswedstrijd tegen N.E.C. wint, maar P. S. V. moet, in het geval dat N. A. C. zegeviert, eerst een triomf boeken over Willem II, wanneer het de kampioens- vlag wil hijschen en anders ten minste ge lijk spelen. Zoo op het eerste gezicht., staan de kansen van D. H. C. en A. D. O. in het Westen volko men gelijk. We zouden dit volledig beamen, wanneer beide clubs nog tegen eenzelfden te genstander moesten spelen, maar èn het feit, dat deze voor beide verschillend is èn het oho- reel waarmede de clubs dezen tegenstander te gemoet treden, is van de allergrootste betee- kenis. Zoo treedt een A. D. O., dat in zijn laat ste drie wedstrijden niet meer won, in het veld tegen een Sparta, dat er op uit is den titel van den „moreelen kampioen van afdeeling I" te veroveren. De Spartanen zagen zich vorige week tegen D. H.C. juist op het nippertje een zege ontgaan en zullen o.l. niets onbeproefd laten om dezen streek van vrouwe Fort uit weer goed te maken tegen de Hagenaars. Dezen kunnen rekenen op feilen en grooten tegen stand vaar een zeker niet minder sterke ploeg en staan dus voor een zwaar, zeer zwaar kar wei. Nu heeft D. H. C tegen D.W.S. ook geen gemakkelijke opdracht, maar de Delftenaren, die als nerveuze paarden de tweede helft van hun emotion eelen wedstrijd tegen Sparta uit speelden, hebben nu toch maar den steun van een zeer fraai succes in den rug en nu D. W.S., waarmee ze nog een appeltje te schillen heb ben naar Delft komt, moeten zij zeker In staat zijn hun meei'derheid in een zege om te zet ten. Voor beide ploegen zal de kalmte, die aan den dag wordt gelegd van de grootste beteeke- nis zijn, maar wij vreezen dat het' voor Hage naars en Delftenaren even moeilijk zal zijn deze kalmte te toonen ente'krijgen. De strijd om de onderste plaats is reeds be slist, wanneer 't Gooi erin slaagt zijn uitwed strijd tegen K.F.C. met een gelijk spel te be ëindigen, een mogelijkheid, waarin we na net goede resultaat tegeai A. D. O. zeker wel geloo- ven. wint K. F. C. deze ontmoeting, dan moe ten de Koogers nog den wedstrijd tegen Spar ta spelen om uit te maken of ze hun eerste klasseschap reeds in deze instantie kunrfjn redden, ja dan neen. De overige ontmoetingen zijn niet van beteekenls. Feyenoord kan thuis van D. F. C. winnen en Stoimvogels is thuis evenmin kansloos tegen Hermes D. V. S. In de tweede Westelijke afdeeling gaat het voornamelijk om het resultaat van de ontmoe ting R. F. C.—C. V. V. Speelt C.V.V. gelijk of verliest het, dan is het genoodzaakt degradatie wedstrijden te, spelen. Slagen de menschen uit Charlois erin hun tegenstanders, die Immers bujten gevaar zijn, te kloppen, dan is nog van belang wat Xerxes tegen Haarlem zal doen. Weten de Rotterdammers in de Maasstad slechts één puntje te behalen, dan is de zaak beklonken. We vermoeden, dat alles bij alles het lot van C. V. V. Zondag wel beslist zal zijn. In Utrecht zal D. O. S probeeren het goede en zelfs ietwat beschamende voorbeeld van V.U.C. te volgen en het leidende V. S. V. zijn tweede rederlaag toe te brengen. Of de Utrecntenaren iaarin slagen zullen? Ajax beeft thuis een re- lelijk kansje om van H. B.S. te winnen en V. U. C. is evenmin kansloos tegen het bezoe kende Blauw Wit. In afdeeling III is nog slechts één wedstrijd van beteekenis, maar dat is' er dan ook een van groot formaat. Heracles ontvangt in Almelo namelijk zijn laatsten concurrent N. E. C., dat met twee punten achterstand een. laatste po ging zal doen om zelf den titel te veroveren. Het zal den Nijmegenaren wel niet meevallen omdat zij daartoe persé een overwinning moe ten behalen en veel vertrouwen hebben we er dan ook niet in, maar dat het een strijd van spanning en nog eens spanning zal worden, daaraan behoeven we niet te twijfelen. En ten slotte kan er eigenlijk nog van alles gebeuren! Go Ahead mag zijn thuiswedstrijd tegen En schede beschouwen als een goede oefening voor de komende degradatie-wedstrijden en er pro beeren zooveel mogelijk voordeel uit te slaan. Quick wint in Nijmegen wel van Wageningen en Tutoantia van Hengelo, maar of Enschede- sche Boys er ook in zal slagen het steeds beter op dreef komende A. G. O. V. V. met een neder laag af te poeieren, daarvan zijn we nog niet zoo zeker. In het Zuiden kan de beslissing ook vallen. Dat ia reeds het geval waarneer P. S. V. erin slaagt zijn uitwedstrijd tegen Willem II te win nen. Dat is evenmin een gemakkelijk als een onoverkomelijk bezwaar en we hóuden het erop, dat P. S. V. zoo verstandig zal zijn zelf over zijn lot te beslissen, omdat het anders weer een weekje duurt, voordat het feest kan worden gehouden. N.A.C. heeft nog een heel klein kansje en daarom zal het zijn uiterste best doen, den thuiswedstrijd tegen Noad te win nen, maar ook wanneer dit het geval is, ge- looven we niet in de kampioenskansen van de Bredanaars. Limburgia is leelijk onderaan ge raakt, doch kan weer even ruimer adem halen, wanneer het thuis van Helmond wint, hetgeen we zeer goed mogelijk achten. Voor Roermond gaat het er dan ook weer wat zwarter uitzien en daarom zouden de Limburgers er goed aan doen, voor de veiligheid den thuiswedstrijd te gen M. V. V. te winnen. Maar daartoe zullen de heeren hun uiterste best moeten doen! Ook de wedstrijd EindhovenLonga is nog van enkele beteekenis voor de bovenste plaats. Zij verliest deze beteekenis, wanneer Eindhoven slechts ééaa puntje van de Tilburgers weet af te snoe pen. En zooveel vertrouwen hebben we wel in de stadgenooten van de as: kampioenen. In het Noorden moeten de vier leidende ploegen en kampioensdandidaten kunnen wón nen. Leeuwarden en Velocitas hebben het thuis tegen Achilles en W. V. V. het gemakkelijkst, maar ook de moeilijkheden voor 'Be Quick en H. S. C. zijn niet zoo groot dat ze ernstig ge vaar loopen. We vertrouwen erop, dat zij hun uitwedstrijden, resp. bij Heerenveen en Veendam tot een goed eind zullen brengen. G. V. A. V. kan thuis van Sneek winnen en zich daarmede vrijwel veilig stellen. Naar wij zoo juist vernemen, zijn de wed strijden K. F. C.—'t Gooi en V.U. C.—Blauw Wit uitgesteld. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN voor ONDERWIJS, OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING voor onderwijzeressen, verpleegsters, dames en meisjes. Prima gelegenheid voor rustkuren onder leekendirectie en medische leiding. Billijke condities - Vraagt inlichtingen aldaar LENT BIJ NIJMEGEN HUIZE „ST.JOSEP H", PENSION VOOR DAMES EN HEEREN Tevens Huishoudschool voor Meisjes uit den netten burgerstand Adres: de Zeereerw. OVERSTE met erkend eind-diploma Voorbereidende klassen L.O. en HUISHOUDONDERWLTS INTERNAAT EXTERNAAT Onder leiding der Zusters Dominicanessen. PENSIONAAT SINT URSULA Onder Bestuur dér Ursulinen van de Romeinsche Unie VOOGDIJSTRAAT 10 ROERMOND EXTERNAAT INTERNAAT Erkende Middelbare Meisjesschool, HOOGERE BURGERSCHOOL 5-JARIGE CÜRSUS ÜD- leiding M.U.L.O. A en B, Muziek. Handels kennis, Handelscorrespondentie. Steno Typen gecomprimeerd en ln vloei baren toestand N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo. Dieren TandJongiPriok en Soetrabaja BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3