Neutraliteitspact gesloten tusschen Tokio en Moskou Paaschrede van den H. Vader Successen in Albanië en Joego-Slavië Belgrado thans bezet Ter bevordering van vrede en vriendschap Spannende ontsnapping uit Sing Sing Bardia en Solloem ook veroverd Servisch leger trekt in de bergen terug Verduistering "A__r kopenhagen roept VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 15 APRIL 1941 Tevens waarborgen Voor Mongoolsche Volksrepubliek en Keizerrijk Mandsjoekwo AANRIJDING IN DE DUISTERNIS KAUFMANN TERUG Ital. weermachtsberichten Ontmoeting met Duitsche troepen bij Karlstadt Duitsche weermachtsberichten Vier Engelsche vliegtuigen neergeschoten De uitbetaling van gages J' V BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.41. VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22954 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Slachtoffer in het ziekenhuis overleden Deze blijft echter te Washington zijn functie uitoefenen Batavia treft maatregelen tegen onderdanen van Balkan landen Drie gedetineerden na pistool gevecht weer ingerekend BRITSCHE OVERVAL OP NOORSCHE KUST 19 Franschen gedood bij bom aanval op Bordeaux APELDOORNS 75.000ste Negen der inzittenden om het leven gekomen BESTUUR VAN KROATIë GEVORMD DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MOSKOU, 13 April (DNB) Hedenmiddag, op Eersten Paasch- dag, is in het Kremlin te Moskou een neutraliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie onderteekend. Zooals verder wordt gemeld is het te Moskou gesloten neutraliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie door den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, en den Sovjet-Russischen voor zitter van den raad van volkscommissaris sen en volkscommissaris van Buitenland sche Zaken, Molotof, om 14 uur 30 Mos- kouschen tüd onderteekend. Het pact be staat uit vier punten, wekle o.m. een niet- aan vals verklaring en een verzekering van vriendschap behelzen. Tevens werd een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven, waarin Japan verklaart de territoriale integriteit en onschendbaar heid der Mongoolsche Volksrepubiek te eer biedigen, terwijl Rusland eenzelfde ver klaring aflegt ten opzichte van het Keizer rijk Mandsjoekwo. Het bureau voor de inlichtingen te Tokio heeft Zondagavond een communiqué uitgegeven, waarin mededeeling wordt gedaan van - neutraliteitspact tusschen Japan en de oovjet,- Unie. Het communiqué heeft den volgenden houd: De Japansche vertegenwoordigers, nJ. de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Josoeke Matsoeoka, en de ambassadeur, lt.-generaal josjitsoegce Tatekawa, en de Sovjet-vertegen woordiger, n.l. de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, hebben heden middag om 3 uur te Moskou een neutraliteits verdrag tusschen Japan en de Sovjet-Unie ge sloten. De kern van het Japansch-Russiseh neutraliteitsverdrag luidt als volgt: „Het Japansche rijk en de Sovjet-Unie, bewogen door d<en wensch tot vertserking der vreedzame en vriendschappelijke betrekkin gen, die tusschen beide landen bestaan, hebben besloten een neutraliteitspact te sluiten en zijn wederkeerig het volgende overeengekomen Art. 1. De beide hooge con tra-ctoerende partijen komen overeen de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen tusschen haar te handhaven en elkanders territo riale integriteit en onaantastbaarheid te eerbiedigen. Art. 2. Ingeval een van beide hooge con- tracteerende partijen het voorwerp wordt- van militaire actie door een of meerdere derde mogendheid (-heden), zal de andere party gedurende de geheele periode van een dergelijk conflict de neutraliteit in acht nemen. Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht worden vanaf den dag der voltrek king van zijn ratificatie door de beide hooge verdragsluitende partijen en het zal geldig zijn voor een tyd van vjjf jaar. In geval geen van beide hooge verdragsluiten de partijen het verdrag een jaar voor den afloop opzegt, zal het geacht worden automatisch voor de volgende vyf jaar te zün verlengd Art. 4. Het onderhavige pact zal zoo spoe dig mogeiyk worden geratificeerd. De uitwis seling der ratificatie zal geschieden te Tokio zoo spoedig zulks mogelijk is." Tegelijk met de onderteekening van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sovjet- Unie een gemeenschappelijke verklaring uitge geven van de volgende strekking: „De regee ring van het Japanscne ryk en de regeering der Sovjet-Unie eerbiedigen, teneinde de vreed zame, vriendschappelijke, tusschen haar be staande betrekkingen te verzekeren en op de basis van den geest van het tusschen de oeide landen gesloten neutraliteitspact, van de zyde van het Japansche rijk de territoriale integri teit en onschendbaarheid van de Mongoolsche Volksrepubliek, en van den kant van de Sovjet- Unie de territoriale integriteit en onschend baarheid van het Keizerrijk Mandsjoekwo. Het Engelsche steunpunt aan de kust van haven bij Dubrovnik, waar oliereservoirs Joego-Slavië. Een overzicht van de aebouwd zijn voor de Britsche duikbooten y (Foto Weltbild) Zondagavond om ongeveer halt elf is op den Parallelweg, op de kruising van de Jacob Cats- straat te Den Haag, de 34-jarige F. J. C. van E. uit de Ravesteynstraat in de duisternis aan gereden door een motorwagen van lijn 12. Van E. werd hierbij zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis aan den Zuidwal bleek te zijn overleden. ROME, 13 April. (D. N. B.) Z. H. Paus PiusXH heeft op den Eersten Paaschdag radio-toespraak gehouden, waarin hij den katholieken in de geheele wereld een „har telijk Paasch-Alleluja" verkondigde. In de- aen vreugdegroet, zoo zeide de H. Vader, mengt zich echter een gevoel van smart wegens het droevige schouwspel der twee dracht tusschen de volkeren. Hij riep riin hoorders op niet te verzwakken in het ge bed voor een vrede, die de eer van alle na ties zou bewaren en voldoening zou schen ken aan de' levensnoodzakelijkheden van allen. „Moge Gods zegen en kracht", zoo riep de H. Vader uit, „neerdalen op alle slacht offers van den oorlog, op u. vluchtelingen, geevacueerden en naar andere landstreken verhuisden." Pius xn begoot zyn radio rede met den Apostolischen zegen voor hen, „die in vervulling van hun plicht te land,, ter zee en in de lucht strijden en voor hen, die door den oorlog hard getroffen wor den." 4 KOPENHAGEN, 15 April (D.N.B.) Het Deênsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een nota gepubliceerd over het feit, dat de Vereenigde Staten besloten hebben vloot- en luchtbases op Groenland in te richten, nadat een overeenkomst was gesloten tusschen den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, en den Deenschen gezant te Washington, Kaufmann. In de nota wordt er op gewezen, dat de ge sloten overeenkomst zontfer bindend effect is voor Denemarken. Gezant Kaufmann is naar aan leiding van zyn optreden in deze aangelegen heid bij koninklijk besluit teruggeroepen uit zyn functie van Deensch gezant te Washing ton, waama hy opdracht heeft gekregen zich naar Kopenhagen te begeven en de leiding der zaken over te dragen aan den gezantschaps- raad Blechingsberg, die als zaagelastigde zal optreden. Naar Associated Press bericht, heeft de Deensche gezant Kaufmann den minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, officieel medegedeeld, dat nij geen gevolg zal geven aan zijn terugroeping door de Deensche regeering. Volgens een door het' staatsdepartement te Washington uitgegeven verklaring, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, op instructie van Roosevelt, den door de regeering te Kopenhagen uit zyn functie teruggeroepen Peenschen gezant medegedeeld, dat de Ameri- kaansche regeering hem nog steeds als gevol machtigd vertegenwoordiger van Denemarken hl Washington erkent. ERGENS IN ITALIË, 13 April (Stefan!) Het Zondag gepubliceerde weermachtsbe- richt 310 luidt als volgt: De opmarsch van onze troepen over de Julische grens duurt voort. Een van onze snelle colonnes is Segna gepasseerd aan de Adriatische kust, bij haar opmarsch naar het Zuidoosten. Segna ligt voorbü Otovac, waar de vijandelijke weerstand is gebroken. Een tweede snelle colonne heeft bij Karl stadt de uit het Oosten komende Duitsche troepen ontmoet. In den sector van Zare hebben onze troepen met doeltreffende steun van de luchtmacht Bencovazzo bezet, waarbü honderden krijgsge vangenen werden gemaakt, onder wie 80 offi cieren Het eiland Ugliano fs in onze handen gevallen. Onze gemotoriseerde troepen, die uit Albanië waren opgerukt, zetten hun op marsch voorbu Ochrida voort. De zuivering rondom het meer wordt voortgezet. Hier zijn duizenden krygsgevangenen gemaakt, benevens een buit van een aanzienlijke hoe veelheid wapens en materiaal en verschei dene tientallen stukken geschut. In de zone van Dibrano heeft de divisie Alpenjagers Cuneense" ruim duizend krijgsgevangenen i'emaakt onder Wie twee generaals, bene vens achttien zware batterijen. Van het Grieksche front niets bijzonders te mTe°sêbenic hebben onze luchtformaties ha veninstallaties en gemeerde schepen gebombar deerd terwul zij opnieuw de installaties der viieghaven van Divulje hebben getroffen, jachtvliegtuigen, hebben de jachthaven van Trau onder mitrailleurvuur genomen. Aan het joego-Slavisch-Albaneesche front zyn vijande lijke troepen, gemotoriseerde strijdmiddelen en ravitailleeringscolonnes met bommen en mi trailleurvuur bestookt. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen den terugtrek- kenden vyand achtervolgd; deze is thans rond om Tobroek omsingeld. Formaties van het Duitsche vliegercorps hebben de haveninrichtingen en gemeerde schepen te Salamis gebombardeerd. Een stoomschip van middelgroote tonnage werd tot zinken gebracht, terwijl nog vijf schepen ernstig werden bescha digd- De haveninrichtingen bekwamen zware schade. In den nacht van 11 op 12 April nebben Brit sche vliegtuigen een aanval gedaan op Rhodos. Gemeld wordt, dat er geringe schade is aange richt en geen enkel slachtoffer is gevallen. In Oost-Afrika is een vijandelijke aanval op Giarso afgeslagen. ERGENS IN ITALIe, 14 April (Stefani) Het 311de communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier, dat Maandag werd uitgegeven, luidt: „In Joego-Slavië duurt de opmarsch van het tweede leger voort. Afdeelingen van dit leger Zjjn tot voorbij Kospitsj opgerukt. Uit Zara op rukkende troepen hebben, na sterken tegenstand van den vijand te hebben overwonnen, het i spoorwegcentrum Khin bereikt en aangevallen. zy hebben gevangenen gemaakt en veel mate riaal is in hun handen gevallen. Bovendien heb ben zü de eilanden Setrugno, Eso, Raviane en Puntad bezet. Ten noorden van Scoetari, in Albanië is de vijandelyke aanval gebroken door onze troepen, die tot den tegenaanval zün over gegaan en den vyand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Meer dan 500 gevange nen. onder wie talryke officieren, en een groote hoeveelheid materiaal zyn in onze handen gevallen- By deze actie heeft het 31ste regiment tanks van de divisie „Cen- tauro" zich by zonder onderscheiden. Aan het Grieksche front rukt het elfde leger, na den vyandelijken tegenstand te hebben ge broken, sinds gistermorgen op in de zone van Koritsja. De terugtrekkende Grieksche colonnes worden door onze vliegtuigen voortdurend met machine geweervuur bestookt, terwijl afdeelingen bom menwerpers in actie zyn tegen vyandelyke stol lingen, kampementen en verbindingswegen. De brug by Perat werd vernield. Militaire doelen e Cattaro zyn in golven gebombardeerd door onze afdeelingen vliegtuigen. In het tuighuis werden zware branden en ontploffingen veroorzaakt. Tc Iiipoi werd een voorraad brandstof vernietigd, een stoomschip geraakte in brand, een torpedo- bootjager werd ernstig getroffen. Ten Noorden van Scoetari zijn de vijandelijke troepen bestookt mét bommen en machinege weervuur. Onze bommenwerpers en jagers heb ben het vliegveld te Mostar verscheidene malen met buitengewone kracht aangevallen; twee hangars en een opslagplaats voor brandstof ge raakten in brand. De installaties van het vlieg veld werden beschadigd. Twee en zestig vyande lyke vliegtuigen werden vernield, vijftien be?cjm" digd. Een vijandelyk watervliegtuig is tot zinke^ gebracht. By luchtgevechten is een Gloster necl_ geschoten. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd. In den nacht van 12 op 13 en in dien van 13 op 14 April hebben vliegtuigen van het Dun- sche vliegercorps vliegvelden en vlootbases o Malta gebombardeerd. Een torpedobootjager werd getroffen. Vroeg in den ochtend van den 14den hebben onze jachtafdeelingen het vlieg veld Mikabba op Malta met machinegeweer- vuur bestookt en verscheidene vliegtuigen op den grond beschadigd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita liaansche afdeelingen Bardia bezet de oostgrens van Cyrenaica bereikt, d werd na twaalf dagen harde en zegevieren de gevechten. Te Tobroek blijft een Engelsch garnizoen, dat door onze troepc wordt belegerd en zonder ophouden door de luchtmacht wordt bestookt, tegenstand bieden. Steeds vallen gevangenen in onze handen. De buit is aanzienlijk. Uit Oost-Afrika geen nieuws van beteeke- nis. NEW YORK, 15 April (D.N.B.) - Naar Uni ted Press uit Batavia meldt, hebben de autori triten van Nederlandsch-ïndië verscherpte ver- '-mfsbepalingen afgekondigd voor alle Hon- .ëaarsche, Roemeensche en Bulgaarsche onder danen. NEW YORK, 15 April. D.N.B.). Voor de eerste maal in de geschiedenis van de be ruchte gevangenis Sing Sing zyn drie zwa re misdadigers er daar vanmorgen in ge slaagd te ontsnappen, waarbij zy een veny- nig pistoolgevecht met de politie leverden. Naar Associated Press bericht overweldigden drie gedetineerden met binnengesmokkelde wa pens in het ziekenhuis van de gevangenis de cipiers, doodden er een en dwongen de ande ren als gijzelaars mee te gaan. Zy kropen toen door een tunnel van vele honderden meters lengte die waterleidingbuizen en andere lei dingen bevat, onder den gëvangenismuur door naar buiten. Nadat de uitbrekers de gyzelaars in een on- deraardsche ruimte hadden opgesloten, renden zij naar het station, waar zy door een politie auto werden aangehouden. Een pistoolgevecht volgde, waarbij een politieman en een gevan gene werden neergeschoten. De beide anderen snelden naar den oever van de Hudson en dwongen visschers met het pistool in de hand hen naar den anderen oever te brengen. Inmiddels werd de streek omsingeld door een reusachtig aantal man schappen van de staatspolitie en cipiers, die de ontsnapten weer inrekenden. Onder hen be vonden zich twee leden van een beruchte mis- öadigersbende, dié meer dan een half dozijn zware roofovervallen op haar kerfstok heeft. BERLIJN, 15 April. (D.NB.) Een Engel sche torpedojager is in den nacht van 12 April, naar het D.N.B. van bevoegde zyde verneemt, ver ten noorden van Tromsö een armelyk plaatsje van enkele hutten gena derd. De bemanning maakte zich meester van een Noorsch visscherygebouwtje en vernielde het. Nadat de bemanning de aan wezige voorraden had geroofd, sta,k zij het gebouwtje in brand en liet het in vlammen opgaan. Daar de weersomstandigheden niet veroorloofden dat gevechtsvliegtuigen op stegen om dezen overval af te weren, kon de Britsche jager vóór de ochtendschemering in volle zee ontkomen. Verder hebben, naar het D. N. B. verneemt, in den nacht van 12 op 13 April Engelsche bommenwerpers getracht de haven van Bor- deaux aan te vallen. Militaire resultaten leverde de aanval niet op. De Britsche vliegers kozen als doel een barakkenkamp te Souge, ten wes ten van Bordeaux, waarin zich, zooals ook te Londen bekend, is, Fransche krijgsgevangenen bevinden Nadat lichtfakkels waren uitgewor pen. lieten de vliegers 20 tot 25 brisantbommen op het kamp vaUen. Een bom trof een barak en doodde op slag 19 krygsgevangenen. Verder werden 22 Franschen zwaar en 14 licht gewond. Duitsche hospitaalsoldaten boden onmiddel lijk hulp; ook de kampbewoners hielpen naar beste krachten. De opwinding onder de krijgs gevangenen en onder de bevolking van Bor deaux over de handelwijze der Britsche vliegers Is groot. Te Apeldoorn is Zaterdag in de registers van den burgeriyken stand de 75.000ste ingezetene ingeschreven, zy heet Janna en is een dochter van den metaalbewerker O. Hoogerhuis. De heer D. Gosker, loco-burgemeester, heeft den vader namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje met 75 ten name van het kind aangeboden. De ouders hebben van verscheidene zyden geschenken ontvangen. 10 Augustus 1937 werd Apeldooms 70.000ste inwoner geboren. BERLIJN, 14 April (D.N.B.) Het Op perbevel der Weermacht maakt bekend: In Joego-Slavië is het gros van de tegen de Duitsche troepen vechtende vyandelyke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het bergland langs de Adriatische en Italiaansche kust terug. Alleen op enkele plaatsen wordt nog tegenstand geboden. By het achtervolgen van den verslagen vijand werd de Save over schreden. Over de inneming van Belgrado wordt nog gemeld, dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie vanuit het Westen tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Noord-Griekenland ontwikkelen de opera ties zich volgens het opgestelde plan. Het lucht- wapen ondersteunde ook op 13 April in het Zuid-Oostelyke geb:ed de operaties van het leger door vernietigende aanvallen van afdee lingen jacht- en gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers op vijandelyke troepencolonnes in het gebied rondom Belgrado, alsmede op troepenconcentraties by Banja Luka. Andere succesvolle aanvallen werden ondernomen op vliegvelden in Midden-Bosnië, en in Herzego wina. Aanvallen op militaire doelen in Sera- jeWo veroorzaakten zware vernielingen en uit gebreide branden in een groot troepenkamp en :n spoorweginstallaties. In Noord-Afrika werd by den verderen opmarsch na een gevecht het fort Capuzo, alsmede het op Egyptisch grondgebied lig gende Solloem genomen. Duitsche duikbommenwerpers vernietigden bij een aanval op vliegvelden op Malta in den nacht van 12 op 13 April twee op den grond staande vijandelyke jachtvliegtuigen van net type Hur ricane en plaatsten een voltreffer op het ach terste gedeelte vafi een Britschen torpedo jager. Gisteren werden het vliegveld Luca en de haven La Valeria op het eiland Malta opnieuw gebombardeerd. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in een luchtgevecht boven het eiland een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen uit gewapende convooien in het St. George-Kanaal drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 28000 brt. tot zinken en beschadigde twee andere groote koopvaardyschepen zwaar. Gevechtsvliegtuigen brachten in den afgeloopen nacht een koop vaardijschip van 5000 brt. tot zinken en bombardeerden haveninstallaties aan de Brit sche Zuidoostkust. Een duikboot bracht by IJsland een Brit schen hulpkruiser van ongeveer 10.000 brt. tot zinken. Twee patrouillevaartuigen schoten aan de Noordzeekust van zes aanvallende Britsche vliegtuigen er twee neer en bescha digden een ander vliegtuig zwaar. Jachtvlieg tuigen schoten by Dover vier versperringsbal lons omlaag. De vyand vloog noch overdag, noch des nachts het rijksgebied binnen. By de gevechten in Zuid-Servië heeft de commandant van een afdeeling pantserjagers, majoor Stiefvater, zich als commandant van een vooruitgeschoven afdeeling door persoon- lyke actie byzonder onderscheiden. BERLIJN, 13 April. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, hebben Duitsche troepen onder lei ding van den kolonel-generaal Von Kleist vroeg in den ochtend van 13 April de Servische hoofdstad en vesting Belgrado uit het zuiden komende bezet, nadat op 12 April des middags een kleine S.S.-afdeeling der S.S.divisie „Reich" onder leiding van kapitein Klingenberg uit het Noorden over den Donau de stad was binnen gedrongen en de Duitsche vlag had geheschen op het Duitsche gezantschapsgebouw. Bti de zuivering van het bekken van Laibach in het gebied rondom Agram zetten troepen van het Duitsche leger hun bewegingen syste matisch voort. By Karlstadt. hebben zy contact gevestigd met de Italiaansche strydkrachten. Het aantal by Agram gemaakte krygsgevan genen bedraagt volgens de tot dusver ontvan gen berichten 22 generaals, onder wie twee com mandanten van legercorpsen, 200 andere offi cieren en 12000 man. Bovendien werden onge veer 100 stukken geschut, 10 vliegtuigen, tal ryke opslagplaatsen van munitie en benzine en een nog niet te overzien hoeveelheid infanterie- wapens en ander oorlogstuig buit gemaakt. De Hongaarschc troepen hebben ten noorden van Dsyek en tusschen Donau en Theiss een doorbraak bewerkstelligd door de vyandelyke grensversterkingen en rukken verder op. In Zuid-Slavië is de opmarsch na het over winnen van den plaatselijken weerstand van uiteengedreven Servische troependeelen syste matisch voltrokken. Het luchtwapen heeft in het zuidoostelyke gebied ook gisteren voor den oorlog belangryke doelen met het beste succes bestookt. Het vernielde op vliegvelden en in Her- zegowina in totaal 39 vyandrlyke vliegtuigen. In het gebied rondom Belgrado gelukte het trans- port- en materiaaltreinen met neergeworpen bommen te vernielen en op marsch zijnde colon nes uiteen te drijven. In den nacht van 11 op 12 April hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen by een aanval op de rede van Salamis een vijandelijk koopvaardij schip van 4000 brt. tot zinken gebracht en bomtreffers geplaatst op nog vier groote sche pen. In de haven van den Piraeus zyn twee benzinedepots, een electrische centrale en een molen met succes gebombardeerd, terwyi een vyandelyk vliegtuig van het tyoe Hurricane werd neergeschoten. Andere Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben denzelfden nacht benzinedepots en onderkomens van het vliegveld Venezia op het eiland Malta in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita liaansche troepen de omsingeling van To broek voltooid en met een stoutmoedigen opmarsch het aan de oostgrens van de Cyrenaica gelegen steunpunt, de haven van Bardia ingenomen. Byzonder succes hebben de marine en het luchtwapen verworven in den stryd tegen de ravitaileerings-scheepvaart van t Britsche moe derland. Duikbooten hebben in het noorden en midden van den Atlantischen Oceaan en ten westen van Afrika vijftien gewapende vijande lijke koopvaarders tot zinken gebracht met in totaal een inhoud van 75.922 brt. Zij bescha digden verder een groot koopvaardij; chip zwaar. Verre afstandsbommenwerpers hebben op ongeveer 400 K.M. ten westen van de Orkney- eilanden een koopvaarder van 3800 brt. tot zinken gebracht. Ten Zuidoosten van Harwich vertoonde een vrij groot koopvaardijschep, na dat bommen neergeworpen waren, slagzij. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen aan den uitgang van het Kanaal van Bristol een koopvaardyschip tot zinken gebracht, groot 5000 brt., terwijl het ten westen van Bedford en ten Zuidwesten van Cardiff met vo'treffers twee groote koopvaarders zwaar beschadigde. Ten Westen van Milford-haven is een convooi met goed succes aangevallen. Andere aanval'en van gevechtsvliegtuigen waren gericht op ha veninstallaties aan de Engelsche Zuidkust. Bij aanvallen op vliegvelden zijn verscheidene toe stellen op den grond vernield en zijn langdu rige branden waargenomen. By een poging van den vyand om overdag naar de kust van het bezette gebied te vliegen hebben jachttoestellen een Engeisch jachttoestel van -het type Hurricane en luchtafweer een ge vechtstoestel van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het luchtafweergeschut nog drie vijandelijke vliegtuigen doen neerstorten. D« vijand is Duitsch gebied niet binnengevlo gen. De totale verliezen van den vijand gisteren overdag en in den afgeloopen nacht zijn 46 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. J.l. Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen het Nederlandsche gebied binnen. Op verscheidene plaatsen in het land wierpen zy brand- en brisantbommen. De meeste dezer bomaanvallen waren zonder^ eenige uitwerking, daar de bommen op onbewoond land of in het water vielen. Op één plaats echter werd een boerenhofstede door verscheidene brandbommen getroffen. Het gebouw brandde geheel af en acht koeien kwamen in de vlammen om. Op een andere plaats werd een boerdery beschadigd en een in de nabyheid liggende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan een fabrieksgebouw. Verscheidene woonhuizen werden door brandbommen licht beschadigd. Andere woningen en verscheidene boerderijen hebben glasschade bekomen. In omgekeerde verhouding tot deze uit werking van Engelsche aanvallen staan de zware verliezen, welke het Engelsche lucht wapen tegelijkertijd boven Nederlandsch gebied geleden heeft. Er werden namelijk niet minder dan vier zware Engelsche bom menwerpers door den Duitschcn luchtafweer neergeschoten. Twee dezer vliegtuigen had den het grootste deel van hun bommenlast nog bij zich. Van de bemanningen dezer machines wer den er negen by het neerstorten gedood. De overige zeven mannen werden gevangen ge nomen. De commissaris voor zee- en binnenscheep vaart deelt het volgende mede: De Engelsche regeering heeft den laatsten tijd door middel van het Nederlandsche scheep- vaartcomité te Londen de Nederlandsche zee lieden gedreigd met intrekking van den steun aan hun familieleden, indien zy weigeren ver der in dienst van Engeland te varen. Hierby kan worden opgemerkt, dat de be taling van steun aan familieleden van zeelie den in het bezette Nederlandsche gebied door de Duitsche overheid geregeld en ongestoord geschiedde. Tot dusiver werden dan ook de ga ges van alle zeelieden aan de hier gevestigde familieleden door de reederyen uitbetaald. In de toekomst wordt nu echter vanzelfspre kend deze uitbetaling aan familieleden ge staakt, indien vaststaat, dat de Nederlandsche zeeman in Engelschen dienst is of dat zyn schip in het belang van Engeland vaart. BOEDAPEST, 12 April (Stefani). Volgens be richten uit Zagreb (Agram) is dr. Ante Pawelitsj benoemd tot hoofd van den nieuwen Kroati- schen staat, generaal;Joeaternik tot plaatsver vangend staatshoofd en commandant van de Kroatische strydkrachten. en dr. Boedak tot premier. O O Zonsondergang 15 April 20.38 Zonsopkomst 16 April 6.41 Maanopkomst 0.10 ondergang 9.20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1