Hevige aanval op Londen Een netelig geval Verduistert! De nieuwe Kroatische regeering Raad van Bloemendaal Lichamelijke oefening op de lagere scholen VRIJDAG 18 APRIL 1941 Voor de Haarlemsche rechtbank HET KANUNNIK VAN SGHAIK-FONDS Wie zag een groene parkiet? VELSEJM Gasprijs met een halve cent verhoogd Zuiveringsinrichting aanbesteed Het streekplan De raadhuisbouw REINIGINGS- EN ONTSMET- TINGSDIBNST Voordracht nieuwe directeur UIT DE HOOFDSTAD KUNSTKRING „DE VIOLIER" Een filmavond in het Concertgebouw G. B. SCHöLVINCK f Plechtige uitvaart en begrafenis Al genie ene wenken, die men ter harte moge nemen NIEUW GEMEENTELIJK ZWEMBAD Aan de Jan van Galenstraat EEN FIETS ALLEEN IS NIET VOLDOENDE.... Duitsch weermachtsbericht V er gelding voor Britsche luchtaanval op Berlijn Tweede Servische leger corps capituleert 'n Kwade kans..21 SLteSSÊ? jJjg&jftaüÉSMl Mysterie rond een vaatje boter Zeep gestolen Uitspraken Piano-avond André Jurres Gevonden dieren en voorwerpen BEVERWIJK Openbare verkooping Werkzaamheden aan den Viersprong De Viersprong STAD JWS Gisterenmiddag stonden voor de Haarlem sche Rechtbank twee broers uit Zaandam te recht die beiden verdacht werden van het ste len van fietsen en cokes. ad f 40.subs. 2 maal 15 dagen hechtenis C. K., bankwerker, wonende te Assendelft, appèl overtreding landbouw crisiswet vrijge sproken. C. K., bankwerker, wonende te Assendelft, appèl overtreding landbouw crisiswet, vrijge sproken. aan Zee, Gasthuisstraat 12, groot 1.20 A. Hoog ste bieder P. Jaapies, Beverwijk, met 3.000. Niet gemijnd. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevdnden en verloren dieren en voorwerpen: Gevonden: benzinedop van auto, huissleutel, meisjeshoed, rood sjaaltje, paar wantjes, blau we handschoen, rijwielbelastingmerk, ruwharige foxterrier, springtouw, zilveren armbandje, var- kensleeren handschoen, jongensjasje, paar grijze dameskousen, sleuteltje, zilveren damesarm - band, ceintuur, 3 sleuteltjes, paar voetbalschoe nen. Verloren: portemonnaie met inhoud, rijwiel belastingmerk, lap zijden stof en half pond cacao, belastingmerk, huissleutel, vulpen, be lastingmerk, goud damesringetje, heerenhorloge, stamkaart, gymnastiekschoenen, heerenporte- monnaie met inhoud, belastingmerk, distributie- stamkaart, paar handschoenen, een belasting plaatje, hondje, groene parkiet, geruite das, be lastingmerk, portemonnaie met inhoud, porte feuille met inhoud, stamkaart, ring met sleu tels, stamkaart, boodschappentasch met inhoud, jongensportemonnaie met inhoud, belasting merk, blauw mes, doublé dassenhouder, Lips- sleutel, bruine baret, 2 belastingmerken, gouden dameshorloge, pakje foto's, blauwe wantjes, portemonnaie met inhoud. In verband met de invoering van het verplich te gymnastiekonderwijs op de scholen voor 1. o. en u. 1. o., deelen B. en W. den raad mede, dat de door het Rijkscollege voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding ontworpen „Richtlijnen" zooveel mogelijk moeten worden benaderd. Zulks zal tot gevolg hebben, dat het onderwijs in dit vak aanmerkelijk moet worden uitgebreid. B. en W. hebben overwogen, of dit onderwijs in het vervolg zal moeten worden gegeven door een vakonderwijzer of door de aan de scholen verbonden leerkrachten. Na bespreking met den inspecteur zijn zij van oordeel, dat dit vak, voor wat de scholen voor gewoon lager onderwijs be treft, door de klasse-onderwijzers kan worden gegeven, doch dat aan de openbaar u.l.o.-school onderricht door een vakonderwijzer noodzakelijk is. Betreffende invoering van dit vakonderwijs zal den raad binnenkort een voorstel bereiken Aangezien aan den klasse-onderwijzer voortaan zwaardere eischen ten aanzien van dit onderwijs zullen worden gesteld, achten B. en W. het ge- wenscht, dat aan de scholen verbonden leer krachten, die tot dusverre geen of slechts zoo nu en dan onderwijs in de lichamelijke opvoeding gaven, een herhalingscursus van niet te langen duur volgen. Het ligt in het voornemen van het college, deze lessen ook open te stellen voor het personeel der bijzondere scholen, voor zoover dit niet reeds aan een dergelijken cursus deelneemt. Naar wordt aangenomen zullen ongeveer 100 leerkrachten deze lessen volgen, zoodat er een vijftal cursussen (elk van 12 lessen) moeten wor den gegeven. De uitgaven aan de instructeurs te betalen, zullen waarschijnlijk ongeveer 300 bedragen, terwijl voor leermiddelen e.d. een bedrag van f 100 noodig zal zijn. B. en W. stellen den raad voor dé benoodigde gelden beschikbaar te stellen. B. en W. deelen den raad mede, dat ten ge volge van de verhooging van den kolenprijs en de hoogere omzetbelasting de kostprijs van het gas per M3. met 0.3658012 ct. is gestegen. Volgens de geldende voorschriften mag in verband hiermede de verkoopprijs van het gas met y2 cent per M3. worden verhoogd. Ten einde het evenwicht in de begrooting te herstellen, achten B. en W. het noodza kelijk, tot deze gasprijsverhooging over te gaan, echter met uitzondering van het gas, geleverd voor verwarming en industrie. Zij stellen den raad voor deze verhooging te doen ingaan met de eerste meteropname na 1 April 1941. Door het gemeentebestuur is gisteren aanbe steed: het overeenkomstig Rijksvoorwaarden in werkverruiming bouwen van een mechanische rioolwaterzuiveringsinrichting met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de fa. Joh. Dienaar en Zonen te IJmuiden, Voor f 51.000. Fa. J. j. de Korte en "Weleveld, Haarlem, Zandvoorterweg bij den Viersprong vervallen zal en dat ook de leelijke verkeerspaaltjes ter plaatse zullen verdwijnen, waardoor het geheele beeld rustiger en voornamer zal worden. Toen het geheele plan betreffende de verbetering van den Zandvoorterweg in den raad van Bloemen- daal kwam, hebben wij een en ander verteld over het voormalig tolhuis, dat nu eenige me ters verder herbouwd zal worden. Ontheffing der bebouwingsvoorschriften werd verleend aan: E. J. Vinke, voor het bouwen van een kelder met bijkeuken aan de achterzijde van zijn woonhuis, Rustenburgherweg no. 4. A. H. M. Strack van Schijndel, voor het bou wen van een tuinhuis en tuinmuur bij zijn woon huis, van Lennepweg no. 6. Mr. P. Feenstra, voor het bouwen van een ondergrondsche kolenbergplaats en een schuil kelder aan zijn woonhuis, Bilderdijklaan no. 15. Jacq. Pijl, voor het vernieuwen en uitbreiden van de bestaande bergruimte met schaftlokaal- tje en W.C. voor het personeel, achter het win kelhuis Bloemendaalscheweg no. 28. Het verzoek van de N.V. Steenkolenhandel voorheen firma J. H. Krul Jr., voor het uit breiden van het bestaande kantoorgebouwtje dier firma op het stationsemplacement te Over- veen, werd aangehouden. Bij de rondvraag vroeg mr. ROHLING naar aanleiding van verschillende publicaties of de streekplancommissié reeds bijeengekomen was en of er door B. en W. reeds aandacht was ge schonken aan de plannen van het natuurreser vaat. Wethouder OUWEHAND antwoordde, dat hij van deze geruchten en publicaties niets afwist en dat er ook officieel nog geen enkele mede- deeling gedaan is. Er is zelfs nog geen bijeen komst van de commissie geweest. De raad ging daarna in besloten zattmg. f 52.131; N.V. Bouw Expl. Mij. Santpoort, f 52.200; Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem Purmerend, f 53.400; Amersfoortsche Beton Mij. f 53.940; M. Ebbing, Haarlem, f 55.950; Beton-, ijzerbouw Roeien en Heyncn, Nijmegen, f 56.160; Philips' Bouwbedrijf, Haarlem f 5700.N.V. Beton- en Aann. Mij Monvliet, Amsterdam, f 57.250; H. Kookhuizen, Amsterdam, f 58.444. B. en W. deelen den raad mede, dat het niet mogelijk is gebleken, te voldoen aan hun toezegging, in de Dinsdag as. te hou den raadsvergadering te komen met een voordracht inzake het uitbreiden van het bestaande of het bouwen van een nieuw gemeentehuis. De voordracht kan echter tegen de vol gende vergadering worden tegemoet gezien. Ter voorziening in de vacature van Direc teur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, ontstaan door het overlijden van den heer J. Th. Verzijlbergh, bovelen B. en W. ter benoeming aan den heer J. G. Koning, Hoofdopzichter bij het bedrijf Openbare Werken, afdeeling Bouw en Woningtoezicht, alhier. B. en W- stellen voor, bij benoeming van den heer Koning in voormelde vacature, hem een toelage te varleenen van f 300.— per jaar voor gebruik van een eigen auito voor den dienst, zulks onder intrekking van de in de begrooting geraamde rijwieltoelage, ad f 20.alsmede hem ontheffing te verleenen van de verplich ting tot het bewonen van de bij het bedrijf be- hoorende ambtswoning. Woensdagavond hebben de leden van den Katholieken Kunstkring „De Violier" een film avond bijgewoond, die werd ingeleid door het Violier-lid A. van Domburg. Na een welkomstwoord door den. voorzitter Herman van den Eerenbeemt, nam spreker het woord om er op te wijzen, dat het op dit oogen- biik moeilijk is de ontwikkeling van de film kunst getrouw en van nabij te volgen. Waar ook in eigen land geen groote films worden gemaakt, is ook hier geen vergelijkingsmateriaal aanwezig. Maar de liefhebber verkeert altijd m de gunstige gelegenheid om van tijd tot tijd die films te ontdekken, die niet de publieke voorkeur hebben, n.l. de documentaire films, die eigenlijk de voor naamste hoogtepunten van de filmkunst uit maken. Tot deze documentaires behooren o.m. twee kleine films van André Cauvin over Memling en de gebr. van Eyck. Deze films, die met grooten eerbied voor het onderwerp en tegelijk met kennis van zaken ten aanzien van de film zijn vervaardigd, kunnen gelden als voorbeelden van goede documentaires, zoowel om hun inhoud als om hun vorm bij uitstek geschikt om in> een kunstkring te worden ver toond. Wat de film „Kunst en Leven", alsmede „Car naval de Binche" van Charles de Keukeleire oetreft, merkt spr. op, dat deze filmer nog altijd niet zijn neiging naar het snobisme heeft prijs gegeven, maar nochtans een tweetal films tot stand bracht, die het zien waard zijn. Al de films, die het programma bevatte, be strijden in alle geval de theorie, dat de film kunst slechts leven kan bij de gratie van den bezielden vakman, die zijn materiaal naar zijn hand zet. Deze overweging gaf spr. aanleiding, r.og eens het verschijnsel van de filmster aan te roeren en te betoogen, dat de filmkunst nooit of te nimmer afhankelijk kan zijn van het spel der individuen. Het aangekondigde programma, dat nog was aangevuld door een film over België's heden en verleden van Hendrik Storck, werd met aandacht en waardeering gevolgd. Over de beteekenis van de films behoeven wij geen nadere beschouwing te houden. Zij werden reeds geruimen tijd geleden in ons blad bespro ken. Donderdag werd in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Bussum de uitvaartdienst gehouden voor wijlen den heer C. B. Schölvinck. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door Pastoor S. J. van Schaik, geassisteerd door kapelaan dr. I. Hunfeld als diaken en ka pelaan J. Kroon als sub-diaken. Het koor zong de Gregoria&nsche Requiemmis. Des middags te één uur volgde de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot in het familiegraf te Buitenveldert. Onder de zeer vele belangstellenden, die op de begraafplaats den doode de laatste eer bewezen, waren de regenten van het R- K. Oude Armenkantoor en de hieronder ressorteerende instellingen, van welk college de overledene 41 jaar deel heeft uitgemaakt, en wel de heeren Mr. Aug. E. M. Povel, B. H. Vroom, J. J. Wubbe en J. J. W. van Heukelum Stuyt, pastoor M. van Kalmt- hout en de heeren Chr. Veraart en Carl Grün- ning namens bet Kerkbestuur der St. Domini- cuskerk; de heer E. J. Nijsten, administrateur van het R.K. Armenkantoor, pastoor H. Wen nen van Haarlemmermeer, oud-rector van St. Jacob, een deputatie van verpleegden van St. Jacob, vele vrienden en relaties van den over ledene, vooraanstaanden uit het katholieke le ven der hoofdstad, leden van het personeel van het R.K. Oude Armenkantoor en ook tal van bewoners van het rusthuis en de hofjes, die zoovele jaren door den heer Schölvinck met groote toewijding werden beheerd. Op Buitenveldert verrichtte rector G. de Wolf van St. Jacob absoute en beaarding; ook deken C. Boekhorst van Buitenveldert woonde de plechtigheid bij. Aan het graf bad rector de Wolf met de aanwezigen vijf Onze Vaders en vijf Wees Ge groeten voor de zielerust van den overledene. Sleur doet verwaarloozenDaarom kan het geen kwaad nogmaals de aandacht te vestigen op de verduisteringsvoorschriften, waarvan de naleving voor de verantwoordelijkheid van den feitelijken bezitter van een woning, dus bijvoor beeld ook van een huurder, komt. De eigenaar van die zaak, inrichting enz., die verduisterd moet worden, moet iederen maatregel van dengene, die verantwoordelijk is, dulden, die voor de uitvoering van de ver duistering noodig is. Over het algemeen moeten de kosten worden gedragen door dengene die voor het verduiste ren verantwoordelijk is. Geweven stoffen mogen slechts bjj uitzonde ring worden gebruikt. Er moet dagelijks tusschen zonsonder gang en zonsopgang worden verduisterd (Wij geven deze uren in ons ochtend- en avondblad aan. Red.). Alle gebouwen en woningen moeten zoo verduisterd worden, dat er geen licht naar buiten dringt. Geen overwegingen of een bepaald schijnsel op eenigen afstand wel of niet te zien zal zijn! Bij het treffen van zijn maatregelen moet men het volgende bedenken: a. De verduistering zal vermoedelijk van langdurigen aard zijn; de toe te passen mid delen moeten dus hierop berekend zijn en voor al practisch worden aangebracht. b. Voor het behoud van een goede gezond heid is het noodzakelijk in huis zoo normaal mogelijk te kunnen verblijven; de verduiste ringsmiddelen moeten dus zoo worden aange bracht, dat wij ons overal in huis kunnen be wegen met voldoende licht en vooral zoo dat wij in de huiskamer de gewone verlichting kun nen laten branden. c. Dat in de slaapkamers met een geringere verlichting dan normaal volstaan kan worden, doch dat, met het oog op plotseling optredende ongesteldheid', het mogelijk moet zijn. in de slaapkamers ook de normale verlichting te doen branden. Het valt moeilijk, om algemeen bruikbare aanwijzingen voor het aanbrengen van de ver duistering te verstrekken, daar ieder raam zijn eigen eischen stelt. Hier moet dus het eigen practisch inzicht en vernuft, lettend op de dringende bepalingen, een oplossing zien te vin den. De zomersche zon lokt tot de zwemsport. Nog een weinig tijds en men kan zich weer in de openluchtbaden verfrisschen in gezonde li chaamsoefening. De zwembaden worden thans nagezien en schoongemaakt, voor zooveel noo dig hersteld en opgepoestst, om gereed te zijn als in Mei dè eerste durvers zich zullen mel den. Ook Amsterdam-West zal dan een fraai en goed zwembad bezitten. Aan het einde van de Jan van Galenstraat is men druk bezig de laat ste hand te leggen aan een gemeentelijke in richting, welke door de buurtbewoners, die van de zwemsport houden, ongetwijfeld zeer ge apprecieerd zal worden.' Het bad is keurig en doelmatig ingericht en het blauw der tegels harmonieert met de groene kleur van het houtwerk en de perrons. Ht bassin is flink groot, n.l. 60 bij 20 Meter, met een even groot diep en ondiep gedeelte. De bovenbouw van het bad is van hout, de onder bouw van beton. Er zijn niet minder dan 400 kleedgelegenheiden, n.l. 200 afzonderlijke cellen, 100 gemeenschappelijke kamertjes voor kinderen en clubs en 100 wisselcabines, zoodat heel wat personen tegelijk zich kunnen verkleeden. De kleedgelegenheiden zijn voor vrouwen en man nen afzonderlijk en over twee verdiepingen ge bouwd, daar ze zich maar langs de helft van 't bad konden bevinden, omdat men het bad gaarne zoo open mogelijk gehouden heeft en dus de eene lengtezijde zoowel als grootendeels de eene breedtezijde ongebouwd werd gelaten. Vanuit de kleedgelegenheden moet men de voetbaden en douches passeeren, om op de breede perrons te kunnen komen, die het bas sin omringen. Het bad is van een waterreinigingsinstallatie volgens het rondpompsysteem voorzien, dat ge garandeerd zuiver water geeft. De hygiëne is immers in een zwembad een eerste vereischte Ook is een zonnebad aanwezig. De nieuwe inrichting is in hoofdzaak door jeugdige werkloozen in werkverschaffing ge bouwd. Door allerlei omstandigheden is ze later gereed gekomen dan men had verwacht. Als in deze dagen van distributie-bespiege lingen een volwassene op reis moet gaan, wordt nóg grondiger dan het spoorboekje, de lijst met distributiebons bestudeerd en indien ooit de vróuw, de huisvrouw wel te verstaan, een stem in het kapittel heeft gehad, is het wel thans. Zjj overweegt en beslist in uiterste instantie, welk gedeelte (liefst een minimaal deel) van de gezinsbons den huisvader zal worden afgestaan. Maar de jongeren denken er klaarblijkelijk ge makkelijker over. Zoo trok een 17-jarige zoon van de familie van S. te Weesperkarspel er op uit, om „eens iets van de wereld te gaan zien", naar hij later verklaarde. Zijn ouders heeft hij van dit voornemen niets verteld, zoodat tijdens de Paaschdagen in dat gezin groote ongerust heid heerschte, toen bleek, dat de 17-jarige, die naar het gezin meende een fietstocht was gaan maken, maar niet terugkwam. Inmiddels was de wereldreiziger tot in Apeldoorn geko men, maar daar hij noch over bons, noch over het noodige geld beschikte, leverden de ravi tailleering en het logies onoverkomelijke bezwa ren op. Zooals het altijd in dergelijke gevallen gaat, moest het politiebureau uitkomst bieden. De Apeldoomsche politie heeft toen haar Wees- perkarspelschen collega opgebeld, die zorg droeg, dat de ongeruste ouders in kennis werden ge steld met de verblijfplaats van hun ondernemen- den zoon. Dinsdag heeft de politie te Apeldoorn zorg gedragen, dat de jonge v. S. per trein weer naar zijn woning kon terugkeeren. De fiets werd nu maar in den bagagewagen geborgen. Voor- loopig zal de reislustige jongeling het Weesper- karspelsche polderland wel niet meer zoo licht- vaardig vaarwel zeggen. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag BERLIJN, 17 April (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen lucht aanval op het woon- en cultuurcentrum van de Rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen in den afge- loopen nacht een grooten aanval gedaan op de Britsche hoofdstad. Talrijke Duitsche gevechts eskaders wierpen gedurende den geheelen nacht ononderbroken tallooze brisantbommen van alle kalibers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bom ontploffingen en de gevolgen hiervan ondubbel zinnig waargenomen worden. In de havenwijken, alsmede in andere deelen van de stad ontston den reeds bij het vertrek van de eerste for maties groote branden, die zich deels vereenig- den tot branden van groote uitgestrektheid. Het schijnsel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een gedeelte van de Belgische kust af te zien. Voortaan zal iedere Britscne luchtaanval op woonwijken in Duitschland in versterkte mate vergolden worden. Zooals reeds in een extrabericht is medege deeld, heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Se- rajewo gecapituleerd. De zuivering van het land van uiteengejaagde onderdeelen vindt stelsel matig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog geboden werd, is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spalato (Split) op weg naar het Zuid-Oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijd krachten vielen van Noord-Albanië uit aan en trokken aan weerskanten van het meer van Skoetari op verscheidene plaatsen over de Ser vische grens. In Griekenland blijven 'de troepen van het Duitsche leger in zuidelijke richting in den aanval en namen het ten Zuiden van Aliakmon gelegen Servia. Talrijke gevangenen werden binnengebracht. Aan de Grieksche Oostkust vielen strijdkrach ten van het Duitsche luchtwapen schepencon centraties aan, brachten in totaal 19.000 hrt. scheepsruimte tot zinken en beschadigde an dere schepen. Ook in den strijd tegen de appro- viandeeringsscheepvaart van het Britsche moe derland boekte het .luchtwapen bijzondere suc ces. In het Kanaal van St. George beschadig den vliegtuigen van de gewapende verkenning vier schepen van 28.000 brt. in totaal en op zee, 400 K.M. ten Westen van Ierland, bescha digden zij een vrachtboot van 5000 brt. in een scheeraanval zoo doeltreffend, dat haar ver nietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich tegen havens en werfinstallaties aan den beneden loop van de Theems, benevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Greath Yarmouth troffen verscheidene bommen van zwaar kali ber een groote maalderij met daarbij behooren- de pakhuisloodsen. De vijand liet 's nachts op verscheidene plaat sen in Noord-West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen, die echter geen noemens waardige schade veroorzaakten. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uuskuub) op 7 April heeft kapitein Buchhausen, compagnies commandant bij een regiment infanterie, door persoonlijke dapperheid tegenover een numeriek veel sterkeren vijand, zich bijzonder onder scheiden. Een gevechtsgroep onder kolonel Ba- zing, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het ochtendkrieken den Donau bij de IJzeren Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden overgestoken. Door een vermetelen coupe werd de Joego-Slavische oever genomen, taaie tegenstand gebroken en werden alle vijandelijke pogingen om de vaar geul te versperren verijdeld. Tengevolge van het vastberaden optreden van weinige Duitsche soldaten is een vitale scheep vaartweg beveiligd en onttrokken aan het voor genomen vijandelijke optreden. BOEDAPEST, 17 April (D.NB.) Volgens berichten in de bladen is gisteravond een Kroa tische regeering gevormd. De nieuwe regeering bestaat uit de volgende personen: Hoofd van den staat, minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken: dr. Ave- litsj Pavelitsj, plaatsvervangend hoofd van den staat, alsmede opperbevelhebber van de Kroa tische weermacht, marine, luchtwapen en gen darmerie, generaal Kvaternik, plaatsvervangend minister-president dr. Ozman Kelenovits, mi nister van Justitie dr. Mirko Puch, minister van iBnnenlandsche Zaken, dr. Andrija Bar- dukovitsj, minister van Openbare Gezondheid dr. Petritsj, minister van Economische Zaken Lovro Stubitsj, minister van Eeredienst dr. Mile Budak, minister van Land- en Boschbouw Ivo Frankovitsj, minister van het Vereenigings- wfezen, dr. Domantsjitsj, regeeringscommissaris van Justitie dr. Djanitsj. Nadat de ministers benoemd waren, heeft allereerst dr. Pavelitsj den eed afgelegd. Hierna hebben de nieuwe ministers in handen van het staatshoofd den eed afgelegd. In uw wagen moet u niets wagen autorijden mag geen kansspel zijns De eerste verdachte, een 22-jarige grondarbei- der, zou op 16 Januari een damesfiets gesto len hebben, tcebehoo.ende aan een 17-jarig meisje, dat dit rijwiel 's nacht buiten had laten staan. Volgens verschillende verklaringen zou ver dachte deze fiets uit elkaar hebben gehaald en daarna verschillende onderdeelen vervangen. Vervolgens was de fiets naar het huis van den anderen broer gebracht. De vrouw van den broer, dus de schoonzus ter van verdachte, moest getuigen, maar wilde eerst geen eed afleggen. Eerst nadat de Presi dent met gijzeling gedreigd had, gaf ze toe en verklaarde daarna niet te weten hoe de fiets bfj haar in de schuur was gekomen, maar dat ze vermoedde dat verdachte die daar had neer gezet. Vervolgens deed de brandstoffenhandelaar zijn verhaal en vertelde dat er van zijn terrein twee zakken met grove cokes verdwenen waren Een van de zakken was duidelijk zichtbaar gerepa reerd met een nieuw stuk en toen de politie huiszoeking had gedaan, werd deze zak dan ook gevonden bij den broer van verdachte, ter wijl de cokes in het kolenhok was opgeslagen. Verdachte ontkende met groote hardnekkig heid alle ten laste gelegde feiten en beweerde nergens iets vanaf te weten. De officier was overtuigd van het ten laste gelegde en eischte daarom een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger Mr. Venhuizen achtte het be wijs zeer zeker met geleverd en was bovendien van meening dat het ten laste gelegde in de dagvaarding onjuist was. Daarom verzocht hij ontslag van rechtsvervolgens en vroeg vrijspraak De rechtbank vond het geval buitengewoon netélig en ging in beraad, waarna de zaak ge schorst werd tot de tweede verdachte gehoord was. Deze stond terecht voor dezelfde feiten, ter wijl er nu ook nog een heerenrijwiel in het spel was. De onderdeelen van deze fiets waren eveneens zorgvuldig gemêleerd met eenige an deren en de gedupeerde van de heerenfiets herkende duidelijk verschillende onderdeelen. Verdachte zeide de fiets weer gekocht te hebben van een zekeren Jan Tabak, en of de President nu al beweerde dat dit een restau rant in Bussum was, verdachte bleef bij zijn verklaring en ontkende ook met de grootste stelligheid zich aan een strafbaar feit te heb ben schuldig gemaakt. Wat de kolen betreft, daar wist verdachte eveneens niets van. De officier sprak verdachte vrij van de ten laste gelegden diefstal van de damesfiets en de kolen, maar handhaafde zijn meening in ver band met de heerenfiets, voor welk feit hij 1 jaar en zes maanden eischte. De verdediger vroeg wederom vrijspraak op dezelfde gronden als de vorige maal. De rechtbank wees nu het verzoek tot in vrijheidstelling van den eersten verdachte af en bepaalde de uitspraak van beide zaken over 14 dagen. Op 28 Januari, 's avonds om ongeveer uur, surveilleerde een opperwachtmeester van de marechaussee op den weg tusschen Wormer- veer en Krommenie, toen hem ren fietser tege moet kwam rijden, die echter, zoo gauw hij den beambte ontwaardde, van het fietspad af week en den weg koos. Dit vond de mare chaussee verdacht en hij sommeerde om te stoppen. De man wierp toen zijn fiets tegen den grond en klepperde er op zijn klompen vandoor. Bij nader onderzoek bleek, dat op de fiets een vaatje boter zat, alsmede een werk- jasje. Spoedig bleek toen dat de ."iets toebehoorde aan een werkman van de Zuivelfabriek „De Zaanstreek" in Wormerveer. De werkman, woonachtig in Krommenie, stond gisteren terecht, als verdacht van diefstal van dat vaatje boter. Een der getuigen, de assistent-bedrijfsleider, vertelde dat regelmatig boter vermist werd, en dat op den avond van den diefstal de ver dachte nog laat op het fabrieksterrein aan wezig was. Toen de chef daarvoor een verkla ring had gevraagd, antwoordde de man, dat zijn fiets verdwenen was en dat hij die zocht. Verdachte ontkende hardnekk.g de oter te hebben gestolen en beweerde dat iemand zijn fiets hiervoor blijkbaar had gebruikt. Inderdaad heeft verdachte van de vermis sing van zfjn rijwiel ook aangifte gedaan bij de gemeentepolitie. In zijn requisitoir meende de officier dat er te veel „toevalligheden" aanwezig waren. Hij was dan ook overtuigd van den schuld en eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Cohen, gaf toe, dat de feiten wel zeer tegen verdachte waren, doch was niettemin overtuigd van zijn on schuld. Het ten laste gelegde in de dagvaar ding was volgens den verdediger niet juist, zoodat geen veroordeeling zou mogen volgen. Mr. A. Cohen vroeg dan ook ontslag van rechts vervolging, subsidiair vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Twee broers uit Zaandam hadden in Fe bruari bij een zeepfabriek in Zaandam staven zeep gestolen, in totaal ter waarde van enkele honderden guldens. De verdachten gaven hun diefstal toe. De officier eischte tegen den eersten broer, die den diefstal eigenlijk had bedreven, een jaar gevangenisstraf, en tegen den anderen 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: K. S., los werkman, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, diefstal, 4 maanden gev. met aftrek prev. K. D. schilder, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, diefstal, 1 jaar gev. met aftrek preventief. H. P. O., veehouder, wonende te Assendelft, appèl overtreding varkensbesluit. Vonnis kan tonrechter Zaandam bevestigd. J. A., los werkman, wonende te Haarlemmer meer, appèl overtr. Huisslachtingsbesluit en Vleeschkeuringswet. 1 geldboete van f 20.— subs. 5 dagen benevens verbeurdverklaring. 1 geldboete van f 100— subs. 30 dagen hecht. J. A., los werkman, wonende te Haarlemmer meer, appèl overtreding hiuisslachtingswet, 2 maanden hechtenis. G. N., melkslijter, wonende te Krommenie, appel overtreding varkensbesluit, 2 geldboeten De commissie voor de Geestelijke Belangen heeft reeds enkele weken geleden de verzorging en uitvoering van het Kanunnik van Schaik- fonds op zich genomen. Daar een aantal namen van de bezitters der glazen kokers onbekend zijn, verzoekt de com missie vriendelijk bekend te willen maken, bij wie de „thermometer" nog niet gelicht is. Aan de volgende adressen wordt gaarne be richt ingewacht: B. Reijnders, Zomervaart 134, Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zw., C. Th Schoof, Weltevredenstraat 34 en gebouw St. Bavo, aan de Smedestraat bij den heer G. Schol ten. De jonge Amsterdamsche pianist André Jur res, die onlangs voor de eerste maal, tijdens een tentoonstelling van werken van zijn vader, prof. Jurres, in den kunsthandel Leffelaar, te Haar lem is opgetreden, zal Woensdag 23 April half acht een recital in de kleine bovenzaal van het gemeentelijk Concertgebouw voor het Haarlem sche publiek geven. Het programma van den piano-avond omvat composities van Handel, Liszt. Hendrik Andries- sen en Debussy. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Geld, Westerbeke, Tafelbergstraat 24; hond. Heijboer, Rembrandlaan 35 Heemstede; hamer, v. Stralen, Paus Leostraat 12; hond, v. Hout, Orchideeënstraat 12; nummerplaat N.H., Bureau van Politie Smedestraat; portemonnaie m. i., v. Heiningen, Nieuwe Kerksplein 17; portemonnaie m. i., Moebeek, Marssraat 49; portemonnaie m. i., Korstjen, Barteljorisstraat 32; portemonnaie m. i., Kroes, v. 't Hoffstraat 106. Gistermiddag werden in het Kennemer Thea ter, ten overstaan van notaris J. H. Bremmers, publiek geveild: 1. Het winkelhuis met automatiek, bovenhuis en twee werkplaatsen aan de Breestraat 35 en Raadhuisstraat 8 en 6, groot 1.64 A. Hoogste bieder not. Wolzak, te Haarlem, met 16.800. 2. Een huis met plaatsje aan de Raadhuis straat 4, groot 40 c.A. Hoogste bieder dezelfde met 1850. Beide perceelen werden in combinatie ge mijnd door J. Feyen, te Beverwijk, op 200 Opbrengst 18.850. 3. Woonhuis met erf en aanhoorigheden aan de Adrichemstraat 15, groot 1.68 A. Hoogste bieder D. Teer, Beverwijk, met 3.300. Niet ge mijnd. 4. Woonhuis -met schuurtje en erf aan de Adrichemstraat 60, groot 1.12 A. Hoogste bieder Borst, IJmuiden, met 2.850. Niet gemijnd. 5. 15 woonhuizen met erven en grond aan de Graafwijkstraat nos. 2 t.m. 30, samen groot 14.40 A. Deze perceelen werden opgeboden door de heeren P. Jaapies, W. Smit en Jac. Laneen- dijk, in totaal tot 29.960. De perceelen werden noch afzonderlijk, noch in combinatie gemijnd. 6. Woonhuis met schuurtje en erf aan den Hoflanderweg 119b, groot 3.30 A. Hoogste bie der P. Jaapies q.q. met 3.350. Niet gemijnd. 7. Woonhuis met schuurtje, erf en werkplaats, naast het voorgaande perceel, groot 4.30 A. Hoogste bieder v. d. Sluis, IJmuiden. met 4.200. Niet gemijnd. De beide perceelen werden in combinatie ge mijnd door B. Asjes, Den Haag, op 2. Op brengst 7.552. De verkoop van het gebouw van de Open bare Leeszaal aan de Parklaan kon niet doorgaan en moest voorloopig worden uit gesteld. 8. Woonhuis met erf en aanhoorigheden te Wijk aan Zee, Zeestraat 405, groot 212 A. Hoog ste bieder P. v. d. Kolk, met 4.350. Niet ge mijnd. 9. Woonhuis met erf en aanhoorigheden, naast het voorgaande perceel, groot 212 A Hoogste bieder P. v. d. Kolk met 4.300. Niet gemijnd. 10. Woonhuis met aanhoorigheden te Wijk Donderdagmiddag kwam de raad van de ge meente Bloemendaal onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, in openbare vergadering bijeen. De voorzitter sprak een kort woord van wel kom tot den gemeente-secretaris, den heer C. J. de Groot, die na een langdurige afwezigheid zijn werkzaamheden weer hervat had. Tot lid der commissie van toezicht op het M. O- werd in de vacature van mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, die naar Rotterdam vertrokken is, gekozen mr. Th. F. Raedt, kan tonrechter te Haarlem. De volgende voorstellen werden goedgekeurd: Voorstel om de verordening op de arbeids overeenkomsten niet van toepassing te verkla ren op het personeel van de vaste kern van dpn Luchtbeschermingsdienst. Vaststelling vergoeding bijzondere scholen voor L.O. en U.L.O. wegens de uitgaven bedoeld in art. 101, lid 3, (oud) der Wet. over de jaren 1934, 1935, 1936 en 1937. Verleening medewerking ex art. 72 aan het bestuur der R.K. St. Adelbertusschool voor ver andering inrichting centrale verwarming. Aan- en verkoop grond hoek van Valcken- burchlaan-Noorder Stationsweg en intrekking besluit van 20 Maart 1941 tot aankoop strook grond langs de Van Valckenburchlaan. Verlegging tracé Zandvoorterweg tusschen den Viersprong en de Houtvaart, verplaatsing oude tolhuis enz. De aanneming van dit voorstel beteekent, dat d« scherpe bocht op het smalste deel van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4