Ministerraad te Belgrado bijeen De Engelsche aftocht in Cyrenaica De Wilhelmstrasse blijft gereserveerd Twee nieuwe ministers in Japan Verduistering v -\r Matsoeoka bij Hitier Matsjek legt den eed af De Duitsche activiteit in de lucht DE DAG VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Berlijn en Belgrado Mobilisatie den geheelen nacht voortgezet Beteekenis der ontruiming Van Benghazi Wavell, Eden en Dill te Ankara Fransche kabinet bijeen Waardebons van Winterhulp Bardossy heeft te Berlijn een goede pers Amerikanen in Portugal aangeraden te vertrekken Het nieuwe Hongaarsche kabinet bijeen Het beslag op buitenlandsche schepen in de V.S. BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal ]f 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZATERDAG 5 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22939 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents Der regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Berlijn acht geenerlei wijziging ingetreden in de omstandigheden Tokyoda minister van Handel en Industrie; Soezoeki minister zonder portefeuille Het materiaal-mobilisatie program Japanners repatrieeren uit Panama J' Bespreking in tegenwoordigheid van Von Ribbentrop Londen en Matsoeoka De Joego-Slavische saldi in Amerika Duitsche persstemmen De aanval op een convooi bij Kreta Besprekingen met den Turkschen generalen staf De DuitschTurksche betrekkingen Besprekingen voornamelijk over de voedselvoorziening Fransch protest te Washing ton nog niet ontvangen De zegen „Urbi et Orbi" op Faasch-Zondga Termijn van aanbieding verlengd Bij ons ontwaken De Engelsche aanvallen veel minder effectief dan de Duitsche Geringe uitwerking van Britsche bommen Hitier condoleert Horthy en gravin Teleki Hitier condoleert Horthy en gravin Teleki Huiszoeking in Italiaansche scheepvaartkantoren De convooieering van schepen Britsche militaire missie naar Amerika NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 4 April. (A. N. T.) Omtrent den toestand in Joego-Slavië is vandaag in de Wilhelmstrasse de opvatting uitge sproken, dat geenerlei wijziging is ingetre den in de tot dusver vastgestelde omstan digheden. Overigens gedroeg men zich van daag in officieele evenals officieuze krin gen te Berlijn buitengewoon gereserveerd bij de beoordeeling van de Joego-Slavische gebeurtenissen. Op desbetreffende vragen wees men er van Duitsche zijde slechts op, dat met uitzondering van het technisch noodzakelijke personeel alle leden van de Duitsche legatie uif Belgrado zijn vertrok ken. Voorts beantwoordde men een vraag betref fende den termyn voor den terugkeer van den Duitschen gezant, Von Heeren, naar Belgrado aldus, dat van een dergelijken termijn in Ber lijn niets bekend is. Met vrij groote stellig heid kon men ook zeggen, aldus werd hier van Duitsche zijde aan toegevoegd, dat de Joego-Slavische gezant, Andritsj, niet in con tact is getreden met den rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop. Ook het bericht omtrent het toetreden van Matsjek tot de regeering te Belgrado heeft geen wij ziging gebracht in de meening van de politieke kringen der rijkshoofdstad. De achtergronden van het toetreden van Matsjek tot de regeering. zoo verklaarde hier vandaag, zijn in Berlijn in bijzonderheden hiet bekend, evenmin als de voorwaarden en de prijs voor zijn toetreding. In dit verba kan men van Duitsche zijde slechts opnieuw Uitdrukking geven aan de bekende opvattint, van Duitschland, dat de binnenlandsche po litieke problemen van den Joego-Slavischen staat voor Duitschland geen voorwerp voor aanmerkingen kunnen vormen. Men kan in Berlijn slechts opnieuw vaststellen, dat net Kroatische volk nog steeds zijn sympathie voor de spil niet verheelt. Aan de antipathie der Kroaten tegen de excessen op de straat in Belgrado en tegen de kuiperijen der kliek in Kelgrado schijnt niets veranderd te zijn. Op de vraag, of men in de rijkshoofdstad een uiteenzetting van de Joego-Slavische bui- nlandsche politiek in den vorm van een re geringsverklaring, verwacht, Werd, naar S.P.T. schuld^' d° Wilhelmstrasse het antwoord fen rief T n!ct indruk tc wek- geëischt Z worSn Verklari*g van Bclgrad° TOKIO, 4 April. Twee nieuwe ministers zijn benoemd in het Japansche kabinet. Vice-ad- miraal Tokyoda is benoemd tot minister van Handel en Industrie; generaal Soezoeki tot mi nister zonder portefeuille. Onmiddellijk na de benoeming van xokyoda en Soezoeki, zoo meldt het D. is hun in het keizerlijke paleis de eed afgenomen. Ge neraal Soezoeki, voorzitter van het bureau voor het ontwerpen van plannen, was tevens iid van het kabinet. Soezoeki is 53 jaar oud, behoort, tot den generalen staf en is sinds 1938 direc teur van het Chineesche bureau en sedert 1940 president van dit bureau. Vice-admiraal To kyoda is 56 jaar oud en heeft voornamelijk vooraanstaande bestuursfuncties gehad. Sedert September 1940 was hij vice-minister van ktarine. De vroegere minister van Handel, Kobajasji, alsmede Hosjino zijn volgens Domei tot leden van het Hoogerhuis benoemd. Haar het ministerie van Marine mededeelt, is Tokyoda na het aanvaarden van de porte feuille van Handel en Industrie bevorderd tot admiraal. Tot vice-minister van Marine is be noemd de opperbevelhebber van de Japansche vloot fn de Ztuid-Chineesche wateren, vioe- admiraal Tori Samamoto. Tot zijn opvolger is benoemd de chef van de marine-academie, vice-admiraal Massirsji Niimi- In een speciale zitting van het kabinet is vandaag het eerste deel van het één-jarige z.g. materiaal-mobilisatieprogramma, deel uit makende van het tot Juni loopende vier-jaren- Plan, in werking gesteld, teneinde, naar ver klaard wordt, geen onderbreking in het ten- Uitvoerleggen van de algemeene mobilisatie te doen optreden. De pogingen van Japan om het land zelf te laten voorzien in de behoefte aan ruwe grondstoffen en ter verhooging Van de Productie in de voornaamste takken van in dustrie hebben reeds opmerkelijke, verheugen de successen opgeleverd. Aan boord van het Japansche s.s. Buenos Aires, dat op 24 April van Los Angeles naar Japan vertrekt, zullen, naar te Tokio verluidt ongeveer 800 Japanners uit Ranama naar Ja pan terugkeeren. De terugkeer wordt gemotiveerd met de moei lijkheden, die den Japanners, niet in de laat ste plaats ook van officleele zijde, in den weg borden gelegd. Zonsondergang 5 April 20.20 Zonsopgang 6 April 7.04 Maanopkomst 12.40 ondergang 3.30 BERLIJN, 4 April. (A.N.P.). De Japan sche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, die op het oogenblik weer in Berlijn vertoeft, is, naar men van over het algemeen welingelichte zijde verneemt, Vrij dag in den loop van den middag door den Führer ontvangen voor een bespreking. De bespreking werd bijgewoond door den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Naar in politieke kringen te Berlijn wordt vernomen, zal Matsoeoka ongeveer 1% dag in de rijkshoofdstad blijven. Zaterdagavond zal hij via Moskou naar Tokio terugkeeren. Uit Londen meldt S. P. T.: Van officieele zijde is men vrij gereserveerd over het bezoek van den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken, Matsoeoka. Uit Australië komt, na een periode van volkomen stilzwijgen van de Britsche autoriteiten, een bericht van den minister Stewart. Deze is van meening dat de besprekingen van Matsoeoka met zijn collega's in Berlijn en Rome er niet toe lei den de rust in den Stillen Oceaan te bevor deren. Hij zeide, dat de Engelsche en Austra lische' autoriteiten het hierover eens waren. Butler, de onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat de Britsche regeering de reis van Matsoeoka en de ontwikkeling in het Verre Oosten met belangstelling volgt. BELGRADO, 4 April. (Stefani). Matsjek is vanochtend bij zijn aankomst te Belgrado ontvangen door verscheidene ministers. Hij heeft den eed afgelegd. Er is een ministerraad gehouden, waarvan men voor den vrede gunstige resultaten verwacht. Zooals gemeld zijn Belgrado, Agram en Ljoe- bliana tot open steden verklaard. De troepen en pantserwagens die in de straten van Belgrado gestationneerd waren hebben zich teruggetrok ken op de omringende heuvels. Den geheelen nacht is de mobilisatie voortgezet. Het spoor wegverkeer is onderbroken. De Joego-Slavische pers acht het een gun stig teeken, dat de Italiaansche dagbladen een toespeling hebben gemaakt op de moge lijkheden van overleg tusschen Italië en Joego-Slavië in den geest van het pact van Belgrado. Uit Boekarest meldt het D.N.B.: Ook vandaag zijn weer Roemeensche vluchtelingen uit het Joego-Slavische banaat over de grens gekomen. Do vluchtelingen deelen eenstemmig mede, dat de houding van de Serven tegenover hen drei gender wordt. Daar de Roemenen weigeren deel te nemen aan de uitspattingen der Serven te gen de Duitschers, hebben de Serven thans ook tegen de Roemenen een vijandige houding aan genomen. Herhaaldelijk is het tot ernstige bot singen gekomen. Vele vluchtelingen droegen duidelijke sporen van de ondergane mishande lingen. Dit feit heeft bij de Roemeensche open bare meening groote opwinding veroorzaakt en wordt druk besproken. Naar volgens het D.N.B. te Boedapest uit Belgrado bekend wordt, is de paniekstemming in de Joego-Slavische hoofdstad opnieuw toe genomen door het massaal opvragen van bank saldi en omvangrijke vorderingen. De neiging bestaat alles naar het Zuiden van Joego-Slavië over te brengen. Alle pogingen van de regeering om de stemm'ng te kalmeeren hebben geen resultaat gehad. Te Temesvar aangekomen vluchtelingen uit het Joego-Slavische banaat melden, volgens het D.N.B.dat in Janotsjowo, Karageorgewo en an dere plaatsen wapens in alle huizen zijn uitge reikt. Dit feit heeft onder de Duitsche kolonis ten groote ongerustheid gewekt. De vluchtbewe- ging onder de Volksduitschers wordt steeds al- gemeener, ofschoon zij dóór de Serven steeds sterker wordt onderdrukt. Zuiver Duitsche plaat sen zijn door afdeelingen militie omsingeld. Bij Tsjerne liggen verscheidene du'zenden Tsjet- niks met machinegeweren en springstofmate- riaal, welker houding steeds dreigender wordt. Een uit de stad Neusatz aangekomen Hongaar- sche reiziger verhaalt, dat hij er ooggetuige van is geweest, hoe drie Duitschers op straat rugge lings door een Serviër werden overvallen, waar bij twee met messteken werden gewond. Den derde was de hals doorgesneden. De Servische geestelijke van Mokrin heeft Zondag in zijn preek de Serven opgeroepen in geval van oorlog allereerst alle Duitschers af te slachten. De vluchtelingen melden verder, dat de Servische bevolking intusschen tot den leeftijd van 60 jaar is gemobiliseerd. Volgens de New York Times heeft de Ameri- kaansche minister van Financiën, Morgenthau, in zijn persconferentie verklaard, dat hij hoopt spoedig ruim 50 millioen dollar aan bevroren Joego-Slavische saldi te kunnen vrijlaten. Het staatsdepartement moet hier echter zijn goed keuring aan hechten. De Joego-Slavische regee ring verzet zich weliswaar tegen de spil, maar formeel is de toetreding van Joego-Slavië tot de spil nog niet herroepen. De Joego-Slavische ge zant, Fotitsj, verklaarde, dat hij bij zijn onder houd met Roosevelt den president dank neeft gezegd voor zijn persoonlijke boodschap aan Koning Peter. BERLIJN, 4 April (D.N.B.). Er kan geen sprake van zijn, dat de Engelsche lei ding bij den overhaasten aftocht via Ben ghazi de vrijheid van besluit bezeten heeft zich „haar eigen slagveld te kiezen", be toogt men met nadruk in Berlijnsche mili taire kringen. In tegenstelling tot de bewering van het En gelsche opperbevel, dat de beteekenis van de Britsche nederlaag wil verzwakken, werd het slagveld door de Duitsch—Italiaansche leiding bepaald. Zij heeft den vijand den strijd daar cpgedrongen, waar zij hem wilde uitvechten. De wet van handelen werd, zoo wordt nadrukkelijk vastgesteld, door de leiding der verbonden mo gendheden aan de Engelschen voorgeschreven. Het D.N.B. verneemt over de oorlogshande lingen in Cyrenaica nog de volgende bijzonder heden: De aftocht der Engelschen via Ageda- bia voorbij Benghazi geschiedde zoo snel, dat de j geen tijd vond, zich te weer te stellen. tegenstelling tot het bijzonder geringe aan- i"i slachtoffers onder de bondgenooten, waren rit Engelsche verliezen aan gesneuvelden, ge- wtnden gevangenen en materiaal bij de felle r°htervólsing aanzienlijk. De mededeeling van btf ontterbevel van het Britsche Nijl-leger, dat rif Engelsche troepen by hun aftocht den troe- f n van de asmogendheden groote verliezen aan manschappen en strijdwagens hebben toege bracht, is Pure fantasie. SPT verneemt te Cairo nader omtrent de ontruiming van Benghazi door de En gelschen, dat generaal Wavell Woensdag per vliegtuig aldaar was aangekomen en onmiddellijk de vernietiging heeft gelast van het buitgemaakte Italiaansche oorlogs materiaal. Daarna hebben de Engelsche troepen de stad verlaten. nu- Stockholm verneemt het D.N.B.: United f frit uit Londen over den terugtocht van rieeBriteche troepen in Libye nog het volgende: tv Ontruiming van Benghazi heeft in Londen te verbittering en mismoediging gewekt. S- „rus men n.l. van meening, dat de opera tie"laatste dagen bij El Agheila en Ageda- Q eeringen omvang waren, en men henn- VfOtf nog boe de Engelsche autoriteiten in fatsten tijd van Duitsche troepenverster- f6n f faar Tripolis spraken. Ook de Londen- bf correspondent van het Stockholmsche blad uiOrift bevestigt, dat de ontruiming van Aftonbladet beves g^ Enge,and een ijs_ Benghazi .g geweest Want het Engelsche volk heeft generaal Wavell, den opperbevelheb ber van de Britsche strijdkrachten in Afrika, JSUitnNew°YoTk meldt het D.N.B.: Het verlies Rpno-hazi en de terugtocht van de Engel- ffe rioeoen hebben bij de openbare meening in Ver Staten groot opzien gewekt. De New v-Lt Herald Tribune schrijft hierover, dat men fft tan aannemen, dat de Engelschen Benghazi ffwillf hebben opgegeven. Diegenen die twee ™den geleden de inneming van Benghazi f,or Wavell hebben bejubeld, kunnen thans nauwelijks iets anders zeggen, dan dat Benghazi een tegenslag voor de Engelschen is. r>o Herliinsche avondbladen houden zich in hun hoofdartikelen bezig met het door Reuter verspreide bericht, dat Benghazi de voornaam ste haven van Oost-Libye door de Britsche hoepen is ontruimd. De beteekenis van Ben- szbazi als vooruitgeschoven steunpunt voor den Middellandsche-Zee-oorlog ter zee en in de lucht zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tunekonden de Engelschen enkele weken ge leden niet duidelijk genoeg verkondigen. Thans verklaren zijn, dat zij Benghazi als haven in het geheel niet gebruikt hebben. Het blad is verder van meening, dat het Duitsche vlieger- corps tot dit vrijwillig afzien der Britten om Benghazi als haven te gebruiken iets bijgedra gen heeft en herinnert in dit verband aan het feit, dat niet lang geleden de Londensche regee- ring nog getracht heeft onder het parool „Boter of Benghazi" de Britsche Bevolking over de toenemende moeilijkheden in de vetvoarziening te troosten. Het blad besluit met de woorden: ,Het einde is: boter noch Benghazi". Het nationaal-socialistische Duitschland maakt van de ontruiming van Benghazi geen ophef, zoo schrijft de Nachtausgabe. Het constateert Ij.uchter, dat de Engelschen enkele weken geleden nog Öe inneming van deze Libysche havenstad „een schitterend hoofdstuk in de Britsche his torie" hebben genoemd, terwijl zij thans van de ontruiming van Benghazi opnieuw een van hun bekende „zegevierende terugtochten" pro- beeren te maken. De Berliner Börsenzeitung haalt de verkla ring van het Britsche hoofdkwartier aan, vol gens welke de ontruiming van Benghazi een onderdeel zou zijn van de beproefde taktiek van de Engelsche legerleiding om zelf de keus van het slagveld te hebben. Dit is dan ook de reden waarom de „lichte dekkingstroepen" zijn terug getrokken. Het Engelsche volk mag zich het hoofd pijnigen met de voor de hand liggende vraag, zoo schrijft het blad, waarom de „be langrijkste haven, Benghazi, plotseling slechts door „lichte dekkingstroepen" bezet geweest is"- En wat de keus van het slagveld betreft, zoo meent de Berliner Börsenzeitung, de Engel schen zullen in dezen oorlog nog dikwijls gele genheid hebben, het volgende slagveld in ach- terwaartsche richting te zoeken Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Het Engelsche convooi, dat in het Oosten der Middellandsche Zee door Duitsche bommenwerpers is aange vallen, was zeer krachtig beschermd: Het werd begeleid door verscheidene torpedobootjagers en een luchtafweerkruiser. In weerwil van het he vige versperringsvuur slaagden de Duitsche toe stellen er in, met succes bommen te werpen op een passagiersschip van 12000 ton, naar alle waarschijnlijkheid een troepentransportschip. Onmiddellijk nadat het vaartuig midscheeps door twee bommen was getroffen, sloegen vlam men naar buiten. Kort daarop hoorde men ver scheidene zeer hevige ontploffingen, terwijl het schip in vlammen was gehuld. Op 60 kilometer afstand was het vuur nog te zien. Het schip is waarschijnlijk geheel verloren. Een ander schip van middelbare grootte werd door bominslag in de nabijheid onder de waterlijn beschadigd en kreeg slagzij. NEW YORK, 4 April (D.N.B.). Associated Pj;ess .meldt volgens den Britschen nieuws dienst, dat generaal Wavell in Ankara s aan gekomen voor het voeren van generale stafbe sprekingen met Turksche officieren. Tezamen met hem zijn aangekomen lt.-generaal Marshall Cornwall, vice-luchtmaarschalk Elmhurst en admiraal Kelly. Naar de Daily Telegraph uit Istanboel meldt, worden de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, Dill, na den afloop van hun besprekingen op den Balkan opnieuw in Ankara verwacht. Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde te Berlijn: De DuitschTurksche betrekkingen zijn nor maal. Met deze verklaring is vandaag in de Wilhelmstrasse geantwoord op een desbetref fende vraag van buitenlandsche zijde. VICHY, 4 April. (S.P.T.)Het Fransche kabi net is Vrijdagavond om 18.00 uur bijeen gekomen onder voorzitterschap van admiraal Darlan. De ministerraad h eld zich hoofdzakelijk bezig met de levensmiddelenvoorziening, en meer in het bijzonder met de kwestie van het goederenver keer tusschen bezet en onbezet Frankrijk. Van officieele zijde wordt het stilzwijgen be waard over het protest van Vichy tegen het aanhouden van vier Fransche schepen door de Britsche mar'ne. Men gelooft dat na ontvangst van het Engelsche antwoord het officieele stand punt van de Fransche regeering zal worden be kend gemaakt.' In Vichy convergeeren alle gesprekken op het vraagstuk der blokkade. Men heeft den indruk, dat Engeland geen schip op weg naar Frankrijk zal laten passeeren. Ook de vraag der Fransche schepen, die zich in de Vereenigde Staten bevinden, wordt steeds meer acuut, en men geeft hier toe, zonder even wel in détails te treden, dat ten opzichte hier van een gedachtenwisseling tusschen Washing ton en Vichy plaats heeft, waarbij de van Beide zijden gedane voorstellen nauwkeurig worden onderzocht. Maarschalk Pétain heeft Donderdag den Amerikaanschen ambassadeur, admiraal Leahy, ontvangen. Het D.N.B. meldt uit Vichy, dat in den kabi netsraad, die vandaag gehouden is, de vice- president, admiraal Darlan, naar van welinge lichte zijde wordt medegedeeld,' uitvoerig rap port heeft uitgebracht over de besprekingen, die hij tijdens zijn verblijf te Parijs zoowel met Duitsche als met Fransche autoriteiten heeft gehad. Zondagmiddag wordt onder voorzitter schap van Pétain een ministerraad gehouden. Uit Washington meldt S.P.T., dat de Atne- rikaansche staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, op een desbetreffende vraag heeft medegedeeld, dat het door de re geering van Vichy aangekondigde protest tegen het Britsche optreden in de Middellandsche Zee waarbij Fransche kustbatterijen het vuui hebben geopend op Engelsche zeestrijdkrachten, die 4 Fransche vrachtschepen wilden aanhou den, nog niet te Washington is ontvangen. Huil zeide voorts, dat de regeering der Ver eenigde Staten, die steeds ten aanzien van de moeilijkheden van onbezet Fiankrijk volledig begrip en sympathie heeft getoond, in de re cente gebeurtenissen, zoomede op grond van de te Washington binnengekomen rapporten om trent den goederenruil tusschen bezet en on bezet Frankrijk, aanleiding heeft gevonden, haar houding te herzien. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken der V.S. deelt mede, dat de twee schepen geladen met meel en bestemd voor Frankrijk, niet zul len vertrekken. Als reden hiervoor worden „veranderde om standigheden" opgegeven. ROME, 4 April. (s. P. T.) Z. H. de Paus zal op Paasch-Zondag over Radio Vaticana zijn zegen Urbi et Orbi geven. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen series A, B, C, D en E bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking' van den op de voorzijde ver melden tekst, is verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. De verzilvering van deze series waarde bonnen bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rug zijde vermelden tekst geschieden tot 31 Juli 1941, De banken en spaarbanken kunnen de inge wisselde waardebons uiterlijk den 15en Augus tus 1941 inzenden bij de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam. Deze maatregel is getroffen in verband met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen, over een ruimere periode in de gelegenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. Telken dag wanneer onze geest uit den slaap van het lichaam ontwaakt tot een nieuwen morgen, is het alsof een nieuw leven aanbreekt. De gods dienstzin van velen doet daarom iede ren dag beginnen met een goed voor nemen. We dragen onze gebeden en goede werken aan God op en bakenen onze levenstaak voor de komende uren af. Deze dag kan de laatste zijn. Be nutten we hem daarom wèl. Zonder ■somberheid maar met een Francis- caansche blijmoedigheid. Elke morgen moet ons een geestelijk goed meege ven. Tot het groote ontwaken komt in het eeuwige leven. Paschen nadert, het feest der opstanding en grenstijd van den kerkelijken jaarkring is ge- eigender om ons te binnen te brengen, dat ons ontwaken er een moet zijn iederen dag met en door en voor God. Wanneer we aldus onze taak begin nen, wordt ons bestaan, ondanks alle zorgen en teleurstellingen, zonnig. Want de Paaschgedachte van de verrijzenis is zoo moedgevend. LISSABON, 4 April (S.P.T.). Naar in Amerikaansche kringen verluidt, hebben de Amerikaansche consulaten in Portugal den Amerikaanschen staatsburgers aangeraden, zoo spoedig mogelijk naar hun vaderland terug te keeren. BOEDAPEST, 4 April (D.N.B.) Het kabi- net-Bardossy is vanmiddag, nadat het den eed had afgelegd in handen van den rijksbe stuurder, voor een eerste ministerraadszitting bijeengekomen. BERLIJN, 4 April (D.N.B.) Naar van des kundige zijde wordt medegedeeld, heeft het Duitsche iuchtwapen zijn aanvalsacties in de maand Maart op Engeland op alle fronten ver sterkt. In vijftien nachten werden niet minder dan 23 groote doelen met sterke onderdeelen van formaties succesvol gebombardeerd. Dit betee- kent, dat iederen nacht vele honderden Duitsche gevechtsvliegtuigen boven Engeland en Schot land waren, dat verscheidene millioenen kilo grammen ontplofbare stoffen en meer dan een millioen brandbommen op voor den oorlog be langrijke doelen in alle deelen van 't Britsche eiland werden geworpen. De actie van 't Britsche Iuchtwapen tegen Duitsche steden is, vergele ken met de reusachtige schaden aan Engelsche, voor den oorlog belangrijke installaties, bijna te verwaarloozen. De Royal Air Force kon zeven tien nachten van de maand Maart in het geheel niet boven Duitschland komen. De Royal Air Force moest of er genoegen mede nemen, af en toe bommen op de bezette gebieden te werpen, of zij was gedwongen geheel van een aanval af te zien. In de overige veertien nachten van Maart deed het Britsche Iuchtwa pen aanvallen, vooral op West- en Noord-West- Duitschland. Slechts tweemaal wist het met vrij zwakke strijdkrachten boven de rijkshoofdstad te komen. In Berlijn alsook in de overige ge troffen steden konden de bommen van de Royal Air Force nergens in grooten omvang schade aan oorlogsdoelen of oorlogseconomische schade aanrichten. De vernielingen, die in Berlijn, Hamburg, in Keulen of Düsseldorf en Kiel ont stonden, beperkten zich hoofdzakelijk tot meer of minder zware beschadigingen aan woonwij ken. In drie gevallen werden ziekenhuizen ge troffen, doch overal werden burgers gedood en gewond. Zoowel gerekend naar het aantal bom men als naar het aantal optredende vliegtuigen waren de Britsche aanvallen op Duitsch rijks gebied slechts geringe fracties van de Duitsche aanvallen op Engeland. Zelfs de zwaarste Britsche aanvalsacties te gen het Duitsche rijk werden hoogstens met een achtste, meestal slechts met een tiende gedeelte van de krachten ten uitvoer gelegd, waarmede het Duitsche Iuchtwapen in de nach ten van 8 tot en met 22 Maart Engeland heeft aangevallen. Hierbij moet n°S m aanmerking worden genomen, dat Duitsche gevechts- en Iverkenningsvliegtüigen gedurende de geheele maand overdag voortdurend boven het Britsche eiland en het zeegebied rondom dit eiland in actie waren, terwijl de Royal Air Force het niet aandurfde, overdag naar de Duitsche kus ten te vliegen. Meer dan veertig schepen met een totalen inhoud van rond 200.000 brt. werden door Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht, rond vijftig schepen met bijna 300 000 brt. werden zwaar beschadigd. Het aanvalsge- bied van het Duitsche Iuchtwapen strekte zich tot ver in den Atlantischen Oceaan uit. De verliezen van het Duitsche Iuchtwapen zijn met het oog op deze geweldige acties verbazend ge ring. In de periode van 16 tot 31 Maart gingen in totaal 24 eigen vliegtuigen verloren, terwijl de Britsche verliezen in dezelfde periode 55 vliegtuigen bedroegen. Uit Buenos Aires meldt het D.N.B.: Op grond van eigen ervaringen beschrijft Lulo Wilson, de New Yorksche directeur van de United Press, in een verslag, hoe gering de schade is, die door het Britsche iuchtwapen op Duitsch gebied is aangericht. Hij heeft zelf talrijke luchtaanvallen meegemaakt en constateert, dat ivooral industrie-installaties maar in zeer ge ringe mate getroffen zijn en dat de daaraan toegebrachte schade in de verste verte niet te vergelijken is met de verwoestingen in Engelsche 6teden. Tegenover de berichten uit Londen over de effecten van de luchtaanvallen op hei Ruhrgebied kan hij slechts zeggen, dat hij zeb heeft gezien, hoe het werk overal normaal voortgaat. In ieder geval merkt de Duitsche bevolking tot dusver luchtaanvallen bij lange na niet zoo als de Engelschen. BERLIJN, 4 April. (D. N. B.) De Berlijn sche avondbladen verwelkomen op hun front pagina den nieuwen Kongaarschen premier, Von Bardossy. „Aan de Hongaarsche natie zijn in den loop van drie maanden twee staatslieden ontval len, die op den belangrijksten post hebben ge staan: de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, en de minister-president, graaf Teleki". schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung. Het is een opmerkelijk teeker. voor de binnenlandsche eenheid en evenwichtigheid van de Hongaarsche politiek, aldus gaat het blad verder, dat Bardossy achter elkaar de op volging van de beide dooden op zich kon ne men. Zijn eerste reis in zijn kwaliteit van Hon- gaarsch minister van Buitenlandsche Zaken ging naar het bevriende Duitschland." Goem- boes' werk, die het eerst als Hongaar het woord van de spil heeft gebruikt, wordt door het ver stand en het nationalisme van Teleki en het diepe inzicht in de ievensnoodzakelijkheden van Europa, dat Csaky geleid heeft, thans voortgezet in het optreden van hun opvolger, Ladislaus von Bardossy. De Berliner Börsenzeitung herinnert eveneens aan het bezoek, dat Bardossy anderhalve maand geleden aan Duitschland en den Führer heeft gebracht en aan de begeleidende omstandighe den en het verloop daarvan, welke de .onaan tastbare hechtheid der Duitsch-Hongaarsche arbeids- en lotsgemeenschap zoo overtuigend aan den dag hebben gelegd. „Des te hartelijker zijn de wenschen, zoo beslui* het blad, die het Duitsche volk den nieuwen minister-president van Hongariie ter gelegenheid van de aanvaarding der hooge en verantwoordelijke functie doet toekomen." De Führer heeft zoowel den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy als gravin Teleki tele grafisch zijn deelneming betuigd met het over lijden van den minister-president graaf Teleki. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, heeft telegrafisch zijn deelne ming betuigd aan zijn Hongaarschen ambtge noot Von Bardossy en aan gravin Teleki. ROME, 4 April. (D. N. B.) De kantoren van de scheepvaartmaatschappij Italia in Co lon (Panama) zijn, naar de Glornale d'Italia uit Colon meldt, door de politie doorzocht. Drie employé's zijn gearresteerd. Op het Italiaansche schip Conté Biancamano zijn drie scheepsofficieren, gezagvoerder Fer- rara, de eerste machinist, Rosatta, en kapt. Rossi gearresteerd. Toen de gearresteerden door de politie van ooord werden geleid, juichte de aan boord achterblijvende beman ning voor den Duce, teneinde uitdrukking te geven aan haar onwrikbare trouw. Uit Washington meldt S P T.; Congres kringen hebben Donderdag verzekerd, dat pre sident Roosevelt nog niet geneigd Is de vloot van de Vereenigde Staten voor convooieerings- doeleinden te gebruiken. Senator George verklaarde, dat Roosevelt in deze kwestie het Congres zeker zal raadplegen alvorens een besluit te nemen. Hü voegde hier aan toe: „Roosevelt kan de vloot altijd naar nieuwe punten dirigeeren, zoolang hij niet öi strijd met de neutra lueitswet handelt Deze wet verbiedt hem schepen naar de oorlogszones te zenden." Gisteren is een Engelsche militaire missie, bestaande uit drie leden, uit Lissabon per clip per naar Amerika vertrokken. Ook eenige Ame rikaansche officieren, die geruimen tijd te Lon den vertoefd hadden, begaven zich naar New- York. Verder meldt S. P T„ dat er teekenen zijn, die er op wijzen, dat de spanning in verband met de kwestie der schepen nog groeit. Sir Ar thur Salter is, vroeger dan verwacht werd in Washington aangekomen, om over de over dracht van een groot aantal schepen aan En geland te beraadslagen. Men neemt aan, dat de Amerikaansche regeering de inbeslaggenomen schepen van de asmogendheden en Denemarken alle zal overnemen. Men is echter overtuigd, dat dit niet zal gaan zonder represaillemaat regelen van Duitschip na en Italië uit te lokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1