Saloniki en andere steden ingenomen Spoorwegcentrum in Duitsche handen r Documenten betreffende Griekenland en Joego-Slavië Kust van Egeïsche Zee bereiktoostelijk Grieksch leger capituleert Nieuw Duitsch succes in Noord-Afrika Verduistering Wat doet Ankara? Slowakije breekt met Joego-Slavië Sobranje op Paascbreces V MATSOEOKA WEER BIJ M0L0T0F Geheime oorlogshavens bij Caüalla.... DE DAG ONTWA/UCL VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SNELLE OPMARSCH DER DUITSCHERS J' VERKEER VAN ENGELAND NAAR IERLAND GESTAAKT DONDERDAG 10 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 'j 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.7514 VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No 22947 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, lederen regel meer 16 cents. BERLIJN, 9 April. Zooals nog in een deel onzer vorige op laag kon worden gemeld, maakte het opperbevel der Duitsche weermacht Woensdagmiddag bekend, dat sterke Duitsche ge pantserde formaties uit Joego-Slavië zuidwaarts zijn opgedron gen en Saloniki hebben ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Egëische Zee zijn de e sche troepen in Thracie lusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. j «„„pinas, welke door de Grieken Na de doorbraak door den Rupeipa», taal en Iel verdedigd werd, e„ na de inneming van SaioniW, heelt he. «en oeslen van de Vardar in Macedome slnjdende Grieksche leger, zijn hopeioozen loesland inziende, heden ochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. later werd bekend gemaakt dat na de doorbraak door de krachtig versterkte MetaxasJinie Duitsche troepen, naar het Oosten oprukkende, Xanlhi hebben ingenomen en de kust van de Egëische Zee bereikten. De opmarsch gaal verder. Eveneens rukt het Duitsche leger op in de richting van Al banië. Zoo hebben na de inneming van Uuskuub en Veles Duit sche troepen de Vardar in de richting van de Albaneesche Oost grens gepasseerd en Tetovo en Prilep ingenomen. Tenslotte hebben snelle troepen en gepantserde afdeelin- gen der groep von Kleist Woensdag om 11 uur Nitsj ingenomen. Tijdens den opmarsch in het Noorden vanuit Stiermarken werd Marburg bezet en werd op den zuidelijken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Bulgaarsche bladen over Duitsche opmarsch Kunnen de V.S. de Joego- Slaven wel helpen? Perscensuur in het gebied van Tanger Bier in België weer vrij Zes generaals en 2000 man gevangen genomen H. MICHAëL PATROON DER RADIOKUNDIGEN EDEN VIA LISSABON NAAR ENGELAND Geen verandering in relaties met Berlijn Sovjet-ambassadeur brengt bezoek aan Wilhelmstrasse Harriman door Engelschen Koning ontvangen Witte Donderdag Britsche legatie te Bagdad onder politiebewaking Rolls-Royce-fabrieken opnieuw hevig bestookt Voorat Coventry zwaar getroffen De strijd tegen de koopvaardij Nieuwe chef benoemd van Japanschen marinestaf Wederom protest te Singapore NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Als aanvulling op het Duitsche Weer- machtsbericht van heden verneemt het D. N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het Weermachtsbericht van den 9en April meldt successen van de Duitsche gevechts troepen, die alle verwachtingen overtreffen. Onder het opperbevel van den generaal-veld- maarschalk Liszt staande snelle troepen en divisies infanterie hebben de Joego-Slavische grensversterkingen doorbroken. Ondanks hevig vijandelijk verzet en ondanks het bergachtig terrein zijn hun stoottroepen op den derden dag na het openen van het offensief reeds honderd K.m. diep in het bekken van Uuskuub (Skoplje) doorgedrongen. In dit bekken loopen alle spoor lijnen van Zuid-Servië tezamen, welke Uuskuuh met Nitsj en Belgrado in het noorden, met 3e Servische industrie- en mijngebieden in het noordwesten, met Saloniki naar het zuiden en met Bulgarije naar het oosten verbinden Met den opmarsch in het bekken van TJuskuub is derhalve het vitale centrum van het geheele Zuid-Servische spoorwegnet in Duitsche handen gevallen. De gevolgen van dit verlies voor de Servische oorlogvoering rijn op dit oogenbük nog niet te overzien. Deze Duitsche gevechtstroep heeft door zijn krachtigen aanval reeds de Vardar bereikt, die ook al overgetrokken is. Door de forcee ring van de Vardarlinie, die door haar rots kloven en moeilijk toegankelijk terrein een buitengewoon zwaren natuurlijken hinder paal vormt, zijn de Joego-Slavische lcger- formaties van de Grieksch-Engclschc legers gescheiden. Naar uit Berlijn wordt gemeld, hebben som mige bladen vanmiddag extra-edities uitge geven met de berichten over de groote Duitsche successen in Griekenland en Joego-Slavië. De kranten werden den verkoopers letterlijk uit de handen gerukt. Naar het Hongaarsche persbureau meldt hebben Servische grenstroepen Dinsdag avond geprobeerd een overval op Hon- gaarsch gebied te doen bij Bardocomjor en Somoguydvarhely ten zuiden van Groot- Kamz. De overval werd door de Hon garen afgeslagen. °ver het effect der aanvallen van het Duitsche luchtwapen op militaire doelen in Beigiado wordt door bewoners van het Roemeensch-Joego Slavische grensgebied gemeld, dat Dinsdag bij het vallen van de duisternis de gloed van reusachtige bran den op afstanden van 60 tot 70 km. zicht baar was. Soms stegen enorme steekvlam men bliksemstralen omhoog. Op afstanden van 2% tot 3 uur gaans was steeds weer het doffe gedreun van zware ontploffingen te hooren geweest. Van Duitsche zijde in de Wilhelmstrasse te Berlijn werd heden in antwoord op een desbetreffende vraag nadrukkelijk ver klaard, dat er bij het vertrek van de Joego- Slavische en Grieksche diplomaten nergens incidenten zijn voorgevallen. De Zweedsche regeering heeft, naar de bla den te Stockholm melden, besloten, te voldoen aan het verzoek van de rijksregeering en de Duitsche belangen in Griekenland te beharti gen. Volgens bericht uit Rome heeft Zwitserland zich belast met de behartiging der Joego-Sla vische belangen in Italië, Brazilië met de be hartiging der italiaansche in Joego-Slavië, De ochtendbladen te Sofia stonden Woensdag morgen geheel in het teeken van den opmarsch der Duitsche troepen in Servisch en Grieksch Macedonië. Het blad Sora meldt, dat de Ser vische krijgsgevangenen zeer ontmoedigd zijn en scherpe verwijten uiten aan den minister president, generaal Simowitsj en andere mili taire leiders van Servië, die het volk bedrogen hebben. Een Bulgaar, die in Servische uniform gevangen genomen werd, verklaarde aan een correspondent van het blad Utro, dat hij zich ook zou hebben overgegeven wanneer hij geen Bulgaar geweest was. Tegen de moderne Duit sche wapenen kan men geen verzet bieden. Het blad meldt verder, dat de Duitsche troepen op hun doortocht in Macedonië door de Bulgaarsche bevolking aldaar met blijdschap en geestdrift verwelkomd werden en bloemen en andere ga ven kregen. Ook de Amerikaansche pers toont groote belangstelling voor het gebeuren op den Balkan. Zoo wordt de verantwoordelijkheid van de regeering der Vereenigde Staten voor het besluit van Belgrado om aan de Duitsche eischen weerstand te bieden, thans door het goedingelichte weekblad „The United States News'" toegegeven. Het blad betoogde voorts, dat de regeering der Ver eenigde Staten tegelijkertijd de verantwoor delijkheid op zich genomen heeft voor de veilige aankomst in Joego-Slavië van Ame- rikaansch oorlogsmateriaal. Naar het blad schrijft, is het Witte Huis ernstig van plan de transporten oorlogsmateriaal voor Enge land Griekenland en Joego-Slavië door Amerikaansche oorlogsschepen te latei# es corteeren. Naar een D. N. B.-bericht verklaren be voegde Amerikaansche economische kringen te Boston dat de Vereenigde Staten ondanks het telegram van president Roosevelt aan Konimg Peter niet in staat zijn Joego-Slavië op het huidige «ogenblik eenige materieele hulp ter beschikking te stellen. Daarvoor maakt de Duit sche opmarsch veel te snelle vorderingen. Alleen wanneer het Joego-Slavische leger er in slaagt de Duits' he troepen minstens verscheidene maanden tegen te houden, zou het wellicht mogelijk zijn. stukken geschut en machinege weren van verouderd type uit de voorraden van het Amerikaansche leger met de thans m Amerikaansche havens liggende Joego-Slavische vrachtschepen te verzenden. Maar ook dbze wa pens zouden als gevolg van de m de Ver eenigde Staten toch al bestaande schaarschte aan oefenmateriaal voor het eigen leger, moei lijk geleverd kunnen worden. Eventueel zouden daar°nog eenige zendingen verbandmiddelen bij komen. TANGER, 9 April. (D. N. B.) De hooge com missaris van Spaansch Marokko, generaal Asensio, heeft een verordening uitgevaaraiga, volgens welke voor alle In het gebied van Tan ger verschijnende bladen een perscensuur wordt ingevoerd. BRUSSEL, 9 April (Europapress). De maat regel in België, volgens welken bier op brood- bonnen verkocht werd en die genomen was m verband met besparing van graan, is weer op- _eph^vpn_ Geweldige terreinmoeilijkheden zullen den strijd in Joego-Slavië zwaar maken. Op onze joto de Steiner Alpen (Foto Stapf) BERLIJN, 9 April. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verovering van Derna, dat pas na harden strijd onder bevel van luitenant-generaal Rommel genomen werd, is ook El Mechili, 80 kilometer ten zuidwesten van Derna, in de handen der Duitsche en Ita liaansche troepen gevallen. Daarbij zijn zes ge neraals en twee als generaal fungeerende kolo nels, alsmede ruim 2.000 man vijandelijke troepen gevangen genomen. Het buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien." SOFIA, 9 April. (D.N.B.) Het bijzondere crediet voor de Bulgaarsche landsverdediging van 2.2 milliard werd gist-ren zonder debat door de Kamer aargenomen. De Sobranje gaat 11 April op Paaschreces, doch zal elk oogenblik ter beschikking van de regeering staan. VATICAANSTAD, 9 April. (Stefani) Gehoor ge vena aan een verzoek van het Italiaansche Genootschap voor Radiologie besloot de H. Va der, dat ae Aartsengel Michael tot patroonheilige der radiokundigen wordt verheven. STOCKHOLM, 9 April. (D.N.B.) Naar United Press meldt, is de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, gisteren per vliegtuig in Lissabon aangekomen, van waar hij terstond naar Engeland is door gereisd. Zonsondergang .10 April 20.29 Zonsopkomst 11 April 6.53 Maanopkomst 18.47 ondergang 6.18 BERLIJN, 9 April (ANP) Van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld: Met betrekking tot de houding van Turkije tegenover de gebeurtenissen op den Balkan werd heden In antwoord op een vraag van buiten landsche zijde in de Wi,helmstrasse verklaard dat Turkije zich in zijn besluiten door de eigen belangen schijnt te later., leiden. In de Duitsch- Turksche betrekkingen, zoo werd voorts van Duitsche zijde vastgesteld, is geen verandering gekomen. In politieke kringen van de rijks hoofdstad kan men overigens het bericht, dat de Duitsche ambassadeur, von Papen, weer een bezoek aan den president van de Turksche republiek gebracht heeft, niet bevestigen. Volgens een officieele mededeeling uit Ankara heerscht er in Turkije volkomen rust. Slechts weinige Duitsche staatsburgers verlaten Istanboel. Aldus meldt S.P.T. PRESBURG, 9 April. (D.N.B.) De Slowaak- sche regeering heeft, naar in politieke kringen alhier verluidt, de diplomatieke betrekkingen met Belgrado verbroken. Een dienovereenkom stige nota werd heden overhandigd aan den Joego-Slavischen zaakgelastigde, Simitsj. De Slowaaksche zaakgelastigde in Belgrado is reeds naar Slowakije teruggekeerd. De Joego-Slavische zaakgelastigde in Presburg zal binnenkort Slo wakije verlaten. MOSKOU, 9 April. (D.N.B.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka, zal hedenmiddag, na het noenmaal bij den Italiaanschen ambassadeur. Rosso, een tweede bezoek brengen aan den voor zitter van den Russischen raad van volks commissarissen en volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt aan het A.N.P. gemeld, dat de Russische ambassadeur te Berlijn, Dekanosof, gisteren een bezoek heeft gebracht aan het rijksministerie van Buiten landsche Zaken Naar men heden in de Wil- nelmstrasse hierover verklaarde, betrof dit be zoek een gewone bespreking met den staats secretaris in het rijksministerie van Buitenland sche Zaken. BERLIJN, 8 April. (D.N.B.) Uit Witboek nr. 7, dat in voorbereiding is, worden van daag in een nieuwe publicatie de volgende acht documenten weergegeven: 10. Aanteekening van 20 September 1939 voor den Franschen ministerraad (uittreksel)„Grie kenland blijft den westerschen mogendheden trouw. Het is door de Italiaansche regeering aangespoord een vriendschapsverdrag, dat in October a.s. afloopt, te vernieuwen. Het zou er echter de voorkeur aan geven slechts een neu traliteitsverdrag te sluiten. Bovendien zal het dit slechts sluiten voorzoover een dergelijke overeenkomst de vorming van een oostelijk front niet zou belemmeren." (Verklaring van 18 Sep tember 1939 van den Griekschen gezant Politis aan den heer Coulondre.) 11. Rapport van 31 October 1939 van den Franschen marine-attaché te Athene, kapitein ter zee Pol-Laballe, aan den vlootadmiraal en opperbevelhebber van de Fransche marinestrijd krachten: „Nr. 55. Geheim. Betreft: Italiaansch- Grieksche betrekkingen. Mijn telegram nr. 45-46 van 25 October 1939 heeft u de onmiddellijk aanstaande publicatie van een brief der Griek sche regeering aan de Italiaansche regeering aangekondigd, waarin de tusschen beide landen bestaande vriendschappelijke betrekkingen ge constateerd worden. Daarin zou zelfs het woord „samenwerking" worden gebruikt. Om deze ver klaring is door Italië verzocht, daar het niet- aanvalsverdrag met Griekenland afgeloopen was. Om aan vernieuwing van dit verdrag te ont komen heeft de Grieksche regeering in de brief wisseling toegestemd, die naar zij beweert niet dezelfde draagwijdte heeft als een twee zijdig verdrag en aan Athene de vrije hand laat om aan Frankrijk en Engeland bij zekere ge legenheden zijn medewerking te verleenen. In ieder geval mag de aangekondigde briefwisseling niet uitgelegd worden als een wijziging in de politieke oriëntatie van Griekenland.'' 12. Rapport van den militairen attaché, luite nant-kolonel de Lobit, van het Fransche gezant schap te Athene aan den heer Premier, minister van Defensie en Oorlog (uittreksel) van 30 Oc tober 1939: „Betr. gesprek met generaal Papa- gos. Ik heb vanmorgen generaal Papagos opge zocht, den chef van den generalen staf van het Grieksche leger. De generaal heeft mij ver zekerd, dat de in mijn rapport nr. 121/s van 29 October aangekondigde briefwisseling zeer spoedig gevoerd zal worden, maar dat dit geen beteekenis heeft en dat Griekenland heeft ge weigerd het non-agressiepact te vernieuwen om zijn vrijheid van handelen aan de zijde der ge allieerden te bewaren, voor het geval dit noodig mocht zijn Ik heb van deze gelegenheid gebruik ge maakt om met generaal Papagos over de geheime oorlogshavens in de nabijheid van Cavalla te spreken...." 13. Notitie van 20 September 1939 van den onderdirecteur der afdeeling Europa van net Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken (uittreksel): „De Grieksche regeering voert een neutraliteitspolitiek, die officieel uiterst strikt, doch In het geheim op een eventueele Fransch- Engelsche samenwerking gericht is. Een officier van den Griekschen generalen staf is naar An kara gezonden om met generaal Weygand ln contact te treden en deel te nemen aan de uit werking van zekere plannen voor een gemeen schappelijke actie." 14. De Fransche premier en minister van Bui tenlandsche Zaken aan het ministerie van Oor log (tweede bureau) en aan generaal Gamelin (uittreksel): „Betreft: levering van oorlogsma teriaal aan Joego-Slavië: ....De chef van den generalen staf schenkt onzen militairen attacne bewijzen van toenemend vertrouwen. Reeds thans worden maatregelen genomen om de ca paciteit van de spoorwegen in de richting Salo niki te verbeteren. Terwijl de heer Brugère betoogt, dat de sfeer, waarin onze handelsbesprekingen op 27 Novem ber zullen beginnen, gunstig belooft te zijn, deelt hij mede, dat deze onderhandelingen, die be slissende beteekenis voor onze belangen in Joego-Slavië en voor de verscherping van de blokkade tegen Duitschland moeten hebben, slechts succes zullen hebben voor zoover wij be reid zijn, aan Joego-Slavië het oorlogsmateneël te leveren, dat het volstrekt noodig heeft Het document bezit de volgende aanduiding: Den heer de Boisanger, 10 November 1939, tel 834 van 8 Nov. uit Belgrado. 15. Telegram van den Franschen gezant te Bel grado, Brugère, aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken (uittreksel) van 5 December 1939: ....„Indien wij te onzen gunste een weinig orde willen waarborgen in den chaos, die in voorbereiding is, dan is het dringend roo- dig, dat wij door passende militaire overeenkom sten onze positie en onze bemoeiingen zoowei naar Turksche als naar Joego-Slavische zijde consolideeren. Van dit oogpunt uit is er naar mijn meening rechtstreeksch belang oij de oe- sprekingen, die thans geopend worden, zoowel op het gebied van de aan Joego-Slavië te leveren wapenen als omtrent eventueele samenwerking van de beide generale staven." 16. Codetelegram van 4 December 1939 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog: „De chef van den Helleenschen generalen staf heeft te genover den Britschen militairen attache en tr.ij den wensch geuit besprekingen te openen over de militaire vraagstukken, die voortvloeien uit de aan Griekenland verleende garanties 17. Codetelegram van 8 December 1934 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog. ,.ue onderstaatssecretaris van den generalen staf heeft bevel gekregen onze verzoeken om inlich tingen te beantwoorden. In overleg met den Britschen militairen attaché bereid ik een lijstje met de eerst te stellen vragen voor en •■•erwacht uw instructies, die ik u verzoek alstublieft zoo snel mogelijk te zenden om party te trekken van de gunstige constellatie."' NEW-YORK, 9 April (D.N.B.) Naar de New-York Times uit Londen meldt, is ue Amerikaansche vice-minister, Harriman, door den Engelschen Koning ontvangen. Verder heeft de Koning, volgeps dit blad, besprekingen gevoerd met Churchill, alsmede met den Australischen minister-president Menzies. -■Li - y ,vr, Op Witten Donderdag wordt de in stelling van het Heilig Sacrament des Altaars en van, het Heilig Priester schap op bijzondere wijze herdacht. Witte Donderdag is een hoogtijdag, een dag van den triumf der liefde. ..Hoc facite in mearn commemoratio- nem", „doet dit ter Mijner gedachte nis", sprak God tot Zijne apostelen en sinds leeft Hij op wonderbaarlijke wijze waarachtig onder ons en voor ons, verborgen onder de gedaante van brood en wijn. Dit brood der engelen wordt ons uitgedeeld door den priester op wiens woord de God-Mensch ne derdaalt op aarde telkens weer, tel kens weer. „Onder de droeve Kerkelijke Getij den is de Mis op Witten Donderdag „als de zon, brekend door de nevelen" zooals Rupertus zich teekenend uit drukt. Wit is de kleur voor dezen dag: het wit der vreugde te midden van het paars der lijdensdroevenis. Zoo is de stemming der Kerk thans verdeeld tusschen vreugde en droefheid. De eenige mis, welke op Witten Donder dag wordt opgedragen is een gezon gen mis. Maar het orgel zwijgt tijdens den dienst en de ratel vervangt het blijdere bellengeluid. Christus ging sterven. Zijn avondmaal blijft echter met ons! ANKARA, 8 Aprü (A.N.P.) Met het oog op de toenemend anti-Engelsche volksstemming te Bagdad heeft de nieuwe regeering van Irak zich genoodzaakt gezien het gebouw van de Engelsche ambassade te Bagdad onder krachti ge politiebewaking te plaatsen, teneinde, zooals officieel verluidt incidenten te vermijden. De pers van Irak uit zich zeer scherp tegen Enge land, dat de erkenning van de nieuwe regee ring blijft weigeren. BERLIJN, 9 April. (D.N.B.) De hevige aanvallen van het Duitsche luchtwapen, die op talrüke steden der Midlands, alsmede op centra van bedrijfsleven en bewapening in het westen en zuid-westen van Engeland ge richt waren, hebben ook het Engelsche ver keer zwaar getroffen. Naar de Great Wes tern Railways en de London Midland and Southern Railways op 8 April bekend maak ten, moest het passagiersverkeer tusschen Engeland en Ierland gestaakt worden. Sinds eenige dagen wordt er reeds niet meer op Dublin gevaren. Naar het D.N.B. inzake den luchtaanval op de Rolls-Royce-fabrieken te Crewe nog verneemt, is het succes evenredig geweest aan het felle optreden der vliegtuigbemanningen. Nadat b(j den eersten aanval voltreffers op verscheidene groote montagehallen geplaatst waren, werden bij den tweeden aanval de over ge werkplaatsen zwaar getroffen. In machinehallen en opslag plaatsen braken branden uit. Een voorraad ben zine geraakte in brand. Ook de door Brisant bommen aangerichte schade is aanzienlijk, zoo dat een langdurige stagnatie in net werk ver wacht moet worden. Dit beteekent voor de En gelsche vliegtuigindustrie een uiterst gevoelig verlies in de productie, daar zich in de Rolis- Royce-fabrieken te Crewe de centrale der Brit sche fabricatie van zware motoren bevindt. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen ln den nacht van Dinsdag op Woensdag waren voornamelijk gericht tegen veör den oorlog be langrijke doelen in Midden-Engeland en aan de Zuidkust. Naar het D.N.B. uit de succesvolle rapporten van de vliegtuigbemanningen verneemt, is Vooral het gebied rondom Coventry zwaar met bommen bestookt, waardoor vernielingen en branden in voor den oorlog belangrijke bedrijven ontston den. Bij den aanval op de Zuidkust werd de havenstad Portsmouth zeer zwaar getroffen. Bij goed zicht op den grond konden talrijke tref fers in de haven- en dokinstallaties worden waargenomen. Andere haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust hadden zware bombar dementen door het Duitsche luchtwapen te ver duren. In den strijd tegen de Britsche koopvaardij is Dinsdag naar het D.N.B. verneemt, een koop vaarder van 4.000 brt. in de haven van Harwich zoo zwaar met voltreffers beschad'gd. dat de liegtulgbemanningen bij haar vertrek het schip in enkele minuten zagen zinken Een koopvaar der van 20 000 brt. werd in dezelfde haven zoo zwaar getroffen dat deze met slagzij bleef lig gen. Aan de Engelsche Noordoostkust werd een ':oopvaardijschip van 4000 brt. en een tweede van 3000 brt. zwaar getroffen. TOKIO, 9 April. (D.N.B.) Admiraal Na gano is vandaag benoemd tot opvolger van prins Foesjimi als chel van den marinestaf. Nagano is 61 jaar oud. In 1936 was ny mi nister van Marine, in 1937 chef van de vloot. In 1938 werd hü benoemd tot oppersten oor logsraad. Verder wordt bericht, dat de Japansche con sul-generaal te Singapore bij de plaatselijke Britsche autoriteiten een nieuw protest heeft mgediend wegens de beschieting van net Japan sche schip „Havana Maroe op 17 Maart door een Britsch oorlogsvaartuig bij Singapore. Op het eerste protest was een onbevredigend ant woord ontvangen. Voorts wordt melding gemaakt van nieuwe anti-Japansche maatregelen door de Engelschen in Singapore. Zoo zijn door de Britsche auto riteiten de invoer en het gebruik van Japansche leerboeken voor de Japansche lagere scholen al daar verboden, waarbij ais motief werd opgege ven, dat „de inhoud van deze boeken ln stryd is met de Britsche opvattingen over een libe rale opvoeding."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1