Duitsche oorlogsvlag geheschen op den Olympus Bevordering van Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart De verjaardag van Hitier Dr. Göbbels houdt een radiorede HET KIND-ZIJN VOOR GOD De plotselinge dood van Koritzis Larissa bezet Bulgaarsche troepen in JoegoSlavië Verduistering v Verdere bezetting van Dalmatië Frankrijk treedt uit den Volkenbond SS TWAAKT Eveneens Van Brigadeführer Rauter en dr. Dietrich Aan den vooravond van Hitiers verjaardag Het convooieeren van oorlogstuig der V.S. Beloken Paschen Afblijven van neergestorte vliegtuigen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 2288-4 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.76%. ZONDAG 20 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22963 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDIBE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Duitsche luchtaanvallen op de Aegeïsche Zee De stad Clydebank onbewoonbaar Conferentie te Singapore Noorsch tankschip gezonken Botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen JAPAN EN NED.-INDIE Dagorders van de opper bevelhebbers der weermacht Telegram van dr. Hacha Ital. weermachtsbericht Opmarsch aan Grieksche front voortgezet Vrijwilligerscorps op de Philippijnen STERKE BRITSCHE STRIJD KRACHTEN IN BASRA Spaansche ministerraad bijeen Beloken Paschen Niet-nakoming van bevelen van Duitsche posten kan den dood ten gevolge hebben DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 19 April Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neergelegd De in Griekenland strijdende troepen zijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noord-Oosten van den Pindus gedrongen In een opmarsch aan weerszijden van den Olympos werden de achterhoedetroepen van de Britsche kernstrijdkrachten verdreven, de Zuidelijke uitgangen van het gebergte in snelle achtervolging veroverd en is op de Thessalische vlakte het belangrijke knoop punt van wegen, Larissa, genomen. Bergjagers heschen op den top van den Olympos de Rijksoorlogsvlag. Het luchtwapen heeft, ondanks den ongunsti- gen weerstoestand, de operaties van het leger gesteund met optreden van formaties gevechts vliegtuigen tegen vijandelijke colonnes in het gebied van Larissa en tegen den weg Janina Arta. Op Grieksche vliegvelden werden vijf vliegtuigen in* brand geschoten. In de haven van Chalkis hebben gevechtsvliegtuigen verschei dene transportschepen van in totaal 29.000 b.r.t. vernield en bomtreffers geplaatst op an dere koopvaarders. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart met goed gevolg bestreden. Zoo werden in het Kanaal van Bristol van een gewapend convooi twee koop vaarders met in totaal 11.000 br.t. vernietigd en is op een derde schip een treffer geplaatst. An dere gevechtsvliegtuigen hebben voor de Schot- sclie Oostkust drie koopvaarders van m totaal 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Daarmede verloor de vijand in enkele uren tijds in het zeegebied rondom het Britsche moederland 19.000 b.r.t. In Noord-Afrika is de strijd om de als vesting gebouwde stellingen van Tobroek in samenwer king met het luchtwapen voortgezet. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers hebben op 17 April op den grond liggende doelen rondom Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. Vol treffers richtten in de vestingwerken, in batte rijen en benzine-opslagplaatsen groote vernie lingen aan en stichtten van verre zichtbare branden. Verdere aanvallen op de haven van Tobroek zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 37 op 18 April uitgevoerd. Duitsche duikbommenwerpers hebben gisteren bij Solloem een zwaar bewapenden hulpkruiser, metende POOG b.r.t. tot zinken gebracht. Begeleidende torpedovliegtuigen hebben daarbij een gevechts vliegtuig van het type Bristol Blenheim neer geschoten. De vijand is noch overdag noch des nachts naar Duitsch gebied gevlogen. Bij een poging om gisteren overdag en des avonds naar de Noorsche en de Kanaalkust te vliegen, verloor de vijand 11 toestellen, waarvan 6 in luchtge vechten, 3 door lichte zeestrijdkrachten op de Noordzee en 1 door afweergeschut en marine,- artillerie. Een verkenningsvliegtuig schoot bo vendien aan den uitgang van het kanaal van St. George in een luchtgevecht met twee vijan delijke jagers een vliegtuig van het type Spitfire neer. Daarmede zijn in totaal 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 5 op den grond ver nield. Drie eigen toestellen worden vermist Op de Aegeische Zee heeft het Duitsche lucht wapen, naar het Dfl.B. verneemt, zijn vernieti gende aanvallen op vijandelijke transportsche pen met succes voortgezet. In de haven van Chalkis hebben formaties duikbommenwerpers verscheidene schepen van in totaal meer dan 29.000 b.r.t. tot zinken gebracht en een schip van 8000 b.r.t. zwaar getroffen. Ook de vijande lijke terugtochtsbewegingen in het gebied van Larissa en Pharsaia geschiedden gisteren onder voortdurende krachtige aanvallen der Duitsche duikbommenwerpers. De weg van Janina naar Arta, waarlangs sterke vijandelijke colonnes in Zuidelijke richting terugstroomen, is gebombar deerd. Uit Stockholm meldt het D.N.B.De Londen- sche correspondent van het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda heeft gedurende de Paaschdagen een bezoek gebracht aan Schot- tand en vooral aan het gebied van Glasgow. De op den Noordelijken oever van de Clyde op WASHINGTON, 19 Aprü IS.P.T.). De Amerikaansche staatssecretaris, Cordell Huil, heeft Vrijdag officieel bekend gemaakt, dat er in Singapore een conferentie plaats vindt tusschen Amerikaansche, Engelsche, Neder- landsche en Australische officieren van land- en zeemacht. Huil voegde hieraan toe, dat hem geen nadere bijzonderheden over deze conferentie bekend waren. S.P.T. meldt uit Londen:'De Britsche ambas sadeur in China is te Tsjoenking teruggekeerd, na besprekingen te hebben gevoerd met d?n Britschen opperbevelhebber in Oost-Azië, Sir Robert BrOoke Popham, en met den gouverneur van Malakka. Thomas. Bij deze besprekingen, die verscheidene dagen hebben geduurd, zijn alle verdedigingskwesties in geval van een con flict in het Verre Oosten onder de oogen gezien. ongeveer vijftig kilometer afstand van Glasgow gelegen stad Clydebank, een stad van 50.000 in woners, is, naar de correspondent meldt, door de bommen van het Duitsche luchtwapen geheel met den grond gelijk gemaakt. In Clydebank is niet een onbeschadigd huis en geen enkelen inwoner te vinden. De bewoners hebben de stad moeten verlaten, daar de stad na de verschil lende aanvallen van het Duitsche luchtwapen geen woonmogelijkheid meer bood. Clydebank is thans een doode stad. Uit Oslo meldt het D.N.B.: Het in Engelschen dienst varende Noorsche tankschip Nina Bor- then met een inhoud van 6123 b.r.t. is. volgens een mededeeling van de reederij, als gevolg van oorlogshandelingen gezonken. De Duitsche rijkskanselier, Adolf Hitler, die heden zijn 52sten verjaardag viert (Foto Stapf j BERLIJN, 19 April (D.N.B.). Naar Reuter Hit Ahmedabad meldt, bedraagt het aantal slachtoffers bij de jongste botsingen in Ahme dabad 22. Er zijn tweehonderd personen ge wond. De Führer heeft den Rijkscom missaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, rijksminister dr. Seyss-Inquart bevorderd tot S.S.- Obergruppenführer. De Führer heeft den höheren S.S.- und Polizeiführer, Brigade führer und Generalmajor der Pohzei Rauter bevorderd tot S.S.-Gruppen- führer en Generalleutnant der Po lizei. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden rijksminister Seyss-Inquart, heeft den Führer het volgende telegram ge zonden 's-Gravenhage, 20 April 1941. Mijn Führer. In dezen tijd van de grootste beteekenis leidt u het Duitsche volk op weergaloos strijdvaardige wijze naar zijn vooraan staande plaats in de wereid. Het Duitsche volk volgt u, mijn Führer, met den ernst en de vastbeslotenheid, waartoe gij uw volk hebt opgeleid. Op uw verjaardag echter richten zich tot u de harten van alle Duitschers en van al onze vrienden .met oijzonder vurige en blijde wenschen, terwijl zij u een geen grenzen kennende liefde betuigen, welke u, mijn Führer, fn ons gewekt hebt. Wij, die uw opdracht in Nederland ver vullen, groeten u op den dag van heden, in volmaakte liefde en onvoorwaardelijke trouw. Heil, mijn Führer. (W. g.) SEYSS-INQUART. De Führer heeft S.S.-Gruppenführer dr. Dietrich tot S.S.-Obergruppenführer bevor derd. SOFIA, 19 Aprü. (D. N. B.) Officieel wordt in de Bulgaarsche hoofdstad het volgende me degedeeld Vandaag hebben 'Bulgaarsche troepen- deelen eenige door de Duitsche troepen be vrijdde Bulgaarsche gebieden bezet, ten einde aldaar voor de bevolking rust en orde te bewaren. BATAVIA, 1 Maart (Domei). De leider van de Japarsche economische delegatie in Neder landsen- Indië, ambassadeur Josjizawa, heeft gisteren een bespreking gevoerd met Van Klef- fens, den minister van Buitenlandsche Zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen, die op 12 April van Londen uit via Amerika, vergezeld van den heer Weiter, alhier is aangekomen. BERLIJN, 19 April (D.N.B.)Ter ge legenheid van den verjaardag van den Führer hebben de opperbevelhebbers van het leger, het luchtwapen en de marine dag orders uitgegeven, die tot motto hebben: „Ook de laatste vijand wordt verslagen." PRAAG, 19 April (D.N.B.). De president van het protectoraat, dr. Hacha, heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Ik veroorloof mij, Uwe Excellentie, mede na mens de regeering van het protectoraat, de har telijke gelukwenschen op uw verjaardag aan te bieden. De Voorzienigheid heeft u op uw ver jaardag nieuwe successen ten deel doen vallen, nu de roemrijke Duitsche troepen nieuwe weer- galooze overwinningen hebben behaald en bin nen weinige dagen een nieuwen vijand geheel hebben overwonnen. Dit toont de wereld, dat de nieuwe vorming van Europa volgens uwe grootmoedige plannen naderkomt. Ik kan u bij deze gelegenheid opnieuw de verzekering geven, dat het Tsjechische volk het weet te waardee- ren, dat het bij den wederopbouw van de Euro- peesche orde zijn medewerking mag verleenen. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn tot wel zijn van*de geheele menschheid, in algeheele gezondheid de voltooiing van alle taken, die u zich gesteld hebt, te beleven. Zonsondergang 19 April 20.44 Zonsopgang 20 April 6.33 Maanopkomst 3.41 ondergang 13.24 Zonsondergang 20 April 20.46 Zonsopgang 21 April 6.31 •^Maanopkomst 4.12 ondergang 14.30 rfrliJN, 19 April. (D.N.B.) Rijksminister rir Göbbels heeft aan den vooravond van den verjaardag van den Führer een radiorede ge houden waarin hij o.a. het volgende zeide: De mitschers staan nog niet ver genoeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans de- t,iH in zijn geheele draagwijdte en grootte te kunnen overzien. Doch ongetwijfeld zullen alle komende geslachten de Duitschers van nu er om benijden, dat zij dezen tijd strijdend konden meemaken en het geluk gehad hebben, een grooten politieken hartstocht te bezitten. üret is geen ïrase, wanneer men zegt, dat daSene wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan allen naar vermogen medewerken, er niet zou zijn. of er niet zoo zou zijn, wanneer er niet een man als wegwijzer en baanbreker aan Hen voortschrijdenden tijd beteekenis, in houd en richting gegeven had. De wereld be leeft het grootste wonder, dat er in de geschie denis bestaat, n.l. dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Derhalve betuigt de geheele Duitsche natie den Führer op zijn 52sten ver jaardag haar gevoelens van dankbaarheid ver eering en bewondering en brengt zij ook de grootste hoop op en het onwrikbare geloof aan hem en zijn historische zending tot uiting. Wanneer het Duitsche volk den dag van morgen met zijn beste mannen aan de strijden de fronten en in het vaderland in de bewa peningsindustrie, aan de machines of bij het vervullen van de dagelijksche plichten door brengt zijn deze gevoeens des te Inniger en hartelijker. De Duitsche natie huldigt den Führer op zijn verjaardag met de belofte tot dubbelen ijver bij haar werk. De minister herinnerde aan den dag, van daag twee jaar geleden, toen Adolf Hitler zijn 50sten verjaardag vierde, bij welke gelegen heid de prachtigste parade werd gehouden, die de rijkshoofdstad ooit gezien had. Zij heeft met algeheele duidelijkheid bewezen, hoe sterk het rijk in zes jaren van nationaal-socialisti- schen opbouw geworden is. „Toen hoopten wij nog", zoo zeide dr. Göbbels, dat het den Führer zou gelukken den vrede voor ons land en de wereld te bewaren. Wij wisten echter ook dat, wanneer onze vijanden het rijk opnieuw zou den dwingen tot den strijd voor zijn nationaal bestaan, het Duitsche volk voor de eerste maai in zijn geschiedenis, eensgezind in allestan den, geestelijk, economisch en militair voor bereid tot het uiterste, zou aantreden' en de wereld een wonder van kracht, mannelijkheid, souvereine politieke en geestelijke superiori teit, militaire kracht en nauwkeurigheid 3011 beleven. Vraagt men zich thans af, zoo ging dr. Göb bels verder wat dan eigenlijk onze vijanden bij de aan het daglicht tredende krachtsver houdingen bewogen heeft om desondanks aan het Duitsche rijk den oorlog te verklaren, dan kan men hierop in feite slechts dit antwoor den: n.l. dat zij niet aar het meesleepende Se~ weid van een groote persoonlijkheid en aan de stevigheid van zijn werk geloofaen. zij hebber het niet voor mogelijk gehouden, dat een man het wonder zou hebben gewrocht, zijn volk uit een diep verval omhoog te heffen. Voor de eerste maal ts thans Duitschland In dezen oorlog als een hecht aaneengesmeed machtsblok opgetreden om vermetel en supe rieur zijn belangen te behartigen. Iedereen weet, waarom het ging en dat aan het einde van dezen oorlog een Duitsche over winning staat: Het Duitsche volk behoeft en wi, ook niet in bijzonderheden weten wat de Führer voornemens is en welken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogenblik kiest. Het heeft eenvoudig vertrouwen in hem Thans weet iedere Duitsche soldaat, dat Duitschland steeds slechts dan verloor, wanneer het gehoor gaf aan leugenachtige influisterin gen, dat Duitschland echter altijd triomfeerde waanneer het zich van zijn kracht bewust bleef. In het verdere verloop van zijn rede herin nerde de minister aan de uitspraak van Chur chill. dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitsphland kan hierop slechts dit antwoord geven: De Fiihrer zal overwinnen en wel hoofdzakelijk omdat hü ook weet hoe hij kan. overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleid door een wil en be- heerscht door een fanatisme, dat behaalt de overwinning. Een man, die zooiets bereikte en schiep, staat ver verhevèn boven woorden van lof en groot spraak. Voor hem kan de natie zich slechts ln dankbaarheid buigen. „Zoo groeten wij hem dan on den vooravond van zijn verjaardag", zoo be sloot dr. Göbbels. „De geheele natie vereenigt zich in dezen groet en in de uitdrukking van de diepste en eerbiedigste dankbaarheid jegens hem." ERGENS IN ITALIË, 19 April (Stefani). Het Italiaansche communiqué no. 317 luidt als volgt In joego-Slavië worden de bewegingen onzer troepen ter voltooiing van de bezetting van het Dalmatische gebied voortgezet. Onder de talrijke krijgsgevangenen, die in handen zijn gevallen van onze snelle colonnes, welke, komen de uit Albanië, Cettinje en Cattaro hebben be zet, bevonden zich een legercorpscommandant met zijn staf en nog vijf generaals. Langs het geheele Grieksche front wordt de opmarsch onzer troepen voortgezet, waarbij geen respijt wordt gelaten aan den vijand die zich in wanorde terugtrekt, voortdurend aange vallen door onze vliegtuigen. Onze toestellen hebben de haveninrichtingen van Astakos ge bombardeerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze luchtformaties verscheidene malen met torpedo's en bommen een krachtig beveiligd vijandelijk convooi aangevallen. On danks den krachtigen luchtafweer en de jacht- toestellen van den vijand hebben onze vliegtui gen met bommen voltreffers op :en kruiser ge plaatst en torpedeerden zij twee groote tank booten,, die zonken. In Noord-Arika gevechten van patrouil les ten Oosten van Solloem. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben de vijandelijke stellingen in Tobroek gebombardeerd. Een vij andelijk vliegtuig is door onze jagers gedwongen op ons gebied te landen. In Oost-Afrika hebben vijandelijke troe pen, die ten Oosten van Grambela aangevallen en óp de vlucht gedreven zijn, aanzienlijke ver liezen geleden. NEW YORK, 19 April. (D. N. B.) De vroe gere Amerikaansche ambassadeur te Parijs. Bullitt, bepleit in een in het tijdschrift Life gepubliceerd artikel het beschikbaar stellen van Amerikaansche convooieering voor het transport van oorlogsmaterialen naar Enge land. Bullitt verklaart, dat tengevolge van den oorlog ter zee de Britsche tonnage op gevaar lijke wijze daalt. Alleen het beschikbaar stel len van Amerikaansche convooieering kan het gevaar voor Engeland afwenden. Dit beteekent het optreden van Amerikaansche torpedoboot- jagers, kruisers, vliegtuigmoederschepen en vliegtuigen. Bullitt motiveert zijn eisch tot hel doen optreden van Amerikaansche convooiee ring verder door te zeggen, dat de Vereenigde Staten in gevaar verkeeren door de spilmo- gendheden te worden aangevallen, wanneer Engeland het onderspit mocht delven. Uit Sjanghai verneemt het D. N. B.: Naar uit Manila wordt gemeld, is men daar bezig een vrijwiüigerscorps te vormen. Aangezien het onderhoud van het corps, dat ongeveer 40.000 man zal omvatten, echter financieel niet mogelijk is voor de regeering der Philippijnen. hebben de Amerikaansche militaire autoritei ten de opleiding op zich genomen. Naar uit een bericht uit Manila blijkt, is de uitbreiding der kazernes en de opleiding der recruten ter hand genomen Wij leven in een tijd van moeilijke en inge wikkelde problemen. Naast de zorg om het dagelijksch brood en de opvoeding onzer kin deren bracht de oorlog, die overnacht over ons is gekomen, ons onzekerheid over eigen toekomst en bezorgdheid om het lot van een door twee dracht en haat verscheurde en chaotisch ge worden wereld. Zal op de puinen van wat wij beschaving dachten nog ooit nieuw leven bloeien en de menschheid, thans bedacht op vernieling, eens weer eensgezind bouwen aan een nieuwe orde in vrede en geluk, vragen wij onszelf misschien in vertwijfeling af. Het falen van menschelijke wijsheid heeft dit leven zoo gecompliceerd gemaakt, dat slechts de Wijsheid Gods nog een uitweg uit den chaos kan wijzen. Het zou ons daarom kunnen verbazen, dat de H. Kerk, die toch de bewaakster is van Gods leer en uitdeelster van Gods gaven, ons van daag in den Introïtus niets anders voorhoudt dan dat wij moeten worden „als pasgeboren kindertjes": „Weest als pasgeboren kinder tjes, begeerig naar geestelijke, on- verv alschte meik." Kinderen kunnen toch de problemen van leven en wereld niet op lossen! En toch leert hier de H. Kerk niets anders dan wat de Goddelijke Wijsheid aan Zijn eer sten Paus en eerste bisschoppen voorhield, toen Hij Zijn hand legde op het blonde hoofdje van een kind: „Zoo gij U niet bekeert en wordt ge lijk kinderen, zult gij het rijk der hemelen niet binnengaan." (Mat. 18, 3). Dat is onze groote taak in dit leven: door deugd te worden, wat kinderen van nature zijn. Klein en eenvoudig worden met God en met elkaar. Het kind geeft zich geheel aan zijn ouders, het maakt zich niet bezorgd over zijn voedsel, want daar zorgt moe der wel voor, het staat open voor liefde en het geeft liefde. Zoo moeten ook wij staan tegenover God, on zen Vader in den hemel, argeloos, vol vertrou wen en vol liefde. Voor wie in God gelooft, is het leven indei- daad niet gecompliceerd. Door de dingen van den dag heen hoort hij de stem van Gods een voudig leven. God is eenvoudig; de wereld maakt de dingen ingewikkeld. Alle kermis en kunde der eeuwen hebben de wereld niet kun nen vrijwaren voor oorlogsellende en het leven moeüijk gemaakt. Daarom zal de wereld weer moeten terugkeeren tot de eenvoudige wijsheid van de liefde tot God en de liefde tot elkaar, voor de rust der orde wederkeert. Gelooven in God en vertrouwen op God, daardoor alleen kan de menschheid den weg naar geluk hervinden. Gelooven en vertrouwen als kinderen. Klein en eenvoudig als eerste Communican tjes moeten wij gaan tot God. Wat is er ont roerender dan dat Hü, die zetelt over de Che rubijnen, Zijn eeuwigen Troon verlaat, om kind te worden met een kind, om in het gedachten- leven van een kindje tusschen winkeltje en pop, tusschen pakhuis en bromtol, een plaats te gaan innemen. Wij voelen ons gewichtig en groot, maar onze grootheid wordt wankel en ongestaag, waar de Eeuwige Wijsheid, die de aarde draagt in de palm van Zijn hand, het leed en de vreugden der wereld vergeet, om Zich te gaan vermeien in de ziel van een kind. Bij alle ervaring, die wij hebben verworven en bij alle kennis, die wij ons eigen hebben ge maakt, beteckenen wij niets in Gods oogen, wanneer uit de jaren van onze jeugd niet die blijde kinderlijke gezindheid is overgebleven, wanneer wij de onbevangenheid, eenvoud, nede righeid en bescheidenheid van het kind niet hebben bewaard. Christus' groet tot Zijn leerlingen na Zijn Verrijzenis was onveranderlijk: „Pax vobis. Vrede zij U!" Deze Paaschgroet geldt ook voor ons, indien wij als eenvoudige kinderen hebben leeren ge looven, leven en doen. De vrede toch, die het hart blij maakt, is niet zoozeer een vrucht van de rust der uiterlijke omstandigheden, dan wel van het zekere innerlijke bewustzijn, dat tus schen God en ons alles in orde is en dat wij veilig zijn in Zijn handen. „Al wat uit God is geboren, overwint de wereld. En dit is de overwinning, die de we reld overwint: ons geloof." De kinderlijke geest waakt er voor, dat de kracht in ons niet in hardheid, het zelfbewust zijn niet in zelfoverschatting ontaardt en dat de tegenslagen en ontgoochelingen in het leven ons niet tot pessimisten misvormen. Want on danks de wolken, die boven de wereld hangen, blijft de zekerheid, dat wij met Christus zijn verrezen tot een nieuw leven van kinderen Gods, dat Gods Vaderhand ook nu bescher mend is uitgestrekt over de aarde, die Hü om- wüle van Zijn getrouwen niet zal verlaten. Dat is onze vreugde en die vreugde zal niemand ons ontnemen. „Al wat uit God is geboren, over wint de wereld." Christus en Zijn genade en alles wat daaruit aan kracht voortkomt, zijn ontsproten aan Gods liefde. En alleen wat uit God voortkomt overwint in de tw'ntigste eeuw zoo goed als in de eerste. Daarin ligt de zeker heid der overwinning voor allen, die, in liefde en overgave aan God, de kennis en wetenschap der wereld gering achten bij de wijsheid, die God aan de kleinen en nederigen heeft ge openbaard. K. BERLIJN, 19 April (D.N.B.). Sterke strijdkrachten van het Britsche Empire zijn, naar Reuter meldt, in Basra aangeko men „ten einde de verbindingswegen door. Irak open te houden". MADRID, 19 April 'Stefani) De minister- nel is gisteren onder voorzittF schsD van Fran- •o bijeengekomen. Vandaag worden de bespre kingen voortgezet. BERLIJN, 19 April. Omtrent den plotse- Ilngen dood van Koritzis, den Griekschen mi nister-president, meldt het D.N.B. nog de vol gende bijzonderheden: Zijn dood werd bekend, toen op 18 April om 21 uur het tegenover het Koninklijk Paleis en het Hotel Bretagne, het Britsche hoofdkwartier, gelegen gebouw van den minister-president door een afdeeling gardetroepen werd bezet. Omtrent de doodsoorzaak tast men in Athene niet in het duister. Men is er n.l. zeker van, dat hq vermoord is. Voor zoover tot dusver kan worden vastge steld, heeft Koritzis een uur voor zyn dood den Britschen opperbevelhebber Sir Maitland Wil son en den Britschen gezant in Athene, Sir Charles Palairet, ontvangen. Koritzis zou na de ontvangst lijkbleek zijn geweest en een vol komen ontstelden indruk hebben gemaakt. Naar verluidt heeft de ministerraad beraadslaagd over een aanbieding van Wilson om de Grieksche regeering en de Koninklü'ke Familie nog dien zelfden nacht met een kruiser naar Egypte te brengen. Wilson en Palairet zouden getracht hebben Koritzis over te halen, op grond van de onhoudbaarheid van den militairen toestand en van het feit, dat het Britsche expeditielegèr ui( Londen bevel heeft gekregen tot inscheping, om het Grieksche leger zich te doen aanslui ten bü de vlucht. Koritzis zou dezen Engelschen wensch hebben afgewezen. Een secretaris vond enkele uren later Koritzis dood voor zijn schrijf tafel. Er is nog geen mededeeling uitgegeven" over de vraag, of Koritzis door vergiftiging of door een revolverschot vermoord is. Hü had de laatste weken vaak teekenen van neerslachtig heid vertoond. Zijn vrienden houden zelfmoord echter voor volstrekt onwaarschijnlük, aange zien hü een man van diepe religieuze overtui gingen was. De dood van Koritzis heeft in Athene des te grootere ontsteltenis gewekt, daar zijn voor ganger, Metaxas, kortgeleden onder soortgelüke omstandigheden het leven heeft verloren en ook toen de verdenking van moord door Engelschen niet tot zwijgen kwam. VICHY, 19 April (D.N.B.) Admiraal Dar- lan heeft in zün kwaliteit van minister van Buitenlandsche Zaken den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de Fran- sche regeering gebruik heeft gemaakt van de haar in artikel 1, par. 3 van het Volkenboncts- handvest geboden mogelijkheid en besloten heeft uit den Volkenbond ts treaen. De Fran- sche regeering behoudt zich voor later een ver klaring af te leggen over haai deelneming aan het internationaal arbeidsbureau er, de met den Volkenbond verbonden techii.sche instellingen Zooals men weet bepaalt art 1 van het Voi- kenbondshandvest in par. 3, dat 'eder lid van den Volkenbond na een opzeggingstermijn van twee jaar uit den Bond kan treden. In goedingelichte kringen re Vichy wordt om trent dit uittreden medegedeeld, dat de Vol kenbond sedert lang zün beteekenis heeft ver loren, aoodat het besluit dei Fransche regee ring eigenlijk slechts formeeie beteekenis heeft Er moest een duidelijke toestand in het iever geroepen worden. Men laat doorschemeren, dat het besluit tot uittreden genomen is, omdat de Fransche regeering niet meer het voornemen heeft haar bijdrage in de kosten van den Vol kenbond te betalen. Eigenaardig oud woora: Beloken Paschen. Zoo wordt de Zondag na Paschen benaamd. Wat de volksmond den Paaschtijd noemt is soms ver schillend naar plaats. De Paaschtijd, waarin men zijn Paaschplicht moet vervullen, vangt met Palmzondag am en eindigt met Beloken Paschenter wijl deze tijd in bepaalde gevallen is verlengd van Passiezondag tot veer tien dagen na Paasch. Beloken Pa schen heeft geen eigene feestelijkhe den. maar sluit het Verrijzenisgebeu- ren zinrijk af. Voor ons moet Beloken Paschen als 't ware het Paascnfeest voltooien. Nog jubelen wij het blijde alleluja, want de psalmist heet het volk gelukkig, dat te jubelen weet. De kerkelijke jaarkring kent den Paasch tijd intusschen nog vele, vele weken. Met Beloken Paschen moet daarom de diepe zin van Paschen te klaar der en te onverwoestbaarder in ons doordringen. In ons leven is het Pa schen aangevangen en moet niet meer eindigen. Opstaan en getrouw blijven! De Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Eenige dagen geleden deed zich in het Zuiden van Nederland de volgende betreurenswaardige gebeurtenis voor: Een Britsch vliegtuig was neergestort en lag vernield op den grond. De bevoegde Ortskom- mandantur had direct een post bü de plaats van neerstorting gezet, welke het vliegtuig tot de opruiming te bewaken had. Geen burger mag, zooals bekend is, de plaats van het ongeluk en vooral niet de overblijfselen van het afgeschoten vliegtuig naderen. Evenwel werd deze algemeen bekende maat regel hier niet nagekomen. Niettegenstaande herhaalde waarschuwing door den post liep een Hollander telkens weer op het wrak toe, om deelen van het vliegtuig af te scheuren en te „verzamelen" Tenslotte loste de post een waarschuwings schot. Ook dit schrok den burger met af, die zijn ongehoorzaamheid ten slotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis is een ernstige waarschuwing en moge telkens opnieuw aanleiding zijn, in het bijzonder voor de jeugd, te bedenken, dat neer gestorte vliegtuigen geen objecten zijn voor ver zamelaars en dat voor alles de bevelen van Duitsche posten dadelük nagekomen moeten worden. Ongehoorzaamheid kan den dood bren gen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1