Restauratie van Waalre's kerk <Kd v0i&aal van den w NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK n.v. Het Camera-mysterie "ft ZONDAG 20 APRIL 1941 D. W. BRAND'S 53sie EFFECTENVEIIING Monument der oudste bouw kunst Van ons land - ji BEURS VAN NEW YORK 38ri D. W. BRAND'S GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN INCOURANTE FONDSEN De NOTITIE van De restauratie Bouwconstructies „F Waalre's kerk, monument der oudste bouwkunst van ons land, zal toorden gerestaureerd (Foto V.K.P.) Heimwee Kalme markt; voor staalwaarden vast slot Op 1 Mei verschijnt Voor de Vermogens- en Rijksinkomslenbelasting de koers per 3D. W. BRAND KEIZERSGRACHT 215 AMSTERDAM-C. MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 507-511 Koersen Nederl. Clearinginstituut Japans katoen-uitvoer inierhulp Nederland: één voor allen, allen één. te hotiden op DINSDAG 22 APRIL 1941 is op aanvraag GRATIS VERKRIJGBAAR D. W. BRAND AMSTERDAM (Van onzen Brabantschen correspondent). Waalre, gelegen aan de spoorlijn van Eindhoven naar Valkenswaard, is een van de oudste en de mooiste dorpen van Bra bant. Nog niet zoo lang geleden lag het buiten het groote verkeer. Er kwam een spoorlijntje langs, doch dat deed niet veel kwaad. Het was verbonden met den grooten verkeersweg door een weg, die dood liep op de markt van het dorp. Als men verder wilde gaan, kon men altijd wel een klein fiets- of wandelpad vinden, dat leidde door de zeer behoorlijke omgeving, waar water partijen en dennenbosschen elkaar afwissél- den en waar rogge-akkertjes beschermend waren ingesloten door het zwarte bosch. Men ging naar Waalre als men er zijn moest, maar men ging er nooit doorheen. Thans wordt dat anders, want nu komen er verbindingswegen met andere dorpen; villa bouwers hebben het dorp en zijn mooie omgeving ontdekt en daardoor is het on gerepte van de natuur daar verdwenen. Meer dan twaalf eeuwen is Waalre in zijn isolement gebleven en heeft het zich kunnen verweren tegen invloeden van buiten. Zoo oud is Waalre, want het wordt al genoemd in het jaar 704, toen het Waderloo heette; in 712 wordt het genoemd als Waderloe, in 726 Wa- dradoch en Waredritlaeum. Vooral het jaar 712 is voor de geschiedenis van Waalre van belang, want in dat jaar consacreerde de H. Willibror- dus daar op 26 Mei het kerkje, dat toegewijd was aan de H. Maagd. Van deze gebeurtenis maakt de bisschop zelf melding in zijn kalen der. In de tiende of elfde eeuw is dit kerkje vervangen door een ander en toegewijd aan den stichter St. Willibrord. Dit kerkje is een zeer bélangrijk monu ment van de bouwkunst der middeleeuwen. Niet alleen, omdat er wellicht geen andere kerk is, waarover zoo oude schriftuur-bron nen bestaan, maar ook, omdat zij zeer in teressante stukken herbergt van de archi tectuurgeschiedenis. Sprekende over deze kerk denkt men veelal alleen aan den toren, die een meesterstuk is van de bouwkunst der ambachtslieden uit dien tijd- Voor leeken is deze toren ook inderdaad het belangrijkste, want bij een eenigszins aandachtige be schouwing kan men er vele schoone details aan ontdekken, doch niet, dan nadat men op het eerste gezicht reeds getroffen is door den speelschen bouw en het harmonieuze geheel. Van hen echter, die thuis zijn in de architectuur, vraagt het veel oudere gedeelte tusschen toren en kruis alle aandacht, want in dit gedeelte is waarschijnlijk voor hen veel te lezen over de geschiedenis van het bouwen. Van de latere kerk, die uit de tiende of elfde eeuw, vindt men nog belangrijke overblijfselen terug in het tegenwoordige muurwerk. In 1425 wordt de kerk voor de eerste maal verbouwd. In 1469 volgt de tweede verbouwing, waarbij de toren en het dak van het schip worden afge broken. De muren worden hooger opgetrokken, de kerk wordt naar het Westen verlengd met twaalf voet. De bisschop van Luik, Ludovicus de Bourbon, laat dan weten, dat de kerk op nieuw zal worden geconsacreerd door een zijner wijbisschoppen. Deze consecratie geschiedt door den bisschop van 's Hertogenbosch. Bij deze tweede verbouwing heeft de oorspronkelijk Ro- maansche kerk de metamorphose van de Go- thiek ondergaan. In 1648 kwam de kerk in handen der Pro testanten en in den tijd der felle geloofsver volging waren de katholieken gedwongen de noodkerk te Achel, thans Belgisch gebied, te bezoeken. Hun eigen kerk in Waalre had een uurwerk, het horlogium uit de vijftiende eeuw is thans nog in de kerk aanwezig de noodkerk in Achel had noch uurwerk noch klokken, en het gebeurde vaak, dat de kerkgan gers te laat in de kerk kwamen, omdat zij te lang in de nabijgelegen herberg bleven uitrus ten van den tocht; omdat zij zich in de her berg verzaten, zooals dat genoemd werd. Hoe zeer dit een gewoonte was, kan blijken uit den naam der herberg, die naar dit euvel „in 't verzit" genoemd werd. In 1854 werd de kerk. nogmaals verbouwd. Het priesterkoor werd afgebroken en de kerk verbouwd tot de tegenwoordige kruiskerk. In 1924 werd een nieuwe kerk gebouwd. Sinds 1925 staat de oude kerk verlaten en verwaarloosd. Sinds eenigen tijd echter heeft Rijksmonumentenzorg zich het lot van de kerk aangetrokken en is men met de restauratie be gonnen. Deze restauratie Staat onder leiding van den architect H. W. Valk te 's Hertogen bosch, die dezer dagen bij gelegenheid van een excursie een en ander over zijn plannen heeft verteld. De restauratieplannen, die oorspronkelijk door Rijksmonumentenzorg waren opgemaakt, had den ten doel de afbraak van het werk van 1854 en herstel van het overige gedeelte. Nadat ar chitect Valk in begin 1940 de opdracht tot restauratie van het gemeentebestuur had ont vangen, had hij bij een eerste onderzoek ver scheidene oude resten, venstertjes, ingang e. d. kunnen terugvinden en het spreekt vanzelf, dat deze vondsten, belangrijke aanwijzingen voor den oorspronkelijken vorm van het kerkgebouw, van grooten invloed zullen zijn op .de verdere estauratieplannen. De omstandigheden hebben de onderzoekingen vertraagd, doch thans wor den zij weer hervat. Het ligt voor de hand, dat de speciale aan dacht hierbij gevestigd is op de oudste kerk, waarvan men nog sporen van de fundamenten hoopt te vinden. Zulke kerkjes uit de eerste tijden bestonden uit rechthoekige ruimten van betrekkelijk geringe afmetingen en omsloten door vier wanden. Een toren ontbrak nog. De wanden der oudste gebouwtjes waren stellig van hout, waarschijnlijk ech,er bestond het funda ment uit steen, natuursteen van den bodem, baksteen kende men nog niet. De bodem hier te lande bevat op verschillende plaatsen ijzer oersteen en dit materiaal werd gebruikt als fun dament van de kerk uit de elfde eeuw. Onder den tegenwoordigen vloer heeft de architect den oorspronkelijken westelijken sluitmuur van het kerkje uit de elfde eeuw teruggevonden. De kerkjes uit den tijd van Sint Willibrordus kwamen overeen met de heidensche gebouwen der Germanen. Het kwam zelfs voor, dat deze werden verbouwd tot christenkerken. Als deze, zelfs in de elfde of twaalfde eeuw, veelal in tufsteen werden gebouwd, behielden ze nog het oorspronkelijke eenvoudige rechthoekige grond plan. De constructie der buitenmuren vertoont een invloed van de Romeinsche bouwwijze door betonopvulling, ook wel kistwerk genoemd. Tus schen de tufsteen is er dan een vulling van kiezelsteenen met specie. Dit is ook in Waalre het geval. De vensters waren klein van afmeting en terwille van de veiligheid hoog boven den grond- Het priesterkoor was nog gedeeltelijk naar Germaanschen aard afgesloten van de kerkruimte. Enkele doorgangen, meestal ter zijde, vormden het contact tusschen priester koor en kerk. Later ontstond de grootere boog opening. Steenen gewelven kende men nog niet. Een open dakstoel of een platte zoldering vorm de de afsluiting naar boven. Rond de tiende eeuw krijgen we, vooral langs de Maas, een Latijnschen invloed en dan doet de Latijnsche pijler-basiliek haar intrede. Nog vele oude kerken langs de Maas hebben in haar kern dezen invloed bewaard. Eerst in de twaalf de en dertiende eeuw kunnen we spreken van een herentwaken der eigen geaardheid in West- Europa en in de Nederlanden. De Latijnsche pijler-basiliek wordt omgevormd tot een orga nisme van dragende en aansluitende deelen, zooals we dat reeds vele eeuwen eerder terug vinden bij den bouw der boerderijen. In dezen historischen ontwikkelingsgang toont de kerk van Sint Willibrord te Waalre ons be langrijke fragmenten uit de vroegste en latere periode. Het is duidelijk, dat zij daarom van groote historische beteekenis is. Het is de be doeling van den architect deze historische ont wikkeling voor ieder zichtbaar te maken bij het uitvoeren der restauratie. Toen Peter Olshof het station verlaten had, bleef hij staan en overzag de omgeving. Veel was er veranderd in de jaren van zijn afwe zigheid. Het station was verbouwd, de huizen op het plein kwamen hem onbekend voor. De oude waren afgebroken en nieuwe voor in de plaats gekomen. Het gaf hem een idee of hij in een vreemde stad was verzeild en toch had hij hier zijn jeugd doorgebracht. Toen zijn ouders overleden waren, was hij, met het wei nige geld dat zij hem hadden nagelaten, den grooten Oceaan overgestoken, om in Amerika zijn geluk te beproeven. Al dikwijls had hij zich afgevraagd of zijn zuster nog in leven zou zijn. Betsie was, toen hij de stad verliet, twee en twintig. Ze had examen gedaan voor onder wijzeres en kon dus voor zichzelf zorgen. In het begin hadden zij elkaar trouw geschreven, maar later had hij de briefwisseling verbro ken, omdat hij haar toch nooit iets goeds had te vertellen. Het was hem eerst niet meege- loopen in het vreemde land. Nooit was hij te lui geweest om te werken en toch had hij ar moe geleden. Later was hij pas de gunsteling van het lot geworden en had fortuin gemaakt. Op een dag voelde hij plotseling heimwee naar zijn geboorteplaats en verlangde iets over zijn zuster te ver nemen en, indien ze in zorgen ver- keerde, haar gel delijk te kunnen steunen. Hij was vrijge zel, niemand be lette hem deze reis te aanvaarden. Hij kon nu eerste klas reizen en zou op zijn wenken be diend worden. Na zijn zaken geregeld te hebben was hij vertrokken. Peter stapte door en ging een hotel in, waar hij een kamer en een goed maal bestelde. Toen bladerde hij in een adresboek, om te zien of de naam van zijn zuster er mogelijk in voorkwam. Toen hij hem niet vond, vroeg hij den kellner of die in de stad bekend was. Doch ook deze kon hem geen inlichtingen verschaffen. Dan ga ik maar even naar het bevolkings register, nam Peter zich voor. Daar kan men mij misschien wel het een of ander over Betsie meedeelen. Tevreden weer in eigen land te zijn, stapte hij de straten door; blij bij het herkennen van het oude, waardoor telkens weer herinneringen In hem opkwamen. Het ouderlijk huis vond hij echter niet terug. De straat was niet meer te herkennen. Er waren trottoirs aangelegd, &r stonden boomen. Het was nu een deftige laan, aangepast aan den tijd. Geen enkele oude wo ning was er nog te bespeuren. Peter vroeg zich af of hij zich niet van straat vergiste. Met eenig leedwezen overdacht hij dat het oude voor het nieuwe had moeten wijken. Anders had hij de woning van zijn ouders misschien nog terug gevonden. En wie weet, woonde Betsie er dan nog; want zij had het huis toen betrokken, waar zij en hij om geloot hadden. De menschen in de laan waren hem vreemd. Hoe hij ook in zijn geheugen zocht, van niet één kon hij zich iets herinneren. Op het gemeentehuis vernam hij dat zijn zuster getrouwd was. Het was hem een groote vreugde te weten, dat zij nog in leven was- Men gaf hem het adres en zei welke tram hij moest nemen welke hem in de wijk zou bren gen, waar mevrouw Wevers-Olshof woonde. Even was hij in dubio. Zou hij een taxi ne men? Neen, liever ging hij. per tram. Betsie getrouwd, peinsde hij. Misschien heeft zij het niet rijk, maar dan zal ik er wel voor zorgen dat zij niets tekort komt. Peter nam de hem opgegeven lijn. Toen hij gezeten was, begon hij zijn mede reizigers te bestudeeren en trachtte te ontdek ken of hij niemand herkende. Zijn blik bleef op een oude dame, die vlak tegenover hem zat, gevestigd. Zij sprak met een meisje, dat haar oma noemde. Zij komt mij bekend voor, meende Peter. Wie kan zij zijn? Een oud buurmeisje? Doch hoe hij ook het beeld van zijn oude kennissen voor den geest haalde, hij kon haar niet thuisbrengen. De dame aanspreken durfde hij niet, bang een blunder te begaan. Maar telkens schoot het weer door zijn hoofd: ik ken haar. Wie mag zij toch wezen? Hij dacht hierbij ook aan zijn zuster, maar meende dat hij deze aanstonds zou herkennen. Betsie kon het onmogelijk zijn. En zóó ver ouderd er uitzien was onmogelijk. Daarbij, Bet sie was slank en deze dame integendeel zeer gezet. En dat witte haar! En dat ronde ge zicht.... hoe kon hij er één oogenblik aan den ken dat zij zijn zuster zou kunnen zijn! Zóó zou niemand veranderen, al had hij haar dan ook in ruim vijftig jaren niet gezien. En éls zij het zou zijn, dan zou ze hém toch zeker herkend hebben. Als het kind iets grappigs zei, dan keek de grootmoeder hem glimlachend aan of ze wilde zeggen: hoe vindt u dat? Is ze niet een schat? En dan glimlachte hij ook maar. Peter was aan de halte gekomen, waar hij moest uitstappen. De oude dame en het kind stonden even eens op. Peter,' galant, haastte zich de tram uit, om beiden te helpen. Voor deze attentie werd hij vriendelijk door de oude dame bedankt. Hij had bedacht niet met leege handen aan te kunnen komen en ging een banketwinkel in. De dame keek hem na en peinsde, zooals reeds een paar maal in de tram. Vreemd, die mijnheer doet mij denken aan Peter. Als hij nog leefde, zou ik haast durven zweren dat het mijn broer was. Langzaam, denkend aan het verleden, ging ze verder en hoorde maar half hetgeen haar kleindochtertje zei. Even later stonden zuster en broer tegenover elkaar en beiden riepen tegelijk verhe"~J "It: „Dus was je het tóch!" (Nadruk verboden) Op de New Yorksche effectenbeurs was de stemming bij opening opnieuw gedrukt, 'waarbij de handel, zooals gewoonlijk met het oog op de onderbreking van het beursverkeer geduren de het weekeinde, zeer kalm was. Dientenge volge kwamen er ook geen groote koersverande ringen voor, al waren dan ook de eerste notee ringen over het algemeen wat lager en hield de dalende koersbeweging nog gedurende eeni gen tijd aan. De omzet was zoo beperkt, dat de handel vaak geheel stil kwam te liggen. Bijzonder flauw waren alleen automobiel waarden en rubberfondsen, alsmede enkele spe cialiteiten, die daarmede een nieuw laagtepunt der noteeringen bereikten, doordat de berichten omtrent den strijd in Griekenland voortdurend aanbod uitlokten. Voor het overige bleven de verliezen binnen nauwe grenzen beperkt. In vele gevallen ont stonden ook geen veranderingen in de noteerin gen, daar de verkoopers over het algemeen nog eenige terughoudendheid in acht namen, omdat zij verwachtten, dat een licht technisch herstel zou intreden voor het geval zich eenigerlei sti- muleerende factoren zouden voordoen. Deze te rughoudendheid werd echter ook aan koopers- zijde getoond. Daar gaf men uitdrukking aan zijn bezorgdheid aangaande de belastingverhoo- gingen, de uitbreiding der prijs- en pariteits- contróle, en de beperking der automobielpro ductie. Bovendien doet zich do koienschaarsehte steeds sterker gevoelen, daar de bijleggi-g van de staking der mijnwerkers nog steeds op zich laat wachten. In verband daarmede raamde men ook de bedrijvigheid in de staalindustrie in de komende week voor de gebieden van Youngstown en Pittsburgh wegens cokesgebrek op slechts respectievelijk 97 en 96 procent der capaciteit. Toen tegen slot bekena werd, dat de minister van Arbeid Perkins geëischt heeft, dat het werk in. de mijnen dadelijk zou worden her vat, ontstond tijdens het laatste beursuux bu staal- en spoorwegwaarden een lichte koersstij ging, waardoor de ondertoon tenslotte vast was. Vandaag werden 537 fondsen verhandeld Daar van zijn er 113 in koers gestegen, 248 gedaald. De noteeringen der 176 overige bleven onver anderd. Slotk. Slotk. NïW-ÏORK 19/4 18/4 Air Reduction 37/4 36 Allied Chem148 14814 American Can 82(4 83% American Radiator 6 Amer Rolling 12% 13 Am Smelting 34% 34% Am. Sugar Refining 15 Amer Tel Tel 156% 156% Am. Tobacco B 68 68 Am. Waterworks 4% 4% Anac. Copper 22% 22% Atchis Tooeka 24% 24% Baldwin Locomotive 12% Baltim. Ohio 3% 3% Bethlehém St69% 68% Canada Pacif 3% 3% Com Investm 31 31 j. I. Case 43% 43% Ches Ohio38 Chicago Rock Iel. Chrysler Corp57 57 Cons Edison 19% 19% Delaw Huds Detroit Edison C. 23 20% Dupont d'Nem 140 140% Eastman Kod 128 128% Gener Electric 29 30 Gen Foods Crp 32% 35% Gen Motor» 38% 39 GoodVear Tyr 17% 17 Huason Motor 3 3 Int. Harvester 44 Intern Nickel 25% 25% international Paper 12% 12% Int Tel a Tel 2 2 Kenn. Copper 31% 32 Mack Trucks Incorp. 24% Montgomery 32 32% National Biscuit Co 18% N V Central lift Norfolk Western 204 Nord. Amer. n.a. 11% 13% Northern Pacific 6% Packard 2% Pennsylvania 23% 23 proctor Chamble 53% p Serv of N.J 24% 24% pullman Incorporat. 24% Pure Oil Company 8 Radio Corp4 4 Reading Company 13% 13% Republic Steel 17% Reyn Tobac. B. 30% 31 Sears Roebuck 68% 68% Shell Union Oil 12% 12% Socony-Vac 8% 8% Southern Pacific .9% Southern Railway 12 Standard Brands 6% Slotk. 17/4 36% 148% 83% 6 13% 36 15% 158% 68% 4% 23% 25% 13%' 3% 71 3% 31% 44% 58% 19% 21% 141% 130 30 36 39% 17% 3 44% 25% 13% 2 32% 24% 33% 16% 12 206 13% 6% 2% 24 53% 24% 24% 8 4 14 17% 31 69% 13 8% 9% 12% 6% Slotk 16/4 150 85% 35% 158% 68% 23% 25% 3% 71% 3% 59% 19% 130 30% 39% 3 26% 12% 23% 35 vermeldende van 2500 niet-officieel genoteerde fondsen de Laagste en Hoogste koersen vanaf 1939 Dividenden sedert 1937 Kapitalen, reserves enz. enz. 1 Mei 1940 Prijs f 1. 89 85 62%% 80 88%% Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld'; OBLIGATTëN Broodunie 4 Concoroia, Stoomboot Onderneming 5% ct Haven- en Scheepvaartbedrijven .(Ink. Oblig.) 190 Maas Buurtspoorweg 3 Nationale Credietbank (kl. cp.) 4 - Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl. cp.) 4 (4% 87 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. (kl cp.) 4 (4% 87 88%% Udenhout, Steenfabriek 5 J5J- Union Cacao- Chocoladefabriek 5 100 OBLIG R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonius Abt. Par. v. d H. te Rotterdam 4 Catharina van Senen, Vereeniging H. te Voorschoten 4 Hart van Jezus, Priesters v. h. H. te Princenhage 4% Missieprocuur der Priesters v h. H. Hart van Jezus te Rotterdam 4 Onbevlekte Maagd Maria, Par. te Soest- dük 4 R.K. Bijzonder Onderwijs i. h. Bisdom Haarlem 5 Roomsch-Katholiek Gasthuis te Tilburg 3 Ursulinen, Zusters i. h. Bisdom Haar lem 3% 60 93 78 80 82 91 80 80 PANDBRIEVEN Algemeene Friesche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% ofn 88%% Algemeene Maatschappij tot Beleenen en aankoopen van met Vruchtgebruik en Periodieke Uitkeeringen Belaste Waarden (kl. cp.) 6 Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 88 Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 88 Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp) 3% <y„ 89 Nederlandsch Oostfriesche Hypotheek bank (kl. cp.) 3% 61 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 4- 89%% Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 52 Zuider Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 88 AANDEELEN Aannemingbedrijf Gebrs. Goedhart 45 47%% Administratiekantoor Gem. Fondsen Mrs. van Vierssen, Trip Feith 37%% Anim Sana' Cultuur Maatschappij 84 Ardjoene Assam Thee Onderneming 95 Balong Bendo Cultuur Maatschappij 145 Bogota, Handel- en Industrie Maatschap pij 128 Djolondoro Cultuur Maatschappij 117% 110 Drentsche Kanaal Maatschappij 34 Drinkwaterleiding Maatschappij v.h. Arnhemsche Waterleiding Mij100 Goenoeng Beoleud Cultuur Maatschappij 210 Goud- en Zilverindustrie vh. Gebrs. Roosendaal (B.) 53%% Grint Maatschappij 50 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee 100 102 Ha venlaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen 31 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 2 Karang Soewoeng Adiwerna Djatie Ba- rang, Maatschappij tot- Exploitatie der Suikerondernemingen 152%% Kemo Corsetfabriek 215 Klop, Scheepsbouwwerf Machinefabriek De 120 Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon 225 Machine- en Motorenfabriek v.h. Tho massen Co85 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 250 255 Nederlandsche Fabriek van Bakkerijwerk tuigen v.h. G. J. Benier 80 Nederlandsche Grondbriefbank (Volgest.) 105 Ex div. Nederlandsche Middenstandsbank 26 Nederlandsche Rubber Unie 6 Pangerango Landbouw Maatschappij 220 Parkhotel en Restaurant 24 Sphinx, Kristal-, Glas- en Aardewerkfa briek De 100 Ex alv. Steden, Maaiechaopil tot Exploitatie van Onroerende Goederen De 37 Tjisaroenl Landbouw Maatschappij - 245 Union, Cacao- en Chocoladefabriek 60 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- en Sclieepsverband 86 Vereenigde Nijmeegsche Stoomboot On dernemingen 100 Westen, Maatschappij voor Werkmanswo ningen Het 40 Zaadhandel en Boomkweekerij v.h. wed. P. de Jongh (f 300.60 OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij t 440. Hollandsche Bank Unie f 20.— Javasclie Cultuur Maatschappij f 270. Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 7.50 Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken f 200. Moesi Iiir, Petroleum Maatschappij f 3.50 Nederlandsche Scheepshypotheekbank f 90. Nijma, Kunstzfjdespinnerij f 600.f 630. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij f 4100. Schielandsche Crediet- en Depositobank f 15. Wester Suikerraffinaderij f 250. WINSTBEWIJZEN Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2600. DIVERSEN Lint's Industrie- en Handel Maatschappij A. N. de Amort.bew) f 50. Nationale Bank voor Belaste Waarden (Bew v. Deelger.) f 8. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (Bew v. Deelger.) f 190. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.- bew.) f 30 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3% 3% 3 LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.90 Rotterdamsche Schouwburg (a f 15f 8. Rotterdamsche Schouwburg (a f 75f 40. Rotterdamsche Schouwburg (a f 150.f 87.50 KANTOREN TE: Alkmaar, Breda, Delft, Eindhoven, s-Cravenhage, Goes, Haarlem, Hoorn, Hulst, Nijmegen, Oisterwijk, Purmerend, Roermond, Roosendaal, Venray, e.a.p. Speciale afdeeling voor het verhandelen van alle niet ter beurze genoteerde fondsen. Onze lijsten van Vraag en Aanbod worden op aanvrage gratis toegezonden St. Oil N.-Jer? 35 34% 34% 33% Texas Gulf Sulphur 32% Tw. Fox Film 5% 5% 5% Union Carbon 63% 63% 63% Union Pacific 76% 75% 76% 76% Unit. Aircraft 34% 35% United Corpor United Fruit Comp. 62% 62% Un. States Ind. Ale 20 19 Un. St. Rubber 20% 20% 21% 21% Un. St. Stee] 50% 50% 52 Un. St. Steel pr. 119 119% 119% Western Union i9 19% 20% Westing house 88% 88% 89% 90% 29% 29 %t 29% 29% laten, t ex-div„ S ex-recht.. ex-coup. t pled Koersen voor stortingen op 21 April 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Fransche francs 3,768. Lires 9,87, Deensche kronen 36,37. Noorsche kronen 42,82. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,45%. Lewa 2,30. Pèngoe (oude schulden) 36,519. Pengoe (nieuwe schulden) 45,89. Zloty (oude schulden) 35.—. Zloty (nieuwe schulden) 37.68. Nadat in het midden van het laatste jaar de uitvoer van katoenen goederen uit Japan en de daarvoor ontvangen prijzen een laagtepunt hadden bereikt, waardoor deze voor Japan be langrijke tak van industrie ernstig verontrust werd, verneemt men uit vakkringen, dat de vraag naar Japansche katoenen stoffen, vooral in de landen van Zuid- en Z.O.-Azië, Midden- en Zuid-Amerika en het nabije Oosten, sedert het begin van dit jaar zoo sterk gestegen is, dat voor verschillende artikelen de prijzen met 50100% konden worden verbeterd. De sterk gestegen vraag wordt toegeschreven aan het feit, dat de voorraden in genoemde landen steeds kleiner worden en de textielfabrikanten van Engeland niet meer kunnen leveren, daar zij niet genoeg ruwe katoen ontvangen kunnen en voor afgewerkte producten met transport moeilijkheden te kampen hebben. Doordat- ver schillende nieuwe markten werden verkregen heeft de uitvoervereeniging van de Japansche katoenindustrie de regeering voorgesteld, de opening van Japansche bankfilialen in deze ge bieden te overwegen teneinde de financiering van den Japanschen uitvoer gemakkelijker te maken. De volgende plaatsen worden in dit ver band genoemd: Buenos Aires, Bagdad, Leopold- ville (Belgische Congo) en Casablanca. 27 DOOR PERCY KING (Nadruk verboden) /Zeker. Den laatsten tijd bewaarde hij 't wapen op een secure plaats. Waar, heeft hij niet gezegd. Dat zit zoo. Vroeger sprong hij er nogal nonchalant mee om. Op een middag trok 'k mijn zoontje aan, terwijl hij met de revolver speelde, geladen en wel. Wonder boven wonder liep 't goed af. Van dien dag af sloot oom Anthony 't wapen zorgvuldig weg." ',,'t Was u niet bekend, waar?" „Neen, zei 'k u al Positief niet." „En u?" De vraag werd Lawrence gedaan. „Evenmin." „U, Mr. Soper?" ,,'k Ben een vreemde. Dit is de eerste maal, dat 'k hier logeer." Inspecteur Sargent zag Eleanor aan. „Uw beurt, Miss Mason." „Oom Anthony bezat een revolver," knikte zij zonder aarzelen. „Hij zei ook mij niet, waar ze wercl bewaard „Dan heb ik nieuws voor de dames en heeren. Anthony Moncrieff bezat twee revol vers. 't Tweede exemplaar vonden we in de over jas van den doode. Daarmee heeft de moorde naar niet geschoten, want alle kogels zitten er op. Mr. Moncrieff was gewoon, eiken avond voor 't naar bed gaan een wandeling te maken. Dezen keer deed hij 't tegen zijn gewoonte ge wapend, wat er op wijst, dat hij met de moge lijkheid van een aanslag rekening hield een aanslag door iemand, die onder zijn dak leefde, 't Probleem is heusch niet zoo ingewikkeld als 't schijnt." Sargent zuchtte en zette de onder vraging voort. Isadora en Helen wisten evenmin van iets. Ten slotte wendde de inspecteur zich tot Hen derson. „U sluit de rij. Niét, omdat 'k u de minste onder de broeders en zusters écht." „Anthony Moncrieff was ten opzichte van mi) niet mededeelzamer." Sargent leunde in zijn stoel achterover en zag de groep met vagen glimlach aan. ,,'t Spijt me, dat ik 't moet zeggen, dames en heeren, maar één van 't gezelschap liegt." De charmante manier, waarop hi) 't zei, ontnam er 't beleedigende aan. „En degene, die liegt, schoot Mr. Moncrieff dood." Er viel een drukkende stilte, slechts onder broken daor 't klagelijk janken van Woyko. Oogen staarden onderzoekend in oogen. Hen- 'erson liep naar de terrasdeuren en tuurde naar uiten. De mist hing nog dik. „Is er niets aan te doen. dat die ellendige hond zijn bek houdt?" viel hij uit. „Een miserabel geluid," gaf Henderson toe. „Als 'k bijgeloovig was, zou 'k beweren, dat Woyko weet, wie zijn baas vermoordde en er naar snakt, den dader aan flarden te scheuren. Zeker iemand in de bibliotheek mag dankbaar zijn, dat 't dier vast ligt." Lawrence mompelde iets onverstaanbaars. Soper had een gevoel, of duizenden venijnige speldepunten hem in den nek prikten. Er werd aan de deur geklopt. Sargent riep: „Binnen!" 't Was dezelfde agent, die over den gevonden kogel had gerapporteerd. Op onderdrukten toon deelde hij zijn chef iets mede, waarna hij zich verwijderde. „Uw kamers zijn doorzocht," zei de inspec teur tot 't gezelschap, ,,'k Hoop, dat u er me niet boos om aankijkt. Zooiets hoort er eenmaal bij. Er is geen revolver gevonden." Hij trok de schouders op. ,,'k Had 't ook niet verwacht." „Wilt u daarmee zeggen, dat u weet, wie oom Anthony vermoordde?" vroeg Melchior. „Zóóver is 't nog niet, al ben 'k een flink eind op streek. De moordenaar deed zijn werk han dig, dat geef 'k hem na. Toch hangt hij. Met één ding hield hij geen rekening met de mogelijkheid van een ooggetuige. Opnieuw was 't doodstil. Soper's gezicht bleef in de plooi, maar weer voelde hij 't prikken in den nek. „Een ooggetuige?" herhaalde hij ongeloovlg. Iémand dus, die de misdaad zag plegen?" „Waarom niet? Is dat zoo gek? Volgens dokter Temple werd Mr. Moncrieff omstreeks middernacht vermoord. Toen scheen de maan 't Bleef helder tot twee uur, daarna heeft t zwaar geregend. De mist kwam tegen zons opgang opzetten. Zeer zeker bestaat de moge lijkheid, dat de moordenaar werd gezien." Soper lachte onzeker. „U fantaseert! U ge looft er zelf geen woord van!" „Zoudt u denken?" „Natuurlijk. U veronderstelt, dat de moord door één van de huisgenooten is gepleegd. Der halve moet uw fameuze ooggetuige ook iemand van ons of van 't dienstpersoneel zijn. Waarom Jan niet voor den dag gekomen?" „Wacht maar!" glimlachte de inspecteur. Henderson draaide zich om. „Arme Woyko! Ook een hond heeft een hart. Hoort hem eens te keer gaan! Hij jammert om zijn dooden baas en tegelijk vervloekt hij den moordenaar. Als hij hem te pakken krijgt, stond 'k niet graag in zijn schoenen!" Om beurten keek hij Mel chior, Lawrence en Soper aan. De laatste be gon zich onbehaaglijk te voelen; hij kon niet los komen van de gedachte, dat Henderson en de politieman met hem speelden als de kat met de muis. Toch beschouwde hl), naar 't uiterlijk, met stoïcijnsche kalmte de sigaret in zijn hand Een paar minuten verstreken. „Waar blijf je met je ooggetuige, inspecteur?" vroeg hij tartend. „Zoo'n haast? Nog even geduld." Sargent gaf Henderson een wenk. De advocaat ging naar de deur, sprak zachtjes met iemand op den corridor en keerde terug. De politieman ver volgde: „De ooggetuige kan ook achterwege blijven op voorwaarde, dat de dader terstond bekent. Hij bespaart zich eenige hoogst onaan gename minuten." Niemand opende den mond. Soper sloeg een denkbeeldig pluisje van zijn mouw, grijnsde en zei tenslotte: „Inspecteur, je bent je carrière misgeloopen! Je had filmregisseur moeten worden!" Soper stond op, liep de bibliotheek door en ging daarna op een punt van 't schrijfbureau zitten. Weer trad een pauze in. Melchior ijs beerde. Met een ruk bleef hij staan, toen de deur werd geopend. Woyko stormde 't vertrek in. Harris, de butler, moest alle kracht bijzet ten, om 't dier in bedwang te houden. „De ooggetuige," zei Henderson vlak. Woest deed Woyko een sprong vooruit, maar Harris was op zijn hoede. Hij had den hond stevig aan de lijn en trok hem terug. Kwaad aardig grommend ging 't dier liggen, de bloed- doorloopen oogen fel op Soper gericht. „Wat moet de hond hier?" bulderde Melchior. .Weg er mee!" Lawrence legde hem een hand op den schou der. „Houd je kalm! Je kent Henderson langer dan vandaag! Hij is eenmaal dol op allerlei theatraal gedoe." Isadora fluisterde met gefronst voorhoofd haar schoonzuster iets toe; Helen knikte afwe zig. Eleanor keek van Soper naar den hond, van den hond weer naar Soper. Woyko was opge staan en rukte verwoed aan de lijn. „Houd hem stevig vast, Harris!" zei Hender- on. „Woyko is in staat, den beul 't werk uit ïanden te nemen. Hij weet, wie zijn baas ver moordde en ik ook". „Zoo weet jij 't?" blafte Melchior. „Ja. 't Heeft niets met theatraal gedoe te maken. Op mijn woord niet." ,,'t Lijkt een wedstrijd tusschen jou en den inspecteur, wie 't in hoCuspocus wint," zei Lawrence misnoegd. „Als jullie zooveel weten, waarom ons er dan buiten gehouden? Wij be- hooren er óók bij!" ,,'k Laat aan Woyko over, 't jullie te ver tellen." „Idioterie!" vond Soper. Toch stelde de ge dachte hem niet gerust. Hij herinnerde zich, hoe hij direct na de misdaad een gevoel kreeg, alsof Woyko hem had gade geslagen. De hond was een vijand evenals de maan dien avond. Zij h^d op geen ongelegener moment door de wol ken kunnen breken. Toen Woyko's jammerend huilen. Die twee, de hond en 't maanlicht, had den 't er op gezet, hem aan te brengen. Ineens werd hij zichzelf weer. Hij was bezig, zich gek te maken! Er was niets, niets, niets dan een hond en wat maanlicht! Van zulke getuigen had hij niemendal te duchten! Toch schoof hij nog iets méér naar 't uiterste puntje van den lesse naar, zoo ver mogelijk van Woyko af. „Krankzinnig gedoe! foeterde Melchior. Hij keek Henderson giftig aan. „Jij, inspecteur Sar gent en dat mormel van een hond weten net zoo min wie de dader is, als het mannetje in de maan! Jullie moeten je fabeltjes voor de kin derkamer bewarenMisschien vinden ze déér aftrek!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2