Ecce Homo Amerika voornemens in beslag genomen Deensche schepen te koopen Berechting van strafzaken, rakende het economische leven Benoeming van onderwijzend personeel Melk en gevogelte Extra ei op bon 22 Garenfabriek afgebrand Padvindersorganisaties ontbonden Verduistering .r Nieuwe bonnen eerder geldig Bon 1 1 voor vleesch VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS gritsche gezant heeft Joego- avië verlaten Verklaringen Van Roosevelt Leden der in te stellen kamers heeten economische rechter Welke gedragslijn moet worden gevolgd HET GENERAAL PARDON Telegram van Roosevelt aan i Koning Peter DE TOTALISATOR WEER TOEGESTAAN Ook Tobroek heroverd? J Aangewezen als distributie' goederen DE 20.000 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28Vè ct- per week, per kwartaal 3.75V& WOENSDAG 9 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22946 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, lederen regel meer 16 cents. Brandweren stonden wegens ge- ringen druk op de water- leiding machteloos Aanleg van. vliegvelden De arbeidsmoeilijkheden in de Ver. Staten Admiraal Land eischt bestrij ding der duikbooten Aanklacht tegen Italiaansche zeelieden Termijn van aangifte verlengd tot 20 Mei het openvallen van de betrekking tot het in 1 heeft doen toekomen. V "Y DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Die voor de volgende week reeds a.s. Zaterdag Verduurzaamde kip eveneens verkrijgbaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De pogingen om den oorlogsbrand iri Europa zooveel mogelijk te beper ken, heoben weer gefaald. Op den herdenkingsdag van Christus' zegevie renden intocht in Jeruzalem is het ver zengende vuur overgeslagen op den Bal kan. Zooals wij de onvergetelijke Pink sterdagen van 1940 beleefden, zoo gaan thans andere volkeren Historische Paaschdagen vol ontzetting en verwoes ting, druipend van bloed en tranen, te gemoet. De menschheid gaat een zwaren lijdensweg en iedere stap staat met een bloedig spoor geteekend in net zand der geschiedenis. Het zijn niet alleen de legerscharen, die het offer van lijf en leven moeten brengen voor de zaak van het vaderland, maar ook de burgers: de vrouwen, de grijsaards, de kinderen. Vol keren staan tegen volkeren, zij zijji in vele opzichten mede tot legers geworden. Zoo biedt de menschheid een smartelijk beeld, dat doet denken aan dat, wat de Romeinsche landvoogd Pontius Pilatus op den morgen van den eersten Goeden Vrijdag aan de menigte toonde, toen hij wijzend op den Zoon des Menschen, om hangen met een scharlaken soldaten- mantel, de kroon van doornen op het hoofd en den rietstaf in de hand, het Ecce Homo" uitsprak. Ziet den Mensch. Qegeeseld en gefolterd, als een druif in druivenpers getreden. Dezelfde 1 Mensch, die eenige dagen tevoren met estelijken jubel was ingehaald door dezelfde menigte, die thans Zijn kruis dood eischte. Maar zooals Christus op QOgenblik van Zijn diepste ontiuiste- ,e zjjn weergaloozen triomf over smaad rU1 schande, lijden en dood nabij was, zoo en gQjj de gemartelde menschheid na kruisgang een glorievolle herrijzenis nen beleven, indien zij Christus volgt, vr de lijdensweek moet het eens Paschen den voor geheel de wereld. Een Pa- Yen waarop de machten der duisternis sc ongerechtigheid en onrechtvaardig- van wreedaardig geweld en haat, verblinden hartstocht en tyrannieke ^gerschzucht, zullen moeten wijken en verslagen zullen worden door de alles- overwinnende rechtvaardigheid en lief de, de twee krachten, die alleen een duurzamen en heilzamen vrede kunnen bouwen. Wij moeten het als een voorrecht zien te mogen leven en lijden in een gewel digen tijd ais den onzen, waann wereld machten zien met elkander in verbitte ring meten om nieuwe en betere waar- borgen te scheppen voor de toekomst, want m zulk een tijd klopt de bezinnihg de zwaarst gegrendelde deur van net meest verharde geweten en stroomt de genade Gods rijkelijk. Ons past can ook seen gleingsioovigheia en geen klein moedigheid- God, die kracht naar kruis geeft en niemand boven Zji^ «achten beoroeft, die aan Zijn Eenigge0oren Zoon don kelk vol bitterheid in den Hof van Olijven niet heeft laten voorbijgaan, 'omdat het menschdom moest neirijzen uit den dood van de erfzonde. God zal ons niet veriaten, indien wij Hem met verlaten, maar trouw olijven so; ln den dood Méér dan voor weiken mensch ook geldt voor den rechtvaardigen God het: Trouw om trouw. Dinsdagavond tegen elf uur werd .brand ont dekt 1 nde fabriek van Claus' Garen- en weef industrie aan den Stiphoutscheweg te Mierlo- Hout. De omwonenden werden gealarmeerd door het met daverende knallen uit elkaar spatten van de asbestbedekking der fabriek. Toen bleek het vuur reeds een zoodanigen omvang te hebben aangenomen, dat er vrijwel niets meer te redden viel. Toen de Mierlosche brandweer verscheen met haar motorspuit, was ret ongeveer 60 M. lange fabriekscomplex 'reeds een groote vuurzee. De door den burgemeester van Mierlo ter assistentie ingeroepen Helmondsche brandweer verscheen met drie autospuiten. Deze tastte met vier stralen op de waterleiding via een auto spuit den brand aan, doch ri) stond vrijwel machteloos, want tengevolge van den geringen druk op de waterleiding kon slechts zeer weinig water worden gegeven. De schade schatte de heer Claus op een paar ton. Tientallen machines en een groote voorraad grondstoffen zijn verloren gegaan, ter wijl van het fabriekscomplex alleen het ketel- hUis ^Paarü gebleven Waren zoowel tegen brand- als is onbekeV^ekerd- De oorzaak Van den De eerste telegrafisch overgebrachte foto van den oorlog in Joego-Slavië. Een beeld va,n de gevechtshandelingen in het Joego-Slavische grensgebied (Foto Atlantic) ^1, 9 April (8bt, Britsche geza„. Sir Ronald Camp- verlaten, tezame*1 Joc§°"slavië heeft gezant bell, d veriaten, te?a m lrx Joc& B€lSra, vertegenwoordig?!1 ®et andere diplo matiek Vranjitsikc,'-P® Joeg°-Slavisohe regeer^8 terie van E a Banka aangekomen. Het voorloopig in TSJats^e Aangelegenhe den is slaVië heeft de z®Jak gevestigd. Joeë°l de Joego-siavi^u 6rsche rege.ering waar te nemen. belansen in WASHINGTON, 9 April. (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft Dinsdag een uitvoerig onderhoud gehad met den Deenschen ge zant, De Kauffmann, over de in Amerikaan- sche havens liggende Deensche schepen. Na het onderhoud verklaarde Roosevelt, dat hij het Federale Congres machtiging zal vra gen deze schepen te koopen. Op de vraag, wat hij voornemens is te doen met de an dere in Amerikaansche havens in beslag genomen buitenlandsche schepen, antwoord de de president, dat hij die met behoeft te koopen, aangezien op die schepen hande lingen zijn gepleegd, dié in strijd zijn met de Amerikaansche wetten. Op de vraag, of hij daartoe een vollediger) nationalen crisistoestand zal moeten afkondi gen, antwoordde Roosevelt ontkennend. De pre sident sprak de meening uit, dat hij onder den huidigen beperkten noodtoestand reeds Amerikaansche jachten, motorbooten en an dere schepen kon onteigenen. Hij ziet derhalve niet in, waarom hij dat niet ook zcu kunnen doen met in de Amerikaansche havens liggende vreemde schepen. De president was van mee ning, dat iedere regeering het recht heeft tot onteigening op eigen territoriaal gebied. President Roosevelt heeft in de persconfe rentie bekend gemaakt, dat 'een nieuwe federale overheid wordt opgericht, die tot taak zal heb ben alle particuliere organisaties voor sociale verzorging en vulling van den vrijen tijd in het leger en in de fabrieken gelijk te schakelen. Op de vraag, of hij ook de opvatting was toege daan van zijn medewerker Biggers, dat de eerst volgende 100 dagen van critieken aard zullen zijn voor de Amerikaansche productie, ant woordde Roosevelt, dat niet alleen de eerstvol gende, maar ook de daarna komende honderd dagen' critigk zullen zijn. Verder kon hij niet in de toekomst kijken. In scherpen vorm laakte Roosevelt vervolgens de dagbladen, die berich ten en foto's van het in de haven van New York binnengeloopen beschadigde Engelsche slagschip Malaya hebben gepubliceerd. De pre sident noemde de verklaring van deze bladen, dat iedere bewoner van New York het Engelsche schip in de haven en zijn matrozen op de Broadway heeft kunnen zien en dat daarom het weglaten van een publicatie betreffende de, Malava geen zin had, een „slap excuus". Hij wees er op dat de meeste Amerikaansche bla den niets hebben gepubliceerd over de geheele aangelegenheid en de instructies van den mi nister van Marine, Knox. hebben opgevolgd. ne commissie voor nationale Hulpbronnen heeft het aanleggen van 110 nieuwe vliegvel- 7n aanbevolen, benevens het aanleggen van «non miil autowegen en de decentralisatie van rf.tfrie in de noordoostelijke bondsstaten. SvSen iword! voorgesteld het geheele fransportsys* em in deze gebieden tot een een heid te maken e» 500 nieuwe bruggen te bou- „,!n waardoor in het Dijzonder grootere mi- Sre Transporten mogelijk zullen worden ge maakt. TH vpw York meldt het D. N. B.: Nadat oioHpn reeds de arbeiders der steenkool- aan de vertegenwoordigers der mi.jn- mljnte!!haDPijen looneischen hadden gesteld mll rhans ook de mijnwerkers der anthra- Tebberi n NOordoost Pennsylvania eischen cietmu reffende loonverhooging en vacantip Y behoud van KJom^De voorzitter van de nwTrtersorgantsatie, Lewts, heeft persoon- «rv Tp eischen aan de vertegenwoordigers al- h'l van de Montanindustrie overhandigd. De werkgevers deden de vakvereeniging het voor stel de afgeloopen contracten der werknemers s ringe wijzigingen voor nog twee jaar te Lvm Er kon nog geen overeenstemming l'e! tfnd' gebracht worden, in Cleveland is de 'rnductie van de daar gevestigde fabrieken der Aluminium Company door staking der alumi- l' arbelders aanzienlijk benadeeld. Bij de v ongeveer een derde deel van de 7000 arbeiders betrokken. Een soortgelijke situatie bestaat reeds eenige dagen bi) de American Ma°nesium Company, een filiaal van de Aiu Sm Company. Aangezien aanvoer van materiaal den eerstvolgenden tijd nog met kan worden verwacht, is thans twee derae deel van het uit 3000 man bestaande personeel der Fordfabrieken in Edgewater in New Jersey ont slagen. De voorzitter van de federale scheepvaart- overheid, admiraal Land, heeft in een radio rede den eisch gesteld, dat de Vereenigde Sta ten Engeland zullen helpen de bedreiging van den duikbootoorlog te bestrijden. In het bijzon der stelde Land den eisch, dat de duikboot- werven, reparatiestations en rusthavens der anti-Engelsche mogendheden met het luchtwa- pen zouden wordep aangevallen. Ten aanzien van het scheepsbouwprogram der V.S. deelde admiraal Land mede, dat de in op dracht gegeven en aanvaarde orders betrekking hebben op 950 koopvaarders en 913 oorlogs schepen. Bij deze cijfers is geen rekening ge houden met ruim 1000 kleine schepen. Iedere uitbreiding van het huidige program, zoo zeide Land, is slechts mogelijk ten koste van de kwa liteit en bruikbaarheid en zou bovendien een vertraging noodig maken van de thans in aan bouw zijnde en besteldè schepen. De admiraal duidde aan, dat zelfs de in dit program der Vereenigde Staten opgenomen schepen de En gelsche verliezen waarschijnlijk niet geheel kunnen opheffen. Uit Philadelphia meldt het D.N.B.de Fe derale gezworenen hebben tegen 14 Italiaan sche zeelieden, die behoorden tot de beman ning van het in beslag genomen Italiaansche s.s. Belvédère, een aanklacht opgesteld wegens sabotage. De gezagvoerder en de eerste machi nist van het schip worden bovendien beschul digd van „samenzwering." Het Verordenngsblad van heden brengt het velgende besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Justitie met betrek king tot de berechting van strafzaken, rakende het economische leven: Artikel 1. (1) Bij iedere arrondissements rechtbank worden ingesteld uit een lid be staande (enkelvoudige) kamers voor de be rechting van strafzaken, rakende het eco nomische leven. (2) De leden dezer kamers worden aan gewezen door den Secretaris-Generaal van het departement van Justitie. Zij dragen den titel „economische rechter". Artikel 2. De economische rechter oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting over alle misdrij ven en overtredingen, waartegen straf is be dreigd in: 1. de Landbouw-crisiswet 1933; 2. de Bodemproductiewet 1939; 3. de Distributie wet 1939; 4. de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939; 5. de voorschriften uitgevaardigd op grond van par. 1 der verordening no. 87/1940 betref fende het beperken van werk; 6. de voorschriften uitgevaardigd op grond van par. 1 der verordening no. 15/1940 betref fende het vervoer van personen en goederen; 7. de voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 3 der verordening no. 111/1940 be treffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen; 8. de voorschriften, uitgevaardigd op grond van artikel 8 der verordening no. 217/1940 be treffende de tot stand koming van regelingen in zake loonen, salarissen en andere arbeids voorwaarden; 9. het Prijsbeheerschingsbesluit (no. 11/1941); 10. het Voedselvoorzieningsbesluit (no. 12/ 1941) 11. de verordening no. 42/1941 betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betreffende de beperking ten aanzien.van het veranderen van betrekking; 12. het Deviezenbesluit 1941 (no. 63/1941); 13. het Organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 (no. 69/1941); 14. andere rechtsvoorschriften, voor zoover deze zulks uitdrukkelijk bepalen, een en ander voor zoover deze strafbare feiten tot de kennis neming van de rechterlijke macht bèhooren. Artikel 3. Op het rechtsgeding voor den eco- nomischen rechter vinden de bepalingen be treffende het rechtsgeding voor den politie rechter overeenkomstige toepassing, behou dens de navolgende afwijkingen: 1) de artikelen 369, 375, 376 en, in geval var een gerechtelijk vooronderzoek, 238, tweede tot en met vijfde lid, van het Wetboek van Straf vordering blijven buiten toepassing; 2) noch tegen de kennisgeving van verdere vervolging, noch tegen de dagvaarding wordt een bezwaarschrift toegelaten; 3) de rechter kan van het hooren va® op de lijst van getuigen voorkomende met ver schenen getuigen afzien, indien hij dit hoo ren voor de beoordeeling van de zaak niet bepaald noodzakelijk acht; - 4) de rechter is niet verplicht op verzoek van den verdachte schriftelijk vonnis te wij zen; 5) in geval van berechting van overtredin gen vir.den de artikelen 383 tot en met 393 en 398, eerste lid, onder 9 en 11 van het Wetboek van Strafvordering overeenkomstige toepassing Artikel 4. Tegen uitspraken van den econo- mischen rechter kan geen verzet worden ge daan. Art. 5. (1) De verdachte kan hooger beroep instellen in de gevallen waarin vrijheiosstrai of geldboete van 200,— is opgelegd. Het, open baar ministerie kan hooger beroep instellen m de gevallen waarin een deze' straffen werd ge vorderd. (2) De termijnen, vermeid in de artikelen 408 en 410 van het Wetboek van Strafvorde ring, bedragen in plaats van veertien dager, acht dagen; de termijn, bedoeld in artikel 413, eerste lid, bedraagt in plaats van tien dagen vijf dagen. <3) De berechting in hooger beroep is toevertrouwd aan bijzondere kamers van het gerechtshof, bestaande uit drie leden. Artikel 6. In geval van beroep ln cassatie bedragen de termijnen, vermeld in de artikelen 433, eerste lid, en 435, tweede lid, in plaats van tien dagen vijf dagen en de termijnen, vermeld in de artikelen 434, derde lid, 436, eerste lid, en 437, eerste lid in plaats van acht dagen vier dagen. Artikel 7. (1) Dit besluit treedt in wer- 'king 15 Mei 1941. (2) Het is niet van toepassing op zaken, .oor dien datum bij eenig gerecht aanüangig gemaakt. - Het nieuwe Verordeningenblad brengt het volgende besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming betreffende be noeming en ontslag van onderwijzend perso neel aan gemeentelijke en bijzondere scholen. Artikel 1 luidt: Indien de gemeenteraad in een vacature In het onderwijzend personeel van 'n school voor lager, uitgebreid lager, middelbaar, gymnasiaal of nijverheidsonderwijs of van een kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeres,sen door de benoeming van een vaste leerkracht moet voorzien, plaatsen burgemeester en wethouders, zoo mogelijk drie maanden voor het openvallen der betrekking, een oproep in de door den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming aan te wijzen nieuwsbladen of tijd schriften. Artikel 2: De benoeming vindt plaats aan de hand van een voordracht, welke door burgemeester en wethouders aan den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming of aan de door dezen aangewezen in stantie wordt voorgelegd; deze voordracht bevat de met redenen omkleede aanbeve lingen van drie personen, die voor het ge- Ven van het betreffende onderwijs bevoegd zijn. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming of de door dezen aangewezen instantie kan deze voordracht geheel of ten deele afwij zen; de beslissing is met redenen omkleed. Wordt de voordracht geheel afgewezen, dan wordt een nieuwe voordracht ingediend, welke wederom de met redenen omkleede aanbeve lingen van drie personen bevat. Voor het ge val er geen drie geschikte krachten voor de voordracht beschikbaar zijn, is een voordracht van twee, of zoo noodig een voordracht van één voldoende. Artikel 3. De overeenkomstig artikel 2 inge diende voordracht wordt beschouwd als goed gekeurd. wanneer de secretaris-generaal van t departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming of de door dezen aangewe zen instantie zich niet binnen zes weken na ontvangst van de voordracht daaromtrent heeft geuit. Artikel 4. Voor het geval in een vacature door het benoemen van een tijdelijke leerkracht wordt voorzien, wordt gehandeld op dezelfde wijze als voor een benoeming in vasten dienst, wanneer de benoeming geschiedt voor den tijd van vier maanden of langer of wanneer sedert dienst treden van de nieuwe leerkracht meer dan vier maanden verloopen pijn. Volgens artikel 5 moet het beoogde ont slag van leerkrachten den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming of aan de door dezen aangewezen instantie wor den medegedeeld, tenzij het ontslag op ver zoek van den betreffenden persoon ge schiedt. Het ontslag wordt beschouwd als goedge keurd, wanneer de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming of de door dezen aange wezen instantie zich niet binnen zes weken daaromtrent heeft geuit. Artikel 6. Ten aanzien van de benoeming en het ontslag van onderwijzend personeel van bijzondere scholen vindt het bepaalde in de artikelen 1 tot en met 5 overeenkom stige toepassing, met dien verstande, dat 't schoolbestuur in de plaats van burgemees ter en wethouders en Van den gemeente raad treedt. Artikel 7. Een benoeming of ontslag, welke geschiedt in strijd met het bepaalde in dit be sluit, is nietig. Artikel 8. Rechtsvoorschriften, welke ln strijd zijn met het bepaalde in dit besluit, treden bui ten werking. Artikel 9. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, houdende wijziging van het besluit no. 52/1941 betreffende de ver plichting tot aangifte en betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der deviezen. Ingevolge dit nieuwe besluit is gewijzigd artikei 4, eerste lid, van het besluit 52/1941, waarin is bepaald, dat de aangifte, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt gedaan, moet geschieden voor of op 15 April 1941, De wijzi ging bestaat hierin, dat de datum van 15 April 1941 thans is veranderd in 20 Mei 1941. Volgens het gewijzigde besluit moet dus de aangifte, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt gedaan, geschieden vóór of op 20 Mei 1941. NEW-YORK, 8 April (D.N.B.) President Roosevelt heeft aan Koning Peter II van Joe go-Slavië een telegram gezonden, waarin hij hem alle mogelijke materieele hulp toezegt. Dit is reeds de tweede boodschap welke de president aan Koning Peter sinds zijn troonsbestijging Het nieuwe verordeningenblad brengt een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij ter bevordering van de paardenfok kerij, waarin het volgende bepaald wordt: Artikel 1. (1) Door de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij kan aan een of meer rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen of stich tingen onder nader te stellen voorwaarden wor den toegestaan, ter bevordering van de paarden fokkerij, bij harddraverijen en paardenrennen een totalisator te organiseeren. (2) Het houden van zoodanigen totalisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voorwaarden in acht worden geno men. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het A.NJ?. meldt: Krachtens verordening van den Rijkscommissaris werden door de veiligheidspolitie alle padvindersorganisaties in het bezette Nederlandsche gebied ontbon den en verboden. De Nederlandsche padvinders, die een deel waren van de internationale lioy-scouts-bewe- ging en centraal van het internationale pad vindersbureau te Londen uit geleid werden, wa ren een actief instrument der Britsche cultu- reele en politieke propaganda. Ook na de bezet ting werd deze tegen de belangen van het Duit- sche rijk gerichte werkzaamheid voortgezet. Daar de Nederlandsche padvinders, wier leiding eenzijdig op Engeland was ingesteld, ondanks uitdrukkelijk verbod talrijke tochten en voor bereidend-militaire oefeningen hielden, zijn de van het standpunt der bezettende macht niet duidbare padvindersorganisaties ontbonden. Uit Rome meldt United Press aan haar bladen: Na de officieele mededeeling, dat Dema door Duitsche en Italiaansche gemotoriseerde troepen is heroverd, ging het gerucht, dat ook Tobroek, dat 100 K.M. ten Oosten van Derna ligt, weer in handen der Duischers en Italianen zou zijn gevallen. De afstand van Tobroek tot .te Li- bysch-Egyptische grens tyj Solloerra bedraagt ruim 100 K.M. Zonsondergang 9 April 20.27 Zonsopkomst 10 April 6.55 Maanopkomst 17.27 ondergang 5.48 Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij rijn al dan niet ontroomde melk alsmede chocolademelk in den zin van het Melkbesluit 1929 aangewezen als distri- butiegoederen in den zin van art. 4 van de Distributiewet 1939. De voor de uitvoering noodige voorschrif ten worden nader vastgesteld door genoem den secretaris-generaal. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij zijn alle voor menschelijke consumptie geschikte, door conserveering in glas of in blik dan wel door afkoeling ver duurzaamde soorten gevogelte aangewezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 der Distributiewet 1939. De uitvoeringsvoorschriften worden nader vastgesteld. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt me de, dat reeds Zaterdag 12 dezer voor het inkoopen van distributiegoederen gebruik zal mOgen worden gemaakt van de bonnen, welke voor de daarop volgende week zullen worden aangewezen. De nummers van de aan te wijzen bonnen zullen worden bekend gemaakt in de bladen van Vrijdagavond c.q. Zaterdagochtend. Voor zoover de détaillisten op Zaterdagmorgen niet tijdig op de hoogte mochten zijn van de aan gewezen bonnummers, kunnen zij zich voor inlichtingen wenden tot de plaatselijke distri butiekantoren. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Woensdag 16 April a.s geeft ae met „22" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 April nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Za terdag 19 April as. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Zondag 20 April as. geeft elk der vier met „11 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „11 vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 23 April as. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit maal ook in blik of glas, alsmede door bevrie zing verduurzaamde kip op de vleeschbonnen en de vleeschwarenbonnen kan worden gekocht. Ook de met „10" genummerde bonnen van de vleeschkaart geven vanaf 10 April recht op het koopen van 100 gram van bovengenoemde soor ten kip, oeen inbegrepen. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 50 gam voor bloedworst. Bij de trekking van heden in de Nederland sche Staatsloterij is de hooiaprijs van 20.000 gevallen op nummer 19760.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1