PASCHEN msÊommmmm Concentrische opmarsch naar Belgrado PASCHEN Anarchie heerscht in oervie Gaan de V.S. Britsche schepen escorteeren? Matsoeoka neemt afscheid te Moskou Verduistering .r Von Papen meermalen bij Saradjogloe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Toen de aarde beefde.... 1 I Daitsch weermachtsbericht meldt: LJOEBLJANA WERD BEZET ■IIIjl lllllllittlllllllllllllllllllllllttlllllll»! DE DAG ONTWAAKT, J' V Regeering te Caïro bespreekt den toestand Vier Engelsche vliegtuigen neergeschoten BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal f 3.41. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.75 ZONDAG 13 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22953 De prijs der advertentien bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 30 ets per regel Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Legaties uit Boedapest naar Moskou li; |f§ mmi'imm DE VERRIJZENIS Naar een 15e-eeuwsch fresco van Piero della Francesca te Sansepolcro O Ital. weermachtsbericht Opmarsch in Cyrenaica gaat verder Garnizoen op de Azoren wordt versterkt Wat hebt gij op den weg gezien, Maria? vroeg ziji gij gegaan; uw kleine voeten hebben vlug de lange lommervolle laan doorloopen naar hel versche graf; gij dronkl de lichte lentelucht, maar ach, uw hart bleef droef en zwaar en op uw lippen lag een zuchi,- verirouwen hadl gij in hef woord, dat Christus sprak; gij hoopte en dacht dat Hij hei was, die door het volk sinds Gods belofte werd verwacht Wat hebt gij op den weg gezien, Maria? zoinervreugde straalt van uw gezicht; welk zonnig nieuws hebt gij den leerlingen verhaald? „Den zweetdoek zag ik en hei kleed; een engel gaf getuigenis; naar Galilea wil ik gaan, omdat mijn hoop verrezen is." F.S. Transportschepen voor vracht vaart op Ned.-Indië BENOEMINGEN DOOR DEN H. VADER Hongaarsche successen Duitschlands plannen be treffende den Balkan De opstanding DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Britsch Nijlleger wordt dagelijks versterkt Het oordeel der Wilhelmstrasse over evacuatie van Istanboel Negen der inzittenden om het leven gekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Paschen in oorlogstijd! Op dezen dag, dat de H. Kerk haar hoogsten Jubel uitzingt in het blijde Exsultemus en in een niet ophoudend en eindeloos herhaald Alleluja, ligt een wereld gedompeld in rouw en benauwt een doodsangst de volkeren. Terwijl de lichten, ontstoken aan de brandende Paaschkaars, de kerken herscheppen tot 'n vreugdewekkende zee van licht, dekt het duister de steden van Europa en beeft de aarde onder het gedreun der kanon nen. Een beving, die ons toch kan herinneren aan die aardbeving op Paaschmorgen, toen de Heer in lichtende glorie oprees uit het graf. „De aarde beefde en werd stiJ, toen God zich ten oordeel verhief". (Offertorium). Ondanks nood en kommer, ondanks onze zor gen om eigen toekomst en het lot eener ver dwaasde wereld geldt toch ook voor onzen tijd: «Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft, laten wij ons verheugen en ons verblijden". Ook in deze donkere dagen, temidden van ver nietiging, ondergang en dood, ruischt over puin- hoopen en slagvelden het Paaschlied der over winning, van de zegepraal over den dood, die Christus voor heel de menschheid heeft bevoch ten. Calvarië was het slagveld, waarop de twee groote realiteiten van Leven en Dood tegenover elkander stonden in een beslissenden strijd: «Mors et vita duello conflixere mi- fan do: Dood en Leven streden in een grootsch duel". In dit duel scheen de Christus de nederlaag te lijden onder den verpletterenden aandrang van de zondemacht eener gansche wereld. Zijn dood beteekende echter geen einde, maar een begin. „De Heer des Levens, gestorven, heerscht ten leven". Toen in het onheilspellend donker van Cal varië het Leven zelf stierf, ontvingen wij het le ven. De menschheid, gebonden in den ban van dood-aanbrengende zonde, werd herboren in den dood van Christus en verrees met Christus tot een nieuw leven. Christus' sterfelijk lichaam on derging den dood, opdat Hij leven zou geven aan Zijn Mystieke Lichaam, de levende Kerk. Van het altaar van Calvarië, waarop het Lam werd geslachtofferd, slaat een levensvlam uit, die m ieder lid der menschheid, dat er door wordt aangeraakt, het leven doet ontvlammen. Christus' dood werd Zijn overwinning, omdat Hij stierf in gehoorzaamheid aan den Wil Gods. De opstand der menschheid in den tuin van Eden, duizendvoudig herhaald in onze persoon lijke zonden, werd hersteld door de onderdanig heid der menschheid in Christus. Om Zijn ge hoorzaamheid tot in den dood, heeft God „Hem verheven en Hem een Naam gegeven, die boven allen naam is, opdat in den Naam van Jezus alle knie zich buige in den hemel, op aarde en onder de aarde". Christus heeft voor ons het pad gebaand, dat leidt tot de glorie der Verrijzenis. Willen wij deel hebben in Christus' zegepraal, dan moeten wij ook bereid zijn deel te nemen in Christus' strijd. Dan zal Hij ons ook voeren tot „dien vrede, die alle begrip te boven gaat". De gehoorzaam heid God voert de menschheid tot geluk, maar de vrucht der zonde is wanorde, onder gang en dood. Door de geschiedenis heen loopt het bloedig spoor der zonde. Maar daarnaast loopt het lichtende spoor der genade van de tai- loozen, die in navolging van Christus weldoende rondgaan, geleid door een geest van rechtvaar digheid en liefde. Wanneer in deze tijden opnieuw de aarde beeft onder den geesel, dien de menschheid door het verbreken der juiste orde over zichzelf heeft afgeroepen, dan weten wii, dat uit dien chaos een nieuwe wereld zal verrijzen, indien de schul dige menschheid dit lijden aanneemt in den geest, waarin Christus, de Onschuldige, Zijn Kruisgang aanvaardde. Zoo er ooit plaats was voor een Paaschverwachting, dan in zuike tijden van beproeving. In het ledige graf van Christus Vindt de wereld, die treurt om haar paB gevallen dooden, het symbool harer opstanding. Klein- menschelijk vragen wij ons misschien af: „Wie aal ons den steen wegroiien voor den ingang van het graf." Maar als wij gaan zien, zullen wij bemerken, dat de steen reeds is weggewenteld. Ook al is de Christus verrezen, Hy blijft ons nabij en Hij zal ons niet loslaten, wanneer wij slechts trouw blijven aan' Zijn getrouwheid. Daarom is'Zelfs deze Paschcn in oorlogstijd voor ons een feest van vreugde. Wanneer wij zuiver zijn van de zonde, die den dood in zich draagt, dan zullen wij, al schijnt de Wereld meen te storten, feest kunnen vieren, „niet met het oude zuurdeeg, noch met het zuurdeeg van boosneid en slechtheid, maar met de ongedee- zemde brooden van reinheid en Vaaruei d". „Christus mijn hoop is verrezen!" Dat is onze troost en onze sterkte. Nog steeds gaat over deze vermoeide wereld de licntende gestalte van Christus, nu niet langer als de Lijder, gebukt on der den last van aller menseden zonden, maar als de Overwinnaar over Ujden en dooa. En in Zijn nanaen draagt Hij net Kruis, net teeken der zegepraal. BOEDAPEö'l, 12 April lö-P.T.). De gezanten en het personeel van ae Engelsche, Neuerland- sche en Belgische legaties hebben gisteren om 12.03 uur met een speciaien trein de Hongaar sche hoofdstad verlaten. Zij zijn naar het Rus sische grensstation Lawocne gebracht, waar met een speciaien trein, die hun door de Sovjet regeering ter beschikking is gesteld, de reis haar Moskou zal worden voortgezet. cY-Uty li 1 >i vv v BERLIJN, 12 April. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche troepen zijn op den elfden April begonnen aan de zuivering van het bekken van Ljoebljana (Laibach). Bergtroepen en divisies infanterie bereikten na gevechten met Servische troependeelen in het onbegaanbare bergland van Kroatië ten Noordwesten van Agram op verscheidene plaatsen de rivier de Save. Snelle troepen drongen via Agram door tot Karlovatsj (Karlstadt). Varazdin werd ingenomen. Een Servische brigade met haar commandant gaf zich over aan de vandaar uit Zuidwaarts oprukkende troepen. Onder den indruk van het verrassende en snelle oprukken der Duit sche strijdkrachten is het verzet van den vijand in Kroatië gebroken en is het Servi sche Noordelijke leger in ontbinding geraakt. Hongaarsche troepen hebben tusschen Grave en Theiss de Joego-Slavische grens in Zuidelijke richting overschreden. Formaties van het Duitsche leger trekken van verscheidene kanten op Belgrado af. De van Nisj uit aanvallende troepen hebben daarbij in hardnekkige gevechten het vijan delijke verzet gebroken. Zooals in een extra- bericht reeds is bekend gemaakt, hebben Duitsche en Italiaansche afdeelingen elkaar ten Noorden van het Ochridameer ontmoet. Het luchtwapen had met formaties van den generaal der vliegers Löhr in het Zuidoostelijke gebied gisteren bijzonder groot succes. Op ver scheidene vijandelijke vliegvelden in Noordelijk Bosnië, alsmede in het gebied van Donau en Save, werden kazernes en hangars verwoest en werden tien op den beganen grond staande vliegtuigen vernield. Bomaanvallen op spoor wegen en transporttreinen in hetzelfde geöied hadden een goede uitwerking. Duikbommenwer pers hombardeerden herhaaldelijk vijandelijke troepenconcentraties ten Westen van Agram. In den strijd tegen het Britsche moeder- ERGENS IN ITALIË, 12 April. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 309 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Julische front hebben wij Jese- nitsj in het dal van de Save bereikt, als mede het bekken van Ziri en Soessak. Onze colonnes hebben na doorbraak van de vijan delijke verdedigingswerken Vrijdagmiddag de stad Ljoebljana (Laibach) bezet. De op marsch gaat verder. In de omgeving van Zara en in de omgeving van Oegliano hebben onze formaties vliegers vijandelijke verdedigingswerken en stellingen ge bombardeerd. Op het vliegveld van Divoclje werden door een nieuw bombardement uitge breide branden veroorzaakt. Vijandelijke troepen en voor anker liggende watervliegtuigen werden aangevallen en met machinegeweervuur bestookt. Zes watervliegtui gen geraakten in brand, twee andere werden tot zinken gebracht. In het kanaal van Cherca wer den drie vijandelijke torpedobooten aangevallen. Een is gezonken, een andere kreeg zware schade. Italiaansche troepen hebben na een harden ctriid van Albanië uit Dibra en Ochrida ten nriten van het gelijknamige meer bezet en zijn d uit het oosten komende Duitsche troepen contact getreden. Er werden talrijke krygs- trpvaneenen gemaakt en groote hoeveelheden fo^prfs en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Boven Sa hebben vliegtuigen van het Duitsche vlie- gercorps in luchtgevechten drie Britsche jagers neergeschoten. In Cyrenaica zetten de Duitsch-Italiaan- sche colonnes hun optreden voort. Ain el Gazala werd bezet. Onder de bemanning van een buitgemaakt Engelsch vliegtuig bevindt zich een generaal eener divisie. t rmst-Afrika hebben Britsche vliegtuigen bil een aanval op ons steunpunt van Gunma eenige schade aangericht. wear nNB. uit Rome bericht, heeft de u- ^Hpre commissaris van Benghazi den Duce tplecram gezonden, waarin hij vertelt van tfid^er bezetting dooi- de Engelsche troe- d ondanks de door de bezetting gedane be- °pn ondanks de proclamaties, volgens 10 ïtp het particuliere eigendom moest worden we f hebben de Engelschen en Australiërs ontzien, hebW hun e_gen offideren ruim onder de B geroofd en gestolen en daden 6611 Sd gepleegd. Geen enkel protest van ?n ónderen commissaris, die zelf tweemaal .i^rrd werd, had eenig resultaat. Op den van 3 April verlieten de Britsche echtend hals over kop, zonder de ^toriteiten de Bri" er vijftig branden, welke de Engel woedden er in niet-militaire objec- scheng stroomVoorziening en waterleiding len\°Tmield. Toen de Britsche troepen af- weY? kwam de bevolking met Italiaansche trokken, vlaSoen op het raadhuisplein bij en Duitsche de Italiaansche Sou- een °npit te" verkondigen. De binnentrekken vereiniteit te wt troepen werden met geStdrifige betoogingen ontvangen. LISSABON, 12 April (SPT) Twee troepen- transüortschepen met Portugeesche troepen aan boord zullen zeer binnenkort, vermoedelijk ter stond na Paschen, naar de Azoren vertrekker om de garnizoenen aldaar te versterken. WASHINGTON, 12 April (SPT). President Roosevelt heeft gisteren geconfereerd met Cordell Hull, Stimson en Knox. Ofschoon er geen communiqué over deze conferentie is verstrekt, verluidt in goed ingelichte kringen te Washington,- dat de besprekingen betrek king hebben gehad op de mogelijkheid van het convooieeren van transporten naar En geland onder escorte van Amerikaansche oorlogsschepen. Zooals S. P. T. verder bericht, wordt in Con greskringen verklaard, dat bet verzoek van president Roosevelt om volmachten te verkrijgen voor bet overnemen van de in Amerikaansche havens liggende Fransche schepen, waaronder de Normandie, door het Congres zal worden ge- sanctionneerd. De New York Times meldt, dat Amerikaan sche troepentransportschepen binnenkort In dienst gesteld zullen worden op net traject tusschen Nederlandsch Indië en be Veree- nigde Staten om grondstoffen te transpor teeren Door dezen maatregel wordt scheeps- ruimte vrijgemaakt voor den dienst op den Atlantischen Oceaan. Tenslotte bericht SPT dat de bemanning van het Italiaansche stoomschip Conté Blancomano aan boord van het Amerixaansche schip Leonard Wood in de haven van New York is aange komen. Het schip kwam uit Panama en meerde op de marinckade van Brooklyn. De Italiaansche be manning zal niet als gevangene worden bchan deld, en op Ellis Island worden ondergebracht. MOSKOU, 12 April. (D.N3.)' De Japansche minister van Buitenlandshe Zaken Matsoeoka heeft vanmiddag om 5 uur het afscheidsbezoek gebracht aan Stalin en Molotof in het Kremlin en hen bedankt voor de vriendelijkheid, die hem tijdens zijn reis door de Sovjet-Unie en zijn ver blijf te Moskou is bewezen. Hy maakte gebruik van deze gelegenheid om nogmaals te spreken over de Japansch-Russische betrekkingen. De besprekingen duurden twee uur. Morgen zet Matsoeoka zijn reis naar Tokio voort met de trans-Siberische express. ROME, 12 April (DNB) Paus Pius XII heef! den rector van het bisschoppelijk convict St. Joseph te Spiers, Josef Wendel, oenocmd tot titulair-bisschop van Lebesso, en den professoi in het Kerkelijk Recht aan het groot-seminarie van het diocees Linz, Fliesser, tot titulair-bis schop van Gargara. land deden sterke formaties gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke militaire inrichtingen in Zuid- en Midden-Engeland, welke aanvallen een goed effect hadden. Op de haven- en industriestad Bristol wierpen de aanvallende gevechtsvliegtuigen verscheidene uren lang bij meerendeels goed uitzicht een groot aantal brisant- en brandbommen. Talrijke groote branden veroorzaakten in deze stad, die reeds herhaaldelijk is aangevallen, weer nieuwe ernstige schade. Ook Portsmouth werd met tal rijke brisantbommen van zwaar kaliber en dui zenden brandbommen bestookt. In de staatswerf, in een groote electrische centrale en in kazernes konden talrijke bominslagen worden waargeno men. Aandere bomaanvallen waren gericht op havenwerken, vliegvelden en fabrieken in Zuid- Oost-Engeland. In het zeegebied der Britsche eilanden bracht het luchtwapen gisteren vijf vijande lijke koopvaardijschepen met tezamen 24.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde een ander groot schip op ernstige wijze. In Noord-Afrika zetten de Duitscnc en Itali aansche divisies de achtervolging van den ver slagen vijand voort. Duitsche en Italiaansche formaties bommenwerpers bestookten onder oe- scherming van jachtvliegtuigen de haveninstal laties van Tobroek met bommen van zwaar ka liber, veroorzaakten brand op een transportschip en brachten zware schade toe aan een ander schip. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten een Britsche machine van het type Hurricane neer. Bij een aanval van jachtvliegtuigen op het eiland Malta verloor de vijand in luchtgevechten drie toestellen van het type Hurricane. Eigen verliezen ontstonden hierbij niet. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie schoten gisteren by de poging van den vijand, om naar het kustgebied van Noord-Duitschland te vlie gen, elk een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. In den afgeloopen nacht ondernam de vijand geen vluchten naar het gebied van het Duit sche rijk. By het opdringen eener gepantserde divisie naar Uuskuub (Skoplje) op 6 en 7 April hebben kolonel Apell, commandant eener brigade schut ters, en luitenant-kolonel Borowiezd, comman dant van een afdeeling pantserjagers, zich bij zonder onderscheiden. Verder meldt een speciale verslaggever van Stefani uit het operatiegebied, dat de Itali anen Dibra hebben bezet. De opmarsch van de astroepen wordt op alle fronten voortge zet en breekt allen vijandelijken tegenstand. Naar de Hongaarsche generale stal meldt, hebben de Hongaarsche troepen de Joego slavische verdedigingslinie in haar geheeie lengte geforceerd. Tot vanmiddag zijn de plaats Dorda in den zgn. driehoek van Baranja, benevens de steden Maria There- siopel (Sjabadka of Soeboiica) en Somber in de Batsjka bezet. De opmarsch gaat voort. Verder meldt het Hongaarsche persbureau, dat in de omgeving van Koeiesd (Zuid-Honga- rije) twee Joego-Siavisehe Vliegtuigen zijn ge land. De toestellen en de bemanning zijn dooi Hongaarsche veldwachters in verzekerde bewa ring genomen. Het Bulgaarscfae blad Sora bericht over den toestand in Servië, dat daar op het oogenblik volstrekte anarchie heerscht. Verder meldt het blad, dat alle burge meesters en andere bestuursambtenaren den dienst hebben verlaten om de Servische troepen te volgen. In de dorpen trekken troepjes Servische soldaten plunderend door. By den opmarsch van de Duitsche troepen ls te Saloniki geconstateerd, zoo verneemt het D.N.B., dat de Engelschen vóór hun aftocht uit oeze belangrijkste havenstad van den Bal kan aanzienlijke verwoestingen teweeggebracht hebben. Zij staken olietanks en voorraadschu ren aan. De bevolking, die door dezen laatsten Britschen maatregel zwaar getroffen werd, was blij dat de Duitsche colonnes, pantserwagens stukken geschut en voertuigen de stad oinnen- rukten. en bereidde den Puitschen soldaten een hartelijke ontvangst. In antwoord op allerlei vragen over de orde ning op den Balkan is vandaag in de Wilheim- strasse, naar het A. N. P. bericht, verklaard, dat er voorloopig slechts militaire acties zyn. Wat daar ginds zelfstandig ontstaat, zal door Duitschland zorgzaam worden behandeld. Voor loopig heeft Duitschland daar echter slecnts één cioel: de zoo grondig mogelijke en zoo snej mogelijke vernietiging van nen tegenstander. In politieke kringen van de Duitsche noofd- stad is men de opvatting toegedaan, dat aan dezen strijd ook nog andere verbonden staten zullen deelnemen. Het Servische leger, zoo verklaarde men in deze kringen, zal tot den laatsten soldaat vai zijn militaire plichten worden ontheven. De politieke problemen zijn hiertegenover van se- cundairen aard en zullen te zijner tijd worden geëntameerd. ..vil......NV.. i V In dezen veelbewogen tijd moet de menschheid wel diep verstaan de waarde van het offer des levens ter wille van een ideaal, ter wille van het belang van anderen. Is er ééne geweest als Hij, die zich zelf geheel en al wegschonk voor de redding van de menschheid? Op dezen Paascn- morgen overweldigt ons de zin van Zijn Verrijzenis als eene verlossing voor ons. Welke droefenis ons ook aanjaagt, welks rampen ook over ons worden geëischt: er is een verrijzenis uit donkeren nacht en dood.een verrijzenis tot het eeuwige leven in er. door den Christus, Die door Zijn op standing de waarachtigheid Zijner op- ding en de Goddelijkheid van Zijn leer bewees. Lichtend klaart de Paaschmorgen vooral thans voor ons want Jezus is met ons. Hij die ge storven leeft an met Zijn Kerk blijft tot de voleinding der tijden. Is er één feest zóó troostend, zoo bemoedigena zóó kracht-gevend als het hoogtij dei Opstanding? Zonsondergang 13 April 20.34 Zonsopkomst 14 April 6.4t Maanopgang 22.55 ondergang 7.54 Zonsondergang 14 April 20.3fc Zonsopkomst 15 April 6.44 Maanopkomst 0.10 ondergang 8.33 1ST AN BOEL, 12 April (S.P.T.). De Egyp tische bladen berichtén uit Cairo dat de Egyptische regeering in buitengewone zit ting bijeen is geweest, teneinde den toestand te bespreken die voortvloeit uit het Duit sche offensief op den Balkan. Naar verder wordt gemeld heeft de Egypti sche minister-president Hoessein Slrry gisteren in een interview verklaard, dat men thans moet verwachten, dat het Nijlleger versterkt zal wor den met troepen, die in Italiaansch Oost-Alrika zijn vrijgekomen. De minister-president zeide dat de terugtocht in de Cyrenaica hem met ha a verrast. Hij herinnerde er aan, dat hü reeds eer der in het openbaar had gewaarschuwd voor ai te groot optimisme. De situatie is nog steeds ernstig, ondanks het feit, dat de Britsche troe pen dagelijks worden versterkt. ANKARA, 12 April. (SPT) In de laatste dagen heeft de Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, herhaaldelijk contact gezocht en besprekingen gehad met den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken, Saradjogloe. Verder wordt gemeld, dat men in poli tieke kringen groote beteekenis hecht aan de officieeie verklaring van Bulgarije, dat de Bulgaarsche troepen niet deelnemen aan den strijd op den Balkan en dat deze troepen op een zekeren afstand van de Turksche grens worden gehouden „De evacuatie van Istanboel is een maatregel van de Turksche regeering, waartoe deze blijk baar voldoende aanleiding heeft gehad." Met deze uitlating werd volgens het A.N.P. vandaag te Berlijn in de Wilhelmstrasse een desoetref- fende vraag van buitenlandsche zijde beant woord. Van Duitsche zijde werd hieraan nog toegevoegd, dat deze maatregel een aangelegen heid is, die Duitschland niet raakt en ook op geenerlei wijs verontrust. Naar S.P.T. bericht, is de Turksche mi nister voor de Nationale Verdediging, Saffet Arikan, Donderdag in Istanboel aangekomen, waar hy besprekingen heeft gevoerd met den burgemeester, den militairen gouverneur van Thracië en met den stadscommandant. De militaire gouverneur van Thracië heeft een oproep aan de bevolking gericht, waarin wordt gezegd dat het publiek zich strikt aan de evacueeringsvoorschriften heeft te houden. J.l. Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen het Nederlandsche gebied binnen. Op verscheidene plaatsen in het land wierpen zij brand- en brisantbommen. De meeste dezer bomaanvallen waren zonder eenige uitwerking, daar de bommen op onbewoond land pf in het water vielen. Op één plaats echter werd een boerenhofstede door verscheidene brandbommen getroffen. Het gebouw brandde geheel af en acht koeien kwamen in de vlammen om. Op een andere plaats werd een boerderij beschadigd en een in de nabijheid liggende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan een fabrieksgebouw. Verscheidene woonhuizen werden door brandbommen licht beschadigd. Andere woningen en verscheidene boerderijen hebben glasschade bekomen. In omgekeerde verhouding tot deze uit werking van Engelsche aanvallen staan de zware verliezen, welke het Engelsche lucht wapen tegelijkertijd boven Nederlandsch gebied geleden heeft. Er werden namelijk niet minder dan vier zware Engelsche bom menwerpers door den Duitschcn luchtafweer neergeschoten. Twee dezer vliegtuigen had den het grootste deel van hun bommenlast nog bij zich. Van de bemanningen dezer machines wer den er negen bij het neerstorten gedood. Oe overige zeven mannen werden gevangen ge nomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1