Fokker s nagedachtenis geëe rd w De strijd om den Olympus Aardappelen frauduleus uitgevoerd Gezondheid en sport ZONDAG 20 APRIL 1941 Gedenkteeken op zijn graf onthuld Militair appèl in Den Haag Gemaal bij de Voorst gaat draaien Amerikaansch blad' over den strijd op den Balkan Betoogingen van trouw voor Salazar Matsoeoka in Mansjoeli verwacht Onzekerheid over Franschen gezant in Joego-Slavië Onthullingsplechtigheid Woning uitgebrand Gestolen levensmiddelen opgespoord Meer dan een millioen kilogram aldus naar België gegaan MEDISCHE KRONIEK Ter gelegenheid van den verjaar dag van den Führer Telegram van Mussert Wielrijdster doodelijk aangereden Mijlpaal in de droogmaking van den Noordoostpolder De Portugeesche neutraliteit De verovering van deze geweldige bergvesting door de Duitsche troepen Hoofdredacteur der Vreme in vrijheid gesteld Dr. Matsjek bevindt zich te A gr am De relaties van Moskou met Washington Stuurlieden-examen Academische examens FA ILLISSEMENT EN Op een lommerrijken heuvel van de be graafplaats „Westerveld", waar het stoffe lijk overblijfsel rust van onzen grooten Nederlandschen luchtvaartpionier, den we reld vermaarden vliegtuigbouwer Anthony Fokker, is Zaterdagmiddag een gedenktee ken onthuld t gesticht door de directie van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, uit eerbied en dankbaarheid je gens de nagedachtenis van haar directeur De directie der Fokkerfabriek bood het aan de moeder van Anthony Fokker, mevr. de wed. J. H. W. W. FokkerDiemont aan. Het was een indrukwekkende plechtigheid, die, on danks de aanwezigheid van velen, een intiem karakter droeg. Buiten de familieleden en naaste vrienden van wijlen den heer Fokker w-.o. de heer Plesman, directeur van de K.L.M en dr. ir. J. Ringers, directeur van den We derorpbouw, die de plechtigheid bijwoonden was het personeel der fabriek vertegenwoor digd door de directie, de afdeelingschefs. fa- brieksraad, benevens door 120 man van de „oude garde", mannen die vijftien jaar en lan ger in het bedrijf werkzaam zijn. De genoodigden begaven zich eerst naar de groote aula, waar de heer George Robert, or ganist van de Groote Kerk te Haarlem, bil binnenkomst van de familie Fokker op het prachtige orgel een improvisatie en nadat al len waren gezeten: „Alle Menschen müssen sterben" van Bach, speelde. Daarna hield- de heer L. Janse. lid oer di rectie van de Fokkerfabriek, een herdenkings- rede' V, De 23e December, de dag waarop ons hei. bericht bereikte, dat Anthony Fokker te New- York na een korte ziekte was overleden, aldus spr., was een dag van groote droefheid voor allen, verbonden aan de Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek Fokker. De fabriek verloor in Fokker een kundig, voortvarend directeur met geniale construc tieve gaven zijn medewerkers verloren in hem een leider, die door zijn stuwkracht en energie hun leven en werken had bezield en waarvoor zij van hoog tot laaS gaarne hunne beste krachten inzetten. Doch ook op velen buiten de Fokkerfabriek maakte het overlijden van Fokker een diepen indruk. Die naam beteekende niet alleen den per soon, doch zij omvatte tevens het leven van een koenen Nederlandschen lucht.vaart-pionier, van een geniaal vliegtuigbouwer, het leven van een der groote zonen van ons land, die den Nederlandschen naam tot ver over de gren zen had uitgedragen. Ondanks groote tegenslagen, die ook Fokker niet gespaard zijn gebleven, bleef hij baan brekend werk verrichten op het gebied van den vliegtuigbouw. Indien wij Fokkers leven in drie belangrijke tijdvakken verdeelen, zoo vervolgde de heer Janse, valt in de eerste periode de tijd, toen de buitenstaander in de vliegerij niets anders zag dan een gevaarlijke sport,*waartoe avon tuurlijk aangelegde personen werden aange trokken. Fokker echter zocht met andere vooraan staande constructeurs ook in dien tjjd reeds naarstig naar het vinden van goede aërodyna mische vormen en de best bereikbare vlieg technische eigenschappen Het tweede tijdvak valt in den oorlog 1919 1918 toen groote ontdekkingen door hem werden gedaan en het Fokkervliegtuig reeds een belangrijke militaire beteekenis kreeg. Het derde tijdvak begint na den wereldoorlog met de oprichting van' de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, waarmede hij een belang rijke arbeidsgelegenheid, ook voor wetenschap pelijk gestudeerden, in ons land vestigde. In deze periode ligt zijn groot aandeel in de ont wikkeling van het wereldluchtverkeer. Fokker heeft daarby niet geschroomd oude geliefkoosde constructie-methoden te verla ten, wanneer hy zag, dat de tijd voor een an dere bouwwyze was aangebroken. Met vooruitztenden blik gaf hij tijdig op dracht de Fokkerfabriek ook voor den geheel- metaalbouw ln te richten en de daarvoor noodzakeiyke bedrijfsfnstallaties aan te schaf fen en hy verruimde den blik van zyn mede werkers door hen telkens weer ln de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de vorde ringen, die de vliegtuigbouw in andere landen maakte. Zoo vormde hy een staf. in staat om het werk voort te zetten, dat door hem was aangevangen en tot ontwikkeling was ge bracht. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker rekent het zich tot een eer, dat mevrouw Fok ker heeft willen toestaan, een monument op het graf van haar grooten zoon op te richten aldus spr. Op den lommerrijken heuvel, waar Fokker indertyd zelf de plaats voor het familiegraf heeft uitgezocht, is, volgens zijn wensch, naast de stoffelijke resten van zyn vader ook zijn stoffelyk overschot ten grave besteld. Aan den heer ir. G. Friedhoff te Haarlem werd opgedragen een passend monument te ontwerpen. Daarbij werd de opgave gesteld een monument te doen verryzen voor één lid der familie, terwyi meer familieleden hier zullen rusten. De oplossing heeft de heer Friedhoff gevon den in de plaatsing van een aantal tegels in den vloer van het monument, waarin de na men zyn gebeiteld van hen. die hier rusten. Een slanke zeskante zuil. die voor den ach terwand is geplaatst, draagt een" meeuw die op het punt staat zich in het luchtruim te ver heffen. De" meeuw, de vogel, dien Fokker zelf zoo dikwijls heeft gefotografeerd, de vogel, die in onze lage landen zoo algemeen voorkomt en in al zyn bewegingen ons vertrouwd is. een vogel, waarvan de beheerschte vlucht in al zyn standen zoo wondermooi 'is. deze vogel is als bekronend symbool geplaatst boven de laatste rustplaats van onzen „Vliegenden Hollander", zy stygt omhoog, haar blik tuurt naar onbekende verten en wekt gedachten aan den geest van Fokker die zoo hoog gestegen is en zoo onbekende gebieden vooruit heeft gezien en voorvoeld, Doch tevens doet deze vogel ons denken aan den geest, welke nu 't stoffelyk lichaam is ont vloden en naar hoogcr sferen is voorgegaan. De meeuw is vervaardigd vah grijsgroen ge- patineerd brons, naar een ontwerp van den beeldhouwer Theo van Reyn. Het monument is vervaardigd uit de natuur steen Seyeniet, in verschillende bewerkingen Zoo brengen wy, aldus spr., dan door dit monument hulde aan onzen onvergetelyken di recteur, wiens naam voor altijd aan onze fa briek is verbonden en wiens levenswerk door zijn medewerkers verder zal worden uitge bouwd opdat Fokker-vliegtuigen zijn naam zullen dragen over alle grenzen, boven conti nenten en wereldzeeën. Nadat de heer Janse zijn rede had beëindigd, heeft de heer Willem Noske op viool, begeleid door den heer Robert, „Larghetto" van Handel ten gehoore gebracht. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar het monument, dat zich bevindt op den hoog- sten tegen het Westen liggenden heuvel op de begraafplaats, naby de groote aula. Het monu ment was nog bedekt met een kleed van vlieg- tuiglinnen, Vier man in Fokker-uniformen had den een eerewacht by het graf betrokken. Het was een plechtig moment, toen me vrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie van de Fokkerfabriek, het monu ment onthulde en het gedenkteeken in zyn zeer harmonischen vorm zichtbaar werd. De heer F. W. Seekatz, een der oudste mede werkers van Fokker, bood namens de directie het monument aan mevrouw Fokker aan. De heer T. Nyland aanvaardde namens zyn grootmoeder, mevrouw Fokker, het monument. Mede namens zijn moeder en zyn zusters, sprak hy zyn hartelijken dank uit voor d» grootsche hulde, den overledene gebracht. Hij bracht ook hulde aan den architect, ir 'G. Friedhoff, en aan den beeldhouwer, den heer Theo van Reyn, voor de zeer artistieke, fraaie en rustig aandoende uitvoering ervan. Vervolgens legden de directie der Fokker fabriek en de familieleden en eenige vrienden Kransen en bloemen op het graf van Anthony Fokker, gedurende welke plechtigheid de heer Robert „Sanctus" van Mozart ten gehoore bracht. Ten slotte dankte de heer Janse, namens de directie der Fokkerfabriek, allen voor hun aan wezigheid bij deze plechtigheid. Terwijl de „oude garde" van het fabrieks- personeel twee aan twee langs het graf defi leerde, om de nagedachtenis van haar grooten leider te eeren, begaven de genoodigden zich naar de ontvangzalen, waar thee werd geser veerd. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur ontstond door nog onbekende oorzaak brand in de woning van den heer G. J. Werkhoven aan den Prinses Julianaweg te Jutphaas. De woning brandde geheel uit-, terwijl de aangrenzende pcrceelen waterschade opliepen. Een 31-jarige kantoorbediende van de A.T.O. te Groningen, is aangehouden, verdacht van diefstallen van levensmiddelen uit zendingen, die lagen opgeslagen in een goederenloods van de Ned., Spoorwegen te Groningen. Een groote hoeveelheid levensmiddelen, van deze diefstallen afkomstig, is in beslag genomen. inierhulp Nederland r geefi nie± alleen, offer! ook werkelijk. Ter herinnering aan Anthony Fokker is op zijn graf te Westerveld een monument onthuld, naar ontwerp van ir. G. Friedhoff en van de hand van den beeldhouwer ni/vjOl/ivrAnr Theo van Rijn (Foto Stevens) Het Vaderland bericht: Te Achtmaal en omstreken zyn de rijksamb tenaren en de rykspolitie een organisatie voor den frauduleuzen uitvoer van aardappelen naar België op het spoor gekomen. De groote om vang blykt wel uit het feit, dat de rijksambte naren te Achtmaal in twee weken tijds niet minder dan 20.000 kilogram aardappelen, welke voor den frauduleuzen uitvoer naar België wa ren bestemd, in beslag genomen hebben, het geen beteekent, dat in denzelfden tijd in de zelfde plaats ongeveer 300.000 kilogram aard appelen de grens zijn overgesmokkeld. In de kringen van de ryksambtenaren immers geldt als vaststaand feit, dat slechts ongeveer zeven procent van de smokkelwaar door hen wordt achterhaald, zoodat er gerekend wordt, dat voor iedere honderd k.g., welke wordt „afgeslagen" er reeds 1.500 kilogram de grens zyn gepasseerd En wanneer men dan weet, dat in enkele weken tyd alleen aan het grenskantoor te Wernhout 80.000 kilogram aardappelen zijn aangebracht, dan beteekent dit in werke- iykheid, dat meer dan een millioen kilogram in dezelfde streek frauduleus naar België is uitgevoerd. Wie in deze dagen een gehucht als Achtmaal bezoekt, ontmoet daar op straat meer Belgen dan Nederlanders. By tientallen tegelyk komen de Belgen per rijwiel langs binnenwegen de grens over om by de boeren te Achtmaal alles te koopen wat van hun gading is, zooals aard appelen, eieren, rogge, puddingpoeder enz. Vooral echter aardappelen, welke by mudden tegelijk tegen prijzen van 21 tot 24 cents per kilogram by duizenden kilo's per dag door de boeren worden verhandeld. De ryksambtenaren kunnen hiertegen eerst dan optreden, wanneer de Belgen met hun zak ken gekomen zijn in de duizend meter strook, waar alle vervoer van goederen verboden is. De aardappelen, waar het hier om gaat, zijn z.g. pootaardappelen, waarvan het vervoer in geplombeerde zakken en voorzien van een keu ringscertificaat van den N.A.K. (Nederlandsche Men zou kunnen denken, dat sport altyd gezond is voor het lichaam, maar er zyn ver scheidene deskundigen, die daaraan twyfe- len. Ik heb zelf een niet onaardig voorbeeld gezien, hoe sport de gezondheid benadeelen kan. Een jonge sterke man deed des Zondags aan krachtsport; in de week fietste hij naar de school, waar hy onderwijs gaf en had ove rigens geen lichaamsbeweging. De jonge man begon nu bij gewoon trappenloopen te hygen. Hij had, dat moet ik er aan toevoegen, nei ging tot dik worden. Ik ried hem aan, wat te vermageren, de krachtspoit te laten varen, coch eiken dag een flink stuk te loopen. Het eigenaardige in dit geval was nu, dat de korte doch hevige beoefening van krachtsport blij- baa'r niet zoo'n gunstig resultaat voor de ge zondheid had als het langdurige, maar min der Inspannende l0°Pfp- Het is dan ook altyd weer de hevige sport, de wedstrydprestatie, waar de discussie over loopt Er zyn heel wat auteurs, die beweren, dat echte sportlieden, kampioenen, vroeger sterven dan anderen, en wel vooral aan ziek ten van hart- en bloedvaten. Maar er zijn evenzeer deskundigen, die dit bestrijden. Bei den komen met statistieken voor derr dag. He- 'aas echter zijn die statistieken in den regel niet juist. Wanneer de kampioenen van En- gelsche en Amerikaansche Universiteiten lan ger leven dan de gemiddelde student, schynt het, alsof nu bewezen ware, dat die kam- pioenssport goed voor de gezondheid is. Maar dit is niet juist. Stel u eens voor. dat er 10 van de 100 studenten kampioen zijn in een of an dere sport. 'Het is zeker, dat die kampioenen gezonde en sterke menschen zijn, die in 't aigemeen langer Zldlen leven dan de gemid delde student. Het zou kunnen zijn, dat ze gemiddeld zonder aan sport te doen, zes jaar langer zouden leven dan het gemiddelde. Wan neer zij nu 3 jaar langer leven, en wel aan sport doen, lijkt het hee mooi en tocfh is het leelijk. De meeste statistieken zijn onjuist, omdat ae kampioenen niet met gelijkwaardige niet- kampioenen vergeleken woiden. Het is er mee, ais met de militaire opleiding, zij, die militair opgeleid zijn, sterven vroeger dan de burgers, omdat er velen van hen sneuvelen. Maar daar om mag men niet zeggen, dat de militaire opleiding slecht is voor de gezondheid. Men zou de wei-opgeleiden met de niet-opgeleiden in vredestijd moeten vergelijken. En ook dan gaat de vergelijking weei niet op: want de militair-opgeleiden zijn goedgekeurd, en dus reeds gezonder dan de afgekeurden. Maar er is een tweede oorzaak, waardoor cie statistieken weinig zeggen. Het zou zeer goed mogelyk zijn, dat de kampioenen na hun jeugd anders leven dan de niet-kampioenen het zou kunnen zijn, dat ze roekeloozer en hartstochtelijker leven dan de anderen; en wie zal dan uitmaken of hun vroeger Sterven te wijten is aan hun krachtsport, dan wei aan hun later leven? Dan komt er bovendien nog by, dat het aan tal ongevallen by sportkampioenen grooter is dan by laten we zeggen de toeschouwers. Een zeer bekende statistiek is die van Du- li in, die 38000 studenten naging, nadat zy minstens 20 jaren te voren de Universiteit hadden verlaten. Daarby waren 5000 athleten, en 6500 hadden studieprijzen behaald. De laat ste groep had een hoogere levensverwachting dan het gemiddelde, terwijl de athleten met het gemiddelde gelijk stonden. De slotsom is, dat men uit al deze statis tieken, vooral om de bovengenoemde redenen, niet goed wys kan worden. Wij zouden dus, indien wy een oordeel moe ten vellen, op andere wijze te werk moeten gaan. Het meest wordt er gesproken over de kans op een hartverwijding. Het hart, dat bij eiken slag byzonder veel bloed moet uitpompen en zich dus sterk moetuitzetten, om die groote ■hoeveelheid bloed in zich op te nemen, wordt door deze groote inspanning zoo vermoeid, dat de hartspier slap wordt. Gaat dit lang- za&m, dan spreekt men van een hartverwij ding; maar gaat dit zeer snel, dan kan het hart verlamd worden en de dood plotseling intreden. In de tweede plaats spreekt men over den geringen weerstand van athleten tegen infec tieziekten. Het is zeer wel mogelyk dat dit alles waar Is, maar goed bewezen is het nog lang niet. De overleden Dr. E. van Dieren heeft zich vooral tegen de wedstrijdbeoefening gekant; en inderdaad is het eigenlijk van te voren wel te verwachten, dat de top-presta- ties het lichaam verzwakken. Ik wil hiermede in 't geheel niet zeggen, dat een arbeider of een sportbeoefenaar niet vermoeid mag wor den; iedereen voelt, dat dit vaak iets heerlyk? is; maar hij mag niet uitgeput raken. Dat nu is een kant vah het vraagstuk: n.l- de gevolgen van de uitputting. Maar er is ook een andere kant aan: en wel, of het ge- wenschf is, de gezondheid en de sterkte ten top te voeren. Het is de kwestie, of het ge zond is, het lichaam tot een toestand van uiterste prestatie-mogelijkheden te brengen. Steeds sterker, steeds meer volhoudend, steeds minder vermoeid. In de geschriften van Hip pocrates, den vader der geneeskunde, zijn er twee plaatsen, waar op de gevaarlijkheid van dezen toestand gewezen wordt. De Gne-csc geneesheeren van dien tijd hadden van ez zaken byzonder veel verstand: want de spo en de gymnastiek behoorden tot de voornaam ste elementen van de opvoeding en wei a onder toezicht van zeer ervaren medici en an dere deskundigen beoefend, die zorgvu geheele levenswyze der athleten rege Wanneer de athleet, zoo zeide men, toppunt van gezondheid gekomen 1S- alleen nog maar achteruitgaan. In spraak ligt een diep begrip. Want hoezeer het gewenscht is voor de gezondheid, zich spannen en te vermoeien, toch moe zekere soepelheid in -het organisme zoodat wy op elk oogenblik altydnog meer zouden kunnen doen Daarlnde noodzaak eigenlijk het spel, dat niet maar een heerscht, die tot het uiterste drom. vrijheid, die speelse!» met de oefening gaat. Er zyn daarom m de P twee excessen te vermyden; ten doorgaan putting en ten tweede het steeds doorgaan met training en versterking, waar chaam in de hoogste spanning en daad van functie terechtkomt. Dr. TH. H. SCHLICHTING. Algemeene Keuringsdienst) geheel vry is. Deze aardappelen mogen in feite alleen als pootgoed gebruikt worden, doch de boeren rond Acht maal verkoopen deze aan de Belgen voor de consumptie. Het ergelyke van de geheele zaak is, dat het bestuur van de afdeeling Achtmaal van den NC.B. dezen frauduleuzen handel stimuleert, niettegenstaande het feit, dat eenige bestuurs leden tevens crisisambtenaren zyn. Het feit trouwens, dat tegen den voorzitter- crisisambtenaar bereids door de marechaussee proces-verbaal wegens prijsopdrijving van poot- aardapelen is opgemaakt, spreekt voor zich zelf. Hy verkocht deze voor 21 cent naar België. Niet alleen pootaardappelen werden fraudu leus uitgevoerd, doch ook consumptieaardappe len, waarvan het vervoer zonder geleidebiljet verboden is. Hierop heeft men de volgende methode ge vonden. Wanneer de aardappelvervoerders de voor eigen consumptie voor Zundert en Acht maal bestemde aardappelen gaan halen, ont vangen zij daarby een geleidebiljet, dat eenige uren geldig is. zy kunnen echter gemakkeiyk in één uur van Breda naar Zundert rijden, waar de aardappelen vlug worden afgeladen. Dan rijdt de vervoerder snel naar Breda om een tweede vracht op te laden, welke dan op het zelfde geleidebiljet vervoerd wordt. Deze vracht wordt overgestort in ledige zak ken van pootaardappelen, welke aan de onder zijde losgetornd en vervolgens weer dichtge naaid worden. Plombe en certificaat zyn dan nog onbeschadigd aan de bovenzijde van de zakken aanwezig, zoodat het frauduleuze vervoer vrijwel niet te bewyzen is. Het onderzoek in deze smokkelzaak is nog lang niet geëindigd en strekt zich ook uit tot tal van handelingen, welke met de aardappel affaire niet te maken hebben. Met het oog op den 52sten verjaardag van den Führer, Adolf Hitler, is Zaterdagmiddag op het Binnenhof te 's-Gravenhage een militair appél gehouden, waaraan het bataljon van het lucht- wapen en détachementen van leger, marine en -troepen der Duitsche weermacht deelnamen. In open carrévorm stelden zich de militairen te uim twaalf uur op het historische binnenplein op tegenover den voorgevel van de Ridderzaal. De niet-ingedeelde officieren vormden een vleu gel aan de zijde van het Tweede-Kamergebouw en ter rechterzijde daarvan werd het muziek korps van het luchtwapen opgesteld. Voorts was een ruimte aan den overkant daarvan vrij ge houden voor civiele genoodigden. Bij den hoofdingang van de Ridderzaal was op het Binnenhof een palmengroep geplaatst, welke werd geflankeerd door twee Duitsciie oorlogsvlaggen. Te half een arriveerde, terwyl de muziek rien presenteermarsch deed hooren, de militaire be velhebber in het bezette Nederlandsche gebied, vliegergeneraal Fr. Christiansen, die den troep Inspecteerde. Generaal Christiansen hield hierna een korte toespraak. Wy zijn aldus spreker vandaag aangetre den met het oog op den 52sten verjaardag op morgen van onzen Führer. Het is niet mijn bedoeling, hier een lange rede te houden. Doch één ding willen we hier vast stellen: Wij brengen den eeregroet voor dezen ecnvoudigen mensch, clie in ons aller hart leeft, en die ons allen als voorbeeld voor oogen staat. Wat de Führer voor ons doet is nauwelijks met woorden te schetsen. Wij, soldaten denken hier bij terug aan den wereldoorlog, waarin Adolf Hitler als eenvoudig soldaat het vaderland ver dedigde. Wij denken aan den langdurigen poli- tieken strijd, die op den wereldoorlog is gevolgd en in welken tyd Hiüer het hart van het ge heele Duitsche volk heeft weten te veroveren. Wij denken aan de geweldige omwenteling, die nii heeft weten tot stand te brengen. Wij eeren den Führer als geniaal veldheer, die Duitschland weder heeft vrygemaakt, wü eeren hem, die van soldaat tot staatsman is op geklommen op een wijze zooals de wereld nim mer tevoren had gezien. De Führer is tevens van ons allen een kameraad, zooals wy er nim mer te voren een hebben gekend. Op deze plaats beioven wy onzen Fiihrer op nieuw onze onvergankelijke trouw. Spreker besloot met een driewerf Sieg Heil, waarmede allen luide instemden. De korte plechtigheid was hiérmede ge ëindigd. In A. A. Mussert zond den Führer bil' gele genheid van diens verjaardag den volgenden telegrafischen gelukwensen. „Den Führer van het Groot-Duitsche Rijk te Eerlyn: Führer, Bij de ingang van uw nieuwe levensjaar zend ik u, mede namens de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, mijn harteiyke geluk- wenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller ty- den onder uvt bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemmeringen zal wegne men, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Neder landsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere Germaansche volkeren, door de kracht der nationaal-socialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen." Vrijdagmiddag is de 26-jarige wielrijdster F. Groeneveld uit Minnertsga te Berlikum (Fr.), toen zij viel, door een vrachtauto aangereden. Zij kreeg een der achterwielen over het lichaam. Tn zorgwekkenden toestand moest zy naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar zy na eenige uren is overleden. Maandag a.s. wordt het gemaal bij de Voorst in werking gesteld. Met dit belangrijke feit in de ontwikkeling van de droogmaking van den Noord-Oostpolder is wederom een mijlpaal bereikt. Tot dusver werd het water alleen uit geslagen door het gemaal te Lemmer. Gedu rende de enkele maanden dat het in werking is, zakte het water in den polder met ongeveer 40 cM. Men kan dat duidelijk waarnemen aan de Overysselsche kust en bij Urk, op die plaat sen, waar weinig water stond en die nu reeds grootendeels zyn drooggevallen. Wanneer het gemaal te Voorst zyn werkzaamheden daarbij zal voegen, zal het resultaat der bemaling zich weldra nog duidelijker afteekenen. In November denkt men het derde gemaal, dat te Urk, klaar te hebben. Daarna zal het droogvallen van het Urkerland nog slechts een kwestie van tyd zyn. Reeds dit voorjaar gaan de eerste arbeiders naar den polder, om de drooggevallen gronden voor den cultuur gereed te maken. NEW YORK, 19 April (D.N.B.). Het wordt steeds duidelyker, dat het Engelsche expeditie- leger in Griekenland een ernstige nederlaag te gemoet gaat, schrijft vandaag de New York Daily News in een hoofdartikel. Hoe dapper de Engelschen en Grieken ook vechten, zoo schrijft het blad verder, het staat toch reeds vast, dat de Engelschen niet in staat zijn geweest, tegen over de menschen en het materiaal van Hitier iets gelykwaardigs te zetten. Het gerucht, dat Wavell de Balkanexpeditie heeft afgeraden en dat Churchill toch zijn wil heeft doorgezet, schynt geloofwaardig. Churchill heeft van ouds her een voorliefde voor dergelijke avonturen ge had. Op deze wyze is het Britsche imperium op gebouwd, omdat de Engelschen zwakke volken door een expeditie-corps konden onderwerpen. Dergeiyke acties tegen Duitsche volken zijn lederen keer mislukt. Men behoeft slechts aan de Dardanellen tydens den Wereldoorlog, aan Noorwegen en Vlaanderen te denken. Nu schynt het, alsof Griekenland het volgen de tooneel van een dergelijk Britsch échec wordt. Het blad schryft verder dat zekere in terventionistische kringen in Amerika nauwe- lyks kunnen afwachten, dat Amerikaansche sol daten „via een of anderen krankzinnigen trans- portweg" daarheen worden gestuurd. Dit kan slechts op een mislukking uitloopen en zou het opofferen van honderdduizenden Amerikaan sche levens beteekenen. De Grieksche gebeur tenissen moesten Amerika sterken in zyn be sluit, niet nog eens een expeditiecorps naar Europa te sturen. LISSABON, 19 April (S.P.T.). Talryke na tionale vereenigi-ngen, zooals de Portugeesche unie, de Portugeesche jeugd en voorts de vak bonden en sportvereenigingen, zullen op 21 April een gweldige demonstratie van trouw voor den premier, Salazar, houden. Naar in poli tieke kringen te Lissabon verluidt, zal de mi- rfister-president bij deze gelegenheid een groote rede over den internationalen toestand en de neutraliteit van Portugal houden. „De Portugeesche neutraliteit", aldus schrijft het blad Novidades, „is een houding van inter nationale samenwerking, die voor Europa en de geheele wereld van het grootste belang is. Vrede in Portugal en vrede in Snanje beteekent vrede op het Iberische schiereiland en deze vrede is in het belang van alle volken om te,beginnen van de oorlogvoerenden. Als lid van de inter nationale gemeenschap, eerbiedigt Portugal alle rechten van de oorlogvoerenden. Maar het is zich ook zijn rechten en zijn neutraliteitsplich- ten bewust. Andere landen kunnen in een „hypothese, waarvoor God ons beware", de Portugeesche neutraliteit geweld aan doen, maar nooit zullen de Portugeezen zelf deze neutrali teit compromitteeren. Het eerewoord van Sala zar is ons daarvoor garant. BERLIJN, 19 April. In aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. het volgende: Als een fan fare klinkt het bericht: „Op den by na 3000 meter hoogen top van den Olympus hebben bergjagers de Duitsche ryksoorlogsvlag gehe- schen". Deze zin echter otniynt tegeiykertijd de buitengewone moeilykheden, waarmede de Duit sche troepen in den oorlog in het hooggebergte van Noord Griekenland te kampen, hadden. Een met diepe insnydingen aaneengesloten bergketen met talryke toppen van 1800 meter tot meer dan 2000 meter hoogte versperde den toegang tot de laagvlakte van Thessalie zy wordt in het Oosten overschaduwd door den 2911 meter hoogen Olympus, die het sleutel- punt vormde van de Britsche bergstellingen Wat deze geweldige bergvesting met haar tal ryke toppen, doorkloofde rotsen, haar spelon ken en steile hellingen aan de Engelschen voor afweermogeiykheden bood en met welke on- overwiniyk schynende moeilykheden zich in de periode van snelvuur- en lange-afstandsgeschut een aanvaller te kampen had is duideiyk. Deze bergvesting beheerscht tevens de smalle kust- strooken naar het Oosten en de naar het Wes ten leidende dalwegen, zoodat ook de aan weerskanten van den Olympus oprukkende Duitsche troepen steeds bloot stonden aan het vuren uit deze bergvesting. De Duitsche divi sies hebben zich by de gevechten in het ge bergte in Noord-Griekenland letterlyk door het systeem van de vyandeiyke bergverdediging moeten „doorvreten". Wat de leiding en da troepen aan Duitsche zyde in deze dagen ge presteerd hebben alsmede hetgeen zy op een sterken vyand aan successen behaald hebben, behoort in de rijgn der groote oorlogsdaden. In een gevechtsgebied zooals het Noord-Grieksche hooggebergte pleit alles voor den verdediger en is alles tegen den aanvaller, die langs smalle serpentines, bergpaadjes en enkele gemakkelijk te versperren paswagen met de geringste moge- ïykheden tot actie, onder het vuur van den ver dediger moet oprukken. Snelstroomende berg rivieren waarvan de overgangen door de terug- wykende Engelschen en Grieken werden ver nield, wegversperringen en tallooze natuuriyke en kunstmatige hindernissen belemmerden den opmarsch. Wanneer het den Duitschen stoot troepen desondanks gelukt is zich binnen vyf dagen door den Noord-Grieksche bergketen heen te werken, en ondanks hardnekkigen tegen stand van Britsche en Grieksche achterhoeden met zware artillerie de Engelschen op de hie len te blyven, dan heeft de Duitsche soldaat deze gevechts- en krachtsprestaties slechts door zijn superioriteit in den stryd op de Engelschen en door de schitterende samenwerking van alle toapens kunnen verrichten. Na den val van den Olympus hebben de Duitsche troepen vyandelyke achterhoeden teruggeworpn en in scherpe achtervolging de Zuidelyke uitloopers van het gebergte bereikt en Larissa ingenomen. Hierdoor is het belang- rykste knooppunt van straat- en spoorwegen in Noord- en Midden Griekenland in Duitsche handen. Van Larissa uit gaan hoofd verkeers wegen naar alle richtingen, die in dit aan we gen arme land deze stad tot het centrale ver keersknooppunt van Noord- en Midden Grie kenland maken. In Larissa kruisen zich verder de hoofdspoorwegen naar Athene en naar de haven Volos. Om thans reeds over de tactische en strate gische gevolgens van de inneming van Larissa te spreken is voorbarig, doch reeds nu kan ge constateerd worden, dat met den val van La rissa ook de Grieksche kust, vooral de lnsclie- pingshaven Volos, bedreigd wordt. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben op den grooten straatweg LarissaTrikkala en op de van La rissa naar het Zuiden loopende hoofdverkeers wegen de terugstroomende Engelsche marsch- en voertuigcolonnes in scheervlucht met bom men en boord wapens aangevallen. De uitwer king van deze onstuimige herhaalde aanval len op de wegen, die overvol met Engelsche troepen waren, was vernietigend. De Zuidelyke uitgangen van Larissa zijn door vernielde en brandende auto's alsmede door talryke cadavers van paarden totaal verstopt. Ook de straatweg Larissa—Trikkala is bezaaid met achtergeble ven en vernielde auto's alsmede met talryke Engelsche gesneuvelden. BERLIJN, 19 April (A.N.P.). De na den militairen putsch der Serviërs, tezamen met den Joego-Slavischen minister-president Tswet- kowitsj en den minister van Buitenlandsche Za ken. Cincar Markowitsj gearresteerde hoofd redacteur van de Vreme, dr. Gregoritsj. is thans eveneens, naar men vandaag in de Wilhelm- strasse vernam door de Duitsche troepen in vry- heid gesteld. Gregoritsj is, zoo vernemen wij van welinge lichte zijde, in een Servisch Concentratiekamp gevonden. De vroegere plaatsvervangende Joego slavische minister-president Matsjek bevindt zich, naar verder vernomen wordt, te Agram. MANSJOELI, 19 April (D.N.B.). De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken is vanmiddag in Tsjita aangekomen. Hy wordt Zondagochtend in Mansjoeli verwacht. MILAAN, 19 April. (Europapress) Naar in di plomatieke kringen alhier verluidt, wordt ln Washington de meening uitgesproken, dat het tot stand gekomen neutraliteitsverdrag tusschen Rusland en Japan mede nog bevorderd is door de vertraagde besprekingen, welke met betrek king tot een nieuw handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Rusland hebben plaats gehad. Van Amerikaansche zyde zijn de diplo matieke besprekingen met betrekking tot een eventueel sluiten van een nieuw handelsverdrag met Sovjet-Rusland zoolang opgehouden, dat Rusland niet langer wenschte te wachten en zijn houding thans dan ook definitief bepaald heeft. VICHY, 19 April (S.P.T.). Sinds het binnen rukken der Duitsche troepen in" Joego-Slavië heeft de Franscbe regeering geen enkel berich' meer ontvangen van haar gezant, Maugras Thans tracht men door middel van de Duitsche bezettingsautoriteiten inet den gezant in con- tact te komen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3en stuur man groote handelsvaart: G. Visser en J. Ha- vermans; voor len stuurman groote handels vaart: J. Steen en J. J. C. Tangel. DELFT. Geslaagd voor het candidaats-examen voor bouwkundig ingenieur: H. Klarenbeek te Amsterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur: G. G. Biezano te Delft. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graat en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken- 18 April. A. de Jong, rijwielhandelaar en repa rateur, Tilburg, Capucijnenstraat 34. R.c. Mr. F. A. Hollem-an, curator Mr. Ch. N. P. M. Eiber». Tilburg, Spoorlaan 100. In de week van 14 t.m. 19 April 1941 werden ln Nederland 6 faillissementen uitgesproken. Opgehewn wegens gebrek aan actief: 2 April. P. Goulmy, den Bosch. Gedeponeerde uitdeelingsHjsten. 7 April. Stichting Internaat Kasteel Henkens- hage, St. Oedenrode. Geëindigd dc-or het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst. UitK. 0,30,175 pet. 11 April. G. C. Volkers, Amsterdam. Idem. Uitk 100 pet. pref. en 14,20 pet. conc. cre-d. M. van Dijk. schilder, Ede. Idem. Uitk. 49.3 pet. De Naamlooze Vennootschap Verdonk's Drukkerit en Uitgeversbureau ln liquidatie te Zeist. Idem. Uitk. 5.573 pet. 12 April. P. A. Hendriks, reiziger, Nijmegen. Idem'. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. E. J. Hogenkamp, landbouwer, Driel, ge meente Heteren. Idem. Uitk. 61,770 pet 13 April. N. A. Kroese, winkelier In foto-arti- kelcn en speelgoed. Amsterdam-. Idem. Uitk. 100 pet. prei. en 1,9541 pet. conc. cred. 14 April. N.V. Handel Maatschappij Adisco, Am sterdam. idem. Uitk. 100 pet. aan pref. cn 100 pet. aan conc. crediteuren. Heemstede. Geëindigd door het verbindend wor den der siotuitdeelingsiyst. Uitk. 3,171 pet. G. H. Bemhard. bouwkundige en aannemer, Ir. H. H. Bouma, electro-technisch Ingenieur, Heemstede. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 2,86013 pet. N.V. Metaalhandel v.b. Firma A. M. van Em-bdc-n en Co., den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. L. J. van Veizen, Wateringen. Idem. N. W. Op den Kelder, Heerhugowaard. Idem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5