Dr. Goedewaagen in Noord-Brabant w briefschrijver Den Führer beleedigd Benoeming onderwijzend personeel Ruilverkaveling van de Hoevensche Beemden Bezoek aart 's-Hertogenbosch Vught en Twee arbeiderswoningen door brand vernield Kerkelijk leven DONDERDAG 10 APRIL 1941 igesiiee1^ saaifesKfêfeB imto». heft- JEUGDIGE DREIG- Hij eischte f 100.— doch werd gearresteerd Nederl. arbeiders in Duitschland Vertrouwenslieden aangesteld DE TERUGKEER VAN DEN TOTALISATOR Bij de courses te Duindigt weer in gebruik Luisterbijdragen Betaling kan niet bij banken geschieden Landsgerecht legt 8 maanden gevangenisstraf op Duitscher veroordeeld HET GEBRUIK VAN SCHAPEN- VLEESCH Wenken vóór den huisslachter Schapenbout Schapenlever Hoofdkaas of zult van schapenvleesch WONINGVOOR ZIENING Commissie van advies ingesteld Een nadere toelichting MIDDELBURGSCHE RAAD VERGADERDE Bouwterrein voor den wederopbouw Vakgroep tooneelspelers opgericht Heropening Technische Hoogeschool J. P. J. Wierts 75 jaar KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 75e jrg. no. 28 Broeder Chrispinus t Ledenactie St. Antonius Gevaarlijk speelgoed Academische examens Retraite voor slechthoorenden UIT DE STAATSCOURANT Departement van Defensie Onderwijs WIELRENNEN De wegwedstrijden in het komende seizoen inlerhulp Nederland: geeft niet alleen, offeri ook werkelijk. Dinsdag heeft de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten dr. T. Goedewaagen een bezoek aan Brabantsch hoofdstad en bet onder den rook der stad gelegen Vught gebracht, teneinde kennis te nemen van de cultuurmonumenten, welke de oude vesting, die men de poort van het Zuiden noemt, binnen haar muren met trots bewaart, en om zich op de hoogte te stellen van de werken van het herlevende Bra- bantsche ambacht, dat in het prachtige raad huis van de Bossche randgemeente uitingen Van de groote mogelijkheden in verscheiden Ivorm en van schoone kwaliteit herbergt. Burgemeester mr. F. j. van Lanschot ont ving in tegenwoordigheid van den secretaris mr. A. v. d. Marck en de wethouders, de heeren L. Meuwese, M. van Soestbergen en mr. J. 3 Hengst, den secre,aris-generaal en hen, dis hem vergezelden. Hij vertelde van de geschie denis zijner stad en wijdde een beschouwing Ban de schatten, welke de eeuwen er hebben nagelaten. Vervolgens leidde de burgemeester het gezel- iaP hoor het stadhuis, waarna een bezoek werd gebracht aan de kathedrale basiliek van Jan. Met den leider van de restauratiewerken, ar chitect H. van Heeswijk, leidde burgemeester van Lanschoi persoonlijk de gasten rond. Voor het bezoek aan het majestueuze monu ment bespeelde de stadsbeiaardier Toon van Balkom den beiaard, terwijl tijdens het vertoe ven in het gebouw de organist van de St. Jan. Piet Hörmann, op het prachtige orgel con certeerde. Na. den rongang werd naar Vught gereden, waar de burgemeester mr. H. Loeff en de ar chitect H. W. Valk in het raadhuis de bezoe kers ontvingen en rondleidden. Burgemeester Loeff gewaagde met trots van het saamhoo- righeidsgevoel van de Vughtsche ambachtslie den, door wier arbeid dit raadhuis een bijzon dere plaats in de rij van de Brabantsche zetels van gemeentebesturen inneemt. Tntusschen waren in den Bosschen raadskel- der vele Brabantsche kunstenaars, die uitge- hoodigd waren tot deelneming aan een ge- meenschappelijken koffiemaaltijd, bijeengeko men, waarheen zich ook de secretaris-generaal en zijn gezelschap begaven. Architect W. Valk hield een toespraak, waar in hij er op wees, dat de bijeenkomst bedoelde te zijn een eerste informatorische bijeenkomst, om te komen tot de vorming van een werk gemeenschap om de krachten, die in Brabant werkzaam zijn op het gebied der kunsten en het ambacht, op de hoogte te stellen van het geen hier naar voren zal worden gebracht, om het vruchtbaarst te worden voor de gansche gemeenschap en wel zoodanig dus, dat het be lang der gemeenschap voorop staat en daarbij de uitingsmogelijkheden der werkers worden versterkt met bewust in acht nemen van den eigen Brabantschen aard Ook thans willen wij er naar streven, aldus epr., de Nederlandsche volksgemeenschap naai ons' beste vermogen te dienen. Wij willen ons beraden en hezinnen. welke vorm en middelen daarvoor het meest geëigend en gewenscht zijn. Gezonde kunst is kunst van blijvende waar op. zo moei van uit het volk, in natuur- en evensverbondenheid opgroeien en opbloeien, dat ook in de middeleeuwen het geval Ook eerst dan kan zij gedragen worden door gemeenschap, waaruit en waardoor het m°gelijke bereikt kan worden "h de bouwkunst weer gezond worden, dan het ambacht en de gezonde techniek daar- zijn eervolle plaats moeten herkrijgen, Waardoor het ambacht zijn gezonden invloed °b de bouwkunst moet uitoefenen en dit geldt voor de landelijke bouwkunst. Het over- proote deel van Nederland is toch het lande- hjke gedeelte. De bouwmeester zal het ambacht weer mees ter moeten zijn. Bij een zoo sterk eigengeaard volk als ons Nederlandsche, moet dit volk zijn eigen cul tuuruiting te zien geven, zooals dat Inderdaad hi de historie het geval was. Logisch en con sequent zal er als van zelf een nieuwe natio nale eigen levenshouding en eigen cultuur uit Opgroeien en opbloeien Dr. Goedewaagen, die hierna het woord voerde, zeide, dat het land beneden den Moer dijk na den vrede van Munster „generaliteits land", vanuit Den Haag geadministreerd, be stuurd en verwaarloosd werd. Later, na 1800, is er Veel goed gemaakt op dit gebied: het kapitalisme vestigdp z;ch ook ln hej Zuiden, bracht welvaart en levensont plooiing, zij het dan ook, dat diepe armoede op het platteland bleef drukken. De volksche staatsorde,, die wij willen bou wen, aldus spr., zal de cultureele gewestelijke karaktertrekken niet alleen tolereeren, doch zij eischt van elk gewest, dat het zijn aard toone, SÜn traditie en wezenlijke structuur iaat- zien in werken van kunst en geestesleven De Ne derlandsche cultuur moet gespreid worden Het Volksche beginsel dringt in de richting Van vele cultuurkernen in Nederland tegelijk Brabant is meer dan een vacantieoord "dat is spr. gebleken. Wat hier in het Zuiden leeft, is positief en kan nqg veel positiever worden Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten wil juist, dat overal, waar de historische tra ditie leeft, deze traditie wordt opgenomen en voortgezet. Brabant is een cultuurkern met eigea activi teit Spr. meent, dat Brabant in de nieuwe orde tong van het cultuurleven een belan8rijks by- ernri86 kan leveren: Hier bleef veel van hel gildeleven. Daarom moet Brabant z ij n tv an6 vinden en bewaren, ten bate het geheel. ling^er,^'^6 vervolgens uit over de doelstel- Van r, ik ^aak van d* gilden op hfct gebied 011 c"ltuux en kunst. krmfc.' Is overtuigd, dat Brabant in de toe- in t, 6611 nlet los te maken schakel zai zijn tuur organlsme van de Nederlandsche cul- Het zal zijn toekomst zelf maken en een goed oord meespreken in de komende Nederland sche cultuur, als het zich onmisbaar maakt. T«n sioite sprak de heer Jan van Anrooy, wna. noofd van de afdeeling bouwkunst, beel dende kunsten en kunstnijverheid van het de partment, over de organisatie van het gilde Het zal de taak van het gilde zijn de kunst Eoo te leiden, dat zij, zonder de onontbeerlijke Bouvereine vrijheid van den kunstenaar aan te tasten, dienend haar licht zal taten schij nen tot in de meest duistere hoeken der volks gemeenschap, tot in de huizen der meest een voudige werkers, aldus spr. Elke stap, die thans in een bewuste richting Wordt ged®an> is vooruitgang. In het gilde zal geestelijk element de richt lijn moeten zijn. Het Volksche element zal in het cultureele front moeten overheerschen. Internationalisme in de kunst dient van stonde Bf aan te worden uitgesneden. Het eerst zullen de bouwkunst en de kunst nijverheid in aanmerking komen. Dit zal di- ben bv wat de fabricage van bouwmateria len' betreft Hct fabriceeren van s.andaard- deuren en ramen bv. dient te wordenf stopge zet Een architect, opgenomen in de fabneks- direcüe zal de productie dienen te leiden van deuren ramen met goede verhoudingen, zoodat wanverhoudingen b« nieuwbouw en ver- 'g6denn volk^hen wd van ieder gewest zullen dus velerlei verschillende typen moeten worden vervaardigd. Het handwerk moet meer worden aangemoedigd, door gilde-cursussen worden ondervezen en door verordeningen be schermd. kan yQOJ. ^aTe vermin kt lorden behoed door de oogenblikkelijke tiv .«L een eeordend bouwplan. Volgens spr. is de instelling van de kultuur- kamer een gebiedende eisch, opdat, wanneer kamer ee mie gen feit is, deze zich de geordendehet cultUreele front, daarmede een voorbeeld stellende en hopelijk richt big gevende aan de cultuur van een nieuw ^Tofficiecle gedeelte van de bijeenkomst werd na deze rede gesloten. Dezer dagen werd bij de politie te Enschede door eenige personen aangifte gedaan, dat zij dreigbrieven h-adden ontvangen, geschreven in driildetters, waarin hun werd medegedeeld, dat 7ii rich op een bepaalden avond naar een aan erven plaats moesten begeven om daar een enveloppe met honderd gulcten te deponeeren. Oo bet genoemde tijdstip posteerden zich eeni- ae rechercheurs ter plaatse, maar de dreigbrief- schritver kwam niet opdagen. Eenige dagen later ontving een der betrokkenen weer een brief waarin hem met klem werd aangeraden, den 'volgenden avond honderd gulden in een doosje te deponeeren in de gang naast zijn woning. Op advies van de politie werd er in derdaad een doosje met honderd gulden neer gelegd, waarna eenige rechercheurs op den uit kijk" gingen staan. Men zag echter niemand maar "toch bleek het doosje verdwenen te zijn. Hieruit concludeerde de politie, dat het geld door een bewoner van het naastgelegen pand moest zijn weggenomen, onmiddellijk werd in die woning een onderzoek ingesteld en een achttien-jarig jongmensch, dat daar werd aan getroffen, werd eens duchtig aan den tarü gevoeld. Hij ontkende met klem. maar daar de jongen vroeger ook al eens dreigbrieven nad geschreven, en bovendien de honderd gulden in de woning werden gevonden, werd het jong mensch in arrest gesteld. Toen uit het onder zoek verder bleek, dat briefpapier van den pa troon van den aangehoudene was gebruikt voor de dreigbrieven, legde de jongeman na eenige dagen een bekentenis af. m een persconferentie heeft de heer Haas, leider van de afdeeling buitenland van het bu reau voor de tewerkstelling van buitenlandsclie arbeidskrachten in Duitschland van het .Deut sche Arbeitsfront" enkele niededeelingen ge daan betreffende de verzorging van buiten- landsche, in het bijzonder van Nederlandsche arbeiders in het Duitsche rijk. Spr. betoogde allereerst, dat de mensch, die in een vreemde omgeving werkt, meer verzorging noodig heeft, dan hij, die 's avonds in den familiekring weer terugkeert en dan dus thuis is. Van dit ge zichtspunt uit is de verzorging van buitenland- sche arbeidskrachten in Duitschland ter hand genomen en georganiseerd. Groote waarde is daarbij gehecht aan de cultureele verzorging van de arbeiders. Wanneer zij zal voldoen aan alle daaraan te stellen eischen, dan moet zij ge schieden naar eigen aard en zal zij dus indivi dueel moeten zijn, hetgeen dus wil zeggen, dat de cultureele verzorging van in Duitschland werkende buitenlanders in handen moet zijn van landgenooten dier arbeiders en Nederland sche arbeidskrachten dus cultureel verzorgd moeten worden door Nederlanders. Door de me dewerking van het N.V.V. zoo ging de heer Haas verder is er allereerst voor de in het gouwgebied Berlijn werkende Nederlandsche arbeiders een organisatie tot stand gekomen, bestaande uit 50 Nederlanders, die beschouwd kunnen worden als de vertrouwenslieden der in deze omgeving werkende Nederlanders. Veer tien dagen geleden heeft deze organisatie haar beslag gekregen. Met groote zorgvuldigheid zijn deze vertrouwenslieden uitgekozen en de erva ring heeft geleerd, dat zij de hun gegeven op dracht niet hebben aanvaard uit matericele overwegingen, maar dat zy zich wei degelijk bewust zijn van de verantwoordelijkheid, welke zij als vertrouwenslieden tegenover de Neder landsche gemeenschap thans dragen. Deze ver trouwenslieden zijn verdeeld over de bedrijven, waar veel Nederlanders werken of verblijven in kampen, waar uitsluitend of voor het meeren- deel Nederlanders zijn ondergebracht. Zij staan den Nederlandschen arbeider met raad en daad terzijde en wanneer er moeilijkheden of klach ten zijn, welke bezwaarlijk of in het geheel niet met de bedrijfsdirectie opgelost kunnen worden, behandelt de vertrouwensman deze in nauwste samenwerking met het Duitsche Arbeidsfront. Ook in Hamburg, waar eveneens veel Nederlan ders werken, zal tot het aanstellen van ver trouwenslieden worden overgegaan, evenals in nog meer plaatsen, waar vele Nederlanders te werk zijn gesteld. Een der in Berlijn vertoevende Nederlandsche vertrouwenslieden, de heer Scheuwe, zette hier na uiteen, dat het de taak van den vertrouwens man is de verbinding te vormen tusschen den arbeid eenerzijds en materieels en cultureele verzorging anderzijds. In verband met de opheffing van het tota- risatorverbod hadden wij een kort onderhoud met de heeren H. N. de Jager, secretaris, en G. J. van den Elshout, penningmeester van de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging. Uiteraard heerscht er in onze kringen, aldus genoemde heeren, groote voldoening, nu de to- lalisator weder mag worden georganiseerd. Se dert dertig jaren toch was de „toto" jn Neder land verboden, terwijl hij vrijwel overal elders ter wereld was toegestaan. Dit verbod mag ge rust als funest voor de paardenfokkerij, althans voor de fokkerij van dravers en volbloeds, wor den aangemerkt. De draverij en rensport toch hebben groote beteekenis om de prestaties van de paarden te meten en als zoodanig zijn zij voor de fokkerij van belang. De wederinvoering van den totalisator zal het mogelijk maken groote prijzen bij de draverijen en rennen be schikbaar te stellen voor de beste prestaties en ais gevolg daarvan zal zeer zeker de fokkerij dezer paarden in sterke mate worden aangemoe digd. Een feit is het, dat niet alleen de fokkerij doch ook de paardensport sinds 1911, toen het totalisatorverbod weid ingesteld, ernstig is te- ruggeloopen. Ook andere belangen zijn hierbij betrokken. Wij herinneren aan het rapport- Kra yenhof f over het vreemdelingenverkeer, in weik ongeveer 5 jaar geleden verschenen rap port op de wederinvoering van den totalisator werd aangedrongen met het oog op de verhoo ging van aantrekkelijkheid van ons land voor vreemdelingen. Ook moge worden herinnerd aan de vele pogingen welke de Harddraverij- en Renvereeniging 'in den loop van de laatste 30 jaren dat is ongeveer de helft van haar be- ctaan bij achtereenvolgende regeeringen tever geefs heeft aangewend om den „toto" terug te krijgen, doch het waren steeds politieke partij overwegingen die deze pogingen schipbreuk deden lijden. Alles is thans gereed gemaakt om voor de courses op Tweeden Paaschdag te Duindigt de gelegenheid tot weddenschappen te bieden. Houders van radio-ontvangtoestellen heb ben ln sommige gevallen hun luisterbijdrage betaald door tusschenkomst van bankinstellin gen, gemeentelijke ophaaldiensten enz. 3ij deze wijze van betaling kwamen belanghebbenden echter niet in het bezit van een geldig bewijs, dat de luisterbijdrage is betaald. De op deze wijze gestorte bijdragen zullen daarom worden terugbetaald. Betrokkenen wordt verzocht, ten spoedigste aan hun verplichtingen te voldoen door storting of overschrijving van de ver schuldigde bijdragen op postrekening nr. 400200 van het staatsbedrijf der P. T. T. Voor distributieluisteraars heeft het boven staande eveneens belang, doch alleen voor de over het eerste kwartaal 1941 te verichten be talingen. Na dit eerste kwartaal zijn de distri butieluisteraars zelf van alle zorgen in dit op zicht oulast: hun luisterbijdrage wordt nadien door de distributiecentrale, warbij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributieabonnement geïnd.. Een 35-jarige boekbinder te Leiden had zich einde Januari in beleedigenden zfn uitgelaten over den Fijhrer van het Duitsche Rijk. Hij had nl. allerlei schampere opmerkingen ge maakt bij de aanschouwing van* een in de uit stalkast van een winkel aldaar neergelegde plaat, waarop de afbeelding van den Führer voorkwam. Voor het landsgerecht beweerde Verdachte, dat deze opmerkingen een plaat golden waarop Muss-olini was afgebeeld. De winkelier, als getuige gehoord, verklaarde echter, dat geen plaat met ëe afbeelding van Mussolini in zijn etalage aanwezig was ge weest, wel een waarop de Führer en maarschalk Goering waren afgebeeld. De patroon van den verdachte schetste dezen als een stil, inget-ogen werker, die reeds 15 jaren tij hem in dienst was en nimmer aan politiek had gedaan. Verdachte werd, nadat de General-Staatsan- walt een jaar gevangenisstraf had geëischt, door rechter Joppich tot acht maanden met aftrek van preventief veroordeeld. Het landsgerecht heeft een Duitschen jon geman, die zich in den zomer van 1940 in een Limbui-gsch dorp door exhibionfstische hande lingen jegens minderjarige meisjes, toen deze van school naar huis onderweg waren, ernstig had misdragen, overeenkomstig den eisch van den General-Staatsanwalt tot drie jaren tucht huisstraf veroordeeld. Bij deze strafoplegging werd overwogen dat juist omdat verdachte een Duitscher is, de ge pleegde feiten tegenover onschuldige jonge kin deren in een door Duitschland beschermd ge bied een zeer ernstig karakter hebben. Ander zijds werd in aanmerking genomen, dat ver dachte nog een blanco strafregister had en dat n<:8 vrij jong was. Het voorlichtingsbureau van den voedings raad schrijft: Wie zelf slacht moet het vteesch niet onmid- Hpiiük na het slachten verwerken, maar het eerst eenige dagen laten besterven. Gebruikt men het te vroeg, dan heeft het een sterken smaak.^ komt liaar voren, of het vleesch ge conserveerd kan worden. Dit is zeer zeker het geval Het is dan noodig het vleesch goed te laten' besterven en het schaap eerst den dag na het slachten verder te verwerken. Schapenvleesch kan gesteriliseerd worden. Otó kunnen kleinere stukken na goed gebra den te zijn, zoodat ze volkomen gaar zijn, zon- dL tos onder 't vet in goed schoongemaakte aardewerk- of emailvaten bewaard worden. Hel vet van het braden giet men er op, daar dit echters vleeschvezels bevat, stat men na af- kïltog aües nog extra af met een laagje zui ver gesmolten vet. Er treedt echter toch m eeniaen tijd bederf op en daarom moet het Sh binnen een paar weken gebruikt worden. Wil men het langer goed houcen, dan kan Linten en onder pekel bewaard worden, maar Ce weken moet het opgebruikt zijn om de pekel te maken, lost men 150 gr. zou. ■m "Send water op. De geheel afge- wordt over het vleesch gegoten. Na een week controleert mer. of de pekel nog sterk genoeg is; een ei moet er op blijven dra ven zink lit ei, dan make men een verzadig- JLiiossine en giete hiervan na afkoelen zooveel bij het vleesch, dat het ei drijft. Men wekelijks de pekel op sterkte controiee- „ft vleesch moet in de pekel bewaard ien tn ^rna eenigen tijd uit het zout genomen en gedroogd worden, het wordt daar door te hard en te draderig. Gezouten schapenvleesch leent zich uitste kend voor het gebruik bij stanipof Nu volgen eenige recepten voor de bereiding van schapenvleesch. In de recepten kan men m de plaats van de foelie, vleeschkruiden nemen. Deze zijn in buajes in den handel. Men heeft hiervoor noodig: 1 K.G. schapenbout, vet, 1 ui, 1 theelepel ge malen foelie, een paar laurierbladeren, kruid' nagelen, peperkorrels, 2 d.L. azijn, 3 dJL. water. Het vleesch wasschen, inwrijven met foelie en in het mengsel van water, azijn en krulden leggen. Het vleesch er minstens 24 uur in la ten liggen, het zoo noodig nu en dan keeren Na het marineeren het vleesch drogen, met zout inwrijven en in het vet bruin bakken. Een wei nig van de marinade toevoegen en het vleesch gaar stoven. Het vleesch op een verwarmde schaal opdienen. In plaats van in de marinade kan men het vleesch in karnemelk zonder kruiden leggen. De lever in vingerdikke plakken snijden, in wrijven met een mengsel van peper, zout en gemalen foelie. De plakken door wat bloem wentelen en in de koekepan bruin en gaar bakken Men gebruike hiervoor: Vleesch van pooten, kop, buik, nieren, hart, longen enz., azijn, gelatine, peperkorrels, laurier blad, peterselie, selderij en zout Het gewasschen vleesch in wat kokend water gaar koken met zout en de kruiden. Het vleesch van het been nemen en in kleine stuikjes snij den of hakken. De overgehouden bouillon ze ven en meten. Op yx liter bouillon 2 eetlepels azijn en 4 blaadjes geweekte flink uitgeknepen gelatine nemen. Als de gelatine ln den heeten bouillon opgelost is, het vleesch en de fijn gehakte peterselie toevoegen en onder nu en dan roeren laten staan tot het begint te stij ven. De massa in met koud water omgespoel de vormen gieten en geheel stijl' laten worden. Legt men er een passend stukje perkamentpa pier op en giet hierop wat azijn, dan is deze hoofdkaas 6—8 weken te bewaren. In plakjes gesneden bij de boterham of bil aardappelpuree e» groent» is dit zeer snifl- De secretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Financiën en de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid hebben een commissie van advies voor den woningbouw ingesteld. Aan deze commissie is opgedragen genoemden secretarissen-ge neraal en den algemeen gemachtigde des gevraagd, dan wel eigener beweging, van advies te dienen omtrent vraagstukken van algemeenen aard, betreffende de woning voorziening; voorts van advies te dienen op alle aanvragen zoowel van publiekrechtelij ke lichamen als van particulieren, tot ver krijging van geldelyken steun in eenigerlei voxm, ten dienste van de woningvoorzie ning, met uitzondering van de gevallen van herbouiw in de door oorlogsgeweld geteister de gebieden. In deze commissie zijn benoemd: tot hd, te vens voorzitter, mr. P. M. van der Drift, ad ministrateur, hoofd der afdeeling volkshuisves ting van het departement van Binneixlandsche Zaken; tot leden: ir. H. van der Kaa, hoofd inspecteur van de volkshuisvesting; dr. ir. Z. LI. van der Meer, algemeen secretaris van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, en J. Bakker, adminis trateur bij het departement van Financiën. Aan deze commissie is ais secretaris toege voegd J. M. Hardeman, referendaris by het departement van Binnenlan-asche Zaken. Bepaald is, dat indien en voorzoover by de werkzaamheden der commissie de financieele belangen van de gemeenten in het algemeen, dan wel van die, welke rykssteun BShoeven, zyn betrokken, aan de totstandkoming van haar adviezen zal worden medegewei'kt door het hoofd van de afdeeling Binnenlandsch Bestuur van het departement van Binnenlandsche Za ken en door het hoofd van de afdeeling Be- grootingszaken van het departement van Fi nanciën, dan wel door de door de hoofden de zer afdeelingen aan te wijden ambtenaren. hoofdbestuurslid is, Woensdagmiddag fii Pul chxi Studio te 's-Gravenhhage een receptie voor den jarige. Zeer velen kwamen den toon kunstenaar hier gelukwenschen. Hartelyke woorden werden achtereenvolgens gesproken door den voorzitter van de afdeeling Den Haag var. bet Algemeen Nederlanusch Verbond, den heer W. Lasonder, den voorzitter van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Ver bond en door de heeren J. S-totijn en Smal- broek, bestuursleden van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging, die den jarige resp. een bloemstuk en een vulpenhouder aan boden. Na deze toespreken zong mevr. NellVeelo pnkele liederen, waarby zy op den vleugel werd begeleid door den heer Frans Vink. Mevr Neil Veelo oogstte veel bijval. Nog langen tijd ble ven de jarige, die met zijn familie temidden van enkele bloemstukken had plaats genomen err zijn vele vrienden en bekenden gezellig bij een. Van bevoegde zijde wordt de volgende toe lichting op het nieuwe besluit Inzake de be noeming van onderwijzend personeel gegeven: Het besluit verplicht de gemeentebesturen en schoolvereenigingen voor de voorgenomen be noeming van onderwijzend personeel aan den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming de voorgeschreven sollicitantenlijst, en een voor dracht van drie personen voor te leggen. De secretaris-generaal kan die drie voorgedragenen of een dan wel twee van hen als welgevallig aanduiden, doch hy kan ook het geheele drie tal afwyzen, in welk laatste geval een nieuwe voordracht van drie personen moet worden voorgelegd. De bedoeling van het besluit is, een gelijk matige personeelspolitiek op alle Nederlandsche scholen te waarborgen, zonder de tot nu toe ge- bruikelyke plaatselyke initiatiefneming in ge vaar te brengen. Blijkens de tot heden verkregen ervaring heeft de Duitsche bezettingsmacht vooral voor deze verordening groote belangstelling. De talrijke voor een deel tegen haar gerichte voorvallen by Nederlandsche scholen hadden door heldere onderwyspolitiek zonder dwang voorkomen kunnen en moeten worden. Voor de keuze van het onderwijzend perso neel heeft voortaan de secretaris-generaal met de door hem aangewezen instanties uiteinde lijken invloed verkregen, zoodat hij nu ook te genover de bezettingsoverheid de verantwoorde lijkheid met voldoende waarborgen kan dragen. Het zal nu de taak der plaatselijke overheid en die der schoolbesturen zyn, hem de vervul ling van deze in het belang van het Nederland sche volk op zich genomen taak te vergemak kelijken, want hun zaak en hun zelfstandigheid mogen niet lichtvaardig op het spel worden gezet. (Van onzen Brabantschen redacteur) De ruilverkaveling der Hoevensche Beemden is thans in het laatste stadium der voorbereiding gekomen. De stukken zijn ter inzage gelegd, waarby tevens gevoegd zijn een kaart en een advies der cultuur-technische commissie. Omdat deze ruilverkaveling van groot belang is. heeft de cultuurtechnische commissie aan Gedepu teerde Staten geadviseerd, het plan te bestem men voor uitvoering bij voorraad; dit be teekent dat men zonder uitstel met de werkzaamheden san beginnen. Gedeputeerde Staren hebben dit advies overgenomen, zoodat men kan rekenen op een vry spoedige uitvoering van het werk. Toch zal het wel najaar worden, voor men met «et eigenlyke werk begint, want er zyn nog eenige administratieve regelingen noodig en daarby wil men vermijden schaae toe te brengen aan de te velde staande gewassen. Het complex, waarop de ruil vei kaveling uit gevoerd zal worden, is 980 H.A. groot; hieronder vallen ook 37 H.A. woesten grond, die ontgon nen zullen worden. Het terrein is gelegen in de gemeenten Hoeven en Etten en Leur. Water staatkundig behoort het tot het waterschap „De Gecombineerde Hoevensche Beemden". Het ter rein heeft zeer groote hoogteverschillen en de hoogte loopt uiteen van drie meter boven tot een meter beneden NAP. De ruilverkaveling is van belang om de betere waterlossing, die daar door mogelyk wordt, en ook om de groote ver spreiding der perceelen van de verschillende eigenaren. Juist door deze lastige indeeiing der perceelen heeft men by dq werkzaamheden ten behoeve der afwatering der Gecombineerde Hoevensche Beemden niet zoo rationeel kunnen werken als mogelyk en wenschelyk was. Door het uitvoeren der ruilverkaveling kan hierin als nog verandering worden gebracht. Voorcs zal dit werk voor de eigenaren der gronden de ge wone voordeden opleveren, welke vooral gelegen zyn in tydsbesparing door betere bereikbaarheid der perceelen en in de mogelijkheid tot inten siever bewerking van hun grond. Voor deze ruilverkaveling is een subsidie van 95 pet. in de loonen in het vooruitzicht gesteld. De ruilverkavelmgsrenie zal daardoor f 5 60 per H.A. per jaar gedurende dertig jaren bedragen. F,en aantal perceelen, die geen of weinig voor deel van deze werkzaamheden zullen hebben, zal waarschijnlyk geheel of gedeelteiyk van deze kosten worden vrygesteld. Voor de gronden, die nog ontgonnen moeien worden, is een sub sidie van 85 pet. in de loonen toegezegd. De kosten voor deze ontginning zullen bedragen f 18.50 per H.A per Jaar, eveneens gedurende dertig jaren. De gemeenteraad besloot Woensdagmiddag zonder hoofdelyke stemming om in het kader van den wederopbouw der stad op een terrein op het Zand, behoorende1 tot de gemeente Kou- dekerke, aanvankelijk 142 arbeiderswoningen en twee winkelhuizen te bouwen. Door een grens- wyziging met dë gemeente Koudekerke, waar over de raad Woensdagmiddag besloot gunstig te adviseeren aan Ged. Staten van Zeeland, zal de gemeente dit belangryke stuk bouwterrein er by krijgen. De gemeènteraad van Koudekerke besloot, eveneens Woensdagmiddag, niet gunstig over deze wijziging te adviseeren. Ook met de voorstellen van B. en W. tot bouw van een nieuwe u.l.o.-school voor meisjes in plaats, van de door brand vernielde en een gym- nastiekgebouw vereenigde de raad van Middel burg zich zonder stemming. Woensdagmiddag is te Den Haag opgericht de vakgroep tooneelspelers binnen het op te richten tooneelgilde. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen mevrouw CShr. van Meetoren en de heeren Jac. de Haas, Adri van Hees, J. Koetsier Muller en J. C. de Vos. De rector-magnificus van de Technische Hoo geschool te Delft maakt bekend, dat de Hoo geschool op Dinsdag 15 April a.s. voor studen ten zal worden heropend, met dien verstande, dat op dienzelfden dag de practica, teekenza len e. d. toegankelyk zullen zyn en dat de col leges op den volgenden dag, dus Woensdag 16 April, zullen aanvangen. Alsdan zal gewerkt worden volgens den roos ter, zooais die zou gelden na de KerstvacanUe. De bekende toonkunstenaar J. P. J. Wierts heeft Woensdag zyn 75stcn verjaardag gevierd. Te dier gelegenheid organiseerde het Algemeen Verjxmd, waarvan de hees Te Oudenbosch zyn twee arbeiderswoningen door brand vernield. De brand ontstond in de woning van P. K. in den Kalishoek en in min der dan geen tyd bleek aan redden van huis of inboedel zoo goed als niet te denken. Aan gewakkerd door den wind sloeg het vuur al spoedig over naar het belendend pand, bewoond door A. de B., dat mede vrijwel ge-heel verlo ren ging. Hoewel de brandweer spoedig ge waarschuwd was en met de nieuwe auto brandspuit uitrukte, kon men weinig meer te gen het vuur uitrichten. Met een bydrage van byzonder gehalte wordt dit alleszins fraaie nummer geopend. Het is een beschouwing over het eerst enkele jaren geleden ontdekte meesterwerk van Jan Vermeer van Delft: „De Emmaüsgangers" Het artikel wordt verlucht met enkele zeer goede foto's waaronder déiailopnamen van het schildery. Hoe de zyderups haar diensten bewyst aan de oorlogsindustrie, kunnen we lezen in een instructief artikel, waarin verteld wordt hoe deze nuttige rupsen gekweekt worden en hoe het product de natuurzyde tot ballon omhulsels en valschermen verwerkt wordt. Ook deze bijdrage is rijk geïllustreerd. In de belangwekkende artikelenserie: Gebou wen met een historie, wordt de veelbewogen geschiedenis verhaald van het Kasteel-raad huis van Helmond. Tal van duidelyke foto's verluchten den tekst en geven een goeden in druk van in- en exterieur Van het gebouw. Voorts treffen wij nog aan; een reportage van het sanatorium „Berg en Bosch'' te Bilt- hoven, een fotoserie, getiteld: Jong leven, een pittige vyfmlnutenpreek van H. de Greeve, pr. en twee fraaie kleurplaten. Ook de rubrieken voor de vrouw en de knutselrubrieken verdie nen de aandacht. Behalve den boeienden oorspronkeiyken ver- volgroman van Carla van Rospeynen, bevat dit nummer een vertelling Van Gruut van Ooyen: Het Paaschgeschenk en een Paaschverhaal van Enid Dimis: De derde gast. Bovendien levert De Narrenkap nog oorspronkeiyke hu moristische en andere short-stories, o.a. van Maral Dirckx en Willem ten Berge. Te Drunen is in het St. Franciscushuis over leden de Eerw. Broeder Chrispinus, die het vorig jaar zijn gouden kloosterfeest mocht vieren. Bloeder Chrispinus is overste geweest te Ha pert en onderoverste van de congregatie. De R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-geëmployeerden „St. Antonius" voert se dert eenige weken een ledenactie, welke tot nu toe zeer gunstige resultaten heeft. Gisteren werd de 125e nieuwe inschryving sedert het begin van deze actie ontvangen, in velband hier mede heeft het bestuur in Zwolle, waar slechts een agentschap bestond, en in Heerlen nieuwe afdeelingen kunnen stichten. Te Drunen trekken de schooljongens na de oefeningen van de weermacht er op uit om de afgeschoten projectielen te zoeken en ze mee naar huis te nemen. By den arbeider W. wierp een knaap een nog niet geheel tot ontploffing gekomen projectiel in de kachel, met het ge volg, dat deze met een geweldigen knal uit el kaar vloog en een groot deel van het huisraad vernielde. Twee der knapen werden ernstig ver wond; waarvan een zóó ernstig, dat hy naar het ziekenhuis te Den Bosch moest worden overgebracht. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal rechtsgeleerdheid: de heeren F. O. Rentema, Winschoten en <J. W. Keiser, Haarlem. Op initiatief van de Nederl. Kath. Vereeni- ging voor Slechthoorenden „St. Liduina" wordt dit jaar voor het eerst een speciale retraite voor katholieke slechthoorenden gehouden. Een groepstelefoon stelt de slechthoorenden in staat het gesproken woord volledig te volgeu- Deze speciale retraite is ook toegankelyk voor niet-leden van de K.V.S.H. De retraiten worden te Amersfoort gehouden en wel de damesretraite van 19 tot 22 April en de heerenretraite van 26 tot 29 April. Indien voor deze afzonderlyke retraiten geen voldoende belangstelling mocht bestaan, wordt een gecombineerde retraite gehouden van 26 tot 29 April in hetzelfde retraitehuis. Men kan zich opgeven by den directeur van het St. Alphonsusretraitenhuis te Amersfoort of bij H. Terlingen, voorzitter K.V.S.H. St. Liduina. Lange Nieuwstraat 22, Utrecht. By beschikking van het hoofd van het af wikkelingsbureau van het departement van De fensie is met ingang van 15 April 1941 benoemd tot administrateur in vasten dienst by het de partement van Defensie (Afwikkelingsbureau) de referendaris mr. G. E. Mathon. Met ingang van 1 Mei 1941 is aan dr. H. B. F. Westerouen van Meetoren, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur van het lager onderwys in de inspectie Hoorn. De Spartcommissie van de N. W U. heeft de data Van twintig in ons land te houden Ron den en Criteria goedgekeurd. Hej, lystje van de komende wedslryden volgt hieronder. Opge merkt dient te worden, dat nog geen toestem ming is gevraagd voor den wedstrijd op 22 Mei te Dordrecht, waarvan hej doorgaan nog niet zeker schijnt te zijn. 14 April: Midden Becmster. 27 April: Criterium „De Warande" te Ooster hout. 11 Mei; Cauberg-criterium te Valkenburg. 18 Mei: Ronde van Vlijmen. 22 Mei: Ronde van Dordrecht? (amateurs en nieuwelingen) 25 Mei: Ronde van Hoensbroek. 2 Juni: Acht van Chaam. 2 Juni: Ronde van Vinkeveen. 3 Juni; Ronde van Zaandam (amateurs en nieuwelingen) 3 Juni: Ronde van Zaandam (profs en on- afhankelijken). 8 Juni: Ronde van Weert. 15 Juni: Ronde van Eindhoven. 22 Juni: Ronde Van Rysbergen. 29 Juni: Criterium van den Bosch. 20 Juli; Ronde van Bunde. 3 Augustus: Ronde van Vught. 17 Augustus: Ronde van RoosendaaL 24 Augustus: Ronde van Achtmaal. 7 September: Criterium „De Warande" te Oosterhout. 14 September: 2e Cauberg-criterium te Val kenburg. 28 September: 2e Ronde van Weert. Het is niet uitgesloten, dat dij- lijstje nog eenige uitbreiding zal ondergaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3