„Sociale orde" 100 M? versche lucht per seconde! w; Jeugdbeweging in 1940 in de P.T.T-OPBRENGSTEN In den bijna twee K.M. langen Rotterdamschen Maas tunnel ZONDAG 20 APRIL 1941 VAN WEEK TOT WEEK Ook de Geest getuigt, dat Christus de Waarheid is. Epistel Over Januari en Februari bevredigend TAPTE- EN KARNEMELK EN DE DISTRIBUTIE DRIFTIGE SLAGER Wegens poging tot doodslag gearresteerd Heien vroeger en nu DE KJNA.CL IN 1940 Jaarverslag van den secretaris Luchtverversching TWEE JAAR STREMMING VAN SCHEEPVAART Wegens afdamming van de Holendrecht Pootaardappelen verkocht aan consumenten Daarenboven te hoogen prijs berekend Bewusteloos door uit stroomend gas Toestand van slachtoffer ernstig inierhulp Nederland: brengi vreugde in veler leven. Kinderen speelden met lucifers Twee boerderijen in de asch gelegd Vrachtauto's op elkaar gereden Drie ernstig gewonden EERSTE PERZIKEN Oplichter aangehouden Triumph-Werke A. G. Hebben de vooraanstaande katholieken zijner dagen het werk van praeses Van Nispen ge waardeerd, of richtte hij zich in zijn laatste levensjaren herhaaldelijk tot een andersden kend publiek, omdat hij hoopte, daar een wil liger gehoor te vinden voor ideeën, waarvoor in het eigen kamp de tijd nog niet rijp scheen? Het is zoo eenvoudig, te antwoorden, dat de katholieken niets van hem begrepen en dat ze hem met den bisschop aan hét hoofd misken den. Een profeet wordt in eigen kring zelden geëerd. En de hedendaagsche katholiek kan zoo gemakkelijk vonnis strijken over de achterlijk heid van de geloofsgenooten der tachtiger en negentiger jaren. Doch wie niets anders zou gewaarworden dan een simpele tegenstelling tusschen een vooruitstrevenden eenling, Van Nispen, en een achterlijke gemeenschap, de katholieke, die doet aan de wiare geschiedenis niet het recht, dat haar toekomt. Dat Praeses van Nispen bezield werd door een heilig idealisme, hebben zijn tijdgenooten ongetwijfeld goed beseft, maar ze waren een beetje huiverig voor de onpractische en soms ontactische wijze, waarop de vrome man zijn theorieën verkondigde. Ze hadden over het al gemeen liever gezien, dat hij zich strikt bepaalde tot het Gezellen werk, zonder zich te wijden aan maatschappelijke speculaties, waarvoor hem, volgens hun oordeel, de geestkracht ontbrak Hij was geen eersterangs intellect. Zijn hooge geestelijke strevingen vertroebelde hij door er over te spreken in een stijl, die vaak verward en altijd eentonig was. Met name zijn steeds Weerkeerende gedachte omtrent het Vaderschap en het Zoonschap, waarvoor Mgr. Bottemanne terugschrikte, bracht menigeen in het onzekere. Hierdoor kreeg hij in sommige pastorieën van bet Haarlemsche diocees de reputatie, dat hij ^gevaarlijke" dingen beweerde. In ,.De Tijd Werden zijn vlugschriften blijkbaar niet bijzon der au sérieux genomen. Zoo vond hij ook Weinig toegang tot de katholieke tijdschriften. Een lezing, die hij in het voorjaar van 1879 bield voor de Pius-Vereeniging te Amsterdam pver „De Sociale kwestie" kreeg hij echter ge drukt in „De Wachter", het maandblad 'van Schaepman en Nuyens. Het was een typisch „Ultramontaansch" stuk Werk, waarin alle po gingen tot oplossing van het maatschappelijke vraagstuk, door andersdenkenden ondernomen of verdedigd, als goddeloos Werden afgewezen. In deze rede wordt meer apologie gevoerd voor de katholieke instellingen dan voor een maatschap pelijk toekomstbeeld, waarin de katholieke idea len tot him recht zouden komen. Het voornaam ste belang van dit stuk is hierin gelegen, dat Van Nispen er voor het eerst op het terrein van de theoretische sociologie komt, weze het nog weinig gewapend. Het lijkt meer op een enthousiaste toespraak voor een politieke kies- Vereeniging, die geheel of grootendeels bestaat uit overtuigden dan op een stelselmatige uit eenzetting van meeningen, waarover discussie mogelijk zou zijn. Hiertoe kwam Van Nispen eerst in 1886 in Kijn brochure „Onthulling van de sociale wan orde en middel tot genezing", die hij uitgaf bij L. Kervel en Co. te Amsterdam. „De maat schappij is het 'werk van God en beantwoordt daarom aan het beeld der orde, dat God voor den geest stond, toen Hij de maatschappij in richtte". Deze gedachte wordt tamelijk doctri nair uitgelegd, in de volgende punten: a. God heeft in de maatschappij gelegd een eenheid, b. God heeft in de maatschappij een Vader- en een Zoonschap gelegd, c. God heeft in de maat schappij gelegd eene heilige samenwerking, een gezamenlijke streving naar omhoog, eenen hei ligen Geest, Vervolgens wordt met redenen om kleed, dat die ideale maatschappij niet kan worden verwerkelijkt door a. de sociaal-demo cratie, b. de vrijmetselarij, c. het Jodendom, d. het liberalisme, e. het protestantisme. Eindelijk wordt aangetoond, dat alleen de Katholieke ge dachte, „crucifixistisch" geïnterpreteerd, in staat is de maatschappij doelmatig te herordenen. Deze reorganisatie zou gunstig zijn a. voor de individuen, b. voor het huisgezin, c. voor het Staats- en burgerlijk gebied. Onder de vele werkjes van praeses Van Nispen Is „Onthulling" wel het meest beduidend. Het Vat ook zijn gedachten het helderst bijeen. Hij toont hier ten volle zijn oorspronkelijkheid. Maar de polemiek tegen de stelsels, die hij Veroordeelt, is tamelijk naïef en blijft meer theologisch dan sociaal. Dit is ook het geval in het bijbehoorende vlugschrift „Ontmaskering", eveneens bij Kervel verschenen, waarin dezelfde Stelsels, inzonderheid de vrijmetselarij „de hoofdtoon van het ongeluk onzer eeuw" scherp worden aangevallen. Deze beide boekjes zijn het wel geweest, die de aandacht van andersdenkende sociologen hebben gevestigd op den katholieken priester. (Werden de architecten op zijn bestaan opmerk zaam gemaakt door zijn bouwplan voor het eigen huis der Sint Josephsgezelien, de, maat schappij-hervox-mers zijner dagen voelden zich aangetrokken door den polemist, die een katho lieke sociale orde had uitgedacht, in de negen tiger jaren komt Van Nispon dan ook herhaalde lijk met niet katholieke personen en genoot schappen in contact, in 1890 spreekt hij te Am sterdam voor „De Vrije Gemeente"; in 1892 houdt hil een lezing op het nationaal congres voor bouwkunst, in hetzelfde jaar voert hij zijn polemiek met de socialistische vereeniging „Recht voor aller-", in 1893 treedt hü op voor het Ge nootschap „Architectura et Amicitia". Hü heeft hiervoor zichzelf niet aangeboden: de uitnoodi- ging is steeds van andersdenkenden uitgegaan Het' was, voorat in die dagen, wel iets heel bij zonders, dat een priester zoo herhaaldelijk bul ten den eigen kring naar voren iraa. Feitelijk was Schaepman de eenige geestelijke, die zich dit veroorloofde en ook in Scnaepman werd het niet altijd bewonderd. Het allerzonderlingst was wel, dat de praeses der Gezellenvereeniging op 13 Februari 1890 van de Stadhouderskade te Amsterdam overstak naar de Weteringschans om daar een rede te houden voor de Vrije Gemeente. Zoover wij weten, is hij de eenige priester, die ooit voor dit vrijzinnige gezelschap optrad. Hij behandel de „Het vraagstuk der sociale orde", deels van het blad, deels improviseerend, doch wat hij improviseerde, staat mede afgedrukt in den tekst van de rede, zooals die bij C. L. van Langenhuysen het licht zag. Hier beklaagt hij zich voor het eerst, dat er voor zijn onderwerp in het algemeen zoo weinig belangstelling bestaat: „Het was niemand min der dan Dr. Schaepman, die voor eenige jaren tot mij zeide: ik zie geen middel om in Neder, land een boek over het vraagstuk der sociale orde gelezen te krijgen." De rede is een samenvatting van de denk. beelden, die werden uiteengezet in „Onthul ling" van 1886, maar de structuur is veel losser, en de polemiek, die zich vooral tegen de socia listen en tegen de vrijmetselaars richt, komt hierop neer, dat de ongeloovige stelsels geen so ciale orde kennen, terwijl voor den katholiek de sociale kwestie theoretisch niet bestaat, omdat zijn geloofsleer haar oplossing is. Hoe hebben de katholieken dier dagen dit op treden voor de „Vrije Gemeente" beoordeeld? „De Tijd" heeft het blijkbaar doodgezwegen, ze besprak ook den als vlugschrift uitgegeven tekst niet. Voor praeses van Nispen en zijn vrienden moet dit een teleurstelling geweest zijn; het blijkt o.m. uit een brief, dien pater Ij. van Gu- lick S.J. op 25 Maart 1890 aan van Nispen richtte, en waarin hij schreef: Ik had U.Z.E. reeds vroeger moeten schrij ven, om U te bedanken voor de toezending Uwer Redevoering den 13. Febr. voor de Vrije Gemeente gehouden. Ik stelde dit telkens uit in de hoop, dat eenig kath. dagblad, vooral De Tijd uwe Redevoering zou bespreken. Te ver geefs, voor zooverre Ik weet! Waaraan ligt zulks? Ik vind het onverklaarbaar. Het vraagstuk der sociale orde, behandeld door een R. K. Priester in eene zoogenaamde Vrije Gemeente; de ver klaring, hoe de orde noodzakelijk eischt eene bepaalde eenheid, geregelde verhoudingen en een gezamenlijk streven; de verdere ontwikke ling hoe die drie vereischten alleen door de Kath. Leer van 't Vader-en Zoonschap en beider liefde worden verklaard en practisch worden toegepastdit alles zou voor een katholiek dagblad eene overheerlijke stof ter behandeling der sociale questie geweest zijn. Welligt is uwe opvatting niet genoegzaam begrepen...." De gedachtepuntjes zijn van pater Van Gu- lick, die hier dit onderwerp afbreekt en over iets anders begint. Het was mijn vaste overtui ging, dat van Nispen werd miskend. Doch op voorzichtige wijze insinueerde hy, dat de prae ses hier wel eens aanleiding toe gaf door zich onduidelijk uit te drukken. Allerminst onopgemerkt bleef de rede in het andere kamp. Bij de Vrije Gemeente was Van Nispen hartelijk ontvangen, maar zijn toe spraak viel den leden bitter tegen. Het schijnt, dat ze dit reeds tijdens de vergadering lieten merken, het is zeker, dat hun voorganger Hu- genholtz, een der twee gebroeders, die de Vrije Gemeente hebben gesticht, zich genoodzaakt zag tegen Van Nispen in het krijt te treden. Speciaal de vrijmetselarij had hij aangeval len. Op aandrang der leden van de Vrije Ge meente, kreeg deswege de voorzittende Meester der Loge „Nos vinxit Veritas", de bejaarde An thony Winkler Prins (samensteller der bekende Encyclopaedic, en vader van den dichter Jacob Winkler Prins) de gelegenheid om op 19 Maart in „De Vrije Gemeente" op té treden tegen Van Nispen, die smadelijk genoeg voor dezen protestavond niet eens een uitnoodiging ont ving! De praeses heeft zich tegen deze aanvallen verdedigd in een rede over „De Huiselijke Maat schappij", gehouden op 24 April voor de „Pius- Vereeniging". Nu trad in het Algemeen Handelsblad van 25 Mei J. A. Tours op om de aangevallen Vrijmet selarij te verdedigen. Van Nispens verweer te gen al deze .aanvallen is gedrukt bij van Langen huysen in 1890 onder den titel „De Huiselijke Maatschappij en wederwoord aan de heeren Hugenholtz en Winkler Prins", een tamelijk scherpe polemiek, waarin de verontwaardiging frpm welsprekend maakt op verscheidene blad zijden. De toespraak besluit met een gebed voor de bekeering der tegenstanders, die dit weinig geapprecieerd zullen hebben. Doch het is een ferm stuk proza, dat met klem de subjectivis- tisch£ opvattingen over het maatschappelijk be stel bestrijdt en de orde verdedigt als Iets ob jectiefs. Heel deze pennetwist verdient de aan dacht van een hedendaagschen socioloog. Zoo is het ook met de polemiek, die In 1892 losbrandde over de brochure: „Wie kunnen de geweldige botsing voorkomen?", waarin Van Nispen verklaart, dat dit niet binnen het ver mogen ligt van de materialistische stelsels. Hij ging hier in het bijzonder de socialisten te üjf er werd scherp aangevallen in het orgaan Recht voor Allen". Zijn antwoord en zijn re pliek afgedrukt in „Het Centrum" van 5 Sep tember 1892 en 3 October 1892 zijn als over- drukjes verspreid. Hij richt zich daarin ook te gen de vrydenkersvereeniging „De Dageraad". Hem was verweten, dat „ln uw Sint Jozefs Ge zellenvereeniging als elders het doel der R.K. geestelijkheid niet is de geestelijke ontwikke ling der arbeiders, dat men in de R. K. Kerk vindt onderdrukking van alle onderzoek, maar niet de maatschappij, het volle leven en de be weging". Merkwaardig-egocentrisch is de ironie, waar mede hij antwoordt: „Voortaan zal dan nu in de Gezellenvereeniging het volle leven en de beweging van een Zilveren Priesterfeest, van een vijfentwintigsten geboortedag (sic!) des ge- vierden presidents niet meer kunnen worden gezien. Lessen, toespraken, oefeningen, voor drachten, het zingen, de kopermuziek, het spa ren het ondersteunen van elkaar by ziekten, het verstrekken van voorschot enz. enz. dat alles heeft uit, is verstomd, ligt niet meer in het doel der R. K. geestciykheid." Zijn eigen zilveren priesterfeest cn presidents- jubilcum rekende hy tot de feiten, die de ver- wcrkeiyking van het sociale ideaal verzinne beeldden en daarom bracht hy ze in deze pole miek te pas, niet voelende, hoe 'n vreemden Indruk dit op andere priesters moest maken. Om zulke dingen werd hij door de clergé wel eens verkeerd beoordeeld; men beschouwde hem als een welwillenden, maar onhandigen zonder ling. zyn optreden voor andersdenkende ge nootschappen werd niet aangemoedigd. Het vond in eigen kring meer afkeuring dan steun. Doch aan zün vroomheid twyfelde niemand. Mgr. van Cooth, die enkele van zün latere werkjes gunstig censureerde, doctor Schaep man, die zyn eerste sociale studie afdrukte in „De Wachter" en vooral de jongere Alfons Gestadig breidt de hoofdstad zich uit. De voorbereidende werkzaamheden voor de bebouwing der terreinen, die ami Amsterdam-West grenzen, zijn begonnen. De oppervlakte der bouwgronden wordt genivelleerd (foto Pax-Holland) Bij de Ryksuitgevery te 's-Gravenhage ver scheen dezer dagen het „Beknopt statistisch overzicht van de vrije jeugdvorming 1940". Deze publicatie, welke het Centraal bureau voor de Statistiek heeft samengesteld, biedt een volle dig en overzichteiyk beeld van de Nederland- sche jeugdbeweging naar den toestand op 1 Januari 1940. De meest recente gegevens om trent de jeugdvorming in den tyd vóór den oor log vindt men derhalve in dit overzicht neer gelegd. Omtrent elk der organisaties bevat het statis tisch gedeelte dezer publicatie een opgave van de aantallen leden, onderscheiden naar het ge slacht, per 1 Januari 1939 en 1 Januari 1940. Voorts worden de leeftydsgrenzen der aange sloten leden vermeld. Het statistisch gedeelte noemt de namen van 226 organisaties. De groote beteekenis van de jeugdbeweging moge o.a. blijken uit het totaal aantal leden van de gezameniyke organisaties, ni. 759.834 op 1 Januari 1939 en 746.747 op 1 Januari 1940. Van laatstgenoemd aantal waren 361.887 lid van een roomsch katholieke en 221.385 lid van een protestantsch-christeiyke jeugdorganisatie. De overige organisaties telden gezamenlijk 163.475 leden. In een Inleiding zyn de vele statistische ge gevens gegroepeerd en nader toegelicht. Daar bij is de opbouw van de Nederiandsche jeugd beweging in het kort geschetst, terwijl eveneens een summier overzicht van de belangrykste ge beurtenissen op dit uitgebreide terrein van ons cultureel leven wordt gegeven. Ariëns, die hem een groote vereering toedroeg, zagen toch wel het byzondere van zyn persoon- ïykheid, al deelden zy al zyn ideeën niet. Met Ariëns heeft van Nispen gepolemiseerd in „De Maasbode" in 1895. Het ging over de tegenstel ling tusschen fabrieksarbeiders en handwerks lieden. De Gezellenvader achtte de fabriek een ramp voor de menschheid en vond, dat Ariëns, door zich met fabrieksarbeiders te bemoeien, de fabriek te zeer „erkende". Ze moest bestreden worden, meende hy, want zy is de groote vyan- din van de sociale orde. Naargelang hij ouder werd, maakte de praeses zich ongeruster over de toekomst van de maat- schappy, en hy betreurde harteiyk, dat zyn ambtsbroeders deze onrust niet deelden of be grepen. Hierdoor is hy tegen het einde nogal vereenzaamd. Doch het was geen mokkende eenzelvigheid, veeleer een kloosterlyke „beata solitudo", waarin hy zyn laatste levensjaren grootendeels heeft doorgebracht. Na de aanpassing der tarieven aan de tyds- omstandighedien blijven de opbrengsten van het Staatsbedrijf der P.T.T. zich op een be vredigend niVeau bewegen: Opbrengsten over Januari: Posterijen f 3.085.125 (meer of minder dan 1940) meer f 285.718; Telegrafie f 44.328, min der f 438.818; Telefonie f 3.985.066, moer f 248.687; Postcheque- en Girodienst f 1.147251, meer f 353.546. Totalen f 8.261.770, meer f 449.133. Opbrengsten over Februari: Posterijen f 3.813.508 (meer of minder dan 1940), meer f 54.028; Telegrafie f 43.578, minder f 401.868; Telefonie f 3.814.596, meer f 177.537; Postcheque- en Girodienst f 1153 igg meer f 360.276. Totalen 7.824.868, meer f' 189 973. Deze bedragen omvatten ook de opbrengsten der plaatselijke telefoondiensten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, doch niet de op brengsten der radio-distributie-bedrijven. Ook de vergeiykende cijfers zijn op deze basis be rekend. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat, ofschoon tapte- en karnemelk zyn vrijgelaten, d. w.z. niet zooals de gewone consumptiemelk *n de ^stributie zijn opgenomen, de melkhan- delbedryven niettemin ook ten aanzien van taptemelk en karnemelk aan een hun toegewe zen contingent gebonden zyn. Deze maatregel is noodzakelijk, aangezien het, in verband met de groote transportmoeilijkheden, niet mogelijk blij kt, dat in het z.g. wettelijk aangewezen con- sumptiemelkgebied voldoende melk van elders wordt aangevoerd. Een 42-jarige slager, die zijn vrouw had mis handeld, is te Groningen aangehouden. De man had tevens zyn vrouw gedreigd, haar te zullen doodschieten. Bij een huiszoeking vond men inderdaad een zwaar geladen revolver. De slager moest eenigen tijd geleden terecht staan omdat hij in een driftbui een mes nad gegooid naar een jongen, die voor een winkel stond en niet vlug genoeg wegging. Hy zal- zich, behalve wegens de mishandehng van zyn vrouw, ook te verantwoorden hebben wegens het in bezit hebben van een vuurwapen. Wist u, dat by den bouw van den Maastunnel te Rotterdam 742.000 tegels zyn gebruikt voor wandbekleeding, een hoeveelheid, waarmede een oppervlakte van 2.3 H.A. kan worden be legd? Dat er bijna duizend natriumlampen zullen komen en 1500 andere lampen? En acht roltrappen voor wielryders en voetgangers? Deze en nog veel meer interessante gegevens bevat het laatste nummer van „De Maastun nel", dat een overzicht geeft van allerlei by den bouw gebruikte materialen. Zooals bekend mag worden geacht, zal dit reuzen- en mll- lioenenwerk in den loop van het jaar gereed komen en in Spetember bij wyze van proef in gebruik worden genomen; de oplevering van het geheele complex tot in a'le onderdeden zal in October a.s. geschieden. Bij het gebruik van materialen heeft uiter aard het beton den voorrang gehad. Hiervan is 138.000 kubieke meter gebruikt. Voor wie zich deze hoeveelheid niet kan voorstellen diene, dat daarvoor 180.000 malen een beton- mengmachine haar inhoud moest leegstorten. Voor de vervaardiging van deze massa beton is gebruikt 50.000 ton cement. Om dezen berg te vervoeren, zouden noodig zijn. 70 treinen van elk niet minder dan 50 wagons. Aan wapenings- yzer was in dit beton verwerkt 15.900 ton. Zij, die met aandacht de historie van den bouw van den Maastunnel hebben gevolgd, zul len zich herinneren, dat de tunnelelementen. die tezamen het riviergedeelte vormen, met staal zijn bekleed. In die bekleeding is 3000 ton staal gaan zitten. Iedereen kent het ezelsbruggetje om te ont houden op hoeveel palen het Amsterdamsche stadhuis is gebouwd. Jacob van Campen had 13.659 palen noodig om zyn achtste wereld wonder een houvast te geven in den spons- achtigen Amsterdamschcn bodem. Hoe het met den Rotterdamschen bodem gesteld is, is geen geheim. Als niettemin de N.V. De Maas tunnel nog niet de helft van het aantal palen heeft gebruikt, dat de Amsterdammers daar aan den Dam in den grond hebben gedreven, dan komt dat omdat Jacob van Campen niet op de hoogte was van de constructie van Franki- en gewapend-betonpalen. De tunnel met haar ap- en dependenties rust op 1090 Pranki- en 1087 gewapend-bètonpalen. Daar nevens zyn 3991 dennen palen noodig geweest. Men ziet het, Jacob van Campen's hefbazen hebben het dubbele aantal noodig gehad van de ploegen van ir. Lassen Nielsen. Hoeveel grond er is omgezet? Het kamt ons voor, dat van deze hoeveelheid een behooriyke heuvel zou zyn te bouwen. Gebaggerd is er 750.000 M3' en ontgraven 400.000 M3. Aange vuld in de rivier is er 575.000 M3 en aange- Aan het jaarverslag van den secretaris der K.N.A.C., mr. P. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, dat zal worden uitgebracht in de jaar- lijksche algemeene vergadering, welke wordt gehouden op Vrydag 25 dezer in hotel Witte Brug te 's-Gravenhage, is het volgende ont leend: De enkele Mei-dagen hébben voor om standigheden gesteld, welke ingrijpende ver anderingen voor het Nederiandsche automobi lisme te weeg brachten en de KN.A.C. heeft daarvan uiteraard den ongunstigen invloed on dervonden. Maar daarnaast deden zich zeer vele, vooral administratieve vraagstukken voor, welke veelal om 'n spoedige oplossing vroegen. En te dien opzichte kon de K.N.A.C. inderdaad nuttigen arbeid verrichten, waarmede in de eerste plaats de belangen der leden werden ge diend, maar waarbij tevens ook die van het automobilisme in het algemeen niet uit het oog werden verloren. Mede doordat het secretariaat, uitgezonderd enkele uren, gedurende de oorlogsdagen geopend bleef, kon direct na het staken der gevechts handelingen, een vry Volledig beeld worden ver zameld van de verkeersmogelijkheden in ons land. In de oorlogsdagen werden door noodzaak vele motorrijtuigen in gebruik genomen door anderen dan do eigenaren. Do K.N.A.C. stichtte terstond een dienst om deze motorrytuigen we der in bezit te stellen van de rechtmatige be zitters. Door de groote medewerking van mili taire-, politie- en andere instanties mocht zy er in slagen enkele honderden voertuigen weder „thuis" te brongen. Verzoeken Van de KJIAO. aan verschillende gemeentebesturen betreffende terugbetaling van parkeergeld-abonnementen werden in het al gemeen Ingewilligd. Van het met zooveel goede verwachtingen aangekondigde Sportprograma is helaas niets gekomen. Reeds in het begin van Maart had de sportcommissle een programma aangekondigd, dat waarlijk niet voor zijn voorgangers behoef de onder te doen. En toen begin Mei ook nog de plannen voor een aantal militaire Vaardig- heidsritten bekend werd gemaakt, scheen alles op een prachtig sportseizoen te zullen wyzen. Het heeft helaas niet zoo mogen zyn. En het is duidelijk, dat het sportleven in de K.N.A.C. zal moeten blijven rusten tot de vrede in onze wereld zal zijn teruggekeerd. Hetzelfde geldt uiteraard ook voor de toertochten, welke zich in vroeger jaen in zoo goote belangstelling der leden mochten verheugen. Toen het benzineverbruik tot het uiterste moest worden beperkt, ontstonden eerst schuch ter, later in versneld tempo de moedige pogin gen van overschakeling van het motorisch ver keer op vervangingsbrandstoffen. Daarmede brak een geheel nieuwe taak Voor den Techni- schen Dienst der K.N.A.C. aan, gevolg van het feit, dat heel het vraagstuk der vervangings brandstoffen in ons land nog in zijn kinder schoenen stpnd. Met voortvarendheid werd dit probleem door den Nederlandschen handel en industrie en de regelende overheidsorganen aan gepakt; de KH.A.C. droeg het hare by tot een zoo vlot mogelyk verloop van den overgang naar gasgeneratoren en persgasinstallaties, in de eerste plaats door het verstrekken van tech nische adviezen aan gebruikers en adspirant- gebruikers, doch eveneens door een voortdurend contact met de officieele lichamen, zooals de Rijksverkeersinspectie en het Rijksbureau Ge neratoren en Tankgas, welke op dit gebied werkzaam zyn. Van de hieruit gegroeide, aan gename samenwerking met deze instanties heb ben de leden in diverse gevallen kunnen profi teered Het proefstation der K.N.A.C. heeft zich ook al by den gewijzigden toestand moeten aanpas sen. De bijzondere installatie voor het meten van motorvermogen en brandstofverbruik heeft meerdere malen Voor de beproeving van gene rator- of tankgasinstallaties goede diensten kunnen bewyzen. In het begin van het jaar werd op verzoek van het Haagsche Roode Kruis een groep da mes, welke bestemd was om deze afdeeling in tyden van nood als ambulance-bestuursters te helpen, onder toezicht en volgens aanwijzingen van den Technischen Dienst der K.N.A.C. in- gewyd in de geheimen van het besturen van bedrijfsautomobielen, en vervolgens door dezen dienst op haar bekwaamheid geëxamineerd. vuld te land 290.000 M3. Zonder de noodige graafmachines en baggermolens zou zulk een Mont Blanc in enkele jaren tijds niet te ver werken zyn geweest. Met de 742.000 stuks tegels, gebruikt om de wanden te bekleèden, zouden 2.3 H.A. te be tegelen zyn geweest en met de 1.585.000 straat klinkers zal men 3.2 H.A. kunnen bestraten. De kabels aan elkaar gelegen, zouden een lengte van 110 K.M. halen en de buizen, waarin de kabels zijn opgeborgen, 30 K.M. Voor de verlichting in de autotunnels zor gen 940 natriumlampen; in de voetgangers en, wlelryderstunnels komen 374 lampen en in de gebouwen niet minder dan 1110. De telefoon zal er 45 toestellen plaatsen. De voetganger en de wielrijder krijgen niet minder dan 8 roltrappen tot hun dienst, die elk 1 M. breed zijn, een hoogte hebben van niet minder dan 16,94 M. en bewogen worden door motoren van 60 pk. Wie last van duizeligheid heeft, moet maar niet per pedes apostolorum of per staen ros van oever tot oever trekken. Op 6 cM. na 17 meter is een eerbiedwekkende diepte om in te kyken. De luchtverversching is een vraagstuk, dat grondig is opgelost en heel wat machinerieën eischt. Er staan opgesteld tot dit doel 2 een trifugaalventilatoren a 16,000 M3/h, bewo gen door motoren van 7 pk en vérder 32 schroefventilatoren a 360.000 M3/h, gedTeven door motoren tot 50 pk. In begrypeiyker taal is het ook zóó te zeggen, dat elk der ventilatoren per seconde 100 M3 levert, dat is de inhoud van een behoorlyk Rotterdamsch vertrek in een van de nieuwe woonwyken. vyf meter by zes meter by een hoogte zooals de Rotterdam- sche bouwverordening die kent van 2.75 M., biyft nog een aantal M3 beneden de 100. De grootste hoeveelheid lucht in den tunnel bedraagt niet minder dan 2.003,000 M3/h. Het droog houden van den tunnel is eveneens een kwestie, die behooriyke voorziening vraagt Dertien pompen staan er voor klaar met een capaciteit tot 500 M3/h. Motoren van 60 pk leveren er de drijfkracht voor. Er zyn twee liften, die elk een hefvermogen bezitten van 2000 kg en een hefhoogte van 20 M. Wat de lengte van den Maastunnel betreft, deze bedraagt tusschen de tunneltoegangen 1859 M., de Ienge tusschen de portalen ls 1070 M. en de lengte van ventilatiegebouw tot ven tilatiegebouw is 550 M'. De diepte van den rivierbodem wordt in het vervolg 11,85 M. RH., het diepste punt aan den onderkant van den tunnel is 22,40 R.P., het diepste punt van den ryvloer, dat is dus de binnenzyde van de tunnel, is 18,35 M. R.P Weet men dan nog, dat de djjkshoogte va» Westzeedyk en VelgersdUk 5,15 RH. is, dan leert een eenvoudige berekening, dat het ver keer een hoogteverschil heeft te overwinnen van 24.50 meter. Hierbij sluit aan het feit, dat de hellingen in de autotunnels zyn 1 28 en in die voor de wielryders en voetgangers 1 34,7. De ryvloer ls in de autotunnels 6 M., in de wielrijderstunnel 4.35 M., het loopvlak in de voetgangerstunnel 4.50 M. breed. De belangstellende lezer weet dat er negen groote tunneldoozen zijn gebouwd in de Heij- sche haven, afgewerkt in de Waalhaven en daarna naar hun definitieve plaats versleept vóór de Parkkade. Elk van die elementen was 62.50 meter lang, 24,77 meter breed en van 8.40 tot 9.52 meter hoog. Het gewicht boven water van elk dezer gevaarten bedroeg van 13,000 tot 14.000 ton. En ten slotte de ventilatiegebouwen, die meer dan eenig ander onderdeel van de Maas tunnel het beeld ter plaatse beheerschen. Ze zyn beide in plattegrond 22,20 meter by 32.05 meter. Het diepste punt verdwynt 21,85 meter onder het maaiveld en het hoogste verheft zich 38,80 meter daarboven. Elk dezer twee betonnen kolossen weegt 31,000 ton. In verband met den aanleg van rijksweg nr. 2 zal op 22 April ongeveer 500 Meter ten Westen van het Abcouder Meer tot een tydelyke af damming van de Holendrecht worden overge gaan. By de uitmondingen van de Holendrecht in de Waver, de Nieuwe Wetering in het Merwede- kanaal (te Nieuwersluis) het Gein in den Am- stel te Abcocde en de Weespertrekvaart in den Amstel zullen gedurende den duur van de stremming van de scheepvaart van rijkswege waarschuwingsborden, welke de stremming ver melden, worden geplaatst. De stremming zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, vermoedelijk twee jaar duren. De Haagsche politie is Zaterdag opgetreden tegen twee groentenhandelaren, namelyk aan den Westduinweg V 33 en bij de firma M. In de Vaillantlaan. In de eerste plaats verkochten deze zaken poot-aardappelen, waarvan de ver koop aan consumenten is verboden. Bovendien rekenden zij 14 a 16 cent per kg., hetgeen on geveer het dubbele is van den maximumprijs voor aardappelen. Bij de firma aan den West duinweg is 7 mud pootgoed in beslag genomen. De winkelier aan de Vaillantlaan betoogde, dat hij noodgedwongen pootgoed verkocht, omdat hij geen gewone aardappelen had. De politie trof echter in zyn zaak nog 5 mud van deze laatste aan. Deze werden in beslag genomen en beide winkeliers kregen een proces-verbaal. Vry dagmiddag w.crd een sterke gaslucht waargenomen ln de woning van den 47-jarigen rijwielhersteller C. H. in de Kanaalstraat te Delft. De politie stelde een onderzoek in en vond H. bewusteloos ln de slaapkamer. Ver- moedeiyk had hy den avond tevoren een spaar brander laten branden, waarvan de vlam was uitgewaaid. H. ls naar het gasthuis te Delft overgebracht, zyn toestand was Zaterdag ern- Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur ontstond brand in de boerderij, bewoond door den land bouwer Th. van den Akker te Mariahout onder de gemeente Lieshout. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de in de onmiddellijke nabijheid staande boer- dery van den landbouwer Th. van Rooy aan. Beide panden gingen geheel in vlammen op. Het vee en het grootste gedeelte van den in boedel konóen worden gered. De motorspuit uit Nuenen verleende assistentie en slaagde er in de Omliggende woningen te behouden, evenals de ernstig gevaar loopende boerdery van den landbouwer H. van den Heuvel, van wien een stal nog in vlammen opging. Verzekering dekt slechts gedeeltelyk de schade. De oorzaak van den brand is vermoedeiyk ge legen in het feit, dat kinderen met lucifers speelden. Vrijdagavond half 9 is by den tol te Maartens dijk een ernstig auto-ongeval gebeurd. Om streeks dien tyd reed daar een vrachtauto, vol kratten en kisten met groenten, komende van de veiling Utrecht en toebehoorende aan een groentenhandelaar te Naaiden. Achter op den wagen zaten op een kleine ruimte drie mannen, die zich vasthielden aan touwen. De auto min derde vaart by den tol. Op korten afstand volg de een tweede wagen van dezelfde firma. Deze wagen minderde te laat snelheid en reed cp den anderen auto. By de botsing werden de drie mannen van den wagen geslingerd en te gen den grond gesmakt. Zij bleven zwaar ge wond liggen. Nadat de eerste hulp was verleend, werden de slachtoffers, de G. uit Weesp en M. en B. uit Naarden, in emstigen toestand naar de St. Gerardus Majella Stichting te Bussum overgebracht. Op de groenten- en vruchtenvedldng Utrecht en Ometreken werden Vrydag de eerste perzi ken aangevoerd, zy brachten een Prijs op van 62 cent per stuk. Te Deventer is aangehouden de 39-Jaxige De G„ aldaar, die te Vlaardingen f 125 van zyn patroon verduisterde, vervolgens de Rotterdam- sche Bankvereenlging te Rotterdam oplichtte voor een bedrag van f 600 en ten slotte nog 120 R.M. verduisterde, weik bedrag hy uit Duitschland had meegenomen voor een ander, doch niet bad afgedragen. De Triumph-Werke A.G. te Neurenberg boek te over 1940 een netto-winst van R.M. 6.93 millioen (v. j. 7.66 mill-, waaruit een onver anderd dividend van 7 pCt, wordt uitgekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3