Welke bonnen zijn geldig? Jeugdwedstrijd in welsprekendheid GELD VAN PATROON OPGEMAAKT?. Voeding en gebit GRU' TTERSWAREN: VRIJDAG 18 APRIL 1941 „Nederland voedt zichzelf" BUURMAN KWAM OP THEEVISITE Valschheid in geschrifte graandieven gestraft WINTERHUlP#NEDERlAN0 Ingekomen giften Voor de elfde maal te Den Haag gehouden Productieslag 1941 Nederlandsche K. van K. voor Duitschland Activiteit in verband met de Leipziger Messe BRUTALE POGING TOT AFPERSING Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt Daarom wtrd berooving voorgewend Maar intusschen liet zijn gastheer bij hem inbreken Montceren van generatoren op vaartuigen Tegen vroegeren secretaris van Boerenleenbank een jaar geëischt Handelaren in landbouw- zuivelwerktuigen en Ned. Natuur- en Geneeskun dig Congres gesloten OFFIC1EELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERZJ Omzetbelasting aardappelen Proeven over den invloed van allerlei voedsel Chemische samenstelling der voeding Wat ontbreekt? 1 Ned. Geleidehondenfonds voor Blinden RIJWIELDIEFSTALLEN BERECHT Export van witte kool en sluitkooi Boerderij afgebrand Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Mijnraad Rijksverkeersinspectie Voor de elfde maal is te Den Haag een jeugd wedstrijd in welsprekendheid gehouden, uitge schreven door de Maatschappij tot bevordering van Woordkunst. De deelnemers waren naar hun leeftijd in twee groepen verdeeld. Scholieren in de groep, welke 16-tot en met 18-jarigen omvat, hadden tot taak een zelfgemaakte redevoering uit te spreken en een gedicht of prozastuk voor te dragen. De deelnemers in de groep ouderen, 19- tot 22-jarigen, moesten daarnevens een im provisatie houden naar Keuze uit een drietal op gegeven onderwerpen, waarvoor zij zich een kwartier mochten voorbereiden. De jury voor de groep jongen kende den eersten prijs toe aan A. Anting Vogel te Den Haag, die over ..Kunst en Wetenschap" had gesproken. Den 2en en 3cn prijs ontvingen L. Egeraat, uit Breda, en mej. J. A. de Boer, uit Haarlem. De uitslag in de groep ouderen is ais volgt. Ie prijs, medaille, beschikbaar gesteld door de gemeente Den Haag, W. Westerouwen van Mee- teren, Den Haag, met het onderwerp „De Indi sche en de Hollandsche natuur", 2e prijs J. F. van Driclen Grimberg, Den Haag, 3e prijs G. C. van Eek, Arnhem. De richtlijnen, welke de vot rzitter van de com missie ter ondersteuning van de maatregelen, ge troffen voor de regeling van de landbouwproduc tie, (de commissie-clr. Posthuma), heeft gegeven, luiden als volgt:* 1. Ieder der voorzitters, die benoemd zijn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel van het orgaan zijner vereeniging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging om aan dezen duidelijk te maken, waarom naar zijn meening de productieslag noodig is. 2. De Voorzitters, leaen van de commissie, ge ven de namen op van de personen, die namens hun vereeniging of namens een onderdeel hun ner vereeniging lid zullen zijn van de geweste lijke commissies. 3. De gewestelijke commissies komen, na ont vangst van de in sub. 2 gevraagde namen, samen op nader te bepalen plaatsen en dagen. 4 De gewestelijke commissies maken op dc sub 3 bedoelde samenkomsten voorstellen op inzake de onderverüeeling van hun gebied in streken en dragen daarvoor candidaat-commis- sieleden voor. 5. Mede in verband met den aanstaanden giasoogst verzamelen de streckcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 10 Mei, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij de middelen voor het ensilee- ven ontbreken en welke kosten naar hun schat ting verbonden zullen zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen voor 1 Juni gegevens betreffende boeren, die bereid zijn hun landbouwmachines, eventueel tegen eenige ver goeding, ook voor gebruik door anderen beschik baar te stellen T In vei'Dand met het doelmatig verzamelen van oen op iedere boerderij vallenden natuur lijken mest verzamelen de streekcommissies zoo spoeSig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 Juli, de gegevens, die noodig zijn om te weten op welke boerderij verbetering in de ™estb^?alL* plaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schatting verbonden zijn, 8. Den streekcommissies wordt opgedragen, na te gaan welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blijven dooi welke oorzaak dan ook, en hiervan ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aanzien van het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor noodige machines plannen op. 9. In verband met een aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na, welke hulpmiddelen in hun gebied verbetering behoeven of zouden moeten worden aangeschaft. Aan het verslag over de werkzaamheden van dc Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage in de maand Maart 184* ontieenen wij het volgende: De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland was wederom op de Leipziger Messe vertegenwoordigd in den stand van den Economischen Voorlichtingsdienst cn had al daar gelegenheid, met verschillende belangrijke Dultsche offlcieele en semi-officieele instan ties in contact te komen. Haar vertegenwoor diger ontving talrijke Duitsche en Nederland sche zakenlieden, die hij met raad en daad ter zijde kon scaan. Verder trad hij in relatie met een zeer belangrijke Slowaaksche im- en ex portfirma uit Bratislawa, welke firma groote hoeveelheden Slowaaksche producten expor teert en veel belangstelling heeft voor de Ne derlandsche markt. In verschillende gevallen verleende de kamer ten behoeve van relaties haar tusschenkomsl bit den Inspecteur van de geblokkeerde marken- belasting teiwlj' zij inlichtingen^ verstrekte over schuldbekentenissen van de „Konversions- kasse für Deutsche Auslandsschulden". Aan vele Nederlandsche en Dultsche belang hebbenden verleende de kamer hulp bij het verkrijgen van machtigingen voor uitvoer, waarbij zij vele malen succes mocht behalen, terwijl zij er in slaagde, bepaalde leverings- «noeilijkheden op bevredigende wijze op te los- sen. De kamer kon in verscheidene gevallen in lichtingen verstrekken over het gebruik van een Duitsch merk en ontving tal van aan vragen betreffende vervangingsatoffen, naar aanleiding daarvan bracht zij geïnteresseerde Nederlandsche en Duitsche fabrikanten tot el kander. Vele Duitsche belanghebbenden werden door de kamer Ingelicht betreffende Nederlandsche Uitvoerverboden Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 33-jarige bootsman D. J. de B., te Den Helder, wegens poging tot oplich ting of afpersing. Verdachte was in Februari van dit jaar in a&nraking gekomen met den koopman T. te Cfcouda, wien hij vertelde lid te zijn van een geheime organisatie, die berichten naar Enge land seinde. Verdachte vroeg den koopman honderd gulden voor de onkosten, die deze or ganisatie moest maken. Deze zei de geen geld te hebben, maar in den loop van het gesprek noem de hij den naam van een anderetl koopman. Verdachte schreef nu twee dreigbrieven aan dezen laatsten koopman, W., waarin hij eerst duizend gulden cn later achthonderd gulden elschte, onder bedreiging, dat hij anders den zoon van W., die, volgens verdachte, berichten naar Engeland zou seinen en op andere wijze de Duitsche weermacht zou saboteeren, zou verraden. De koopman W. liep naar de politie en B. werd gearresteerd. Mr. Baron van Dedem eischte een gevangenis straf van anderhalf jaar. Uitspraak 1 Mei a.s. Bij de politie te Enschede deed M. D. uit Den Haag aangifte, dat hij was beroofd van een be drag van ruim f 400. Bovendien vermiste hij eenige sieraden. Naar zijn zeggen zou hij door j_, èn diens eehtgenoote zijn beroofd. Hij had met beiden In een café kennis gemaakt. Samen waren zij gaan fuiven en na sluitingstijd was D meegegaan naar de woning van L. Den vol genden dag werd het feest voortgezet. Hij kwam toen tot de ontdekking, dat hij een bedrag van f 400 vermiste, dat hij ontvangen had voor zijn patroon en in bewaring had gege ven aan zijn hospita. D. deed aangifte bij de politie, volgens zijn zeggen zou L. bij het bezoek aan de woning van D 's hospita van haar afwezigheid gebruik heb ben gemaakt om de f 400 uit een kast te stelen. L. en zijn vrouw werden daarop aangehouden. Bij onderzoek bleek echter, dat D. zelf het geld had weggenomen en dat het zeer wel moge- ijk was, dat het was opgemaakt. Het echtpaar L werd onmiddellijk uit de hechtenis ontsla gen en D. werd ter beschikking van de Justitie gesteld wegens verduistering en het doen van vaische aangifte. Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich drie personen te verantwoorden, ni. de 23-jarige fabrieksarbeider P. A. H. te Haastrecht, zijn eehtgenoote, de 21-jarige J. M. B. en de 21-jarige kappersbediende H. A. J. te Gouda, wegens dief stal, resp. heling. In Maart van dit Jaar had het echtpaar een bezoek gebracht aan hun 67-jarigen buurman Oorschot, van wien zij wisten, dat hij op zolder een geldkistje met f 1100 verborgen had. Ver volgens noodigden zij den buurman op de thee en terwijl Oorschot met de vrouw theedronk, begaf de kappersbediende zich naar den zolder van Oorschot, haalde f 800 uit het geldkistje en gaf dit bedrag door een opening -in den schei dingsmuur, die H ondertusschen had gemaakt, aan den fabrieksarbeider. Vervolgens werd het gat weer netjes dichtgemaakt. De kappersbe diende kreeg f 300 van den buit, De rest behield liet echtpaar. Mr. baron van Dedem noemde den diefstal zeer laag en eischte tegen de mannen elk twee jaar, tegen de vrouw con Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 Mei a.s. Naar aanleiding van het afbeelden In ver scheidene bladen van een vaartuig met gasgene rator vestigt het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart er nogmaals de aan dacht op, dat ingevolge de Generator- en Tank- gasbeschikking 1940 no. 1 het monteeren van generatoren op vaartuigen zonder vergunning van den directeur van het Bureau Generatoren en Tankgas verboden is. In een deel onzer vorige oplage hebben wij reeds gemeld, dat de officier van justitie, mr. van Hasselt, in de zitting van de Zwolsche Rechtbank, tegen verdachte G. V., gewezen se cretaris van de Boerenleenbank te Doornspijk, 1 jaar gevangenisstraf heeft geëischt. Verd. was ten laste gelegd valschheid in ge schrifte. Hij had in strijd met de waarheid de notulen van de boerenleenbank vervalscht, in het tijdperk van 2 Juni—8 Juli 1932, door weg te laten: „gevraagd door G. V. een voorschot van 10.000.—. Borgen A. E. van de Pol en Eib. Prins; wordt toegestaan; aflossen in 5 jaar." Verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe. Als getuige werd de heer L. van den Bosch gehoord, voorzitter van de Doornspijksche Boe renleenbank. Deze verklaarde, dat het bestuur geheel onkundig was gelaten omtrent bedoeld voorschot. Hij gaf toe, dat aan de maandcon- tröle niet altijd de hand was gehouden, maar als de inspecteur kwam, was steeds alles bij gewerkt. Verdediger mr. Hogerzijl stelde eenige vragen aan getuige. Voorts informeerde hij, hoe het bestuur destijds over R. P. dacht, die hier een rol in speelde, want deze had bewerkt, dat het voorschot werd uitbetaald. Getuige wenschte deze vraag niet te beant woorden. President: „V. wist drommels goed, dat P. niet deugde, daarom vroeg hij hem het geld." Hierna werd de getuige décharge R. P. ge hoord. Deze beweerde met stelligheid, dat het bestuur ingelicht was over het gewraakte voor schot. Getuige Van den Bosch: Dat is gelogen, we wisten van niets en nooit hebben we het goed gekeurd. Vervolgens hield de officier requisitoir. Deze achtte de feiten bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. Mr. Hogerzijl wees er op, dat V. in 1932 ln flnancieele moeilijkheden zat met de bank. Het Was, volgens pl., heel verklaarbaar, dat hij zich tot Prins wendde, de financieele spil. V. kreeg het geld op een gewone schuldbekentenis. Voor de borgen heeft V. niet geteekend. Hij liet bij de bank 5000 afschrijven en ontving slechts in contanten 3000. Eenlgen tijd na de ge pleegde fraude, in 1939, kreeg V. berouw over zijn daad. Op eigen initiatief liet hij zijn on roerende goederen verkoopen. Nadat alle schuld was afgelost, bleef er voor V nog ruim 10.000 over. V. was goed voor de som, die hij in 1932 als voorschot had opgenomen van de bank. Daarbij zat de bank in 1932 ruim in het geld. Bij geregelde controle kon het niet anders of de voorschot-post moest op het grootboek zijn verantwoord, aldus pl. Al was de goedkeuring er aanvankelijk niet, later heeft het bestuur die wel gegeven. Pl. vroeg vrijspraak, subs, een geldboete in plaats van gevangenisstraf. Uitspraak 1 Mei. Te Utrecht is een ledenvergadering gehouden van de Vereeniging van handelaren in land bouw en zuivelwerktuigen. De statuten én het huishoudelijk reglement werden goedgekeurd, terwijl tevens een verzoek tot het verkrijgen van een wettelijke goedkeuring zal worden verzon den. In het hoofdbestuurwerden gekozen de hecren J. Grocnewcgcn, Roozenburg, A. van Beek, Oudenbosch, A. Geertjes, Beilen, U. A. Faber, Sneek, C. A. Bos, Alphen a. d. Rijn, W. M. Kuiper, Halfweg, en W. Tromp, Hees bij Nijmegen. Het secretariaat is gevestigd: Hoofddorpweg 2, Amsterdam-West. Donderdag om kwart over 2 heeft de voor zitter van het Nederlandsch Natuur- en Ge neeskundig Congres, prof. dr. C. D. de Langen, uit Utrecht, het congres, dat drie dagen in de Domstad bijeen Is geweest, officieel gesloten. Voo deze sluitingsbijeenkomst waren alle deel nemers samengekomen in een der bovenzalen van het gebouw voor „Kunsten en Wetenschap pen". Na een kort openingswoord memoreerde de voorzitter zeer in het kort het goede ver loop van het congres, waarna prof. De Langen mededeeling deed van de namen der voorzitters van de afdeelingen en onderafdeelingen van het volgende 29e congres, in 1942 te Amsterdam te houden. Tot voorzitters der afdeelingen zjn be noemd, voor de wis- en natuurkundige weten schappen prof. dr. F. M. Wibaut, voor de bio logische wetenschappen prof. xir. L. F. de Beau fort, voor de geneeskundige wetenschappen prof. dr. W. P. C. Zeeman en voor de geogra fische wetenschappen prof. dr. H. A. Brouwer, allen te Amsterdam. Tot voorzitters van de on derafdeelingen wiskunde, natuurkunde, schei kunde en diergeneeskunde werden respectievelijk gekozen prof. dr. J. Koksma, prof. J. D. v. d. Waals, prof. dr. F. M. Wibaut en de heer H. A. Venema, directeur van het abattoir, allen te Amsterdam. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afge handeld, heeft prof. dr. L. M. R. Rutten, uit Utrecht, een rede gehouden over het onder werp „Palaeontologie en evolutie", waarna prof dr. A. E. van Arkel, uit Leiden, een lezing hield over „Atomen Moleculen en Kristallen". Met een woord van dank aan de congressis ten en in het bijzonder aan hen, die zich met de voorbereiding tot dit congres hebben bezig gehouden, heeft prof. dr. De Langen het con gres gesloten. De Rotterdamsche recht bank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vier mannen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van graan uit Rijnschepen, alsmede tegen eenige helers Tegen de vier mannen, den 40-jarigen tremmer C. van O., den 56-jarigen havenarbeider P. G., den 48-jarigen matroos F. S. en den 36-jarigen controleur H. de G., was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest geëischt. Zij werden veroordeeld overeenkomstig dezen eisch. Ben fietsjongen, die gestolen graan had ver voerd, werd conform den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf gelijk aan de voorloopige hechtenis. De bakker H. B., tegen wien zes maanden wegens heling was geëischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest, terwijl een andere heler werd veroordeeld tot een boete van 50 subs twee dagen hechtenis. In de periode van 31 Maart tot en met 5 April zijn bij de Winterhulp Nederland gif ten binnengekomen tot een totaal bedrag van f 23827.29. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt hl aansluiting op mededeelingen, door het departement van Financiën reeds in de pers over de regeling der omzetbelasting op aardappelen gedaan, aan telers van aardappelen het volgende bekend: De door het departement van Financiën getroffen regeling houdt in, dat de omzetbelasting ad 1 niet wordt geheven bij de telers van aard appelen, maar bij de V.B.N.A Deze regeling is getroffen, ten einde de inning der omzetbelasting te vereenvoudigen. Waar het wel de bedoeling lsj déze belasting ten laste van de telers komt, wordt van 1 April j.l. a 2or ProvinciaTe bureaux van de V.B.N.A, op „ai boerderij" l ingehouden. op den telersverkoopprvjs in het Nederlandsche tijdschrift voor Genees- r-Tlt nrof dr B. C. P. Jansen te Am- sterdLn er op, dat op dc zoo belangrijke yer- beterlng van den gezondheidstoestand de toe- stand van ons gebit een uitzondering maakt. p nnrinzoekingen hebben doen zien, da> ln de beschaafde landen de frequentie der carles de bescnaaiu veel grooter ls dan onder me* Primitieve volken. Geheel gave gebitten komnnP Wer te lande bjna niet voor. In de laatste jaren wint nu de opvatting steeds meer rial de caries verband houdt met een ver keerde voeding' Het zoozeer verhelderde inzicht fn voedhm en stofwisseling heeft ons meer ont- vaiSk gemaakt voor het aannemen dat de voeding invloed kan hebben op ons gebit. Zee- zorgvuldige proeven van een reeks on derzoekers hebben een duidelijken invloed van verschillende bcstanddeelen der voeding, zoo alsvhamme A. vitamine C en vitamine D en van zouten zooals fluor, op den toestand van het gebit aangetoond. Hier te lande heeft dr Soer kinderarts te Dordrecht, gezien, dat zelfs f™ korte periode van rhachitis ongunstig werkt on h^ gebit, hoewel een goede rhachi- tis-pronhylaxis niet in staat is alle caries tc voorkomen In plaatsen, waar het drinkwater meer dan een mg- fluor per liter bevat, ont- Saat het z,g. „mottled *"lmnCl"Hierb„ kelde glazuur van de tanden. Hierbij wordt het email aangetast; het verkleurt eerst »n Krnkkelf adn af, wat tenslotte, na het weg vallen van de beschermende laag, tot verlies van den geheelen tand leidt In de laatste jaren hebben verschillende on- derzoekers getracht de voeding zoodanig te verbeteren, dat de carles verdwijnt ten min ste vermindert. Zeer opmerkelijk werk in dit opzicht is verricht door den Amenkaanschen arts Bovd in samenwerking met den tandarts Drain Ij werden getroffen door het feit, dat bil een aantal kinderen in de kliniek de tanden belangrijk verbeterden en de caries geheel ge stuit werd De mate van mondhygiëne bij deze kinderen wisselde even sterk als bij elke andere ongeselecteerde groep van kinderen. Al deze kinderen hadden echter gemeen, dat zj, wegens diabetes mi streng dieet hielden. De diabetes zelf kon moeilijk een verklaring geven voor het ophouden van de caries. Eerder omgekeerd: diabetes-patiënten loopen gevaar van ketosis en van een negatieve mineralenbalans, die op den duur tot deoalcificatie van de tanden zou telden De verbetering in den toestand van het gebit moet dus wel worden toegeschreven aan den van het dieet. Boyd en Drain hebben daarop ook aan gezonde kinderen een dergelijk dieet gegeven, met even goed gevolg. Dit dieet bevatte onder andere een liter melk, een ei, twee groote porties groen ten en groote porties vruchten, een portie vleesch, zes theelepels boter en een thee lepel levertraan. Al deze feiten zijn wel geen volstrekte be wijzen, maar wekken toch wel heel sterk den Indruk, dat onze „moderne" voeding een scha delijken invloed heeft op ons gebit. Waarin deze invloed bestaat, is niet zoo gemakkelijk aar, te geven. Sommige schrijvers hebben er vooral op gewezen, dat de vroeger gebruikte voeding en die van de primitieve volken over net algemeen veel harder is dan de moderne voeding, en dus meer kauwarbeid vereischt, wat dan ook de speekselafscheiding en het rei nigen der tanden zou bevorderen. Dit klinkt niet onaannemelijk, maar is niet gemakkelijk in overeenstemming te brengen met het door Lilly en anderen gevonden feit, dat caries bij ratten gemakkelijk ls op te wekken door de dieren te voeden met grof gemalen mals; wordt de mais eerst gekookt of fijngemalen, dan blij ven do tanden geheel gaaf. Deze proeven zijn door Van Hoeke in het laboratorium van prof. Jansen herhaald en volkomen bevestigd. Niet alleen op grond van deze proeven, maai vooral ook in verband met de bovengenoemde samengesteldheid van onze voeding lijkt het den schrijver veel waarschijnlijker, dat de inwerking op de tanden berust op de chemische samen stelling van de voeding. Daarbij kunnen wij ons twee mogelijkheden denken, die misschien ook kunnen samengaan: ten eerste kunnen bijzon dere bestanddeelen, zooals suiker, wittebrood, meelspijzen en dergelijke rechtstreeks schade lijk inwerken op het gebit, bijv. doordat de resten er van, die op de tanden achterblijven, een goeden voedingsbodem voor bacteriën vor men, zooals vroeger Miller gedacht heeft, of wel dat het speeksel daardoor zoodanig van samen stelling wordt, dat deze vloeistof, waarin de tanden altijd gebet zijn, een verwoestenden in vloed er op uitoefent. Ten tweede is het mogelijk, ,en naar de schrij ver meent het waarschijnlijkst, dat er in de mo derne voeding bepaalde voor de stofwisseling noodzakelijke bestanddeelen, zouten en vitami nes. in niet geheel voldoende hoeveelheid voor komen. In de graangewassen bevinden zich de zouten' en vitaminen voornamelijk in de bui tenste lagen, die by het malen van het weinig uitgemalen meel, dat voor de bereiding van wittebrood gebruikt wordt, bü het slijpen van de rijst, by de bereiding van maizena enz. ver- wyderd worden. De mooie gekristalliseerde wit te suiker is bevrijd van de laatste sporen vita minen en zouten. By het afkoken van aardap pelen en groenten, zooals dat gewoonlijk in de huishouding geschiedt, gaan groote hoeveelhe den zouten en vitaminen verloren. Wij moeten daarbij bedenken, dat door het eten van veel wittebrood, suiker en dergeiyke de opneming van andere voedingsmiddelen nood2akeiykerwys vermindert Welke die voor de tanden noodzakeiyke be standdeelen zyn, waarin het moderne dieet te kort schiet, is nog in het geheel niet bekend Dit biykt ook wel heel duideiyk uit een sta tistisch onderzoek van Bandel over den toe stand van de gebitten van schoolkinderen in verschillende Duitsche steden, voomameiyk in Hamburg en Neurenberg. Bandel vond, dat de tanden in de jaren vlak na den oorlog véél beter waren dan vóór 1914, terwijl later, na 1922, de toestand weer slechter werd, al bleef hy beter dan vóór den grooten oorlog. Dit resultaat ïykt wel heel wonderiyk, omdat de tanden van vlak na den oorlog toch onder den invloed hebben gestaan van de voeding in oorlogstyd, die in de centrale landen in quantitatief opzicht en naar men gewooniyk ftanneemt ook in quaiitatief opzicht veel slech ter ls geweest dan daarvoor of daarna. Of dit laatste ook ten opzichte van de tanden het geval was, is echter de vraag, die, gezien het resultaat, ontkennend irioet worden beantwoord. Zoo heel wonderiyk is dit misschien toch niet; wy weten immers, dat er voor optimale voeding een bepaald evenwicht moet zyn tusschen de verschalende bestanddeelen der voeding. Het zou natuuriyk a priori niet onmogeiyk zyn, dat het ln het byzonder één bepaalde stof, een zout, bijvoorbeeld molybdeen of fluor, of een vitamine ls, dat voor optimale tand vorming in de Juiste hoeveelheid ln de voeding moet zijn. Het is echter veel waarschyniyker, dat het met de tanden evenzoo staat als met byvoor- beeld den groei: toen men het vitamine A ont dekt had,, heeft men dit wel „groeivltamine" genoemd, omdat jonge dieren, wier voedsel niet voldoende van dit vitamine bevatte, niet meer groeiden. Later heeft men dezen naam niet meer gebruikt, omdat gebleken is, dat de gvoe' altyd vermindert of geheel ophoudt, als de voeding maar één der noodzakeiyke bestanddee len, hetzy een vitamine, een aminozuur of een mineraal zout, niet in voldoende mate bevat. Zoo is het waarsdiynljk, dat ook voor goede tandvormlng de samenwerking van een aantal bestanddeelen van onze voeding noodzakeiyk is. Het is nu de taak van het onderzoek, na tc gaan, in welk opzicht onze moderne voeding hierin tekort schiet Ongebruikte bunnen blijven nog geMig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 11 12 t/m 20 April t/m 20 27) April 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak R rood bonboekje BLOEM 6 t/ra 20 April 50 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 28 April 125 gram koffie, 250 gram koffiesurrö- gnat of 50 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 21 t/m 11 Mei 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 11 t/m 20 (23) April 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Ook 1 ons kip Vieeschkaart VLEESCH WAREN 11 t/m 20 (23) April 1 rantsoen Ook 1 ons kip Vleeschkaart VET 11 12 t/m 20 April t/m 20 (27) April pond boter of margarine" of 2 ons vet pond boter of margarine Vetkaart BOTER 11 12 t/m 20 April t/m 20 (27) April pond boter Boterkaart KAAS 62 en 72 63 en 73 t/m 20 April t/m 20 April (4 Mei) 1 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 93 22 84 t/m 20 April t/m 16 (19) April t/m 20 (27) April 0 1 ei Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode 9 t/m 20 April 2 liter voor de keuken Zegel tRANDSTOFFEN 15, 16, 17 35 1/m 41 t/m 30 April t/m 30 April 1 eenheid 1 eenheid Brandstoffenkaari „haarden-kachels Brandstoff enkaart „centr. verwarm." ZEEP 20 t/m 27 April 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep ot een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 1 pond Algem. distributie bonboekje RUst, rijstgries, rystemeel, rijste bloem of grutfenmeel 19 t/m 20 April pond Algem. distributie bonboekje ïa vermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelflokken 7 (Zie ook hieronder) t/m 20 Aprfl H pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 7 en 8 t/m 20 April H Pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of eetbare stijfsel- producten 10 t/m 20 April 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 9 t/m 20 April 1 ons Algem. distributie bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas, 200 gram andere koekjes, m) gram biscuits en wafels, 75 gram beschuit, 300 gram cake, 600 gram gebakjes, 600 gram taart, .500 gra,m gevuld groot korstgebak (boterletter e.cl.), 400 gram gevuld klein korstgebak (amandel- broodjes e.d.), een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem ls vgrwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep, 250 gram zeep poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg. waschgoed te laten behandelen in een wasscheru. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- of schapen- vleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool, 75 K.G. Industrie- of elerbriketten, 110 K.G. bruinkoolbriketten, 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf, 195 K.G. persturf (300 stuks), 20" K.G. baggerturf (450 stuks) 200 K.G. overige soorten turf, 100 K.G. briketten zonder turfafval, 260 K.G. briketten met turfafval, 75 K.G. met tot briketten geperst uitval en/of afval van vas: brandstoffen. Uit het jaaroverzicht van d estichting „Ne derlandsch Geleidehondenfonds" blijkt, dat deze stichting en de door haar geëxploiteerde oplei dingsschool te Amsterdam, niettegenstaande zij in het afgeloopen jaar de moeiiykheden van den oorlog en de gevolgen daarvan te dragen hebben gehad, toch in 1940 meer geleidehonden aan blinden hebben afgeleverd dan ln het voor afgaande jaar. In totaal verlieten 44 afgerichte honden de school dezer stichting, welke aan den Midden weg 333 te Amsterdam ls gelegen, tegen 37 in 1939. Het totaal aantal aanvragen, dat eind De cember 1939 nog op afdoening wachtte, overtreft de 20. Uit een en ander biykt wel zeer duidelijk, dat deze stichting met haar opleidingsschool in de ruim vyf jaar van haar bestaan een onmisbaar Instituut in de blindenwereld Is geworden. In deze vyf Jaren hebben rond 150 blinden een ge leidehond door haar bemiddeling gekregen. On- getwü'feld zal de stichting in de toekomst tal van blinden en daarby de oorlogsbünden niet te vergeten door het verschaffen van een ge leidehond een gelukkiger en onafhankelijker leven kunnen bezorgen. Het aantal honden, dat ln 1940 korter of lan ger tijd in de kennels van de school heeft ver toefd, bedroeg 72. Ook dit Jaar kreeg de school een aantal honden ten geschenke, die tot zeer goede geleidehonden werden opgeleid Dat dergeiyke geschenken zeer welkom zyn. spreekt van zelf. Talloos zyn de rapporten, welke het bestuur ook dit jaar geregeld van de blinden ontving, met betuigingen van dankbaarheid over het wer ken van de honden. Zelfs onder zeer moeilijke omstandigheden, zooals gladheid en duisternis, hielpen zy hun baas veilig over den weg. En ook in de plaatsen van ons land, welke door den oorlog het zwaarst werden geteisterd, bleek de geleidehond een trouwe kameraad van zyn baas Het mag een wonder heeten, dat in de oorlogs dagen en door de bombardementen aaarna geen enkele blinde, in het bezit van een geleidehond, noch eenige geleidehond werd getroffen. Wel zijn er ten gevolge van den oorlog eenige per sonen blind geworden. Aan hen zal de stichting desgewensclit vla de Ned. Ver. tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardlgen (A.OV.) een geleidehond verschaffen. Behalve het verschaffen van een geleidehond aan een blinde, wordt voor de eerste maal het Ned. Geleidehondenfonds ln de komende jaren nog voor een andere taak gesteld, nJ. het ver vangen van honden, die wegens oüderdom geen veilig gelelde meer zyn voor hun blinden mees ter. Dee ls zullen in 1941 eenige geleidehonden om die reden moeten worden vervangen en ln de volgende Jaren zal dat aantal grooter en groo ter worden. Het jaaroverzicht sluit met een woord van dank aan allen, die het werk van het Ned. Ge- leidchondenfonds ln het afgeloopen jaar hebben gesteund en met het uitspreken van de hoop, dat ook ln de komende Jaren die belangstelling niet zal verflauwen. De Officier by de Rotterdamsche Rechtba..,. eischte tegen den 29-jarigen boerenarbeider A. C. de J. te IJsselstein wegens diefstal van eenige rijwielen en oplichting by het onder zoek bekende de man drie jaar geleden een touwfabrikant te Oudewater voor f 25 te heb ben opgelicht een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Tegen den 24-jarigen opperman T. B. te Gouda, die in totaal vijftien rywielen in Gouda en omstreken had gestolen, eischte de Officier een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, terwijl tegen den 31-jarigen rywielhersteller G. W. M. R., te Gouda, den 32-jarigen rywielher steller H. H. en den 20-jarigen koopman A. J H. te Woerden, die rijwielen van B. hadden ge kocht, resp. een jaar, een jaar en vier maand=n gevangenisstraf werd geëischt Uitspraak 1 Mei. Van bevoegde zyde vei nemen wy, dat thans de export van witte kool uit Nederland naar Noorwegen is toegestaan. In het kader van deze verruiming van den uitvoer van Nederlandsoiie tuinbouwproducten wordt momenteel tevens sluitkooi naar Zwitser land geëxporteerd Te Slegerswoude (Fr.) is de boerdery van de weduwe Hartmans afgebrand. Ongeveer vyftien voer hooi ging verloren, evenals de inboedel. Het vee werd gered. DELFT. Geslaagd voor het candidaats- examen voor electrotechiiisch ingenieur de hee- ren F. H. E. Bfcknese, Koeta-Radja, C. Gans, Djombang. Met ingang van 1 Mei 1941 is opnieuw voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid, tevens aangewezen als voorzitter van den mynraad prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage. Met ingang van 15 April 1941 is benoemd tot rijksinspecteur van het verkeer, te Zwolle, H. Polis, thans tydehjk werkzaam aan het depar tement van Waterstaat en eervol ontslag ver leend aan mr. J. A. M. van Oorschot, thans rijksinspecteur van het verkeer in tildelilken dienst aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3