De wederopbouw van Rotterdam Mr. C. Goseling t Het driemogendhedenpact en het verdrag Tokio-Moskou Traagheid Nederlandsche Omroep KASTEEL VAN ANTWERPEN Min Oud-minister van Justitie Leder- en lederverwerkende industrie Natuur- en geneeskundig congres KIND verdronken Het oordeel Van Duitsche kringen te Den Haag Kerkelijk leven WOENSDAG 16 APRIL 1941 Eerste paal geslagen voor eerste woningcomplex in het ver woeste gebied HET ZEKERE EN ONSCHADELIJKE LAXEERMIDDEL CAFÉ-RESTAURANT „DE LA P AIX" WIJ LUISTEREN NAAR. Hoofdgroep onderverdeeld in vier vakgroepen Dr. Coelingh als secretaris afgetreden COBOUW-PRIJSVRAAG 1941 Prijzen toegekend Duitsche ambassadeur te Moskou naar Berlijn Onderhond met ir. W. L. J. van der Vegte Nieuwsberichtgeving Donderdag 17 April Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Nieuw Statenlid UIT DE STAATSCOURANT De bloeiende Beemster Lijk van vermisten man opgehaald Academische examens Nijverheidsonderwijs Burgemeesters Gouden kloosterfeest VOETBAL Hermes-D.V.S. superieur in het V.U.C.-tournooi Groote overwinningen op V.U.C. en H.B.S. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is Dinsdagmiddag 2 uur te Rotterdam de eerste paal in de thans vrijwel bouwrijp, gemaakte binnenstad tusschen de Hugo de Grootstraat en den Goudscherijweg gedreven ten behoeve van hqt eerste woningcomplex van circa 500 woningen, ontworpen door den architect Jan Wils. De hei-installatie van de Hollandsche Beton Maatschappij, de aanneemster van de 'undee- ringswerkzaamheden, was feestelijk getooid met de Nederlandsche en de Rotterdamsche kleuren en onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den algemeen gemachtigde voor den wederoDbouw en de bouwnijverheid, dr. ir. J A. Ringers en zijn algemeen secretaris, ir. H. W. Moufon, cte heeren ir. L. J. van Dunne, H. G. J. ter Marsen en ir. J. Rutgers namens den Diwero, den ar chitect J. Wils Jr., ir. de Kat, directeur van den rijksdienst voor de werkverruiming, de directie Van het bouwbureau Arbeiderswoningbouw 1940, mr. G. J. C. Schilthuis namens het bestuur van de Rotterdamsche Maatschappij ten dienste van de Volkshuisvesting, ir. C. Telgen en de uitvoer ders van de Hollandsche Beton Maatschappij. Voorts waren aanwezig vele ingenieurs van den Diwero en de Asro. Dr. ir. Ringers hield een rede, waarin hij zeide, dat het een bijzondere dag was voor den dienst Wederopbouw Rotterdam. Na eenige maanden opruimen van fundeeringen en kelders, het verrichten van graafwerk en voorbereiding van wegenaanleg, is er nu een materieel begin van opbouw, waarin die dienst een groot aandeel heeft gehad en nu de uitvoering ter hand neemt: het maken van de betonfundeering voor het eerste blok arbeiderswoningen binnen de ver woeste kern van Rotterdam, aldus dr. ir. Rin gers. Wanneer de arbeider op een belangrijk punt in zijn werk is gekomen, verheugt hem dat. Maar die vreugde is eerst echt, als zijn mede arbeiders, vooral zij, die hem hebben bijgestaan en zijn werk gadesloegen, kunnen me-iegenieten om wat bereikt is. Zoo hebben wij hier al degenen, die rechtstreeks hun aandeel in het bereiken van dit punt hebben gehad, verzocht bijeen te komen. Ik behoef op deze plaats niet in herinnering te brengen, aldus spr., wat hier op den 14en Mei, gisteren voor elf maanden, is gebeurd. De ge meente lag doodelijk getroffen ter neer, maar het hart leefde nog: het gemeentebestuur nam dadelijk maatregelen, welke tot den wederop bouw den weg zouden banen. Voor eenige dagen heeft de Beauftragte van den Rijkscommissaris, dr. Voelckers, in een persconferentie de feiten »og eens duidelijk weergegeven, zoodat ik mij ontslagen mag achten deze te herhalen. Het bleek echter niet mogelijk, den geheelen opbouw aan het gemeentebestuur alleen over te laten Niet alleen dat de gemeente financieel daartoe niet bij machte was, maar naar organi saties waren slechts op vredeswerk ingericht en niet zonder wijKiging voor den crisistoestand ge schikt te maken. Er diende overigens contact te zijn met een centrale instelling, die ook elders in het land den wederopbouw te leiden kreeg. Mijn dienst was daartoe ingericht, maar dank zij den voortreffelijken bestuurders en ambtenaren der gemeente, kan ik mij hoofdzakelijk bepalen tot hulpverleening, door het met raad en daad ter zÜde staan, daarbij de financieele controle niet Uit het oog 'verliezende en aan mij houdende, wat mij bepaaldelijk is opgedragen: de onteigening en de toewijzing der uit te geven gronden. Anderzijds heeft de gemeente ook rekening te houden met de bezettende macht. De hulp van de vertegenwoordigers van den Rijkscommissaris voor het bezette gebied en van de vele andere instanties, door den Rijkscommissaris ingesteld, Wordt hierbij op prijs gesteld. Wij mogen niet Uit het oog verliezen, dat de bezetter den her bouw in feite zou kunnen verhinderen. Het te gendeel is het geval geweest. Van die zijde werd herhaalde malen aangedrongen op grooter spoed bij den wederopbouw, doch het is nu eenmaal een feit, dat de om en over ons woedende krijg allerlei bezwaren ook voor het bouwen ten ge volge heeft. De zooeven bedoelde instanties, ik noem in de eerste plaats den commissaris-gene raal voor Financiën en Economische Zaken, dr. Fischboeck, en den Beauftrage voor Rotterdam, dr. Voelckers, staan ons met raad en daad ter zijde. Menigmaal slaagden zij er in voor ons onoverkomelijk schijnende moeilijkheden uit den Weg te ruimen. Nu de problemen toenemen wij denken b.v. aan de alles beheerschende transport-, materiaal - en arbeidersvraagstukken hopen wij bij voort during op hun hulp en medewerking te mogen blijven rekenen. Spr. roemde ook de verdere samenwerking met diensten en personen. Van den eersten dag, dat het woord weder opbouw in Rotterdam is uitgesproken, aldus spr., is wethouder Brautigam de man geweest die zijn programma's ter beschikking stelde. Van het begin van ons werk af was het ons dui delijk, dat van de 27.000 verwoeste woningen, hoogstens 12.000 in den verwoesten stadsdriehoek' zouden kunnen worden herbouwd en dat" er dus 15.000 elders, bij voorkeur in het uitbreidings plan van Rotterdam, moesten worden opgericht. De eenige dagen geleden aanbestede en inmid dels gegunde woningen, die voor wederopbouw worden uitgevoerd, zijn dus woningen, welke ten deele voor normale stadsuitbreiding bedoeld waren. Bij het getal verder op te bouwen wo ningen moet men derhalve tellen den nor malen aanbouw voor den bevolkingsaanwas en de woningverbetering: welke op ongeveer 3000 a 4000 per jaar te stellen is. Een bouw programma der woningen, dat over vier jaar loopt, moet alzoo 27.000 vermeerderd met 4x3500 41.000 woningen leveren, wil Rot terdam in 1945 niet achterop zijn gekomen. Een gemiddelde dus van ongeveer 10.000 wo ningen per jaar. Voor 1941 staan op ons programma onge veer 9000 woningen, waarvan reeds ongeveer 1500 gereed zijn, ongeveer 6000 zijn uitbe steed of in uitvoering genomen. Het restant is in voorbereiding. Een belangrijk deel van dezen bouw is op initiatief en door onderhandeling van wethou der Brautigam. uitgevoerd (ongeveer 1000) cf zal in uitvoering worden genomen (ongeveer 2900) door een groep eigen bouwers, daarbij de lijn volgende, welke Rotterdam onder het be stuur van wethouder Brautigam met succes in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Tot deze 2900 behooren de 500, welke op dit terrein zullen worden opgericht. Deze bouw is een typisch staal, hoe voort- Varend hier gewerkt wordt. Toen ir. Witteveen Bereed kwam met zijn interessant ontwerp van het woningkwartier ten Noorden van den Oouoschen Singel, waar ongpveer 6000 wonin gen moeten verrijzen, heeft hij, met sprekers Instemming, den architect Wils verzocht, een ent-werp te maken van de eerste groep van 543 koningen. Na den eersten opzet is hierin op •«tries va/n wethouder Brautigam nog een in-, teressante verbetering aangebracht, zoodat men kan zeggen, dat alle deskundigen hun bijdrage aan dit ontwerp hebben geleverd, te meer nu ook de belangrijke groep Rotterdamsche eigen bouwers een groot deel van dezen bouw voor haar rekening nam, terwijl de rest en wel het gedeelte, bestemd voor groote gezinnen, door de woningbo-uiwvereeniging, Rotterdamsche Maat schappij ten dienste der Volkshuisvesting, zal worden uitgevoerd. Was er voor de voorbereiding niet meer ge daan dan zouden we nu moeten wachten tot de heipalen voor de fundeering zouden gereed komen De Diwero had dat voorzien en reeds bij zijn instelling voorbereidingen getroffen om de palen" tijdig gereed te hebben. Dit was voorna melijk het werk van den directeur, ir. Rutgers aan wiens deskundige volharding het te dan ken is, dat de palen op dezen dag beschik baar zijn. Want zonder palen is in Rotterdam mets te beginnen. Ligger.de in het deltagebied van onze grootste rivier bestaat de ondergrond uit zeer jong en daardoor weinig draagkrachtig allu vium Ieder, die Rotterdam kent. weet. hoe slecht de grond hier is, hoe de straten steeds verder zakken en de huizen dit voorbeeld met volgen, omdat zij rusten op palen, die tot groo te diepte 15—30 meter onder den grond, reiken. Dat wij in ons land ons nog gaarne bij de paalfundeering houden, danken wij aan de eeuwenlange ervaring onzer vaderen, die m a. hun havens met hetzelfde verschijnsel van slap pen bodem te kampen hadden Goed uitgevoeia N de paalfundeering ook meestal de goedkoop ste hetgeen bij woningbouw, in verhouding tot de'overige kosten, nog belangrijker is dan bij groote publieke werken. Spr hoopte, dat de nieuwe volkswoningen geheid zullen zijn, dat zij ware Nederlandsche woningen zullen zijn in een Nederlandsche stad en het begin mogen zijn van een in snelle reeks elkaar opvolgende woningblokken, die een ge lukkige en vreedzame bevolking zullen herber gen, werkende in ware vreugde tot heil van hun vaderland. Nadat de 16 meter lange betonnen paal on der de belangstelling van de talrijke aanwezi gen vlot den bodem was ingedreven, nam wet- Een trage darmfunctie heeft meermalen ernstige gevolgen. Het middel bij trage darm functie is i B I BAYER) houder Brautigam het woord. Spr. zeide, dat deze gebeurtenis hem met dankbaarheid ver vult. Men is wel dank verschuldigd aan allen, die de 'handen ineen hebben geslagen, om het zoover te brengen. U hebt ons, aldus de wet houder, zich richtend tot dr. ir. Ringers, her innerd aan de ramp, die nu 11 maanden gele den over Rotterdam is gekomen. In de aller eerste behoefte moest op korten termijn wor- cien voorzien, o.a. op het gebied van huisves ting. Vele bezwaren waren er van financieelen en van materieèlen aard. In den loop der maanden zijn deze er niet lichter op geworden, maar thans is het zoover, dat in Rotterdam in totaal circa 9000 woningen gebouwd, of nog in aanbouw zijn. Spr. bracht dank aan allen, die het gemeentebestuur hebben willen bijstaan en ook aan dr. ir. Ringers voor zijn krachtige in grijpen. dat een bespoediging van den gang van zaken tengevolge had. Spr. is er van overtuigd, dat de vruchten van aller arbeid gezamenlijk geplukt zullen wor den. 4000 woningen worden door bouwers op getrokken en de overige 5000 zijn in handen gesteld van woningbouwverenigingen. Spr. waarschuwde echter tegen voldaanheid, die zoo licht kan veranderen in zelfgenoegzaamheid. Wij zijn ervan overtuigd, dat ons nog veel arbeid wacht. Op deze plek worden thans de eerste arbeiderswoningen gebouwd, die als volkshuisvesting ideaal genoemd mogen wor den en spr. hoopte, dat deze bouw de inleiding mocht zijn voor een lange periode van welvaart en bloei. Er komen nog moeilijkheden, zoo be sloot spr. zijn rede, maar die moeten opwekken tot nog grootere bezieling in den arbeid, hoe wel er oogenblikken zijn, waarop men het ge voel krijgt, dat de omstandigheden te machtig zijn. Dan moet men zich echter een historisch woord herinneren, dat een goeden klank heeft: ,,En dispereert niet". Den Tweeden Paaschdag des middags te half twee is te Buchenwalde overleden mr. C. M. J. F. Goseling, oud-minister van Jus titie. De heer Goseling leed den- laatsten tijd aan hartzwakte, welke was ingetreden ten gevolge van long- en nierontsteking. Carolus Maria Joannes Franciscus Goseling was 10 Juni 1891 te Amsterdam geboren. Hij doorliep daar de lagere school, bezocht het St. Ignatiuscollege van de Paters Jezuïeten en stu deerde daarna aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam in de rechten. In 1916 promoveerde hij op stellingen. Van 1914 tot 1918 was mr. Goseling onder de wapenen. Hij was o.a. als reserve-officier werk zaam aan het ministerie van Oorlog. 1 Januari 1920 werd mr Goseling lid van het advocaten- en procureurskantoor mrs. Gose ling, Blinker en Kendrix te Amsterdam. Be halve als bekwaam advocaat trad mr. Goseling ook in andere functies in het openbaar leven op. Van 1920 tot 1922 was Mij secretaris van com missie XII van den Hoogen Raad van Arbeid. Bovendien was hij o.m. plaatsvervangend voor zitter van het scheidsgerecht voor gemeente werklieden en lid der Commissie van 11 roep, bedoeld in de verordening op het verleenen van wachtgelden aan gemeente ambtenaren, belde te Amsterdam; plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht der provincie Noord-Holland en penningmeester van het Centraal Bureau voor Algemeene Aesthetics. 17 September 1929 werd mr. Goseling lid van de Tweede Kamer in de vacature-jlir. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Op 27 Juni. 1937 volgde zijn benoeming tot minister van Justitie in het vierde ministerie-Cölijr!. In Juli 1939 is hij ais minister heengegaan bij het aftreden van het kabinet. In de jongste mobilisatie diende hij het land eerst als kapitein, later als majoor bij de veld artillerie. Mr. Goseling was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en voorts onderscheiden met het Grootkruis der Orde van de Kroon van België. LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken Bij beschikking van de organisatie-commis sie voor het bedrijfsleven van 17 Maart 1941, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag 18 Maart, is de hoofdgroep leder en lederverwerkende industrie ingesteld, welke in de volgende vakgroepen is onderverdeeld: Vakgroep lederindustrie; 2. Vakgroep schoen industrie; 3. Vakgroep drijfriemenindustrie; 4. Vakgroep lederwarenindustrie. De secretariaten van hoofdg-roep en vakgroe pen zijn gevestigd in de volgende plaatsen: Hoofdgroep: Leder- en lederverwerkende in dustrie; Leidschegracht 18, Amsterdam-C, te lefoon: 44187. Vakgroep Lederindustrie: Alexanderstraat 7, Den Haag, telefoon; 116087. Vakgroep Schoenenindustrie: WiUem-II-straat 47—49, Tilburg, telefoon: 7141. Vakgroep Drijfriemenindustrie: Leidsche- gracht 18, Amsterdam-C, telefoon 44187. Vakgroep Lederwarenindustrie: Leidsche- gracht 18, Amsterdam-C, telefoon: 44187. Dinsdagmiddag is in de groote zaal van het «ebouw voor .Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht het 28ste Nederlandsche natuur- en geneeskundig congres geopend. De belangstelling voor dit congres was zeer groot. De algemeen voorzitter, prof. dr. C. D. de Langen, sprak een woord van welkom. Vervolgens sprak prof. De Langen een dank woord tot den scheidenden algemeen secretaris, dr D Coelingh, die zich niet meer herkiesbaar stelde Bii 'acclamatie werd hierna tot algemeen se cretaris gekozen dr. N. R. Fckefharing uit Bus- sum en tot tweeden secretaris dr. K. C. Wink ler uit Utrecht. De openingsdag werd besloten met een recte van den algemeen voorzitter, prof, O. D. de Lansen, over het onderwerp: ,X>e bloeds omloop en zijn afhankelijkheid van ons om ringende invloeden". on de studie-prijsvraag, welke de directie van Cobouw (Centraal Orgaan voor de Bouw wereld) dit jaar uitschreef, zijn 88 inzendingen ontvangen, Gewaagd werd het ontwerp van n gebouw: dienende tot lees- en ontspannings gelegenheid voor kleuters en kinderen. De^ jury bestaande uit de heeren H M. Kraay- vanger architect; ir. C. van Traa, b. i. en W. Verschoor architect, heeft de prijzen als volgt toegekend: den eersten prijs aan het ontwerp, taSnden onder motto „Cyrano", uizenoer r °de Cler te 's-Gravenhage; den tweeden prijs aan het ontwerp, ingezonden onder motto ,50 x 75inzender C. Nap te Arnhem; den derden prijs aan het ontwerp, ingezonden onder het motto De Zeven Linden", inzender Johan G. Baljet te Amsterdam en den vierden prijs aan het ontwerp, ingezonden onder motto 2441", inzender Jac van der Linden te Rotterdam. Een tentoonstelling van alle inzendingen wordt gehouden in den Haagschen Kunstkring op 19 en 20 April a.s. Dinsdagmiddag is te Almelo tijdens het spelen aan den Kanaaldijk langs het kanaal Almelo—Zwolle een driejarig meisje te water geraakt en verdronken. Een vriendinnetje, dat bij het ongeluk aanwezig was, ging, in plaats van hulp te roepen, rustig naar de woon schuit, waar het slachtoffertje woonde en ver telde 'eerst geruimen tijd later wat was ge- schied. Toen men het meisje uit het water haalde, waren de levensgeesten dan ook geweken. Het lijkje is naax de ouderlijke woning overge bracht. (Van onzen Haagschen redacteur) Velen hebben de achter ons liggende PaaSchdagen gebruikt om een welverdiende rust te genieten. Maar het is weer eens te meer duidelijk geworden. dat het, wereldgebeuren niet stilstaat en dat in weinige dagen geschie denis wordt gemaakt. Immers, de doorbraak van de Duitsche troepen in Noord-Afrika, de bezetting van Belgrado, de uitroeping van den Kroatischen onafhankelijken staat, de inval van Hanggarije in het Joego-Slavisch grondgebied en tenslotte de onderteekening van het pact tus schen Rusland en Japan, dat alles ziin feiten, die niet zonder meer van internationale be- teeke'nis moeten worden geacht, maar die zelfs het geheele wereldbeeld een ander aanzien schijnen te geven. Vanzelfsprekend waren de groote gebeurte nissen. die wij geneigd zijn te verwaarloozen, omdat zij zich ver van ons huis afspelen. Dins dag het voorwerp van de commentaren hier in Der. Haag. In bevoegde Duitsche kringen is men bijzonder onder den indruk van de ge beurtenissen der laatste dagen en van den sucoesvollen opmarsch van de legers in Noord- Afrika. De prestaties op zich zijn in de ge schiedenis zender weerga, voornamelijk door den korten tijd, waarin zij ten uitvoer werden gelegd. Of de verdere gang van zaken in hetzelfde tempo zal worden afgewikkeld achtte, men niet waarschijnlijk, daar de lange verbindingen groote voorzichtigheid en zorg vereischen en zware lasten leggen op de schouders van hen, die de ravitailleering moeten verzorgen. Bo vendien biedt het garnizoen in Tobroek nog steeds weerstand, een factor, waarmede de strateeg ernstig rekening moet houden. Wat Joego-Slavië betreft, de verwachtingen, welke wij eenigen tijd geleden in deze be voegde kringen hebben hooren verkondigen, dat n.l. de oorlog op den Balkan niet een bliksem- oorlog zou worden, schijnen tot op zekere hoogte in vervulling te gaan voor zoover deze het Grieksche front betreffen maar wat den veldtocht in Servië aangaat, deze verloopt sneller en met grooter succes, dan men aan vankelijk had gedacht. Wat intusschen nog in Griekenland te wachten staat weten wii niet, maar men legde wel bijzonder den nadruk cp de berichten, dat er groote bedrijvigheid heerscht in de haven van Piraeus en op andere plaatsen. Het heeft er den schijn van. dat de Engelsehen zich gereed maken voor een aftocht. Daaromtrent echter kan slechts de toekomst ons zekerheid ver schaffen, In Duitsche kringen verwacht men, dat van Engelsche zij de wel spoedig berichten zullen worden doorgegeven over een „succes vollen terugtocht". Intusschen waren er geen nieuwe en positieve berichten over het Bal kanfront in Griekenland. In het middelpunt van de belangstelling stond evenwel het pact dat tusschen Japan en Mos kou is afgesloten. Wanneer men zich nog eens de opeenvolging van de gebeurtenissen rond de reis van Mat- soeoka voor oogen stelt, dan is men in staat zich een juist denkbeeld te vormen van den toe stand en de juiste gevolgtrekkingen te maken uit deze gebeurtenissen. Daartoe behoeft men zich slechts te herinneren, dat deze gebeurtenis werd ingeleid door de aankondiging van een groote reis van Matsoeoka naar Europa. Nadat Matsoeoka tijdens zijn heenreis eenige bespre kingen had gevoerd met vooraanstaande Rus sische leiders, ontmoette hij in de desbetreffen de hoofdsteden de leiders van de andere par tijen vari het driemogendhedenpact. Dan volg den op de terugreis diepgaande besprekingen te Moskou, die het pact tot gevolg hadden, in dit licht ziet men eerst duidelijk van wie het initiatief uitging en welke doeleinden met dit verdrag worden nagestreefd. Het ligt zelfs voor de hand, dat dit verdrag geheel ligt in de lijn van de door de „Jonge Machten", Duitscliland, Italië en Japan, nagestreefde ordeningspolitiek. Met die politiek hebben zij in het bijzonder een verbetering van de betrekkingen, niet alleen in Europa maar ook in Azië, in het bijzonder van die tusschen Japan en Rusland nagestreefd, teneinde op die manier te voorkomen, dat de oorlog zich verder zou uitbreiden. Heel bijzonder toont men van Duitsche zijde zijn voldoening over de uiteindelijke opheldering in den toestand ten aanzien van Mandsjoekwo en van Mongolië, een opheldering, die vermoe delijk ook vele misverstanden op ander gebied uit den weg heeft geruimd en tegelijkertijd de grenzen van beider invloedssferen heeft afge bakend. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dit verdrag er ook toe zal bijdragen de verhoudingen te consolideeren in Oost Azië en wei in een zin, die geheel tegengesteld is aan de verlangens van de tegenstanders van het driemogendhedenpact. Maar van den anderen kant zijn er toch altijd weer menschen, die vooral de zwarte zijde van iets zien, ook al springen de lichtkanten in het oog. zij stellen de vraag: brengt dit Russisch- Japansche verdrag nu eigenlijk geen nadeelen mede voor de Duitsoh-Russische verhoudingen? Loopt het Groot-Duitsche Rijk nu eigenlijk geen gevaar vooral aan zijn Oostgrenzen? Is het eigenlijk niet zoo geworden, dat Japan door dit nieuwe verdrag de verplichtingen, die het krachtens het driemogendhedenpact op zich had genomen tegenover Duitschland, voor een deel weer van zich heeft afgeschoven? Onszoo verklaarde men van Duitsche zijde zijn de bezwaren van deze pessimisten heel goed bekend. Maar ons antwoord is heel dui delijk, immers het Duitsche Rijk vreest een zoodanige bedreiging heelemaal niet en behoeft ze ook niet te vreezen, om de eenvoudige reden, dat het driemogendhedenverdrag Intusschen een zoo groote uitbreiding heeft ondergaan. Duitschland toch heeft thans op het vasteland van Europa zooveel bondgenooten gekregen, dat een bedenking van dien aard niet als ern stig behoeft te worden opgevat. Mén wees er ons op, dat niet alleen Duitschland aan de Sovjet-Unie grenst, maar ook Slowakije, Hon garije, Roemenië en ln zekeren zin ook Bul garije. Welnu zoo betoogde men, al deze staten zijn deelgenooten van het driemogendheden pact en daardoor bondgenooten van het Duit sche Rijk. En dat deze staten ook ernst maken van de verplichtingen, die zij op zich hebben genomen, dat heeft Hongarije wel bewezen, dat dezer dagen actief aan de operaties ging deelnemen. Er zullen mogelijk nog wel anderen kunnen volgen. Neen, zoo besloot men deze geruststellende verzekeringen, als men al deze dingen bij el kaar neemt, dan bestaat er heelemaal geen reden om dergelijke bedenkingen zwaar te tillen Het is voor Duitschland immers overbodig in dit stadium van den internationalen toestand te rekenen op een hulp. die van buiten. Europa moet komen. Behalve natuurlijk in het geval dat Amerika zich in den oorlog zou begeven. Maar in dat geval treedt de waarde van het nieuwe verdrag van Moskou op den voorgrond. Immers, de Amerikanen hebben er. steeds op gespeculeerd, dat, wanneer zij in oorlog zouden raken met Japan, Rusland zich eveneens tegen dat land bou keeren. Nu echter Is Rusland uit geschakeld van een bondgenootschap naar de Amerikaanschc voorstelling en is Japan in den rug gedekt. Tenslotte vestigde men er de aandacht nog op, dat bij het vertrek van Matsoeoka niet al leen Von der Schulenburg, maar ook de verte genwoordigers van de bij het driemogendheden pact aangesloten staten aanwezig waren. Dat alles toont wel aan, aldus onze zegsman, hoe zeer zij het zoojuist gesloten verdrag bezien als een versterking van hun politiek. Dat het Russisch-Japansch verdrag een di- recten invloed zou uitoefenen op de betrekkin gen met Nederlandsch-Indië geloofde men niet. Japan immers heeft voorlooplg zijn handen vol niet de Engelsche nederzettingen in China, Ongetwijfeld zal Nederlandsch-Indië nog rijd te over hebben om zijn houding te bepalen zoolang Japan bezig ls deze macht als factor uit te schakelen. MOSKOU, 15 April (S.P.T.). De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf van der Shulen- burg, is gisteren per trein naar Duitschland ver trokken, om met zijn regeering overleg te plegen. Met denzelfden trein reisde ook de Slowaak- sche gezant te Moskou. In aansluiting op zijn 8 April ten departemen- te van Volksvoorlichting en Kuristen gehouden rede over den Nederlandschen Omroep heeft de raad-adviseur van dat departement, ir. W L. Z van der Vegte, aan een redacteur van de V.P.B. eenige punten van zijn betoog nader toegelicht. „Een maatregel, die nog al eens aanleiding tot misverstand heeft gegeven", aldus ir. Van der Vegte, „is bijvoorbeeld de overgang der be zittingen van de particuliere omroepvereenigin- gen naar den rijks radio-omroep. Men moei goed begrijpen, dat dit volkomen vanzelfspre kend was. Immers deze fondsen en bezittingen waren bijeengebracht «net het doel, radio-uit zendingen te geven; men zou den schenkers de zer vrijwillige bijdragen te kort doen, als men haar nu niet voor deze doeleinden zou aan wenden". Over de verplichte luisteraars-bijdrage spre kende. zeide hij, dat het eigenlijk de luisteraars van de radio-centrales zijn, die het meeste voor deel bij de nieuwe regeling hebben. Sedert den overgang naar de P.T.T. is hun bijdrage met f 6 verminderd, zoodat zij nu f 18 plus f 9 betalen, terwijl vroeger het abonnement alleen al f 24 bedroeg. Hun bijdrage is dus in feite f 6 lager dan die van de bezitters van een eigen toestel. Tot bescherming der belangen van de kunste naars denken wij bijeoorbeeld ook, een einde te maken aan het misbruik der eigen gramo- foon-opnamen van de studio's. Het gaat niet aan om eenmaal een gramofoon-opname van een uitvoering te maken in de studio en deze larenlang uit te zenden als eigen opvoering „met medewerking van die-en-die", zonder dat de artisten voor die her-uitzendingen ooit een cent honorarium krijgen. Het is jammer, dat de avondprogramma's op het oogenblik onder invloed van de militaire maatregelen nog niet zijn, zooals wij ze graag willen hebben, terwijl het ook door de onder brekingen van den Duitschen berichtendienst moeilijk is, over Hilversum I programma's uit één stuk te geven". „Wat zal de practijk zijn van de nieuwe rege ling op het gebied van de nieuwsberichtgeving?" „Het A.N.P. levert het nieuws aan den om roep zooals het dat aan de dagbladen doet Onze Berichtendienst Nederlandsche Omroep brengt de berichten met eigen omroepers voor de microfoon, evenals de radiopraatjes, welke tot dusver werden verzorgd door den draadloo. zen dienst, die nauw met het A.N.P. samen werkte." „Op welke wijze kan het personeel der om- roepvereenigingen in zijn geheel plaats krijgen bij den rijksradio-omroep?" „Dat zal in het geheel geen aanleiding tot moeilijkheden geven, want terwijl er nu een 800 menschen bij den radio-omroep werken, zul len wij in de toekomst zeker nog moeten uit breiden tot wellicht 1000 man. Men moet name lijk niet uit het oog verliezen, aldus de heer Van der Vegte, dat de omroepvereenigingen in het verleden altijd geleden hebben aan een vrij sterke mate van onderbezetting. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat bij elk der omroepver eenigingen het apparaat niet was uitgebouwd naar verhouding tot de ter beschikking staande middelen. Dit geschiedde overigens niet ten on rechte. Het was volgens spr. uitsluitend een uit vloeisel van het feit, dat de organisaties groote reserves moesten aanleggen, om in de eerste plaats voorbereid te zijn op de mogelijke ge volgen van de partij-politiek, als strijd tegen eventueele zendtijd-beperking e.d. Bovendien was het voor organisaties, die uit sluitend afhankelijk waren van vrijwillige bij dragen, natuurlijk altijd noodzakelijk, groote reserves aan te leggen. Tenslotte zei de heer Van der Vegte, dat het noodig zal blijken, een goed zendstation voor de ultra-korte-golf met gerichte stralen te bouwen, met het oog op de uitzendingen voor «Je over- zeesche gewesten en de Nederlandsch sprekende stamgenooten in andere werelddeelen. De oude Huizer-zender is daarvoor onvoldoende. De zor gen voor dezen bouw zijn aan de P.T.T. toever trouwd. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuzlek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuzlek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.10 Gewijde muziek (opu.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuzlek, 917 Gramofoonmu zlek, 10 00 Ensemble Jonny Ombach en solist, '10.2510.40 Gramofoonmuzlek, 11.20 Gramofoonmuzlek, 12.00 Omroeporkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Ensemble Tonny Roxini en pia- no-intermezzi, 2.10 Knip- en naailes, 2.30 Haarlemsche Orkestvereeniging en 6olist, 3.153.30 Gramofoonmuzlek, 4.0o Gramo foonmuzlek. 4.30 Causerie met gramofoon- muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoonmu zlek, 6.15 Sport en lichamelijke opvoeding, 6.30 Zang en orgel, 7.00 Vragen 'van den dag ANP, 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek, 8.00 Nieuwsberich ten ANP, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Concert voor de Weermacht, 10.00 Nieuws berichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuzlek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 Gramofoonmu zlek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gra- mofconmuziek, 10 20 Gramofoonmuzlek, 10.50 Zang en piano, 11.30 Declamatie, 11.45 Gramofoonmuzlek, 12.15 Celesta ensemble, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Romancers en so liste, 2.00 Pianovoordracht, 2.30 Amuse mentsorkest en gramofoonmuzlek, 3 30 Voor de zieken, 4.00 Amabille-sextet, 5.15 economische en beursberichten ANP. 5.30 Schrammelkwartet en soliste 6.00 „Geautoriseerde misbaksels", dialoo', b.15 Omroeporkest, 6.45 Reportage. 7.00 f»TISoverzlcht voor blnnen- en buitenland Gramofoonmuzlek, 7.30 Causerie „De stand van het tooneel ln Nederland" li1 Rï®mofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberich ten ANP, 8.15 Spiegel van den dag of gra mofoonmuzlek 8.30 Omroepsymphonle-ork Al'55 Causerie orei- don dichter fwinrn'» Tagore, 9.05 Vervolg van 8.30, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Te Utrecht vergaderde de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme. De Oommissie Handhaving Drankwet rappor teerde over haar actie ln zake verlaging der maxima der vergunningen en verloven; aan 459 gemeenten werd geadresseerd. In verschillende gevallen werden de pogingen met succes be kroond. Een uitvoerig rappoit zal verschijnen. Besloten werd, een vlugschnft uit te geven, waarin den naar Duitschland en Frankrijk ver- trekkenden arbeiders gewezen wordt op het ge vaar van alcoholgebruik. Op krachtige wijze zal door middel van het Reizend Drankweer Mu seum propaganda voor geheel-onthouding wor den gemaakt in de 80 a 100 werkverschaffings kampen. In de vacature-Mevr. A. j. Wolthers geb. Arnoili is tot lid der Provinciale Staten van Utrecht benoemd verklaard de heer E. P van Dijk te Rhenen. De vruchtboomen in de Beemster beloven een rijken bloei. De mooiste tijd tot een bezoek aan de bloeiende Beemster zal in de eerste helft van Mei zijn. De Beemster heeft zeer mooie fiets- en wandelwegen en autoverbin ding vanuit Purmerend. Sedert vier weken werd te Groningen ver mist de 64-jarige gehuwde heer J Mensinga. Hedenmorgen is het Hik bij de Museumbrug te Groningen opgehaald. Het verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding. Men vermoedt, dat de heer M. door de duisternis te water is geraakt. De recherche stelt een ondrzoek in. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamcn voor civiel Ingenieur: H. T. Frijling, Makassar; F. C. H. Neervoort, Bandoeng; D. van Tooren- burg, Modjokerto. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor ci viel Ingenieur: E. J. Broekers, Haarlem; A. A. B. van Diemen de Jel, Winterswijk; P. van Dijk, Rotterdam; G. de Josselin de Jong, Amster dam; S. G. Kruijtbosoh, Den Haag; W. J. Prior, Stad Almelo; H. Schotman, Ede. Geslaagd voor het Ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur T. Scchatborn, Rot terdam. UTRECHT. Geslaagd voor het apothekers examen eerste gedeelte: mej. H. G. M. A. Meyer, mej. J. Kooyman, mej. H. M. Beren schot, H. J. Dijkstra. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor paedago- gisch getuigschrift, overeenkomstig art. 38 der N.O:-wet, behoorende bij de akte N3 (aantee- kening) bouwkunde en bouwkundig teekenen): K. M. van der Velde, Groningen. Geslaagd voor paedagogisch getuigschrift overeenkomstig art. 38 der N.O.-wet, behooren de by de akte N 3 (bouwkundig teekenen)W Boogaard, Amsterdam. Geslaagd voor paedagogisch getuigschrift overeenkomstig art. 38 der N.O.-wet, behooren de bij de akte Nb (timmeren): Th. J. Barkel, Utrecht. F. A. A. H. Breekpot is met ingang van 1 Mei 1941 tot burgemeester van de gemeente Kes- sel benoemd. S. H. Creemers is met ingang van 1 Mei 1941 tot burgemeester van de gemeente Stramproy benoemd. H. J. H. Hendriks is met ingang van 1 Mei 1941 tot burgemeester van de gemeente Nun- hem benoemd. In het Trappistenklooster Uehlingsheidè te Tegelen herdacht broeder Alberichs Junter- manns o:c. R. den dag, waarop hij vóór 50 jaren zün intrede deed ais broeder in het Trap pistenklooster te Tegelen. De hoogeerw. vader abt Dim. A. van de i-aar droeg te zijner intentie in de abbatiale kerk de Hoogmis op. Niettegenstaande zün 80 Jaren werkt deze broecer nog op het veld en in de bosschen. Ook bezoekt hij de nachtelijke oefeningen in de kloosterkerk en volgt nog geheel den stren gen levensregel der Trappisten. Het jubileum werd ln intiemen kloosterkring gevierd. LOGEER AMSTERDAM m h«.-< CENTRAAL HOTEL DER A. M. V. J. Hel ..mgcholel mol „..jon Doordekt jwombod. qr.itis toegankelijk voor Kotelgaitvn Kumwr incl ut iel onib ijl I 3.50 HOTEL-BESTAUKANT OUDEGRACHT 12» UTRECHT Zalen voor vergaderingen en feeetdiner* GROOTE GEZELSCHAPPEN groote rednett» HOTEL - CAFé RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell. nabijheid van Staatssp. BEZUIDENHOUT 19 DEN HAAG Het Paaschtoumooi van VUC te 's-Graven hage, ls een groot succes geworden voor de eenige niet-Haagsche ploeg: Hermes DVS. De Schiedammers toonden zich op de eerste plaats al sterker dan VUC, dat e®0 62-nederlaag te slikken kreeg. De finale ging tegen HBS, dat ternauwernood met 54 van de ADO-reserves had gewonnen. Ook in dezen wedstrijd speelden de Schiedammers de eerste viool. De Hagenaars werden niet 51 geslagen. In de finale sloeg VUC de ADO-reserves met 82, nadat de rood-groenen eenigen tijd met 2—0 de leiding hadden gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3