Onze Omroepers komen in I FOTO IvEPORTAG E 90.000 gezinnen Schaakrubriek Moeilijkheden in het komende roeiseizoen ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL Gebrek aan materiaal en.... calorieën BESSENJENEVER E.S.K.O. gmwiiniiiiiiiiinmminiiimmniiiimimiiiiiiiniiiimniiniiHiiiiimiimmnnmniniiniiiiiiinimiiiiiiinnmfB W%FW^ m ^nninnmmnnniiiiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiinitnnmiil DINSDAG 8 APRIL 1941 van de Distilleerderij „DE PAPEGAAI" te Delft INTERNAAT „ABEL TASMAN" 2-j. Opleiding ioi Stuurmansleerling Toel. tol A-afd.: MULO A2-j. H.B.S. Toel. tot B-afd.: MULO B, 3-j. H.B.S. Bestelt nu nog gloeilampen Nu de scheepvaart over de Oostzee hersteld is, heeft ook de haven van Groningen haar beteekenis herkregen. Een kustvaarder loopt binnen (Foto Pex-Holland) RETRAITEN St. Petrus Canisius, Bergen De kampioenschappen Alle correspondentie betreffende deze ru briek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. DRIEMAANDELIJKSCHE RUBRIEK IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem no. 517 C. J. Schoot, Arnhem Eerste publicatie Wit geeft mat in twee zetten. Probleem No. 518 Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. OPLOSSINGEN Nr. 511, A. H. Overdam en J. P. Wever, Haar lem. Eerste publicatie. Wit: Kh6, De3, Tc5 en f6; Rc8 en e7, Pc3, pionnen b6. g4 en g6. Zwart: Ke5, Dc2, Td7, Ral en g8, Ph3, pionnen c4, c7, d5, e2, e4 en e6 Mat in drie zetten. 1. Pxd5 dreigt 2. Pb4t enz. Txe7; 2. Pxe7+ enz. Txd5; 2. Txd5t enz. exd5; 2. Rxd7 enz. Rd4; 2. Dg3t enz. Da4; 2, Pc3+ enz. cxb6; 2. Pb6t enz. De componisten zullen met de samenstelling van dit probleem veel werk en moeite hebben gehad. Het geacheveerde dat in vele hunner tweezetten op den voorgrond stond, ontbreekt in dezen driezet. Behalve enkele goede frag menten valt er weinig te loven Een probleem dat moeilijk maar niet mooi is. 1. Dg3t faalt op Pf4; 2. Pb5t, Kd4; 3. Pb5t laat den koning het vluchtveld d3. De weerleggingen van andere fou tieve oplossingen liggen voor de hand. Nr. 512, J. Szöghy Het Schaakleven 1934. Wit: Kb7, Dg2, Ta5 en e2, Rc6, Pb4 en c7, pionnen f3, f6 en g5. Zwart: Kf4, Dbl, Tf7 en h7, Rb2 en h6 Pg7, pionnen e4. e7 en g6. Mat in twee zetten, l. Rxe4 dreigt 2. Dh2 mat. Barulin A thema, dat de heer Eerkes in het Jaarboek 1937 als volgt beschrijft: „Twee ana loge mats worden gescheiden gehouden door afwisselende penning der beide themafiguren." 1Re5; 2. Pcd5 mat. e5; 2 Pbd5 mat Elegante afwikkeling De beide problemen zijn goed opgelost door de heeren: F. v. d. Straat, Amersfoort: Adriaan Zaat, Voorburg: J- D. Redeman, G. v. Roojjen en J. H. P. Foppen, Den Haag: A. H Overdam, P. J. Jansen, B J. Wittenberg, J. J. Bert en J. Lenterman, Haarlem; A. Kluijskens, Ouder kerk aan den Amstel; G. Smit, Badhoevedorp; F- C. Laas, Heiloo; G. Kistemaker en G. M. Bouwhuis, Wijhe; N. van Bakelen, Castricum; mr. A. P. m. Cornelisse, J. P. Coppens, G. Krij- nen, G. van der Berg, N. van Thienen en B. Mittelmeijer, Amsterdam; H. J. de Boer, Wor- merveer; J. Hoogzaad, Santpoort; M. C. B. Ruiterman, G. J. C. Trijp, C. N. Schrijvers en W. de- Koning, Utrecht; Armand Helmer, Raal- te; A. Weijs, Seminarie, Apeldoorn; H. F. Fluit- man, Enkhuizen; L. Verhaagh, Venlo; E. van Onzen, J. G. Moolhuijzen en H. M. A. Janssen, Arnhem; J. Essers, Zeist; G. de Lange, Gym nasium, Megen; D. de Jong, Soestdijk; Th. Karhof, Volendam: C W. Kooy, Hoorn; A. A. van Schaik. Hilversum; J. Visser. Heemstede en j. Schiffer, Treebeek Nr. 512: D Janse, Bloemendaa); H. W. Wie- gant, C. M. Ibelings en J. E. C. Fikkemeyer, Amsterdam; A. M. van Gessel en W. Ligthart, 't Zand, N.-H.; M. C. Ruigrok, Rotterdam; J. C. Nobels. Baarn; Th M. Vogels. Deventer: N. p. Witte, Den Burg, Texel en G. B. ter Borg, Deumingen, bij Hengelo. Buiten mededinging: A. L. van Item, Amster dam, beide problemen. AVRO'S SCHAAKTOURNOOÏ Fransche verdediging Wit: Fine. Zwart: Botwinnik 1. e2e4. (Met dit „nieuwtje" heeft Fine in de eerste, derde en vijfde ronde goede zaken gedaan). 1e7e6; 2. d2d4, d7d5; 3. Pbl—c3, Rf8b4; 4. e4e5. (De vraag' wat sterker is, dit doorschuiven of het handhaven van de spanning in het centrum met b.v. 4. Pge2, of 4. a3 of zelfs 4. Dg4, is moeilijk te beantwoorden). 4c7c5; 5. d4xc5. (Terecht acht men hier Rd2, de zet van Bogoljubow, het kansrijkste). 5Pg8e7. (De opmarsch 5. d4 zou voorbarig zijn). 6. Pglf3, Pb8c6. (Langzamerhand wordt d5d4 toch een drei ging). 7. Rfld3. (Het is niet geheel vrijwillig, dat wit d5d4 toch toelaat. Op 7. Rd2 zou nJ. kunnen vólgen: 7Rxc5; 8. Rd3, Pg6 en de dekking van pion e5. baart zorgen). 7d5 d4. (Zwart had ook rustig 7Rxc5 kunnen spelen en daarmee een volkomen bevredigende stelling verkregen). 8. a2a3, Rb4a5; 9. b2 b4, Pc6xb4; 10. a3xb4. Ra5xb4: 11. Rd3—b5t (Meer in stijl ware hier 11. 0—0, Rxc3; 12. Tbl met een voorsprong in ontwikkeling en goede aanvalskansen op den koningsvleugel. Na den tekstzet had zwart eigenlijk het beste spel moe ten krijgen). 11Pe7c6? (Een fout met zeer ernstige gevolgen. Juist was 11Rd7!) 12. Rb5xc6t! b7xc6 13. Tala4! (De beteekenis der twee laatste zetten van wit blijkt spoedig).13. Rb4xc3t; 14 Rel—d2, f7f6. (Zwart ver keert reeds hier in onoverkomelijke moeilijk heden. De zaak is, dat hij den ruil van zijn goe den raadsheer (Rc3) niet kan vermijden, zijn pluspion (d4) niet kan handhaven en zijn slechten raadsheer (Rc8) niet naar buiten kan brengen. Dit alles is in de eerste plaats het gevolg van wit's 12den en 13den zet De tekstzet blijft zonder effect, omdat wit niet gedwongen kan worden op f6 te nemen). 15. 00, 00; 16. is gemaakt van het beste Boll, frnit en is in kwaliteit onovertroffen Vraag Uw ieveranciet om Bessenjenever van .DJl PAPEGAAI' want Wie „Oe Papegaal" maar gent Wil niet andersv.ts verwend! Studie onder toezicht Vraagt prospectus van 40 tot 200 kaars 50 et Kogel en PeerL 40 ct. Kaarsl. 50 ct. RAADHUISSTRAAT 39 TEL. 41883 AMSTERDAM Rd2xc3; D4xc3. 17. Ddl—el, a7—a5. (De eenige kans om den raadsheer in 't gevecht te brengen) 18. Delxc3, Rc8a619. Tfl—al, Ra6—b5; 20. Ta4—d4! (Ontneemt zwart alle hoop op be vrijding). 20Dd8e7; 21. Td4d6, a5a4; 22. Dc3—e3. Ta8—a7; 23. Pf3—d2! (Met de drei ging 24. c4,' waartegen zwart geen behoorlijke verdediging heeft). 23a4a3. (Om Ra4 te kunnen spelen. Pion-verlies was in geen geval te vermijden). 24. c2c4, Rb5a4; 25. e5xf6. (Wit staat nu overwegend en bereidt nu den be- slissenden aanval voor. Veld e5 wordt vrijge maakt voor het paard). 25. .De7xf6; 26. Talxa3, Tf8—e8' 27. h2—h3, Ta7—a8; 28. Pd2 —f3, Df6b2; 29. Pf3—e5, Db2—bit; 30. Kgl— h2, Dbl—f5; 31 De3—g3! Thans blijkt de be doeling van wit's laatste zetten: verdubbeling der kasteelen op de zevende lijn met als gevolg een winnende koningsaanval (Ta3f3f7 en Tdd7). Zwart kan dit noch met 31Te7 (wegens 32. Txa4!) noch met 31Ta7 (we gens 32. Txc6) afdoende pareeren. Botwinnik, die bovendien in tijdnood verkeerde, gaf het hier derhalve op. Slotstand (Tournooiboek, annotaties van Dr. Euwe, neb ben wij verkort) CORRESPONDENTIE J. H. P. F. te den H. Waarom voor nr. 509, 1 Rc3 en 1. Dd6 niet goed zijn, gelieve U in de vogge rubriek te lezen. G. B ter B. te D. Voor oppervlakkige studie van de openingen is de Handleiding van Neu mannSchelfhout wel geschikt. Voor grondiger studie raden wij Practische Schaaklessen van Den Hertog—Eüwe, 4 deelen, aan. Beide werken zijn uitgegeven door Van Goor Zonen, 's-Gra- venhagè. C. W. K. te H. Nr. 514 is correct. Het ge beurt bijna nooit, dat er in de diagrammen zet fouten voorkomen. Indien het noodig is zullen wij zoo spoedig mogelijk in de bladen correctie plaatsen. W. R v. M. te V. De wedstrijd begon in Maart en eindigt eind Mei. De oplossers verlie zen dan de behaalde punten; zoodat wij een eventueelen nieuwen wedstrijd met een schoone lei beginnen. BOEKBESPREKING Het Jaarboek 1940 van den Nederlandschen Bond van Probleemvrienden is den leden toe gezonden. Nu, bij de herdenking van het 10-ta- rig bestaan van den Bond. is er meer dan eoede zorg aan den inhoud van het boek besteec Behalve de gewone verslagen zijn er artikelen en studies opgenomen van White Eerkes. Grad- stein. Koldijk Nanning en Wiiker. Met medewerking van Gamage en Mansfield, heeft White, om den ontwikkelingsgang van het componeeren van tweezetten te illustreeren, zestig vooraanstaande tweezetten van de laat ste zestig jaar uitgekozen De annotaties "an White zijn bondig en duidelijk Exemplaren van het Kostelijk boek ziin 4 1.25 te verkrijgen bii den Bonds-secretari- F. W. Nanning, St. Gerarduslaan 15, Eindhoven. Een telegrafisch overgebrachte foto van de aankomst ven een Donau-vaartuig te Waenen met Dultsche vluchtelingen uit Joegoslavië. Het schip bracht een groot aantal Rijksdultschers uit Belgrado naar hun vaderland terug (Foto Weltbild) Schoonmaaktijd aan den Langendijk. De punters, waarmede de tuinders hun groenten naar de veiling brengen, ondergaan in dezen tijd van het jaar een grondige revisie (Foto Pax-Holland) Op een der strategische punten in Bulgarije. Duitsche soldaten klimmen over rotsblokken naar hun vuurstel- lingen (Foto Weltbild) I Tenten opbreken in de woestijn. Bij den opmarsch der troepen tijdens de krijgsverrichtingen in Libyë wordt van de verschillende legeronderdeelen een groote bewegingsmogelijkheid vereischt. In snel tempo moeten omvangrijke legerplaatsen kunnen worden opgebouwd en afgebroken, waarbij de constructie der tenten een belangrijke rol speelt (Foto Weltbild) April: 58: Heeren. 912: Onderwijzers. 1215: (Paschen) Jonge mannen. 1619Onderwijzeressen. 20: Gereserveerd. 27: Gereserveerd. Mei: 7: Middenstanders. 8: Gehuwde dames. 10—13Mannen 1316: Verloofden (meisjes). 1720' Verloofden (meisjes). 22: (Hemelv.) Propagandisten (heeren). 2427: Verloofden (Jongemannen). 27—30: R.K. Vrouwenbond. 31—3 Juni: (Pinkst.) Mannen en jongemannen 14—17: S Josephs Gezellen. 17—20: Mannen. 2124: Meisjes. 2427: Gehuwde dames. 28— 1 Juli: Meisjes Congregan. Met de intrede van de lente zijn alle roeiers in ons land weer in actie gekomen. Van ver schillende kanten is gemeld, dat de oefeningen op het water zijn begonnen en deze bedrijvig heid is voor ons aanleiding geweest -bij den enthousiasten secretaris-penningmeester van oen Nederlandschen Roeibond, den heer W. Jongejan, eens te informeeren naar de plan nen. voor het komende seizoen. De heer Jongejan was van meening, dat er een groote opbloei van de roeisport in ons land te wachten staat. Tal van vereenigingen hebben een grooten toeloop van nieuwe leden, hetgeen bij de huidige schaarschte aan mate riaal eveRwel niet zonder moeilijkheden ge paard gaat. Alhoewel het zich aanvanxelijk liet aanzien, dat door het roeiverbod aan Laga en Njord het wedstrijdwezen dit seizoen niet tot zijn volle recht zou komen, is hierin door tijdige op heffing gelukkig wijziging gekomen. Beide ver eenigingen zijn pas weer met de oefeningen begonnen en döor dit tekort aan voorbereiding de lange vorstperiode is eveneens schuldig was het noodzakelijk de traditioneele Varsity en dS jubüeumwedstrijden van Laga te laten vervallen, doch de rest van het vastgestelde programma zal echter afgewerkt kunnen wor den. Helaas kan ook dit jaar geen gebruik ge maakt worden van de Boschbaan, zooda„ be halve het lange afstandskampioenschap en de wedstrijden om den Telegraafbeker, ook de Koninklijke en de Holland-beker weer op den alouden Amstel gehouden moeten worden, wat dit beteekent," aldus de heer Jongejan, „weten we van verleden jaar!" Van een zuivere krachtuiting kan men dan ook hier niet spreken, al blijft er van deze baan een speciale bekoring uitgaan. In verband hier mede is dan ook de plaats, waar op 20 Juli de nationale kampioenschappen gehouden zul len worden nog niet definitief bepaald. Onge twijfeld verdient de baan op het Amsterdam Rijnkanaal bij Jutphaas de voorkeur boven de Amstelbaan. Aan de jubileumwedstrijden van Triton op 21 en 22 Juni hecht ik dan ook uit roeitechnisch oogpunt de meeste waarde. Een groote moeilijkheid voor de wedstrijd- roeiers Is de kwestie van de voeding. In normale tijden worden er 5000 calorieën verbruikt, terwijl met het momenteele bon nenstelsel slechts 1800 calorieën ter be schikking staan. Het bestuur is bezig een extratoewijzing te krijgen, daar anders de training zeer in het gedrang zou komen. Voorloopig hebben we nog niet over gebrek aan belangstelling te klagen, want de inschrij vingen voor het lange-afstandkampioenschap van den Amstel. dat als inzet van het seizoen op. 13 April zal plaats hebben zijn zeer talrijk. De dames zullen dit seizoen voor .iet eerst officieel aan de kampioenschappen deelnemen. Bij vroegere gelegenheden kwamen de dames nummers alleen als bijnummers op het pro gramma voor. Ditmaal zullen de winnaressen in de skiff, vier, acht en dubbel vier in stijl- en snelroeien, werkelijke kampioenen mogen noe men. „Het toerroeien," aldus ae heer Jongejan, heeft ook weer de volledige aandacht van het bestuur. De gemeenschappelijke tochten, welke we vorig jaar uitgeschreven hebben, bleken geen succes. In overleg met de com missie voor het toerroeien, hebben we nu spe ciale tochten voor Noord- en Zuidholland en Friesland uitgeschreven. Bovendien wordt er nog van 1219 Juli een gemeenschappelijke roeitocht naar Friesland gehouden, waarvoor reeds nu goede belangstelling bestaat." Ook de kwestie van het jeugdroeien werd nog door den heer Jongejan aangeroerd. Door vele vereenigingen wordt aan dit punt nog niet ge noeg aandacht besteed en /ooral aan goede instructeurs ontbreekt hei nog in vele geval len. Het bestuur heeft er op aangedrongen dat alleen die personen, die het indertijd Joor den bond ingestelde diploma behaald hebben, in structies aan de jeugd mogen geven. Dit zal de vele beunhazerij op dit gebied voorkomen en de jeugdige roeiers en roeisters gelegenheid geven op de juiste wijze in de geheimen van de moeilijke techniek van de roeisport ingewijd te worden. In overleg met de betreffende commissie is besloten, dat bij de wedstrijden om den Hol land-beker, van het Spaame en op de Hollan- dia de veteranen zullen uitkomen. Op 13 April zal voor de eerste maal het „slag klaar...', af" klinken en met span ning zien we de resultaten van het komende seizoen tegemoet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6