Tien uur duurde de aanval op Londen Joego-Slavische leger capituleert Joego-Slavisch banaat terug aan Roemenië? Italiaansch offensief aan Grieksche front Roosevelt ontvangt Mackenzie King Verduistering .r Voorradige spijsvetten DE DAG ONTWAAKT; De Wilhelmstrasse over Egypte Bulgarije treedt op tegen valsche geruchten Oorlogsconferentie van het Britsch Imperium? Nieuwe aanvallen op Tobroek Engelands positie in de Middellandsche Zee VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR, VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VRIJDAG 18 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22959 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Verscheidene schepen tot zinken gebracht Belangstelling voor Egyptisch streven den oorlog te vermijden" Oproep van de Waf- distische partij Archieven van ministerie van Buitenl. Zaken te Belgrado in Duitsche handen Weeier over de oorzaken van den Balkanoorlog De blokkade van China De bevolking van Japan De Philippijnen Inbeslagneming van auto's in Palestina BERLIJN, 17 April. (D.N.B.). Op den 17den April, des avonds om 9 uur, heeft het geheele Joego-Slavische leger, voor zoo ver het nog niet ontwapend is, onvoorwaardelijk de wapens neer gelegd. De capitulatie treedt op den I8en April des middags om 12 uur in werking. 0 De Grieksche kroonjuweelen Knox over reparaties van Britsche schepen in V. S. Leger van Nanking slaags met Tsjoengking-troepen Oudheidkundige vondsten in Syrië Hertog van Aosta voert geen onderhandelingen met de Engelschen Engeland vormt een front van Malakka tot China Jongen van 12 jaar deed een vliegtuig verongelukken J K N. De jongste omwenteling in Irak De buitenlandsche schepen in Uruguay Militaire besprekingen te Gibraltar Luchtalarm te Vichy Fransche mijnwerkers uit krijgs gevangenschap terug Finsch minister afgetreden Moeder-worden Verplichte inlevering op verlan gen der Ned. Zuivel-Centrale De teruggave van de Chartreuse aan Karthuizers Bestuurshervorming in Syrië Beperking gebruik van verf Voorwaarden waaronder dis pensatie van het verbod wordt gegeven Albaneesche partijfunctio naris ernstig gewond Wet tot bescherming van Kroatischen staat Fransch passagiersschip tot zinken gebracht NIEUWE SCHE COURANT BERLIJN, 17 April fD.N.B.) De aanval len van de Duitsche gevechtsformaties op Londen hebben meer dan tien unr geduurd. Om negen uur Woensdagavond weerklon ken de sirenes reeds en pas Donderdagmor gen om half acht werd het veiligsignaal ge geven. Het geheelc havengebied en de in dustriewijken met hun voor den oorlog be langrijke installaties waren Donderdagoch tend nog door dikke, zwarte rookwolken om geven, waaruit laaiende branden sloegen, die tot dusver nog niet gebluscht konden worden. De groote aanval op Londen stelt alle vroegere luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad en an dere plaatsen in Engeland in de schaduw. De bemanningen van vliegtuigen, di ereeds meer dan 100 vluchten naar Engeland achter den rug heb ben en 20 tot 30 aanvallen op Londen hebben ondernomen, verklaren, dat bij den overweldi genden indruk der massale branden te Londen alle vroegere gevechtsindrukken verbleken. De Weerschijn van de brandende stad was aan de Belgische kust, op een afstand van 250 KM., te zien. De National Broadcast Company te New York meldt, volgens een A.N.P.-bericht, dat haar ge bouw in Londen door een bom is vernield. Er is niemand om het leven gekomen. Ook de Colum bia Broadcasting Company meldt, dat haar Londensche centrale door bommen vernietigd is. Het personeel bleef ongedeerd. Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen neb ben Donderdagochtend een Engelschen koop vaarder van 2000 bx.t. op 30 K.M. ten Noord- Oosten van de Theemsmonding in scheervlucht van 20 a 30 meter hoogte met zware bommen aangevallen. Het schip kreeg twee voltreffers, vertoonde terstond zware slagzij en zonk ter plaatse. Ondanks sterken afweer zijn de beide Duitsche vliegtuigen onverlet op hun steunpun ten teruggekeerd. Bij de reeds gemelde acties van Duitsche snel- booten, die zich Woensdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag voltrokken, zün in de nabijheid van de Zuid-Oostkust van Engeland, naar 't D.N.B. verneemt, van een Britsch con- vooi vier gewapende vrachtbooten van 13.000 b„r,t. in totaal tot zinken gebracht. In reederskringen te New York wordt mede gedeeld, zoo meldt Associated Press, dat het Britsche vrachtschip Silverelm met een inhoud van 4351 ton, van de New York—Engeland lijn in het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd Naar de New York Herald Tribune verder me dedeelt, heerscht er in Amerikaansche scheep vaartkringen groote bezorgdheid over het Ame rikaansche schip American Farmer. Dit schip heeft Maandag nog noodsignalen uitgezonden. Het radiobericht deelde mede, dat het schip ge torpedeerd werd. Sedertdien heeft men niets meer van het schip gehoord. BERLIJN, 17 April. (A.N.P.). Duitschland slaat met groote belangstelling het streven van de Egyptische regeering gade tot het voeren van een politiek, die het land als staat en natie verre houdt van de oorlogsgebeurte nissen. Deze verklaring werd vandaag in de Wilhelmstrasse afgelegd. In politieke krin gen in de Duitsche hoofdstad vulde men haar aldus aan, dat Duitschland ongetwijfeld niet het voornemen koestert de Egyptische regee ring te belemmeren in deze pogingen. In dit verband wordt evenwel gewezen op het be kende feit, dat Duitschland de Engelschen overal zal slaan, waar het ze aantreft. Uit Ankara meldt het A.N.P.: Het bestuur van de Egyptische Wafdistische partij heeft, naar uit Cairo wordt gemeld, een oproep gepubliceerd, waarin de voortzetting van de politiek om geen oorlog te voeren onder alle omstandigheden ge proclameerd wordt. Uit de Egyptische bladen blijkt, dat deze oproep onder de Egyptische be volking grooten weerklank heeft gevonden. De tegenstelling tusschen de Engelsche autoriteiten en het Britsche opperbevel in Egypte aan den eenen kant en de Egyptische regeering aan den anderen kant wordt met den dag grooter. Naar S.P.T. uit Ankara meldt, heeft het Egyp tische parlement in overeenstemming met de zienswijze van de Egyptische regeering en met het advies van het Britsche oppercommando, eenstemmig besloten dat Egypte zijn houding van non-bellegerentie zal handhaven. De Egyptische regeering heeft verder besloten alle vrouwen en kinderen geleidelijk de groote steden te doen verlaten volgens een zorgvuldig uitgewerkt evacuatieplan. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de overweging, dat Egypte spoe dig het doel van luchtaanvallen zou kunnen wor den. De Egyptische regeering heeft een crediet van 20.000 Egyptische ponden beschikbaar gesteld voor luchtbeschermingsmaatregelen. de toezegging van de regeering der Vereenigde y y Staten, doeltreffende hulp te zullen verleenen I I aan Joego-Slavië en Griekenland, een der hoofd- I I P T oorzaken van het uitbreken van den Balkan- V*» V oorlog was. Van tevoren was het daarbij dui delijk, dat deze beloften niet te houden waren en dat zij even krachteloos zouden blijven als de garanties welke Frankrijk cn Engeland in dertijd aan Polen verstrekt hebben, BOEKAREST, 17 April (Stefani) Offi cieel wordt in de Roemeensche hoofdstad medegedeeld, dat gisteravond een delegatie van intellectueelen en boeren uit het oude Joego-Slavische banaat is ontvangen door den Roemecnschen minister van Propaganda. De Roemeensche bladen houden zich uit voerig bezig met de kwestie van een terug keer van het Joego-Slavische banaat naar Roemenië. De Univcrsml wijst er in dit verband op, dat het plicht is er voor te waken, dat de eenheid van het banaat, dat niet anders is en kan zijn dan Roemeensch, behouden blijft. De Viatza verklaart, dat het oogenblik thans is gekomen om voor altijd een einde te maken aan de misbruiken der Serviërs Uit Zara meldt Stefani: Een hooge commissa ris van het Italiaansche burgerlijke bestuur heeft onverwijld een aanvang gemaakt met de reorganisatie van het door de Italiaansche troepen bezette gebied in Dalmatië. In alle plaatsen bevinden zich reeds burgerlijke com missarissen. die de bevolking hulp verleenen. Het A.NP. meldt uit Berlijn: Naar vandaag in de Wilhelmstrasse vernomen werd, zijn den Duitschen troepen te Belgrado ook de archieven van het voormalige Joego-Slavische ministerie van Buitenlandsche Zaken in handen gevallen. SOFIA, 17 April. (S.P.T.) De hoofd-commis- saris van politie te Sofia heeft strenge maat regelen afgekondigd tegen de verspreiding van valsche geruchten. Te dien einde is heden in de pers en door middel van aanplakbiljetten een officieele me- dedeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat ondanks de vele waarschuwingen van re- geeringszijde, tal van bezoekers van koffiehui zen en andere openbare gelegenheden, onware berichten over den toestand in het land ver spreiden. De bevolking, aldus wordt er aan toe gevoegd, wordt dringend aangeraden geen ge loof aan dergelijke geruchten te hechten en de verspreiders daarvan onmiddellijk bij de politie aan te geven. NEW YORK, 17 April. D.N.B.). Naar As sociated Press uit betrouwbare bron meldt, over weegt de Britsche regeering het houden van een .conferentie van het Imperium" over de oor logvoering, waaraan de premiers van Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen deelne men. Associated Press voegt hieraan toe, da veel er op duidt, dat deze conferentie ten doel heeft de troepentransporten uit de Dominions uit te breiden ten einde de zwakke Britsche strijd krachten in het Midden-Oosten te versterken. NEW YORK, 17 April. (A.N.P.) De leider der Isolationisten, senator Wheeler, heeft Dins dagavond voor de afdeeling Denver van het comité „America First" verklaard, dat duizen den zijn opgeofferd in de bloedbaden van Europa en Afrika door de oorlogsophitsing van de regeering Roosevelt, vooral door de ophit sing van de Amerikaansche diplomaten. Het kan niet worden betwijfeld, aldus Wheels', dat SJANGHAI, 17 April. (D.N.B.)De opperbe velhebber van de Japansche vloot in de Chi- neesche wateren, admiraal Sjimada, heeft be kend gemaakt, dat de blokkade aan de kust van de provincie Kwantoeng uitgestrekt is tot een gebied van omstreeks 100 K.M. ten Zuiden van Macao In dit kustgebied is alle scheepvaart ver boden en daardoor zijn alle ravitailleerings- en handelswegen van de zee naar Tsjoengking door Zuid-China totaal afgesneden. Te Tokio is bekend gemaakt, dat volgens de i Ortnhpr i 1 gehouden volkstelling het zielental van het Japansche rijk 105.226.101 zielen be draagt. SJANGHAI, 17 April. (D.N.B.). Volgens be trouwbare berichten uit Manilla, hebben de Ame rikaansche autoriteiten, naar de Hwanpau meldt, de gezinsleden van Amerikaansche militairen, die op de PhiliPPÜnen woonachtig zijn, aange maand de eilanden uiterlijk 15 Mei te verlaten. Deze aanmaning baarde algemeen opzien, daar deze datum oorspronkelijk op 15 Juli was be paald. Naar de New York Times uit Manilla meldt, zal het Philippünsche leger onder controle van de Amerikaansche weermacht komen te staan en wel onder leiding van generaal Grunert. De or ganisatie van het leger wordt in overeenstem ming gebracht met de defensieplannen der Ver eenigde Staten. ISTANBOEL, 17 April (D.N.B.). Volgens hier ontvangen berichten hebben de Britsche autoriteiten in Palestina alle -ticulierc auto's ir» beslag genomen voor troepenvervoer. De vlootautonteiten nemen vaartuigen in beslag. ERGENS IN ITALIë, 17 April (Stefani) Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert een. extra legcrbericht, het 315e, dat luidt: „De divisies van het elfde leger hebben vanochtend na bloedige gevechten haar op- marsch met onstuimigheid voortgezet, na dat op 14, 15 en 16 Atpril bressen waren geslagen in de eerste verdedigingslinies der Grieken. Het geheele vijandelijke front is in beroering." Over den Duitschen opmarsch in Griekenland meldt het D.N.B. uit Berlijn, dat de Duitsche troepen in Griekenland naar het Zuiden blijven oprukken. Eb* zijn talrijke gevangenen binnen gebracht. In het bergachtige gebied van Noord-Thessalië voeren snelle Duitsche troepen met succes een aanval uit. Zij zijn diep in vijandelijke colonnes doorgedrongen en hebben Grieksche en Britsche stiijdkrachten gedwongei tot den strijd. Hevige gevechten, die voor de Duitschers met succes verloopen, hebben 't den Engelschen onmogelijk gemaakt de voorgenomen plaatsen van insche ping tijdig te bereiken. Talrijke gevangenen zijn binnengebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag aan de Oostkust van Griekenland een aanval gedaan op scheepsdoelen Hierbij werden in de Golf van Volo en bij Chalkis schepen met een inhoud van 19.000 b.r.t tot zinken gebracht en schepen met een geza- meniyken inhoud van 70.000 b.r.t. beschadigd. Uit Stockholm meldt het D.NB.: De van Athene naar Alexandrië overgebrachte Griek sche kroonjuweelen z-ijn, volgens een bericht van het Zweedsche blad Social Demokraten na aankomst in Alexandrië onder sterke bewaking en onder bescherming van pantserwagens naar een vliegveld gebracht om van daar uit naar een onbekende plaats van bestemming te worden vervoerd. WASHINGTON, 17 April (D.N.B.). Roose velt heeft gisteren den Canadeeschen premier, Mackenzie King, voor een onderhoud ontvangen. Associated Press meldt uit welingelichte krin gen te Washington, dat het voornaamste onder werp van dit gesprek wel de levering van oor- logsmaterieel aan Canada volgens de .een- en pachtwet zal zijn geweest, daar de Car.adee- sche dollarreserves steeds slinken. In Ameri kaansche financieele kringen heerscht volgens genoemd bureau de opvatting, dat Canada dien tengevolge vroeg of laat om financieele hulp zal moeten vragen. Canada zou de voorkeur geven aan een leening, maar de Vereenigde Sta ten zouden Canada evenals Engeland verzoeken althans een deel van zijn beleggingen ten be drage van omtrent een milliard dollar in de Ver. Staten te liquideeren om het oorlogsmate- rieel zoo lang mogelijk te betalen. De Amerikaansche minister van Buitenland sche Zaken, Huil, heeft eveneens een onderhoud gehad met den Canadeeschen minister-president, Mackenzie King. Later deelde Huil op zijn pers conferentie mede, dat slechts algemeene inlich tingen waren uitgewisseld. Een overeenkomst was niet besproken. De minister van Marine der V.S., kolonel Franklin Knox, heeft, volgens een bericht van S.P.T., op de persconferentie medegedeeld, dat het Britsche slagschip Malaya, dat, zooals be kend, tien dagen geleden in de haven van New Yoik is binnengeloopen, het eerste van een groot aantal Britsche oorlogsbodems zal zijn, die in Amerikaansche havens worden verwacht om daar reparaties te ondergaan. De minister voegde hier aan toe, dat de Amerikaansche en de Britsche marine-autoriteiteiten zijn over eengekomen, in het belang van de bescherming van menschen en materiaal, alle bewegingen van schepen, die voor dit doel naar Amerika komen, in het vervolg geheim te houden. De betrokken oorlogsschepen zullen waarschijnlijk des nachts de havens binnenvaren en het zal den bemanningen verboden zijn, althans in de eerste dagen, zich aan wal te begeven. Knox verklaarde ten slotte, dat de reparatie van Brit sche schepen zal voorgaan bij alle andere werk zaamheden. SJANGHAI, 17 April (D. N. B.) De nog in opbouw zijnde jonge weermacht van de Nan- kingregeering is voor de eerste maal in den strijd tegen de guerilla-formaties van Tsjoeng king gebruikt. Op bevel van Wang Tsing Wei hebben gedeelten van het eerste frontcorps van Nanking op den linkeroever van den Jangtse, ten westen van Woehoe, bij, Woewei, guerila- troepen van Tsjoengking aangevallen en naar Loekiang teruggeslagen. ISTANBOEL. 16 April (D.N.B.) Bij Romein- sche ruïnes te Baalbek in Syrië is een graf kelder met Romeinsche sarcophagen gevonden. Te Dzjebel, dat in de oudheid Byblos heette, ten Noorden van Beiroet, heeft men bij het bouwen van een huis koningsstandbeelden, gou den sieraden, munten en gebruiksvoorwerpen uit den Phoenicischen tijd gevonden. Het Fran- sche instituut voor oudheidkundig onderzoek te Beiroet zet de opgravingen voort. BERLIJN, 17 April (D.N.B.). Duitsche en Italiaansche strijdkrachten doen nog steeds succesvolle aanvallen op Tobroek. Po gingen van de Engelschen om met behulp van pantsereenheden door de omsingeling heen te breken, zijn met verliezen voor de Engelschen verijdeld. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt categorisch verklaard, dat de berichten van een persbureau, gepubliceerd in de Zwitsersche pers over wapenstilstandsonderhandelingen van den Hertog van Aosta met de Engelschen, onjuist zijn. De Hertog van Aosta, zoo wordt voorts verklaard, bevindt zich nog steeds bij den Ita- liaanschen troep, die de gevechten met de En gelschen met onverminderde hevigheid voort zet. In toonaangevende italiaansche kringen wordt het uiterst betreurenswaardig geacht, dat de pers van een neutraal land zich leent tot de verspreiding van dergelijke onjuiste berich ten, doch anderzijds poogt de overwinningen van de asmogendheden te verheimelijken. Deze partijdige houding van de Zwitsersche pers heeft in Italië groote verontwaardiging teweegge bracht. LONDEN, 17 April. (S.P.T.). Een bijzondere correspondent van de Daily Telegraph beschrijft een reis van vijf dagen, die hij gemaakt heeft in de streek van Lashio. De correspondent deelt mede, dat de Britsche troepen in het bergland aan de grens worden versterkt. In Rangoon heeft hij een transport Indische troepen uit den Pendsjaab zien landen. Uit Australië worden versterkingen voor het luchtwapen verwacht. Engeland is'bezig een aan eengesloten front te vormen van het schier eiland van Malakka tot aan de Chineesche grens, om het hoofd te kunnen bieden aan een even- ueelen Japanschen inval in het Britsche rijk. ASCUNSION, 17 April. (S.P.T.). Op een mili tair vliegveld, in de buurt van Villa Rica, heeft een jongen van 12 jaar een vliegtuig door mid del van het werpen van een blokje hout doen neerstorten en verongelukken. De knaap, die op het vliegveld liep, raapte in gedachten een op den grond liggend blokje hout op en gooide het weg, juist op het moment, dat een lesvliegtuig, bestuurd door den 24-jarigen adspirant-vlieger. Lopes Viega, met groote snelheid de startbaan was afgetaxied en in de buurt van den knaap van den grond was losgekomen. Het ongeluk wilde, dat het blokje hout het vliegtuig raakte en waarschijnlijk den bestuurder in het gelaat wondde. Deze verloor hierdoor de macht over zijn machine, welke reeds een groote snelheid bereikt had. Het toestel stortte neer en verbrand de. De jonge Lopes Viega, die deze week zijn brevet zou hebben gekregen, kwam om het le ven. Zonsondergang 18 April 20.43 Zonsopgang 19 April 6.35 Maanopkomst 3.02 ondergang 12.17 STOCKHOLM, 17 April. (D.N.B.). De mili taire medewerker van de Times, kapitein Cyrill Falls, heeft vandaag voor de Britsche radio een voordracht gehouden, waarin hij een pessimisti sche uiteenzetting gaf over de positie van En geland in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee. Het Duitsche pantserwapen in Noord- Af rika, zoo zeide hij, is meer dan een gewone verzameling tanks. Het heeft in zijn strijdwijze een zoodanige prachtige organisatie vertoond, dat men geen recht meer heeft het nog op eenigerlei wijze te onderschatten. Maar niet al leen de eerste linie van het Duitsche pantser wapen, ook de tweede linie is in alle totdusver geleverde gevechten schitterend gebleken. Nog heeft Engeland, zoo ging kapitein Cyrill Falls verder, geen slag in Noord-Af rika verlo ren, want Engeland heeft den strijd in het ge heel niet aangebonden. De troepen van generaal Wavell zün eenvoudig uitgeweken, hetgeen wel licht om strategische redenen juist is, maar dit verandert niets aan het feit, dat het prestige van generaal Wavell daardoor een zwaren slag heeft geleden. Verder zeide de spreker: „Ik beken openlijk, dat ik nog steeds niet begrijp hoe de Duitsche aanval in Noord-Afrika zoo snel van stapel kon loopen en hoe de ravitailleering ongestoord kon geschieden. Wij kunnen niet anders dan den toestand, waarin generaal Wavell zich in Noord- Afrika bevindt, als zeer kritiek achten. Cyrill Falls zeide over den toestand in Griekenland o.a., dat thans de beide beslissende slagen in de geschiedenis van Engeland in Griekenland en Noord-Afrika geleverd zullen worden. In geen geval mag thans de stand van zaken met een of ander lichtzinnig optimisme beoordeeld wor den. „Ik voel heel goed, dat wij in de komende weken en maanden een harden strijd voor den boeg hebben," zoo zeide de spreker. „Wij moeten ieder overdreven optimisme achterwege laten. Dit komt werkelijk niet meer te pas." BEIROET, 17 April (DJST.B.) De jongste omwenteling in Irak was, naar hier verluidt, het gevolg van een onderhoud tusschen den minis ter van Buitenlandsche Zaken van Irak, Soueidi en minister Eden te Cairo. Officieel is over het verloop van het onderhoud niets bekend gemaakt, doch men weet, dat Engeland zijn strategische positie un het Nabije Oosten wilde versterken en van Irak bepaalde militaire concessies geëischt heeft, waarbij de veiligheid van Irak op het spel gezet zou zijn. De inmenging van bepaalde Iraksche politici in den dienst van Engeland is. toen sterker geworden, zoodat het leger moest ingrijpen. De nieuwe regeering heeft een groote meerderheid van het volk achter zich. MONTEVIDEO, 16 April (S.P.T.) De minis ter van Buitenlandsche Zaken van Urugay heeft de laatste dagen een levendige activiteit ontplooid in verband met een gezamenlijke actie, inzake de overneming van de schepen der oor logvoerende landen in Amerikaansche havens. Hij heeft zich tot de parlementaire economische en financieele commissie te Washington gewend met de vraag of de Vereenigde Staten belang stelling koesteren voor de overneming van deze schepen tusschen Zuid-Amerika en de-Vereenig de Staten met uitdrukkelijk verbod om ze naar de oorlogszone te sturen. Men neemt aan, dat de regeering der Vereenigde Staten deze vraag welwillend overweegt. Naar het D. N. B. bericht heeft de Uruguee- sche regeering thans versebillende commissies ingesteld, die in Amerika onderhandelingen zullen moeten voeren over de indertijd goed gekeurde aankoopen voor de bewapening ten bedrage van 7,6 millioen pesos. De commissies staan onder leiding van den gevolmachtigden kol. Molina en overste Farias Tevens is voor de ambassade van Uruguay in Washington een marine- en luchtwapenattaché benoemd. MADRID, 17 April. (S.P.T.). De Britsche am bassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, die zich sedert vier dagen in Gibraltar bevindt, «heeft zijn terugkeer naar de Spaansche hoofdstad uit gesteld. Hoare heeft in Gibraltar deel genomen aan een belangrijke militaire bespreking, waar bij hooge officieren van het leger, de vloot en de R.A.F. aanwezig waren, VICHY, 17 April. (S.P.T.). Woensdagavond te elf uur wérd te Vichy voor de eerste maal lucht alarm gemaakt. Te tien minuten over twaalf werd het sein „alles veilig" gegeven. Er zijn geen bommen gevallen. RIJSSEL, 17 April (S.P.T.). 1500 Fransche- mijnwerkers zijn uit de krijgsgevangenschap ont slagen en uit Duitschland te Rijssel aangeko men. Zij zullen onverwijld hun werk in het Fransche kolengebied hervatten. HELSINKI, 16 April. (D.N.B.) De Finsche minister van Volksgezondheid en lid van de conservatieve partij, Kotilainen, die kort voor Paschen met langdurig ziekteverlof is gegaan, is thans afgetreden. Tot zijn opvolger is be noemd dr. V. A. Arole. Ook de chefs van de beide belangrijkste afdeelingen van dit ministe rie, n.l. de chef van de afdeeling levensmidde len, Suonio en de chef van de afdeeling prijzen- contröle, professor Suviranta, zijn afgetreden Tot chef van de afdeeling levensmiddelen is benoemd Juuramo en tot chef van de afdeeling prijzencontróle Kalliala. Een ontroerende, wonderbars heer lijkheid is het steeds, een vrouw moeder te zien worden. Het jonge meisje heeft zich verbonden aan den jonkman harer liefde en zij volgt het testamentisch gebod op, door God aan de menschheid gegeven. In de jeug dige vrouw volgroeit zich het wonder der menschwordingWe staan in eer bied en bewogenheid voor dit wonder van Gods liefde en zegen in den mensch. Ons bestaan is een bestaan van offers voor elkander, voor God. De jonge moeder zal zich alle offers getroosten voor het geluk van het wordende leven: zij zal desnoods het offer van zich zelf brengen voor het jonge, nieuwe geluk. De zwakke vrouw is een burcht van sterkte in haar liefde voor het kind. Het moeder- worden is een afglans van het wonder der Drieëenheid: dc liefde van twee menschen waaruit het nieuwe bestaan opbloeit. Het leven der vrouw wordt een gansch ander bestaan door het kind, zooals heel haar wezen als het ware verandert. Straks breken twee mollige knuistjes heel veel oude ge woonten af om een nieuw geluk op te 'jouwen voor de moeder. Het kind, misschien soms met angst en zorgen verwacht, wordt een te grooter levens heil en levenstroost voor haar. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft het volgende bepaald: Hij die een hoeveelheid spijsvetten, spijs oliën of vetzuren voorhanden of in voorraad heeft is, indien de Ned. Zuivelcentrale dit verlangt, verplicht, deze hoeveelheid of een door de centrale te bepalen gedeelte daarvan bij haar in te leveren op een nader door haar te bepalen tijdstip en wijze. Voor het ingeleverde wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door uen directeur-generaal van de voedselvoorzie ning. VICHY, 17 April. (D.N.B.). In het Fransche staatsblad van heden verscheen een decreet, dat de orde van de Karthuizer monniken weer ln haar volle rechten herstelt. Het eigendom van de orde, de z.g. Grande Chartreuse, was, zooals wij kort geleden reeds uitvoerig in ons blad meldden, bij de wet van 12 September 1791 ge seculariseerd. Bij koninklijk besluit werden de monniken in 1816 weer in hun bezit Hersteld, maar dit besluit werd in 1903 bij decreet her roepen. BEIROET, 17 April (D.N3.) De Syrische regeering in Damascus heeft een decreet gepu bliceerd betreffende de vorming van een staats raad voor hervorming van het bestuur. In verband met de Paaschvae&ntie heeft de nieuwe regeering van den Libanon in Beiroet eerst op 15 April haar werkzaamheden aange vangen. Zij begon met besprekingen over de vorming van adviseerende lichamen. Bjj een beschikking van 26 Februari 1941 van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werd het aan een ieder, dus zoowel aan schilders en industrieele ondernemingen als aan particuliere personen, toegestaan, verf (uitgezonderd druk inkt! te gebruiken, te verbruiken, te bewerken en/of te verwerken, onder voorwaarde, dat bij het gebruiken en verbruiken het door den direc teur van de Sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten en daarvoor vast te stellen voorschrift no. 1 voor de uitvoering van schilderwerken in acht wordt ge nomen. Onder verf wordt in dit verband verstaan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord, zooals b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lakverven, lakken, ver nissen, stopverf, plamuur. Met ingang van 1 Mei 1941 zal genoemd voor schrift vervallen, terwijl met ingang van den zelfden datum voorschrift no. 2 voor de uitvoe ring van schilderwerken van kracht zal worden. Met ingang van genoemden datum zal het ge bruiken, verbruiken, bewerken en/of verwerken van verf (uitgezonderd drukinkt) dus slechts toegestaan zijn onder voorwaarde, dat daarbij het voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwerken in acht wordt genomen. Ook dit voorschrift is kosteloos bij de Sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, te verkrijgen. ROME, 17 April. (D.N.B.). Het in Tirana ver schijnende blad Tomori meldt, dat in den af- geloopen nacht de vice-secretaris van de Alba neesche fascistische partij, Kol Biba Miracai, met een ernstige verwonding in een militair lazaret is opgenomen. Kol Biba was aanvoerder eener vrijschare van ongeveer 250 man, welke op 15 April ten Oosten van de Drin een Ser visch regiment ontmoette. Ondanks de onge lijkheid van krachten, ontstond er een bloedig gevecht, waarbij Kol Biba gewond werd. Het dappere optreden der vrijscharen verhinderde het Servische regiment zich verder tot den strijd gereed te maken. Het moest zich dan ook terugtrekken. AGRAM, 17 April. (DN.B.). Naar Radio Agram meedeelt, heeft het Kroatische minis terie van Justitie een wet tot bescherming van den staat uitgevaardigd. NEW YORK, n April (A.N.P.) In scheep- aartkringen te New York verneemt men, dat het Fransche passagiersschip Commissaire Ra- mel, dat 10.000 ton mat en in Engelschen dienst voer, op den Indischen Oceaan tot zinken ge bracht is door een Duitsch oorlogsschip, waar schijnlijk door den vestzakkruiser Admiral Scheer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1