HOE 2% Blouse en rok geef ik genoeg Kleuren in Italië Overgooier THEE, KOFFIE op? G. SCHOORL TOCOM RADICAAL F 35.- BONTMANTELS is de verzuchting van de huisvrouw in rantsoeneerings- tijd «li* Gebak van aardappelen MAANDBLADEN „WHO" in de kop! SEGER Co. - A'dam INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde Nooit snijden aan likdoorns ~F*ClV*Vi00n ÜfviiV»* .VOORSCH F f 105 f 130. f 135.—- Fa. SPIER, DE VROUW EN HAAR TIJD De Voedingsraad sieli, om haar ie helpen, een week- menu samen, waarbij hei menu van eiken dag een volledig m aal bevai. Voor vier personen of twee vol wassenen en drie of vier kinderen. MAANDAG; Aardappelsoep met verschillende groenten. Een smakelijke, voedzame soep maakt men van 300 gr. soepbeentjes, l'A K.G. aardappelen, 200 gr. taptemelkpoeder of 300 gr. gehakt, 3 Liter water, bladselderij, peterselie, 100 gr. wortelen, 100 gr. spruitjes, een flinken ui, 50 gr. boter of margarine of 40 gr. vet. De soepbeentjes met 1 Liter van het water den vcreischten tijd trekken, daarna den bouil lon zeven. De ongeschilde, flink schoon ge boende aardappelen in parten snijden en met den' gesnipperden ui, de selderij, de spruitjes en de gesnipperde wortelen in de helft van den bouillon in een half uur gaar Koken. Alles tot een gelijkmatige puree stampen en langzamer hand verdunnen met de rest van den bouillon, het water en het glad aangemengde melk poeder. Het vet toevoegen en de soep nog even doorkoken; in de soepterrine de fijngehakte peterselie strooien. Indien men gehakt neemt, worden de met wat zout en pcppr aangemaakte gehaktballetjes in een deel van den bouillon gaar gekookt. Deze worden na het stampen van de aardappelen Dij de verdunde soep gevoegd. Dikke rijst in melk. Deze maakt men van een Liter melk of taptemelk, 200 gr. rijst, 50 gr. sui ker en een citroenschilletje. De melk aan de k»ok brengen en de vewas- scher. rijst en het schilletje toevoegen. Alles zachtjes gaar laten worden in ongeveer ander half uur. Voor het opdoen de suiker er door roeren, daar dit voordeeliger in het gebruik is. DINSDAG: Aardappelen. 2 K.G. aardappelen in de schil koken. Raapstelen. Een K.G. raapstelen, wat zout, een weinig melk of taptemelk, wat aardappel meel. De schoongemaakte, in stukjes gesneden, ge- wasschen raapstelen met het aanhangende wa- ter opzetten en in ongeveer een half uur gaar vnrh^Hr 6en,weinig melk toevoegen en net te niet nasteven aardaPPelnreel. De groen- Bruineboonengehakt. n5 rauwe, bruine boonen of driekwart Liter gekookte boonen, 200 gr. gekookte aardappelen een ui peper, zout, noot, wat paneermeel en 50 gr boter. De gewasschen en geweekte boonen in de hooi- kist of in couranten gaar laten worden, fijn maken en goed door elkaar kneden met de fijn gemaakte aardappelen, den gefruiten of zeer lijn geraspten ui en de kruiden. Is de massa te droog, dan wat boonennat toevoegen; is ze te vochtig dan aardappelki-uim. Ecn bai er van vor men en dezen dooi paneermeel wentelen en aan alle zijden bruin bakken. Jus. Hiervoor doet men by de in de pan ach tergebleven boter 30 gr. of 3 afgestreken eet lepels bloem, 20 gr. of een flinken lepel tapte melkpoeder, een halve Liter water, zout, peper, aroma. De bloem in de rest van het vet bruin bakken. Het met het water aangemengde taptemelk poeder toevoegen en de jus even laten koken. Alles op smaak afmaken met de kruiden. Havermoutpap. Deze toespijs bereidt men van een liter melk of taptemelk, go gr, haver mout, een weinig zout en 50 gr. suiker. De melk met het zout aan de kook brengen, de havermout toevoegen en de Pap jaten bin den; tenslotte de suiker er door roeren. WOENSDAG: Aardappelen. 3 K.G. aardappelen in de schil koken' Wortelen. Hiervoor neemt men een K.G. win- Uien met zure saus. Een K.G. men> 2 d.L. wa- terwortelen, wat aardappelmeel, gehakte peter ter, ongeveer een haive d.L. azijn> 'Wat zout, selie. peper en aardappelmeel. I De wortelen afboenen, in gelijke, met e d De uien schoonmaken, in tweeën snijden en reepjes of plakjes snijden, °Pzette" In ongeveer een half uur gaar koken met niet dempje kokend water. De wortel. 6 moer dan 2 d L. water en een weinig zcuc. Den drie kwartier gaar koken. hetv°cht binde i met azijn toevoegen, het vocht binden en alles op wat aardappelmeel, de fijngehaK P- Ctvtnnlr O# molron tvtnt nnn Txrpinicr I rnotPTI WWm De overgooiers van 't onderste plaatje zijn niet als sportdracht "bedoeld, wat trouwens het strikje in de taille bij de eert en het laag aangezette rokje bij de ander demonstreer en. Het model met de strooken, die breed uitloo- p\n op de schouders is een consequente doorvoering van het schortjes- tnbdel. Herinnert u zich nog den witten gesteven boezelaar, dien u als kind Maandagsochtends uit uw schooltasch haalde? Het zijden blousje er onder heeft 'n rond kraagje en een ritssluiting voor. Van den tweeden over gooier is het lijfje strak aangesloten, de rok valt met ingehaalde ruimte voor. Het middelste plaatje toont een overgooier met ingehaalde schouder stroo ken; daarlangs en ook langs den V-hals is soutache in een afstekende kleur aangebracht. Het geruite blousje is in dezelfde tint. Een eigenlijke over- gooier draagt het figuurtje er naast niet; aan het donkerroode lijfje is een grijze rok aangezet boven de tail'-ciijn, het van voren oploopende stuk draagt de knoopsluiting. Aan het princessemodel doet 't mouwlooze jurkje van het derde plaatje denkendaardoor en ook door de groote opgestikte zakken is deze onergooier voor een H.B.S -ertje vlotter en aardiger dan het kostschool-uniform van sommige interneten Als hert mantelpak de algemeene belangstelling geniet, zooals nu, dan is ook de blouse populair. Het onderscheid tusschen de gekleede blouse en de sportieve blouse wordt langzamerhand verdoezeld want er zijn blouses in het klasieke model van verfijnde materialen en men ziet fantasieblouses zoowel van zijde, van tool als van katoen. Vit den aard van den tijd zal de kunstzijde blouse dezen zomer grooter belangstelling genieten dan ooit, hieronder vallen dan ook de zijden jersey materialen die er in een groote verscheidenheid zijn. De gestreepte, de genopte of de gebloamde blouse heeft op de effen blouse vóór, dat ze veel langer schoon blijft, iets waar iedereen tegenwoordig hoogen prijs op stelt. Bij een onlangs gehouden mode-revue was het dan ook veelal de gestreepte blouse, die bij het man telpak werd gedragen. Wie een bleu rakje bezit, heeft niet te aarzelen over het succes van een blauw en wit gestreept blousje hierbij. En wanneer men er van verzekerd is, dat ook. de "ok en de blouse een goedgekozen ge heel vormen, waarom zou men dan niet op een warmen dag het manteltje over den arm dragen of het thuis laten. Handschoenen en hoed kunnen verder het hunne doen A. Bgl. (Foto Recla) 6maak af maken met een weinig peper. Gebakken leverworst. Men neemt hiervoor 375 gr. bakleverworst (3 bonnen), wat bloem, 60 gr. boter of margarine of 40 gr. vet. De worst in vrü dikke plakken snijden, deze door iets bloem wenteien en vlug aan belde ztj- der bruin bakken. Jus. Zie Dinsdag, maar voeg, indien men' het leeft, voor smi matenpuree toe. DONDERDAG door roeren. Peterseliesaus, Een halve L. water, een hal ve liter melk of taptemelk, 2 bouillonblokjes, een weinig peper, zout, aardappelmeel, peter- S6ÜC De bouillonblokjes in het water oplossen, de melk toevoegen en de vloeistof binden met aardappelmeel. Tenslotte de fyngehakte peter- Jus. Zie Dinsdag, maar voeg, malen men het door r0eren. heeft, voor smaakverandering een weinig to- Gevulde groentenomelctte. Men neemt voer t beslac 200 gr. bloem, 2 eieren, 100 gr. tap «melk poeder, een halve Liter water, wat zout, oO gr. boter 'margarine of vet. Voor de vulling: Wat winterwortel, prei, sel derij of andere soepgroenten, tezamen ongeveer 250 sr. De bloem, het taptemelkpoeder, de eieren, het Aardappelen. 3 K.G. aardappelen in de schil gekookt. Spruitjes. Een K.G. spruitjes, 20 gr. boter of margarine. De schoongemaakte spruitjes met een weinig '"^het water 'tot een glad beslag mengen, water in ongeveer 20 minuten gaar -en droog 2 of 4 pannekoeken bakken, afhanke- koken, de boter of margarine er door schudden. vfln de gr0otte van de pan; deze.vullen met De groente niet nasteven hJet groentenmengsel. Rundergehakt zonder brood. 300 gr. gehakt, Voor de vulling^ een gedeehe 250 gr. gekookte aardappelen wat peper zout,mengeni^n omelette ln driêën VOuwen. noot, wat melk, paneermeel of een weinig be- r* gev schuitkruim, 30 gr. boter of vet, wat aardappel- meel.' ZATERDAG: De aardappelen fijn maken en met het ge- gla van aardappelen, witte boonen en bieten, hakt en de kruiden vermengen tot Ppn samen- ^en K.G. koude, gekookte aardappelen. 250 gr. hangende massa waaraan zoo noodig wat melk rauwe witte boonen, een K. G. bieten, een halve toegevoegd wordt. Een bal er van normen, dezen Liter melk, 30 gr. bloem, 50 gr. boter wat ci- door wat paneermeel of beschuitkruim wente- troensap, peper, zout, aroma, peterselie, len. Het gehakt mooi bruin bakken, wat water j De witte boonen in hooikist of couranten gaar toevoegen en het gebast in de jus gaar laten koken. De in de schil gekookte aardappelen in Worden. De jus met zooveel water afmaken dat pjakken, de bieten in kleine blokjes snijden, de hoeveelheid groot genoeg is; de jus binden Aardappelen, bieten en boonen dooreenmengen, „„„J.® 1-J- a» halo* too. aruauiJviv/iM De melk binden met de bloem, de boter toe voegen en de saus onder nu en dan roeren laten nijuiiu. afkoelen. De saus op smaak vermengen met de Aardappelen. 3 K.G. aardappelen in de schilkruiden en het citroensap. Met deze saus de sla koken. 1 aanmaken. met een weinig aardappelmeel VRIJDAG: Hangop. Men neme 3 Liter karnemelk en wat bruine suiker. In een vergiet een in koud water uitgeknepen doek uitspreiden; het vergiet in 'n kom plaat sen en de karnemelk in den doek gieten. Af en toe de dikke massa met een lepel uitsctieppen. Van deze hoeveelheid karnemelk is de hangop in 1—2 uur klaar Tenslotte de hangop los klop pen, zoodat er geen klontjes meer in zyn. De bruine suiker er by presenteeren. ZONDAG: Aardappelen. 3 K.G. aardappelen to) de schil koken. Rhabarber. Een K.G. rhabarber, ongeveer 200 gr. glucosestroop, wat aardappelmeel. De bladeren en het ondereinde van de stelen verwijderen, de stelen ln stukjes snyden en op zetten met weinig water. De rhabarber in onge veer 15 minuten gaar koken, de glucosestroop toevoegen en de groente zoo noodig binden met aardappelmeel. Indien rhabarber te duur mocht zijn, neme men gedroogde appeltjes. Hiervoor zyn noodig: 250 gr. gedroogde zure appelen, ongeveer 15U gr. glucosestroop, een citroenschilletje en wat aardappelmeel. Zorgvuldig de klokhuizen uit de appelen ver wijderen; de vruchten wasschen en een nacht weeken met zooveel water, dat ze juist bedekt I zijn. Den volgenden dag opzetten met hei week- water, het citroenschilletje en de glucosestroop. Zoodra de appelen zacht zyn, de vruchten stukjes in de schaal leggen. Het vocht binden met wat aardappelenmeel en over de appelen gieten. Rundvleesch. 300 gr. rundvleesch, zout, peper, 30 gr. boter, margarine of vet. Bitterkoekjesvla. Een halve Liter melk, 35 gr. suiker, wat vanillesuiker, 20 gr. maïzena, 100 gr. bitterkoekjes en een weinig roode jam. De bitterkoekjes op een schuimspaan in de kokende melk dompelen en dan ln een vla schaaltje leggen. De suiker by de melk voegen en de melk binden met de maizena. De vla onder nu en dan roeren laten afkoe len, zoodat zich geen vlies kan vormen. De af gekoelde vla over de blttérkoekjes gieten en het geheel met wat roode jam gameer en. (Van onze Italiaansche medewerkster) Tusschen regenvlagen en cyclonen door doet Rome u toch al in de eerste dagen van Fe bruari lets van zyn overberoemde voorjaar voelen. De mimosa heeft haar gelen mantel nog niet gespreid en de wilde viooltjes ver- schynen nog maar sporadisch ln de bloemen- stalletjes en op de mantels van de dames, als de laatsten haar mond al vol hebben over de nieuwe modekleuren, de voorwaardeiyke mode kleuren althans, want een eigenlijke „eenheids- kleur" is nog niet bepaald, zoolang de vrouwen die niet door 'n eenparige keuze hebben aan gegeven. Het is heel eigenaardig, dat er elk jaar weer tegen het voorjaar een bepaalde kleur op den voorgrond dringt, waarvan wy te voren het bestaan maar nauweiyks vermoed den. Wie had er by voorbeeld twintig Jaar geleden van „Tango" gehoord en wie kon ook maar de minste gemeenschap ontdekken tusschen de roestroode kleur en de eerste in de rij der ne gerdansen? iimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Of het de zucht naar jeugdigheid is, die zoo sterk tot uiting komt in de tegenwoor dige mode, of dat een gecamoufleerde uit twee-lappen systeem een woordje mee spreekt' Het doet er niet toe, we consta- teeren slechts, dat. de overgooier weer op de proppen wil komen. Dezen winter was hij, vooral van rib fluweel, zeer populair in Amerika; bij een collectie Weensche voorjaarsmodellen, die we onlangs zagen, ontbraken deze blouse en-rok voor 't komend seizoen niet; de over gooier was van geruit wollen materiaal, de blouse er onder van effen stof, harmoniee rend met de ruit. Hiernaast vindt u een vijftal suggesties voor overgooier en blouse, waarvan het model, gedragen door 't figuurtje met de tasch in de hand, eigenlijk nog maar een reminiscensie aan een overgooier is, maar juist daarom ook niet voor de zeer jeug digen voorbehouden hoeft te blijven. Want de overgooier voor groote men- schen is en blijft een wat hachelijk geval, men moet om er succes mee te boe ken héél jong zijn, liefst wat ingenue, héél slank en onberispelijk van leest Weifelt ge, of ge zoo'n model kunt dra gen, maak het dan voor uw zestien-jarige dochter, die rok en blouse nog niet kan waardeeren, om dat de blouse „niet blijft zit ten". Dat de overgooier een dankbaar object is om te ma ken uit een oude iurk plus een coupon, óf een verdragen blouse hebt ge natuurlijk zelf al geconstateerd. De beschrij ving van de modellen volgt hieronder. Een aantrekkelijk huwelijks- en gezinsleven vraagt nóóit om een intellectueele, maar wel om een intelligente vrouw en moeder. Er is een groot, ingrijpend verschil tusschen intellectueele en intelligente vrouvfen. FAMKE. De Mimosa met haar zachtgeel dons, die in het Zuiden de lente verkondigt (Foto Archief VJSP.) „What Is in a name?" vraagt Hamlet en be wust hiermee al heel weinig koopmansbloed in de aderen te hebben, want in den handel geldt de naam immers als de beste reclame. Twee Jaar geleden praatte iedere- Italiaan sche (misschien ook Nederlandsche) vrouw over Fuchsiatint en niemand dacht daarby aan den botanicus, waaraan het kleine bengelende bloempje zyn naam dankt, maar iedereen haastte zich haar garderobe zooveel mogelijk met deze kleur te verrijken. Dit voorjaar geeft de Italiaansche mode haar volgelingen 'n reeks van namen, waaronder een evenredig aantal kleuren de wereld ingaan, namen, die een fas- cineerenden klank hebben, vooral ln de ooren van den noorderling. Daar hebben we vooreerst het sabbla d'Amo (Arnozand), dat een teere roseachtige ivoorkleur vertegenwoordigt; Co- cosnoot, dat het midden houdt tusschen grijs en bruin. Mimosa, reseda en gentiaan behoe ven geen verdere verklaring. Dan hebben we verder het azzurro tirreno, dat met het schit terende blauw van de Tyrrheensche zee samen gaat, het Turquoise van de Middellandsche Zee en het Capri. De laatste kleur is nu eens niet blauw, maar smaragdgroen, het groen na melijk, dat het water in de diepte verborgen houdt, waar het tegen de rotsige kusten van het eiland slaat. Tusschen al deze tinten blauw springt een donker rood naar voren, dat rosso malacca heet en een bleek rood, dat Vulkaan genoemd wordt. Er zijn ook tusschentinten voor de donkere da gen, zooals Travertino (tufsteen), verde muf fa (schimmeigroen), bigio palude (moerasgrijs), kleuren die geheel met hun naam in overeen stemming zijn. Het typhoonblauw echter brengt een verrassing, want by het noemen van deze kleur verwacht u grijsblauw en vindt pauw blauw. Tenslotte breekt de mode een lans voor het violet de Parme. Dit klinkt ons wat vreemd, want als er ooit een kleur is, die weinig over eenstemt met dezen gruwelijken oorlogstijd, dan is het wel dit zachte zoete lila, waarvan de naam u al doet denken aan de popperige ro mantiek van einde 1800. Doch ook in de voriee na-oorlogsche periode hebben we een overstroo ming van lila gehad: violet de Parme op uw zakdoek, op uw petit-gris-mantel, op het mofje, op het hoedje, violet de voile, de zomeravond japon, den zomermantel. Laten we hopen, dat de lila-mode, die nu op til is, ook samenvalt, met den vrede; dat er op dezen somberen tijd een periode volgt van louter violet de Parme! C P.—D. (Op verzoek) Aardappelcake (met boter) 125 gram -boter, 125 gram bloem, 125 gram basterdsuiker, 125 gram koude gekookte aard appelen, 1 ei, iets zout. 1/21 d.l. melk, mes punt bakpoeder; smaakje: vanillesuiker, ge raspte citroenschil, citroenessence. De boter tot room roeren, -daardoor het ei, iets zout, de hiesjiunt bakpoeder en het smaak je mengen. Daarna de basterdsuiker en ver volgens lepel voor lepel de bloem en de in den puréeknijper fijngemaakte ^aardappelen afge wisseld met telkens een scheutje melk bij de boter voegen.' De massa in een met boter inee- vetten en met paneermeel bestrooiden vorm overdoen en in een matig warmen oven gedu rende drie kwartier k een uur bruin en gaar bakken. Aardappelcake (zonder botert 125 gram koude gekookte aardappelen, 30 gram amandelen, 2 eieren, 125 gram suiker, 1 eetlepel aardappelmeel of maizena of rijste bloem, 1/2 eetlepel cacao, citroenessence of sap en geraspte schil van een halven kleinen ci troen, zoo mogelijk mespunt kaneel, mespunt nagelgniis, iets zout. De eierdooiers met de suiker langen tijd schuimig roeren, daarbij de overige bestanddee- len: het aardappelmeel, de maizena of de rijs- tebloem, de cacao, de kruiden, de in een purée knijper heel fijn gemaakte aardappelen, het ci troensap, de geraspte citroenschil na elkaar toevoegen. Het eiwit met iets zout zeer stijf kloppen en dit tenslotte vborzichtig door de cakemassa mengen. Een vorm met boter of olie invetten en zeer dun met paneermeel be strooien. De massa hierin overbrengen en de cake in een matig warmen oven gedurende drie kwartier een uur bruin en gaar bakken. Beide gebaksoorten smaken versch het beste. Uw Kokin, Het Maart-nummer van „Huishouding van nu" geeft wenken over onze voeding in het voor jaar, een en ander over den kruidentuin en een tweetal regels voor het nieuw maken van oud. Verder enkele opvoedkundige artikeltjes, o.a. over onze zenuwen en onze kinderen en een be schouwing van Dr. L. Berger. Beyers Mode für Alle geeft in haar laatste nummer een verscheidenheid van voorjaarsmo dellen om binnen en buiten te dragen en wijdt een pagina aan de voorjaarsbruid. Raderblade ren zijn als altijd bygevoegd. Het nieuwe, fraai uitgegeven Vrouwenmaand blad „Die Mode", waarvan thans het derde nummer ter recensie voor ons ligt, opent met een artikel over „Mode ook in oorlogstyd", en geeft talloo#: illustraties in foto, zoowel als in teekenlng van Weensche modellen en nieuwe snufjes, die een vrouw graag beziet. Het is een onloochenbaar feit, dat casaque en tuniek her leven en by het samenkiezeri van twee kleuren, het thema, hétwelk de mode beheerscht, komt het op verfijnden en artistieken smaak aan. Dat wordt u in deze bladzijden getoond. In dit lentenummer kan men gegevens vinden voor voorjaarsensembles, blouses, hoeden, ja ponnen en morgenkleeding. Vraagt uw winkeliet naar le soort „WHO"-MELKPOEDER en alle andere „"WHO"-producten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 31494-36160-36918 AMSTERDAM ROK1N 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 31 VAN RIJN'S MOSTERD - UTRECHT U kunt likdoorns op een pynlooze en zekere maaier verwijderen. Vraag uw drogist naer „Ue likdoornvijana 27],£ ct. Pharm. Fabr. Tocóm, A'dam RAM SCHA TRA VOSSEN Xf w vanaf OCCASIONS SEAL, mooie qualiteit BEVERETTE (prima) NERZILLA TILANUSSTR VAT 17 hui- VS* 7* AmM :*r<l«O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5