UIT DEN OMTREK Beursoverzicht SAMBO OLIFANT BEURS VAN AMSTERDAM vestigingswet i Voor alkander berta ruck lieslemd WOENSDAG 9 APRIL 1941 MARKTEN WOENSDAG 9 APRIL 1941 BEVERWIJK T uinbouwstudieclub Bloemententoonstelling in miniatuur HILLEGOM RESA - ARNHEM HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN Distributie van eieren Ophalen huisvuil IJMUIDEN NIJVERHEIDSAVOND. SCHOOL Uitreiking der diploma's 486e STAATSLOTERIJ Postdienst tijdens Paschen Bij alarm binnenblijven Algemeen gedrukte markt. A merikaansche certificaten gevoelig lager. V er der verloop t - De junioren van de Tuinbouwstudieclub Be verwijk en omstreken hadden gisteravond voor een aardige verrassing gezorgd. In de zaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum", waar de leden vergadering gehouden werd, hadden zij een bloemententoonstelling in miniatuur aangelegd, volgens het project van de groote tentoonstel ling, welke het vorig jaar gehouden is Het was een órigineele gedachte, die bovendien heel goed was uitgewerkt zoodat de leden zoowel ais de jury, die later het kleurige geval te be- ©ordeelen kreeg, er vol lof over waren. Het eerste deel van de vergadering was ge- Wijd aan de beantwoording van een vraag om trent de beste soorten tulpen en narcissen voor vroegbloei, waarover de heer A. v. d. Wel in lichtingen verschafte. Hierna deelde de voorzitter, de'heer R. W. A. Muijen, mede, dat het ledenaantal de 100 heeft bereikt. Het bereiken van dezsn mijlpaal gaf hem aanleiding, in gedachten even te rug te gaan tot de oprichting van de studie club, nu 3 jaar geleden. Men was toen van meening, dat deze vereeniging in een behoefte zou voorzien en dat hijgoed werk zou kunnen doen. De praktijk heeft bewezen, dat die meening juist was. De heer Muijen riep het honderdste lid, den heer Amse, een hartelijk welkom toe- en bood hem, onder luiden bijval der vergade ring, een mooie Azalea aan. Vervolgens verrichtte de jury haar taak en sprak allereerst haar bewondering uit voor het werk der junioren, Nellie v. d. Wel, Henk v. de Wel, Piet v, d. Meij en Nico v. d. Wel. Het mooie werkstuk kreeg het hoogste aantal pun ten toegewezen De voorzitter deelde mede. dat tiet bestuur zal overwegen, dergelijke inzen dingen apart te beloonen, daar zij door het puntenstelsel eigenlijk niet voldoende worden gewaardeerd. De keuring van de overige inzendingen had het volgende resultaat: Jeugdgroep: Drjjfschaal H. v. d. Wel 8 P-l Narcissen Nellie v. d. Wel 8 p.: Hortensia's Ni co v. d. Wel 10 p.; Narcissen Piet v. d. Meü 6 en 8 p. Leden: collectie tulpen van J. Slotemaker 8 P-. vaas tulpen van A. Martens 9 p.; Freesia's van G. ft. d. Wel 8 d.; Anemonen, Salomonszegel enz. van A. v. d. Wel 9% Pd vaas tulpen van P. Hilbers 8% p. „,,oorie Hierna hield de heer J. C. Grot een üausen piet lichtbeelden over rozencultuur, rosar a bloemwerken. Allereerst toonde de he^r het winnen en voortkweeken van nieu e ten. waarna hij op het witte doekprachtg voorbeelden van rosaria en rozentuinen het To, ,10, bloemwerken, waarin rozen vormden der vergadering besprak de he^r N Hommes de wenschelijkheid om in de zomermaanden keuringen te houden van smj- H™*men van den kouden grond en het organi seren van b.v. een twee-daagsche tentoonstel ling, zoodat ook het publiek van de mooiste en besté voortbrengselen op dat gebied kan ken nisnemen. De voorzitter zegde toe, dat met dergelijke keuringen dezen zomer een proef zal worden genomen. Van het resultaat zal afhangen, of daaraan een tentoonstelling kan worden ver bonden. Bloembollencultuur De Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur vergaderde Dinsdagavond in Hotel Sistermans, onder voor zitterschap van den heer W. Jonkheer. De voorzitter herdacht in zijn openingswoord de leden, die in 1940 zijn overleden, n.l. de hee- ren G. Biemond, J. Veldhuizen van Zanten, J H. v. Waveren, Walter v. d. Schoot; C. A. v. d Schoot en S. Uitendaal. In het bijzonder her innerde spr. aan» het verl'es, dat het bloemen- vak heeft geleden door het overlijden van den heer J. Veldhuizen van Zanten. Voor de belan gen van het vak stond hij steeds op den bres De overigen Varen trouwe leden der véreeni- ging. Zij allen rusten in vrede. De aanwezigen hoorden deze rede staande aan. Daarna gaf de voorzitter een kort overzicht van den gang van zaken in het afgelooperi jaar. Het jaar 1940 was geen gunst g jaar voor de vereeniging en de vooruitzichten zijn nog niet rooskleurig, ook niet wat betreft de ver grooting van het areaal. Het hoofdbestuur is er niet '.n geslaagd een hoogeren prijs vastgesteld te krijgen voor de zandaardappelen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental iets verminderde en thans bedraagt 418 leden. Ook financieel ging de vereeniging achteru't door een nadeelig saldo van 33.06. Een bedrag van 870.34 bleef nog in kas. De heer C. J. Bakker bracht verslag uit vat de beurs-commissie. H eruit bleek, dat de beurs gemiddeld door 93 personen werd bezocht. In vorige jaren was dit aantal 130 a 140 personen Het bestuur werd gewijzigd door het bedan- V RAAGT ONS PROSPECTUS middenstandsdiploma Kruideniersdiploma Manufacturenbrevet (Bekende schriftelijke cursus) ken van den voorzitter, den heer Rijnveld, en de benoeming van een nieuwen voorzitter :n den persoon van den heer J. v. Til—Hartman. De secretaris bracht in herinnering de ge legenheid tot bet exposeeren van bloemen op de beurs. Met algemeene stemmen werd de heer O. J Bakker herkozen tot lid van de H'llegomscne Beurscommissie. Aan den Rijicstuinbouwwintercursus werd een subsidie van 25 toegezegd. Tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden de heeren W Murk en C Freriks benoemd met als secundi de heeren D Nieuwenhuls en C. Schrama. De beschrijvingsbriei voor de algemeene ver gadering werd daarna onder de loupe genomen Deze beschouwing gaf aanleiding tot eenigi bijzondere opmerk ngen. De heer C. Freriks verzocht het bestuui er op aan te dringen, dat de nieuwe prijzen zoo spoedig mogelijk ter kennis gebracht worden De handel wacht daarop. De voorzitter meende, dat deze prijzen wel niet voor Juni—Juli bekend zullen worden ge maakt, zoowel voor het binnenland als het bui tenland. De heer C. J. v. Til verzoekt het bestuur allo pogingen in het werk te stellen om gedaan te krijgen dat deze streken slechts die groenten of boonen te verbouwen zullen krijgen, welke hier verbouwd kunnen Worden. De voorzitter zegt dit toe en wijst er op, dat dp commiss'e, die deze zaak in handen heeft, de zaken heeft vastgesteld. Men krijgt binnenkort bericht, wat men moet verbouwer en of de grond daarvoor geschikt is of niet. De heer W. Murk meende, dat er nog we! iets aan te doen is. Hij ondersteunde hetgeen de heer C. J. v. Til naar voren heeft gebracht. De voorzitter wijst er op, dat de eomm'ssle reeds heeft bereikt, dat er van de 1500 H.A„ welke verbouwd moeten worden, thans 600 H.A. overblijven. Hiermede is de grens bereikt. Spr ontraadde verdere actie. De vergadering: ging hiermede accoord. De heer C. J. 'v. Til vraagt naar de concen- trat'eplannen der vereenigingen. De voorzitter zeide, dat alles voorlopig blijft zooals het thans is. Iedere organisatie blijft zelfstandig. De heer C. J. v. Til vreesde, dat er te weinig arbe'ders zullen zijn als de oogsttijd aanbreekt, omdat er zooveel arbeiders in het buitenland werken. De voorzitter zeide. dat er in het buitenland meer geld wordt verdiend. Het bestuur zal aan dacht aan dit punt wijden. Daarna volgde sluit ng. Burgerlijke stand. Geboren: A. J. de Graaf- v. d. Lee (d.); P. E. Kors-Schmitz (d.). Getrouwd: Th. R. de Boer—A. Schouten. Overleden: L. Siivis 94 j., wedn.; E. C. M Kamphuijs 52 j„ geh. Bloembollencultuur. Onder voorzitterschap vta den heer Jos. M. J. Braam vergaderde Dinsdagavond de afdeeling Heemstede van de Algemeene Vereeniging van bloembollencultuur in Hotel Hof van Heemstede. Als afgevaardig den naar de vergadering te Haarlem werden ge kozen de heeren Jos M. J. Braam en j. D. Dix en als plaatsvervanger de heer P. Nelis. De jaarstukken werden goedgekeurd. Er' kwa men verder geen belangrijke zaken ter sprake. Een ambtsjubileum. Dinsdag 15 April zal de heer H. G. v. Gurp, meesterknecht, bij de firma Carl v. Empelen, alhier, 25 jaar in dienst zijn bij deze firma. De jubilaris werd geboren te Breda, en kwam op 15 April 1916 in dienst bij den vprigen fir mant, den heer P. v. Empelen. Hij heeft den groei van Heemstede medegemaakt, en Vele fraaie tuinen zijn aan zijn zorgen toevertrouwd. Jarenlang is hij ook voorzitter van de onder linge tuinliedenvereeniging Aerdenhout en om streken. De jubileumdag zal voor hem zeker niet on opgemerkt voorbij gaan. Sport praatje Al komt Santpoort 1 door haar minder gespeelde wedstrijden iets achter af, door de overwinning op de club van de bovenste plaats, n.l. Zandvoort, zijn haar pa pieren aanmerkelijk gestegen en het ziet er naar uit, dat de clubs Santpoort, Zandvoort, Kinheim en Beverwijk nog een geduchten strijd zullen voeren om den zoo begeerden titel. A.s. Maandag ontvangt Santpoort 1 Bloemendaal. Er kan gewonnen worden, doch laat Santpoort de bezoekers niet onderschatten! Voor deze ontmoeting verschijnt Santpoort met C. Nijs- sen, doel; J. Nijssen en D. Nijssen, achter; Maarschalk. C. Tromp en Slok, midden; Ooster- holt, T. Tromp, Bakkum, Kaldenbach en Wïj- ker, voor. Programma Maandag 14 April: Santpoort 1— Bloemendaal 1, 2 uur; Zandvoort 2Santpoort 2, 12 uur; D.S.S. cSantpoort a, 2 uur; I.E.V. b —Santpoort b, 12 uur; Santpoort 3—N.A.S., 12 uur. De leider van den Distributied'enst maakt bekend aan pluimveehouders, dat zij, om in aanmerking te kunnen komen voor voedertoe wijzingen, van 7 tot en met 12 April 1941 alle bonnen nos. 61 tot en niet 100 van de bonkaarten algemeen van zichzelf, hun gez'n en inwonend personeel bij den distributiedienst moeten in leveren tegen ontvangstbew'ijs. Het ontvangstbewijs moet door pluimveehou ders, die voedertoewijzingen van of namens den Provinc'alen Voedselcommissaris ontvangen vóói 16 April 1941 bij den plaatselijken bureauhouder ingeleverd worden. Pluimveehouders, die voe der betrokken op zg. winkellijsten, moeten de ontvangstbewijzen vóór 16 April 1941 inleveren bij de sectie Bijzondere Diergroepen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Zij, die niet voldoen aan bovenstaande bepa lingen, zullen na 28 April 1941 niet meer in aanmerking komen voor voedertoewijzrigen. De plaatsvervangend directeur van den ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst verzoekt ons te willen mededeelen, dat in ver band met 2en. Paaschdag het huisvu'l in de geheele gemeente Velsen een dag later dan normaal Zal worden opgehaald. In de Nijverheidsschool aan de Priniostraat vond gisterenavond de uitreiking plaats van de diploma's. De- d recteur, de heer H, J. Zeeman, sprak het welkomstwoord en wenschte de leerlingen geluk met het door hen behaalde diploma. „Denkt nu niet, dat ge er met dit diploma zijt, integendeel, laat het behalen van dit di ploma voor u allen een spoorslag zijn om op den ingeslagen goeden weg voort te gaan, want vergeet niet, aldus spr., dat kenn:'s macht is en dat dit het eenige is wat niemand u kan ontnemen. Spr. bracht den leerlingen een woord van hulde voor hun discipline en de moeilijk heden die velen hebben moeten overwinnen in verband met de verduisteringsmaatregelen. In het bijzijn van het college leeraren reikte de directeur den geslaagden het door allen zoo begeerde, einddiploma uit. Hierna nam directeur Zeeman offic'eel af scheid. van den heer P. J. de Mooy, die vanaf 1925 aan het ambachtsonderwijs in onze ger meente verbonden is geweest. Spr. memoreerde zijn pretligen omgang met zijn collega's en de leerlingen en zijn groote deskundighe'd op on derwijsgebied. Deze waardeerende woorden wer den door de leerlingen met een krachtig applaus ondersteund. De heer P. J. Mooy dankte den heer Zeeman voor deze eenvoudige doch treffende hulde. Het deed spr. leed het onderwijs te moeten verlaten, daar hij steeds met veel ambitie onderwijs ge-' geven heeft en op een uitstekende samenwer king met den drecteur, zijn collega's en de leerlingen kan terugzien. Ook de heer De Mooy wekte de geslaagden nog eens ernstig op, om zich verder te ontwik kelen teneinde een goede positie in de maat schappij te veroveren. D recteur Zeeman uitte tenslotte den wensch, dat de heer De Mooy nog vele jaren van zijn pensioen zou mogen genieten. Voor het diploma Machinebankwerker slaag den: J. v. Duy ven voorde, K. Keuris, R. M. Wil jouw, P. J. v. d. Linden, J. N. Otto, F. Zwa nenburg, P. v. d. Braber, J. Voogd. M. Gerrits, G. J. Kuypers, D. Houtkooper, P. Troost, B. H, de Jong, J. Bekker, L. C. Broek, W. Duller, J. Duineveld. Afd. Timmeren: S. de Boer, W. v. Gastel, M A. G. Knapen, G. Koeman, S. Bouma. J. A. Zuurbier F. Leiitcher, H. L. den Haan, W Hoefakker, J. de Witte, J. M. Boom. G. P Gaarthuis, A. v. Riessen, C. Dekker. A. M Bouchier, J. P. Kraayeveld, P. N. de Haan, C de Boer, H. Butter, J. P. Gaarthuis. Afd. Schilderen: J. W. Piebenga, J. H. de Jong. G. Verbeek, D. Asjes, H. Evenhuis, W. de Korver. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielherstellen: M. Ritskes, H. Kort, J. Kramer, W. Kremer, K. Oudshoorn, J. Beentjes. Afd. Electrotechniek: N. Winkel, L. A. Jongsma, R. Beyer, H. P. Servaas, A. H. Smit, J. Zaal, S. J. Rumping, S. M. Fasma, J. O. v Opbergen, L. Groen, D. Carati, A. Visser, L. E Gouda, J. J. Epskamp, T. H. Bakker. (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 9 April 1941 Hooge Prijzen f 20.000.— 19760 f 5.000.— 6105 f 400.— 4172 f 200.— 5909 f 100.— 2119 Pryzen van f 30. 1042 1539 1782 1990 2087 2090 2143 2283 2556 2596 2663 2728 2950 3011 3782 3859 4169 4185 4523 4985 5122 5170 5178 5533 5772 5834 6091 6773 7047 7082 7266 7375 7418 7669 7791 7847 8749 9299 9734 9820 9889 10663 10704 11868 11981 12218 12318 12539 12741 12822 12832 12852 13237 13406 13511 13913 14023 14338 14835 15080 15204 15370 15387 15489 15848 16052 16212 16669 16814 16833 17164 17354 17422 17700 17858 18480 18490 18703 18725 18744 18838 18948 19005 19273 19681 19728 19936 19939 19942 20025 20246 20688 21102 21517 21933 De directeur van het Postkantoor verzoekt ons te willen mededeelen, dat op de beide Paaschdagen de postdienst geheel als op andere Paaschdagen uitgevoerd zal worden. Op 2en Paaschdag zal één briefpostbes'elling en één pakketpostbestelling plaats vinden. Tijdens het jongste luchtalarm begaven velen zich op den weg, hoewel het „alles ve'lig sig naal" nog niet gegeven was. Het gevolg hiervan was, dat vele tientallen personen bekeurd wer den. Men blijve dus binnen, totdat het „alles-veilig- signaal" gegeven is. Amsterdam, 9 April 1941. Na de publicatie van de nieuwe beursvoor- schriften, welke een regeling bevatten voor de afwikkeling van prolongaties en premie-affai res ten aanzien van Amerikaansche certifica ten, rees al aanstonds de vraag, hoedanig de beurs gedurende de dagen, dat de officieele han del in deze waarden wordt vrijgelaten, dit is van heden tot en met 30 April as., hierop zal reageeren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de genen, die geen prolongaties hebben loopen met een onderpand van Amerikaansche certifi caten, er van afzien hun bezit aan deze effec ten niet langer aan te houden en na 1 Mei as. niet onder vergunning willen handelen. Na 1 Mei as. vervalt de noteering in de prijscourant, zoodat er absoluut geen controle meer bestaat op den gang van zaken. Of an deren in deze dagen tot liquidatie van hun be zit zullen overgaan, valt ook moeilijk vooruit te berekenen. De aandacht moge er op worden gevestigd, dat velen reeds lang aan den dollar een hoogere waarde ten opzichte van den gul den van 1.88% hebben toegekend, waarvan men het bewijs ziet in het feit, dat vele Amerikaan sehe fondsen op de Amsterdamsche beurs ver hoven New Yorksche pariteit zijn uitgeloopen Zoo o.a. noteerden Steels ten onzent oo 3 April j.l. 5834, terwijl berekend naar den dollar van 1.88% de noteering uitkwam op 45 yt, Bethl Steel 76% tegen 62 Republic Steel, 21-% tegen 1834, Anaconda 25% tegen 21 terwijl de lijst over de geheele linie eenzelfde beeld te zien gaf. Afgewacht moet worden of men thans de New Yorksche pariteit zal benaderen door ver koop van bezit, of men in staat zal zijn, dit bezit in de trommel te bewaren, in afwach ting van de verdere ontwikkeling. Voor kapi- Even later hoorde hij: „Oehoe, oehoe", en lange Jan tuimelde voor de voeten van Flip. „De uil kon me haast niet houden," zei Jan bevend vian angst. De uil ging op een groote cactus zitten om uit te rusten. „Dat groote raam daar voor je, dat is de kamer van den sultan," vertelde hij aan de jongens. Toen verdween de uil weer. Samen stonden ze onder het raam van de kamer waar de sul tan lag. In een oogenblik waren de jongens langs een sterken stengel omhoog geklommen en zaten nu ln de vensterbank. Daar bleven ze even zitten om uit te rusten en te bespreken wat ze Tterder moesten doen. Ze verkeerden nog steeds in de meening, dat Sambo op een of andere manier in het paleM gevangen gehouden werd. taalkrachtigen is dit geen bezwaar, maar voor anderen kan dit renteloos en dubieus bezit moeilijkheden opleveren. Voor degenen, die verplicht zijn hun prolon gaties af te wikkelen, zijn thans de onderpand koersen bekend gemaakt, berekend naar een dollarwaarde van 188. Om dezelfde voorbeelden als hierboven genoemd aan te halen, komen Steels op 46%, Bethl. Steel op 63%, Republic Steel op 14% en Anaconda's op 20%. Hieruit blijkt, dat voor velen bij de afwikkeling hunner leeningen grootere moeilijkheden ontstaan, dan wanneer als onderpandkoersen mochten gelden de belangrijk hoogere koersen van 3 April j.l. Als verzachtende omstandigheid geldt echter het feit, dat tijdruimte wordt verleend bij de af lossingen. De eerste aflossing moet in Juni a s. plaats vinden met 10 pCt. en de daarop volgende maanden met 15 pCt., zoodat vóór het einde van net jaar de prolongaties zullen zijn afgewikkeld. Onder den invloed verkeerende van den nieuw geschapen toestand opende de beurs heden in een zeer kalme houding en was de stemming on der leiding van Amerikaansche waarden ge drukt. Over de geheele linie vielen belangrijke koersverliezen waar te nemen, waarbij viel op te merken, dat het aanbod niet overweldigend groot was. Op de Amerikaansche afdeeling paste men zich zooveel mogelijk aan de New-Yorksche pariteit aan, waarbij men tevens met de af wikkeling van prolongaties heeft rekening te houden. De markt bewöog zich echter nog boven pai-iteit, maar was toch gevoelig lager ten opzichte van het Jéoerspeil van 3 April jJ. Steels o.a. boekte een daling van 89 dol lar op 49%50%Bethl, Steel gaf op 68%69 7 a 8 dollar prijs. Republic Steel verloor op 17% 4 dollar, Anaconda Copper op 22'4 3%, Kennecott op 30% 2%, Carfoundry, General Motors, Vliegtuigaandeelen ondergingen het zelfde lot, terwijl van Spoorwegshares Illinois Central 1% dollar prijsgaf. New-York Central Pennsylvania VA, South. Pac. 2% en Railw. 21/7 pet. Op de locale markt bleef de handel vooreerst eveneens bëperkt. Overal was vraag uitgeslo ten, waardoor hej aanbod van overwegenden invloed was. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklij ke Olie 11% lager op 261, maar op dit ver laagde peil trad aanstonds herstel in van 3 pet. Shell Union en Tidewater moesten 1 dollar prijsgeven. In den Suikerhoek opende H.V.A. 13% lager cp 464, waarna herstel Intrad van 3 pet. Vorsten landen cultuur werd ongeveer 2% pet. lager verhandeld en voor Javasche cultuur en Nisu werden zwakkere prijzen geadviseerd. Rub- beraandeelen waren uiteraard ook niet geani meerd. Voor A'dam Rubber viel een reactie waar te nemen van 5 pet. Tabakken ontkwamen aan den invloed even min. Oude Deli leed een verlies van 7 pet. Deli Batavia liep 5 terug en Senembah 8 9 pet. Scheepvaartaandeelen werden ook door een aanbod beïnvloed, terwijl alle vraag ontbrak. Dientengevolge werd Scheepv. Unie 4 pet lager verhandeld. Booten 3, Holl.-Amerika Lijn 2% en Japan lijn 3 pet. Binnenlandsche industrieelen maakten geen uitzondering. Unielever bewoog zich op 4 pet. lager peil Aku verloor a Philipslam- pen liepen 5 a 6 terug. Aand. Nederl. Ford waren zeer flauw op het verlaagde dividend van 8 pet. tegen 20 pet het vorig jaar. Het fonds werd ruim 20 pet. lager gelaten. De Nederl. Staatsfondsenmarkt was ook niet geanimeerd maar niet flauw. De nieuwe lee ning boekte een reactie van 3/8. Het verder verloop was aan weinig verande ring onderhevig en overal bleef de handel kalm. Amerikaansche Staalfondsen brokkelden nog iets in koers af, maar vonden hierna weer eenig herstel. Konihkiyke Olie kon 2 a 4% monteeren, waarna weer een reactie volgde van 1 a 3. H.V.A. trok 1 a 3 aan. Oude Deli, Senembaii en Deli-Batavia boekten verbeteringen van 2 a 3, A'dam Rubber gaf nog 4% prijs cm 2 a 3 te herstellen. Scheepvaartaandeelen trokken een kleinigheid in koers aan. Phiiipslampen bewogen zich om en nabij de openingsprijzen. Nederl. Staats fondsen verliepen ook zeer kalm met weinig verandering. Prolongatie 2 y, NOORDSCHARWOUDE, 9 April. 125700 kg. Roo- de kool 8 50 12S400 kg. Gele kool 7.20, 274C00 kg. Deensche Witte kool 6.30, 1550 kg. Bieten 4 50. BROEK OP LANGENDIJK, 9 April, 107000 kg. Roode kool 8.50, 35200 kg. Gele kool 7.20. 135400 j. Deensche Witte kool 6.30. WOERDEN. 9 April. Aanvoer 10 partijen kaas: le kwal. met R.M. 41.50. Handel vlug. ZWOLLE, 9 April. Veemarkt. Aangevoerd werden 25000 kipeieren 1.07 per kg. Huiden. Koe nuiden 131/2 ct., pinkenvellen 141/2 et., stie- renvelien 9 1/2 ct., vette vellen 26 ct., grasvel- ïen 23 ct. per pond, paardenhuiden 8.50 per st. Handel regelmatig. Veemarkt. Aangevoerd 1428 stuks, t.w. -715 runderen, 71 graskalveren, 410 nuchtere kalveren. 64 schapen, 7 lammeren, 3 eiten, 103 schrammen, 55 varkens. Men be steedde voor neurende en versch gekalfde koeien 320410, dito vaarzen en schotten 200320, gustekoeien voor de vetweide ol stal 230—325, dito vaarzen 225275, voorjaarskalvende koelen 375375, 1 1/2-jarige pinken 140190, schapen 5075, lammeren 4560, 6-weeksche biggen 13 —17, 14-weeksche biggen 17—21 per stuk. Overzicht: Gebruiksvee handel stug, weinig aanvoer.: Schapen en lammeren weinig aanver, prijzen stationnair. Biggen, loopers,. magere varkens en vette varkens weinig aanvoer, prij zen stationnair. BEVERWIJK 8 April. Bloemenveiling 't Cen trum. De prijzen waren als volgt: Couronne d'Or 2746, Prins 2834, Duch. oe Parma 4048, div. Tulpen 1640, Idem Narcissen 1020, Druifjes 820. IJMUIDEN, 9 April. Visch. Schar 40.00, klei ne Schar 17.50, kleine Schol 43.0078, Pufschol 14—37.50, alles per 50 kg. Spiering 7580 cent per kg. KUSTVISSCHERS (OPEN BOOTEN) IJm.: 326 20.—, 328 20.—, 307 16.—, 386 18.—, 337 14.—. HILVERSUM, 9 April. Boter 2.30 per kg. Eieren 78 cent per stuk. Oude kaas 7075, belegen kaas 65—70 cent, jonge kaas 60—65 cent per pond. Tamme konijnen 2.006 per stuk. Staatsleeningen Vorige Slotk. 96 I 4% Nederl. 1940 II 4 Nederl. 1941 97 3% Nederl. 1896—05 79 J 3 pet. Nederl 1937 82} 3—3% Nederl 1938 87-jV 2% N.W Schuld 68 3% Indië 1937 89 Banken Koloniale Bank 199 Ned. Ind. HandelsbU9 J Cert Handel-MiJ138 Industrieën Unilever 131} Calvé Delft 77 Alg Kunstzijde 1241 Van Berkel's Pat 47 Philips 232 J Ned. Ford 332 Fokker Industrieën Buitenland 1901 Anaconda 3/4 Kennecott 3/4 3/4 Bethlehem Steel U. 3. Steel 3/4 Rep. Steel 3/4 Intern. Nickel 3/4 N. Am. Aviation 3/4 Am. Car. Foundry 3/4 General Motors 3/4 Am. Enka 3/4 Petroleum Kon Olie 272 i Continental Oil 1/4 17 Shell Union Oil 3/4 11 I Onderhands- en executiekoers 251 33} 76 5 Si 21 26 12 i 26 1 47 45 Siotk. Heden 96} 971 791 821 87 68 1 891 200 136 138 129 77 124 46 2271 305f 190 22| 30} 68 1 501 17 1 23 1 li i 23 42 42 266 15} 10} Vorige Slotk. Siötk. Heden Tidewater 3/4 Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau 120 V 1 C O. Intercontin Rubber 3/4 Scheepvaart Holland—Amerika Lijn Suiker H V A. Jav. Cultuur N I. S U Tabak Dell Batavia jog Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Illinois Cert3/4 New York Cert. 3/4 Pennsylvania 3/4 South Pac3/4 South Railw3/4 9* 8 272}f 283} 228} 221 234} 227 139 136 120 118 190 185 4} 31 156 153 121 119 161 158 187 184 150 149 '5 1 149 477} 469 280 275 284} 280 132} 129} 209 2C6 288 283 168 166 234 228 8} 7} 13* 11 1 23} 22} 9} 71 131 11 mm nominaal ez dividend SS Nadruk verboden) Vreemd, dat ik me tegenover de Flapuit dank baar gestemd voelde, nu zij zoo breedvoerig over dit alles gesproken had, terwijl «Ujn kleine dame toeluisterde. Maar opnieuw bleef er in de gedachten van onze gastvrouw niets van Slim heel. „Voor hem was het een aardig sfiel geweest, een meisjeshart gebroken en haar leven ver knoeid te hebben, nu het aan den verkeerden man behoorde." zei zij. „Maar jij vindt hem toch nog een prachtkerel, hè?" „Ik denk er dit van: Slim heeft nooit ge weten, dat zij op die manier aan hem dacht," zei ik. „Daar ben ik zeker van." „Nu, Ut weet niet en geef er ook niet om, hoe Slim er over dacht. Ik weet alleen dat hij een tijd lnn? veel werk van mijn zuster ge maakt heeft. Hij was altijd bi) ons thuis, ging met haar uit. Hij maakte haar het hof oh. "maar tot op zekere hoogte. (De mannen mee- nen, dat alleen een terugtrekken na een positief aanzoek maar van eenige beteekerr's is.) Daar na ging hij heen. Hij speelde met fiches. Wat kon het hem schelen, dat zij goud ingezet bad en verlorenl" Haar verbittering ontnam mij een beetje den moed Maar toch kon ik mij Slim niet voor stellen als den schurk van het stuk. Ik zag hem in den geest vóór me, hoog en slank boven de andere kameraden uitstekend, zijn blonde hoofd opgeheven ,een schelmschen glim lach in zijn oogen. Slim was een goede kerel. Altijd behulpzaam. Nu ik wist, dat hij geen schijn van kans meer had bij mijn eigen meis je, wenschte ik niet langer meer, dat er bom men op hem neer zouden vallen. Hij was al tijd ontzettend aardig voor me geweest. „U is hard voor hem," zei ik tegen Phyllis' zuster, die een harden trek om haar mond had. „Slim is O, een verrukkelijk karakter," spotte zij. „Het" type, dat nooit hoeft te boeten. Dat blijft over voor Phil en haar soort." Ik zei: „Ik geloof niet, dat hü enkel zoo is er, anders niet. Slim is in den grond veel te goed hartig. Eh vind jij het ook niet?" Ik beriep mij op het kleine meisje (hoe gek het ook schijnt, ik zou op dat oogenblik haar voornaam niet hebben kunnen noemen, al had ik er mijn leven mee kunnen redden). Maar ik had hem ook niet dikwijls gehoord en nooit gebruikt. Zoolang ik haar kende, had ik haar enkel „mijn kleine dame" en „lieveling" ge noemd. Onze gastvrouw keerde zich ook naar haar. Heel bruusk en plotseling vroeg zij: „Ken je hem allang? Ben jij soms 't meisje in 't geel? „Geel?" herhaalde mijn kleine dame. „Dat draag ik nooit!" „Jij was het dus niet. Ongetwijfeld heeft mijnheer Grantham sinds die eene een dozijn attracties gehad, gekleed in elke kleur van den regenboog. Maar het schijnt een meisje in een gele jurk geweest te zijn, dat hem zoo boeide, dat bij van Phyllis geen notitie meer nam. Zij yide ook over dat meisje. Ze was met een man in Sjanghai verloofd, geloof ik," zei onze gast vrouw en zy voegde er met een glimlach op haar gezicht bij: „Tegenwoordig zijn in de ver loving veel dingen toelaatbaar, zoo het schijnt!" Ik wist waar zy op zinspeelde, maar hoewel ik er geen zier om gaf, geloof Jk toch, dat mijn kleine dame het een beetje voelde. Zü, mijn schat, was vry. Maar ik was het nog niet offi cieel. totdat ik Phyllis gezien en myn vryheid gevraagd had. Maar ik werd er niet boos om, nu myn lieveling daar zat. Ik ging rechtop zit ten en bracht de conversatie weer op het eerste onderwerp terug. „Luister," zei ik flink tegen onze gastvrouw. „Over Slim. U heeft gezegd, wat u te zeggen had over de wijze, waarop hy uw zuster behan deld heeft. Mag lk nu een woord voor hem ten beste geven?" „Wil je me beloven, niet te zeggen, dat hü een reuzenkerel Is?" „In orde. Maar ik moet dit zeggen. U heeft het mis, als u zegt, dat hy er niet voor boet, U heeft het mis, als u zegt, dat hy er niets om geeft en alles maar als een spel opneemt. Hy is heelemaal niet meer zoo. Hij voelt het werkeiyk ook. Hy lk zal u» vertellen wat hij my een van de laatste avonden, toen hij op myn kamers kwam, verteld heeft." En ik ging voort, te beschryven, hoe Slim naar my toe ge komen was, hoe verschrikkelijk hy het land had en hoe hy urenlang aan één stuk doorge praat had over den man, die zoolang populair is onder de vrouwen tot zij hem als een flirt gaan beschouwen, -'t Hing Slim de keel uit, zoo als de dingen hem den laatsten tyd tegen lie pen; hy gaf de brui aan die jacht en wilde solied gaan leven. Dit alles vertelde ik de Flapuit; natuurlijk herhaalde ik niet, wat Slim gezegd had over een bedaard meisje uit Wales, dat zoo heel an ders was dan de andere en waarmee hy ging trouwen. (Ik wist, dat hy dat ln het vergeetboek zou willen hebben). Dat liet ik weg; anders niets.,,. De Flapuit luisterde, zwygend als het graf, naar elk woord, dat ik zei. Ik vertelde haar, dat Slim geklaagd had, dat zyn uren geteld waren en dat er, al zijn „vlam men" ten spyt, die zoo met hem gedweept had den, geen enkel meisje onder was. waarvan hy eenige sympathie zou kunnen verhopen, of dat hem een klein beetje eeriyk genegen was. Hier hield ik op. De Flapuit,- die niet de meeste aandacht naar dit alles geluisterd had, keek my récht in de oogen en vroeg: „Zei hy dat werkeiyk alle maal?" „Alles," verzekerde ik haar. „En van één ding ben ik heel zeker. Hy heeft nooit geweten, dat Phyllis om hem gaf op de manier zooals u Juist vertelde. Hy heeft het voor een scharrelpar tijtje aangezien, de vroolyke manier, waarop Phylll6 kan praten en zoo. Enfin, u kent Phyl lis?" „Ja. jy niet," zei haar zuster zeer nadenkend in het vuur starend. „Als Slim Grantham wist, dat Phyllis nog steeds aan hem dacht, zou dat eenig verschil voor hem uitmaken, denk je?" Dat was raak. „Het moet," zei ik. „O, ik ge loof het zeker." zy keek my half twijfelend aan. „Ik wou dat ik wist, of je geiyk had. Veronderstel, Slim wist van niets, jy denkt dat als jy niet met haar verloofd was, en dat zal na vanavond niet meer Slim Grantham biy zou zyn?" En hier, voor den eersten keer, nadat wy by het vuur waren gaan zitten, maakte myn kleine dame een opmerking: „Slim zou biy zyn," zei ze verlegen, haar aardig hoofdje wendend. „Ik weet zeker dat hy biy zou zyn." Grappig, hoe deze paar woorden van iemand van haar eigen sexe meer indruk maakten, dan wanneer ik my buiten adem gepraat had. Heel gretig vroeg zü nu: „jy denkt het ook?" „Ja. Ik ben er heel zeker van," zei myn klei ne dame eenvoudig. Ik denk ik denk dit. Slim verlangt op het oogenblik, meer dan wat ter wereld ook, naar een meisje, dat van hem houdt als zy blikte heel, heel even naar mijn hoek van de sofa en eindigde, „een meisje, dat van hem meer houdt dan van iemand ter wereld; dat alleen van hèm houdt." Onze gastvrouw sprong plotseling op, haalde diep adem en keek op ons neer. „Wel, hoezeer lk hem ook verfoei om wat hy daan heeft," riep zy uit, „voor dit ééne zou ik hem de kans willen geven. Terwille van Phyllis. Arm ding! Het ls een zonderlinge snaak} maar zü voelde nu eenmaal voor hem. Wat geeft het, of hy het niet waard is? Welke man is het waard? jy glimlacht, juffrouw Parry. Jullie, verliefde meisjes, zyn allen geiyk. Het eenig verschil is, dat sommigen gelukkig zijn en an deren niet. Phil moet gelukkig worden. Ztl moet!_. Wanneer zag hy haar t laatst, Jafck?"- „Ik weet het niet. Neen, niet sedert wy ver loofd zijn." „Weet Je het,Aker?" „Heel zeker.™ „Hy is dus niet by ons thuis geweest?" „Neen, nooit!" zei ik. „Ziet u lk dacht dat zü hem liever niet zag!" „Dacht Jij dat? O, als maar zy ls nog niet vry natuurlijk, Jack, jy gaat het dadelijk afmaken, hè?" drong PhyIlls' zuster aan. ,J4a- tuuriyk doe je dat? Het ls onhoudbaar voor jullie twee. Dat zie ik. Je gaat vanavond nog naar haar toe. Zoo gauw als Je thuis bent?.... Maar veronderstel, dat zij toevallig niet thuis is? Luister. Kun je haar van hieruit niet op bellen, om daar zeker van te zyn? Zeg haar, dat je haar over Iets heel belangrijks spreken moet. Dat is 't beste. Telefoneer. Nu dadelijk!" Ik was even verlangend, dit zoo vlug moge- lyk te regelen, ais Phyllis' zuster kon wensclien. Ik ging naar de telefoon en kreeg dadelijk aansluiting. „Hallo," riep ik. „Met het huis van mynheer Carteret?" Een stem, die ik zoo goed kende als de müne, riep terug: „Ja.... hallo! Ben jy ouwe knul?" De stem van Slim uit dat huis! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5