HAARLEM IN HET BEGIN DEZER EEUW Laatste Nieuws „FRANKEN" Vóór 12 uur Haarlem, 9 April Wees zuinig op Uw goed! Filof bespreekt houding van Bulgarije Kransjka Gora in Save- dal bezet Houtplein Om het damkampioenschap van de Zaanstreek Nederl. R.K. Smedenpatroons- bond in Haarlem bestaat 25 jaar Sleutel weg? Tel. 11493 9e Sleutetepecialist, L. Veerstr. 10 MAKELAARDIJ MAIKAAV Zaagsel als thee verkocht Kingsley Wood over Britsche belastingverhooging U BEHOEFT NIET Nieuwe Joego-Slavische actie boven Hongarije BIJ VECHTPARTIJ MET MES GESTOKEN WOENSDAG 9 APRIL 1941 STADSNIEUWS D AM MEN Uitreiking melk- en cacaokaarten Morgen de letters L, M, N, O en P VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste; Ans Bouter (piano) NATIONAAL FRONT HANDEL IN BONNEN Openingsuren postkantoren op Goeden Vrijdag Kampioenschap Haarlemsche R.K. Dambond WIELRENNEN H.R.C. Excelsior BURGERLIJKE STAND AMSTERDAM -Oplichters veroordeeld Trouw aan de as en streven naar vrede De moord te Renswoude Ital. weermachtsberichl Achtervolging van den vijand in Cyrenaica voortgezet den geheelen middag de komsi v. d. broodbezorger af ie wachten levert U goedkoop en best brood PANBROOD 16 cent netto KROPBROOD 16 cent netto SLOWAAKSCHE GEBIEDEN VERDUISTERD Britsche blokkade tot Hongaije uitgebreid Saradjogfoe sprak over Turkije's houding MEISJE OVERREDEN Strijd aan het Ochrida-meer AGENDA Bioscopen 10 April Bioscopen Apotheekdiensten Drie jaar gevangenisstraf opgelegd En laat U voorlichten! In dezen tijd van textieldistributiè is de uiterste zuinigheid met kleeding en linnen goed een eisch van gezond verstand. Hoe ge langer met Uw kleeren kunt doen? Hoe ge Uw linnengoed spaart Inlichtingen wor den U gaarne verstrekt op de cursussen, georganiseerd door J (oV Ae* l - r- r- v*v' 1900.... ruischendc crinolines.... afgemeten •tappen.... schuimende bierglazen.... klomp- geklepper.... ijzeren mokerslagendrinke broersliederen deftige burgerliedendroo- mende gevels.,., harmonikadeunfjes.... bib berende gaspittenpolka.... Paardentram.... stroom.... telefoon.... ge ronk.... sirene.... jazzsyncopen.snelle voe ten.... taxi's.... automatieken.... reclame- strijd.... lichtflitsen.... verloren lippenstift.... ongeduld.... tempo.... lente 1941. Snel als het wieken der meeuwen is het Houtplein veranderd. Gelijk met het uitsterven der walmende gas lantaarns zijn de oude conservatieven uit de hooge heerenhuizen gevlucht, toen jong léven en nieuwe ideeën rebelleerden tegen de tanende conventie van den ouden tijd. De stoomwals der techniek met den verkeersduivel aan het stuur heeft de gezapigheid van dit Pleintje met de hobbelige obstakels geslecht en de straat gepla veid met het asfalt van het modernisme. In het begin van deze eeuw hingen de her bergen en tapperijen als slaperige dronkaards tegen elkaar en zoo hier en daar richtte zich een vlakke muur van een deftig heerenhüis op, even stram en koel als de „vadermoordenaar". Vooral vreemdelingen, die den Hout kwamen bewonderen, gingen hier over den drempel en deden zich te goed aan het parelende bier, dat door gemoedelijke kasteleins in de kroezen werd geschonken. Gezelligheid kende hier geen tijd, wanneer op Zaterdag paarden aaneengerijd stonden langs de witte paaltjes. De koopers liepen met ken nersblik langs de beesten; er werd getast en gehandelden als de koop met driemaal hand slag was beklonken, stevenden de heeren de „Groene Valk" binnen. De stalhouderij „Fortuin" was in die dagen •eer gerenomeerd. De eigenaar was tevens on dernemer van een wagendienst tusschen Haar lem en Zandvoort, Nog steeds bestaat die wa gendienst tusschen de bloemenstad en de bad plaats. Alleen zijn de rijtijden aanmerkelijk ver sneld en kunnen .de reizigers zich nu in de kus sens vleien, terwijl zij vroeger genoegen moes ten nemen met een hardé zitbank. Het plaveisel aan de Oostzijde van .het Plein was zeer gebrekkig. Van de Baan tot aan den hoek van den Gasthuissingel liep op ongeveer vijf meter van de huizen een soort trottoir met een rollaag, waar de steenen paaltjes stonden, die met touwen verbonden waren, wanneer het paardenmarkt was. De café's en theetuinen wa ren heel wat onaanzienlijker dan de deftige restaurants van heden en droegen ook minder buitenissige namen. De dochter van den stalhouder Van den Berg reed zelf op de verhuiswagens en iedereen, die zij tegen kwam, moest luisteren naar het schoone vertelsel over den beeldhouwer Gerrit van Heerstal. Dezelfde man, die in den gevel van „Het vergulde Anker" een allegorische voorstelling maakte van de schoone kunsten, kwam in een felkouden winternacht naar buiten om in zijn tuinen van de sneeuwmassa's beelden te vormen. De modellen begoot hij met water en liet ze bevriezen, zoodat de voorbij gangers den volgenden morgen een prachtige verzameling marmeren beelden zagen. „Het Congres van Flora" werd door voorname ingezetenen uit de stad dagelijks bezocht. Ach ter het Heerenhek strekte zich een doolhof van laantjes uit, omzoomd door geteerde schuttin gen, tuinderijen en bloembollenkweekerijen. Het beeld van het Plein is zelden zoo ingrij pend veranderd als bij het begin-van de twin tigste eeuw, toen de invloed van de electriciteit in al haar toepassingen zich deed gelden. Dit rustige en bezadigde stadsdeel, waar alleen plaats scheen te zijn voor gemoedelijkheid en kooplieden, werd spoedig overrompeld door den verkeersduivel, die alle wonderen der techniek achter zich aan sleepte en hier de revue liet passeeren. Dit vroeg natuurlijk offers van het stedelijk schoon. De snelle bevolkingsaanwas, die het directe gevolg was van deze revolutie, eischte' meer huizenmassa's, waardoor het landelijk aspect van de omgeving snel ver anderde. Op de plaatsen waar vroeger stalhouderijen stonden zijn garages verrezen en bergplaatsen voor de stalen rossen. De groote heerenhuizen hebben plaats gemaakt voor winkelcomplexen, waar vrouw Mode dagelijks haar nieuwste gril len vertoont. Nog is het Plein een dorado voor den reizen- den zakenman en den stedeling, die hier in de middag- en avonduren verstrooiing vinden in de talrijke restaurants en café's. Een temperamentvolle czardas.... flarden van een langzame wals.... of het neuriën van «en volkslied mengen zich dooreen en glippen weg in de cacophonie van het rumoerige stads leven. Niemand mist nu meer het hulppoet- De wedstrijden om het damkampioenschap van de Zaanstreek werden Dinsdagavond voort gezet met de navolgende partijen: Hoofdklasse A: Beunder—Engel 2—0. Hoofdklasse B: Steenstra—May 11. Ie klasse B: Grabyn—Vis6er, niet gespeeld. 2e klasse: SoepboerMar in us 2—0. Propaganda-klasse: A. BuisOp de Velde 20; D. J. KokDuiverman, niet gespeeld; P KokOfman. niet gespeeld; De Haas—De Boer, niet gespeeld. Propaganda-klasse B: BrandenburgDe Waard 2—0; ArendsGoor 0—2; Ekkema— Blauw, niet gespeeld; Schipper—Puat, niet ge speeld; Blauw—Arends 2—0- kantoortje, de commiezenhuisjes op de brug en de paardentram. Als zij er nog wel waren zou men zich er. alleen aan ergeren. Zelfs het bedompte en petieterige straatje dat nu nog Wagenmakerslaan heet, zien de jachtende menschen niet meer. Maar toch droomt hier nog een scheefgezakte lantaarn tegen een vuil grijzen muur van de dagen, toen op den hoek een jongeman luisterde naar het naderen van lichte trippelpasjes. Die tijd ligt al ver In het grijs verleden.. Nu is de verteerde gaspit ingedut en schrikt af en toe nog even wakker als de tramconducteur op het achter- balcon roept: „Plein, Zandvoort, Amsterdam overstappen." Maandag 14 April a s., op tweeden Paaschdag, hoopt de afdeeling Haarlem van den Neder- landschen R. K. Smedenpatroonsbond het 25- jarig bestaan te herdenken. Tevens jubileert dien dag dé heer G. Alders als 25-jarig voor zitter. Het bestuur houdt 's middags van 2 tot 3.30 uur receptie in hotel „De Leeuwerik", Kruis straat 30. Voor de uitreiking van melk- en cacaokaar ten zijn morgen, Donderdag de letters L, M, N, O en P aan de beurt. De letters C, G, I, J en K, welke heden aan de beurt waren, en nog geen kaarten hebben afgehaald, kunnen dit als nog Donderdag doen. Het Pianoconcert'op. 54. in a kl. t. van Robert Schumann vormde met de Vierde Bruckner- Symphonie het programma van dit opnieuw uit stekend bezochte Volksconcert. Dit Piano-concert is een der mooiste werken op dit gebied uit de romantische school. Over enkele jaren, in 1845. zal men er het eeuwfeest van kunnen herdenken. Zooals men weet, schreef Schumann het werk voor zijn dapper aan zijn zijde strevende echtgenoote Clara Schumann in den vorm eener Phantasie, in 1840 en maakte hij er omstreeks 1845 twee dee- len bij. aldus een cyclisch sonatenwerk schep pend. Schumann had met het eerste deel een volkomen nieuw werk geschapen. Het wonder mooie hoofdthema wordt in een meesterlijken dialoog tusschen solist en orkest, doorgevoerd en telkens ontwikkelt zich een meesterlijk vraag- en antwoordspel. De pianopartij is overal aan trekkelijk en belangwekkend, vol teere lyriek afgewisseld met forsche octaven-passages en fantasierijke neventhema's en omspelingen, vol rhythmische gratie, in het derde deel ook vol_ moeilijkheden voor het orkest, door de eigen aardige heruiolen-verdeeling. De soliste, die wij voor de eerste maal in zulk een belangrijk werk hoorden heeft zich van haar niet gemakkelijke taak met bijzondere overgave aan het werk gekweten. Haar spel was uitermate soepel en gedistingeerd, haar opvat ting vol rhythmische en ook vol dynamische verfijning, haar samenspel met het orkest uit nemend. Langdurig applaus riep haar drie-, 'viermaal terug en de vele bloemen welke zij ontving mochten een tolk heeten van den dank welke men haar wist voor haar expressieve en technische ook zoo accurate verklanking. Zij betrok Toon Verheü en zijn musici dan ook te recht in de haar gebrachte hulde. De vie.de Symphonie, door Bruckner zelf de romantische gedoopt, ging na de pauze in een tot in de puntjes verzorgde weergave. De ro mantiek, welke Bruckner bedoelt is die van het woud. Het grootech opgezette werk is een woud-symphonie. echt Duitsch van karakter, vol geheimzinnigheid en grootsch zwijgen, af gewisseld door momenten van machtsontplooiing en stoere kracht, en zich bewegend tusschen de teerste fluisteringen van den wind. en het Re- zang der vogels in de koele loover-zalen en het machtige bruisen van den orkaan door de zware boomkruinen. Het eerste deel met ziin innig- religieuze stemming werd met groote expressi viteit door het uitstekend reageerendë orkest vertolkt. Toon Verhei) weet den orkestklank te kneden en te veredelen, af te ronden ook in het machtigste fortissimo. Het tweede deel met de treurmarsch-passage, door de celli weemoedig verklankt, was eveneens prachtig van stem ming! Geestig en markant, vol lichtflitsen, als speelde de zon tusschen het loover en de stam men, kwam het derde deel tot ons. terwiil de jachtmotieven het telkens terugkeerende hal- lali-geschal prachtig van schakeering was in de wisselend krachtige en weeke toonsterkte. In het vierde deel keert, na een eenigszins duister en nevelig begin, de plechtige, statige stemming uit het eerste deel weer terug, maar wordt ook de verschrikking van het woud in nacht en storm geschilderd, geteekend door de angstig klinkende sextolen. Voor het orkest is vooral dit laatste deei vol moeilijkheden. Echter, zoo wel rhythmisch als dynamisch beheerschte het ensemble de vele moeiiUkhedep uitnemend en VERHUUR VAN WONINGEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 heeft Toon Verheij ons laten genieten van een zeldzaam gave verklanking van Bruckner's machtige toonschepping, welke hij tot in alle onderdeelen beheerschte. Langdurig en geestdriftig applaus was de be- looning voor den leider en zijn orkest voor deze zoo indrukwekkende, uiterst suggestieve vertol king. waarvoor wij hem ook van deze plaats nog recht hartelijk dank brengen. J. S. De persdienst van „Nationaal Front" meldt: Bü besluit van den Leider van Nationaal Front is de heer M. J. Elich, onder dankbetui ging Voor de door hem bewezen diensten, eer vol en op zijn verzoek ontheven van zijn func tie als Afdeelingsleider van Haarlem. Als zoodanig is thans benoemd de waarne mende Afdeelingleider, de heer J. H. Wigersma te Heemstede. Door de politie van Heemstede is aangehou den en verhoord de 19-jarigè G. W., die Ver dacht werd van diefstal van levensmiddelen bonnen. W. was belast geweest met de administratie van een jeugdkamp en had kans gezien een aantal levensmiddelenbonnen te verduisteren die hij verkocht aan een drietal knapen van 1617 jaar, die deze bonnen weer met winst verkochten aan andere personen. W. is gearresteerd en zal ter beschikking ge steld worden van dén officier van justitie. Ook de helers zijn in verhoor genomen. Vrijdag li April zullen het hoofdkantoor, de bijkantoren en agentschappen van de P.T.T. in Haarlem en omgeving na 2 uur gesloten zijn. Uitgezonderd de bijkantoren te Spaarndam en te Bennebroek, die om 3 uur gesloten zullen worden. Voor de le klase zijn de volgende partijen vastgesteld: Dinsdag 15 April, Frans Halsplein, half acht: Weijers—Marteling; Koek—Lucas; v. Schie— Spijkers; Klaverv. Wort. De 5e ronde in de 2e klasse wordt niet gespeeld in de Koning Steynstraat, maar Dinsdag 15 April. Frans Halsplein, half acht. Dan spelen: v. d. Meijv. d. Kroft; WillemseDijt; Bultink Valk; v. SoestRoode. Vrijdag 18 April, Koning Steynstraat, half acht, voor de le klasse: afgebroken partij Weijers —Blom. Voor de 2e klasse: LubbeBultink, af- gebr. p.; WillemseRoodt, afgebr. p.; Valk v. d. Meü, afgebr. p.; v. SoestDijt. Na deze partijen worden voor de diverse klas sen de standen geplaatst. De H. R. C. „Excelsior" reed haar eerste rit van de Voorjaarscompetitie. De uitslag werd: Sprints A en B-klasse: 1. B. Kleinhout, 6 pnt.. tijd 1 uur 7.15; 2. J. Walgien 5 pnt.; 3. Ch Schelfout 4 pnt.; 4. L. Schelf out 3 pnt. C-klasse: 1. H. Walgien 6pnt., 24 4/5 min.;'2. G. Evers 5 pnt.; 3. Duin 4 pnt. Junioren-klasse: 1. Bakkenhove, 6 pnt.; 2. J. Evers, 5 pnt. Geboren: 6 April: A. M. M. de Boer—de Boode, z.; 8 April G. de RuiterBrack, d.; 8 April R. van Koningsbruggen—Bos, d.; 8 April S. M. A. van EedenHolla, z.; 7 April E. LokhorstOudshoorn, z.; 8 April S. H. de Boervan der Schuit d.; 9 April A. W. de VrijerMosmans. z. Ondertrouwd.' 26 Maart: H. J. Datema en A. van der Meulen; 9 April L. G. F. van Berkel en B. Blaas; W. G. Kruithof en B. J. de Nieuwe; J. A. Teunissen en G. Ran; T. de Vries en E. van Leersum; A. M. Burger en G. Belles; H. A. Venema en A. B. Boerkool; J. A. Röben en J. C. van de Goorberg; L. A. van Weene en N. W. Carstensen; F. Halderman en A. W. Hirs; C. A. Dreijer en J. A. van Dijk; P. Oortwijn en G. M. Brandt; B. L. de Bruijn en A. M. F Clous; P. J. Smit en M. J. A. Blok ker; C. J. K. Boxman en A. M. E. Wesseling; G. W. Dekker en E. van Voorst; J. den Hartog en A. M. E. Rodenburg; D. Hanzon en J van het Nederend; J. A. G. Schuurmans en B. G. Jongste; A. Timmermans en L. G. Hoogendijk Gehuwd 9 April: M. Marchand en G. L. van Dijk; M. J. Reijnders en M. M. Boxs; J. G van de Kamp en J. G. Habich; M. L. van der Sar en R. M. Veltman; P. W. H. Wijers en J. M. Rieden; A. Evers en H. Wijkhuizen; A Tref fers en J. L. Wejj; G. C. Steenbergen en G. J. W. van Raalten; F. T. Jans en L. Smit; M. C. Boum'a en P. H. Post; J. van Twuijver en T. M. Roose; A. J. Schermer en C. Barendrecht; A. Bogtman en R. M. Gratama. Overleden: 8 April E. K. Talsma, 74 j., M. van Heemskerkstraat; 8 April J. P. Prins, 79 j., Ruijchaverstraat; 7 April H. M. van der Rijn 73 jr., Hazepaterslaan. De vierde kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft de vier mannen, die tzamen een glazenwasscher hadden opgelicht door hem voor honderd gulden een kist thee te verkoopen, die bij opening slechts een zonderling en onverkoop baar surrogaat, bestaande uit zaagsel met roet vermengd, bleek te bevatten, veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes tot tien maanden. .De verdachten W. G. en A. L., die de transactie tot stand hadden gebracht, werden conform den eisch van het O. M. elk tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De verdochten P. N en F N., die de thee geproduceerd hadden en tégen wfe de officier acht maanden had geëischt, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. acht en zes maanden. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer voYige oplaag) SOFIA, 8 April. (D. N. B.) Mlnister-presidem Filof heeft heden in de Kamer een politieke verklaring afgelegd, waarin hij begon te zeg gen, dat de keer op den Balkan legen den wii en wensch van de asmogenciheden is ontstaan, zooals de in Berlijn en Rome gepubliceerde di plomatieke documenten duidelijk bewijzen. De Bulgaarsche regeering had tezamen met het Bulgaarsche volk de toetreding van Joego slavië tot de staten der nieuwe ordening toe gejuicht. De handeling te Wtenen van 25 Maart vormde voor'Sofia een nieuwe waardevolle ver binding met Belgrado, dat met Bulgarije door een pact van eeuwige vriendscnap verbonden was. De Bulgaarsche regeering is onwrikbaar den weg opgegaan van vrede en samenwerking, 'omdat zij er vast aan geloofd heeft, dat de ge schapen atmosfeer, alsmede ce versterking dei vriendschap met de naburen, de oplossing der geschillen uit het verleden op een voor beide partijen bevredigende wijze zou vergemakke Uiken. De richtsnoer van onze buitenlandsche politiek, zoo vervolgde Filof, bestond daar in, om ter verwezenlijking van onze biufjke eischen den weg des vredes op te gaan. Wi) hebben alles gedaan om dezen vrede te vei - krijgen, ja nog meer, ook 'Jiaus nog nemer aan de oorlogshandelingen, weike tusschen Duitschland en Joego-Slavië geopend zijr, geen Bulgaarsche troepen deel. Dit feit is der regeering ce Belgrado bekend Met recht konden wij erop rekenen, dat deze onze houding naar juiste waarde zou woroen geschat. In plaats daarvan wierpen Joego-Sia- vische luchtstrijdkrachten eenige malen bom men op ons gebied en wei niet op militaire doelen, maar op open steden en op de vreed zame bevolking in net centrum van Küstendli en Sofia, waar zich onder oe gedoode en ge wonde slachtoffers voornamelijk kinderen en vrouwen bevinden. Onafhankelijk daarvan neb ben in den nacht van 2 op 3 April Joego Slavi sche troepen, zonder de minste uitdaging on zerzijds, gerudmen tijd onze grensposten over vallen. Gisteren en vannacht hebben zij op nieuw met vrij .sterke afdeeiingen onze grens posten aangevallen. Heel Bulgarije volgt thans met mgehouder adem de oorlogshandelingen, welke zich in Ma cedonië afspelen. Er worden gebeurtenissen voorbereid, welke voor het geheele Bulgaarsche volk van geweldige beteekems kunnen zijn. On ze eerste plicht is, rustig en kaan te blijven zooals op dergelijke historisch ernstige oogen- blikken onvoorwaardelijk noodig is. De regee ring staat op haar post. 21) volgt volkomen rustig en aandachtig de ontwikkeling van de gebeurtenissen en is bereid zoo noodig -ie eer de rechten en de belangen van het Bulgaar sche volk met alle ter beschikking staande middelen te beschermen. De rëgeering is ervar overtuigd, dat zij bij het vervullen van naai zware en verantwoordelijke taak kan rekenen op den eensgezinden steun van de volksverte genwoordiging en van het geheeie Bulgaarsche volk. LONDEN 8 April (Reuter). In zijn in het Lagerhuis gehouden toelichting op de Engel- sche begrooting heeft de Britsche minister van Financiën, Kingsley Wood, o.a. verklaard dat de inkomstenbelasting tot 10 shilling per pond sterling, dus tot de helft van het inkomen, verhoogd zal worden. Het belastingvrije inko men wordt van 120 t>ot 110 pond sterling per jaar verlaagd. Ook op ander gebied wordt een reeks begunstigingen 'ingetrokken. Het aantai belastingbetalers wordt met twee millioen ver meerderd. De oorlogswinstbelasting van 100 procent, die voor naamlooze vennootschappen geldt, bljjft bestaan. Echter wordt 20 procent der betaalde belasting in een fonds gestort, waaruit na den oorlog gelden verstrekt worden voor den wederopbouw. Als reden voor zijn nieuwe belastingen gaf de minister op. dat hij de koopkracht der bevol king met alle geweld omlaag moet houden, ten einde een Inflatie te verhinderen. Het eenige middel daartoe vormen de voorgestelde belas- tingverhooglngen. Zij dienen er niet alleen toe om credieten voor het herstel na den oorlog ter beschikking te hebben De minister wees er ook nog op dat de reseives aan goud en dol lars door de aankoopen in het buitenland uit zonderlijk zwaar zijn aangetast, omdat deze zorg pas is weggenomen door de Amerikaansche l^en- en pachtwet. De commissaris van politie te Ede verzoekt in verband met den moord te Renswoude in lichtingen over den persoon, die den naam Hel mut Wetzko draagt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS IN ITALIË, 9 April. (Stefani.) Com muniqué nr. 306 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Aan de Julische grens hebben onze voor uitgeschoven detachementen Kranjska Go-ra in het dal van de Save bezet. In Albanië, aan het Joego-Slavische front, bedrijvigheid van kleine detachementen. Wij hebben talrijke krijgsgevangenen gemaakt met hun wapens. Aan het Griekache front hebben wij een vijan delijken aanval van plaatselljken aard afge slagen en eenige honderden krijgsgevangenen emakt. Onze bombardementsformaties hebben te Sebenico voor anker liggende viooteenheden en watervliegtuigen aangevallen. Een schip van middelgroote tonnage werd getroffen. Verschei dene watervliegtuigen, gemechaniseerde strijd middelen en barakken werden beschadigd. In stallaties van de iuchtbases Divulje en Vodice zijn gebombardeerd en kregen ernstige schade. Andere toestellen van ons luchtwapen hebben gemechaniseerde colonnes, vrachtauto's en ravi- tailleeringscolonnes aangevallen. In Cyrenaica zetten de Italiaansch-Duitsche strijdkrachten na in een schiterende manoeuvre den weerstand, die geboden werd door vijande lijke gemechaniseerde detachementen en die vooral sterk was te Msus enMechilli, na de herovering van Derna de achtervolging van den vijand voort en zijn bezig met de zuivering van het uitgestrekte gebied, dat opnieuw bezet is. Eenheden van het Duitsche vliegercorps heb ben concentraties van troepen en gemechani seerde colonnes van den vijand gebombardeerd en mét mitrailleurvuur bestookt. In Oost-Afrika heeft de vijand opnieuw krach tig den aanval ingezet in den sector van Mas sa wa. In de andere gebieden is de toestand in zijn geheel ongewijzigd. Een van onze motor- torpedobooten heeft een zware Engelsche kruiser op de Roode Zee getorpedeerd. PRESBURG, 8 April. (D.N.B.) In Slowa kije is voor de gebieden Presburg, Neutra, Grang, Tatra en Oöst-Slowakije volledige verduistering verordend. Volgens een bericht uit Londen heeft het Bngelsche ministerie voor Economische Oor logvoering bekend gemaakt, dat Engeland voort aan Hongarije als een „door den vijand bezet land" zal beschouwen. Associated Press ver klaart naar aanleiding hiervan, dat daarmede de Britsche blokkade tot Hongarije wordt uit gebreid. ANKARA, 8 April (D.N.B.) Radio Ankara heeft heden bekend gemaakt, dat de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjo- gloe, in de Nationale Vergadering gesproken heeft over den buitenlandschen politieken toe stand. Zijn verklaringen werden goedgekeurd. Dinsdagmiddag is het vierjarig dochtertje van den heer J. H., te Den Hoorn, gem. Leens, spelenderwijze onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Volgens ooggetuigen treft den chaffeur van den auto geen schuld. BOEDAPEST, 9 April (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het Hongaarsche Tele graaf-agentschap M.T.T. hebben de Joego-Sla vische luchtstrijdkrachten Dinsdagmiddag ge poogd een nieuwen aanval op Pees (Fünfklr- chen) te doen. De Hongaarsche afweer dwong de Joego-Slavische aanvallers echter terug te keeren. Bij het Hongaarsche plaatsje Ujpetera werd een Joego-SIavisch vliegtuig door de Hon gaarsche luchtdoelartillerie neergeschoten. Van de drie leden der bemanning werden er twee edood. De derde inzittende is zwaar gewond in het militair hospitaal te Pees opgenomen. Uit Rome meldt het D.N.B., dat de pogingen der Joego-Slavische en Grieksche strijdkrachten om de Italiaansche stellingen aan het Meer van Ochrida té nemen, ten einde op deze wijze een verbinding tusschen de twee legers tot sta na te brengen, volgens den bijzonderen correspondent van het Italiaansche blad „Messaggero" zijn mislukt. Terwijl de Grieken in den sector van het 6e Italiaansche leger na een krachtige artillerie- voorbereiding herhaalde malen vergeefsche aan vallen deden, welke ten doel hadden de Italia nen te verdrijven van den oever van het meer van Ochrida, werd ook een Joego-Slavische po ging verijdeld om den straatweg bij Lin in bezit te nemen. Gebouw St. Bavo; Bakkersbond, 8 uur, Be stuur Bouwvakbond, 8 uur, Fabrieksarbeiders, 8 uur, Bestuur Spoorwegpersoneel 8 uur. Jeugd- Metaalbewerkers, 8 uur, Proza en Poëzie, 8 uur, R.K. Bridgeclub Haarlem, 8 uur, Verbond van Speeltuinvereenigingen, 8 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Expositie van werken van Hugo de Groot, 10 tot 5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van werken van Albert Arens en H. J. Wesseling. Rembrandt: Variété-programma 2.30, 7.30 uur. Cinema Palace: „De laatste ronde", 11.30, 1.30 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Zijn beste vriend", 11.20, 1.30, 3.45 6 30 en 8.45 uur. Frans Hals; „Het Congres amuseert zich" 2.30, 6.30 en 9.45 uur. Spaarne: „Vivere" 8 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Expositie van werken van Hugo de Groot, 10 tot 5 uur. - - Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van werken van Albert Arens en. H. J. Wesseling. Rembrandt: Variété-programma 2.30, 7.30 uur. Cinema Palace: „De laatste ronde", 11.30, 1.30 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor; „zyn beste vriend", 11.20, 1.30, 3.45 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Het Congres amuseert zich" 2.30, 6.30 en 9.45 uur. Spaarne: „Vivere". 8 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596: Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Heemsteedsche apotheek. Binnen weg 98, Heemstede, tel. 28197. Het Bossche gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen - den fabrieksarbeider Van E. uit Oss, die in den nacht van 12 op 13 October van het vorige jaar bij een vechtpartij den arbeider Den Brok met een mes in de borst heeft gestoken. Den Brok is aan de ge volgen overleden. De rechtbank had Van E. wegens doodslag tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie, die zes jaar gevangenis straf had geëischt, teekende hooger beroep aan. Bij de behandeling in appèl eischte de advo caat-generaal wegens doodslag een gevangenis straf van vijf jaar. Het hof heeft Van E. thans veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. 1) De Commissie i.z. Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding, Bezuidenhoutschewêg 67, Den Haag. A dj 2} De Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande. 3) Het Nijverheidsonderwijs voor Meisjes. Bovendien stelde de Nederland- f sche Vereen, voor Huisvrouwen een uitnemend en geillus- J? treerd boekje samen: Het Textiel A.B.C. Schaf U JC v*c <V dit boekje aan. Het be vat 68 pagina's met nuttige wenken. Gebruik neven staande cou pon voor Uw bestelling! v- •Jsïi" "öiÖN. w MJBUCATIEVASH i l i .Min i iliiüll'i ni-tv-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2