Hitler's verjaardagviering in het hoofdkwartier I Nieuwe nachtelijke bombardementen op Britsche hoofdstad Weer dooden en gewon den bij luchtaanvallen Binnenkort boter op de vetkaart Geen wijziging in steun aan tuinbouw De Japansche opmarsch in China Militair kabinet in Griekenland Radiorede van Göring De Portugeesche troepen voor de Azoren r Verduistering Kardinaal Kaspart Troepen aan de grenzen van Albanië SP J il&v VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Koning Peter en Simowitsj in Athene Hittegolf en boschbranden in de Ver. Staten m Britsch-Grieksche troepen in Thessalië achtervolgd De toestand aan het Grieksche front Britsche vliegtuigen naar Duitschland BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28^2 ct. per week, per kwartaal 3.76^. MAANDAG 21 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22964 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelinjen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Ziekenhuis kreeg voltreffer; woonhuizen vernield en beschadigd Reductie van 15 ct. per 250 gram Afwijzend beschikt op verzoek van organisaties Gedenkteeken te Serajewo gaat naar Berlijn De havenstad Ningpo bezet NINGPOE Koning George voorzitter Telegram van Mussolini DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Aartsbisschop van Praag Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Tegenstand van Grieksche achterhoede gebroken - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het A. N. P. bericht; In het afgeloopen weekeinde vlogen ver scheidene Engelsche vüegtuigen boven ons land en op eenige plaatsen weiden brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste bom men vielen op het vrije veld. Een aantal andere bracht echter schade teweeg. In een stad in net Westen van ons land kreeg een ziekenhuis een voltreffer. In de buurt van dit ziekenhuis werden eenige woonhuizenz beschadigd en vernield en ontstonden eenige branden, die gelukkig snel gebluscht werden. Een molen en een paar opslagplaatsen werden in deze stad eveneens getroffen. Volgens de tot dusver ter beschikking zijnde gegevens zijn in deze stad 12 dooden en 15 licht en zwaar ge wonde burgers te betreuren. Op een andere plaats in het land vielen ver scheidene brisant- en brandbommen in de na bijheid van een krankzinnigeninrichting. Het gebouw zelf kreeg geen schade; wel werden eenige huizen in de buurt beschadigd. Elders werd een straatweg getroffen, zoodat het verkeer tijdelijk omgelegd moest worden. Voorts kregen vele huizen glasschade. Ten slotte nog werd blijkbaar op een andere plaats een hoogere onderwijsinrichting tot doel gekozen. Ook deze werd niet geraakt. Wel ge raakten in de Duurt enkele woonhuizen in brand; deze branden werden snel gebluscht. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het in het voornemen ligt binnenkort op de bonnen der vetkaart uitsluitend boter beschik baar te stellen, zooals zulks reeds geschiedt op de bonnen der boterkaart. Bij den aankoop van boter tegen afgifte van nader aan te wijzen bonnen der vetkaart zal dan evenwel reductie op den prijs worden verleend en wel van 15 cent per 250 gram boter. De détaillisten zullen deze reductie terstond bij de levering van de boter, welke tegen afgifte van deze bonnen wordt gekocht, verrekenen. Voor nadere bijzon derheden worden zij verwezen naar de in de dagbladen opgenomen officieele publicatie. (Van onzen Haagschen redacteur) Eenige tuinbouworganisaties hebben tot het departement van Landbouw en Visscherij het verzoek gericht, den steun voor bepaalde tuinbouwproducten over 1940 te verhoogen. Wij vernemen, dat het departement afwijzend heeft beschikt op dit verzoek. Jaarlijks wordt op de begrooting een vast bedrag gebracht voor den steun aan den tuinbouw. Deze gelden wor den zóó verdeeld, dat de tuinders een redelijke belooning ontvangen voor hun producten. Wan neer nu op zeker oogenblik steunuitkeering voor bepaalde, niet in de regeling voorziene, pro ducten wordt gevraagd, ofwel om verhooging wordt verzocht boven de vastgestelde toelage, zou de Overheid bij inwilliging, het geheele vastgestelde plan aan het wankelen kunnen brengen. Bovendien zou zulk een wijziging on voorwaardelijk vermindering van de toelagen aan andere producten met zich brengen en dientengevolge moeilijkheden, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Daarom kan de Overheid zich alleen in de grootste noodzaak tot zulke stappen laten bewegen en moeten de verzoekers steeds er op bedacht zijn, meestal een afwijzend antwoord te ontvangen. BOEKAREST, 21 April. (D. N. B.) Uit verschillende berichten van de Atheensche radio blijkt, dat Koning Peter van Servië, tezamen met generaal Simowitsj en ver scheidene ministers, sedert eenige dagen in Athene vertoeft. BERLIJN, 21 April (D.N.B.). De steenen gedenktafel, die door de Serviërs te Serajewo van den op 28 Juni 1914 gepleegden moord op den Oostenrijksch-Hongaarschen troonopvolger op de plaats van den moord ter verheerlijking was opgesteld, is bij de inneming der stad in bewaring genomen. De commandeerende generaal van een pant- eercorps, Von Vietinghoff, heeft de gedenktafel op 20 April door luitenant Mittelmann, die als een van de eerste Duitsche soldaten in Sera jewo is binnengedrongen, aan den Führer in zün hoofdkwartier laten overhandigen. De ge denktafel, die van de misdadige bloedschuld der Serviërs aan den Wereldoorlog getuigt, zal in het tuighuis te Berlijn worden opgesteld. In het Luxor-theater te Rotterdam heeft ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, een herdenkingsrede uitgesproken (Foto Stapf) SJANGHAI, 20 April (D.N.B.) De Japan ners zijn voortgegaan met de bezetting van alle voorname havens aan de kust van Tsjekiaug. Zondagmorgen vielen Wentsjau, Haimen en Tsiense in Japansche handen. Een Japan sche voorhoede bereikte Zondagmiddag Ning po, de eenige plaats waar de Chineezen nog verzet boden. De Japansche troepen, die gisteravond bij verrassing in de streek van Haimen en Joeian geland zijn, zijn mei het binnenland ingetrok ken en hebben Hwangjen op 60 K.M. ten Westen van Haimen en Wentsjau ingenomen. Dit werd door de leger autoritei ten bekend ge maakt. Door andere troepen is Tsjoeki beze,t een knooppunt van liet vijandelijk verkeer op den spoorweg HangtsjauKaingsjan. WENTSJAU JAISJAN mTTOMGEVING Chmeesche= WANG JEN T SING Tl EN F.llJp PEIKISJAN WE NTS JA JOENWOE OE/AN TS JEN/A rj2NANKiSJAN MET OMGEVING':, Hangtsjau HANGTSJAU HaV-, flTSJANTAQ EIC KMrANG-T5jdrsjXtrg@ SÏSHAi 5JAOLIN T SJEKlh-NG tauwa e s NINGPO Het bovenste kaartje geeft een over zicht van de landing der Japansche marine in de provincie Tsjekiang, waarbij de Chineesche verdragshaven Wentsjau bezet werd Tot dusver gingen van deze plaats oorlogsmaterialen naar het binnenland van China b.v. van Tsjang Kai Sjek's leger. De Japansche leg er af deeling en rukken nu langs de Tasi en Woe-rivier op. Het onderste kaartje toont de ligging van de belang rijke havenstad Ningpo. Sinds Juli 1939 had de Japansche marine de Tsjoesian- eilanden, gelegen in de Hangtsjau baai reeds be'zet, maar het was hun nimmer gelukt troepen aan wal te brengen en 'de buitenhaven Tsjinhai van de stad Ningpo te bezetten. Het Japansche front liep ten Zuiden van Hantsjau en de Chi neezen bleven den spoorweg Sjaoling— Ningpo blokkeeren. Thans heeft de Ja- vansche marine de belangrijke schakel Tsjinhai bezet. De spoorwegverbinding van Ningpo loopt groot gevaar te wor den afgesneden, waardoor het Japan sche front zal worden uitgebreid tot aan de kust (Kaart van Pelt) NEW YORK, 21 April. (D.N.B.). Door de dit laar ongewoon vroeg begonnen hittegolf, welke de vorige week het Oosten van de V. S. heeft „„teisterd zijn in dc Oostelijke Staten talrijke boschbranden uitgebroken. De vlammen vonden ereti» voedsel in de uitgedroogde bosschen en richtten ook in vele plaatsen aanzienlijke schade aan Uit zes federale staten zijn tot dusver be richten over niet minder dan .400 boschbranden ontvangen Het hevigst woedde het vuur in den staat New Jersey, waar ruim 200 woonhuizen werden vernield. De materieele schade in Lake- wood waar verscheidene luxueuze millionairs- verblijven afbrandden, bedraagt tot dusver naar schatting 2 millioen dollar. Op het laatste oogenblik, voor de vlammen oversloegen op de zakenwijk van de stad, kon de brand nog met groote inspanning gestuit worden Ook de voor steden van Baltimore worden door een bosch- brand bedreigd, die reeds duizenden woonhuizen en eenige kerken in de asch heeft gelegd. In het recrutenkampement Fort Dix in het-Zuiden van New Jersey moesten duizenden soldaten hun hulp verleenen aan het bestrijden van drie reus achtige branden, die in razend tempo zich uit breiden over de uitgedroogde weiden en bos schen Ook het troepenkamp Fort Devens in Massachussets wordt door een borschbrand van aanzienlijke afmetingen bedreigd. Tot dusver waren alle pogingen tot beperking van het vuur vergeefsch. De vlammen zijn reeds dicht gena derd "tot de naburige plaats Shiley, welke moest worden geëvacueerd. Uit alle staten komen berichten over honderden branden, die tot dus ver nog niet konden worden beperkt en die aan gewakkerd worden door den drogen wind. STOCKHOLM, 20 April. (D. N. B.) Reuter meldt, dat radio Athene Zondag avond de samenstelling van het nieuwe Grieksche kabinet heeft bekend gemaakt. Het voorzitterschap heeft Koning George persoonlijk op zich genomen. Vice-admiraal Sakellariu, de chef van den marinestaf, is benoemd 'tot plaatsvervangend premier en minister van Marine. Onder de overige leden van het kabinet be vinden zich de volgende persoonlijkheden: Oor log, generaal Panagakos; Luchtvaart: generaal Nic'olaides; Verkeer en Spoorwegen; generaal Korzas; Buitenlandsche Zaken, Financiën en Economische Zaken: Zuderos; Binnenlandsche Zaken en Openbare Veiligheid: Maniadakes; Openbare Welvaart en Pers: Nikoludas. De nieuwe regeering heeft reeds den eed af gelegd en terstond daarop haar eerste verga dering gehouden. BERLIJN, 20 April (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, vierde de Führer zijn ver jaardag in zijn hoofdkwartier in de nabij heid van het operatieterrein op den Balkan. Terwijl hij met zijn staf bijeen was in den restauratiewagen van den specialen trein, die op het oogenblik als hoofdkwartier dienst doet, kwam klokslag middernacht als eerste chef van het opperbevel der weer macht generaal-veldmaarschalk Keitel, zijn gelukwenschen aanbieden. In zijn korte toespraak herinnerde Keitel er aan, dat de mannen, die hier bijeen waren, reeds langer dan drie jaar hadden deelgenomen aan alle triomftochten en veldtochten van den Führer. In het thans afgeloopen levensjaar van den Führer zijn reusachtige successen behaald en de laatste dagen heeft de Duitsche weer macht onder rechtstreeksche leiding van Hitier wederom een tegenstander, die in dienst van Engeland stond, verpletterd. Thans verjaagt de weermacht de vluchtende Engelschen van het Europeesche^ vasteland. Keitel besloot met de gelofte, dat de weermacht haar Führer op al zijn wegen zegevierend zal volgen. In opgewekte stemming verliep het eerste uur van den dag. Onophoudelijk kwamen per verre schrijver of over de korte golf militaire, poli tieke cf diplomatieke berichten binnen, die in bet teeken stonden van de definitieve ineenstor ting van het Britsch-Grieksche front, welke zich steeds duidelijker begint af te teekenen, en van een komende nieuwe catastrofe voor het Engelsche leger. Inmiddels waren de eerste gelukwenschtele- grammen binnengekomen. Bijzonder verblijdend waren de wenschen uit Italië. Even vóór mid dernacht werd een telegram ontvangen, waar in de Duitsche soldaten, die Larissa hadden in genomen, den Führer gelukwenschten. Tegen half twee nam Hitier afscheid van den staf. Na kennis te hebben genomen van de laatste mi litaire berichte-n, trok hij zich terug. Rijksmaarschalk Göring heeft den Führer in een radiorede namens de Duitsche weermacht met zijn verjaardag gefeliciteerd. In de groote gevechten van den laatsten tijd. aldus Göring, heeft de Duitsche soldaat bewezen, ook dit maal onoverwinnelijk te zijn. Drie omstandigheden vooral hebben deze overwinningen mogelijk gemaakt: de bewape ning van de Duitsche weermacht, haar ge oefendheid en haar leiding. Göring onderstreep te vervolgens het belangrijke aandeel, dat Adolf Hitler in de totstandkoming van deze drie voor de Duitsche weermacht- beslissende factoren ge had heeft. U gaf voor den' grondslag der toekomstige strijdvaardigheid uw kennis uit den wereld oorlog. aldus den rijksmaarschalk, niet uw ken nis als veldheer, maar uw kennis als soldaat, als „Gefreiter". die in de voorste gelederen ge streden en gevochten heeft. Steeds waart gij het die er op wees. dat niets tot stand kan ko men aan de groene tafel, maar dat men zich moet -voorstellen, wat den soldaat, den kleinen man, vooraan in den strijd wanneer hii moet aanvallen, beweégt en vervult en wat hij hier nocdis heeft om te kunnen overwinnen. Thans weet de heele wereld, mijn Führer, hoe gij het beste wapen ter wereld gemaakt hebt cn ook hoe ge het verstaat, dit scherpe zwaard zoo te hanteeren, waar de houw net diepste aankomt. Op den dag van neden is het de vu rige wensch van de Duitsche soldaten en is het hun gelofte, daar te overwinnen, waar u, mijn Führer, het beveelt, en ik weet. dat de vast beradenheid en het vertrouwen, welke ons ver vuilen, ons deze grootste van alle overwinnin gen zullen laten Bevechten. Onze gelofte op oen dag van heden luidt: „Wij "erslaan den vijand waar we hem ook ontmoeten Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier doen toekomen: „Het Ital'aansehe volk en zijn strijdkrachten, die naast de Duitsche vechten, aeelen hartelijk in de vreugde, waarmede net Duitsche volk, Führer, uw verjaardag viert Deze viering ge schiedt in de sfeer en de zekerheid van de overwinning, die wij zullen behalen niet alleen door de kracht van onze soldaten, maar ook door die van onze denkbeelden, die tegenover het verleden de toekomst vertegenwoo: digen Aanvaard, Führer, mijn oprechte gelukwenschen en kameraadschappelijke groeten.' Ook de koning-keizer heeft Hitier een tele gram van gelukwensch doen toekomen. De staatspresident van Slowakije, dr Tiso. heeft den Führer ter gelegenheid van diens 52sten verjaardag eveneens een gelukwensch - telegram gezonden. Ter gelegenheid} van den verjaardag van den Führer, Adolf Hitler, werd, Zaterdag op het Binnenhof te Den Haag door den Wehrmachtsbcfehlshaber in den Nieder- landen, gen. der vliegers Fr Christiansen,een toespraak tot de militairen gehouden (Foto Schimmelpenning!!'' LISSABON, 21 April (S.P.T.) Officieel Is bekend gemaakt, dat de troepenversterkingen, die Portugal naar de Azoren heeft gezonden, in totaal 6000 man bedragen, waarvan de helft bestaat uit geregelde troepen en de andere helft uit legionnairs. Ook veel oorlogsmaterieel, zooals machinegeweren, afweergeschut, munitie enz., is naar de eilanden verscheept geworden, ter wijl door het zenden van landbouwmachines en groote voorraden levensmiddelen die verzorging van de bezetting en de burgerbevolking verze kerd wordt, voor het geval dat de verbindingen met het moederland verbroken zouden worden. Het ligt in het voornemen der portugeesche regeering om in het begin van Mei ook de eilanden Angola, Guinea en de Kaap-Verdische eüanöen door het zenden van troepen te ver sterken. Zonsondergang 21 April 20.48 Zonsopgang 22 April 6.29 Maanopkomst 4.40 ondergang 15.35 PRAAG, 21 April (D.N.B.) De aarts bisschop van Praag, kardinaal Karl Kas- par, is hedenochtend om 01.00 uur in zijn paleis te Praag na een langdurige zware ziekte, overleden. Kardinaal Kaspar was 70 jaar oud. Kardinaal Kaspar was 16 Mei 1870 te Mi- rasov m het diocees Praag geboren In 1920 werd hij titulair-bisschop van Bethsaide, waarna hij in 1921 werd benoemd tot bisschop van Hradec Kralove. Op 22 October 1931 volg de zijn verkiezing tot aartsbisschop van Praag. In het consistorie van December 1935 volgde zijn creatie tot kardinaal. Kardinaal Kaspar nad zitting in de H. Con gregatie van de Oostersche Kerk, van het Con cilie en van de Seminaries. BERLIJN, 20 April. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, in den nacht van 17 op 18 April, heeft de Duitsche luchtmacht in den afge loopen nacht opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aanval hebben vele honderden vliegtuigen den geheelen nacht door reusachtige hoeveelheden brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien waren en vooral in de bocht van de Teems, de Wilwall-docks en Greenwich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uit werking van dezen vergeldingsaanval die opnieuw door Engeland was uitgelokt. In de vlakte van Thessalië achtervol gen de Duitsche troepen de verslagen Britsch- Grieksche strijdkrachten Ten Westen van den Pindus trekt de vijand hier en daar met ont bindingsverschijnselen voor de italiaansche troepen terug. Talrijke Grieksche soldaten en geheele 'afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen, die ten Oosten van het gebergte opereeren. Bij de inneming van La rissa en Trikkala hebben gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de operaties van het leger gesteund. Zij bestookten terugtrekkende troe pen en colonnes van den vijand met bommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vlieg veld tien jachttoestellen van het type Gloster en bij een luchtgevecht een Britschen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Joego-Slavië zijn tot dusver 1500 officieren en 244.000 man als gevan genen gemeld. In Noor d-A f r i k a bleven vijande lijke aanvallen op Solloem zonder succes, hoewel zij door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 April en gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de havenwerken en an dere militaire doelen te Tobroek met zware bommen oestookt. Door voltreffers werden goote branden en hevige ontploffingen ver oorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen nebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Ma.ta ernstige schade toegebracht aan de marinewerf en aan pakhuizen. Een tankstation geraakte in brand. Tijdens een gewapende verkenning hebben vliegtuigen gisteren aan de Schotsche Oostkust twee vijandelijke koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 6000 ton vernietigd. Bij een aanval van jagers op de Britsche Zuid kust werd een vijandelijke jager van het type Spitfire neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch gebied ver schenen. BERLIJN, 20 April. (D.N.B.). De Londensche nieuwsdienst meldt aan de hand van het Griek sche 'weermachtsbericht, dat de toestand op het Grieksche oorlogsterrein vrij duister is. Nieuwe berichten over den Duitschen opmarsch naar Macedonië zijn nog niet ontvangen. De gealli eerde strijdkrachten hebben een succesvolle ach- terwaartsche beweging uitgevoerd. Zondagmiddag meldde de Londensche nieuws dienst, dat de gevechten in Griekenland met on- verminderde hevigheid voortduren van de eene i kust van het Grieksche schiereiland tot de an dere. De toestand blijft onveranderd ernstig, daar de Duitschers een merkbare superioriteit in tanks, bommenwerpers en manschappen bezit ten. Duitsche luchtstrijdkrachten nebben Zaterdag opnieuw de voor inscheping der Britten gereed liggende schepen in de havens Volos en Chalkis aangevallen. Stockholms Tidningen meldt uit Athene, dat r, op grond van de ongunstige berichten van t front. Zaterdag een uiterst gedrukte stemming in de Grieksche hoofdstad heerschte. ERGENS IN ITALIë, 20 April Het 318de communiqué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: Gisteren nebben ae divisies van het 9ae en het 11e leger vrijwel overal de grenzen van het koninkrijk Albanië bereikt. Zij heb ben overal den hardnekkigen weerstand van de sterke Grieksche achterhoede gebroken en vele vernielingen der wegen overwonnen. Talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid wapens eu materiaai zijn in on ze handen gevallen Vele afdeelingen jagers, Dommen werpers en duikbommenwerpers, m totaal 450 toestellen, hebben het terugtrekkende Griekscne leger on ophoudelijk en krachig bestookt. Troepenconcen traties, barakken en artilleriestellingen weraen getroffen, bruggen en wegen vernield Een hon derdtal auto's, beladen met troepen en materiaai, werden eveneens vernield. Onze vliegtuigen heb ben het vliegveld van Kastika (Janina) in scheervlucht aangevallen. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombardeerd Vliegtuigen van het Duitsche vliegei corps heb ben het vliegveld Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd: de havenwer ken werden getroffen en een groot stoomschip beschadigd. Een onzer duikbooten heeft in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijken torpe- dobootjager getorpedeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en patrouilles in de zone van Tobroek. Vijande lijke vliegtuigen hebben Benghazi en Tripolis gebombardeerd: er zijn geen slachtoffers en de schade is onaanzienlijk. Uit Oost-Afrika valt niets van oeteekenis te melden. BERLIJN, 21 April (D.NJB.I De Royal An Force is in "den nacht van 26 op 21 Apru, naar het D.N3, verneemt, met vrij zwakke strijd krachten het West-Duitscht grensgebieo mn- nengevlogen. Een deel der a&nvahende vliegtui gen werd reeds aan de kust dooi den Duitschen afweer onder vuur genomen en gedwongen terug te keeren. De binnenvliegende toestellen wierpen hier en daar brisant- en orandbommen neer die alleen in woonwijken schade van weinig belang veroorzaakten. f-.y.-ZT-'Z De opperbevelhebber van de Duitsche strijdkrachten aan het Zuid-Oostelijk front, generaal-veldmaarschalk List, inspecteert een infanterie-divisie, die gedurende veertien dagen marschprestatie van 50 tot 60 K.M. leverde (Foto Weltbild—Pax-Holland)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1