Opgravingen in de grotten onder de Basiliek van den H. Petrus STAD ^EUW! Groeiende spanning tusschen V.S. en as Vijf Britsche schepen vernietigd Kosjoetitsj brengt te Agram rapport uit Agedabia ingenomen VRIJDAG 4 APRIL 1941 Nijverheidsavondschool „HANDELSBELANGEN" LIJNDEN SANTPOORT SPAARNDAM Ontdekkingen van groote historische en apolo getische waarden Haarlemsche Rechtbank Aanrijding op den Nieuwe- Meerdijk VRACHTAUTO IN BRAND BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le klasse klein biljart ZWEMMEN Nederl. Ver. van zwemonder wijzers (essen) TAFELTENNIS R.K.T.T.C. „Winfried" BEVERWIJK Gemeenteraad INBRAAK Stijging van den veilingomzet VELSEN Bestrijding van wandgedierte BURGERLIJKE STAND HILLEGOM (Berichten reedt, geplaatst in een deer van onze vorige oplaag) Opzienbarend bevel aan Italiaan- sche ambtenaren in Amerika Ital. weermachtsbericht Asmara werd ontruimd Neutralen diplomaten verzocht Belgrado te verlaten De mobilisatie Britten trekken verder terug Engelsche luchtaanvallen Nederlandsch Instituut van Accountants Eind November had op de Nieuwe Meerdijk nabij Schiphol een aanrijding plaats tusschen een aldaar in de richting Sloten rijdend licht motorrijwiel en een uit de tegenovergestelde richting komenden zandauto, bestuurd door een 24-jarigen chauffeur uit Amsterdam. Aan den kant van den weg stonden eenige vrachtwagens zand te laden en aan de andere zijde stond bovendien nog een vrachtauto, zoodat de aankomende wagen tusschen de auto's door moest laveeren. waardoor de bestuurder geen zicht had op mogelijke tegenliggers. Hierdoor kwam het dan ook, dat de wagen in botsing kwam met den motor, bestuurd door een 29-jarigen kruideniersbediende, die van zijn motor afgeslingerd werd en in een sloot terecht kwam. Gelukkig kon een aldaar werkende schipper het slachtoffer uit het water redden. Bij onderzoek bleek,dat de kruidenier een schedelbreuk had opgeloopen, waardoor hij zes weken in het Diakonessenhuis te Amsterdam verpleegd moest worden. Gisterenmorgen had de chauffeur van den vrachtwagen zich voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden. Volgens getuigenverklaringen had de chauf feur veel te hard gereden om eventueele tegen liggers te kunnen ontwijken en bovendien was weg ter plaatse door het vele zandvervoer Uitermate glibberig geworden. De verdachte ontkende hardnekkig te hard gereden te hebben, maar gaf wel toe, dat zicht op den weg practisch onmogelijk was geweest. Het slachtoffer van de aanrijding herinnerde zich niets van, maar wist alleen dat hij, met een vaart van slechts 30 km. rijdende, plotse ling door een hem snel tegemoet rijdenden wa gen gegrepen was. De chauffeur beweerde, dat hij nog krachtig had geremd, doch dat de wagen ten gevolge van de gladheid van den weg slipte en geheel dwars was komen te staan, zoodat de kruidenier tegen den linkerkant van den wagen opvloog en van den motor af geslingerd werd. De President merkte op, dat de wagen, in dien de bestuurder slechts een matige snelheid had gehad, zeker niet geslipt zou zijn. De officier meende in zijn requisitoir, dat verdachte zeker te onvoorzichtig en te harct ge reden had en eischte wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld een ge vangenisstraf van 1 maand en ontheffing van de bevoegdheid om gedurende een jaar een mo terrijwiel te besturen. Dit laatste betreurde ver dachte geenszins, daar hij op het moment toch geen rijvergunning had. De verdediger, mr. Kokosky, meende, dat de chauffeur moest worden vrijgesproken, daar de dagvaarding niet juist was. Uitspraak over 14 dagen. een terrein ®an de Nieuwe Kade; 9. Voorstel tot wijziging der politieverordening; 10. Voor stel tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1941; 11. Voorstel tot wijziging der ambtenaren salarisregeling 1936; 12. Voorstel met betrekking tot het verleenen van een kindertoelage voor burgemeester, secretaris en ontvanger; 13. Voor stel tot het toestaan van een crediet voor den B-steun 1941; 14. Prae-advies op het adres van het bestuur der R JC. Meisjesschool, Peperstraat, houdende verzoek de benoodigde gelden be schikbaar te willen stellen voor de uitbreiding der speelplaats; 15. Vooretel tot het verleenen van machtiging voor een eventueele verhooging van de gasprijzen; 16. Voorstel inzake de straatverlichting; 17. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Velsen inzake toelating van leerlingen uit die gemeente op de openbare Julianaschool. Woensdagavond is op den Hoflanderweg een vrachtauto, die was uitgerust met een persgas installatie, door onbekende oorzaak in brand geraakt. Aanvankelijk werd getracht het vuur met eigen middelen te dooven, doch tenslotte moest de brandweer met een motorspuit er aan te pas komen, waarna de brand spoedig ge- bluscht was. De auto werd zwaar beschadigd. De bezetting van het tournooi om het plaatse lijke kampioenschap le klasse is ditmaal zeer sterk. Van de B. C. Haarlem schreven in G. W. Metz, W. Houtkooper en J. de Jager. De B.V.D. E.S. wordt vertegenwoordigd door J. Steffers en P. Dieckman, terwijl ook de 2e klasse-kampioen, A. Corver, van de B. C. Insulinde, heeft inge schreven. Ook H. v. d. Broek (B.V. 1939), die tijdens het 2e klasse-tournooi met een alge meen gemiddelde van min. 5.eindigde, is van de partij. Het achttal deelnemers wordt ge completeerd door H. Lammers Jr., den jeugdigen comingman van B. V. Excelsior te Velsen-Noord. Vooral de deelname van den bekenden B.C.H.'er J. de Jager, die tal van jaren in dit milieu een uitstekend figuur sloeg, beteekent ongetwijfeld een aanwinst voor de spanning. De wedstrijden, welke een lengte zullen heb ben van 250 caramboles kader, beginnen op Dinsdag 15 April as. in café Metz, aan de Barteljorisstraat. Men deelt ons mede: Op Zondag 6 April a.s. om 12 uur zal te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen Mariaplaats de jaarlijksche alge- meente ledenvergadering van deze vereeniging (secretariaat Biltstraat 4. Utrecht) worden ge houden. Tijdens deze vergadering zal een lezing met film worden gehouden door den heer Duvergé, leeraar Lichamelijke opvoeding M.O. met als onderwerp: „De geschiedenis van: a. het Zwem men, b. het Zwemonderwijs." Tevens zal er een bespreking plaats vinden over het te geven schoolzwemonderwijs. Wij roepen alle gediplomeerde zwemonderwij- zers(essen) op om deze belangrijke vergadering bij te wonen. Zij, die een uitnoodiging wenschen te ont vangen vragen deze bij het secretariaat, Bilt straat 4 te Utrecht aan. Voor Kennemerland bij: G. Frost, Iepenstraat ir, te Haarlem. De oefenavond van RKTTC „Winfried" van Zaterdag is vervallen. Hiervoor in de plaats wordt voortaan 's Woensdags geoefend, zoodat de oefenavonden thans zijn: Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. Er wordt een openare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Maandag 7 April as., des avonds 7.15 uur De agenda vermeldt: 1 Installatie nieuw be noemd raadslid W. Niesten; 2. Onderzoek ge loofsbrief nieuw benoemd raadslid; 3. Benoe ming van een lid der financieele commissie; 4. Benoeming van een lid der Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; 5. Voorstel tot vaststelling van nieuwe straat namen; 6. Voorstel tot het verleenen van voor schotten aan schoolbesturen krachtens art 103 der Lager Onderwijswet 1920; 7 Voorstel tot vaststelling van het. gemiddeld bedrag per leer ling aan uitgaven voor vakonderwijs over 1940; 8, Voorstel tot onderhandsche verhuring van Gisteravond heeft de burgemeester, rnr. H. J. J. Scholtens, de diploma's uitgereikt aan die leerlingen van de gemeentelijke Nijverheids- avondschool, die het eindexamen met goed re sultaat hebben afgelegd. Mr. Scholtens had de lijst van gediplomeer den gaarne langer gezien. Zij vermeldt maar acht geslaagden en dat is veel te weinig. Voor een plaats als Beverwijk moesten het er eens zoo veel zijn. De burgemeester wenschte de ouders geluk en sprak de hoop uit, dat de jongens meer dan tot dusverre hun vrijen tijd aan ontwik keling zouden besteden. Dat geldt voor alle standen. Er moet meer gewerkt dan gepassa gierd worden. In den loop van het jaar zullen eenige ver beteringen aan het schoolgebouw worden aan gebracht, terwijl het volgend jaar de lessen uitgebreid worden met een practischfen cursus in schilderen. Spr. hoopte, dat deze verbete ringen het bezoek zullen stimuleeren, want het gemeentebestuur ziet niets liever dan een goed bevolkte nijverheidsavondschool. Tenslotte dankte de burgemeester den direc teur en de leeraren voor hun arbeid. Het diploma werd toegekend aan: Afd. bouwvakarbeiders' B. Boots en C. van Dorp. Afd. metaalbewerkers; J. Adnchem, D. Groen, C. v. d. Kolk, J. Pools, M. Veerbeek en E. Tuijn. Bevorderd; bouwvakarbeiders en schilders, van 1 naar 2: A. de Boer H. Brinkman, J. van Fugt, A. Huijzendvelt, j. Schelvis, A. Kern- per, H. Broekkamp, A. van Eerden J. Roos. Van 2A naar 3A: D. Boots, B. Gimsberg, J. Pels en G. Polman; van 3A naar 4A; C. Snee- ker; van 4A naar 5A: M. Prent en J. Span jaard; van 2C naar 3C: C. L. Kleine en R. Marx; van 4C naar 5C: H. Iskes. Metaalbewerkers: van 1B naai* 2B: J. Bos, E. H. van Gellekom, J. Groen, H. Huysman. D. Hoogland, J. Konijn, J. P. Kup, A. Pletting, P. W. Schweitzer, A. Siks, J Steenbakker, W. van Zutphen en P. Kempe; van 2B naar 3B; J. Bosman, W. van Dalen, P. van Eerden, J. Knap, C. Lieshout, A. Schelvis G. v d. Win den, J. Bos, C. v. d. Brom, H. van Dorp, R. Katers en S. Kooistra; van 3B naar 4B: j. Edel, B. Inpijn, L. Keesen, A. v. d. Mey, J. Noortman, H. Post, H. Steijn, D. Pletting, D. Steeman, W. Steenkamp en J. Zonneveld; van 4B naar 5B: J. Bruins. H. Doeves, S. Holt- slag, A. Geertsma, P. A. Langendijk, A Nij- man, L. Otte, P. Slotemaker J. Thomas, P. Lustig, L. Schol en J. Winter. Afd. electriciensvan 2E naar 3E: M. Kem per; van 3E naar 4E: J. Admiraal en J. Steen kamp; van 4E naar 5E: G. Edel en J. H. Zwitser. Een dezer dagen is een inbraak gepleegd in het kantoor van een brandstoffenhandel op het stationsemplacement. Men heeft zich toegang verschaft door het inslaan van een ruit. De buit was nietg root en bestond slechts uit eenig klein geld. De politie stelt een onderzoek in. Ook de omzet van de Bloemenveiling ,,'t Cen trum" was in de afgeloopen maand hooger dan in Maart 1940. De omzet bedroeg f 48.295.80, tegen f 46.172.22 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In „De Groentenbeurs" is Woensdagmiddag de algemeene jaarvergadering gehouden van de kooplieden vereeniging „Hand elsbelamren" Wegens ziekte van den heer J. Kuijs werd het voorzitterschap waargenomen door den heer G. v. d. Winden, die in zijn openingswoord de moeilijkheden memoreerde, waarmede de groen- tenhandel te kampen heeft. Spr. spoorde even wel de leden aan, den moed niet te verliezen en de organisatie trouw te blijven. Order de ingekomen stukken was een mede- deeling van de Grossiers-Contactcommissie te Amsterdam, betreffende de 1 pet. heffing voor administratiekosten door de veilingen. Volgens de Contactcommissie kan de handel deze hef fing niet dragen, terwijl de aandacht er op ge vestigd wordt, dat de handel geen extra hef fingen mag doen zonder goedkeuring van den Drijzencommissaris. Over deze kwestie wordt thans nog overleg gepleegd. Bij de bespreking van het bestuursbeleid zei- de de voorzitter, dat er veel critiek wordt uit geoefend op het federatiebestuur en enkele le den daarvan, zonder dat er rekening gehouden wordt met het feit, dat deze bestuursleden voortdurend in actie zijn vóór de belangen der leden; alles wordt in het werk gesteld om de moeilijkheden, welke ontstaan zijn, tot een goede oplossing te brengen. Evenwel, dit is in deze bijzondere tijdsomstandigheden verre van eenvoudig. Blijkens het verslag van den penningmeester den heer A. Maks, bedroegen de ontvangsten ƒ526.26 en de uitgaven ƒ594.78, zoodat de re kening een nadeelig saldo aanwees van 68.52. Dit is voornamelijk het gevolg van den gelde- liiken steun, welke gegeven is voor de in Rot terdam getroffen collega's De secretaris, de heer Joh. Slotemaker, be schreef in zijn uitvoerig jaarverslag de verhou ding tusschen de organisaties en de veilingen als ongunstig. De ooizaak hiervan is het verzet van de organisaties tegen het invoeren van de fusthuur, hetgeen den handel jaarlijks 14.000 a 15.000 gulden kan kosten, terwijl naar de meening der organisaties de noodzakelijkheid van dezen maatregel niet bewezen is. De veilin gen willen zidh in de toekomst vrijwaren Mocht het emballagevraagstuk in de toekomst inderdaad stroppen voor de veilingen opleveren, dan is de handel bereid een deel van den last op zich te nemen. Momenteel is er evenwel nog geen aanleiding om een dergelijke belasting te aCcepteeren. Dat de veilingen om deze reden het contact verbroken hebben werd door de organisaties af gekeurd. Voorts werd in het verslag medegedeeld, dat de tijdsomstandigheden 't noodig maakten, dat de belangen van groentenhandel, grossiers en commissionnairs voortaan zelfstandig worden behartigd waarvoor ook door de laatste groepen aansluiting bij de landelijke organisaties is ge zocht. Het ledental steeg in den loop van het jaar tot 160. By de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren J. Slotemaker en A Maks herkozen. De heer J. Blank werd tot ad- viseerend lid benoemd. Een collecte voor de getroffen collega's in Rotterdam bracht f 49.50 op. Bij de rondvraag werden nog verschillende vraagstukken besproken, waarna de vergade ring werd gesloten. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden is als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan, al dan niet ge meubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een verklaring is ingeleverd, welke is afgelegd door een als zoodanig door hen er kenden deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het daarin eventueel aanwezige huisraau wandgedierte is aangetrof fen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde be trekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisrrad te plaatsen of aan te brengen, waarin niet door een deskundige, als bovenbedoeld, is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Degenen, voor wie de bovengenoemde ver bodsbepalingen gelden, zijn verplicht de be treffende verklaringen, vóór dat een woning of een gedeelte dearvan word; betrokken, bij B. en W. in te leveren. Voor het afgeven van verklaringen als bo venbedoeld is als deskundige aangewezen en erkend de directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. terwijl de volgende tarieven zijn vastgesteld: a. voor een woning f I.b. voor een inboe del f 0.5p. Voor het van gemeentewege zuiveren ivan woningen en inboedels zullen worden toegepast de tarieven genoemd in de verordening op de heffing van rechten voor diensten, door den gemeentelijken ontsmet'ingsdienst en den G. G. D. bewezen. Hij. die in strijd handelt met het bovenom schreven verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Geboren: Ch. J. MeijboomBosman d; M. J. HeesterbeekGroot d; A. M. MeiierSchoonoord z; G. Spieringv. Beem z; J. Sperling—Grinwis z; B. VermaatBosma z; M. v. d. Aart-Kop penaal z. Geboren: C. M. de WaardRaspoort, d.; A. Pronk—Timmer, d.; J. Schorel—Deijl, z.; J. Ter voortSchoo, d. Ondertrouwd: A. Webbe en M. C. van Eg mond; P. Schuit en L. C. Quaars; J. C. Gütt en E. van der Duijn Schouten; J. A. v. d. Horst en E A. A. Tervoort; P. Korf en A. Post. Getrouwd: M. Post en G. Pauwels; L. Schip per en C. Vinke; A. Snel en L. J. van Breugel. OverledenJ. E. M. Eshuis, 3 d., d. van J B. H. Eshuis. Spieghellaan 29, Velsen; J. Dek ker, 74 j., ongeh., Lumeystraat 6, IJmuiden: I. L. H. Ch. Bütenschön, 41 j., echtg. van L. Parlevliet, Kanaalstraat 242, IJmuiden; S. Ma- ret, 84 j., wed. van P. v. d. Braber, Velserduin- weg 230, IJmuiden; A. Majoor, 83 j„ Schulp weg 164, Velsen N.; A. H. Zuidema 27 j„ echt- gen. van H. J. M. van Schie, Terrasweg 27, Santpoort; A. M. Weijne, 90 j., wed. van J. B. Kroese, Ikederoodscheweg 49, Santpoort; A. F. Gev'eke, 67 j., echtgen. van J. C. Sachse, Duin weg 20, Santpoort. Overleden: E C. H. de Bruijn, 51 j„ echtg. van W. E. Peeters. Schoonoortstraat 26, Velsen: N. K. v. d. Wal, 65 j., echtg. van C. Henkes, Cor- verslaan 2, Velsen; N. S. v. d. Wal, 76 j., echtg. van J. N. Nolten, Beecksanghlaan 34, Velsen; N. A. Langbroek, 72 j., echtg. van J- J- Boeter, Marconistraat 66, IJmuiden. De R.K. Vrouwenbond vergadert. Woens dagavond hield de R.K. Vrouwenbond een jaar vergadering in hotel Sistermans. Mej. Hoogervorst opende de vergadering, waarna de jaarverslagen van secretaresse en penningmeestesse werden voorgelezen. Uit deze verslagen bleek wel, dat het afgeloopen jaar succesvol was geweest. Door de actie met speldjes kon met Kerstmis aan de minder ge goede leden een verrassing geschonken worden. Het ledental bleef hetzelfde. De vergaderin gen werden steeds goed bezocht. Er was een batig saldo van f80.94. Het Re traitefonds had een bedrag van f36.68 bijeen gebracht, waardoor dit jaar wederom 4 leden ter retraite konden worden gezonden, die door loting werden aangewezen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, mej. C. W. M. Hoogervorst, de presidente, en mevrouw A. L. Kakebeeke her kozen. De weleerw. heer A. Pkoerse hield een lezing ov'er het lijden in de wereld. Met groote aan dacht werd deze rede gevolgd. De geestelijke adviseur, de zeereerw. heer pastoor B. Kosters, bedankte spreker. Hij was daarbij de tolk van de aanwezigen. Bij de rondvraag' bracht pastoor Kosters nog ter sprake, dat door het Wit-Gele Kruis eerst daags een moedercursus zal worden gegeven. Hij spoorde de dames boVen de 18 jaar aan om daarvan gebruik te maken, daar de kosten zeer gering of nihil zijn. Met het lied „Roomsche Blijdschap" wendde vergadering gesloten. J. W. Walbrink met pensioen. Den 24en April zal onze plaatsgenoot, de heer J. W. Wal brink, die meer dan 40 jaar in dienst is ge weest van den Haarlemmermeerpolder, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd dezen dienst gaan verlaten. Nadat hij eerst een lange reeks van jaren als stoker aan het stoomgemaal „de Lynden" is werkzaam geweest, werd hij na de electrifi- catie van dit gemaal in 1920 werkman in alge- meenen dienst, om daarna bevorderd te wor den tot kantonnier. Walbrink staat zoowel bij het polderbestuur als bij zijn collega's om zijn plichtsgetrouwheid en eerlijkheid hoog aangeschreven, terwijl ook het publiek graag met hem te doen heeft. Gp verschillend gebied heeft hij zijn mede- viking verleend. Zoo is hij gedurende 28 jaar onafgebroken penningmeester geweest van den vakbond, ook is hij bestuurslid van Vele andere rereenigingen. Wij wenschen den heer Walbrink dan ook toe, dat hij na een leven van werken nog jaren mag profiteeren van zijn welverdiend pensioen. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevon den: ƒ2.50, Kerkweg 131; rozenkrans, Hoofd straat 73; handschoentje, Gladiolenstraat 3; 2 huissleutels, Gladiolenstraat 3; Duitsch lees boekje, Gladiolenstraat 3; étui met 2 potloo- den, Burg. Enschedelaan 40; sleutel, Hagelinge- weg 161; een paar kinderwantjes, Terrasweg 76, bruin gebreide want. Wüstelaan 11;-houten ton, Hagelingeweg 2G5; spanner van auto, Hoofd straat 181; kicderportemonraie met inhoud Terrasweg 31. Verloren: zwart lederen portemonnaie met inhoud, Bloemend .straatweg 3 b; 3 bruin ge breide wantjes. Schuitstraat 4; bruin lederen dameshandschoen, Bruno Klauwerstraat 14; portemonnaie met inhoud. Terrasweg 56. Jaarvergadering IJsclub Nova-Zembla De voorzitter opende dé vergadering en gaf het woord aan den secretaris voor voorlezing van de notulen. Hierna traden periodiek af de bestuursleden M. Geerstma. G. Hartog, J. Handgraaf, die bij acclamatie werden herkozen. Het bestuur werd met één lid uitgebreid in den persoon van den heer M. Meier. Dan volgde het iaar" verslag van den secretaris. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo in kas is van f 24.76'/2. Met dit verslag werd tevens de be grooting goedgekeurd. Voor de kascommissïe werden gekozen de heeren P. Pla-s en W. Kok. Vervolgens werd de commissie voor feesten en wedstrijden benoemd. Deze commissie be- taat uit 18 leden. Bij de rondvraag werden nog eenige huishou delijke punten besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Men schrijft ons uit Rome Dit jaar zal het 'juist een eeuw geleden zijn, dat voor Rome de periode van zeer merkwaar dige vondsten van christelijke oudheidkunde begon. Het was in 1841, dat Joannes de Rossi in gezelschap van den beroemden oudheidkun digen Jezuiët Pater Marchi voor het eerst in de Romeinsche catacomben afdaalde en men kan zeggen, dat dit bezoek mede het begin is geweest van een stelselmatig onderzoek van Rome's bodem, welke zooveel getuigenissen van de primitieve geschiedenis der eerste eeuwen van het christendom bevat. Sedert dat jaar is ait, donkere, onderaardsche tasten en zoeken naar den oorsprong van den christelijken eere- dienst in Rome nooit verminderd. De Pausen, onder wier bestuur de wetenschap der christe lijke oudheidkunde zich ontwikkeld heeft, wa ren zich ten volle bewust van de belangrijkheid der geschiedkundige en apologetische waarden van deze onderzoekingen. Daarom stelde Pius IX in 1852 de Pauselijke Commissie van oud heidkunde in, waaraan tot op heden de opgra vingen in en het ouderhoud van de catacom ben zijn toevertrouwd. In 1879 volgde het College van de Vereerders der Martelaren met het doel de wetenschap der christelijke archeologie on der de massa te brengen. Pius XI bekroonde dit alles met de oprichting van de Pauselijke Uni versiteit van Christelijke Oudheidkunde. Dit geheele oudheidkundige streven, begon nen zonder de minste zekerheid, dat het be langrijke resultaten zou opleveren, heeft inte gendeel bij elke vondst en bij elke ontdekking de leerstellingen en tradities omtrent den oor sprong, de geloofsleer, de discipline en het leven van de Kerk bevestigd. Een dezer leerstellingen, aie het meest in twijfel getrokken is, is die van de komst van den H. Petrus in het keizerlijk Rome. Zjj.-die den voorrang van-den Bisschop van Rome op ae overige bisschoppen der wereld wilden be twijfelen of ontkennen, hebben steeds gemeend een doorslaand bewijs tegen dit Primaat te be zitten, zoo het hun gelukte het geschiedkundig feit van Petrus' komst in Rome tot een vrome legende of een fabeltje te kunnen herleiden. Maar al hun werk is ijdel geweest, want elke nieuwe archeologische ontdekking was ook een nieuw bewijs, dat de komst van Petrus'tc Rome een historisch vaststaand feit is, waaraan elke critische geleerde, van welke godsdienstovertui ging ook, heden ten dage niet meer twijfelt. Vooral het onderzoek van Rome's bodem gedurende de laatste decennia, in het bij zonder de ontdekkingen, gedaan in de ca tacomben van den H. Sebastiaan en die onder de Lateranenbasiliek, bovendien de oudheidkundige vondsten van de laatste weken in de grotten van den St. Pieter, hebben opnieuw het historisch feit bewezen, dat Petrus te Rome geleefd heeft, er als Paus regeerde en er als martelaar gestorven is De opgravingen, gedurende de eerste 25 jaar van onze eeuw op de Via Appia verricht in de gangen onder de basiliek van den H. Sebas tiaan, welk samenstel van onderaardsche gan gen, reeds in vroeger tijden catacomben ge noemd, dezen naam op alle onderaardsche be graafplaatsen heeft overgedragen, hebben niet alleen graftomben en bouwwerken aan het licht gebracht, waaruit steeds weer de traditie be krachtigd wordt, dat de lichamen van Petrus en Paulus tijdelijk in deze begraafplaats gerust hebben, maar hebben ons ook in het bezit ge steld van kostbare opschriften, door de vrome tijdgenooten van deze Apostelen in de wanden dier onderaardsche gangen in het Grieksch en Latijn gegrift en daarom graffieten genoemd, waardoor die eerste christenen, zonder het zelf te vermoeden, ons het testament van hun geloof hebben overgeleverd. In deze graffieten immers worden steeds de namen van Petrus en Paulus aangehaald en deze Apostelen als heiligen en martelaren aangeroepen. Van de Via Appia leidt de weg ons naar de kathedraal van Rome. Hier bestaan de oudheid kundige onderzoekingen niet meer in het leeg halen van volgestorte onderaardsche gangen, maar hebben zij tot onderwerp het blootleggen van de overblijfselen van de keizerlijke gebou wen uit het heidensche Rome. Pius XI liet den vloer van de Lateranenbasiliek vernieuwen en de Commissie van Christelijke Oudheidkunde greep deze gelegenheid aan, onder den vloer een archeologisch onderzoek in te stellen. Weldra vond men de vertrekken, eens bestemd voor de leden van de lijfwacht van keizer Septimus Severus, met beelden, opschriften, namen en historische datums. En zoo wordt de traditie bevestigd, dat keizer Constantijn deze basiliek heeft doen oprichten tot zetel en residentie van den Bisschop van Rome. Van de Via Appia naar Lateranen en van Lateranen naar het Vaticaan: dit is de ko ninklijke weg, belicht door het nieuwe licht, dat deze ontdekkingen op Rome's geschiedenis werpt en dat den schat der oude tradities steeds meer in luister doet toenemen. De ontdekkin gen in de grotten onder de basiliek van den H. Petrus zijn van zeer jongen datum: hun begin dateert van Februari 1939, toen men na den dood van Pius XI voor diens graftombe een plaats moest voorbereiden. Niet weinigenhadden gehoopt, dat bij het archeologisch onderzoek in deze grotten de graftombe van den grooten architect Bramante, onder Leo X in den St. Pieter begraven, aan 't licht zou komen of die van Pier Luigi Palestrina, een der Italiaansche meestercomponisten, in het Vaticaan gestorven en volgens enkele over leveringen aldaar ook begraven; nog anderen dachten zelfs aan het stoutmoedige plan tot de graftombe van den H. Petrus door te dringen. De opzet van het ondernomen werk in de grotten van St. Pieter van de verbindingsgang weder vrij te maken, die uit oude documenten en teekeningen bekend was en aan Paus Cle mens VIII gediend heeft om zich uit het Va ticaan over de zoogenaamde groote binnen plaats onmiddellijk in de grotten te begeven om op Petrus' tombe te bidden. Het wedervinden van deze gang was daarom juist van groot be lang, omdat men tot nu toe, om materiaal van eenige afmeting in de grotten te doen neerda len, steeds in den vloer van de basiliek een ope ning moest maken, daar de toegangen tot de grotten vanuit de basiliek uit trapjes bestaan, nauwelijks één meter breed. Deze doorgang is in zijn ouden staat teruggevonden en hersteld. Maar bij dit herstellingswerk is juist een der merkwaardigste vondsten gedaan. Bij het ver wijderen van de ingestorte aarde zijn in die gang twee grafmonumenten aan het licht ge komen, die men aanvankelijk voor onderaard sche graven aanzag. Doch resten van muur- fundamenten en de algeheele verwijdering van alles, waaronder deze monumenten bedolven lagen, bewezen, dat men hier met graftomben te doen had, die eens hun toegangen op den openbaren weg hadden. En dit is een ontdekking van de grootste waarde. Hierdoor wordt bevestigd, hetgeen men reeds vermoedde, toen mèn in 1936 bij de ver nieuwing van de bestrating van het St. Pie tersplein de resten vond van de oude Via Cor nelia, die in het heidensch Rome de groote doodenweg van de Vaticaansche wijk was. De oude Romeinen immers stelden het op prijs hun overledenen dicht oij zich te hebben en hadden daarom eenige der groote verbin dingswegen tusschen de Romeinsche vlakte en de stad met grafmonumenten voor hun ver scheiden bloedverwanten bebouwd. Wie uit het Zuiden het heidensch Rome binnenkwam, moest zich langs de honderden grafmonumenten van de Via Appia begeven: wie vanuit het Noor oen de stad naderde, maakte kennis met de evenzoovele graftomben, langs de Via Cornelia geschaard. De grafmonumenten, sedert enkele dagen in Vaticaansche grotten blootgelegd in de onmiddellijke nabijheid van de tombe van den H. Petrus en op hetzelfde peil als deze, bevestigen de traditie, dat Petrus begraven is in het Vaticaan, aan de Via Cornelia, L. een zone van heidensche graftomben. In onze dagen zijn de graven, die langs den Comeliaanschen heirweg geschaard stonden, weder aan het licht gekomen, en deze tomben dagteekenen uit hetzelfde tijdperk, waarin het stoffelijk overschot van den eersten Paus van Rome bezit heeft genomen van den Vaticaan- schen heuvel, waarvan hij door zijn bloed het eigendom voor zijn opvolgers verzekerd heeft. J. B. NEW YORK, 3 April. (S.P.T.) De New Yorksch* bladen publiceer en sensationeeie berichten over de groeiende spanning tus schen de Vereenigde Staten en de as, naar aanleiding van het bericht, dat de Italiaan sche consulaire ambtenaren en journalisten uit Rome bevel hebben gekregen onmiddel lijk na het afbreken van de diplomatieke betrekkingen uit de Vereenigde Staten te vertrekken. De oorzaak van deze spanning is, vol gens de bladen, de inbeslagneming van de Duitsehe, Deensche en Italiaansche sche pen. De New York Daily News publiceert de instructies uit Rome onder groote koppen Zij doet eenige mededeeur.gen over hun reisroute en laat ten slotte een waarschu wend woord aan de Amerikaansche regee ring hooren. Naar uit Washington wordt gemeld hebben aan de zitting van het kabinet de chefs der drie staven van leger, vloot en luchtmacht deel genomen. In politieke kringen is men van oor deel, dat vragen van groote be teekenis zooals o a. het convooieeren var Amerikaansche vrachtschepen door viooteenheden is besproken Naar verluidt, zoeken de ministers van Bui- tenlandsche Zaken en Justitie naar een for mule, die het convooieeren van handelsschepen zal permitteeren, zwinder dat deze stap tot den oorlog aal leiden. ERGENS IN ITALIË, 3 April. CStefam) Het loofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 300. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front activiteit der we- derzijdsche artillerie. Onze formaties lucht strijdkrachten hebben de vlootbasis Volos en het belangrijke troepencentrum Fiorina gebom bardeerd. Tijdens luchtgevechten werden twee vüandelijke vliegtuigen neergeschoten. Drie on zer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpedo- vliegtuigen een krachtig geëscorteera vijan delijk convooi aangevallen. Ondanks net felle vuren van het luchtafweergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken gebracht. Al onze vliegtuigen keer den terug naar hun basis Vliegtuigen van het Duitsehe vhegercorps vielen een tweede convooi van den vijand aan ten Westen van Kreta: een schip van 8000 or. ton werd in brand geworpen en zonk. een tweede schip van 8000 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en ts waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika: Met het doel nog meer vijande lijke bombardementen op Asmara, waardoor reeds honderden slachtoffers waren gevallen onder de inlandsche en Erythreesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troe pen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ont branden bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika: Het succes der gemechaniseer de Italiaansche en Duitsehe troepen is uitge breid voorbij Mersa el Brega. De Italiaansche en Duitsehe luchtmacht hebben met prachtige resultaten vijandelijke colonnes, die rich naar Agedabia terugtrokken, aangevallen. AGRAM, 3 April (D.N.B.). De vice-presi dent van de Kroatische Boerenparty, ir. Kosjoetitsj, is vanochtend om 9 uur 20 in Agram aangekomen. Ten aanzien van de optimistische berichten der te Agram ver schijnende bladen, vooral van den Jurtanii List, over het resultaat der besprekingen in Belgrado, verklaarde Kosjoetistj lakoniek: „Overdrijvingen zooals altijd." Spoedig na rijn aankomst begaf Kosjoetitsj zich naar dr. Matsjek om hem rapport uit te bren gen. Later zal in het Banoespaleis een con ferentie gehouden worden, waaraan, be halve dr. Matsjek en Kosjoetitsj, zal wor den deelgenomen door den banoes en eenige leidende persoonlijkheden der Kroa tische boerenpartü Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft de ministerraad, die gisteravond van 19 tot 21 uur bijeen is geweest, zich volgens een officieel communiqué bezig gehouden met begrootings- aangelegenheden. Vandaag zal de vergadering om 17 uur worden voortgezet. Naar S.P.T. bericht, heeft de Joego-Slavische regeering in den nacht op Donderdag opnieuw een beroep op de bevolking gedaan om een einde te maken aan de vrijwillige evacuatie. Alleen voor zakenreizen mag men zijn woon plaats verlaten. Dengenen dfe hun woonplaats reeds hebben verlaten, wordt verzocht on middellijk terug te keeren. Het station van Belgrado was ook Woensdag weer overvol. Honderden personen slaagden er niet in een plaatsje In een trein te bemachti gen. Eveneens meldt Stefani uit Belgrado, dat de Joego-Slavische mobilisatie gisteren is voltooid. Volgens de nauwkeurige schikkingen van de centrale autoriteiten zijn de onder de wapenen geroepen soldaten verdeeld volgens hun ethni- sche afkomst. Zij, die tot het Duitsehe ras be- hooren, zijn in een concentratiekamp gesloten. De Hongaren werden bestemd voor detachemen ten arbeiders der militaire genie, die bezig zyn met het ijlings aanleggen van loopgraven of het bouwen van onderkomens langs de Bulgaar- sche en Roemeensche grenzen. Men beschikt niet over berichten ten aanzien van de Joego- Slavische burgers van Roemeensche en Bul- gaarsche herkomst, die onder de wapenen ge roepen zijn. Naar S.P.T. verder meldt zijn de diploma tieke vertegenwoordigers van de neutrale staten, naar van welingelichte zyde wordt verklaard, uitgenoodigd Belgrado te ver laten, indien de toestand nog zou ver ergeren, en zich te Vmitschpa Banja, 200 km. ten zuiden van Belgrado, te vestigen. BERLIJN, 3 April. (D. N. B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: De achtervolging der in Noord-Afrika by Marsa el Brega door Duitsehe en Italiaan sche formaties bestookte Engelschen werd op 2 April voortgezet. Agedabia is ingeno men en Zuetina bereikt. De vijand bevindt zich ijlings op den aftocht in noordeiyke richting. Het aantal gevangenen en de buit aan gepantserde en ongepantserde voertui gen is aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering Over Engelsche luchtaanvallen is gelukkig niets büzonders te melden. Wel vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en werden eenige bommen afgeworpen, doch persoonlüke ongelukken kwamen niet voor en schade werd niet aangericht. De data der voorjaarsexamens vanwege het Nederlandsch Instituut van Accountants, voor de onderdeelen van het Voorbereidend examen, alsmede voor de vakken Staatsinrichting. Eco nomische Geschiedenis en Economische Aard rijkskunde rijn vastgesteld op 1. 2 en 3 Juli 1941. Aan deze examens kunnen alleen assistenten van het Nederlandsch Instituut van Accoun tants deelnemen. Om tot assistent te worden toegelaten, wende men rich tot het Secretariaat, Heerengracht 491, Amsterdam G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4