Zal het morgen beter gaan? r De opmarsch in het Balkangebied Aardbeving treft Mexico Verduistering Bende graandieven staat terecht ijl ffflf Roosevelt zwijgt over neutraliteitspact hevige luchtaanval Luchtmacht bedreigt de inscheping der Britten Problemen van stad en land in Uruguay Craigie bij Ohasj VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 WOENSDAG 16 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22956 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per 'regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Uit een boom gevallen J k_ DR. RINGERS BEZOCHT DE GREBBESTREEK OP NOORD-IERLAND Duitschlands plannen in Afrika Het aantal gevangen genomen Serviërs MACKENZIE KING NAAR WASHINGTON Personeel der Amer. marine tot 232.000 man uitgebreid Bommenwerpers voortaan per schip naar Engeland DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Dertig personen waren er bij betrokken li 1 b ZWEDEN VERSTERKT ZIJN MARINE Stad Colima grootendeels verwoest WEDEROM BOMMEN OP NOORD-DU ITSCHLAND ^fiets bekend over schepen, die naar Roode Zee gaan De Groenland-kwestie Convooi uit Gibraltar vertrokken Verscherpt toezicht in Portugeesche koloniën Hongaren organiseeren reeds bezet gebied Nieuwe president van Haïti Montenegrijnen richten zich tot den Duce Verklaring van Cairo over militaire situatie Het vredesverdrag tusschen Thailand en Indo-China Conflict PeruEcuador nog niet opgelost Japansche ambassadeur bij den Duce Opleiding van piloten in Mexico NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -jk -T- ationaai Front heeft steeds op het INI standpunt gestaan, dat de ver- schillende radio-omroepvereeni- gingen dienden te verdwijnen en een nationale omroep in het leven moest worden geroepen. Het achtte dit een volksche en artistieke noodzakelijkheid. In zijn weekblad „De Weg" heeft Natio naal Front bij herhaling aanvallen ge daan op de wijze, waarop de verschil lende omroepvereenigingen naar pro gramma's verzorgden en daaroiji volgens de meening van Nationaal Front> haar positieve opvoedende en cultureele taak te zeer verwaarloosden. Ook Nationaal Front deed mee aan het spreekkoor tegen het zgn. sectarisme in den aether, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde diende te worden gemaakt, en heeft zelfs nu en dan van ongeduld getrappeld omdat dit niet snel genoeg geschiedde. Een paar maal heeft het zelfs den K.R.O. en zijn voorzitter speciaal op de korrel van zijn papieren schietgeweer genomen, ofschoon ook volgens het oordeel van verschillende bekende Duitscbe kunste naars en instanties de K.R.O. vergelij kenderwijze het meeste en net beste positieve cultureeie werk heeft verricht. Het is in het algemeen geen bewijs van edelmoedigheid, wanneer men te weinig oog heeft voor wat anderen onder moei lijke en ongunstige omstandigheden tot stand wisten te brengen, ook ai heeft men de overtuiging, dat men het zelf beter zou kunnen doen. Thans nu de concentratie en de liquidatie van de verschiliende om roepvereenigingen officieel haar beslag hebben gekregen, haar bezittin gen, apparaturen en grootendeels ook haar personeelen zijn overgenomen, het zgn. „sectarisme" uit den door Neder an gevulden aether is verdreven en de Neder- landsche Omroep ais staatsomroep re eenige weken werkt, had men mogen verwachten, dat de voordeelen van het opruimen van de vroeger cestaande onderlinge concurrentie en wedijver bij het dingen naar de betalende gunst der luisteraars, var het samentrekken der te zeer versnipperde krachten euvelen, die inderdaad het .peil en net gehalte van het werk der omroepvereenigingen soms in ernstige mate hebben geschaad althans eenigermate zicht- en vooral hoorbaar zouden zijn geworden. Om zelfs den schijn te vermijden als zouden wij in deze aangelegen heid door „parti pris" worden gedreven, willen wij hier slechts even het weekblad „De Weg" van Nationaal Front aan het woord laten. Het schrijft o.a.: „Nu echtqr de eenheid een feit is geworden, kan helaas niet worden ge zegd, dat de programma's kwalitatief zich gunstig onderscheiden van het geen door de versnipperde krachten van den „vier-zuilen"-omroep werd geboden. De programma's zijn romme lig, veelal slecht verzorgd en slap uit gevoerd, er is overdaad aan net eene, tekort aan het andere." En dan haalt „De Weg" aan, wat „De Controleur" over „dezen weinig aanne melijker) toestand" o.m. schrijft en wel het volgende: „Ook van reportages en tweegesprek ken krijgen de meeste luisteraars al heel gauw te veel. Zij zijn gewoonlijk bijzonder weinig interessant en ook zij nemen in de avonduren tijd ir. beslag, welke nuttiger en aangenamer kan worden gebruikt voor het opdisschen van voedzamer radiokost. Waarom zoo vragen wij wederom, het instituut der volksuniversiteit niet meer aan het woord gelaten? Waarom de altijd interessanta bijbel-vertellin gen van dominé Aris tot een kwar tiertje beknot? Wanneer zullen wij weer eens, zooals dat eveneens vroeger het geval was, een volledig Zondag middag-concert uit het Amsterdam- sche Concertgebouw kunnen beluiste ren? Waar zijn de Donderdagavond concerten gebleven? Het treft wel heel ongelukkig, dat er zoo vaak een van de twee zenders stuk is. Was dat niet het geval, dan zou men 's Zondags over den eenen zender muziek van een Duitsch station, zooals 's Zondagsmid dags geregeld het geval is, en over den anderen die van het Concertgebouw in den aether kunnen brengen. Aan de luisteraars zou het dan vrij staan den eenen of den anderen zender naar believen aan te sluiten. In beide gevallen konden zij dan verzekerd zijn goede muziek te kunnen hoor en Toen de radio aan den Staat over ging en we aan de P.T.T. onze négen gulden moesten gaan offeren werd de pil, welke we dus al te slikken kregen, verguld met het verhaal, dat de radio uitzendingen veel en veel beter zou den worden. We blijven optimistisch. Wat niet is kan nog komen. Maar op dat optimis me mag niet ad calendas Graecas vertrouwd worden." Onzerzijds willen wij hieraan niets toe voegen, ook al hebben wij nooit ver ondersteld, dat wat in lange jaren van gestadigen arbeid werd opgebouwd in enkele weken tijds opnieuw en tot groo- tere hoogte zou kunnen worden opge trokken. Dinsdagmiddag is de 70-jarige E. H. te Brammen bij het rooien van boomen door een vallenden boom getroffen. De man was op slag dood. Zonsondergang 16 April 20.39 Zonsopgang 17 April 6.39 Maanopkomst 1.17 ondergang 10.13 De algemeen gemachtigde voor den weder opbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer dagen verschillende gemeenten in Je Grebbestreek be zocht, ten einde zich op de hoogte te steken aangaande den stand van der. wederopbouw en verschillende besprekingen, op den herbouw be trekking hebbende, te voeren Dr. Ringers bezocht de gemeenten Scherpen- zeel, Rhenen, Wageningen, Barnevelt, Nijkerk en Hoogland. BERLIJN, 16 April In den nacht van 15 op 16 April hebben zeer sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het DNB verneemt op de meest doeltreffende wijze voor den oorlog belangrijke doelen in Noord- Ierland aangevallen. Nadere bijzonderheden omtrent de behaalde successen ziin nog niet ontvangen. ROME, 16 April. De bijzondere cor respondent van Stefani aan het front meldt, dat Italiaansche troepen aan het Griek- sche front stelselmatig alle gestelde doelen bereiken en dat de opmarsch regelmatig voortduurt van het Presba-me'er naar zee. Het aantal gevangenen neemt elk oogen- blik toe, alsok de gemaakte buit. Ook in den sector ten Oosten van Skoetari heb ben de Italiaansche troepen zich met be Duitsche afdeelingen vereenigd. De havens, waar het Engelsche leger zich weer tracht in te schepen, worden voortdurend door de luchtmacht van de as gecontroleerd. Uit Saloniki wordt aan het agentschap Ste fani gemeld, dat het bij den Piraeus tot ver schillende incidenten is gekomen tusschen de Engelsche en de Grieksche autoriteiten om trent de methodes der wederinscheping van de Britsche troepen. De Engelschen maken er aanspraak op, dat het geheele verkeer wordt onderbroken en dat de Engelsche wederinsche ping voorrang zal hebben op alle andere ver keer, ook voorrang op de levensmiddelenvoor ziening van den Piraeus en Athene. Deze door de Britsche officieren toegepaste bruuske me thodes hebben reeds reacties bij functionarissen en arbeiders der haven van den Piraeus Groote menschenmenigten zagen uit de straten De opmarsch in Joego-Slavië. Gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht worden bij het binnentrekken van Agram door de bewoners der stad begroet (Telefoto Orbis) nabij de haven de wederinscheping van de Engelschen. De stemming der bevolking van den Pi raeus verontrust in hooge mate de Griek sche autoriteiten, die het Engelsche opper- bevel hebben aangeraden zooveel mogelijk afgelegen havens te gebruiken. De Britsche militaire autoriteiten zijn intusschen bezig alle motorvisschersbooten te huren, die zij kunnen vinden. Naar D.N.B. meldt zijn op het te Sjanghai aangekomen Joegoslavische sa. Tomislaw onder de bemanning ongeregeldheden ontstaan, toen bekend werd, dat het schip naar Grieken land moest varen om in den Piraeus gebruikt te worden voor het wegvoeren van Engelsche troepen. De bemanning, die voor een deel uit Kroatenbestond, weigert naar het oorlogsge bied te gaan varen. De gezagvoerder van het schip heeft zich gedwongen gezien met de be lofte van hooge oorlogstoeslagen Wit-Russi- sche stokers en matrozen te werven. De Beriijnsche correspondent van Associated Press, AlvinSteingopf, geeft een beschouwing over Duitschlands militaire plannen. Hij schrijft o.m. het volgende: Volgens een mededeeling van het Duitsche opperbevel heeft het Duitsche expeditiéleger ir. Afrika vasten voet gekregen op Egyptisch grond gebied. Aan de grens tusschen West-Egypte en Italiaansch-Libye werd Solioem bezèt en de Duitsche troepen, die speciaal voor den woes- ttjnoorlog zijn uitgerust, rukten verder naar het Oosten op. Op grooten afstanc van hen, doch rog altijd binnen het bereik der militaire mo gelijkheden, liggen Alexandre en het Suezka- naal, de weg naar de Roode Zee, Het opper bevel echter, dat zijn geheimen weet te bewa ren heeft geen aanduiding gegeven wat betreft de 'volgende taak van het Duitsche expeditie-, lege- in Afrika, en of de operaties in Afrika zoolang zullen worden opgeschort totdat de toestand in Griekenland is opgehelderd. Het eenige wat goedirfgelichte kringen hierover zeg gen is' „U kunt er zeker van zijn, dat er een plan bestaat. Het Duitsche leger stort zich met blindelings in een avontuur. Het voigt een po litiek, waardoor naar menschel ij ke berekening zooveel mogelijk iedere mogelijkheid van een misrekening wordt uitgeschakeld. Het aantal krijgsgevangenen en de omvang van het buitgemaakte materiaal aan het Ser vische front zijn nog niet te overzien. Een aan wijzing geeft echter de buit, die tot dusverre door een enkel Duitsch legercorps behaald is. Dit corps was jpas later in den strijd gebracht. Het heeft vele duizenden gevangenen gemaakt, onder wie zes generaals en verder hee,t het groote ambulance-afdeelingen en voorraadkam- peii, eenige Donau-tankschepen en een groot aantal vliegtuigen buitgemaakt. De verdere buit kon nog niet worden overzien. NEW YORK, 16 April. (D.N.B.) De Ca- naoeesche premier, Mackenzie King, is, naar de Associated Press mt Ottawa meldt, naar Washington vertrokken, waar hü met Roosevelt zal confereeren. Verder wordt bericht, dat de Senaat heden een wet heeft aangenomen, waarbij de regee ring gemachtigd wordt, hec personeel van de marine met 75 procent uit te Dreiden. De sterk te van de vloot in vredestijd zal daardoor var, 137.485 man tot 232.000 man verhoogd worden In crisistijden zal de Amerikaansche vloot 300.000 man personeel tellen WASHINGTON, 15 April (A.N.P.). In kringen der Amerikaansche luchtvaart hebben de sinds eenigen tijd groote verliezen aan men- schen en materiaal bij het overvliegen van Amerikaansche bommenwerpers naar Engeland bezorgdheid gewekt. Nadat bij een van de laat ste overtochten var twaalf vliegtuigen er slechts acht' in Schotland waren aangekomen, is in overeenstemming met de Engelsche inkoopcom missie het vervoer door de 'ucht gestaakt. Voortaan zullen deze vliegtuigen alleen per schip worden vervoerd. MONTEVIDEO, 16 April. (D.N.B.) Het pro bleem van de vlucht van het land naar de steden in Uruguay wordt jaarlijks dreigender. Volgens een statistiek van het ministerie "an l andbouw is het aandeel der landelijke bevolking in de totale bevolking gedaald van 13 56 in 1916 tot 16.35 procent in 1937. De oorzaak van dezen achteruitgang is grootendeels gelegen in de soci ale wantoestanden. Zoo hebben Kortelings inge stelde medische onderzoekingen aangetoond, dat de jeugdige landbevolking ondervoed is. Op het oogenblik is de toestand tengevolge van de En gelsche blokkade en den moeilijker geworden afzet van landbouwproducten en producten der veeteelt nog erger. De Italiaansche en Spaan- sche immigratie van landarbeiders uit vroeger dagen is thans verdrongen n^or een stroom im productieve Joodsche emigranten. De Urueu- eesche pers wijst wederom op aeze problemen en van hulp. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Dinsdagmiddag een 13-tal personen terecht ge staan, betrokken bü graandiefstallen uit Rijn schepen hi de Rotterdamsche havens. Deze bende was de politie tegelijk met een andere bende graandieven, die eenigen tijd geleden terecht hgeft gestaan, op het spoor gekomen. Terecht stonden de 20-jarige schippersknecht Th. D„ van een schip, waarop de diefstallen waren gepleegd. Hij gaf toe, verschillende malen maïs en gerst te hebben weggenomen en op den wal te hebben gezet. Voorts de 34-jarige smid A M v. d. W., die het graan van den wal weg haalde en het per carrier naar elders bracht. Hij had het graan van D. gekocht. Mr Meischke, de officier van justitie, eischte tegen ieder der verdachten acht maanden ge vangenisstraf. De 20-jarige schippersknecht J. S., die samen had gewerkt met den 38-jarigen schipper S. de G had eveneens graan uit het schip weggeno men De 25-jarige poelier C. H. te Rotterdam ten slotte had het graan gekocht, doch hij ontkende, in tegenstelling tot de beide vorige verdachten, het ten laste gelegde. Wegens het vervoeren van eenige 'partijtjes graan hadden zich te verantwoorden de 19- Tariee fietsjongen M. B.en de 38-jarige fabrieks arbeider A. v. d. S., beiden te Rotterdam. De officier eischte tegen C. H. een gevangenis straf van een Jaar en drie maanden, tegen de vier overige verdachten zes maanden met aftrek Ten slotte stonden zes helers terecht De 24-jarige aardappelhandelaar C G. te Rotter dam cle van C H. K.G. maïs en gerst had "ekocht, hoorde vier maanden met aftrek tegen zich eischen. Tegen den 26-jarigen rijwielhande laar J. H. O. te Rotterdam, die in zijn herstel- „laats ruimte had afgestaan om partijen graan op te slaan voor C. H„ eischte de officier acht maanden gevangenisstraf. Tegen vier personen, die kleinere hoeveel heden graan hadden gekocht, eischte de officier geldboeten, varieerende van f 100 subsidiair 40 dag tot f 15,1subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 24 April. TOKIO, 16 April (D.N.B.) De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft vandaag, naar Domei meldt, een bezoek gebracht aan den plaatsvervangenden Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken Ohasji, teneinde zich op de hoogte te stellen van de bijzonderheden van het neutraliteitspact tusschen Japan en Sovjet-Rusland. In het bijzonder zou Craigie inlichtingen hebben ingewonnen omtrent de houding van Japan na het sluiten van 't pact. Naar in welingelichte kringen hier ter stede wordt vernomen, heeft Ohasji de beteekenis van het JapanschRussische accoord voor Japan en v°°r den toestand in het Verre Oosten speciaal met het oog op het driemo- gendhedenpact, in bet lièht gesteld. s S 'X- i- STOCKHOLM, 16 April. (Zweedsch Tel. Ag,) De werkzaamheden op de scheepswerven in Zweden ter versterking van de marine worden zonder ophouden voortgezet. Sedert het najaar van 1940 zijn vier nieuwe torpedobootjagers de Malmö, de Karlskrona, de Norrköping en de Gavle van stapel geloopen, evenals zes mijnenvegers. In December 1940 heeft het mijnenvegers. In Dec. 1940 heeft het Zweedsche parlement een wtesontwerp aangenomen op aanvullende credieten gedurende net loopende begrootingsjaar ten bedrage van bijna 32 mil- lioen kronen om een aanvang te maken met den bouw van twee lichte kruisers en een zeker aantal torpedobootjagers en duikbooten, waar van de totale kosten worden geraamd op on geveer 141 millioen kronen. Eenigen tijd geleden heeft men de eerste der ontworpen duikbooten te water gelaten, genaamd Sjörmen Zes duik booten van dit type worden thans op de Zweed sche werven gebouwd, evenals' kustduikbooten van geringe tonnage, een nouveauté voor de Zweedsche marine. MEXICO. 16 April (DNB) Een zware aardbeving heeft Dinsdagmiddag van 13 .uur 12 tot 13 uur 15 de stad Mexico ge teisterd. Talrijke huizen werden bescha digd. Een in aanbouw zijnde bioscoop stortte gedeeltelijk in. Van een uit twaalf verdiepingen bestaanden wolkenkrabber zijn vijf etages ingestort. De muren kwamen neer op, straat Tegelijkertijd woedde in het stadsdeel Santa Maria een groote brand. Omtrent het aantal dooden zijn nog geen berichten ontvangen. Zooals later werd bericht is door de zware aardbeving van Dinsdagmiddag de stad Co lima, die ongeveer 22.000 inwoners telt, voor het grootste deel verwoest. Ook talrijke an dere plaatsen in den gelijknamigen staat zün door de aardbeving, die ongeveer vijf minuten duurde, meer of minder zwaar ge teisterd. Voorts is het in het geheele gebied gekomen tot uitgestrekte boschbranden. Bijzonderheden omtrent de katastrophe, die zich in Colima heeft afgespeeld, zijn nier nog niet bekend ge worden, aangezien de stad op net oogenblik door de vernieling van de verbindingen en ver keerswegen volkomen van de buitenwereld is afgesneden. In geheel Colima is geen water en licht. Aangenomen moet worden, dat talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn. De auto riteiten hebben terstond maatregelen genomen om de noodlijdende bevolking zoo spoedig mo gelijk hulp te verleenen. BERLIJN, 16 April. Het Britsche luchtwapen is in den afgeloopen nacht, naar 't D.N.B wordt medegedeeld, naar Noord-Duitschland gevlogen. Een aantal brisant- en brandbommen werd neer geworpen. In verscheidene plaatsen werden ge bouwen verwoest; twee dooden en eenige gewon den zijn te betreuren. Een Britsch vliegtuig werd door afweergeschut der marine neergeschoten. De kriiasverrichtinaen in Lybië Langs de woestijnwegen gaat de opmarsch der DuSr^ imZZhe pantserwagens Oostwaarts WASHINGTON, 16 April (D.N.B.). Even als staatssecretaris Huil heeft president Roosevelt zich in de laatste persconferentie onthouden van een nauwkeurige bepaling van het standpunt der Vereenigdc Staten ten aanzien van het Russisch-Japansche neutraliteitspact. Od de vraag of hij omtrent den toestand in het Verre Oosten iets had mede te deelen, ant woordde Roosevelt slechts, dat daar niets >s gebeurd wat den Vereenigden Staten aanleiding zou kunnen geven hun politiek van steun aan Tsjoengking te wijzigen. De Chineesche ambas sadeur is bij hem geweest en reen heeft de lijst van de door China verlangde zaken verder be studeerd. Eenige der gevraagde materialen zijn reeds in bewerking, maar hü, Roosevelt, kon niet mededeelen, wanneer zij gereed komen, laat staan verscheept zouden worden. De president oaf verder geen gevolg aan het verzoek der iournalisten om iets te zeggen omtrent den hul digen toestand op den Balkan dien een ver slaggever zeer duister voor de Engelschen'noem de. De vraag, of de Amerikaansche koopvaardij schepen op reizen buiten de oorlogszones be schermd zullen worden, beantwoordde de presi dent aldus, dat deze verplichting tot bescher ming in dé wet is vastgelegd. Vervolgens werd Roosevelt de vraag gesteld, of hü dus ook sche pen, die naar de Roode Zee varen, van bescher ming zou voorzien. Roosevelt zeide niets te weten van Ameri kaansche schepen, die naar de Roode Zee gaan of willen gaan. Zeer in het algemeen waarschuwde hij de pers tegen vermoedens en speculaties omtrent hetgeen zou gebeu ren, wanneer het een of ander zich mocht voordoen. De huidige- toestand is in al zün phasen zoo gecompliceerd, dat zelfs hü. die tenminste iets beter is ingelicht dan de pers, het thans niet aandurft eenigerlei voorspel ling te doen of besluiten op langen ter mijn te nemen. Verder heeft president Roosevelt in de laat ste persconferentie in een uitvoerige verklaring een standpunt bepaald ten aanzien van het Groenlandprobleem. Roosevelt zeide, dat de Amerikaansche regeering oorspronkelük aan spraken heeft gehad op Groenland, die vooral steunden op de expeditiereizen van Amerikaan sche onderzoekers in Noord-Groenland. Deze aanspraken waren door de Engelschen en No ren bestreden, en daarom had de Amerikaan sche regeering indertüd besloten Denemarken te erkennen als alleen-souverfein, aangezien de aanspraken van Denemarken gebaseerd waren op een büna duizendjarige kolonisatie van het Groenlandsche gebied, evenals op de Deensche verzorging van de Groenlandsche bevolking. Sedert 9 April 1940 staan thans de Deensche gezant von Kauffmann en de Amerikaansche regeering op het standpunt, dat de Deensche regeerjng haar souvereiniteit niet meer vrü kan uitoefenen, aangezien zü onder vreemde bezetting leeft. De Amerikaansche regeering heeft derhalve besloten Groenland, zooals de president zeide, onder haar bescherming te nemen om het voor den Deenschen staat te be houden. ALGECIRAS, 16 April. (D.N.B.) Uit Gibral tar is gisteren een groot convooi vertrokken, bestaande uit 21 schepen, die door 5 gewapen de patrouillebooten worden geëscorteerd. LISSABON, 16 April (SPT) Het Portu geesche ministerie van Koloniën maakt be kend, dat de tegenwoordige omstandigheden het noodzakelük maken scherpe maatregelen te nemen tegeii ongewenschte elementen in de Portugeesche koloniën. Personen, wier aanwe zigheid in een deel van het koloniaal gebied ongewenscht is, kan in bepaalde omstan digheden een woonplaats in een andere kolo nie worden aangewezen. In ernstige gevallen zullen zü uitgewezen worden. BOEDAPES, 16 April (DJ7.B.) Met de organisatie van het bestuur in net vroegere Hongaarsche gebied in Joego-Slavië. dat thans door Hongaarsche troepen bezet is, Is reeds een aanvang gemaakt. De chef van den staf heeft te dien einde verordeningen uitgevaardigd. Politie, posterüen en nationale bank hebben haar posten reeds betrokken. NEW YORK, 15 April (D.N.B.) Naar Associa ted Press meldt, is Elie Lescot, tot dusverre ge zant te Washington, tot president van Haïti gekozen met 56 van de 58 stemmen der Natio- nalo Vergadering. ROME, 15 April (D.N.B.). Een in Tirana opgerichte commissie tot bevryding /an Mon tenegro heeft een' telegram gezonden aan den Duce, waarin gesmeekt wordt om de „bevrüding van de op onverdiende wüze door de Serven onderdrukte broeders". De Montenegrünen, zoo gaat het telegram verder, een trotsch soldaten volk, dat met zün bloed roemryke bladzüden in de Balkangeschiedenis heeft geschreven, hebben jarenlang het hun door het laaghartige verdrag van Versailles opgelegde juk gedragen. Thans, nu door uw werk en dat van den Führer de dag der vrijheid voor dit gekwelde Balkan- land begint, brengen de Montenegrijnen tot uitdrukking, dat Montenegro in de nieuwe orde van het schiereiland de plaat, wil innemen, die het op grond van de door eeuwen van roem rijke gebeurtenissen bevestigde traditie van een vrijen staat toekomt, LONDEN, 16 April (SPT) Volgens een bericht uit Caïro heeft de Egyptische regee ring, na een geheime zitting van het parle ment een verklaring afgelegd over de huidige militaire situatie in Libye en Cyrenaica. Daarin wordt gezegd, dat de Egyptische re geering met de Britsche autoriteiten tot vol ledige overeenstemming is gekomen over de te treffèn maatregelen en dat de gebeur tenissen in Lybië geen enkele aanleiding tot pessimisme geven. TOKIO, 16 April (D.N.B.). Naar het blad Jomioeri Sjimboen uit Bangkok meldt, heeft de Thailandsche premier tegen 26 April een speciale parlementszitting bijeengeroepen ter voorbereiding van de formeele onderteekening van het vredesverdrag met Fransch-Indo- China. LIMA, 16 April. (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken van Ecuador heeft thans in een verklaring betreffende de Peru- aansche nota, waarin het departement van Buitenlandsche Zaken te Lima tegen den elsch van Ecuador ten aanzien van zgn. eerlükheids- waarborgen bü de nagestreefde onderhandelin gen over de grensgeschillen tusschen beide landen'bezwaar had gemaakt, een standpunt bepaald. Het bezwaar tegen dezen eisch, die volgens de meening van Peru inbreuk maakt op het wederzijd-che respect, vormt, aldus mi nister Tobar Donoso, een overgevoeligheid van den kant van het Peruaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Bü een oprecht gevoel van continentale saamhoorigheid is dit begin sel van Ecuador echter niet meer dan slecnts een verdediging van het eigen recht. Ecuador betreurt het, dat Peru geen standpunt bepaalt ten aanzien van de voorgestelde oplossing voor het conflict. De Peruaansche minister van Buitenland sche Zaken heeft in een antwoordnota ver klaard, dat de nieuwe nota van Ecuador den eisch tot eeriijkheidsgaranties, waartegen van Peruaansche züde bezwaar wordt gemaakt, handhaaft, waarmede het energieke protest van Peru blüft bestaan. Ik hoop, aldus de mi nister, dat Ecuador de beteekenis van deze mededeeling op de juiste waarde zal weten te schatten. ROME, 16 April. (D.N.B De Duce heeft den Japanschen ambassadeur Horikiri ontvangen, die hem rapport uitbracht over het Japansch Russische neutraliteitspact. Bovendien heeft ambassadeur Horikiri den Duce zijn gelukwen- schen aangeboden voor de groote overwinning der spil. MEXICO—CITY, 16 April (SF.T.). Het Mexicaansche ministerie van verdediging heeft maatregelen getroffen teneinde 1500 piloten binnen 18 maanden voor het luchtwapen op t« leiden. In verscheidene plaats.en zün lucttt- vaartscholen geopend. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1