Uit het Haarlemsche Voetbalkamp I.E. V.enT. Y.B.B. 4 Z.F.C.'s eerste plaats weer in gevaar w kampioen Een praatje over de gier ZATERDAG 19 APRIL 1941 HILLEGOM i TWEEDE KLAS WEST Voor Spartaan is het nu of nooit HET R.K. SCHOOLVOETBAL- TOURNOOI R.K.S.V. Santpoort BILJARTEN Kampioenschap van Haarliem le klasse klein biljart DAMMEN R. K. Damclub „Theorie en Praktijk" H.F.C.—E.D.O. WatergraafsmeerH.B.G. UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE den° hïfT'E Tm" tVaCature van w«len LISSE BEVERWIJK Zondagsdienst geneesheeren en apotheken CENTRALE KEUKEN 30 APRIL IN WERKING Het smaakt Uitvoering van T.O.V. ZANDVOORT VELSEN JAARVERGADERING „DE EENDRACHT" Verkoop van grond Wat gevonden werd IJMUIDEN PRACHTIGE REIS POLITIE-SPORT - VEREENIGING Hinderwet Brandweer rukte uit ZAANDAM RETRAITEN Geen vuilnisbelt St. Petrus CanisiusBergen inierhulp Nederland, een eereplichl. Geven: een eereplichi van 'i volk voor 'i volk. We zijn in het Haarlemsche voetbalkamp dan toch eindelijk zoover gevorderd dat morgen de eerste kampioenen begroet kun nen worden. I.E.V. in de eerste en T.Y.B.B. 4 in de derde klasse hebben den titel voor het grijpen. Om kampioen te worden van de eerste klasse en daarmee promotie te verwerven naar den grooten N.V.B., behoeft de kranige club uit Velsen-Noord morgen slechts van Onze Ge zellen 2 te winnen. Hu is dit „slechts" maar be trekkelijk, want de Gezellen-reserves hebben Geel Wit en D.E.K. ook een kostbaar puntje afgesnoept en zij zullen het ongetwijfeld als een eer beschouwen thans ook I.E.V. den voet dwars te zetten. Maar daar tegenover staat, dat IE.V. het feest in eigen omgeving wil vie ren en al zal het dan ook niet bepaald makke lijk gaan, we houden het er op, dat morgen de kampioensvlag wappert in Velsen-Noord. O.I.v: wil zich natuurlijk aan het beroemde stroohalmpje vastklampen en stuurt Vogelen zang met een nederlaag naar huis, waarmee dan tevens het lot van laatstgenoemde defini- kief wordt bezegeld. En Geel Wit wil waar schijnlijk ook niet achterblijven, omdat bijvoet bal tenslotte alles mogelijk is. Doch wij twijfe len er echter aan of een zege op het bezoeken de D.E.M. 2, welke o.i. wel in de lijn der ver wachtingen ligt, den Pauselijken nog eenig perspectief zal brengen. T.Y.B.B. 2 en Concor dia zullen elkaar in een gemoedelijk partijtje voetbal kunnen bekampen, omdat er totaal geen belangen meer op het spel staan, waarbij we den Yellows de beste kansen durven gevèn en bij D.E.K.Alliance zal het oudergewoonte geducht spannen. Alliance dient weer eens voor een goed resultaat te zorgen na twee achter eenvolgende nederlagen, maar D.E.K. zal ze ker geen gewillig slachtoffer zijn. In de tweede klasse C staat het programma in z'n geheel stil en in de lagere afdeelingen wordt er naar hartelust gevoetbald. De groot ste belangstelling gaat ditmaal uit naar den wedstrijd Concordia 2T.Y.B.B. 4 in de derde klasse C, omdat bij een eventueele zege van T.Y.B.B. 4 dit elftal kampioen dezer afdeeling wordt. En er zal wel niemand twijfelen aan een T.Y.B.B.-zege. De jeugdige T.Y.B.B.-ers kunnen dus morgen de kroon zetten op hun fraaie werk. Het volledige programma luidt: 1 C: TYBB 2—Concordia, Geel Wit—DEM 2, DEK—Alliance, OIV—Vogelenzang, IEV—Onze Gezellen 2. 3 C: Alliance 2—Geel Wit 2, BSM 2—DSS 2, DEM 4—VCV, Concordia 2TYBB 4. 3 G: NAS 2—TZF' 2, Onze Gezellen 3—DEK 2, TYBB 5—DEM 3, Alliance 3—DEM 6, Sant poort 4IEV 3. 4 B: HBC 4—DEM 5, Vogelenzang 2—DEK 3, BSM 3—Hoofdd. Boys 2, TYBB 6—Van Nispen 2, Onze Gezellen 4HBC 5. Junioren: C: DSS a—HBC a, HBC b—Alliance, Concor diaOG a. G: WE—TYFIB b, DSS c—IEV a, OIV a— DEM a, DEM b—OG b. I: DEM c—DSS b, IEV c—DEM d, OG c— Santpoort b. Nu Z. F. C. onverwacht een puntje heeft ver speeld, is de situatie voor de Zaandammers plotseling niet half zoo rooskleurig meer als we die vóór eenige weken mochten schilderen. De leiders moeten nu zelfs nog geducht gaan op passen, want terwijl de naaste concurrenten A.F.C. en D.W.V. in hun respectievelijke thuis wedstrijden tegen West Frisia en Zeeburgia zeer zeker geen punt zullen prijsgeven, moeten de Zaandammers heel wat meer op hun tellen passen. Zij gaan op visite bij AIcmaria Victrix, dat weliswaar geen serieuze kans meer heeft op de eerste plaats, maar toch sterk genoeg mag heeten om den leiders een of andere poets te bakken, waardoor deze hun lot niet eens meer in eigen hand zouden houden. We durven niet beweren, dat zulks ook inderdaad zal gebeuren maar dat de Zaandammers al hun krachten zul len moeten inspannen om dit te voorkomen daaraan zal wel niemand twijfelen. W F c' gaat op de thee bij O. S. V. en gezien de erva ringen, welke Z. F. C. daar Zondag j.l heeft opgedaan, voorspellen we de club uit Wormer- veer, die overigens de laatste weken aardig is afgezakt, niet veel goeds. In I b gaat E. D. O. den strijd aanbinden tegen de stadgenoot H. F. C. We vermoeden Wel, dat de collegialiteit van de kampioenscan- didaten niet zoover zal gaan, dat zij hun in nood verkeerende vrienden met een puntje van dienst zullen zijn. H. V. C. trekt naar R. C. H. waar de punten zonder twijfel eveneens aan de best geplaatste ploeg komen. H. B. C. behoeft bij Watergraafsmeer ook niet te verliezen en evenzoo voorzien we een meerderheid van Ve- lox bij Volendam. HerculesHilversum wordt 'n gelijk opgaande wedstrijd, waarin de thuisclub misschien een kleinen voorsprong heeft. Spar taan mag op eigen terrein niet verliezen van Kennemers. In II a is de kans welke Spartaan morgen krijgt, werkelijk een van de laatste! De Rotter dammers treffen thuis in B. M. T. een tegen stander die niet zoo heel sterk is. Zij zullen dus de gelegenheid moeten benutten en een kleine zege behalen welke hen misschien nog helpen kan, temeer een noodzaak omdat men niet weet wat Unitas bij Vios zal uitspoken en of Neptunus nu wel van Martinit zal verliezen. U. V. V. moet zijn tweede plaats verdedigen door bij Sliedrecht te winnen, hetgeen niet ge makkelijk, maar toch wel goed mogelijk is. De gebruikelijke Haagsche derby brengt deze week H. V. V. en Quick aan den start. De krachten van deze ploegen ontloopen elkaar niet zoo bar veel en dus kan men op een spannende ontmoeting rekenen, waarvan vooraf niet veel te zeggen valt. In II b heeft Overmaas bij Vriendenschaar een uitwedstrijd, welke ongetwijfeld tot de moei lijkste van het seizoen behoort, maar de Rot terdammers zijn in zulkeen grootschen vorm. dat we ook ditmaal op 'n overwinning rekenen U.V.S.' kansen zijn geducht gedaald, wat geen wonder is, want de ploeg is haar goéden vorm van 't begin beslist kwijt. We zijn benieuwd, of 't nu weer eens 'n Leidsche zege zal worden. Hollandiaan heeft nog een klein kansje om van de onderste plaats af te komen, maar moet dan toch beginnen met Zondag thuis van O. D. S. te winnen. Gisteren zijn de wedstrijden voor het R. K. Schoolvoetbaltournooi voortgezet. In enkele ge vallen isjiet tot een beslissing gekomen. In de afdeeling TI II is St. Henricus uit Heemstede kampioen geworden, terwijl in afdeeling B I een beslissings-wedstrijd noodzakelijk is tusschen Lyceum I en Beverwijk -I. Deze laatste ploegen zouden elkaar Zaterdag morgen op het TYBB-terrein ontmoeten. In de middaguren, aanvangende 2 uur wor den de finales van het interessante tournooi ge speeld. De kampioenen der Lagere Scholen in de afdeelingen A I, A II en A III zijn door de uitslagen van gisteren bekend geworden en de gelukkigen zijn: In afdeeling AI: St. Jeroen, Centrum, in afd. A II St. Henricus, Zuid en in afd. A III St. Joseph, Noord. Deze drie scholen spelen thans een halve com petitie om de volgorde in de finales te bepalen De heer Van Turnhout, tweede voorzitter van de afdeeling Haarlem van den N.V.B., zal na afloop der wedstrijden de prijzen uitreiken. Hie. volgen de uitslagen van de gister gespeelde wed strijden: Afd. B I: St. HenricusLyceum I 38 Ged. oude Gracht IBeverwijk I 26 Afd. B II: ttfceum II—St. Lucia St. Henricus II—St. Jeroen Beverwijk IIGed. Oude Gracht II Afd. A I (L.O.): St. JeroenBavo 2 St. Bavo 5Bavo 1 St. Bavo-4St. Bavo 2 St. LiduïnaSt. Bavo 3 St* Petrus Can.—St. Jeroen Afd. A II L.O.: St. FranciscusGed. Oude Gracht St. Antonius HSt. Antonius A St. HenricusSt. Canisius Afd. A III L.O. St. Joseph 1St. Joseph 3 St. Joseph 2St. Franciscus St, Joseph 1Beverwijk 9—1 1—3 5—2 3—6 2—1 5—0 0—5 4—0 1—0 6—0 7—0 0—5 3—3 Zondag as. heeft het kranige Santpoort I, dat nog steeds de beste kansen heeft op de bovenste plaats in de 3e klasse, een zeer lasti- gen uitwedstrijd. Indien de spelers hier niet hun uiterste best doen, kan deze wedstrijd wel eens een onoverkomelijke hindernis worden. Sant poort moet n.l. naar Beverwijk I, een elftal dat haar laatste kleine kans op een kampioenschap wil behouden. Dat Beverwijk Zondag 1.1. van Zeemeeuwen heeft verloren, zegt nog zeer wei nig, daar Zeemeeuwen de onderste plaats moest ontloopen. Programma Zondag 20 April: Beverwijk I—Santpoort I, 2 uur. Santpoort II—W.M.S. n, 2 uur. Santpoort IV—I.E.V. III, 12 uur. O.G. cSantpoort b, 2 uur. Santpoort veVschijnt met: C. Nijssen J. Nijssen D. Nijssen Maarschalk C. Tromp Slok Oosterholt T. Tromp Bakkum Kaldenbach Wijker Vrijdagavond was de Jager (B.C.H.) in beteren vorm dan voorgaande dagen. Hij slaagde er weliswaar niet in zijn partij tegen Lamers Jr. (Excelsior) te winnen, doch maakte weer een beter gemiddelde. De speler uit Velsen-Noord gaf weer een constant partijtje ten beste en scoorde 2 x een score van 27. Het eindresultaat was als volgt: H. Lamers Jr. J. de Jager 250 171 29 29 27 19 Corver (Ins en Metz (B.C.H.) kampten van begin tot eind om de zege. Dat de spelers el kaar niets toegaven wordt door onderstaande cijfers voldoende geïllustreerd: Stand 13e beurt Corver 100Metz 102. Stand 23e beurt Corver 174Metz 173. Daarna kwam Metz plots op stoot, hield het spel uitstekend klein en liet een zeer goede 60 noteeren. Alhoewel Corver alle zeilen bijzette kon hij een nederlaag niet meer ontgaan. De cijfers zijn: A. Corver 235 38 25 6.18 J. Metz 250 38 60 6.57 Heden en Zondag worden in café Metz aan de Barteljorisstraat de volgende matches ge speeld: Zaterdag 19 April: 7 uur: v. d. Broek (B.V. 1939)—G. Metz (B.C.H.). 9 uur: Steffers (D.E.S.)—Höutkooper (B. C.H.). Zóndag 20 April: 3 uur: V. d. Broek (1939)Diekman (D.E.S.). 5 uur: Lamers (Exc.)Steffers (D.E.S.). 7 uur: Corver (Ins)—Houtkooper (B.C.H.). 9 uur: v. d. Hoek D.E.S.)v. d. Broek (1939). De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap der club werden deze week voortgezet in het gebouw der St. Jozefsgezellen-Ver., Frans Halsplein. Er wordt een dubbele competitie ge speeld. De uitslagen zijn tot heden: le klasse: J. SpijkersH. Rump 0—2; P. Hol- lenbergD. Rump 2—0; N. A. van Loenen—c. Koek 20; P. KlaverJ. Spijkers 02; N. A. van Loenen—J. Spijkers 0—2; B. van der Kroft P. Hollenberg 02; P. KlaverJac. van der Kroft 02; H. RumpB. van der Kroft 20; D. RumpN. A. van Loenen 20; C. KoekJ. Spijkers 1—1; H. Rump—C. Koek 2—0; B. van der KroftD. Rump 02. 2e klasse: W. Verweij—J. Dijt 2—0; J. Valk—J. Over toom 02; J. Overtoom—T. Gloerich 2—0; N. Kenniphaas—J. Dijt 02; J. Valk—T. Gloerich 2—0; J. DijtJ. Valk 0—2. Vergadering Wijkverpleging Vrjjdfgmid- dag vergaderde de Vereeniging Wijkverpleging onder voorzitterschap van dr. J. Laeyendecker Na een kort openingswoord en voorlezing der notulen gaf de voorzitter een uitvoerig ver slag over het afgeloopen vereenigingsjaar. Vol piëteit, aldus de voorzitter, herdenken wij allen voor wat zij voor de vereeniging hebben gedaan, maar in het bijzonder past het ons even stil te staan bij de nagedachtenis van wijlen dr. E. A. M. Droog, die zonder onder breking 29 jaar zitting gehad heef- in het be stuur, iets, dat hij niet als een eerebaantje beschouwde. Hij stelde belang in het wel en wee zijner bekenden. Zijn nagedachtenis were even herdacht door het opstaan der aanwe- 8.62 zigen. 5.89 Vervolgens gaf de voorzitter een uitvoerig overzicht van het werk over 1940. Hij sprak ook Over de groote zorg voor de T. B. C.-bestrijding Men moet hieruit, aldus de voorzitter, niet afleiden, dat iy Heemstede veel tuberculose voorkomt. Uit cijfers van verschillende andere plaatsen blijkt, dat Heemstede er zelfs gun stig voorstaat. Uit een uitvoerig verslag van de penning- meesteresse freule v. d. Goes bleek, dat de inkom* en en uitgaven van de wijkverpleging f 6041.87 bedroegen. De inkomsten van de T. B. C.-bestrijding waren aan subsidies, collecten en andere bijdragen f 10.265.— tegen een uit gave aan verpleegdagen en andere kosten f 12.011.26. Tot leden van het bestuur werden herkozen dr. J. Laeyendecker en mevr. G. J. M. Lede- boer—Stevens, terwijl in de vacature dr. E. A. M. .Droog gekozen werd dr. M. Mauve. Als leden van de controlecommissie werden benoemd mej. Cogenbach en de heer J. Roest. Sluiting slagcrszaken B. en W. stellen voor het volgende te bepalen:- Het is verboden winkels, waarin verkoop van vleesch plaats vindt, op Dinsdag na. 1 uur des namiddags geopend te hebben voor het publiek. Artikel 1 vindt geen toepassing: a. Op den Dinsdag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag; b. op den Dinsdag eener kalenderweek, waar in één of beide Kerstdagen of 'cte Nieuwjaars dag op een werkdag vallen; c. op 14 Augustus en 31 October, voor zoover die op een Dinsdag vallen; d. op den Dinsdag, volgende op Paschen en Pinksteren. Arbeidsvoorwaarden Luchtbeschermingsdienst B. en W. stellen voor te bepalen, dat op het personeel van de vaste kern van den Lucht beschermingsdienst niet van toepassing zijn de bepalingen, die in het werklieden- en ambte narenreglement dezer gemeente voorkomen, om trent het aannemen van personeel op arbeids overeenkomst. Met een invaller voor ten Have komt H.F.C. tegen E.D.O. met het volgende elftal tusschen de lijnen: v. d. Togt Kammeijer, Berendse Flack, Kruijer, van Olphen Gentiss, Elfers, Drijver, Blankenaar, Ligtenstein. Het elftal, dat Zondag den strijd in Amster dam tegen Watergraafsmeer zal aanbinden, is als volgt samengesteld: Bloemink Ouland, v. d. Horst Vinken, v. d. Veldt, Martin Jr. Peperkom, Drayer, v. Bakel, Smit, Martin Sr. Schoenen zonder bon Door de politie al hier is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die trachtte een voorraad schoenen zonder bonnen te verkoopen. De schoenen zijn tevens in beslag genomen. Een 15-jarige loopjongen van een boekhan delaar verduisterde een vulpenhouder. Tegen den knaap Is proces-verbaal opgemaakt. Vergadering „Witte Kruis" Onder voor zitterschap van burgemeester Jhr. j. e. W. van Doorn vergaderde Vrijdagmiddag de afd. Heem stede van de N.-Hollandsche Vereeniging ,Het Witte Kruis". In zijn openingswoord wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan het overleden bestuurslid dr. E. A. M. Droog. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. de Jong, bleek dat het ledental op 31 Dec. 1940 bedroeg; 594, benevens 236 z.g. kaart- leden. Het ledental over 1940 steeg met 80. Er werden subsidies gegeven aan de Red dingsbrigade, tandverzorging voor kleuters en oor verplegingskosten in herstelllngs- en vacantiekolonies. In samenwerking met het „Wit-Gele Kruis" en de Vereeniging voor Wijkverpleging werden dus de zusters, vrouwen en meisjes opgeleid tot hulpverpleegsters by oorlogsongevallen onder de burgerbevolking. De penningmeester, de heer J. Waldkötter, faln^v- V6rf t? ^an het afseloopen boekjaar gen f 1609 44 dat de inkomsten bedroe- en neer dr. E, A. M. Droog met algemeene stemmen gekozen dr. J. Laeyendecker. Het behoeft geen verbazing te wekken dat die boeren welke een gierkelder op hun bedrijf hebben zich daar nu wel verheugd over toonen. En men zou zoo zeggen dat dit ook terecht het geval is. Gaat men in de tot nu toe gepubliceerde ge gevens na hoe het staat met het gehalte aan plantenvoedende stoffen in goed bewaarde gier dan komt men tot de conclusie dat de gier kelder een soort spaarpot moet zijn. Nu is het wel algemeen bekend dat de sa menstelling van den mest onder andere verband houdt met de voedering van de dieren. Indien men de gier in een prima gemaakte kelder kan bewaren en een snelle afvoer van de gier naai' den kelder verzekerd is moet de analyse van de keldergier toch geen grooter verlies toonen dan, bij voorbeeld, 20 pCt. van het stikstofgehalte, vooral niet indien practisch geen regenwater of boenwater in den kelder kan komen. Door omstandigheden heb ik de beschikking gekregen over een aantal analysen van goed bewaarde keldergier en daarbij moet men t<5t de conclusie komen dat de huidige omstandig heden zich zelf sterk doen gevoelen in de hoe veelheid en de samenstelling van gier Niet alleen wijzen de gevonden waarden op een veel mindere kwaliteit van de gier, maar ook blijkt de hoeveelheid geproduceerde gier gedurende de afgeloopen stalperiode nogal wat kleiner geweest te zijn dan anders het geval was. Gaarne ontvang ik nadere berichten van be langstellenden in deze kwestie, om in de gele genheid te zijn mijn gevolgtrekking te kunnen toetsen aan de waarnemingen welke men el ders heeft gedaan. Over de hoedanigheid van de gier zal men niiet zoo gemakkelijk een conclusie kunnen trekken, tenzij men een monster gier op stik stof- en kaligehalte laat onderzoeken aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Con clusies over he hoeveelheid geproduceerden mest kan men gemakkelijk krijgen door eigen waarneming, Om eenige richting te geven deel ik nog me de, dat bij een veertien-talmonsters van zeer goede kelders het stikstofgehalte van de gier slechts bedroeg 0,16 tot 0,59 pCt. De lage ge halten van 0,16 tot 0,33 pCt. overheerschten in aantal. Tot voor enkele jaren was een gehalte van 0,6 pCt. stikstof in keldergier als juist voldoen de te beschouwen. Wat de hoeveelheid gier betreft nog het vol gende: In een staltijd van 6 maanden produceerde een gewone melkkoe ongeveer 2 tot 2 5 M3 gier. De mij nu ter beschikking staande cijfers wij zen op een gierproductie van nauwelijks 1,5 M3 per staltijd. Alvorens meer cijfers te publiceeren ontvang ik gaarne eenige mededeelingen van gierkel der bezitters. Wel kan worden aangenomen dat de gier dit jaar in ieder geval minder stikstof zal bezitten Het is dus zaak om bij het gebruik er eenig;- zins rekening mede te houden, vooral indien men een perceel wat extra wil bemesten om het op tyd te kunnen kuilen. Mocht uit de antwoorden op mijn verzoek blijken dat men niet van meening is dat er minder gier is geproduceerd dan blijft nog in ieder geval het vraagstuk van de kwaliteit be staan. Wie niet over analyse-cijfers beschikt kan toch straks wel constateeren of de gier even goed of minder effect heeft gehad als vroeger. Hierbij speelt natuurlijk het weer een groote rol, maar het gaat op het oogenblik nog slechts om vermoedens gebaseerd op een aantal analysen van gier uit kelders welke, stuk voor stuk, den naam hebben van aan hooge eischen te kunnen voldoen. De kwestie is belangrijk genoeg om ze on der de algemeene aandacht te brengen. Hoe het resultaat van de vermoedens ook zal uitvallen, de bouw van gierkelders kan er in geen enkel opzicht door worden geschaad, immers hoe schaarscher de stikstof wordt des te meer moeite kan men zich getroosten om het aanwezige zoo goed mogelijk te behouden- Gaarne zie ik een stroom mededeelingen tegemoet. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. Wie verloor zijn verlovingsring? Aanwezig op het Politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n m. de na volgende als gevonden aangegeven voorwerpen: wollen kinderwantje; portemonnaie met inh.; broche; jongensjasje en een paar wantjes. Te bevragen aan onderstaande adressen; J. Seysener, Weeresteinstraat 121, zw. br. herders hond; C. v. d. Ploeg, Stationsweg 14, br. regen kap; A. J. Versteegt, Meerstraat 46, bos sleutel tjes; P- v. d. Lans, Hofstraat 39, portemonnaie inh. 0.21; J. van Lierop. 2e Loosterweg 100, een paar glacé handschoenen; P. v. d. Mei, Havenstraat 44, koperen verlovingsring; Van Rooden, v. Meerbeekstraat 23, bruine glacé handschoen; J. Duwel, Leidschestraat 164, ge kleurde portemonnaie; G. v. d. Linde, 2e Loos terweg 10, rijwielbel.merk; J. Raaphorst, Leid schestraat 16, donkerblauw kindermutsje. R. K. Schaakclub „Hillcgom", De uitsla gen van de onderlinge competitiewedstrijden zijn: M. v. d. PollP. Schrama I0 F NijssenA. Heerman 1—0 G. KroonJ. Schrama 01 E. Th. La Feber—R. J. J. Heerman 0—1 P. v. d. Meij—Th. Warmerdam 10 Burgerlijke stand. Geboren: Helena Wil- heknina, d. v. J. F. Seijsener en H. Dunkei; Martin, z. v. G. Dedel en O. A. M. Burger; Maria, d. v. A. van Rooden en A. M. Leiten; Maria Barbara, d. v. W. van de Loo en B. M Koop. Ondertrouwd: H. J. Pijpers en C. J. Rotte veel; c. M. Elfering en P. A. Raamsveld. Getrouwd: H. M. Hulkenberg en A. C. Pree- nen; G) van Kesteren en P S. yan Dijke. Overleden: J. Persoon, wed. van K. Vermei), v., 69 j. Loop der bevolking Gevestigd: C. van der Burg, Hofstraat 35. M. Groen, Haarlemmer straat 71. E. M. Hoogenboom, Parallelweg 73. J. P. de Jong, Vosselaan 18. J. Koning, Hoofd straat 18. A. G. Kraaij, Pastoorslaan 10. W. J. M. de Mooij, Molenbuurt 3. A. Philippo, Wee resteinstraat 26. H. Sijsenaar, Emma straat 11. F. J. Visser, Stationsweg 128. C. J. Witteman, Hoofdstraat 139. Vertrokken: A. F. de Graaf, Twello, Voorst, Klokkenkampsweg J 408. A. C. Hulkenberg Preenen, Bennebroek, Rijksstraatweg 12. J. M. van Lammeren, Haarlemmermeer, Venneperweg 560. C. M. J. Mooij mat gezin, Urbach über Porz (Did.), Von Klugestrasse 112. M. Sloterdijk Slagboom, Wielingen, Hypolyteshoef, Gemeen- landsweg 20. L. Spaargaren met gezin, Haar lemmermeer, Hillegommerdijk 371. C. Stoker, Nederhorst den Berg, Meerlaan C 18. M. W. Wjjtivliet, Haarlem, Sneevoogds+raat 16 zw. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna An drea, d. van P. A. Arrachart en M. v. Oosten; Cornelis Jacobus, z. van W. Vrijburg en E. M. Beugelsdijk; Maria Anna Cornelia, d. van C. J. Duivenvoorden en C. E. Woltes; Christianus Gerardus, z. yan H. Veltman en G. Does; Maria Johanna Elisabeth, d. van J. Meijer en M. Ling- scheid; Acirianus Johannes, z. van J. J. L'abée en A. F. j. Eijkemans; Geertruida, cl. van P. van Rossen en A. in 't Veld. Ondertrouwd: Cornelis Pleiter, 29 j., te Peize met Cornelia Elisabeth Faas, 22 j.; Cornelis Paardekooper, 25 j., te Haarlemmermeer met Johanna Hendrika Lindaard, 21 j.; Gerrit van der Molen, 24 j„ te Westelingwerf met Elsje Bouwman, 19 j. Getrouwd: F. Hubers met A. Bol; P. C. Kos ter met A. M. Kaptein; H. Verhaar met C- Faas. Coöp. Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisse en Naaste Omgeving hield in het gebouw van de H.B.G. haar 34ste jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. W. A. Lefeber. De voorzitter opende deze zeer druk bezochte vergadering met een openingswoord en verklaar de, dat hun door den oorlog een hunner, n.l. de heer P. v. Egmond, is ontvallen, dien hy in enkele woorden herdacht. De moeilijkheden werden overwonnen en he.t vertrouwen is hierdoor niet geschaad, dank zij'de medewerking van de leden en de Centrale Bank. Dit vertrouwen roept de voorzitter ook voor de toekomst in. Nadat de notulen waren vastgesteld, werden enkele ingekomen stukken behandeld. De kassier, de heer N. Matthijs, bracht hierop verslag uit. Ons streekbedrijf staat bij gemis aan zijn internationalen aanvoeling, op den rand van den afgrond. Een gebiedende cisch is evenwel niet bij de pakken te gaan neerzitten, doch met opgeheven hoofd voorwaarts. Natuurlijk is het, bankwezen van den terugslag der oorlogsomstan digheden niet verschoond gebleven. Toch mag onze instelling niet ontevreden zijn. De loket ien zijn dank zij ook de vroegtijdig door dt Centrale Bank te Utrecht genomen maatregelen niet gesloten geweest. Alleen moet worden gedacht aan versterking der reserves, waarbij steeds in acht dient te wor den genomen dat de marge tusschen de debet- en credit-rente zoo laag mogelijk gesteld wordt. In 1940 was het aantal boekposten 25626, alzoo ruim 5000 posten minder dan in het vorige iaar Het totaal der omgezette bedragen in 1940 wijst een daling, aan, n.l. f 16.970.308.24, tegen f 19.809.558.65. Het aantal spaarders bedraagt 1536, een vermindering van 27. Ingelegd werd f 1.056.717.30 terugbetaald f 1.340.290.55, derhalve meer terugbetaald f 283.573.25. Aan voorschotten werd verstrekt f 23.350, te rugbetaald f 25.284.50, alzoo meer terugbetaald f 1.934.50. Het saldo was f 168.281.91. Op de be staande voorschotten is naar wensch afgelost. Bij de Centrale Bank is gestort f 1.603.898.92 en deze beschikt over f 1.734.442.58. Het aantal rekening-ccurant-houders bedroeg 303. een vooruitgang van 14. Gedurende het boek jaar werd door deze rekening-houders gestort f 3.459.269.41 en gehaald f 3.623.990.17', alzoo meer gehaald f 164.720.76. De zuivere winst over 1940 bedraagt f 211.01 Er is afgeschreven op gebou wen f 8.751.24. Met deze winst stijgt het reserve fonds tot f 246.842.63, inclusief de in 1940 van het reservefonds gekweekte rente ad f 6092.41, dus bijna een kwart millioen. Voorwaar eerifcmooie ruggesteun in deze zeer moeilijke tijdsomstandig heden. Het aantal leden bedroeg 376, een vooruitgang van 24. De rente voor spaargelden worden met ingang van 1 Juli a.s. verhoogd tot 234 pet. en voor eerste spaargelden 3 pet. De vaststelling van de rekening en balans volgde thans. De heer B. Berbee werd herkozen tot lid van den Raad van Toezicht en de heer J. W. A. Lefeber tot lid van het bestuur. De winst werd aan het reservefonds toegevoegd. Medegedeeld werd, dat de heer D. Guldemond had bedankt als bestuurslid der bank, wegens hoogen leeftijd. De voorzitter bracht hem dank voor zijn vele werkzaamheden, hetgeen het be stuur niet licht zal vergeten. Vervolgens werd medegedeeld, dat bloembollen in de schuur tegen Molestverzekering kunnen worden verzekerd, tot eeh maximum van f 50.000 en wel f 0.10 per maand per f 1000. Hierop sloot de voorzitter onder dankzegging deze vergadering. De Zondagsdienst van geneesheeren zal op 20 April voor spoedgevallen worden waargeno men door dr. Muys v. d. Moer, Zeestraat 96, tel. 3450. De Zondagsdienst gaat hedenavond 8 uur in. In de week van 20 tot 27 April zal belast zijn met den Zondags- en nachtdienst voor apothe ken: apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. De apotheek is geopend van hedenavond 9 uur af. Naar wij vernemen zal de Centrale Keuken voor de gemeente Velsen op 30 April as. in cedryf worden gesteld. De capaciteit van deze Centrale Keuken is berekend op ca. 6000 porties per dag. Het aantal porties, dat door de Centrale Keu ken wordt bereidt, stijgt nog steeds. Het is de duizend reeds gepasseerd en voor vandaag (Za terdag) zijn reeds 1174 porties besteld. Een bewijs dat het voedsel goed is en in den smaak valt. Er heerschte Donderdagavond een vroolyke stemming in de groote zaal van het K.S.A.-ge- bouw, waarin de tooneelvereeniging „T.O.V.", onderafdeeling van de St. Jozefgezellen-vereeni- ging II, een opvoering gaf van het blijspel „De benzinekoning" van Jack Bess. De zaak, waarom het in deze vroolijke ge schiedenis draait, vormt de brandstoflooze mo tor, die nog steeds niet is uitgevonden, maar waarvan het idee in het spel gebruikt wordt om den „Benzinekoning", een rijk geworden petroleumventer, goed vertolkt *door den heer C. de Goede, het leven'zuur te maken. De intriganten, zijn zoon en een vriend, die gaarne des 's konings dochter zou willen trou wen, trachten hun zin te krijgen door den ongemakkelijken ouden heer te bedreigen met exploitatie van den slechts in hun fantasie be- staanden motor, waardoor zijn kapitaal ge vaar zou loopen. Het resultaat is een reeks van verwikkelin gen, waarom de talrijke aanwezigen dikwijls en hartelijk hebben gelachen. De rollen van den zoon en den schoonzoon in spé, vertolkt door de heeren A. v. d. Winkel en P. Tromp, waren in goede handen, even als die van de bij-figuren, waaronder een zon derlinge „journalist" was. Het was een avond, waarop T.O.V. met vol doening kan terugzien. Heler aangehouden Een dezer dagen werd door de politie alhier een inwoner aangehou den, die zich schuldig had gemaakt aan heling. Dit feit hield verband met de in den laatsten tijd gepleegde en tot klaarheid gebrachte dief stallen. De man, die bekend heeft, werd na verhoor op vrije voeten gesteld. De Harmonie „De Eendracht" kwam in ge bouw „Concordia" in jaarvergadering bijeen. Voorzitter Vel schetste de diverse gebeurtenissen welke de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft medegemaakt. Spr. dankte de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken en den dirigent, den heer G. Boodijn, voor hun volle steun en medewer king. Na het voorlezen der jaarverslagen van secre taris J. Fooy en penningmeester J. A. Stapper, werden de aftredende bestuursleden de heeren J. Vel en J. A. Stapper bij acclamatie herkozen en in de plaats van den heer K. Hollander werd de heer W. v. Citters Jr. benoemd. De heer J. Heynis word benoemd tot administratief be stuurslid. <- B. en W. stellen den raad voor aan H. M. Koning, te Santpoort, te verkoopen tegen den prijs van f 7 per M2., een perceel bouwterrein aan de Hyacinthstraat aldaar, ter grootte van 1259 M2. In de raadsvergadering van 31 Mei 1940 werd o.a. besloten, aan de N.V. Maatschappij tot be heer en exploitatie van onroerende goederen „Veenduin" te Bloemendaal, over te dragen, om niet, de gedeelten grond, gelegen langs den Brederoodscheweg te Santpoort. Zulks werd bil lijk geoordeeld, omdat voornoemde N.V. in 1934 de voor de verbreeding van den Brederoodsche weg benoodigde gedeelten grond aan de ge meente had overgedragen en nadien was komen vast te staan, dat voor de uitvoering van het plan tot verbreeding deze grond niet geheel noodig was. Na dit besluit is gebleken, dat de betref fende perceeien inmiddels aan andere personen in eigendom zijn overgegaan. In verband daar mede is aan de nieuwe eigenaren verzocht mede te deelen of zij bereid waren de betreffende strook grond van de gemeente aan te koopen tegen den prijs van 0.25 per perceelsgedeelte en onder voorwaarde, dat alle aan de overdracht en de levering verbonden kosten voor hunne rekening komen, op één uitzondering na heb ben alle eigenaren bericht gezonden, dat zij zich hiermede kunnen vereenigen. B. en W. stellen voor, tot den verkoop en overdracht onder de hierboven genoemde voor waarden over te gaan. Onderstaande voorwerpen zijn bij het hoofd bureau van politie te IJmuiden-Oost als ge vonden aangegeven: Eenige sleutels, 1 stempelkaart Schilling, eenige wanten, 2 rozenkransen, enkele porte- monnaies, enkele rijwielbelastingmerken, enkele handschoenen, een jongenspetje, een ring (vin ger), een bril, een rugzak, een ceintuur, een wagenmoer, een muts. De IJmuider kotter IJm. 222, die slechts enkele dagen op zee was, keerde Vrijdagmorgen aan den Vischafslag terug met 130 kisten visch, waarvoor men niet minder dan ƒ8100 bésomde, betgeen een bijzonder fraai resultaat voor deze kustscheepjes is. D& voetbalwedstrijd tusschen een elftal van de Politie Sportvereeniging „Velsen" en een elf tal marechaussees uit het district Haarlem, eindigde in een klinkende overwinning voor onze plaatsgenooten in een aantrekkelijken wedstrijd, vooral na rust toen Velsen haar vorm geheel terug vond, wisten onze plaatsgenooten niet minder dan zes goals te scoren, terwiil de gas ten slechts eenmaal doelman Best. wisten te passeeren, zoodat de Politie Sportvereeniging „Velsen" een alleszins verdiende 61 overwin ning wist te behalen. B. en W. der gemeente Velsen brengen ter openbare kenms, dat by besluit van 16 April 1941 aan G. A. Veldhuyzen, Alb. Thymlaan no. 5, te Bloemendaal, vergunning is geweigerd voor het oprichten van een inrichting, bestemd tot be waring en/of verwerking van asch en vuilnis op het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel sen, sectie F no. 412. Voor de derde maal in enkele dagen tyds rukte de brandweer uit om een boschbrand te blusschen. Tweemaal achtereen was nj. een be gin van brand ontstaan in het Dennenb06ch aan de Kanaalstraat, terwijl gisteren alarm gemaakt werd voor een duinbrand op het ter rein van den Rijkswaterstaat aan de Zuidzijde, Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, zoon van C. Knikker en S. Baas; Dirk, zoon van D. Bakker en C. E. Schaap; Willem, zoon van W. Joosten en H. K. de Vries; Anneke, dochter van G. Klomp en E. Siekerman; Nelly Dina Elizabeth, dochter van W. F. Alleyn en E. H. Hazekamp; Willem, zoon van C. van Schaik en. N. Knikker; Trijntje, dochter van J. Giesber- gen en W. Jochemsen; Wilhelmina Alida Ma ria, dochter van P. J. Olie en J. E. Bakker; Jacob Ido Jan, zoon van H. J. Nachbar en G. Kuik; Hermanus Gerhardus, zoon van G. H. A. Th.. Bolhoeve en H. Heino; Fennechien, dochter van J. v. d. Weide en M. J. Siepel; Jacobus Willem, zoon van S. J. Blees en H. A. Lips. Ondertrouwd: W. v. d. Zwaan en H. Amen; W. K. Obertrop en F. Fris; J. Kremer en G. v. d. Velden; A. W. Jonker en A. M. Drewes; G. M. de Bruin en H. de Carpentier; C. Brou wer en M. J. M. Boerse. Gehuwd: J. W. Th. Kersten en C. Sombroek; C. Kok en N. Smit. Overleden: Reinier de Gooyer, 70 jaar, geh, met J. Assems; Paulina Spieringa, 69 jaar geh. met K. Otten; Jan Meyn, 71 jaar, geh. met J, Kaaijk; Trijntje Flens-, 71 jaar, geh. met S. Walst; Gerrit Pet. 61 jaar, geh. met T. Woer deman (won. -te Wormerveer); Maria Joosten, 88 jaar, wed. van A. Kruiver; Aafke, 8 maan den, dochter van J. Bron en A. Goede; Pieter Krom, 77 jaar, geh. met N. Max; Gysbert Kraaij, 72 jaar, geh. met A Sluis: Karei, 3 maanden, zoon van J. List en E. Busch; Al- bertus Theodoras Hesselink, 75 jaar, weduwnr. van J. C. Castrijn; Klaas Fonteyn, 64 jaar, geh. met G. Teer; Cornelia Vet, 92 jaar, wed. van P. van Wijk. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van 16 April aan O. A. Veldhuyzen, Alb. Thijmlaan no. 5, te Bloemendaal, vergun ning is geweigerd voor het oprichten van een inrichting, bestemd tot bewaring en/of verwer king van asch en vuilnis op een perceel in deze gemeente. Mei: 7: 8: 10—13: 13—16: 17—20: 22: 24—27: 27—30: 31— 3 14r-17 17—20 21—24 24—27 28— 1 Middenstanders. Gehuwde dames. Mannen. Verloofden (meisjes). Verloofden (meisjes). (Hemelv.) Propagandisten (heeren). Verloofden (jongemannen). R.K Vrouwenbond. Juni: (Plnkst.) Mannen en jongemannen S. Josephs Gezellen. Mannen. Meisjes. Gehuwde dames. Juli: Meisjes 'Congregan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5