De waarde van afval voor de industrie Berlijn publiceert documenten over Griekenland en Joego-Slavië E.N. A.van MEVE R D E N Göbbels over het nieuwe front in den Balkan uu vonnissen wegens prijsopdrijving Kerkelijk leven Apotheker in Nederland Reeds lang nauw contact met Parijs en Londen DINSDAG 8 APRIL 1941 DE KEMA EN PHILIPS „BI-ARLITA"-LAMPEN WIJ LUISTEREN NAAR Woensdag 9 April W at is de KEMA Beteekenis der oude materialen Diefstal van petroleum bonnen Heler en steler gestraft Vele zaken nog in behandeling Bijkomende straffen G.A.O. voor 't boekbindersbedrijf Audiëntie Secretaris Federatie van Ziekenhuisvereenigingen Academische examens Fietsendieven gearresteerd Tilburgsche bijenmarkt Akpothekers-assistent Zal voor het vestigen een vergunningsstelsel worden ingevoerd? Kindje verdronken ACCOUNTANT, uo neo.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na b uur 23123 Nijverheidsonderwijs JIU JITSU WINT AAN POPULARITEIT V O ETBAL De beslissingswedstrijd A.D.O.D.H.G. Met spoed naar de industrieën Landing te Saloniki" Machinisten-examen WIELRENNEN,j Coppi wint de ronde van Toscanie OITICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN SCHAKEN Kampioenschap van Rusland waren verhoogd liep zeer uiteen. In de meeste gevallen betrof het levensmiddelen, zooals kof fie, thee, chocolade e.d. Bij 43 zaken werd ver volging ingesteld wegens te hooge prijzen voor vleesch en vleeschwaren. In die gevallen was de controle van den prijs door den kooper in den regel gemakkelijk. Elke slager is immers ver- p'icht een goedgekeurde prijslijst in zijn winkel duidelijk zichtbaar op te hangen. Ook met de prijzen van konijnen en kippen werd geknoeid. Verder waren er vele gevallen, waarbij tex- tielwaren en schoenen een rol speelden. De overtredingen geschiedden in het geheele land, zoowel in steden als in dorpen. De inspecteurs, die hun zetels hebben te Am sterdam, Leeuwarden, 's-Gravenhage, Arnhem en 's-Hertogenbosch, zetten hun arbeid onver moeid voort. Een uitgebreid controle-apparaat is in werking. Aan de vele klachten, welke bin nenkwamen, wordt alle aandacht besteed. Aan het einde der maand Maart waren talrijke za ken nog in behandeling. BERLIJN, 8 April (D.N.B.). In de Völkischer Beobachter verklaart rijksminister dx. Göbbels onder het opschrift. „Het oude lied" het vol gende: HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma De groote gemeenten en de provincies van Nederland bezitten eigen electrische netten. Om de mogelijkheid te scheppen, ejectrotech- nisch materiaal te keuren, hebben zij samen een laboratorium gesticht. Dat laboratorium voor de Keuring van Electrotechnisch Mate riaal te Arnhem wordt kortheidshave met KEMA aangeduid. Het staat onder leiding van Prof. Ir. J. C. van Staveren. Door een daartoe aangewezen commissie van de KEMA worden voorschriften vastgesteld voor electrotechnisch materiaal. Iedere fabri kant kan zijn kabels, stofzuigers, schakelaars, strijkbouten, gloeilampen, of wat dan ook, aan de KEMA opzenden en het KEMA-iaboratorium stelt dan vast of aan deze voorschriften is vol daan. De eischen voor gloeilampen zijn vele. Zij worden gekeurd op veiligheid en lichtgevend vermogen, op stroomverbruik, blijvende helder heid en levensduur. De KEMA geeft Philips het recht te ver klaren, dat de Philips „Bi-Arlita" lampen aan alle eischen voldoen en dat de „Bi-Arlita" lampen, die U in den winkel vindt, onder voortdurende controle van het KEMA-labo- ratorium staan. N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Eindhoven. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 ANP: Nieuwsberichten, 8.45 Gramofoon muziek, 10.20 Declamatie, 10.40 Phllhar- monisch kwartet, 11.15 Zang en viool met pianobegeleiding, 12.00 Gramcfoonmuziek, 12.15 Eerst raet dan baet, 12.42 Alma nak. 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Frans Wouters en zijn or kest, 1.301.45 Zang met pianobegelei ding, 2.30 Cello en piano, 3.15 Gramofoon muziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 „Wij vliegen over den oceaan: Naar Zuid-Amerika en China", lezing, 5.45 En semble Tonny Roxini, 6.15 Voor de binnen schippers, 6.30 Ensemble Tonny Roxini, 7.00 ANP: Economische vragen van den dag, 7.15 Volkszang, 7.40 Gramofoonmu ziek, 8.00 ANP: Nieuwsberichten, 8.15 Spie gel van den dag, 8.45 Omroepsymphonie- orkest en solist, 10.00 ANP: Nieuwsberich ten, hiernaSluiting. Millioenen menschen in de geheele wereld stellen zich de vraag, hoe het mogelijk is. dat een misdadige clique generaals in Belgrado, na al de slechte ervaringen, die groote, middel- groote en kleine staten in het jongste verleden in vertrouwen op de Engelsche hulp met hun deelneming aan den oorlog hebben opgedaan, toch nog den moed en de lichtzinnigheid gehad heeft, hun volk voor de belangen van Groot- Brittannië ter slachtbank te leiden. De gebeur tenissen in Polen, Noorwegen, Nederland, Bel gië en Frankrijk liggen nog te versch in het geheugen, dan dat mep ze juist in Joego-Slavië heeft kunnen vergeten. Men moet wel aanne men, dat de verantwoordelijke personen, omge kochte subjecten van den Secret Service of van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken zijn, die een tijd lang aan goede Engelsche ponden weerstand hebben geboden, om daarna volgens de bekende voorbeelden op het kritieke uur in de gereedstaande vliegtuigen te stappen en hun volk in de door hen aangerichte ellende achter te laten. „Londen heeft dus weer eens zijn doel bereikt", zoo schrijft dr. Göbbels. „Het is den oorlogsophitsers aan de Theems gelukt, een deel van Europa, waarvoor de Führer lange en geduldige pogingen heeft ondernomen om het rustig en vredig te houden, bij het mili taire drama te betrekken. Dit verandert niets aan den afloop van den oorlog, in tegendeel. Het zal de totale Duitsche overwinning slechts bespoedigen. Het stort alleen een nieuw volk iri naamlooze ellende, met het eenige doel, de misdadigers aan de Theems voor een kort poosje de gelegenheid te geven gelogen overwinnings- berichten de wereld in te sturen en zoodoende den langzaam zinkenden moed van het Engel sche volk voor een korten tijd weer te doen oerleven. De supersluwe Churchill wilde zich in de komende weken en maanden in Joego-Slavië en Griekenland vestigen om dan bü de eerste de beste gelegenheid in onze flanken te stooten. De woede in Londen is veroorzaakt door het feit, dat men thans dit mooie plannetje ge dwarsboomd ziet. De Führer is weer eens, even als in Noorwegen, sneller dan de Lords geweest. Thans zullen de Engelschen dus, zooals Chur chill op 29 Maart heeft verklaard, mei Joego Slavië schouder aan schouder marcheeren. De Serviërs zullen, evenals de Noren, vroeger dan hun lief is, ondervinden, wat dit beteekent. Wanneer het uur gekomen is, zullen de Tommies ..Good Bye" zeggen en verdwijnen. Onderwerpen de overwonnen volken zich dan, dan zijn zij Engelands vijanden geworden en worden zij af gesneden van den toevoer van levensmiddelen en grondstoffen Men vrage eens in Vichy, wat dit wil zeggen. Het is steeds weer het oude lied. Wie met Engeland gaat, gaat den dood tegemoet, zoo schrijft dr, Göbbels ten slotte. Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frank rijk hebben dit ondervonden. Dit aanschouwe lijk onderwijs was voor de Serviërs en de Grie ken niet voldoende. Zij willen het zelf ook nog eens probeeren. Ondanks onze pogingen, hen te oven-eden, is het niet gelukt dit te verhin deren. 10 September 1941 werden op het Buitenhof te Den Haag aangehouden de 29-jarige mon teur W. C. J. van W. en de timmerman O. W. G. F. B, die betrokken zouden zijn in een han del van petroleumbonnen tot een hoeveelheid van niet minder dan 17000 liter. Deze bonnen waren ontvreemd uit een distributiekantoor aan den Stationsweg aldaar. De Haagsche rechtbank e'schte 14 dagen ge leden tegen Van W wegens heling, tweemaal ge pleegd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen B. wegens heling een jaar gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde thans Van W. we gens heling tot een jaar gevangenisstraf met af trek van twee maanden en veert'en dagen, in preventieve hechtenis doorgebracht en B. we gens poging tot heling tot een jaar gevangenis straf. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 Gramofoonmu ziek, 8-30 ANP: Nieuwsberichten, 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Ensemble Jack der Kinderen, 12.15 Harmonie-orkest, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Esmeralda, 1.10 Orgelspel, 1.20 Esmeralda en solist, 1.35 1.45 Orgelspel, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 Cabaretprogramma, 3.15 Nederlandsch Symphonie-orkest, 4.15 Omroeporkest, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursbe richten, 5.30 Orgelspel, 6.00 Gramofoon- nuziek, 6.15 Molto Cantabile, 6.45 Repor tage, 7.00 ANP: Brabantsch praatje, 7.15 Omroep-symphonie-orkest, 8.00 ANP:, Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuizek, 8.30 Amusementsor kest en soliste, 9.30 Dialoog, 9.45 Gramo foonmuizek, 10.00 ANP- Nieuwsber.chten, hierna: Sluiting. Gedurende de maand Maart hebben de vijf inspecteurs voor de prijsbeheersching 248 veroordeelingen uitgesproken. Sinds het begin der werkzaamheden van deze afdeeling van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, ongeveer half Februari, werden in totaal ruim 300 vonnissen geveld. Zooals men reeds herhaaldelijk heeft kunnen lezen, spreken de inspecteurs voor de prijsbe heersching snel en vaak ook hard recht. Dit is noodzakelijk om met eenig succes de gevaren tegen te gaan, welke uit prijsopdrijving voort vloeien. Van de in Maart gevelde vonnissen omvatten er vijftien een veroordeeling tot een geldboete van meer dan f 1000. Een bedrijf, dat krenten te duur verkocht werd met f 6000 gestraft. Een N. V. moest f 5500 betalen voor het vragen van een te hoo- gen prijs voor vetten. Voor prijsopdrijving van nootmuskaat, luiers en slaolie werden boeten opgelegd van f 3000 en voor overtredingen ten aanzien van verschillende andere artikelen voornamelijk levensmiddelen, boeten van f 2000 In vele gevallen werd met lagere boeten ge straft. Er werd rekening gehouden met den ernst en den omvang van de overtreding en met de financieele draagkracht van den ver dachte. In twee gevallen werd de verdachte vrij gesproken. De inspecteurs leggen ook vaak bijkomende straffen op. Zoo werd in 70 'gevallen de ver dachte veroordeeld tot verbeurdverklaring van de goederen, welke bij de overtreding in het ge ding waren. Vaak was daarbij sprake van groote voorraden. In 38 gevallen werd bepaald, dat T vonnis gepubliceerd zou worden. In twee geval len werd de zaak van de veroordeelde* gedu rende veertien dagen gesloten en in twee ge vallen was er aanleiding om als bijkomende straf de verplichting op te leggen van terugbe taling van het door den kooper te veel be taalde. De aard van de artikelen, waarvan de prijzen Het College van Rijksbëmiddelaars deelt mede, dat de Ned. Bond van Boekbinderspatroons, de Alg. Ned. Typografenbond, de Ned. Katholieke Grafische Bond en de Ned. Christelijke Grafi sche Bond een verzoek tot verbindendverkla ring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor het boekbinders-, papier waren en enveloppen bedrijf hebben ingediend. Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen vóór 21 April worden ingebracht bij het College van Rijksbemiddelaars. Het verzoek ligt met bijlagen voor belangheb benden ter inzage op de bureelen der districts hoofden van de arbeidsinspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Gro ningen en bij het secretariaat van de Rijks- bemiddelaars, Bézuidenhout 87 te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is de weleerw. pater L. de Jonge S. J., kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Rotter dam, die sedert geruimen tijd in het St. Anto- nius-ziekenhuis te Utrecht wordt verpleegd uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Z. H. Exq, de Bisschop van Breda zal Donder dag geen audiënt e verleenen. Tot secretaris-penningmeester van de Fede ratie van Ziekenhuisvereenigingen in Neder land is benoemd de heer N. J. M. Dols, vice- voorzitter-thesaurier van het college van re genten van St. Antoniushove te Voorburg. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschappen: B. J. stuer. Cand., wis- en natuurkunde: F; P. G. de Haan. L: H. A. Sloot, A. W. Th. Binnendijk. H. J. Gasille Jr. H: C. J. Ancion. A: L. C. W. van Rijen. Doctoraal examen wis- en natuurkunde. Hoofdvak natuurkunde: J. P. A. van Hengstum. Tdem, hoofdvak chemie- E. J. ten Ham. Doc toraal examen geneeskunde tweede gedeelte D. C. Endpr* Het is der politie te Dordrecht gelukt Zater dag een viertal f'etsendieven te arresteeren. Het zijn de 18-jarige W. F. L., de 18-jarige J. P. V., de 20-jarige W. D., allen uit Dordrecht, en de 18-jarig'e J. R. uit Zwijndrecht. Het is gebleken dat zij zich in de laatste maanden aan talrijke fietsendiefstallen hebben schuldig gemaakt. Zij bekenden. Een groot deel van het gestolene is te Dordrecht en Zwijndrecht in beslag genomen en een gedeelte bleek in de Merwede te zijn geworpen. Woensdag 16 April wordt te Tilburg de be kende voorjaarsbijenmarkt gehouden. Er wordt een flinke aanvoer verwacht van bijenvolken in korven en kasten en bijenvolken op zes raampjes. UTRECHT. Geslaagd mej. A. G. van Beuse- kom, Utrecht, en de heer W. A. J. Musters, Kaatsheuvel. Het 2 -jarig kind van de familie V., te Beek en Donk (N.-Br.), is in een moment, dat het niet onder toezicht stond, in het achter de ouderlijke woning stroomende riviertje, de Goorloop gevallen en verdronken. AMSTERDAM. Geslaagd voor de akte N VII de dames: E. J. F. M. Peels, Roermond; J. T. M. Panis, Roermand; C, L. M. Lamboo, Roermond; E. H. Koldewijn, Amsterdam; J. Hijlkema, Hillegom; O. Snel, Den Haag; D. H. Y. Delachaux, Naar- den; D. A. Bosman, Amersfoort; M. Ree, Rot terdam; A. C. H. A. van Belkum, Vlaardingen en voor de akte N VIII de dames: J. C. M. van der Avoort, Oegstgeest; N. van Beest, Utrecht; E. C. van der Hammen, Schiedam; E. T. Bos', Amersfoort. Zooals reeds kort is gemeld, vertoefde dezer dagen in ons land de leider der Duitsche apo thekers, ReSchtsapothekerführer, SA-Gruppen- führer A. Schmieren, en wel op uitnoodiging van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart. Maandag liet hij zich voorlichten door den directeur-generaal van de volksgezondheid dr. C. van den Berg, die bij dit onderhoud verge zeld was van den hoofdinspecteur van de Volks gezondheid dr. A. H. van de Velde. In den loop van dezen dag werd de heer Schmierer op het rijkscommissariaat door den Rijkscommissaris ontvangen. In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. legde hij den nadruk op het belangrijke verschil tusschen den 'toestand op pharmaceu- tisch gebied hier te lande en ln Duitschland. In uw land zoo zeide hij kan een ieder, die in het bezit van het apothekersdiploma is, 'zich als apotheker vestigen. Het doet er ook niet toe, waar hij zich wil vestigen. Het gevolg Is, volgens hem, dat de adspirant-apotheker zich uit mate- rieele overweging gaat vestigen in de dichte be volkingscentra en voornamelijk in die wijken, waar de beter-gesitueerden wonen. In arbeiders wijken en op het platteland vestigt hij zich liever niet. Het ligt voor de hand, aldus de heer Schmierer, dat een dergelijke ontwikkeling vol komen in strijd is met het sociale gevoel, als mede met de belangen van de volksgezondheid. Aan dezen misstand dient, naar mijn meening, een einde te worden gemaakt. Om tot een reor ganisatie te komen, heeft hij dezer dagen be sprekingen gevoerd. In tegenstelling met den toestand in Neder land bestaat in het Duitsche rijk geen vestigings vrijheid. De organisatie van het apothekers wezen berust daar op een vergunningsstelsel. De vergunningen zijn over het geheeel land zorg vuldig verdeeld, hetgeen hierop neerkomt, dat er per 8000 a 10.000 zielen één apotheker geves tigd is. Een overeenkomstige organisatie is, naar de meening van den heer Schmierer, ook in Ne derland in het belang van de volksgezondheid noodzakelijk en hij heeft in deze richting voor stellen gedaan. telegram van 25 Sept. aan zijn chef over üe uitlatingen van den heer Mavroudis verslag uitgebracht. Uit deze uitlatingen blijkt, welk standpunt de Grieksche regeering zou innemen, indien officieel bij haar geïnformeerd zou wor den." 8e. Rapport van den Franschen marine- attaché te Athene (uittreksel) van 30 October 1939: „Een Grieksche reeder deelt mede, dat de Griekcshe premier hem onlangs met al zijn collega's tezamen bij zich heeft laten komen in zijn werkkamer. De premier heeft hun meege deeld, dat de Engelsche regeering van hen hééft verlangd, de helft van de Grieksche koopvaardij vloot ter beschikking van Groot-Brittannië te stellen. Zooals hij hieraan toevoegde, heeft hy in naam van de Grieksche regeering geantwoord, dat zü niet zonder in conflict mét haar neutra liteit te geraken en zich aan gerechtvaardigde verwyten bloot te stellen een deel van de parti culiere Grieksche koopvaardijvloot ten bate van het oorlogvoerend land kon requireeren. Maar hy heeft niettemin den aanwezigen reeders aan bevolen zich, voorzoover zy slechts eenigszins konden en op streng persoonlijke wyze, in dienst van Engeland te stellen 9e. Brief van generaal Gamelin aan den Fran schen premier: „Geheim nr./26 - ca b./d-n. Groot hoofdkwartier, 27 November 1939. In tele gram nr. 9.177 van 23 November 1939, waarvan u een copy ontvangen hééft, rapporteert onze militaire attaché te Belgrado over den wensch van den prins-regent en den Joego-Siavischen generalen staf het contact met onzen militairen vertegenwoordiger nauwer te maken Hy rap porteert tevens het verzoek van den minister van Oorlog een Joego-Slavische militaire missie naar Frankrijk te mogen zenden. Wat het eerste punt betreft: ik heb in overleg met den heer Brugère, die in deze aangelegenheid uw principiecle toe stemming bezat, de eer u te verwittigen van het feit, dat ik in mjjn eigen naam een officier van my'n generalen staf naar Belgrado zend om het noodige contact voor de vestiging van nau wer betrekkingen met het Servische opperbevel te zoeken. Wat de uitzending van een Joego slavische missie betreft ben ik van opvatting, dat zij slechts van voordeel kan zyn en onder voorbehoud, dat u myn opvatting deelt, zal ik onzen militairen attaché laten zeggen, dat wy de uitzending van deze missie naar Frankrijk aanvaarden." werken door de Grieken zelf. Dit zal ik bij het eerste onderhoud pogen te bereiken, dat ik met den Griek te Ankara zal hebben...." 4e. Uittreksel uit een telegram van den op perbevelhebber der Fransche Levant-troepen, generaal Weyga.nd, aan generaal Gamelin van 15 September 1939; 3. De door kolonel Dovas, den leider van het derde Grieksche bu reau, overhandigde nota eischt uit overwegin gen vara denzelfden aard onmiddellyke verster king door complete Fransche of Engelsche for maties van het luchtwapen en verklaart, dat de voorhoede van een Fransch expeditiekorps te Saloniki uit complete eenheden van het luchtwapen moet bestaan 5e. Telegram van den Franschen militairen attaché te Belgrado aan het Fransche ministe rie van Oorlog van 5 September 1939: „Joego slavië heeft toestemming gegeven voor alle transporten van oorlogsmateriaal met. bestem ming Polen door zyn gebied." 6e. Telegram van den Franschen militairen attaché te Belgrado aan het Fransche minis terie van Oorlog van 9 September 1939 (uit treksel): „nr. 12'7.... Duitsch materiaal voor Bulgarije nog' steeds vastgehouden, wy hebben verzending van het koper uit de mijnen van Borinach uit Hongarye verboden. Via Ragusa is 300 ton vervoerd, Zy zullen met Antwerpen als haven van bestemming worden verladen. Mocht u het met dit verbod niet eens deelt u my dat dan alstublieft mede." Naar wij thans vernemen wordt de beslis singswedstrijd A.D.O.—D.H.C. niet, zooals gemeld op tweeden Paaschdag gespeeld, maar op Zondag 20 April. Over het terrein wordt nader overleg gepleegd. Met het oog op deze groote beteekenis van de afvalstoffen kon het natuurlijk niet blijven bij de uitvaardiging van het vernie tigingsverbod alleen. Er moet niet alleen ge zorgd worden, dat de afvalstoffen niet ver loren gaan, maar van nog grooter belang is te zorgen, dat alles wat de industrie als grondstof kan dienen, haar zoo snel moge lijk in bruikbaren toestand bereikt. Daarvoor was een doelmatige organisatie van den handel noodig. Hoezeer die noodig was, is Wel duideiyk gebleken in de eerste maanden na de afkondiging van het vernietigingsverbod. Overal hoorde men de klacht: nu bewaren wij van alles, maar wij biyven er mee zitten waar blyft nu de „erkende vakhandel", aan wien wij het moeten afleveren? Toen de overheid in den zomer van het vo rige jaar begon met de voorbereiding der maat regelen voor het nuttig gebruiken van de groote grondstoffenreserve, die in de oude materialen en afvalstoffen gelegen is, heeft zij een enquête doen instellen, om gegevens te verzamelen over den bestaanden handel. Deze gegevens zijn ter beschikking gesteld van het tezelfder tijd op gerichte Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, welks taak is omschreven in de oude-materialen- en afvalstoffenbeschikking no. 2/40. In deze beschikking zijn oude materialen en 8 (valstoffen aangewezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 der Distributiewet. De *hi'ecteur van hét Rijksbureau Is belast met 4e 7e. Ben geheim, persoonlijk rapport van den Franschen marine-attaché te Athene aan den admiraal van do vloot, opperbevelhebber der Fransche zeestrijdkrachten van 5 October 1B39: „nr. 22. Betreft: opvatting van de Grieksche regeering over eventueeie landing van geal lieerde troepen te Saloniki. In myn brief nr. elf van 22 September heb ik erop gewezen, dat ondanks de welwillendheid van de Grieksche regeering tegenover ons het tegenwoordige sta dium van de diplomatieke en militaire situatie niet veroorlooft op haar toestemming tot open- iyke voorbereiding van een expeditie naar Sa loniki te rekenen. Deze opvatting wordt beves tigd door het volstrekt toevallige onderhoud, dat de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, de heer Mavroudis, en onze gezant te Athene over deze aangelegenheid hebben gehad. In den loop van dit onderhoud, dat stelselmatig noch officieel was, verklaarde de heer Mavrou dis den heer Maugras, dat Griekenland, als wy te zijner tyd een leger te Saloniki wilden doen landen, zich hiertegen niet alleen niet zou ver zetten, doch zelfs zyn strydkrachten by de on ze zou voegen, „onder voorwaarde, dat door diplomatieke en militaire voorbereiding he» succes der operaties gewaarborgd is." „Tot deze voorwaarde," zoo preciseerde de heer Mavrou dis, „behoort de medewerking van Joego-Slavië, welks leger de voorhoede van de expeditie zou moeten vormen." De heer Maugras heeft ia een 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B: eerste gedeelte de heeren A. G. y.d. Berg te Oöstvoome en voor diploma B de heeren: L. Noordegraaf te Rotterdam en P- J- H. Etmans te Amsterdam. FLORENCE, 7 April. (A.N.P.) Met begin- en eindpunt in Florence werd in Italië de ronde van Toscanië over een afstand van 267 K.M. gehouden. Winnaar werd Coppi in den tijd van 8 uur 48 min. Bartali eindigde als tweede in 8 uur 50 min. 1 sec. Op hem volgden Fossi in 8 uur 59 min. 30 sec., en Mollo in 9 uur 12 min 14 sec. Eenige afgebroken partyen in het schaak- tornooi om het kampioenschap van Rusland worden hervat en leverden de volgende resul taten op: Botwinnik sloeg Boleslawski. Keres won van Lilienthal. De party SmyslowBonda- rewski, evenals de party BoleslawskiKeres werden wederom afgebroken. Nog steeds heeft Botwinnik de leiding in dit tomooi met 5y, punt, gevolgd door Keres met 5 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3