DE BEELDHOUWER DORPEN IN DE STAD KOOT HALF OM AAN DE BURGERIJ „FRANKEN" Haarlem, 19 April Kunstenaar Vakman SLOTBAL e Uw RADIO defect?1 Botsing tusschen tram en vrachtauto 0° J. P. VAN VELSEN ,<ADI0-MC0RS N.V. ZATERDAG 19 APRIL 1941 STADSNIEUWS Frans Balendong over de ontwikkeling der moderne religieuze kunst DE SCHADE AAN DE KATHOLIEKE CULTUUR WORDT HERSTELD BEETHOVEN-CYCLUS Dirigent: Marinus Adam; solist: Louis Zimmërmann, viool ONTHEFFING WINKEL- SLUITING MAKEIAARSKANT. v. ONR. GOEDEREN KLEVERLAAN 174, HAARLEM, TEL. 12840 DE OMZETBELASTING Controle over 22.000 ondernemin gen in het rayon Haarlem HARRY BERGMAN Geslaagd DROEVE PLECHTIGHEID HAARLEM IIJLWEC 57 - TEL. 11036 BECHSTEIN - PLEYEL IBACH - FöRSTER PIANO'S - VLEUGELS cF F^F O A a <f9' MENU VAN DE CENTRALE KEUKEN Gevonden voorwerpen R. K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Genesius" Hitier viert zijn verjaardag in het hoofdkwartier FLINKE ETERS If van Ontwerp voor een tunnel van Kopenhagen naar Malmoe Oproep van Hitier voor het Duitsche Röq,de Kruis Koude en overstroomingen in Turkije Antonescoe kondigt amnestie af Opbrengst collecte in Groningen Slot defectTel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 18 CT. PER 800 GRAM (vooral dun snijden) AGENDA Bioscopen 20 April Bioscopen Apotheekdiensten Bel op 14609 Krnisstr. 38 VAIM OI US BEKEND Ongeval op Huizerstraatweg te Naarden Brutale rijwieldief De kunstenaar Frans Balendong is een vurig strijder voor de moderne religieuze kunst in Haarlem. Hiervan getuigt weer eens zijn interessante expositie, welke hij deze week in het gebouw „St. Baal" organi seert en die zeker de belangstelling van een ieder verdient. In zijn atelier „De Eikel", waar iedere bezoeker het verschil kan „proeven" tus- schen de vroegere massaproducten en de moderne beelden, hadden wij hedenmorgen een onderhoud met den beeldhouwer over de ontwikkeling van de moderne religieuze kunst. Allereerst merkte de heer Balendong op, dat er een opleving is van het liturgische leven, niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk bij onze katholieken. Wie jonge huisgezinnen bezoekt, ziet hoe onze voorwerpen van devotie met smaak zijn uitgezocht en een goede plaats in de woning hebben gekregen. Ook viel 't dit jaar op, dat de diensten van de Goedé Week beter bezocht werden dan voorheen in de Katnedrale Kerk. Er is een merkbare belangstelling voor de liturgie. Een werkelijk diepe beleving van ons geloof is niet langer meer een voorrecht van enkelen, maar bestemd en bereikbaar voor ons allen. De Kerk helpt ons door haar ceremoniën en eerediensten. terwijl net gezin ons moet hel pen door een katholieken geest en ^et gemeen schappelijk gebed. Wij menschen denken dikwijls echter te veel aan de dagelijksche dingen van het leven en In de beelden vinden wij juist de hulp om bij het gebed minder afgeleid te worden. Indien wij tot den Verlosser bidden, richten wij onze blikken bijvoorbeeld naar het kruis beeld en dit helpt ons bij het gebed. Wij zien dan hoeveel Christus voor ons heeft geleden. Zoo'n kruisbeeld brengt ons op de goede ge dachte. Het kan echter ook anders zijn. De religieuze handel brengt helaas heel veel andere kruisbeelden, die het predicaat „goede" niet kunnen verdragen. Nietszeggende beeltenissen dus, zonder uitdrukking Dat zijn industriepro ducten zonder meer, gemaakt aan den loopen den band. Bij een bezoek aan een fabriek van dergelijke beelden Informeerde ik eens naar het aantal afgietsels, dat al van een bepaald kruisbeeld was gemaakt. Het waren er meer dan honderd duizend! Dat er van een model meerdere afgietsels gemaakt worden, is noodzakelijk om aan een prijs te komen, welke betaaibaar is Het is echter funest om zoo maar zonder de minste moeite om iets beters te presteeren of te zoeken naar betere uitdrukkingen, door te drukken, net zoo lang tot elke nuance van het model verdwenen is en tot een stopverffiguur getransformeerd is. De goe gemeente is helaas zoo gewend aan den gang van zaken, dat zoo'n product nog gekocht wordt ook. Want de tijd van het minderwaardige massaproduct, een aanflui ting van onze rijke katholieke cultuur, ligt nog niet geheel achter ons. De kunstenaar is de bevoorrechte persoon, die bij de meditatie van Christus' lijden dit lijden voor den geest ziet en beleeft. Hij heeft daarbij de gave om datgene wat zijn geest be leeft weer te geven in woord, klank of beeld. Als hij nu een van deze meditatie-beelden boetseert in klei, welke dan later weer In plastiek of dergelijk materiaal wordt gerepro duceerd, dan kan deze beleving van den kun stenaar öns een zeer groote hulp zijn bij ons gebed Dan is er leiding En als deze repro ductie met zorg en liefde is uitgevoerd, worden wij niet voortdurend gestoord door de onvol komenheden in het beeld en het fabriekmatige van de uitvoering. Dan verdwijnt het idee te genover een winstproduct zonder meer en wor den wi) dankbaar gestemd tot den Gekruisigde en komen dan door het goede beeld in de stem ming om te bidden. „Zijn dan de werken der kunstenaars van eenige tientallen jaren terug zooveel minder van gehalte dan die der tegenwoordige artis- ten?" In groote trekken is dit Inderdaad het ge val. Dit is ook verklaarbaar. Op het einde der vorige eeuw zijn zeer veel kerken gebouwd. De ze kerken hadden beelden noodig, niet enkele, maar zeer vele. Er moesten dus beeldhouwers zijn, en dat, terwijl eenige eeuwen lang de religieuze kunstenaars in ons land geen kans hadden gehad. U begrijpt, dat hier een zeer moeilijk probleem naar voren kwam. dat door een architect zoo werd opgelost, oat hij zeli een atelier voor kerkelijke kunst oprichtte vak- nienschen liet komen, een idee aangaf en dit door de vakmenschen liet uitwerken Nu is er een zeer duidelijk onderscheid te maken tusschen vakman-beeldhouwers en kun stenaar-beeldhouwers. 0 Iemand, die handig is en gevoelig in de vin gers, kan na vlijtige oefening een zeer behoor lijk beeldhouwer worden. Hij kan dat worden, zonder de gave van scheppen te hebben. Hij kan alleen een zeer duidelijk tot In de finesses omschreven opgave uitwerken. Daar ontbreekt echter de meditatie, het innerlijk medevoelen aan. Proportioneel is het produet van zijn han den volkomen in orde, aesthetlsch voldoet het product aan hooge eischen, geestelijk loopt het product echter mank. De ontwerper is een ander dan de maker. De maker verdiept zich wel op de aesthe- tische oplossing van de opgave, heeft echter niet den geest en de liefde tot het onder werp om zich ook op de geestelijke waarde ervan te bezinnen en komt dan wel tot mooie mannen en vrouwen, prachtige plooien-vallen, sierlijke handgebaren, alles echter nietszeggend, leeg. Het hart ont breekt. Er waren destijds geen andere man nen te vinden en dus moest met dit werk genoegen worden genomen. By gebrek aan materiaal voor vergeiyking en ook by ge brek aan kunstzin, waren de opdrachtgevers wellicht zeer ingenomen met de afgeleverde werkstukken. Deze vakmenschen nu waren ook de makers Een modern crucifix, ontworpen door Frans Balendong (foto Tesselaar) van het model van de beelden voor den verkoop aan het publiek. Deze modellen werden dan verkocht aan de fabrieken, geleid door zaken- menschen. Hier werd het beeld berekend en bekeken op den zakelijker, kant, de draagkracht van het geachte publiek werd geschat. Er werd gespeculeerd op den smaak, welke onontwikkeld was. Rose, zachtblauw er. zachtrood werden de kleuren. Zccdpende werd de toch al niet groote waarde van deze beelden nog eens verkleind door den geldman, die niet met geestelijk nut, maar met geld rekende. De eerste afgietsels van deze modellen geven echter in elk geval nog de juiste afbeelding te zien. Na eenige duizendtallen beginnen echter de vormen te verflauwen, de scherpe deelen worden afgerond, mond en oogen verdwenen geleidelijk geheel. Echter geen nood. Voor de oogen kan ook volstaan worden met deze erop te schilderen, de mond dito. Op afstand is hec resultaat evengoed, want de menschen stellen immers geen eischen!! Zoo was het, ja. Gaan deweg zijn de toestanden echter verbeterd. Uit de vakmenschen hebben zich werkelijke kun stenaars ontwikkeld. Menschen die niet met flodderdas en grooten hoed loopen, maar meer in hun mars hebben. Hier wil ik niets kwaad» vertellen van de vakmenschen van vroeger. Dit zijn menschen van hun tyd en zij hebben tech nisch het fundament gelegd waarop thans wordt voortgebouwd. De hedendaagsche men schen echter, die de opdrachten krijgen tot het maken van een model, hebben daarbij, ook opgeleid door een betere beleving van de litur gie in het algemeen, een grooter gezichtsveld en maken beelden met een inneriyke spanning, niet alleen met liefde voor het aesthetische, maar ook met liefde voor de geesteiyke waarde. De eischen van een groot deel van het publiek zijn veel grooter geworden en deze menschen zijn in staat aan deze eischen te voldoen. De werkplaatsen, weike deze modellen krygen om te reproduceeren, knoeien daarby niet maar raak, want ook by de religieuze handelaars is zich een groote verandering aan het voltrekken. Vroeger was deze handel zonder meer een voldoen aan de vraag, en dit is op het oogenblik in vele winkels nog zoo. De goede echter werken zich er boven uit door hun collectie op hoog peil te brengen en voor lichting te geven waar dit gewenseht is. Wij moeten trachten de schade, welke in vroeger tyden is toegebracht aan onze katho lieke cultuur inhalen. Als u dan ziet wat er reeds op dit gebied gepresteerd is, moet u toe geven, dat er hard gewerkt wordt. Er is een tijd geweest, dat iemand met goe den smaak gedwongen was een smakeloos beeld te koopen, omdat het goede niet tegen betaal baren prys in den handel was. Dat is nu geluk kig anders geworden. De collectie beeiden wordt zelfs zeer uitgebreid, veel meer dan vroeger toen men huis aan huis hetzelfde geesteslooze product kon aantreffen." Uit de woorden van dezen kunstenaar, die reeds veel uit de praktijk heeft geleerd, moge blijken, dat wij thans gelukkig in een goede richting gaan, al zijn nog niet alle katholieken hiervan overtuigd. Goede beelden, waaraan niet de geest van het massaproduct kleeft, schenken ons veel voordeel by de beleving van de liturgie en voor ons zieleleven. bankier of zijn zielzorger; men groet er zijn apoteker, zijn oud-onderwijzer, zijn huishee; of piano-leerares. In de pauze vecht de fa- orieksdirecteur die 300 man werk geeft, naas den aankomenden ambtenaar die zijn cul tuurbesef wil verhoogen om een kopje koffie, een extra-klontje of een ijsgekoeld fleschje bier. Als de voorstelling is afgeloopen tracht de notaris zijn bankier te kraken by de vestiaire, hoewel zyn opmarsch stuit op thans zoo schaar- sche sigaren. Maar bij den uitgang groet men elkaar weer met zoo iets als „aardig stuk, niet' of „we hebben weer eens gelacnen, dokter." Wat de dorpelingen elkaar in de catacombe van den schouwburg vertellen, moet geheim blijven. .Maar uit de opmerking „kom je nou nog 'ns gauw an", die by het splitsen in stal les, loge oftemphitheater gemaakt wordt, mag een buitenstaander de conclusie trekken, da^ alles in het dorp vrede en eendracht is. We tellen gelukkig méér van die dorpjes in onze stad. Ga eens een keer naar een uitvoe ring van een dilettanten-tooneelvereeniging. Zeshonderd menschen, die één avond familie leden zijn, eens een echt knus uitje hebben, tusschen de bedrijven over de kinderen verha len opdisschen, of over op komst zijnde ver lovingen, mitsgaders over distributie-moeilijk heden. Het is geen schande, dat we eens een lid met een ander lid een boterbon voor tex tielpunten zagen ruilen! Ook by concerten vormt zich een dorp in de stad, al is er lang niet die verbondenheid als in den schouwburg. Het klinkt misschien eenigszins ontwijdend, maar het grootste dorp der stad duikt op, wan neer de Bach-Vereeniging haar concert-avon den geeft. Daar spreekt het kleedingvraagstuk, ondanks de distributie, vooral een bijzonder woordje mee. Maar trots de aanwezigheid van vele zilvervossen, veulens of ruischende slepen, wijken de gesprekken in de pauze niet veel af van die der pauzeerende begunstigers van het Gemengd Koor „Kun je nog zingen, zing dan mee." De dorpen in de stad zyn hermetisch afge sloten. Wie er niét in thuis hoort, komt er niet in. Geen schildwacht houdt hem tegen, geen controleur van identiteitsbewijzen valt hem lastig, tóch voelt hij zich zielig-alleen, dood-ongelukkig. Want geen mensch zegt wat tegen hem en hij voelt tot in het diepste van zyn hart, dat hij van een anderen stam is. Haarlemmers zijn eigenaardige menschen. Ze hebben wel wat voor elkaar over en ze willen graag in elkanders gezelschap vertoeven, als ze door lange ervaring weten wie ze voor heb ben. Het standsverschil spreekt nog een dapper woordje mee. Toch vormen al die dorpen en dorpjes een groote stad als de nood aan de stadspoorten komt kloppen. Dat hebben we in de oorlogsdagen en na de bombardementen ge zien. 't Zal goed zijn, daar nu en dan nog eens aan te denken. De Beethoven-avonden, die onder groote be langstelling zyn ingezet gaan Dinsdag verder met éen concert onder leiding van Marinus Adam; de oud-eerste Concertmeester van het Concertgebouw-orkest, Louis Zimmërmann, komt het „Concert der Concerten" voordragen. Het orkest speelt de derde Symphonie, de „Eroïca'welke symphonie Beethoven eerst aan Napoleon had willen opdragen. Met de tweede Leonore-Ouverture vangt de avond aan. Het concert begint om 8 uur. i De regeeringscommissaris voor Haarlem heeft met het oog op den stand der bloembollenvel- den op de Zondagen 20 en 27 April en 4 Mei 1941, op welke dagen alhier een talryk bezoek van elders te verwachten is, algemeene onthef fing verleend van alle verbodsbepalingen van de Winkelsluitingswet tot des namiddags 8 uur. dellastraat 46; tasch m. i., v. d. Ham KI. Hout maat 91 rd.; tchooitasch m. i., Vliek, Klever- arkweg 238; vacht Gozen. Brouwerstraat 21. Naar aanleiding van een bespreking, welke heeft plaats gehad in de laatstgehouden ver gadering der Kamer an Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, betreffende ae controle Besluit Omzetbelasting 1940 is met den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem een correspondentie gevoerd waaruit blijkt, dat onder deze inspectie ca. 22000 onder nemingen moeten worden gecontroleerd, zoo dat het zeer bezwaarlijk is om met iederen on dernemer in overleg te treden omtrent datum en uur, waarop deze controle hem het best past. In het algemeen worden de ondernemers een dag of vijf tevoren gewaarschuwd wanneer zij zullen worden bezocht. Sommige van hen worden echter zonder voorafgaande waarschuwing be zocht. Mochten zij dan niet thuis zijn, dan wordt een nadere datum afgesproken. In verband hiermede wijzen wij er betrok kenen op. dat het van groot belang' is, dat hun boekhouding regelmatig wordt bijgehouden en daaraan niet eerst wordt gedacht, wanneer een ambtenaar komt of zijn bezoek in uitzicht stelt. Is n.l. de boekhouding in orde, dan is de con trole veel eenvoudiger en neemt uiteraard min der tijd in bes'ag. De betrokken inspecteur heeft de Kamer medegedeeld, dat zijnerzyds al het mogelijke wordt en zal worden gedaan om den ondernemer zoo weinig mogelijk last van bovengenoemde controle te doen ondervinden. RESERVEERT ZONDAG 27 APRIL voor ons Nadere mededeelingen per circulaire Iedere Zondagavond voor ingeschreven leden Soirée in zaal 3 van „Lido" Houtplein DANSSCHOOL VOOR R.K. Voor kantoorstenograaf (130) te Haarlem is geslaagd de heer J. J. Boeting te Hoofddorp. Leerares mèj. M. Wubbe te Haarlem. Hedenmorgen vond op het R- K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem-Noord, onder groote deel neming, de begrafenis plaats van mevr. v. Oor schot en haar 15-jarigen zoon Cor, die op Twee den Paaschdag op zoo tragische wijze om het leven kwamen. Om negen uur werd in de St. Jan aan de Amsterdamstraat de gezongen H. Mis van Re quiem opgedragen door kapelaan A. S. v. Rijn. Het was een mooie gedachte van de broeders der St. Henricusschool te Heemstede, om voor hun leerling Cor: die in de hoogste klasse van de Mulo zat. door de leerlingen, afgewisseld door de schola cantorum van de St. Bavo te Heem stede, de liturgische gezangen van de Requiem mis te laten zingen. De belangstel'ing, zoowel in de kerk als op het kerkhof, was zeer groot. Om kwart vóór elf vond de begrafenis plaats. Bij deze pVsch- tigheid was o.a. aanwezig de regeeringscommis saris van Haarlem, de heer S. Plekker, de com missaris van politie, de heer E. H. Tenckinck. 'n deputatie van hooger en lager spoorwegperso neel, het bestuur van de St. Henricusschool en vele anderen. In de kapel werd de absoute verricht door kapelaan A. S. van Rijn. Van de vele kransen, die de groeve omring den, noemen wij die van het Haarlemsche ge meentebestuur, het bestuur van de St. Henri cusschool, van het personeel der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem en van de leerlingen. Zoo nu en dan vinden er in onzen Stads schouwburg tooneel-evenementen plaats. Dan komt een gezelschap-van-naam met koor en ballet en bijzondere mise en scène, een opvoe ring geven van een klassiek stuk van een be roemd auteur en een beroemd componist. Een anderen keer is het een brillant-gemonteerde operette, dan weer een populair blijspel, dat tegen hooge entree-pryzen, terwille van een liefdadig doel, te. zien is. Er zijn ook cultureele vereenigingen. die voor hun leden het beste van het beste laten opvoeren. De schouwburg is op zoo'n avond eigeniyk een dorp in de stad. Men verwijlt er in de beste stemming met zijn dokter, zyn notaris, zyn Franco levering Gemakkelijke voorwaarden ,0 Vakk. reparatie van alle merken stofzuigers Het menue van de Centrale Keuken voor de week van 2129 April luidt als volgt: Maandag 21 April; stamppot witte kool. Dinsdag 22 April: hutspot. Woensdag 23 April: stamppot spinazie (ge hakt). Donderdag 24 April: stamppot snijboonen. Vrijdag 25 April: erwtensoep. Zaterdag 26 April: stamppot raapstelen. Maandag 28 April: stamppot andijvie. Dinsdag 29 April: stamppot zuurkool. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smede.straat, uitsluitend tusschen II en 13 uur. Beurs m. 1., Rozendaal, Zomerluststraat 147; housen, Klouwens, Rustenburgerlaan 15; twee messen, v. d. Meer, Schoollaan.95, Bennebroek; portefeuille met bescheiden t. n. van Versteege, Ravensberg, Accaciastraat 70; padvindersriem, Kemps, Dennenstraat 8; rijwielplaatje, Boeree, Veenbergplein 29; rijwielplaatje, v. d. Vliet, Ein- denhoutstraat 23; kinderschoen, v. Veen, Pla- Zondag 27 April geeft de R.K. Gem. Tooneel vereeniging „St. Genesius" haar slotuitvoering in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. Opgevoerd zal worden „De Pastoor van ïikendonk". spel in drie bedrijven, van Rent Bosch. De uitvoering zal 's middags te vijf urn i an vangen. Velen zullen wellicht dien dag den .ocllt naar Bloemendaal aanvaarden om de laatste uitvoering in dit seizoen bij te wonen -'„The Jollyy Jokers" zullen de entre-acte-mu- ziek verzorgen. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) BERLIJN, 18 April (D.N.B.). „Verjaardag van den Führer in het hooidkwartier". Onder dit opschrift schrijft de rijksperschef, dr. Die trich, in de nationaalsocialistische „Korrespon- denz" o.a. het volgende: Dit maal valt zijn verjaardag midden in de groote beslissingen van den Balkanveldtocht. De Führer brengt zijn verjaardag door in den een voud van den soldaat, in zijn hoofdKwartier, vanwaar hy de zegevierende operaties van zyn Zuidoostelijke legers leidt. Van den vroegen ochtend tot diep in den nacht stroomen hem ook in zyn veldkwartier onophoudelyk de mili taire, politieke, diplomatieke en andere berich ten uit de geheele wereld toe. Ook op zijn ver jaardag staat de' Führer zooals op iederen1 an deren dag met zijn generaals van de kaarten- tafel, volgt hij den opmarsch van zijn leger, slaat hij aandachtig Iedere beweging van den vijand gade en neemt hij snelle besluiten, waar bij niets aan het toeval wordt overgelaten. In voortdurend persoonlijk of telefonisch contact met zijn opperbevelhebbers, die uit hun hoofd kwartieren het optreden van hun afdeelingen leiden, bepaalt hy het beeld der veldslagen en het aanzien van den oorlog, zooals hy het wil. BERLIJN, 18 April. (A.N.P.). De oorlog ver hindert niet, dat in Denemarken groote tech nische werken worden aangepakt. Terwyl reeds van officieele zijde het plan wordt uitgewerkt voor den aanleg van een brug van Kopenhagen naar Malmoe over de Sont, hebben jeugdige ingenieurs een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt voorstel gedaan tot den bouw van den langsten tunnel ter wereld van Kopenhagen naar Malmoe. Het denkbeeld, eener vaste verbinding tus schen Zweden en Denemarken is niet nieuw. Reeds in 1888 wilde een Zweedsche Ingenieur een soott onderzeesche brug van Elseneur naar Helsingborg, dus op de smalste plek van de Sont bouwen. In 1916 ontwierp een groep Deenscne en Zweedsche ingenieurs het plan voor een tun nel van het Deensche eiland Amagar naar de Zweedsche stad Malmoe. Bij de toenmalige ont wikkeling der techniek leek het plan echter te fantastisch. Pas in 1936 kon een practisch uit voerbaar plan voor een overbrugging van de Sont door Deensche en Zweedsche ingenieurs worden uitgewerkt. De bouw van een tunnel van Dene marken naar Zweden volgens het thans inge diende voorstel zou ongeveer 118 millioen kro nen kosten en gedurende zes jaren werk ver schaffen aan 2000 arbeiders. De tunnel zou een lengte krygen 'van twaalf kilometer. Gaarne zou ik deze week een enkele opmer king doen hcoren aan net adres van verhuur ders en huurders van woningen in Haarlem. Zij zijn beiden nuttig in de Haarlemsche sa menleving: de eersten stellen hun medebur gers in staat over een behuizing te beschikken, de anderen verschaffen den stand van huis eigenaren een behoorlijk profyt van hun be zit. Als tusschen deze twee partijen een goed- verstandhouding heerscht, zi.in ze er beiden mee gebaat en alles zou In orde zijn. Jammer genoeg heb ik den indruk, dat in den laatsten tijd hier en daar wel eens wat aan die verstandhouding hapert. Hiertoe reken ik dan zoowel klachten over ongemotiveerd optreden door huiseigenaars, als opmerkingen over huurders, die vergeten, dat alles niet van één kant kan komen. De omstandigheden brengen helaas mede, dat er op het oogenblik weinig keus in leeg staande huizen is en het is mogelyk, misschien zielfs begrijpelijk, dat dit een eenigszins geprik kelde stemming veroorzaakt. Toch geloof ik, dat met wat geven en nemen van weerskan ten veel ongerief vermeden zou kunnen worden. De huurder kan daar zeker veel toe bydra- gen, wanneer hij, als een goed bewoner, ook de belangen van den eigenaar van zyn huis niet uit het oog verliest, de huur op tijd betaalt, de woning netjes onderhoudt en bedenken wil. dat de lasten van bezitters van vaste goederen gestegen zyn. Men denke alléén maax aan de verdubbeling van de grondbelasting en de vele andere lasten, die daar nog bijkomen. Nu zyn my bijvoorbeeld gevallen bekend, waarin de huiseigenaar, begaan met het lot van een werk- loozen huurder, de woninghuur verminderde, en toen deze huurder weer werk had, ook weer den ouden huurprys vroeg. Dat Is billijk en in dien dan zoo'n huurder kabaal maakt ovef on wettige behandeling, dan houdt dit weinig steek. Laat men zich ook wat beperken in het vragen om onnoodige dingen; alle reparaties zijn tegenwoordig vry kostbaar en wy moeten onze eischen daarom niet al te hoog stellen. En nu de verhuurder. Het moge waar zijn, dat hy door de huizenschaarschte in een wat voordeelige positie verkeert bezwaarlyk kan hij daaraan het recht ontleenen, anders op te tre den dan hy In meer normalen tyd zou doen. Laat hij bedenken, dat het gerief van rustig te kunnen wonen iemands bestaan zeer kan ver lichten en dat er moeilijkheden in een gezin kunnen voorkomen, die door een humaan op treden van den huiseigenaar grootelijks ver licht kunnen worden. Tevens moge erop gewe zen worden, dat het zeker In deze tijden on duldbaar is, dat behoorlyke huurders, hetzij om eenig gewin, hetzij uit willekeur of om minder waardige beweegredenen uit hun huizen gezet worden. Deze waarschuwing kan veel geld en ergernis besparen. Om te besluiten: Laat er samenwerking zyn tusschen huurder en verhuurder, begrip voor elkanders belangen en vermyding van moei lijkheden. Laat men ook in dit opzicht burger zin en burgerplicht verstaan en betrachten! HAARLEM, 19 April 1941. S. PLEKKER BERLIJN, 18 April (D.N.B.). Voor ae on dersteuning van het Duitsche Roode Kruis in het tweede oorlogsjaar heeft de Führer een op roep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij onder meer zegt: „Een jaar van zwaren strijd ligt voor ons. Het zal in de geschiedenis geboek staafd worden als een groote en gedenkwaardige gebeurtenis in de grootste worsteling van het Duitsche volk voor zijn politieke vryheid en zijn economische toekomst. Beslissingen van historische beteekenis zullen vallen. Ket Duit sche vaderland zal opnieuw met trotsch vertrou wen en dankbaarheid op zijn zonen zien, die in onzen grooten tyd met heldhaftige opoffe ring van hun leven het leven van de komende Duitsche geslachten verzekeren." ISTANBOEL, 18 April (D.N.B.). Een plot seling ingetreden koude heeft den fruitoogst in het gebied van Malatya (Zuidoost-Aanatolië) volkomen vernietigd. Vooral de wynbergen heb ben zwaar onder de koude geleden. Ook de pa paverplanten zijn bevroren. De gezamenlyke schade bedraagt drie millioen 'urkschc ponden. Ir het dorp Tsjivrll bij Smirna zyn 150 huizen en schuren als gevolg van overstroomingen, welke door aanhoudende regenbuien ontstaan zijn, ingestort. De oogst van in totaal vijftien dorpen staat onder water. BOEKAREST, 18 April.. (D.N.B.). In een pro clamatie aan het Roemeensche volk ter ge legenheid van het orthodoxe Paaschfeest op a.s. Zondag, heeft generaal Antonescoe amnes tie afgekondigd, waarover in politieke kringen reeds sinds eenigen tyd gesproken werd. De deze week te Groningen gehouden lysten- collecte ten bate van Winterhulp Nederland heeft in totaal f 4600 opgebracht. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur, Ge wone zittingen, 47 uur, Jaarfeest Grafischen Bond, 7.30 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie moderne schil derijen, 10—5 uur Palestina Diorama's, Schotersmgel 117 ate bezichtigen 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van werken van Lajos Ebneth, 105 uur. R- K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70; Expositie van werken van Hugo de Groot. 10 tot 5 uur Rembrandt: „Schandaal om mevr. Kaiser- ling", 2.30, 6.30 en 8.45 uur Cinema Palace: „Wie nist waagt, die niet wint" 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Waar is Golow'n?" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals „Krambabuli". 2 30, 6.30 en 8.45 u. Spaarne: „De hemel ep aarue" en „Genei- men van het oerwoud", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest Grafische Bond, 7.30 uur. Stadsschouwburg: N.V. Het Nederl. Tooneel met „De vriendin van Allen en Niemand", 7.30 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van werken van de schilders Albert Arens en H. J. Wesseling, 2—4 uur. Rembrandt: „Schandaal om mevr. Kaiser- ling", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. 1130 uur: In het Ryk der rendieren". Cinema Palace: „Wie niet waagt, die niet wint", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Waar is Golowin?", 130, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. FVans Hals: „Krambabuli", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Geheimen van het oerwoud" en „De hemel op aarde", 1.30, 3.30 en 6.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaartapotheek, Bosch en Vaart-straat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn. Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821; Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 98, Heemstede, tel. 28197, Op den Huizerstraatweg te Naarden heeft zich een hevige botsing voorgedaan tusschen een met steenkolen beladen vrachtauto en een loco motief van de Gooische tram. De auto kwam uit de richting Naarden en de bestuurder wilde op den Huizerstraatweg een zijweg van een kweekery inrijden, waartoe de trambaan moest worden overgestoken Toen de auto op de rails vas, bemerkten de beide inzittenden, dat uit de richting Huizen reeds op zeer korten afstand een locomotief met eenige wagons naderde. Tot grooten schrik van de inzittenden sloeg de motor van den auto midden op de trambaan ef De twee mannen konden niets anders doen, dan zoo snel mogelijk uit den auto springen en nauwelyks hadden zij het voertuig verlaten of de auto werd gegrepen. De wagen sloeg eenige malen over den kop, werd een eind medegesleurd en bleef onder de wielen van de locomotief geheel vernield liggen. De bestuurder van den auto had de tram niet zien naderen, doordat een rij boomen het uit zicht op de trambaan belemmert. De politie te Oud-Gastel heeft gearresteerd den los-arbeider J. C. v. B. aldaar, die de zwijn- tjesja gerij als beroep uitoefende. Hy heeft reeds bekend 5 rijwielen te hebben gestolen, ni. 4 te Rcozendaal en 1 te St. Willebrord. Hy ging by de uitoefening van zyn „bedrijf" o.m. als volgt te werk: Hy stal een flets op de Markt of in het Park te Roozendaal en na en kele dagen verkocht hij het vehikel bij voorkeur in een der omliggende plaatsen. Zoo verkocht hy b.v. een der gestolen karretjes re St. Wille brord, waar hij zelf het rijwiel ging afleveren. Maar van St. Willebrord terug naar Oud-Gastel was hem te ver om te loopen en dus ging hij er met een fiets vandoor, welke bij een café te St. Willebrord stond. Hoe brutaal deze dief was, moge vooral ook hieruit biyken, dat hij toen de veldwachter van Oud-Gastel hem naar Roozendaal over bracht, om daar ter beschikking van de politie te worden gesteld met den veldwachter mee fietste op een der te Roozendaal gestolen kar retjes. Op het politiebureau te Roozendaal wist men al spoedig de herkomst van 'Jit rijwiel te achterhalen. Ook kwam aan het licht, dat de verdachte een ges'o!en fiets in den grond had begraven. Vrijdagmiddag is v. B. naar het huis van be waring te Breda overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2