Onze aardappelvoorziening Grieksch premier overleden r li Verduistering De komende ordening van den Balkan Japansche landingen op kust van Tsjekiang Oproep van Göring bij Hitiers verjaardag Geen reden voor ongerustheid BRAND OP SPOORWEG EMPLACEMENT Distributie rijwielbanden V Mm De verhouding van Vaticaan tot fascistisch bewind Iersch gezant te Washington over Eire's houding VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwa.rtaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal Z.76y2. ZATERDAG 19 APRIL 1941 AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22962 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Vonken overgeslagen op met stroo beladen wagens Huidige rubberpositie laat geen verruiming toe J' "N DE TERUGTOCHT DER GRIEKEN Luchtalarmdienst te Boedapest opgeheven BOLLENVOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG Natuurlijke oorzaak van zijn dood DE POLITIEKE TOESTAND IN PARAGUAY Putschpoging door de regeering onderdrukt Blokkade op Joego-Slavië toegepast „Serviërs hebben zich van ac tieven arbeid uitgeschakeld" OORLOGSRISICO-PREMIE VOOR DE MIDDELLANDSCHE ZEE Londen verhoogt tarieven DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN STEENKOOLGEBREK IN DE V.S. Distributie waarschijnlijk HALIFAX OVER DEN WERELDTOESTAND De kwestie der convooibescher- ming door Amerik. bodems VANAVOND RADIOREDE VAN DR. GöBBELS MATSOEOKA'S THUISREIS Verklaring uit Vichy over bomaanval op Brest FRANKRIJK TREEDT UIT DEN VOLKENBOND Oud-zouaaf te Venlo overleden Vier Britsche vliegtuigen neergeschoten Amnestie in Bulgarije Vrouw en dochter van Leon Blum gevangen gezet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) De toestand van de aardappelvoorziening ln enkele groote plaatsen, met name te Den Haag en Rotterdam, is niet normaal. Van morgen b.v. zag men de menschen in lange rijen staan voor de aardappelwinkels en ook, maar in mindere mate, bij de melkzaken. Wat kan hiervan toch de reden zijn? Wij vragen ons dat in ernst af, te meer omdat dergelijke file-vorming meestal gepaard gaat met ontevredenheid en tot zeer onaan gename dingen kan leiden. De heer Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, heeft op beide vragen ant woord gegeven, nadat hem met klem en aan drang om een zoo duidelijk mogelijke verkla ring was verzocht. De oorzaak zit, naar spr. zeide, niet in een tekort aan aardappelen. Dezelfde hoeveelheden, die gewoonlijk via de Akkerbouwcentrale aan den groothandel worden geleverd, komen bij de winkeliers terecht. Maar de winkeliers schijnen op zekere oogenblikken niet meer voorraad te hebben. Het was immers bekend, dat de groot handel slechts verkoopkwanta voor één dag afleverde. De schijn is er dus naar, dat som migen bij meer handelaren koopen dan vroeger, waardoor deze niet hun voorziening op den ouden voet kunnen voortzetten. Inderdaad ligt daar een reden van het schijnbaar tekort. Waar om echter die grootere vraag naar aardappelen? Eerstens omdat er zijn, die uit een soort pani sche stemming geneigd zijn te hamsteren, ander zijds omdat in meerdere gezinnen 's avonds nog wel eens iets extra's wordt gegeten, een „prakje" van 's middags. Tegen beide vormen van meerverbruik heeft de heer Louwes zich moeten keeren, om de een voudige reden, dat anders de aardappelvoor- ziening in de war dreigt te loopen. Zij die door een paniekstemming bezield, zich tot daden van hamsteren laten verleiden, zijn de werkelijke schuldigen indien het mis gaat. Het ergste, dat men in deze tijden tegen de Vrijdagavond om zes uur ontstond door on bekende oorzaak brand op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Winschoten. Op het dubbele spoor aan de westzijde van het sta tion stonden wagons, geladen met stroo, die in een minimum van tijd in lichter laaie stonden. De brandweer was spoedig met groot materiaal aanwezig, maar moest zich in hoofdzaak bepa len tot het behouden van de aangrenzende loodsen en het seinhuisje bij den spoorwegover gang. Dank zij de gunstige windrichting bestond er voor het station geen gevaar. Op het terrein waren aanwezig de burgemees ter van Winschoten, Mr. A. J. Romijn, de com missaris van politie, de heer J. Hertens, en een opperwachtmeester der marechaussee, die met zijn manschappen het zeer talrijke publiek op een afstand hield. Nader vernemen wij, dat de brand is ontstaan door vonken uit een rangeerende locomotief, die oversloegen op de met stroo beladen wagens. Een groot gedeelte van de verloren gegane la ding wordt door verzekering gedekt. Na eenige uren hard werken door het spoorwegpersoneel, geholpen door de brandweer, kon de spoorlijn naar Groningen, die door ontzetting der rails was geblokkeerd, weer voor het treinverkeer worden opengesteld. In verband met klachten over ernstige moei lijkheden, die veroorzaakt worden door de hui dige bepalingen voor distributie van rijwiel banden, heeft het Eestuur van het R. k. Werk liedenverbond er de directie van het Centraal Distributiekantoor opmerkzaam op gemaakt, dat de eisch om tenminste op 5 kilometer afstand van de woning werk te verrichten alvorens men voor een vergunning tot het aanschaffen van rijwielbanden in aanmerking kan komen, tot zeer ongewenschte toestanden leidt. Vooral op het platteland komt het veelvuldig voor, dat land- en tuinarbeiders op afstanden van 3 a 4 kilometer van hun werkgever wonen en dan nog dikwijls een kleme kilometer moe ten gaan, om het land te bereiken. Zoodra dat maar even doenlijk is, werken die arbeiders van 's-morgens 5 uur tot 's avonds 6 uur. Zouden zij wegens gemis van fietsbanden dan nog moe ten loopen van hun huis naar het werk en omgekeerd, hetgeen circa twee uren vordert, dan zouden zij werkdagen van ongeveer 15 uren moeten maken! Daar komt nog bij, dat vele boeren en tuin ders hun gronden verspreid hebben liggen en hun arbeiders dan hier en dan weer daar noo- dig hebben, zoodat zij bij voorkeur arbeiders in dienst nemen, die over een fiets kunnen be schikken, waardoor werkloosheid volgt voor de anderen. Het Verbondsbestuur deed een dringend be roep op den Centralen Distributiedienst. om de distributie van rijwielbanden dusdanig te ver ruimen, dat een arbeider, die voor zijn werk niet buiten het gebruik van een fiets kan, in de noodzakelijke vernieuwing van zijn banden zal kunnen voorzien. Tot zijn teleurstelling ontving het Verbonds bestuur van het Centraal Distributiekantoor mededeeling, dat „gezien de huidige rubber positie hier te lande, aan het verzoek niet kan worden voldaan. Wil men in aanmerking kun nen komen voor een bandenbon. dan dient hef werk op een afstand van 5 kilometer of meer van de woning te liggen". Het Centraal Distri butiekantoor voegde daaraan nog de mededee ling toe, dat momenteel „de bandenvoorraad zoodanig gering is, dat velen, die aan de ge- Btelde afstandseischen voldoen, zelfs geen ban denbon kan worden uitgereikt", gemeenschappelijke welvaart kan doen, ligt juist in het zaaien van of toegeven aan paniekstem mingen. Laat men zich rustig houden, zoo ver zekerde ons de heer Louwes, dan gaat alles normaal. Verder is er de tweede categorie: de groep der „meereters" Het is de overheid bekend, dat er meer aardappelen worden gegeten dan vroe ger, toen het totaal verbruik circa 1.3 tot 1.4 millioen ton per jaar bedroeg. Dat is geen be zwaar: ons land produceert bijna het dubbele. Nu zal de overheid niet deze meer-con- sumptie tegenhouden, zij voelt er met na me niets voor een distributie van aardap pelen in te voeren. Integendeel zij zal voor al in de groote steden meer aardappelen afleveren zoolang de voorraad strekt. En mocht die voorraad op zijn, dan zal de heer Louwes zich wenden tot de instantie, die in Duitschland de aardappelvoorziening regelt, opdat zij in Mei de hoeveelheden, welke hij heeft voorgeschoten, terug stuurt, zooals in geval van nood was voorzien. Waarom dan geen distributie? vraagt men zich af. Op deze vraag heeft men ons van bevoegde zijde een antwoord gegeven, dat in zijn vollen omvang dient te worden overwogen. Immers, bij de brooddistributie is reeds gebleken, dat de beter gesitueerden hun volle rantsoen niet noo- dig hadden, terwijl de arbeiders en groote ge zinnen eerder voor een tekort stonden met de hun toegewezen hoeveelheden. Men heeft dit bezwaar ten deele nog opgeheven door extra- rantsoenen toe te kennen, doch de overheid is er van overtuigd, dat deze maatregelen niet alle ongelijkheden wegnemen. Indien zij er nu toe overging een zoo intens gebruikt volksvoedsel als de aardappel te distribueeren, dan zou men van kwaad tot erger komen. Het gemiddeld ge bruik per persoon en per dag is een half kilo gram en ieder wan gemakkelijk nagaan, dat dit voor sommigen te veel, maar voor verreweg de meesten werkelijk te laag is. Wat de melkdistributie betreft, inderdaad heb ben zich den laatsten tijd moeilijkheden in de vlotte voorziening voorgedaan, voornamelijk in de beide Hollanden en in het Westen van de provincie Utrecht. De Nederlandsche overheid is er van overtuigd, dat door de invoering der distributie aan deze moeilijkheden het hoofd kan worden geboden. Zonsondergang 19 April 20.44 Zonsopgang 20 April 6.33 Maanopkomst 3.41 ondergang 13.24 Zonsondergang 20 April 20.46 Zonsopgang 21 April 6.31 Maanopkomst 4.12 ondergang 14.30 ISTANBOEL 19 Apr 1 (D.N.B) De woordvoerder van net Grieksche ministerie voor het Perswezen heeft, naar u't Athene gemeld wordt, medegedeeld dat de Griek sche troepen in Albanië tengevolge van den druk van machtige Duitsche strijdkrachten teruggetrokken zijn op nieuwe steil'ngen. Volgens bericht uit Boedapest heeft de pre sident van politie aldaar den alarmdienst der luchtbescherming in de woonhuizen tot nader order opgeheven. De bepalingen voor de ver- du stering blijven van kracht. De zonneschijn van de tweede helft van de afgeloopen week, heeft de bollen veel goed ge daan en den bloei merkbaar bevorderd, al is de temperaJuur ook betrekkelijk laag gebleven. Voor den Komenden Zondag, zoo meldt de AJi.Wi. kan de trekker door de velden rekenen op uitgestrekte gele narcistapijten en op het eerste kleuren van de vroege hyacinten. In het algemeen toonen de hyaointvelden zich echter nog niet op hun mooist. Tulpen zijn nog nergens te bekennen. Aan staande Zondag zal het zeker de moeite ruim schoots loonen een tocht door de bollenvelden te maken, maar d e bollen-Zondag zal het nog niet zijn. BOEKAREST, 19 April. (D.N.B.) De Griek sche mmister-president is overleden. De Atheensche omroep heeft hierover op 18 April om 23 uur 20 de volgende mededeeling uitgezonden: Minister-president Koritzis is Vrijdagmid dag om 4 uur gestorven. De Koning heeft reeds in den loop van den avond besprekin gen gevoerd met leidende politieke persoon lijkheden over de opvolging van Koritzis. Omtrent den plotseiingen dood van den Griek- schen minister-president Koritzis meldt het agentschap Stefani uit Istanboel, dat, terwijl sommigen gelooven, dat zijn dood te wijten is aan smart over cle Grieksche nederlagen, velen van meening zijn, dat de premier niet op na tuurlijke wijze is gestorven. Vooral de laatste dagen, na de ineenstorting van het Grieksche leger, heeft Koritzis op allen, die de gelegenheid hadden hem te zien, een uiterst terneergeslagen Indruk gemaakt. De bezorgdheid over a" a.s. nederlaag en de vreeselijke verantwoordelijkheid, die op hem drukte, omdat hij niet in staat was geweest het land te redden, zouden hem zoo zwaar hebben aangepakt, dat zijn familie leden uit vrees, dat hij de hand aan zich zelf sou slaan, hem geen oogenblik meer alleen lieten. Naar D. N. B. verder uit Boekarest be richt, wordt te Athene officieel medege deeld, dat Zaterdagmiddag om een uur oe uitvaart van den overleden premier Alexan der Koritzis vanuit de Metropoiitar e Kers zal plaats vinden. Jeugdvereenigingen zui len een eerewacht vormen Nu de teelt van aardappelen zulk, een groote uitbreiding ondergaat, had de demonstratie van het aardappelen-poten te Breukelerwaard deze week veel belang stelling. De aardappelpoot-machine wordt gevuld. Duidelijk onderscheidt men de buizen, waardoor het pootgoed in den akker wordt geworpen (Foto Pax-Holland) BUENOS AIRES, 19 April (D. N. B.) De schaarsche officieele berichten uit Asuncion Paraguay) omtrent den binnenlandschen poli- tieken toestand, leveren geen duidelijk beeld op. Omtrent het gemelde aftreden van het Paraguaysche kabinet wordt bekend, dat de president der republiek het verzoek om ontslag nog niet heeft aangenomen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin slechts wordt medegedeeld, dat de regee ring „gesteund door leger en openbare mee ning" een putschpoging heeft onderdrukt. In het land heerscht volkomen rust. Ofschoon omtrent den oorsprong van den op stand niets wordt gezegd, verluidt, dat hij is ondernomen door aanhangers van den vroege- ren president Franco, die thans in verbanning te Montevideo vertoeft. Voorts wordt gemeld, dat de president der republiek tien hoogge plaatste militaire chefs, vermoedelijk ook partij gangers van Franco, afgezet heeft. Verder wordt uit Asuncion gemeld, dat de president der republiek Paraguay, Morinigo een manifest aan het volk heeft uitgegeven waarin hij rapport uitbrengt over de laatste gebeurte nissen. Daarin wordt aangeduid, dat demago gische elementen getracht hebben het optre den der regeering te bemoeilijken en het leger en de marine op te ruien. Tezamen met eenige militairen hebben deze elementen getracht de openbare orde te verstoren. De president der ïèpubliek is echter vastbesloten met de groot ste energie tegen deze kuiperijen op te treden. Om den vrede en de orde in stand te houden en de nationalistische vernieuwingsbeweging ver- der uitte voeren zal de regeering, zoo wordt m het manifest gezegd, in haar streven zoowel door leger en marine als door de verantwoorde lijke openbare meening gesteund worden. Naar voorts verluidt, heeft de president het aanbod tot aftreden van de ministers niet aangenomen, maar hun opnieuw zijn vertrouwen geschon ken. Voorts heeft Morinigo terstond met de militaire leiders besprekingen aangeknoopt, waarbij zij hem toezegden den tot dusver ge volgenden koers der regering te zullen steunen. ROME, 19 April (D.N.B.) Onmiddellijk na het staken der vijandelijkheden in Servië heeft Londen, naar Stefani uit Lissabon meldt, de blokkade uitgebreid tot Joego-Slavië. BERLIJN, 19 April. (V.P.B.) Nu de Duitsche overwinning van Joego-Slavië een feit geworden is, wordt de kwestie der politieke nieuwe orde ning van den Balkan wederom actueel. Bevoegde Duitsche kringen hebben reeds te kennen ge geven, dat in de naaste toekomst alle belang hebbenden zullen deelnemen aan een conferen tie, waarin de talrijke volkenkundige en geogra fische vraagstukken van den Balkan besproken zullen worden. In de Wilhelmstrasse liet men inmiddels reeds doorschemeren, dat de Serviërs zich hebben uitgeschakeld van eiken actieven arbeid. Alle overige belanghebbenden zullen echter hun rechtmatig aandeel krijgen. Men vergist zich niet, wanneer men aanneemt, dat gestreefd wordt naar een volledige op lossing van alle problemen, die zich op den Balkan voordoen. De vorming van een nieuwe Kroatische regeering, het aanstellen van commissarissen in het Murgebied, mili taire operaties van de Italianen geven reeds eenigszins de richting aan, waarin men de oplossing zoekt. Voorts heeft men eenig houvast aan het Ween- sche scheidsgerecht, waarvan de volgende grondbeginselen waarschijnlijk van kracht zul len zijn voor de nieuwe Balkan-situatie. Voor eerst het volkenkundige beginsel: hereenigmg van afgescheiden gebiedsdeelen met dezelfde be volkingsgroepen. Vervolgens het aardrijkskundig- politiek beginsel: natuurlijke begrenzingen zullen onderlinge wrijvingen uitschakelen. Voorts het economische beginsel: er zal voor worden ge zorgd, dat de oplossing van de kwesties in over eenstemming is met de ordening van de Euro- peesche economie, terwijl de belangen van de diverse eigen volkshuishoudingen geëerbiedigd worden. Tenslotte het strategische beginsel: er mag nimmer een basis gelegd worden welke zich eigent voor inmenging van vreemde mogend heden. Wanneer de Balkankwestie overeenkom stig deze beginselen is opgelost, zal de heksen ketel van Europa voor goed gesloten zijn. NEW YORK, 18 April (D.N.B.) Nadat, zoo- als bekend, de verzekeringsondernemingen der V. S. de oorlogsrisico-premie voor zeeverzeke ringen van de vaarten van en naar Griekenland, Egypte, Syrië en Palestina belangrijk hadden verhoogd, meldt Reuter thans uit Londen, dat het Instituut van Londensche Verzekeringsbe drijven de tarieven voor de vaart door de Mid- dellandsche Zee „als gevolg van de gedurende de laatste dagen ingetreden veranderingen in de Middellansche Zee-situatie aanzienlijk heeft verhoogd". De verhoogingen betreffen de vaart tusschen Amerika, het Verre Oosten, Austral-Azië, Br.- Indië, Zuid- en Oost-Afrika eenerzijds en Alexandrië, Port Saïd, Suez, Roode Zee-havens en Haifa anderzijds. Zoo zijn de tarieven voor de vaart tusschen Alexandrië of Port Saïd en Port Soedan van 3 tot 5% en tusschen Haïfa en Port Soedan zelfs van 3 tot 7,5% verhoogd. NEW YORK, 19 April. (D.N.B.) De staal fabrieken in Youngstown (Ohio) hebben zich door gebrek aan steenkool, dat veroorzaak^ is door de grootste staking in de bruinkoolmij- nen, gedwongen gezien haar productie sterk te bekrimpen. Ook andere fabrieken melden, dat zij vreezen door gebrek aan steenkool spoedig het bedrijf te zullen moeten stilleggen. Twee groote spoorwegmaatschappijen. welker lijnen behooren tot de belangrijkste m New Eng land, hebben medegedeeld, dat de toestand van hun a eenkoolvoorraden buitengewoon cri- tiek is geworden. In kringen der Amerikaan- sche steenkoolproducenten spreekt men de meening uit, dat de regeering waarschijnlijk de voorraden zal rantsoeneeren, om op die wijze ten minste de nroductie van vitale en voor militaire zaken belangrijke bedrijven te verze keren. WASHINGTON, 19 April (D.N.B.) De Britsche ambassadeur, lord Halifax, heeft gisteren een conferentie gehad met staats secretaris Huil, tijdens welke de militaire situatie in Noord-Afrika werd besproken. Na het onderhoud gaf de Britsche ambas sadeur tegenover vertegenwoordigers van de pers uitdrukking aan de opvatting, dat Noord-Afrika belangrijker is dan de gevech ten op den Balkan. Hij noemde den toestand op den Balkan critiek, doch gaf ten aanzien van Noord-Afrika uitdrukking aan de hoop, dat het den Engelschen zou gelukken het opdringen der spilmogendheden tot staan te brengen. Op de vraag of de Vereenigde Sta ten den Engelschen in Noord-Afrika terstond eenigerlei hulp konden doen toekomen, ant woordde Lord Halifax ontwijkend. Hij zeide, dat de Vereenigde Staten reeds veel hulp hebben verleend door de Roode Zee vooi Amerikaansche schepen bevaarbaar te ver klaren. De ambassadeur zeide tenslotte, dat ondanks de successen van de spil op den Balkan en in Noord-Afrika de Atlantische Oceaan het voornaamste oorlogstooneeJ blijft. Zooals reeds eerder werd gemeld heeft de republikeinsche senator Tobey Vrijdag in den Senaat verklaard inlichtingen ontvangen te hebben, dat de Amerikaansche vloot reeds thans convooibescherming voor verschepingen van oorlogsmateriaal verleent. De leider dei demo cratische fractie, Barkley, antwoordde hierop, dat hij met den minister van Marine, Knox, en met den chef van den admiralen staf, Stark, gesproken heeft Beiden hadden hem nadrukke lijk verzekerd dat de Amerikaansche marine geen convooibescherming verleend heeft, en niet verleent. Geen enkel schip, noch Amerikaansch noch buitenlandsch. dat oorlogsmateriaal ver voert, heeft convooibescherming gekregen of krijgt' deze. Geen enkele bevoegde instantie der Vereenigde Staten heeft het bevel gegeven tot het convooieeren van dergelijke schepen in eenig deel der wereld. ROME. 19 April (D.N.B.) De Senaats commissies voor Financiën. Binnenlandsche Zaken en Justitie hebben Vrijdag de begrooting van het Ministerie voor Binnenlandsche Zaken voor 19411942 goedgekeurd. In een verklaring over de verschillende binnenla.ndsch politieke problemen zeide de onderstaatssecretaris Buffarini-Guidi o.m.. dat de buitengewone omstandigheden de waarde en doelmatigheid van de Lateraan- sche verdragen bevestigd hebben. Het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken gaat voort met zijn politiek van overeenstemming met den H. Stoel door "t concordaat naar de letter en vooral naar den geest na te komen, in de overtuiging, dat het concor daat diep is doorgedrongen in het Katho lieke en fascistische geweten van het Ita- Iiaansche volk. Het regime zal zijn onvoorwaardelijk intran sigente houding handhaven tegenover alle be- toogingen, die trachten onder het mom van de geloofsleer en de religie beginselen naar voren te brengen, die van politieken aard zijn en in te genspraak staan tot de door de fascistische re geering gewilde en verwezenlijkte beginselen De bescherming der openbare stemming zal op dit bijzondere oogenblik door de staatsmacht met alle middelen energiek gehandhaafd wor den. Tenslotte zeide de onderstaatssecretaris, dat het fascistische volk gelooft aan een betere toekomst en aaneengesloten achter den Duce staat, die weet. dat hij op dit volk. welks zonen thans aan alle fronten strijden, voor de groot heid en de macht van het imperiale Italië kan rekenen. SJANGHAI, 19 April (Domei). Terwijl de nieuwe Japansche operaties snelle vorderingen maken in de provincie Tsjekiang ten zuiden van de rivier Tsjientang, waarbij Sjauhing, halver wege tusschen Hankau en Ningpo, en andere sleutelposities zijn bezet, hebben Japansche militaire en vlootdetachementen hedenmorgen in de vroegte in nauwe samenwerking een ver rassende landing gemaakt nabij Tsjenhai, de buitenhaven van Ningpo, Sjimen, Haimen en Wentsjau aan de kust van de provincie Tsje kiang. Het desbetreffende communiqué deelt mede, dat de operaties vlot verloopen met mede werking van het luchtwapen. Deze nieuwe campagne heeft ten doel den leverantieweg van Tsjoengking geheel te vernietigen. Tot dusver werden over dezen weg n.l. oorlogsmaterialen binnengesmokkeld of stapelgoederen uitgevoerd uit het niet-bezette gebied. BERLIJN, 19 April. (D.N.B.) Rijksmaar schalk Göring heeft ter geit-genheid van den verjaardag van den Führer een oproep gericht tot het Duitsche volk, wasrin o. m. gezegd wordt: „Met waardigen ernst en hooggestemd hart viert het Duitsche volk in vast vertrouwen op de overwinning den 52sten verjaardag van den Führer. Ver weg van de grenzen vün het on aangetaste groot-Duitsche Rik heeft de Duit sche weermacht diep in vijandelijk geb.ea zijn zegevaan geplant, bereid toi afweer en storm loop. Zoo ver de Duitsche taal klinkt, kloppen in Europa, in Noord en Zuio m Oost en West en tot over de zeeën de harten aXer Duirschers vcor den verdediger van ae Duitsche eer en vrijheid en den garant van cie Duitsche toe komst ir, onveranderlijke trouw en onverganke lijke dankbaarheid. Machteloos en vervuld van afgunst ziet de versiagen tegenstander op den tweeden oorJogsverjaardag van Adolf Hnler de ongebroken kracht en den aaneengesloten wil van de Duitsche natie. Wij echter zien terug op een onafgebroken reeks schitterende overwin ningen, zooals in één enkel levensjaar slecnts tot stand kon worden gebracht door een man, die niet slechts staatsman en veldheer, maar tevens ook leider en volksman is Wat wy hem en daarmede het vaderland aan trouw en ge loof, aan moed en offervaardigheid met warm hart bereid zijn te geven, zal vóór de komende generaties steeds een voorbeeld vormen BERLIJN, 19 April (A.N.P.). Rijksminister dr. Göbbels zal hedenavond van 18.50 tot 19.30 uur een redevoering houden, ter gelegenheid van het feit, dat de Führer morgen zyn 52sten verjaardag viert. De redevoering van Göbbels zal, behalve over de Duitsche zenders, ook worden uitgezonden door Hilversum I. NEW YORK, 19 April (D. N. B.). Ierland wil neutraal blijven en zich buiten den oorlog houden, zoo heeft de Iersche gezant te Washing ton, Brennan in een interview met een ver tegenwoordiger van de New York Sun ver klaard. De kwestie van vlootbases voor de En gelschen, aldus Brennan. is :n de besprekingen alhier niet te berde gebracht. Een deelneming van Ierland aan den kant der democratieën zou Engeland noch Ierland van dienst zijn, maar voor beide rampspoedig worden. TOKIO, 19 April (Domei). De Japansche mi nister van Buitenlandsche' Zaken, Matsoeoka, zal op zijn terugreis hierheen twee dagen, van 20 tot 22 April, te Dairen blijven om zijn ver slag over het bezoek aan de Europeesche hoofd steden uit te werken. VICHY, 19 April (D.N.B.) Omtrent den Engelschen luchtaanval op de Fransche oorlogs haven Brest in den nacht van Maandag op Dinsdag wordt hier officieel het volgende be kend gemaakt: De bomaanval op Brest in den nacht van Maandag op Dinsdag was het verschrikkelijkste bombardement, dat de stad tot dusver heeft be leefd. De Engelsche vliegers hebben reeksgewijs bommen neergeworpen. Een aantal daarvan is op het burgerziekenhuis gevallen, dat bijna ge heel verwoest werd. Tot heden heeft men 76 dooden en 50 gewonden geteld, onder wie vrou wen, grijsaards en kinderen. Onder de puinen moeten zich nog andere slachtoffers bevinden. Er werden 230 geredden, allen zieken, weezen en ouden van dagen, in verschillende ziekenhuizen van het departement ondergebracht. Naar het schynt is geen enkel militair doel getroffen. Het bombardement was uitsluitend op de burgerbe volking gericht. VICHY, 19 April (D.N.B.) Admiraal Dar- lan heeft in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandsche Zaken den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de Fran sche regeering gebruik heeft gemaakt van de haar in artikel I par. 3 van het Volkenbonds handvest geboden mogeiykheid en besloten heeft uit den Volkenbond te treden. De Fran sche regeering behoudt zich voor later een ver klaring af te leggen over haar deelneming aan het Internationale Arbeidsbureau en de met den Volkenbond verbonden technische instel lingen. Zooals men weet bepaalt art. 1 van het Vol kenbondshandvest in par. 3, dat ieder lid van den Volkenbond na een opzegtermijn van twee jaar uit den Volkenbond kan treden. In den ouderdom van 92 jaren is te Venlo overleden de heer H. J. H. Janssen oud-zouaai begiftigd met het Mentanakmis „Bene Merenti" en het Pauselyk Wapen van Pius IX. BERLIJN, 19 April (D.N.B.) Drie Engelsche Bristol-Blenheim-vliegtuigen zijn Vrijdag tus schen 21 uur 30 en 22 uur aan ae Noorsche kust neergeschoten door Duitsche jachttoestel- len. toen vier Bristol-Blenheims omstreeks 21 uur 30 trachtten naar de Noorsche kust te vlie gen. De Duitsche jagers leden geen verliezen Bovendien werd een Spitfire op 18 April des avonds tijdens patrouiJlevluchten van Duitsche jagers boven het Kanaal na een Kort luchtge vecht neergeschoten. Het Engelsche vliegtuig stortte in zee. SOFIA, 19 April. (D. N. B.) Ter gelegenheid van de orthodoxe feestdagen heefl Koning Bo ris aan 405 gevangenen amneste verleeno. Van 318 personen werd de strai vohedig kwijtge scholden, van 87 gedeelteiyk. PARIJS, 19 April (D.N.BBij een poging om over de grens naar Spanje te vluchten zijn de vrouw en dochter van den vroegeren Fran- schen premier en socialistischen afgevaardigde Léon Blum, door de Spaansche autoriteiten aangehouden en weer uitgeleverd aan de Fran sche politie. Mevr en mej. Blum zijn in de Fransche gevangenis van Perpignan opgeslo ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1