De Hongaren in Mariatheresiopel r Bescherming van den St. Pietersberg Arbeidsbemiddeling geheel rijkszaak Telegram van Hitier aan denfD Dr. Völckers over het nieuwe Rotterdam Verduistering Nieuwe verliezen der Britsche scheepvaart Midden- en Zuid-Engeland gebombardeerd Fransche verklaring contra actie van De Gaulle Explosies in Amerikaansche wapenfabrieken De bezetting van Groenland door V.S. Oproep tot dienstplicht in Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.751/*} ZATERDAG 12 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22952 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, lederen regel meer 16 cents. DE OORLOG OP_DEN BALKAN Aaneensluiting van Mace donische organisaties Het geheele probleem van den herbouw staat in het teeken van de havens Rookwolken, die boven het Joego-Sla- visch berglandschap opstijgen, wijzen de plaatsen, waar de Servische troepen op hun terugtocht de dorpen in brand staken (Foto Weltbild» JV "Y Ruïne Lichtenberg en de Oostelijke bergwand geheel behouden De jongste aanvallen op Birming ham en Newcastle Dr. Gonti's indrukken van Nederland Opheffing gemeentelijke arbeidsbeurzen Het A.N.P. bericht: (De adressen van de directeuren der ge westelijke arbeidsbureaux publiceeren wij elders in dit nummer) Groote schade bij aanval op Engelsche stad Duitsche nota aan Hul' overhandigd Goederenverkeer tusschen België en Frankrijk hervat Jimmy Roosevelt naar Cairo Bulgaarsche Kamer op Paaschreces De Kamervoorzitter brengt dank aan Italië en Duitschland Ganadeesche zeelieden in staking WINTERHULP VN EDERtAND De komende lijstencollecte DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Diplomatiek incident tusschen Peru en Ecuador Troepen van Irak bezetten Engelsch fort Nieuwe regent van Irak Marcel Bloch gearresteerd Amerik. vliegergeneraal naar Londen DE MOORDAANSLAG TE BLESDIJKE NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT BOEDAPEST, 12 Apnl (D.N.B.). Het Hongaarsche persbureau M.T.I. heeft be richt ontvangen, dat de Hongaarsche troe pen Mariatheresiopel (Servisch Subotica) bereikt hebben. De Hongaarsche generale staf heeft het vol gende bekend gemaakt: De Hongaarsche troe pen hebben den llen April, ondanks het hier en daar geboden taaie vijandelijke verzet in ver sterkingen, overal hun gestelde doelen bereikt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In Zuid-Servië hebben op den llen April Duitsche troepen ten Noorden van het Ochricto-meer de Italiaansche troepen ont moet. De Führer heeft het volgende telegram aan den Duce gezonden: „Duce. nu Duitsche en Italiaansche afdeelingen elkaar veor het eerst op het joego-Slavische oorlogstooneel de hand reiken, zend ik u mijn hartelijke groeten. In trouwe kameraadschap. Adolf Hitler." Uit Sofia meldt het D.N.B.: Alle Macedoni an- organisaties hebben zich aaneengesloten om met het oog op het groote historische ooeenblik der bevrijding van Macedonië van het Servische juk eensgezind te zijn'De een- wordfing geschiedde in een vergadering van Macedonische vertegenwoord gers te Sofia. De vergadering bracht hulde aan het zegevierende Duitsche leger, alsmede aan Adolf Hitler en T5pnito Mussolini- He, te sofia zetelende comité der Bulgaren uit Macedonië heeft een oproep tot het Bul gaarsche volk uitgevaardigd, waarin de bevry- düi.r van Macedonië van het Servische en Grieksche juk door de zegevierende Duitsche t^oenen met dankbaarheid wordt toegejuicht en waarin de Macedoniërs worden opgeroepen, rich metterdaad dit historische, oogenblik en de verkregen vrijheid waardig te betoonen. (Van onzen Haagschen redacteur) De gevolmachtigde van. den Rijkscommis saris voor Rotterdam, Dr. Völckers, heeft op de dagelijksche persconferentie te Den Haag eenige mededeelingen gedaan over den herbouw van Rotterdam en over de ver dere vooruitrichten voor de stad, meest in verband met den economischen toestand. Dr. Völckers toonde zich bijzonder enthousiast over de voortvarendheid waarmede de Rotter dammers het werk van den 'herbouw hadden aangepakt; op 15 Mei verging een deel der stad door het vuur, den 18en Mei verscheen hi alle Nederlandsche dagbladen een oproep om vracht wagens, teneinde met de opruimingswerkzaam heden te beginnen, en twee dagen nadien reeds kreeg Ir. Witteveen opdracht een plan tot her bouw van de stad te ontwerpen. De' heer Völckers toonde voorts aan de hand van kaarten en gegevens aan, dat een der groot ste problemen bij het ontwerpen van een nieuwe stad bestond in het schatten van de «toekom stige ontwikkeling van Rotterdam. Zal het uit groeien tot een stad met 1 of met 2 mil i inwoners, moeten de aangrenzende gemeenten in het totale uitbreidings- en vernieuwingsplan Worden opgenomen en, zoo ja, wanneer en_m Welke mate? Er bestaan plannen zoo spoedig mogelijk Hillegersberg, IJselmonde en Schiedam bij Rotterdam te trekken, maar spr. geloofde niet, dat zulks zoo snel zal kunnen worden ver wezenlijkt. Toch zal men er niet aan kunnen ontkomen Schiedam en Vlaardingen bij Rotter dam te trekken. Komt men nu aan de ramin gen over de toekomstige grootte van de stad. dan zal men het best doen, met te rekenen op een spoedig totaal aan inwoners van 700.000. Wanneer een herstel Intreedt, kan men gevoeglijk met een accres der bevolking rekenen, dat over eenige tientallen jaren vermoedelijk zal liggen tusschen de 1.200.000 en de 900.000 personen. Deze globale ramin gen heeft men gebruikt ais uitgangspunt bij het ontwerpen van de plannen. We behoeven hier thans niet te herhalen, wat wij reeds eerder schreven over het alge- meene beeld, dat Rotterdam in de toekomst te zien zal geven. Met de havens en de behoeften dier havens als centraal punt heeft men bij het projecteeren van de verkeersaders overwe gend rekening gehouden, het uitgaande verkeer naar het Zuiden alsmede het doorgaand verkeer zal buiten de stad om worden geleid, voor de binnenstad is een afzonderlijk net ontworpen, waarbij de breedte van de straten in vele ge vallen aanmerkelijk boven de vroegere zal lig gen, in somm ge gevallen zelfs 50 meter of meer zal rijn. Daar het- om technische redenen niet mogelijk bleek het spoorwegverkeer 6 KM langer te maken dan voorheen, hetgeen op de vervoersprijzen een al te drukkende last zou leggen, heeft men ervan moeten afzien een hieuw plan te maken. Wel zal echter groote aandacht worden besteed aan de architectoni- "che fraaiheid van de spoorbaan. Het heele probleem van den herix>uw van Rotterdam staat in het teeken "an de ha vens. Met nadruk moge er op gewezen wor den, dat juist een man als Dr- Völckers, die zelf geboren en getogen is m een van Duitschlands grootste havensteden, Bremen, zoo goed en veel begrip toont voor deze specifiek Rottcrdamsche problemen en er zich voor beijvert ze in hun vollen omvang te doen wegen. De havens toch van Rotterdam, zoowel aan den linker als aan den rechter Maasoever, verwerk ten per jaar 42 miliioen ton goederen die wer den aan- en afgevoerd door 14.000 zeeschepen, en dooi 200.000 Rijn- en binnenschepen. Van het totaal aantal tonnen, dat in ne havens om ging, was 10 miliioen ton stukgoederen, de rest kolen, ertsen, enz. Ju st met het >og op de toe komst alsmede met het oog op de andere groote havens van net continent dient Rotterdam er op bedacht te rijn dat het zijn voelzijdigen aan leg behoudt en steeds paraat blijft zicp naar deze of gene ricnting uit te breiden. Het is var. groot belang, aldus Dr. Völckers, dat men daar aan nu reeds alle aandacht besteedt immers de capaciteit van Rotterdam heaft haar hoogte punt met de zoo juist genoemde cijfers nog niet bereikt, zij kan tot minstens 59 mill tonworder opgevoerd, zeker als men rekening houdt met. den aanleg van nieuwe havens, die reeds voor- loopig in het uitbreidingsplan zjjn opgenomen, Zonsondergang Zonsopkomst 12 April 20.32 13 April 6.48 Maanopkomst 21.33 ondergang 7.18 Zonsondergang 13 April 20.34 Zonsopkomst 14 April 6.46 Maanopgang 22.55 ondergang 7.54 Zonsondergang 14 April 20.36 Zonsopkomst 15 April 6.44 Maanopkomst 0.10 ondergang 8.33 De St. Pietersberg nabjj Maastricht heeft in de laatste maanden weer in de algemeene be langstelling gestaan, vooral door de actie voor het behoud van de ruïne Lichtenberg. Zooals bekend is, hadden locale instanties (Ged. Sta ten moeten hiertoe op grond van de provinciale afgravingsverordening vergunning verleenen) reeds geruimen tijd geleden de ruïne prijs ge geven voor de uitbreiding van de cementfabriek van de E.N.C.I., die aan de oostzijde van den berg een groote groeve exploiteert,terwijl te vens de oostelijke bergwand langs de Maas, van de fabriek tot halverwege de Belgische grens, mocht worden afgegraven. Als schade loosstelling had de E.N.C.I. o.m. de gemeente Maastricht een aanzienlijk bedrag voor de res tauratie van monumenten toegezegd. Naar wij thans vernemen, heeft de secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, vooruitloopende op een definitieve re geling inzake bescherming van cultuur- en natuurmonumenten, door tusscherikomst van den Commissaris in de provincie Lim burg, van de E.N.C.I. een verklaring ge vraagd en verkregen, dat voor den duur van de door Ged. Staten verleende afgravings vergunning deze beide objecten gespaard zullen blijven. BERLIJN, 11 April (D.N.B.). In den nacht van Donderdag op Vrijdag ondernamen, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche ge vechtsvliegtuigen weer hevige aanvallen op de koopvaardijscheepvaart in het zeegebied rondom Engeland. Aan de Zuid-Westelijke punt van het Britsche eiland werd een con- vooi aangevallen, waarvan vier schepen met tezamen 14.000 ton, tot zinken gebracht wer den. Een ander schip van 10000 ton werd .ten Zuiden Pembroke'aan den Ingang van het Kanaal van St. George door voltreffers zoo zwaar beschadigd, dat de vliegtuigbe manning nog het zinken van het vaartuig kon waarnemen. Rekent men de verliezen in de Middellandsche Zee van heden erbij, dan heeft het Duitsche luchtwapen de laatste uren 27.000 ton tot zinken gebracht en 33.000 ton ernstig beschadigd. NEW VORK, 11 April. (D.N.B.) Volgens marinekringen is het Britsche koopvaardij schip Gracefield (4631 ton) door een Duit- sphen kaper in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Over den aanval pp Birmingham, dien dé Duit sche luchtmacht in den afgeloopen nacht heeft gedaan, meldt het D.N.B., dat sterke afdeelin gen gevechtsvliegtuigen bommen van elk kaliber op wapenfahrieken en ravitailleeringsbedryven heten vallen. Verscheidene uitgestrekte branden werden waargenomen. Kleinere afdeelingen hebben, eveneens met succes, een haven aan de Zuidkust aangevallen. Volgens bericht uit New York verklaart de Britsche regeering in een officieele mededeeling, dat de schade, veroorzaakt door de jongste luchtaanvallen op Birmingham en Newcastle, aanzienlijk is en dat de verliezen waarschijnlijk groot zijn. Een Amerikaansch telegraafagent- scbap meldt, dat nog Donderdagochtend men sehen, die in een stad in het Noordoosten be dolven waren, bevrijd werden. Er zijn duizenden brand- en brisantbommen gevallen. Ook het Noordoostelijke kustgebied is urenlang aangeval len. Er waren vele branden uitgebroken, en in verschillende streken waren de verliezen groot. En, zoo vervolgde de Beauftragte, men ga nu niet beginnen met vraagstukken aan te snij den, welke van de groote zeehavens in de toe komst de uitverkorene zal zijn; er is plaats voor vele. Men behoeft slechts te denken aan de geweldige vraag naar grondstoffen, welke na. den oorlog zal ontstaan, grondstoffen voor alle landen van het Continent. Alle Krachten, alle havens zullen op hoogspanning moeten werken om het gedesorganiseerde bedrijfsleven weer zoo snel mogelijk op gang te brengen. En ais eenmaal de tijd gekomen is dat het leven rijn normalen gang kan terugkrijgen, dan zullen de detailproblemen, die elk op rich met grooter. ernst moeten wórden herzien, worden aange sneden-en geregeld. BERLIJN, 11 April. Het Nederland sche perskantoor meldt: „De Duitsche rijksgezondheidsleider dr. Conti, die, zooals men weet. op uitnoodiging van den rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart met zijn staf een bezoek aan Nederland bracht, heeft van de Nederlandscne instellingen op het gebied der volksgezondheid een uitstekenden indruk ge kregen. Zijn hooggespannen verwachtingen blij ken nog te zijn overtroffen." De 1ste Mei a.s. zal voor de arbeidsbemidde ling in ons land een belangrijke datum zijn; dan immers treedt de nieuwe organisatie van de arbeidsbemiddeling, waartoe in het najaar van 1940 besloten werd, in werking. Daar mede houden, zooals bekend, de gemeente- ,i;ke Arbeidsbeurzen op te bestaan, om plaats té maken voor 37 óver het geheele land ver spreide gewestelijke arbeidsbureaus die, hier in bijgestaan door J43 bijkantoren, onder lei ding van het Rijksarbeidsbureau voortaan de arbeidsbemiddeling zullen verzorgen. Terwijl de tot dusver bestaande gemeen telijke arbeidsbemiddeling een aangele genheid vormde, die plaatselijk een zeer uiteenloopend beeld vertoonde, is dus thans de toestand ingetreden, waarbij deze zaak voor het geheele land uniform is geregeld. Tntusschen betreft het hier geenszins uit sluitend de doorvoering van een eenvormig werkende voorziening: dit blijkt reeds dadelijk uit- den gekozen opzet. Terwijl de gemeente lijke arbeidsbeurzen in hoofdzaak hun aan- dieVit «schonken aan de arbeidsbemiddeling in l eiU gemeente, wordt thans van rijkswege de zorg voor de arbeidsbemiddeling van meet aan als een gewestelijke aangelegenheid beschouwd. Ieder gewestelijk arbeidsbureau is ei op ingericht om, met behulp van een aan tal bijkantoren, de behoefte te peilen van het district dat aan zijn zorgen is toevertrouwd ■Hierdoor wordt reeds aanstonds een verruiming verkregen van de mogelijkheid tot plaatsing van werkzoekenden. Doch er is meer: de ar beidsbemiddeling als sociaal instituut is bezig een vernieuwing te ondergaan. Zii komt op een veel breederen grondslag te hnrnsten cn zal daardoor in het maatschap pelijk bestel een meer ingrijpende functie „a„n vervullen dan in het verleden het geval was werknemers en werkgevers beiden dienen ervan te worden doordrongen, dat deze nieu we tak van rijkszorg hun uitnemende diensten zal kunnen bewijzen. Terwijl eenerzijds de na- ciruk zal worden gelegd op- een sterk levend persoonlijk contact met de werknemers, zal anderzijds bijzondere aandacht worden ge schonken aan de practische behoeften van het bedrijfsleven. Het hiervoor vereischte apparaat bevindt zich thans in vollen opbouw. Door medische Keuring, psychotechnisch onderzoek en de in richting van een arbeidsboek voor eiken werk nemer zullen uitgebreide gegevens omtrent de werkzoekenden worden verkregen. Daarbij 'te' bet in de bedoeling, in onderscheidene beroe pen en bedrijven de bemiddeling aan deskun dige ambtenaren op te dragen. Zoo bijv. in de bouwvakken, den land- en tuinbouw, metaal nijverheid, de textiel- en de tabaksindustrie, den vrouwenarbeid, alsook bij de te werk stel ling van jeugdige mannelijke arbeidskrachten, die den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt. Hiermede zijn uiteraard zoowel de belangen van den werknemer als die van den werkgever gediend. Ook de bijzondere behoeften van het gewest zullen in het oog worden gehouden, waar bij gelegenheid zal bestaan, de gewestelijke struc tuur van het bedrijfsleven in aanmerking te ne men en de bemiddeling bedrijfsgewijze te specia- liseeren. Een aan elk arbeidsbureau te verbinden sociaal-economische afdeeling is belast met het verzamelen van de hiertoe benoodigde gegevens, zoodat uitgebreid materiaal beschikbaar komt voor het nauwkeurig volgen van de ontwikkeling van het bedrijfsleven en als leidraad voor de practische werkzaamheid van het bureau. Door een geregelde uitwisseling der verkregen gege vens zal voorts een omvangrijk en diepgaand in zicht worden bereikt in de Nederlandsche ar- be;dsmarkt en haar behoeften. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat de gewestelijke arbeidsbureaux niet dadelijk bij hun in werking treding tot volle krachtsontplooiing zullen kunnen geraken; daartoe is allerlei voor bereidend werk noodig; tallooze gegevens zullen moeten worden verzameld en verwerkt, terwijl ook het vertrouwen dient te worden gewonnen van degenen, die door de arbeidsbemiddeling in haar nieuwen vorm tot elkaar moeten worden gebracht. Er wordt echter krachtig gewerkt, om de orga nisatie zoo spoedig mogelijk tot volle werkzaam heid te brengen en haar zoodanig in te richten, dat zij haar diensten kan verrichten met de kunde, die het gewicht harer sociale functie ver- eischt en met een vlotheid, die aan het tempo van het moderne bedrijfsleven beantwoordt. Uiteraard wordt bh de personeelkeuze voor het apparaat der arbeidsbemiddeling met deze ver- eischten ter dege rekening gehouden. Een telexnct zorgt voor een snelle verbinding tusschen het departement van Sociale Zaken, waaronder het hoofdbureau ressorteert, met de onderscheidene gewestelijke bureaux. Zoo kun nen de gewestelijke arbeidsbureaux van uur tot uur op de hoogte worden gesteld van alles, waar over zjj voor een vlotte taakvervulling moeten kunnen beschikken. BERLIJN, 12 April (D.N.P,). Sterke forma ties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, zoo ver neemt het D.N.B., het kanaal Van Bristol, Portsmouth en andere belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland gebombardeerd. O.a. werden talrijke installaties van de Bjitsche bo- wapeningsindustrie en haveninrichtingen aan het Kanaal van Bristol op succesvolle wijze met bommen bestookt. Ook de oorlogshaven Ports mouth kreeg tal van treffers door bommen van zwaar kaliber. Afzonderlijke vliegtuigen deden voorts met succes aanvallen op verschillende Britsche vliegtuigen in het Zuiden van het eiland. Op een stad in West-Engeland hebben Duit sche luchtstrijdkrachten vannacht 'n hevigen aanval gedaan, meldt de Engelsche berichten dienst. Bij dezen aanval, die eenigen ttfd ge duurd heeft, is aanzienlijke schade aangericht. Voorts zijn bommen geworpen op plaatsen aan de Zuidkust. VICHY, 11 April. (D.N.B.) Het kabinet van maarschalk Pétain publiceert een officieele ver klaring over de jongste rede van den maarschalk tegen de Gaulle. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de regeering besloten heeft, strenge maatregelen te nemen om een eind te maken aan de emigra tie van Franschen. De strengste instructies zijn gegeven aan de douane- en politie-autoriteiten alsmede aan de militaire instanties om aan eiken Franschman van 17 tot 40 jaar het passeeren van de grens te verbieden. Ten slotte doet de maarschalk een dringend beroep op de gezinnen en vooral op de gezinshoofden. De tijd is aange broken, zoo zeide hij, om ernstige dingen ernstig te behandelen. De maarschalk wil de Franschen tegen henzelf beschermen, door hen te weer houden van een propaganda, welke zich ten slotte tegen het vaderland zou keeren. WASHINGTON, 11 April (D.N.B.).' De Duitsche zaakgelastigde heeft minister Huil een nota overhandigd naar aanleiding van de liehandeling der bemanning van het in beslag genomen Duitsche vrachtschip Arauca, die, in weerwil van het staken der strafvervolging, we derrechtelijk wordt vastgehouden in de gevan genis te Miami. BRUSSEL, 11 April (D. N. B.) Het goe derenverkeer tusschen België en Frankrijk is overeenkomstig de bepalingen der internatio nale overeenkomst op dit gebied hervat, even wel slechts voor zoover de tegenwoordige ver- keerstoestanden zulks toelaten. WASHINGTON, 12 April (D.N.B.) Het Witte Huis heeft, thans zijn oorspronkelijke plan den oudsten zoon van den president, Jimmy Roosevelt, als waarnemer naar Joego-Slavië te sturen, opgegeven, daar de Duitsche troepen te- tegen alle verwachting in., snel oprukken. De Washington Post meldt, dat Jimmy Roo sevelt thans 'n andere opdracht gekregen heeft. Hij zal n.1. naar Cairo gaan .Op 19 April zal hij via den Stillen Oceaan naar Egypte vliegen en onderweg o.a. n Tsjoengking en Hongkong ver blijven. Jimmy is voornemens om na Paschen in het huwelijk te trede» met de verpleegster, die hij in Buenos Aires heeft leer enkennen, toen hij daar met zgjn vader vertoefde Op nachtvlucht boven Engeland. Speciale schelmen beschutten den piloot tegen het verblindend schijnsel van de Engelsche zoeklichten (Foto Weltbild) NEW YORK, 12 April (D.N.B.) Twee be langrijke centra der Amerikaansche industrie zijn Vrijdag, naar Associated Press meldt, door ontpfoffingen geteisterd, welker omvang en schade op het oogenblik nog niet te overzien vallen. In de pas op 10 April geopende nieuwe kruitfabriek der Hercules Power Company in Belvedere rstaat New Jersey) sloog de katoen- drooginrichting in de lucht, waarbij twee werk lieden gedood en een vrij groot aantal gewond werd. Voorts ohtstond een hevige ontploffing in een der grootste Noord-Amerikaansche hoog ovens van de Woodward Iron Company nabij Birmingham (Alabama). Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De politie heeft evenwel ter stond alle ziekenauto's uit den omtrek naar de plek des onheils ontboden. De fabriek produceert jaarlijks 500.000 ton ijzer en heeft 40(10 werklie den in dienst, van wie 200 bij de hoogovens. WASHINGTON, 12 Aprü (D.N.B.).'De bezet ting van Groenland door strijdkrachten der Vereenigde Staten schuift de Amerikaansche versterkingen nog dichter bij het Europeesche oorlogsgebied, schrijft de Washington Daily News. Daardoor wordt wellicht een weg gevon den, merkt het blad op, om vda New-Found- land en Groenland de in de Ver. Staten voor Engeland gemaakte vliegtuigen in niet al te groote étappes naar G'i'oot-Brittannië te kun nen sturen. Wellicht kan- men op Amerikaan sche schepen oorlogsmateriaal naar Groenland brengen, vanwaar Engeland dit dan kan afha len. ingeval daardoor de Ver. Staten het con- vooi-vraagstuk zouden kunnen omzeilen en Hét gevaar eener actieve verwikkeling in den oor log voor hen daardoor verminderd zou worden, zou de bezetting van Goenland zeer zijn toe te juichen. SOFIA, 12 Ajuril (D.N.B.). De Bulgaarsche kamer is op Paaschreces gegaan. In de slot vergadering hield de voorzitter, Logofetof, een rede, waarin hij, volgens een BuTgaarsch pers bureau, het volgende zeide: „Mijne heeren! Ik zon in het bijzonder willen wijzen op hetgeen wij sinds den 6den April beleven. wy consta- teeren hier in de Kamer, dat het leger van on zen bondgenoot Duitschland tot verrassing van de geheele wereld, ons en hun die sinds ver scheidene decennia onder vreemd juk te ïyden hebben, de vrijheid gebracht heeft. Het is onze plicht, den leiders der regeeringen van het Duitsche en het Italiaansche volk, Hitier en Mussolini, een prettig Paaschfeest te wenschen en hun namens het Bulgaarsche volk te danken voor alles, wat zij voor ons volk gedaan»hebben. Als teeken van de eer en dankbaarheid voor de heldhaftige Italiaansche en Duitsche mannen, die voor een grootere rechtvaardigheid en eer- lükheid en voor de verwezenlijking van hun volksche idealen gevallen zijh, verheffen wij ons van de zetels en bewijzen hun de passende eer." Na dit huldebiyk aan de bondgenooten ver klaarde de Kamervoorzitter als slot: „Er be staat een pijler' in het leven van het Bulgaar sche volke en om dezen pyler zijn wij allen ver- eenigd, en wij allen willen hem steunen. Deze pyler is de Koning. Leve zyne Majesteit!" NEW YORK, 11 April (D.N.B.) Be orga nisatie van Canadeesche zeelieden te Toronto heeft, aldus meldt Associated Press, de staking geproclameerd bij vijf reederijen, die vrijwel de geheele scheepvaart op de groote meren ex- ploiteeren. Als motief wordt opgegeven, dat de reederyen de beslissing der arbitrage-autori teiten in vakvtereenigingskwesties genegeerd hebben. Op het oogenblik ligt de scheepvaart nog stil wegens den ijsgang, doch de vakorga nisatie heeft verklaard, dat het uitloopen van alle 48 schepen der reederijen zal worden ver hinderd. Nog eenige dagen scheiden ons van de ko mende lystencollecte ten bate van het werk van Winterhulp Nederland. Van 15 tot en met 20 April (in sommige gemeenten is deze periode iets grooter) zullen door het geheele land de ijverige collectanten van Wniterhulp zich weder aan de woningen van alle Nederlanders ver voegen met een dringende bede om een offer voor de leniging van de nooden van een breede massa van behoeftige landgenooten. Herhaaldelijk is te dezer plaatse reeds uit eengezet, hoe ontzaglijk groot deze nooden zijn en helaas moest ook telkens weer geconstateerd worden, dat de ingezamelde gelden nog bij lange na niet voldoende waren om allen nood te leeni- gen, al waren de resultatenv op zichzelf be schouwd niet geheel en al onbevredigend. „Het kan echter beter en het moet beter" moge daarom het devies zijn voor de komende collecte en wanneer ieder Nederlander de vol gende week zijn plicht doet jegens zyn behoef tige medeburgers, dan kan het niet anders, of deze inzameling zal een record-succes boeken Maar dan moet ook een ieder, die maar iets kan missen, daadwerkelijk medewerken en zich met liefde een offer willen getroosten. Elk offer, uit plicht geboren en met liefde gebracht, zal de voltooiing van het mooie sociale werk van Winterhulp vergemakkelijken en wederom zal dan uit tienduizenden gezinnen een dankbede kunnen opgaan voor het resultaat van deze blyken van gemeenschapszin. Want gemeenschapszin moet de grondslag ziin voor het doen slagen' van deze actie en daarom mag niemand zich aan den daaruit voortsprui tenden plicht tot offeren onttrekken. Reeds veel leed heeft Winterhulp Nederland, ciank zy veler medewerking, kunnen verzachten, maar haar arbeidsterrein bleek zoo omvangryk, dat voor het bereiken van het gestelde doel ook de hulp van die Nederlanders, die tot dusver om welke reden ook zich nog afzydig hielden, niet kan worden ontbeerd. Wie van de noodzakelykheid daarvan is door drongen, zal met liefde 'zijn steentje bydragen voor het brengen van vreugde in de gezinnen van hen, die nog op steun van anderen aan gewezen zyn. En ook dan zal eerst met recht verwezenlykt zyn de leuze: Voor het volk, door het volk. LIMA, 12 April (D.N.B.). Het ministerie van. Buitenlandsche Zaken van Ecuador had onlangs een nota gezonden aan het departement van Buitenlandsche Zaken van Peru, waarin het zich bereid verklaarde tot het aangaan van rechtstreeksche onderhandelingen over de tus schen beide landen bestaande grensgeschillen, mits „waarborgen bestaan voor eerlijke onder handelingen" Peru verklaart nu, dat 'n dergelijke uitdrukking niet in overeenstemming is met t noodige wederzijdsche respect. Feru betreurt het, dat aan rijn streven, een vriendschappelijke at mosfeer voor wederzijdsche onderhandelingen tot stand te brengen, niet tegemoet is gekomen. Integendeel, in Ecuador hebben voortdurend tegen Peru gerichte betoogingen plaats gevon den. Ecuador zou Peru echter steeds bereid vinden tot het bevorderen van een vreedzame ontwikkeling der wederzijdsche betrekkingen. Het vooraanstaande Feruviaansche blad Co- mercio" merkt naar aanleiding der notawisse ling tusschen Peru en Ecuador op, dat het de schuld van Ecuador is, wanneer de grensgeschil len nog steeds niet zijn by gelegd. De door Ecuador gestelde eisch in zake waarborgen voor eerlijke onderhandelingen kwetst het prestige en de nationale waardigheid van Peru en vorm® daarmede dus een diplomatiek incident. BERLIJN. 11 April (D.N.B,). Alle mannen iii eland, die tusschen 1 April en 1 December —03 geboren zyn. worden door de Londensche 0 opgeroepen zich te melden voor de civiele verdediging of voor de weermacht. ISTANBOEL, 12 April (D.N.B.). Volgens een bericht uit Bagdad heeft een afdeeling Irakee- sche troepen het fort Ruiba, het tusschen Fbg- dad en Damascus gelegen woestynstation, dat tot dusver'een belangryk Engelsch controlepunt was, bezet. De controle der reizigers op dit woestijntraject is van de politie op de Irakee- sche militairen overgegaan. Het Iraksche parlement heeft, naar Reuter uit Bagdad meldt, in een buitengewone zitting besloten den regent Emir Abdoellah af te zet ten. Het parlement heeft Sherif Sharaf, het oudste lid van de familie Hasjimite, tot aan de meerderjarigheid van den jongen koning tot regent gekozen. VICHY, li April (DNB) De vroegere direc teur en vliegtuigbouwer van de bekende Fran sche vliegtuigfabriek Blcch, Marcel Bloch. is Donderdagavond te Thière gearresteerd en naar Riom gebracht. De opperste krijgsraad te Gannat heeft den bataljonscommandant Brosset van de koloniale infanterie, dfe deel heeft uitgemaakt van een Fransche militaire missie in Columbia, wegens landverraad ter dood veroordeeld. Brosset be dreef in opdracht van een buitenlandsche mo gendheid spionnage, waarvoor hij zich in En gelsche ponden liet betalen. Het geheele ver mogen van Brosset is door den staat in beet genomen NEW YORK, 11 April. (D. N. B.) Generaal- majoor Arnold, chef van het luchtvaartcorps en plaatsvervangend chef van den generalen sta,f der luchtmacht, is gisteren met een Clip pervliegtuig van New York vertrokken om zich naar Londen te begeven, waar hij als officieel waarnemer drie tot vier weken zal blijven. In verband den .3 op den 73-jarigen Bertus Huis in 't Veld te Blesiyke, is zekere J. M.. t-e Hoogeveen, vroeger caféhou der te Willemsoord, in arrest gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1