AAN DE BURGERIJ 1 TROOSTELOOZE WRAKKEN IN DE BINNENSTAD u HALF OM FRANKEN" ]amm STOFZUIGERS Haarlem, 12 April INCASSO-BANK N.V. Dans-Academie Martin HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT ZATERDAG 12 APRIL 1941 ONZE VRIJWILLIGE BRANDWEER I KRUISWEG 59 Ernstige vermaning aan overheid en particulier STRAKS '15 HET T£ IAAT; 18 ct. per800 gram Slot defect? Tel. 11493 De Sleuteispecialist, L. Veerstr. 10 MEDEDEELING P A A S C H SOIRÉE AGENDA NEDERL. REIS VER. VOOR KATHOLIEKEN April-programma Comité van Katholieke Actie te Haarlem MENUE CENTRALE KEUKEN REDERIJKERSKAMER ALBERDINGK THIJM Viering van het zilveren feest in Mei Het SLOTBAL op 19 April KAN GEHOUDEN WORDEN Gevonden dieren en voorwerpen Dansschool Tivoli Binnenbrandje Jongen wilde op rijdenden wagen klimmen BURGERLIJKE STAND Er is materiaal voor restauratie Productief werk Kerst- en Paasch-triptieken In de parochiekerk te Overveen 99 99 ,Half Om" kost SMAKELIJK VOEDZAAM GOEDKOOP bakt het, koopt het nog heden. 99 ALLEEN WILHELMINASTR. 16 TEL. 16884 De Stofzuiger Centrale Hagema» Ged. Oude Gracht 52 - Telet. 12762 Bioscopen 13 April Bioscopen 14 April Bioscopen Apotheekdiensten STAD De Nederlandsche Bond tot Kinderbescher ming vraagt in een schrijven aan de leden-in stellingen aandacht voor eenige publicaties, die beoogen, het Nederlandsche jonge meisje' en haar verzorgers te waarschuwen voor de vele ge varen, die in dezen tijd de rijpere jeugd op velerlei gebied bedreigen. Bedoelde instellingen zullen wel voor de ver spreiding van deze publicaties zorg dragen, doch mijnerzijds vat ik deze gelegenheid gaarne aan, eens een enkel woordje te zeggen over het zelfde onderwerp met betrekking tot Haarlem. Om het maar dadelijk te zeggen: Er is in den avond hier ter stede te veel jong volk op straat. Als men in den schemer, ja, zelfs in het donker door de Haarlemsche straten loopt, ziet men voortdurend knapen en meisjes, dikwijls van zeer Jeugdigen leeftijd, die door hun ge dragingen aanstoot geven. Ze zijn veel te luid ruchtig en plegen voor een deel baldadigheden of zoeken voor een ander deel contact met de andere kunne. Tot laat in den avond veront rusten zij den openbaren weg en helaas verval len sommigen tot nog sterker te misprijzen da den. Ofschoon ik wil aannemen, dat velen dezer jongeren de gevaren, die zij aldus loopen. niet geheel bevroeden, kan zulk een toestand niet voortduren en ik zou daarom gaarne een ge moedelijk woord schrijven aan het adres van de jongelui, die blijkbaar htm avond niet beter weten te besteden dan dien op wegen en stra ten door te brengen, om hun te wijzen op het feit, dat de toekomst van het Nederlandsche volk afhankelijk is van de levenshouding van het opgroeiend geslacht. Het is een moeilijke tijd, waarin wij leven en het zijn waarlijk niet alleen de ouderen, die zich moeten inspannen, allerlei bezwaren te boven te komen. Integen deel. het zijn juist de jongeren, die moeten medehe'pen, een betere samenleving op te bou wen. Wel, toont, dat te begrijpen en weest daarom waardig in uw optreden. Niemand mis gunt u de opgewektheid, die bij uw leeftijd past. maar bedenkt, dat er tusschen opgewektheid en losbandigheid een groot, een zeer groot ver- Schil is. Ernstiger moet ik spreken tot ouders en op voeders. Deze waarschuwing wordt niet voor niets gegeven: ook hier ter stede heeft de al te vrije omgang tusschen de geslachten, waartoe het straatleven bij avond maar al te spoedig aanleiding geeft, betreurenswaardige gevolgen gehad. Gij moet weten, dat wanneer uw zoon of dochter aan dezelfde onbezonnenheid wordt blooteesteld, die anderen op het oogenblik be treuren, gij even. ja nog meer schuldig staat dan de onervaren jeugd. Uw vermanend woord en uw beraden houding kan uw kind voor on noemelijk veel leed behoeden. Ik hoop. dat alle weldenkende ouders in Haarlem zich, ter wille van het opgroeiend geslacht, hiervan rekening zullen geven. Haarlem, 12 April 1S41. EUWS male tijden hun werk hebben gedaan. Bü het veertigjarig jubileum van den brandweercom mandant, den heer v. d. "Broek, heeft de vertegenwoordiger van de landsregeering ge zegd, dat heel Nederland trots is op de Haar lemsche brandweer. Dat moge wellicht wat overdreven zijn, de Haarlemmers zelf meenen, dat in het corps het beste van wat het Neder landsche volk aan moed, zelfvertrouwen, be dachtzaamheid, initiatief en gemeenschapszin heeft, tot uiting komt. Maandag 14 April (2e Paaschdag)Fietstocht met onbekende bestemming. Start 11.15 vanaf tiet Kennemerplein, achter het station. Lunch of bonnen medenemen. Ook niet-leden zijn wel kom. Geen deelnemerskosten. Zondag 20 April: Bezoek aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Er zal dien middag door de directie gezorgd worden voor een game lanconcert en een dans- en wajangvoorstelling. Toegang tot het museum en entrée voorstelling worden door de vereeniging betaald. Samen komst half twee in de hal van het station. Zondag 27 April: In de H. Hartkerk aan het Kleverpark zal te 9 uur een H. Mis worden op gedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden der afdeeling Haarlem. S. FLEKKER Algem. Secretariaat: Kleverlaan 194, Haar lem. R.K. Centraal Pensionbureau voor Haarlem, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Zondag 12.00—1.30 uur: Training RK.A.V. „Holland" aan den Tetterodeweg bij den Water toren. Maandag 7.30 uur vergadering van de St. Vin- centfusvereeniging Conferentie St. Bavo Kathe draal Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur RK. Re- classeeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur vergadering van de Marthavereeni- ging in het Tehuis Koninginneweg 8. 7—9 uur training R.K.A.V. „Holland" op het sportveld aan de Kleverlaan. 8 uur repetitie „St. Caecilia" ïn het gebouw „St. Bavo". t Woensdag'7.30 uur spreekuur van den voor zitter der St. Vincentiusvereeniging conferentie Bavo Kathedraal, Koninginneweg 105. Donderdag 19.30 tot 12 uur en van 89 uur spreekuur R.K. Reclasseering in het gebouw Bakenessergracht 26. 79 uur: Training RK.A.V. „Holland" op het sportveld aan de Kleverlaan. 8.15 uur: Leden-installatie K. J. M. V. „St. Augustinus" in 't eigen Home, Groote Markt 10. Ten einde elkaar bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. Vereemgingen verzocht, bij het tegen zakelijke ol persoonlijke zeker heid. loketten te huur vanaf 5.- en hooger uitschrijven van 'n vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat: mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en by vaststelling hiervan tijdig mede- deeling te doen. inh., De Groot, Burg. Enschedélaan 4; porte- monnaie m. inh., Poppen, Vergierdeweg 73; portemonnaie m. inh., Boeree Resedastraat 5; gymnastiekschoen, bureau van politie; sleutels. Van de Mark, Merwedestraat 37; teekeningen Sonnemens, Vooruitgangstraat 11; Tennis rackets, Simons, Eindenhoutstraat 26; vulpot lood, Boeree, Resedastraat 5; veldflesch, De Leeuw, Ted. van Berkhoutstraat 24zwart; zeiltje inh. brood, Assema, Oude weg 145. Het menue van de Centrale Keuken voor de week van 1522 April luidt als volgt: Dinsdag 15 April zuurkool. Woensdag 16 April stamppot koolraap met gehakt. Donderdag 17 April haché met puree. Vrijdag 18 April stamppot roode kool. Zaterdag 19 April groentesoep. Maandag 21 April stamppot witte kool. Dinsdag 22 April hutspot. De R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" te Haarlem viert in Mei haar zilveren bestaansfeest. Dit zeer bijzondere feit zal zelfs in dezen zeer bijzonderen tijd niet on opgemerkt voorbijgaan. De werkende leden hebben in studie genomen het mysteriespel „Beatrijs" van Felix Rutten. Het zal op Zaterdagmiddag 10 Mei in den stadsschouwburg worden opgevoerd voor de leer lingen van de R. K. Middelbare Scholen en hoogste klassen van de U. L. O., op Zondag 11 Mei 's middags voor de leden van den bestuurs raad van den R. K. Volksbond en des avonds eveneens in den stadsschouwburg voor do nateurs en genoodigden. Op Zondag 4 Mei zal het bestuur des midags in de Guskeszaal van gebouw St. Bavo recipieeren. Voor een waardige herdenking van het 25- jarig bestaan heeft zich een uitvoerend comité gevormd, bestaande uit het bestuur van Alber dingk Thijm", den regisseur Herman Moerkerk en eenige erkende leden. Intusschen heeft zich ook een jubileum-co mité geconstitueerd buiten de vereeniging. Daarvan is voorzitter de heer G. H. Weustink, secretaris de heer W. van. Willige en penning meester de heer J. B. Schuil. Het adres van t secretariaat is Iepenlaan 40 Bloemendaal, het gironummer van den penningmeester 80769. Binnenkort kunnen dè namen van degenen, die het eereeomité onder voorzitterschap van deken A. J. Melchers zullen vormen, gepubli ceerd worden. Er ls een dezer lagen gemeld, dat in de ste den met meer dan honderdduizend inwoners een beroepsbrandweer zal warden ingesteld. Ook Haarlem zal daar natuurlijk onder behoo- ren en in dat geval zullen wij dus binnenkort ons beroemd Vrijwillig Brandweercorps geheel of gedeeltelijk moeten missen. Reeds in dit stadium van voorbereiding zal iedereen het kunnen' billijken, dat wy een eere- saluut brengen aan onze Vrijwillige Brand weer. Want welke ook de ongetwijfeld dringen de en te billijken redenen zijn om in den hul digen oorlogstijd voor groote steden de voor keur te geven aan t>eroepsbrandblusschers bo ven vrijwilligers de burgerzin en offervaardig heid van ons Haariemsch vrijwilligerscorps is hier buiten het geding en kunnen slechts wor den geprezen. Jaar in en jaar uit, bij nacht en bij dag, in zomer en winter, hebben de leden van onze Brandweer klaar gestaan om geheel belangeloos en met opoffering van hun tijd en met gevaar voor him gezondheid, have en goed van hun medeburgers tegen een altijd dreigend gevaar als het vuurelement te verdedigen. De eerzucht om op deze wijze de gemeenschap, waartoe zij behoorden, te mogen dienen, ging in veie families over van vader op zoon en kleinzoon en strekte zich uit tot alle kringen van onze Haarlemsche samenleving. Bewon derenswaardig daarbij was, dat in het corps, ondanks al^e vrijwillig op zich genomen lasten, de discipline onberispelijk was, wat te danken was aan den geest van groote kameraadschap welke allen bezielde en mede oorzaak was, dat steeds het aantal vijftigjarige, veertigjarige cn andere jubilea, welke in het corps gevierd konden worden, groot was. Het amateurisme bereikte bij de Haarlem sche vrijwilligers een perfectie, welke aan de geschooldheid van een beroepsbrand weer deed denken. Het is immers geen toe vat dat er in de laatste vijftig jaar in Haarlem zoo weinig groote branden hebben plaats gehad; dat er nog minder branden voorvielen, waarbij doodelijke slachtoffers waren te betreuren er. dat er, voor zoover wij ons herinneren, in dien tijd nimmer een brand heeft gewoed, die den naam van „ramp" mocht dragen. Dat lag voor een goed deel aan de voortreffelijkheid van de brandweer. Het nog niet lang geleden ingevoerde mo derne alarmsysteem ,door middel waarvan alle leden van het corps binnen twee minuten, na het bekend worden van den brand op den cen- tralen post, gewaarschuwd kunnen zijn, is slechts een der vele voorbeelden, waaruit blijkt, dat het materiaal, de geheele outillage en in richting aan de eischen van den tijd voldoet. Van niet minder invloed waren de preven tieve maatregelen, welke genomen en bevolen werden. Preventief werkten de bepalingen en voorschriften, waaraan openbare gebouwen, theaters, bioscopen, vergaderzalen, werkplaat sen, badhuizen, pensions etc., moesten voldoen alvorens publiek mocht worden toegelaten Geen toestemming voor het houden van een tentoonstelling werd gegeven zonder voor schriften. En wat van nog veel meer belang was: de naleving van die voorschriften cn voorwaarden en bepalingen werd ook trouw gecontroleerd, gewoonlijk door de allerhoogste officieren van het corps. In oorlogstijd, waarin men er op bedacht moet zijn, dat den vijand ieder uur van den dag en van den nacht met brandstichtingen kan komen, is een beroepsbrandweer zeker niet overbodig Wij willen echter nog eens vaststel len, dat de Haarlemsche burgerij tevreden 's over de wijze, waarop de vrijwilligers in nor- Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat alhier, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur: kerkboekje, bureau van politie; vul pen-etui m. inh., Roobol, Rozenprieelstraat 69 (na 6 uur des namiddags)fasant, Cloes, Voor zorgstraat 50; zilverbon, Swart, Ged. Schalk- burgergracht 87; zilverbons, Boelens, Padang- straat 25; H. polshorloge, Kors, Kweektuin straat 42; hondje, Werdekker, Kijkduinstraat 49; hond, Rozenkrans, Kolkstraat 6 zwart; koffer m. inh., bureau van politie; sierkoord, Kaarschol, Voorzorgstraat 47; Laars, De Lan ge, Zuid Polderstraat 110; portemonnaie m. De directeur van Dansschool Tivoli deelt ons mede, dat de oefenles a.s. Zondagavond niet in de Leeuwerik wordt gehouden, doch op 2en Paaschdag in de tuinzalen van het Gem. Con certgebouw. Gisterenmiddag om 3.40 uur is een binnen brandje ontstaan in een ketelhuisje van een melkinrichting aan de Kampervest. De brand was veroorzaakt doordat het plafond boven den ketel vlam vatte. Het vuur is door de brandweer met één straal op de waterleiding gebluscht. De verzekering dekt de schade. Om half vijf gisterenmiddag is een 12-jari- ge jongen, die op een rijdenden wagen, met een pard bespannen, wilde klimmen, er vanaf geval len, waardoor hij het rechtervoorwiel van den wagen over het linkerbeen en over zijn borst kreeg. Hij brak een been en eenige ribben wer den gekneusd. De gespannen wagen werd bestuurd door een broer van het slachtoffer. Deze had den jongen uitdrukkelijk gewaarschuwd er niet op te klim men. De knaap is ter plaatse door den Ongevallen- dienst behandeld en per auto Mathót naar de St. Mariasticljting overgebracht, waar hij is opgenomen. Geboren: 10 April: A. W. C. MaasAlders, d.; 11 April: J. M. GoedendorpKnoop, d.; 9 April: F. G. NiemanDerksema, z.; 10 April; M. Kam- meijerStrebe, d.; 1 lApril: H. DirksWater man, z.; 10 April: J. G. van BolhuisWarre- man, d.; C. M. G. Sueters—Eijsbouts, d.; C. B. W. Terpoortenvan Loon, d.; S C. Rumling van Tatenhove, z.; 11 April: J. G. Kistvan Zonneveld, z.; H. Zuiver—Scholten, z.; 10 N. ten Broeke—Koning, d.; 11 April: A. C. van Baak—Burger, z. Overleden: 11 April: J. HoeksemaBroek- meijer, 83 jaar, Hasselaersplein; C. Emmer, 80 jaar, Ramplaan; M. J. A. Tholen, 84 jaar, Hage- straat; T. JansSpanheim, 51 jaar, Hof van Egmond, A. M. 1 d., dochter van I. A. M. Jao- ker, Junoplantsoen. Grootmoeder vertelde: toen kwamen de kabouters en die timmerden en metselden, dat het een lust was> die schilderden hul zen van boven tot onder; maar waar geen eer meer te behalen was, sloopten ze, om schooner op te bouwen. En de kabouter koning was zéér tevreden, verweet zich alleen, dat hi) het werk niet eerder had laten aanpakken. Toen ge ouder werd, verdween de illusie van de kabouters. Maar m Haarlem blijken nog honderden huiseigenaren te verwachten, dat de kleine mannetjes met de lange witte baarden op een goeden nacht hun pand zullen herstel len. Hoe treurig het met vele huizen in de bin nenstad gesteld is de buitenwijken komen later wel eens aan de beurt hebben we kun nen constateeren tijdens een deskundigen rond gang. Helaas is daarbij gebleken, dat 0011 de overheid haar taak tot nu toe te nonchalant heeft opgevat. Ontstellend is bJv. het feit, dat in talrijke buurten onbewoonbaar verklaarde woningen jaren als ruïnes blijven staan, omdat de eige naar niet gedwongen wordt ze op te ruimen. Beslist afkeurenswaardig is de methode van de gemeente om leelyke muren het stadsbeeld te laten ontsieren, omdat er tusschen den eige naar van een pand en de overheid een soort „niettes-welles" blijft doorzèuren. Hoe bestaat het, dat de gemeente Haarlem het prachtige gebouw der Bank van Leening in de Kleine Houtstraar alleen van boven laat restaureeren en van den beganen grond tot aan de eerste Merdieping laat vloeken met elk aesthetisch gevoel? De volksmond praat al over de „mooie juffrouw met de leelijke beenen." Tijdens onzen rondgang hebben we echter ook ontdekt hoevele particulie ren liever hun huis laten verrotten (waardoor straks duizenden guldens worden uitgegeven), dan eens per jaar een klein bedrag te noteeren voor, naar het inzicht van deskun digen, vereischte reparaties. In onze winkelstraten zijn tien tallen winkelhuizen, die een so- liede en moderne onderpui heb ben, maar waarvan de topgevel zoo verweerd en verrot is, dat ernstige lekkage, zelfs instorten, niet lang meer kan uitblijven. Kroonlijsten hebben tientallen jaren geen onderhoud gehad en hangen als bedrei gingen boven de winkelende stad- genooten. Schoorsteenen staan op invallen, oude gevels „hangen" nog zoo'n beetje.... 't ls méér dan treurig! En als ge binnen een kijkje gaat nemen: menschen hebben hun heele leven op een rot ten vloer gewoond, rheumatiek opgeloopen om eert spaarbankboekje achter te laten. Velen wonen in donkere achterkamers, die met wei nig geld in het licht gezet konden worden. Mooie, dure huizen, waarin vroeger welgestelde families woonden, zijn op korten termijn tot afbraak gedoemd, omdat de eigenaar het pand verhuurd heeft aan een uitdrager, een fietsen- staller etc. en er dus niets aan heeft te doen. Als we de stad vanuit een hoog punt bekijken, zien we opwaaiend zink, totaal verstopte goten, zoodat het water tusschen de pannen, die ook al niet meer aaneen rijen, een weg zoekt. Er zijn huizen, waarvan de deuren en ramen niet goed meer sluiten, waarvan dé plafonds gescheurd zijn, waarvan het sanitair spot met hygiënische 'eischen, waarvan de tuinschuttin gen kris en kras door elkaar hangen, als had den ze den oorlog moeten doorstaan. Er is dus meer dan voldoende werk te ver richten voor zeer vele aannemers en kleine bazen. Daarom hebben de Samenwerkende Pa- troonsvereenigingen in het Bouwbedrijf voor Haarlem en Omstreken besloten sen „méér- werk-actie" te beginnen. Daar staat dé leek even van te kijken, want hij meent, dat er geen materiaal is. Tijdens een persconferentie heeft het bestuur ons ech ter duidelijk gemaakt, dat elke opdracht tot restauratie aanvaard kan worden. De vakman weet het materiaal te kiezen dat wél te krijgen is en. dat van even langen lctvensduur is. Onze fabrieken van betonwaren bar. zijn uit stekend geoutilleerd en maken practisch van alles wat men voor herstel en onderhoud noo- dig kan hebben, zooals heipalen, kozijnen, vloeren, goten, schuttingen, dakbedekkingen etc., alles onverwoestbaar materiaal. Verder zijn er div&se soorten platen in den handel ter vervanging van dakbeschot, het maken van kamerafscheidingen, kastbekleedin- gen enz. En Voor de afwerking van dé vloeren bestasin verschillende soorten dekvloeTen, waardoor het leggen van linoleum, kleeden of parket overbodig wordt. Wat is er b.v. ook niet met tegels te bereiken? Maar laat ons eerst de sociale zijde van de Werkactie bekijken. De voorzitter van de S. P. V„ de heer Jac. Klerk stelde voorop, dat het bouwVak een uitermate belangrijken invloed op het economisch leven heeft; dr. ir. I. A. Ringérs, regeeringscommissaris voor den we deropbouw, noemt het bouwbedrijf zelfs den sleutel voor het economisch leven. De begon nen actie is dus van groot belang voor de ge meenschap. De aannemer uit er een gezond egoïsme mee, want hij weet: ais ik voor mezelf zorg, geef ik ook velen anderen brood. De actie beoogt een vergrooting van den ondernemings lust van den winkelier, den huiseigenaar en van den werklust der arbeiders. De mannen uit de bouwvakken moeten in dezen tijd aan den slag blijven, omdat straks kennis en hand vaardigheid den opbloei van ons geteisterde land zeer vervroegen. Er is geld ondsr de menschen. Tal van za ken hebben een overvloed van liquide midde len, aldus de heer Klerk, ten gevolge van den verkoop van onvervangbare goederen. Nu stoort een steiger, binnen of buiten den winkel, min der dan in normale tijden, waaruit volgt, dat de winkelier nu tot restauratie of modemi- seering moet overgaan. Dacht u, dat huizen, die 300 jaar oud gewor den zijn, dien leeftijd gehaald zouden hebben, als het onderhoud was geweest zooals dat de laatste 25 jaar in praktijk is gebracht? Nooit! I)aarom heeft de actie der S. V. P. een instituut van den Ned. Aannemers- en Pa troonsbond en den R.K. Bond van Bouwpa- trooms, dat o.a. zooveel succes had rnet de be strijding der beunhazerij in het vak ook een opvoedend element. Als wij werkelijk van onze stad houden, als wij niet willen, dat ons prachtige centrum één voddenpakhuis wordt, als wij arbeiders aan den slag willen helpen, als wij uit egoïsme groote stroppen aan oogenschijnlijk tamelijk gave panden willen voorkomen, dan dan moeten allen de actie steunen, aanmoe digen, doen slagen! Het gaat hier om een stadsbelang en een gemeenschapsbelang. Mogen honderden handen in de komende weken en maanden het restauratiewerk in de bloemenstad beginnen. Laat de overheid niet achterblijven bij den particulier. Laat ieder begrijpen, dat alleen een vakman, zeker in dezen tijd, het beste advies en het beste werk kan leveren. Nadat reeds eenige jaren rond Kerstmis in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen een kunstzinnige Kerst-triptiek wordt geplaatst op 'een der altaren, zal dit jaar met Paschen een Paaschtriptiek de beteekenis van dit kerkelijk hoogfeest in artistiek uitgevoerde schilderingen aanschouwelijk voorstél len. Deze Paaschtriptiek is een werk van den kunstschilder H. J. Wesseling te Haarlem (Eigen foto) Ter gelegenheid van het hoogfeest van Kerst mis wordt sinds eenige jaren op het St. Bavo- altaar in de parochiekerk van Overveen een ar tistieke Kerst-triptiek geplaatst, welke aan schouwelijk wil voorstellen het groote heilsfeit, dat alsdan herdacht wordt: Jezus' geboorte in een stal te Bethlehem. Bij het ontwerpen van deze groep heeft de Haagsche beeldhouwer Ger hard Jansen zich laten leiden door deze gedachte waarmede het brevier met Kerstmis aanvangt Op dit feest beginnen n.l. de getijden aldus: „Christus is ons geboren, komt laat ons Hem aanbidden". Hij heeft willen uitbeelden den pas geboren Verlosser, aanbeden door hemel en aarde. Het middenstuk der triptiek stelt voor: het goddelijk Kind, in doeken gewikkeld, liggend in een kribbe, waarnaast Maria en Joseph knielen. Het draagt als onderschrift het reeds genoemde invitatorium uit het brevier: „Christus is ons geboren, komt laat ons Hem'aanbidden". Het linker zij-luik stelt voor: drie -schamele herders, dié zich in den nacht haasten naar het Kind en in aanbidding voor Hem gaan neerknielen. On der dit zij-luik staat te lezen: „Zij vonden Maria en Joseph met het Kindje, dat in de kribbe lag". Het rechter zij-luik geeft te zien drie Wijzen in hun koninklijke kleerenpracht, die met hunne geschenken uit het Oosten waren gekomen. Zij bieden hun gaven aan en aan bidden den pas-geboren Koning, Wiens ster zij in hun land hadden gezien. Het onderschrift luidt: „Zij vielen neder en aanbaden Het...en offerden goud, wierook en myrrhe". Joden en heidenen, armen en rijken, geleerden en onge- letterden, zij die kwamen bij dag en by nacht van verre en van dichtbijallen knielen in aan bidding. „U moet heel de aarde aanbidden" (Psalm 65. 4)Boven het dak, dat het drieluik overhuift, zy'n aangebracht negen engelen, als vertegenwoordigend de negen koren der enge len. Dezen dragen een banderol met den tekst van het lied, dat zij in den Kerstnacht zongen: „Eere zij God in den hooge". „Alle Engelen Gods moeten Hem aanbidden"! (Psalm 97. 7.). Het geheel is zeer sober gehouden; alleen de bovengenoemde gedachte van het brevier is uit gebeeld. Daarbij is het streng symmetrisch ge componeerd: beneden drie groepen van drie; boven een groep van negen. Alles concentreert zich op „het Kindje, dat in de kribbe ligt". Op het hoogfeest van Paschen zal dit jaar voor het eerst op hetzelfde altaar een Paasch-triptiek worden geplaatst. Dit werk van den Haarlemschen schilder H. J. Wesse ling wil weergeven het groote feit, dat op dien dag herdacht wordt: „Christus, mijn Hoop, is verrezen". Het middenstuk laat ons achter een soort voorportaal, iets lager, het graf'des Heeren zien, dat in den tuin van Joseph van Arimathea in een rots was uitgehouwen, Het graf is leeg. De zware steen, welke den ingang daartoe afsloot, is weggerold. Vaag is op den achtergrond nog de Calvarieberg zichtbaar met de drie kruisen Onder dit middenstuk leest men de woorden, welke de engel op Paaschmorgen tot de vrou wen sprak: „Hij is verrezen..,, ziet de plaats, waar Hij was neergelegd" (Mt. 28. 6). Na Zijne verrijzenis verscheen Jézus meerma len aan Zijne leerlingen, aan wien Hij Zijn ver heerlijkte wonden toonde. Twee dezer verschij ningen treft men op de beide zij-luiken; ter rechterzijde de verschijning aan Magdalena op Paaschmorgen dicht bij het graf; ter linkerzijde die aan Thomas acht dagen later in het huis, waar de leerlingen te zamen waren. Magdalena herkent haar goeden Meester en wil naar Hem toesnellen; Thomas is nu overtuigd, hij knielt geloovig neer en belijdt: „Mijn Heer en mijn God". Onder deze twee luiken zijn aangebracht de woorden, waarmede St. -Jan deze beide tale- reelen beschrijft. Ook de schilder hield het geheel sober en com poneerde het streng symmetrisch. Deze nieuwe triptiek met den daaraan toege- voegden tekst zal zeker bijdragen tot dieper kennis en overdenking van het Paaschfeit, dat het grootste wonder is van Christus en de be vestiging van ons geloof en onze hoop. Paulus schrijft: „Indien van Christus gepreekt wordt, dat Hij van de dooden verrezen is, hoe kunnen dan sommigen onder u zeggen: De opstanding uit de dooden is onmogelijk? Indien de opstan ding uit de dooden onmogelijk is, dan is ook Christus niet verrezen. Maar als Christus niet verrezen is, dan is onze prediking üdel, ijdei ook uw geloof" (1 Kor. 15 12—15). TAB#» HSm De Kerst-triptiek in de parochiekerk te Overveen. (Eigen foto) Het beste brood bij de huidige samenstelling (mits dun gesn.) VERVORMEN VERVEN EN ST00MEN VAN DAMESHOEDEN FA. WILLEM P. 45 bekende merken Ook in huurkoop Haarlem Zoojuist bereikt ons het bericht, dat alle bals, soirée's en lessen van de dansscholen door mogen gaan, zij het dan ook besloten. Wij organiseeren op 2e Paaschdag in de Kroonzalen van GEBRS. BRINKMANN een van 7 uur tot 10.30 uur. Deze Soirée is slechts toegankelijk voor ingeschreven leden van onze Dansschool, waartoe ook behooren de leden van Davoka Kaarten a 0.75 bel. inbegrepen verkrijgbaar aan ons privé-adres, Zocher- straat 22 Haarlem of desnoods a. d. zaal. HARRY BERGMAN DANSSCHOOL VOOR R.K. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen, 46 uur; Geel Wit. 6.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a: te bezichtigen 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van werken van Lajos Ebneth, 105 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Expositie van werken van Hugo de Groot, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Discretie verzekerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Malle gevallen", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Bismarck", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „In den greep der wildernis". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Pygmalion", 8 uur. Gem. Concertgebouw: 3.30 uur Kindervoor stelling van het gezelschap Jan Nooy, 7.30 uur „Tropenadel" door hetzelfde gezelschap. Rembrandt: „Discretie verzekerd", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Malle gevallen", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Bismarck", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „In den greep der wildernis", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Pygmalion", 1.30, 330 en 6.30 uur doorloopend. Rembrandt: „Discretie verzekerd", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur; II.30 uur: Door het stroom gebied der Amazone". Cinema Palace: „Malle gevallen", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Bismarck", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „In den greep der wldernis", 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Pygmalion", 1.30, 3.30, 6.30 uur doorloopend. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen, tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; telef. 10175; Parkapotheek; Kleverparkweg 13, telef. 11793; Teylerapotheek, Teylerpleln 79 telef. 17946: C. Schotsman, Binnenweg 206—208, telef. 28320. Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2