BOEK EN BLAD PRODUCTIESLAG 1941 Goede kansen Sklikan Directeuren gewestelijke arbeidsbureaux Nieuwe uitgaven in 't Hofbrau ZATERDAG 12 APRIL 1941 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Vastgestelde maximumprijzen Bericht No. 7 EIEREN: Restaurant DORRIUS UW CADEAU f 12.50 Eischt Londen beschikking over Egypte's leger? Firma Barendrecbt. Tel. 406 WIJ LUISTEREN NAAR. I Sociale opbouw in Duitschland. Een kijkje in een kinderbewaarplaats, waar de kinderen ter verlichting van de moederlijke zorgen worden beziggehouden (Foto Stapf) Zondag 13 April Maandag 14 April Dinsdag 15 April GHR FREYER GEHULDIGD Philatelistisch makelaar Prent Veertigjarig jubileum Een 103-jarige Academische examens Diploma Ziekenverpleging De volgende prijzen (omzetbelasting inbegrepen) mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: niprmede vervalt bericht No. 3) Versche eieren klasse 1 (65 gr. en meer) 9 ct. per stuk Versche eieren klasse 2 (60—65 gr.) 8 A ct. per stuk Versche eieren klasse 3 (5560 gr.) 8 ct. per stuk Versche eieren klasse 4 (5055 gr.) 7 [A ct. per stuk Versche eieren klasse 5 (4550 gr.) 7 ct. per stuk Versche eieren klasse 6 (minder dan 45 gr.) 6ct. per stuk HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. AGRARISCH N. Z. Voorburgwal b.h. Spui» Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE SLAGVELD Sedert de vorige opgave werden ons de vol gende nieuwe boeken ter bespreking toegezon den: (Vervolg van pag. 1) Aangewezen zijn de directeuren der geweste- jke arbeidsbureaux: Alkmaar: C. H. C. Sprenger, te Hilversum. Amersfoort: F. W. Blaas, te Soest. Amsterdam: A. J. A. C. van Delft, directeur der districtsarbeidsbeurs te Tilburg. Arnhem: dr. B. Kapma, rijksconsulent voor sociale zaken, te Arnhem. Bergen op Zoom. F. van den Hout, wnd. di recteur der arbeidsbeurs te 's-Hertogenbosch. Breda: ir. N. C. L. H. F. Sassen van Vlier- den. te Wassenaar; Deventer: H. A. Folder, le ambtenaar ter gemeentesecretarie te Zwoller kerspel; Dordrecht: mr. J. H. Vermeulen, directeur der arbeidsbeurs te Dordrecht; Eindhoven: mr. P. H. Werner, directeur der arbeidsbeurs te Eindhoven; Emmen: ir. A. F. W. Bennik, directeur der arbeidsbeurs te Emmen: Gouda: A. W. Molenbeek, plaatsvervangend directeur cker arbeidsbeurs te Rotterdam; •s-Gravenhage: C. J- Bakker, directeur der arbeidsbeurs te 's-Gravenhage; Groningen: H. P. Staal, directeur der ar beidsbeurs te Middelburg: Haarlem: W H. M. Nienhuis Ruys, te Over- veen; Heerenveen: nu', u. J. Feitsma. controleur steunverleening 's-Gravenhage Heerlen: mr. J. N. Me'tz, wnd directeur der arbeidsbeurs te Maastricht; Hengelo (O.)A. P. M. van Riel. directeur der arbeidsbeurs te Deventer; 's-Hertogenbosch: M. A. Hellemons, commies ter gemeensóssearetarie te Steenbergen; Hilversum: mr. J. B. Broekema, wnd. secre taris van den Armenraad te Hilversum; Leeuwarden: L. Fokkema te Dedemsvaart, Leiden: H. Hazelhoff, hoofdcommies van het departement van Sociale Zaken; Maastricht: M. J- J. G. Jansen, directeur der arbeidsbeurs te Sittard; Meppel: J. Vlug, directeur, der arbeidsbeurs te Meppel; Middelburg: ir. W. M. Welleman te Voorburg; Nijmegen: jhr. P. E. van der Maessen de Sombreff, directeur der arbeidsbeurs te Nij megen. RoermondS. le Haen, directeur der arbeids beurs te Roermond; Rotterdam: A. N. van Mill, directeur der ar beidsbeurs te Rotterdam; Temeuzen: Joh. Brinkman, directeur der ar beidsbeurs te Terneuzen; Tiel: C. J. Versluys, directeur der arbeids beurs te Hoorn; Tilburg: dr. W. U. P. M. de Kort, te Nijmegen. Utrecht: wordt tijdelijk waargenomen door den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Nijmegen; Venlo: J. Boonen, directeur der arbeidsbeurs te Venlo; Vlaardingen: J. J. M. Deleij, hoofdcommies b;i den dienst voor Sociale Zaken te Dordrecht; Winschoten; K. van Dijk, directeur der ar beidsbeurs te Winschoten: Winterswijk: ir. F. H. Stuveling, directeur der arbeidsbeurs te Winterswijk; Zaandam: L. Bandsma, directeur der arbeids beurs te Den Helder; Zwolle: G. B. P. Kolenbrander, directeur der arbeidsbeurs te Hengelo (O.). Thans is men bezig met de samenstelling van den verderen personeelsstaf van de gewestelijke arbeidsbureaux, zoomede met de aanwijzing van de leidiers der bijkantoren en het overige daar bij in te deelen personeel. KNEUTERDIJK 16 HET SNUFJE VAN DEN HAAG. waar men op orlglneele. Hollandsche wijze geserveerd wordt onder de tonen van Henk van Maanen's Solisten Orchestre Dir. A. H. REYNDORF v/h Chef de Rest. Astoria Amsterdam en Chateau Bleu. Den Haag. Onsterfelijkheid Prof. dr. K, Steur Pauf Brand, Hilversum. De Dubbeltoren A. J. B. v. Oosten Hol land', Amsterdam. Het geslacht Trigland Kathinka Lanuoy Noord-Hollandsche Uitgeversmij., Amster dam. De mensch en de klokken E. Bergstrand Pouilsen J. M. Meulenhoff. Amsterdam. De Nederlandsche dialecten Dr. A. Wey- nen P. Noordhoff, Grom'.gen. Katholieke Friesche geslachten Henk Aukes „Ons Noorden", Groningen. Het ndische leven D. C. M. Bauduin H. P. Leopold, Den Haag. Naar een betere Methodiek. II, De Zaakvak ken Fr. S. ombouts R.K Jongenswecshuis, Tilburg. Bovendien ontvingen wij van de Spaarnestad te Haarlem „Klondyke" door Jack London, „5 millioen zoeken een erfgenaam" door H. Baum- garten en „Het huwelijk van Maria Hillen uit gegeven in de serie „Avanouur-lectuui" Tooneelspelen II J v. d. Vondel „Else vier", Amsterdam. Dostojewski en Nietzsche Prof. Walter Schubart „De Librije", Haarlem. De Nederlandsche monumenten van geschie denis en kunst, deel IV, Groningen Dr. M- D. osinga Algemeene Landsdrukkerij, Den Haag. Onze Indische geschiedenis Joh. van Hul zen J. H. Kok, Kampen. 26 jaren op het zendingsveld A. Merke- lijn D. A. Daamen, Den Haag. Economische statistiek, bedrijfseconomische statistiek en administratieve statistiek Dr. O. Bakker P. Noordhoff, Groningen. Practisch bezuinigen P- Guermonprez en A. Siegenbeek van Heukelom Kosmos, Am sterdam. Onze levende taal, 8 deeltjes H. Molenaar en J- Nowee H. Ten Brink, Meppel. De vrouwe der menschheid vloek en zegen Dr. H. Derckx Karei Beyaert, Brugge. Geert Groote AE. E Kluwer, Deventer. De priester in de wereld Josef Sellmait Dekker en Van de Vegt, Nijmegen. De boeken van het Nieuwe Testament, afle vering 15 Dr. Jos. Keulers J. J. Romen en Zonen, Roermond. Het vraagstuk der homosexualiteit J. A. J. Barnhoorn J. J. Romen en Zonen, Roer mond Meester, wat meet ik doen? Dr. B Na-ay- kens J. J. Romen en Zonen, Roermond. De H. Kruisweg overwogen Joz. Depoorter pr. Karei Beyaert, Brugge. i De korrel in de voor Marie Koenen Het Spectrum, Utrecht. Dertig dagen oorlog Wies Moens „Wiek op", Brugge. De grenzen van het Macchiavelhsme F. van Warmden H. P. Leopold, Den Haag. Het gildewezen, opkomst, bloei en verval Prof. mr. dr. Th. Keulemans O. C. H. P. Leopold. Den Haag. Beknopte handleiding tot de kennis van het Nederlandsche oude schiift H. Brouwer A. Rutgers, Naarden. Het ieet Dr. J. W. Schmitz en Lucie G Rinse J. J. Romen en Zonen, Roermond. Het wonder der vaste prijzen Hans Georg Kayser. Rekenboek J. B. J. van den Boogaert B. Wolters, Groningen. De lichamelijke opvoeding op de Lagere School J. A. C. van de Griendt Jr. J. B Wolters, Groningen. Welopgevoed en modem J. Perin K Beyaert, Brugge. Proeve van lectuur-leiding A. de Cuyper K. Beyaert, Brugge. De theorie van de handenarbeid A. Groen - J. B. Wolters. Grondlijnen voor het voortgezet moedertaal onderwijs W. Kramer J. B. Wolters, Gro ningen. Klein verzenboek Dr. J. C. Brandt Cor- stius en Dr. G. Stuiveling J. B. Wolters, Groningen. Plantkunde D. A. S. Soortman en dr. G. Brouwer J. B. Wolters, Groningen. GENEVE, 11 April (DNB) Het Journal de Genève publiceert een bericht uit Londen, vol gens hetwelk een correspondent van de Colum bia Broadcasting voor radio Ankara verklaard heeft, uit diplomatieke bron vernomen te heb ben. dat Engeland van Egypte verlangd heeft, zijn leger ter geschikking van het Britsche op perbevel in het Nabije Oosten te stellen. Verder wordt volgens S.P.T. in Egyptische militaire kringen verklaard, dat tegenwoor dig ieder week een Egyptische militaire missie de slagvelden in Libye bezoekt om den modernen oorlog te bestudeeren. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 8.00 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Gra mofoonmuziek, 10.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Gevraagde platen. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Collegium „Musica Divina", 1.151.30 Gramofoon muziek, 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde:*" De archieven, die voor ons van belang zijn, 2.00 Ensemble Tonny Ro- xini, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.30 Uit Ber lijn: 69e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht, 6.30 Concertgebouworkest (opn.), 7.00 Cabaretprogramma, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Vocaal ensemble en gramofoon muziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek, 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.30 Gramofoonmuziek, 11.15 Gewilde muziek (opn.), 1215 Neder landsch Kamerkoor en een strijkensemble, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en solisten, 2.00 Lezing ..De wereld van 100 Jaar terug", 2.15 Residentie-orkest en solisten, 3.00 3.20 Gramofoonmuziek, 5.30 Concertge bouwtrio, 6.00 Radiotooneel met muziek, 6.45 Sport van den dag, 7.00 De Ramblers en pianospel, 7.45 De zomersporten nade ren, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gra mofoonmuziek, 8.30 „Der Graf von Luxem burg", operette, 9.30 Radiotooneel, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting HILVERSUM L 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 12.00 Omroeporkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Amusementsorkest en ensemble Dandi Balogh. 2.00 Causerie over Vondels geboortestad Keulen, 2.30 Omroeporkest en solisten, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Orgelconcert, 6.00 Gramofoon muziek, 6.30 Musette-orkcst „Les gars ae Paris" en gramofoonmuziek, 7.00 Econo mische vragen van den dag ANP. 7.15 En semble Tonny Roxini, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Om roeporkest en solist, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.30 Rondom het orgel, 9.30 Gramo foonmuziek, 10.20 Orgel en fluit, 11.00 Declamatie, 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.15 Muslquette, 12.45 Nleuws- en economische 'berichten ANP, 1.00 En semble Jonny Ombach, de „Snarenzangers" en solist. 2.00 Nederlandsch Kamerorkest en solisten 2.402.55 Gramofoonmuziek, 3.45 Ensemble Tonny Roxini. 4.15 Gramo foonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5 30 Sylvestre-trio, 6.15 Omroeporkest, 6.45 Sport van den dag, 7.00 Frlesch praatje ANP, 7.15 Omroepor kest, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje, 9.30 Causerie over het kunstleven. 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.10 Gramofoonmuziek, 10.00 Ensemble Jack der Kinderen, 10.20 10.40 Declamatie, 11.15 t Cello en piano, 12.0o Muslquette, 12.30 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek met toelich ting, 1.30 Esmeraldh. 2.30 Puszta-orkest, de Melodisten en solisten, 3.003.30 Land man's lust, 4.20 Orgelconcert (opn), 4.30 Causerie met gramofoonmuziek, 5.00 Gra mofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, econoische en beursberichten ANP, *5.30 Omroeporkest en solist, 6.15 Lezing „Nuchtere feiten", 6.30 Orgelconcert, 7.00 Vragen van den dag \NP. 7.15 Gramofoonmuziek, 730 Duitsche les, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 9.30 Gra mofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten 4NP, sluiting. HILVERSUM IL 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek, 11.00 Declamatie, 11.20 Amabile-scxtct, 12.15 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Omroeporkest en zang met pianobege leiding, 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste, 2.453.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Voor de zieken, 4.00 Ensemble Jon ny Kroon, 4.30 Voor de jeugd, 5.00 Gramo foonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.3o De Ramblers, 6.00 Causerie „Voorjaarsvermoeidheid", 6.15 Musiquette, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van d endag ANP, 7.15 Melodisten en solisten, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon muziek. 8.30 Radiotooneel, 9.30 Kees Vee- ning en zijn ensemble, 10.00 Nieuwsberich ten ANP. sluiting. (Foto's V.K.P.) Op het land wordt de zetkool uitge- plant om koolzaad te winnen, in de kas sen verzorgen de kweekers hun jonge groenten cn toma ten; overal zijn onze land- en tuinbou wers op hun posten in de weer om den vreedzamen produc tieslag tot den zegen van een overvloedi- gen oogst te vol brengen De productieslag, die thans geslagen wordt, heeft als doel zooveel mogelijk voed sel voor ons volk uit den bodem te halen, opdat wij een hongersnood kunnen voorko men. Het zou echter getuigen van een on gerechtvaardigd optimisme, indien men zou meenen, dat door het afkondigen van den productieslag alle gevaar bezworen zou zijn en elke moeilijkheid overwonnen. Het zou ook van een ongemotiveerd optimisme ge tuigen, indien men van oordeel zou zijn, dat met onfeilbare zekerheid de honger van ons volk geweerd kan worden. Déze ze kerheid kan men alleen al daarom niet ge ven, omdat het landbouwbedrijf een levend bedrijf is, dat afhankelijk is van de mede werking der natuur. En niemand kan zeg gen, wat de natuur in de komende maanden zal doen, of het weer groeizaam of schraal, te nat of te droog zal zijn. Dat men deze absolute garantie voor het slagen van den productieslag niet kan geven, behoeft ech ter geen reden te zijn voor sombere be schouwingen. Er is een goed Nederlandsch spreekwoord,, dat zegt: „Niet schieten is ze ker mis", en dat geldt ook voor den produc tieslag. Indien men de voedselvoorziening van ons volk niet met alle kracht aanpakt, zou de toestand in ieder geval ernstig zijn; nu i£ er kans, dat deze toestand behoorlijk wordt. Men moet deze zaak echter nuchter onder de oogen durven ne men en zich niet laten verleiden tot het koes teren van a.1 te groote verwachtingen. Beter is het thans reeds met mannelijken moed alle degelijkheden voor oogen te houden, dan nu de illusie te koesteren dat het met onze voed selvoorziening in ieder geval in orde zal zijn. ^°cht dat door de weersomstandigheden of Waardoor dan ook, tegenvallen, dan zal later he kleurstelling grooter zijn, naarmate de ver wachtingen aanvankelijk- hooger gespannen wa den. Nuchter en moedig', doch zonder pessimis me, dat is de beste houding, die men tegenover het, vraagstuk van onze voedselvoorziening kan tonemen. De taak van den boer in dezen productieslag is duidelijk: Hij moet zooveel mogelijk voedsel voortbrengen, dat voor menschelijke consump tie geschikt is. Het zal echter niet ondienstig zijn om voor hen, die minder op <je hoogte zijn met de agrarische vraagstukken, wat meer te zéggen over deze taak van de boeren en de mid delen, de hem bij het vervullen daarvan ten dienste staan. Te weinig immers zijn de moei- pen heeft bekend' waarmede de broer te kam- Hoewel Nederland wat de productie per eenheid betreft vrijwel het hoogste staat van alle landen der wereld, die een klimaat hebben gelijk het onze, kan zoowel de totale productie als de productie per eenheid zeker nog worden verhoogd. Men moet echter on derscheid maken in de middelen, die tot het bereiken van dit doel kunnen voeren Een van de voornaamste middelen voor het Verhoogen der totale productie is het uitbreiden Van den cultuurgrond. Het ligt echter voor de hand, dat dit middel eerst op langen termijn zijn uitwerking zal doen gevoelen en dat men hiervan dus in den huidigen productieslag. Welke loopt tot aan de oogsttijden van dit jaar, geen overweldigende resultaten kan verwachten Voor het opvoeren, zoowel van de totale pro ductie als van de productie per eenheid is ook hoodig een betere cultuurtechnische bodemver- zorging. Hierondr verstaat men het verbeteren der afwateringen of beter nog het beheerschen van den grondwaterstand, voorts het uitvoeren Van ruilverkavelingen e.d. In dit opzicht kan in Nederland nog veel worden gedaan en men kan Zelfs van meening zijn, dat dit in het verleden Wat te veel verwaarloosd is. Maar zelfs a]s men tbans kans zou hebben de daarvoor noodige Werken snel en intenstief uit te voeren, zou dat nog een middel zijn, dat eerst na eenigen tijd zou kunnen leiden tot het bereiken van het ge stelde doel; in ieder geval zou men daarvan in dezen zomer geen succes meer kunnen ver wachten. Voor het verhoogen der productie en een ra tioneel en intensief gebruik van den grond is noodig een goede kennis van den bodem. Dit is ook noodzakelijk, voor een zoo rationeel mo gelijk gebruik van de beschikbare meststoffen Men zou dus van bedrijf tot bedrijf en van per ceel tot perceel de samenstelling van den bodem moeten kennen, de physische structuur, qe che mische samenstelling en den bacteriologischen toestand. Ook deze kennis kan in ons land nog zeer vermeerderd worden en hoewel ook het nemen en onderzoeken van grondmonsters vrij veel tijd eischen, vooral wanneer thans de bodem van een groot gedeelte van Nederland onder zocht moet worden, kan in dat opzicht in deze maanden nog zeer nuttig werk geschieden. Indien men dit werk flink aanpakt en er is geen enkele reden om dit niet te doen kan het zeer veel bijdragen tot een rationeele ver- Vrijdag zijn vóór den aanvang van de jaar- liiksche uitvoering .te Naarden van de Mat- thkus-Passion dopr de Nederlandsche Bach- tnaus f as» waarover wij reeds uitvoerig vereemgmg k tc plechtigheden gehouden. van den stichter der Ne derlandsche Bach-vereeniging en grondlegger der concerten in de Groote Kerk te Naarden werd een krans gehecht aan zijn gedenksteen, welke in een der zijbeuken is geplaatst. Op het raadhuis had een intieme plechtig heid plaats, waarbij aanwezig waren, de bur gemeester van Naarden, de heer J. E. Bod- uosane de wethouder van Onderwijs, de heer A de Bruin, de secretaris der Bachver- eeniging de heer C. D. van Vliet en de pen ningmeester de heer Chr. Freyer. De burgemeester heeft den heer Freyer ge huldigd voor het feit dat deze veertig jaar in het belang van de concerten en de uitvoerin gen van de Matthaus-Passion heeft gearbeid. Namens de gemeente Naarden bood de bur gemeester den heer Freyer een bloemstuk aan De secretaris van de Nederlandsche Bach- vereeniging de heer C. D van Vliet, dankte het gemeentebestuur voor de vriendelijke attentie en sprak de hoop uit, dat de banden tusschen gemeentebestuur van Naarden en de Neder landsche Bachvereeniging nog versterkt zullen worden. De beëedigd philatelistisch makelaar J. R- Prent Jr. heeft in het perceel Laan van Meer- dervoort 10, 's-Gravenhage, een kantoor ge opend. Het interieur is geheel in staal gehou den en maakt een verzorgden indruk. In de zelfde lokaliteit is de Postzegelhandel J. Prent Co. ondergebracht. Te Enkhuizen op op 14 April de heer C. M. Siebert, in den volksmond de „oude Tilden" ge naamd, zijn 103den verjaardag vieren. De oude heer is nog vrij kras. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer'ï'. K. R. C. Sassen, uit 's-Gravenhage. Bi) het op 10 April gehouden examen ln het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo te 's-Gra venhage is geslaagd voor het diploma Zieken verpleging A mej. J, H. M. Sieverding. deeling van de beschikbare hoeveelheid kunst mest, tot een effectief gebruik dan van deze hoeveelheid en daardoor ook tot een verhooging der opbrengst van verschillende producten. Dat bodemonderzoek is vooral van belang voor de bedrijven op de zandgronden in Nederland, waar over 't algemeen meer differentiatie voor komt in structuur, samenstelling en bacterio logischen toestand dan op de kleigronden. Ook zijn op de zandgronden de bedrijven kleiner, de boeren hier hebben meestal niet die studies ge maakt, welke de kleiboeren zich wel konden veroorloven, zoodat zij meer zijn aangewezen op hulp en voorlichting op dit gebied. Er schijnen plannen te bestaan naar een van onze Bra- bantsche correspondenten onlangs meldde voor de zuidelijke zandgronden een bedrijfs- laboratorium vor grondonderzoek in te richten Indien dit op korten termijn mogelijk is, kan hierdoor het bodemonderzoek sterk bevorderd worden. Thans moeten alle monsters naar Gro ningen worden opgezonden, hetgeen meer tijd vordert, dan wanneer in dat zuidelijk zandge bied ook nog zulk een laboratorium gevestigd zou worden. Met het bodemonderzoek zijn we eigenlijk al op het terrein van de landbouwvoorlichting ge komen. Van hoe groot belang deze voorlichting is voor de productievermeerdering, is niet met enkele woorden te zeggen. Dit geldt vooral weer voor de zandboeren, die door hun financieele omstandigheden over het algemeen minder in staat zijn middelbare en hoogere studies te ma ken dan de boeren van .de groote kleibedrijven. Vooral in de streken van de zandbedrijven zal de voorlichting dus zeer intensief moeten zijn en zal de'desbetreffende dienst sterk uitgebreid moeten worden. Deze uitbreiding zal tot stand moeten komen, indien men wil, dat de voor lichting in handen is van de officieele diensten Deze zijn inderdaad zoo overbelast, dat zij het werk niet aankunnen. Toch is de toestand hee- lemaal niet alarmeerfcnd en de voorlichting van de boeren op de zandbedrijven is geenszins zoo slecht als soms wel gesuggereerd wordt. Want omdat de rijksdienst overbelast was en omdat de boeren zelf de noodzaak van betere voor lichting inzagen, hebben de boerenbonden in verschillende gevallen zelfs een voorlichtings dienst in het leven geroepen, die nauw met de rijksdiensten samenwerkt en die in de afge- loopen jaren reeds uitmuntend werk heeft verricht. In die streken, waar men vrijwel uit sluitend op de rijksdiensten is aangewezen, eischt de toestand uitbreiding van deze diensten; daat echter waar de boerenbonden zelf een voor lichtingsdienst in het leven hebben geroepen, kan men ln het algemeen gesproken het werk wel aan. Dit neemt niet weg, dat een uitbrei ding en reorganisatie van den voorlichtings dienst op het lijstje der wenschen voor de ver betering van den landbouw kan blijven staan doch deze reorganisatie Is van dien aard, dat zij tijdens dezen productieslag toch geen effect meer zou sorteeren. Voor het winnen van dezen slag, zal het het beste zijn; als in enkele gebie den van ons land de voorlichting wordt uitge breid en als men in andere deelen de bestaande rijks- en organisatiediensten rustig hun werk laat doen en hen bij dit werk zooveel mogelijk steunt. Een algeheelr reorganisatie tijdens den productieslag, zou gelijk staan met het verwis selen van paard tijdens een cavalerie-charge. Het bovenstaande is een overzicht van het slagveld, waarop de productieslag uitgevoch ten moet worden. Het slagveld is voor ons niet ongunstig. Zeker, als er meer cultuur grond zou zijn en als de bodem nog beter verzorgd was, zou er meer te winnen zijn, Daar staat echter tegenover, dat de Neder landsche boer tot de besten van Europa ge rekend mag worden en dat hem in veel ge vallen een apparaat voor advies en voor lichting ten dienste staat, dat zeer goed werkt. Verschillende midelen, die wij hebben genoemd, kunnen eerst op langeren termijn bijdragen tot verhooging der productie. Dit sluit echter geenszins uit, dat er ook midde len zijn, die dit effect reeds in den loop van het komende seizoen kunnen hebben. Hier mede komen we echter aan de techniek van den productieslag, die een afzonderlijke be schouwing verdient E.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3