Viering verjaardag van den Führer Zoo' n Van Houten's pudding brengt een Zondagsstemming aan tafel RENNIE I V A VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Matsoeoka over pact met Moskou aardappelziekte ALPH.ELSENBURG MAANDAG 21 APRIL 1941 „MICHEL ANGELO" PAKJES OP BON Er zijn 7 smaken mm kb mm kb mm gfw tÊmJtÊBumtmk&u Kimman TANDPASTA De bespreking van Roosevelt met Mackenzie King U kunt er om verlegen zitten! Juxrt/rUt. /uusf Engelsch patrouilleschip in den grond geboord Rede van den Rijkscommissaris te Rotterdam Rede van den Rijkscommissaris In Utrecht Curt Oertl over zijn jilm Bevordering van het winnen van eikenschors Prijsopdrijving te Groningen O» —?l—gfgf—gl mmzi VELDWACHTER MIS HANDELD Verdachte tot 1 jaar gevangenis straf veroordeeld Tragisch sterfgeval DIGESTIF PASTILLES Weer waarschuwingsdienst van De Bilt tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta! dezelfde oude vermaarde 1 van altijd. Eieren en hammen in onbeheerden auto Man verdronken Kievitsnest met vijf eieren Examens ziekenverpleging De onteigeningen in Roosendaal Burgemeester doet beroep op alle belanghebbenden tot samenwerking Bij ontploffing gewond Verdrag van voordeel voor beide partijen Troepen verlaten Mandsjoeli Bijeenkomst van hoofdredacteuren der V. S. in Washington ':>'S WIJ LU1STEKEN NAAR Dinsdag 22 April fEXTIEL-GOÉDÉRjN Verklaringen van Nye Britsch vliegtuig neergestort Werschetz wordt Hennemannstadt Het AJN.P. meldt: In het Luxor-theater te Rotterdam is Zondag middag onder overweldigende belangstelling van Duitsche en Nederlandsche zijde de verjaardag van den Führer gevierd in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, die bij deze gelegenheid een herden kingsrede heeft uitgesproken. Het tooneel was getooid met een groot beeld van den Duitschen adelaar met het hakenkruis en een groot aantal Duitsche vlaggen. Voor het begin van de bijeenkomst concerteerde een Duit sche militaire kapel. Precies 12 uur arriveerde de Rijkscommissaris, vergezeld van den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den vertegenwoordiger van commissaris-gene raal Schmidt, den heer Schönherr en den heer Locher. De inspecteur van den Kreis Zuid-Holland, Fortmann, opende de bijeenkomst en begroette den rijkscommissaris, S.S. Oberführer Engel en alle overigen namens de N.S.D.A.P. op dezen dag in een tijd van historische kentering voor het Duitsche volk. S.S. Oberführer Engel hield hierna een rede. De gedachten van vele millioenen Duitschers binnen en buiten de landsgrenzen van het Groot- Duitsche rijk vertoeven op dezen dag bij onzen Führer, aldus spr. Hierna gaf hij een historisch overzicht van de gebeurtenissen in Duitschland, waarbij hij vergelijkingen maakte tusschen het Duitschland voor en dat na 1933. Wat thans bereikt is, is ons niet geschonken, zoo ging spr. voort, maar wat wij door eigen kracht verdiend hebben is dan ook veel waardevoller, dan wan neer het ons geschonken was. Onzen dank aan den Führer, aldus besloot spr., kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat zich deze betalen! Zooveel gelei bestaat er niet. Wij, Duitschers, moeten dit be talen door onze trouw. Nadat de districtsleider der N. S. B., de heer Kröller, namens zijn partij had dank g^egd Voor het feit, dat de N. S. B. in de gelegenheid was gesteld den verjaardag van den Führer te zamen met het Duitsche volk te vieren, nam Qe Rijkscommissaris het woord. Hij zeide, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was gekomen, immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om gezamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware slagen geheel ter zijde moeten worden gesteld om een schooner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om vandaag een familiefeest van het Duitsche volk mee te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een goede kern vormen, aldus spr. Hierna vergeleek hij dezen tijd met de Napo leontische oorlogen, met de godsdienstoorlogen en met den tijd van de volksverhuizing. In ver band met dit laatste merkte hij op, dat, evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de Germaansche volkeren zullen worden geschapen, die voor eeuwen, misschien voor duizenden jaren hun stempel zullen drukken. Vandaag zien wij op naar hem, die het Duit sche volk heeft weten samen te brengen, die het Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaansche volkerengemeenschap zal Sven! afdus spr. De weg er heen voert ww bergen en dalen, door licht en huut blikt men terug, dan was hij recht en breed H Duitsche volk moest dezen weg gaan, opdat ne zijn eigen kracht terug vond, zonder dat echter bij het ongewone van dezen weg stil Spr. herinnerde aan de oorlogsjaren 1914—191», die offers eischten zonder vruchten af te wer pen. De Duitsche soldaat bezat toen niet ae politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelijken Weg, een, die zwaar is en naar spr.'s overtuiging Wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waarlangs de Führer ons voert. Daarom, hu wij in Nederland staan, moet men dit niet verstaan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te helpen, opdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeenschapswerk van den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken de voorwaarden te scheppen, waaruit de wil tot medewerking aan dezen arbeid van den Führer. kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Neder landers en Duitschers samen in gevangenissen werden opgesloten, zeide spr., dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. beschouwt als een werktuig van het lot, om allen van den nationaal-socialistischen geest te doordringen, zoodat daarmede de grond slagen worden gelegd voor een kameraadschap pelijke samenwerking in de toekomst tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spr., duidelijk vast stellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, flat de nieuwe orde zal komen voor alle Ger- hiaansche volkeren en ook, dat de gestalte van flen nieuwen tijd niet alleen in Europa zichtbaar Zal zijn, maar zich ook zal doen gelden in de ge- heele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uitge bracht op den Führer, speelde het muziekcorps fle Duitsche nationale liederen, welke de aan wezigen staande medezongen. Hierna verliet de rijkscommissaris de zaal en was de plechtigheid afgeloopen. 's Avonds is in het Haus der Seefahrt voor le den van de weermacht in intiemen kring nog een herdenking gehouden. Seefahrtspropagandaleider Schlüssel uit Berlijn heeft er gesproken. Ook in Utrecht is Zondagmiddag een herden king gehouden naar aanleiding van den ver jaardag van Adolf Hitler, onder auspiciën van het „Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nie- Öerlanden", Kreis Utrecht, en wel in de groote Zaal van „Tivoli". De zaal was versierd met vlaggen, spandoeken en bloemen en tot in de hoeken bezet. Op het eveneens rijk versierde podium hadden plaats Benomen een orkest van het luchtwapen van de Duitsche weermacht, benevens eenige afdeelin- ëen van de Hitlerjugend. Nadat het orkest een kort muziekprogramma had uitgevoerd, volgden declamatie en zang door fle Hit Ier-jugëndaf deeling. Tevoren was met groote plechtigheid de gebruikelijke vlaggen-pa- rade gehóuden. Hierna was het woord aan prof. dr. O. Nie- Schulz, Kreisinspekteur für Utrecht, die aller eerst een woord van welkom sprak tot de tal- r'Jke aanwezigen en in het bijzonder welkom heette generaal Lehmann, dr. Joachim, gevol machtigde van den Rijkscommissaris, ir. F. A. Muller, Commissaris der Provincie Utrecht, den heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend lei der van de N.S.B., en de in grooten getale aan wezige leden der N.S.B. en NS.N.AP. Op iederen verjaardag van onzen Führer Adolf Hitler, aldus spr, herdenken wij het be langrijkste feit van deze eeuw, n.l. het besluit van onzen oppersten bevelhebber, toen hij als jong soldaat zich voornam, voortaan zijn leven in dienst te stellen van de politiek. Ook Eis- marek „deed" aan politiek, maar eerst Hitier gelukte het, niet alleen zijn naaste medewer kers. maar het gansche Duitsche volk in zijn politiek en zijn streven, om Duitschland uit zijn Verval op te heffen, in te schakelen. Onze Führer wenschte, dat wij niet alleen zijn mede werkers zouden zijn, maar ook zijn medestrij ders. Van dat moment af streden geen Duit schers meer tegeh Duitschers, maar stonden wij allen schouder aan schouder als één volk van bijna honderd millioen menschen. Door zijn na- tionaal-socialisme overwon Hitier den verderfe- lijken klassenstrijd, waardoor derhalve in Duitschland zelf geen twist'en tweedracht meer te vinden was. Hitier heeft den oorlog, waarin wij ons thans bevinden, zeker niet gewild, doch nu aan hem de strijd is opgedrongen, zal hij dien Voeren tot een totale overwinning. Eerst dan zal er in Europa geen onrust meer zijn, een nieuw Europa zal aan alle volken vrede en welvaart geven. Wij, Duitschers in het buiten land, aldus vervolgde spr., hebben ons steeds gevoeld als frontsoldaten, Ver van het vader land, zoozeer waren wij voor den tienden Mei omgeven door hetze- en leugencampagnes. Ook nu nog toonen die Nederlanders,, die ons im mer hebben belaagd en daarvoor thans geen gelegenheid meer hebben, weinig begrip voor de grootmoedigheid van den Führer. Spr. zegt, het Nederlandsche volk te kennen als een Volks gemeenschap die tot ontzagwekkende prestaties in staat is, doch sinds de laatste tientallen ja ren is dit nijvere volk steeds meer en meer aan den leiband van het Britsche imperium gaan loopen. Onder diegenen, die den „Ausland- Deutschen" altijd, ook in de moeilijke dagen, met veel begrip tegemoet zijn getreden, noem de spr. de Nederlandsche nationaal-socialisten, die waarlijk geen slechte Nederlanders zijn en wier medeleven van toen wij nimmer zullen Ver geten, aldus spr. Spr. bracht tenslotte een driewerf „Sieg Heil" op den Führer uit. Na prof. dr. Nieschulz voerde nog het woord de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider \%n de N.S.B. Twee jaar duurde de vervaardiging van de indrukwekkende film Michel Angelo, die aan de hand van 's meesters werken het leven van den grooten kunstenaar in beeld brengt. De opne mingen in alle groote musea, die werken van Angelo bevatten, namen echter nauwelijks een half jaar in beslag. Drie kwart van den tijd ging verloren met het aanvragen van speciale ver gunningen, doorlaatbewijzen, volmachten en andere papieren, zonder welke de kunstwerken niet mochten of niet konden worden gefilmd. Over deze moeilijkheden heeft de maker van de film, Curt Oertl, in een bijeenkomst in het Odeon-theater te Den Haag interessante dé tails verteld. Vooral de belichting van de beeldhouwwerken en nog meer die van soms op hout geschilderde schilderijen vergden langdurige voorbereidende werkzaamheden. Talrijke over jaren loopende experimenten welke ten doel hadden het niet- filmische" gebied voor de film te ontsluiten en die men als voorstudies kan beschouwen voor het groote artistieke experiment, dat Michel Angelo in feite is, werden hierbij aangewend. Maar met de wetenschap, welke belichting marmer vereischte om het op het doek zijn eigen karakter te doen behouden en onder welke be lichting de kleurwerking van een schilderij be houden bleef, was men er in vele gevallen niet. In het museum van het Vaticaan bijvoorbeeld had men niet de beschikking over stopcontacten, omdat er geen electriciteitsleiding was aange bracht. En ook de opnemingen in de Sixtijnsche kapel hebben uit het oogpunt van belichting groote moeilijkheden teweeg gebracht. Men werkte met camera-statiefs, die in alle standen te bewegen waren om elk fragment op de meest ideale wijze te kunnen vastleggen. En het aantal stellingen en steigers, dat moet worden gebouwd voor de verfilming van een enkel schilderij of van een enkel beeldhouw werk was dikwijls legio, waarbij men bovendien een pijnlijke voorzichtigheid diende te betrach ten, om niets te beschadigen. De meeste moeilijkheden veroorzaakten echter de benoodigde formulieren, die toegang ver schaften tot de instellingen, waar een deel van het oeuvre van Angelo wordt bewaard of die Oertl het. recht gaven zijn opnemingen te ma ken Niet minder' dan zeventig waren er noo- di"In sommige gevallen moesten daarbij ge zantschappen en andere lichamen van impor tantie worden ingeschakeld. Dat deze historische film zonder grootsche décors en zonder kostbare aankleeding, doch slechts met bescheiden middelen is vervaardigd,, houdt dus geenszins in, dat ook slechts kleine technische en administratieve moeilijkheden te overwinnen waren. r_ -onchiitine op het met ingang van 16 Anril 1941 in werking getreden verbod tot het vervoeren van ongeschild eikenhout van in- landschen oorsprong, vestigt de directeur van het Rüksbureau voor huiden en Leder er nog nadrukkelijk^ Ae aandacht op, dat dit verbod uftehütend werd uitgevaardigd teneinde de win ning ran eikenschors zooveel mogelijk te be- vorderen In verband hiermede wordt eigenaars van perceelcn eikenhout dringend verzocht, hun volledige medewerking te verleenen, door voor 1 Juli 1941 zooveel mogelijk daartoe geschikt eikenhakhout te doen omslaan respectievelijk de uitdunning van de daarvoor in aanmerking komende perceelen zoo mogelijk vervroegd en in versterkte mate te doen geschieden. Betreffende eventueele nadere bijzonderheden kan men zich met de directie of de opzichters van de Nederlandsche Heidemaatschappij of met de directie of de houtvesters van het Staats- boschbeheer nader verstaan. Zooals reeds werd medegedeeld, dient de ge wonnen schors te worden afgeleverd aan de looistofhandelaren en verdere daarvoor in aan merking komende ingeschrevenen bij net Rijks bureau voor Huiden en Leder. Den laatsten tijd zijn heel wat zaken betref fende hamsteren, prijsopdrijving en ketting- handel door de Groningsche politie tot klaar heid gebracht. Tegen een combinatie van acht personen is proces-verbaal opgemaakt, zij had een groote partij zeep, koffie, thee en andere kruideniers waren buiten de distributie om opgekocht en tegen zeer verhoogden prijs aan den man ge bracht.. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen een slager, die drie varkens clandestien had ge slacht, en tegen een winkelier, die textielgoede- ren, welke hij nog van voor den oorlog had, te gen zeer verhoogden prijs verkocht. Een combinatie van zes personen is ontdekt, Want zelfs de eenvoudigste maaltijd wordt door liet opdienen van een Van Honten's pudding een feestmaaltijd. En geen wonder, want Van Houten s puddingpoeder - bereid uit de beste grondstoffen is van zulk een samen stelling, dat Uw pudding voor ieder een aangename verrassing is. amandeltjes, vrachten: I7Hets - citroen, caramel, sinaasappel, frambozen: 13ets - vanille: I2H ets die een kettinghandel dreef in chocoladetablet ten, met een prijsstijging van f 0.28 tot f 0.55 per tablet. Tegen vier andere personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het opdrijven van prijzen van sardines, zalm, ham en kaas, waarbij ten slotte de prijzen 75 pCt. boven de normale bleken te zijn gestegen. Het Haagsche gerechtshof deed heden uit spraak in de zaak tegen den 54-jarigen ver tegenwoordiger G. M. uit IJsselmonde, dien de rechtbank te Rotterdam had veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep had de procureur-generaal bevestiging van dit vonnis gevraagd. Verdachte werd 5 October 1940 aan gesproken door den veldwachter G., over een nog door M. te betalen boete. M., die meende reeds eerder door de IJsselmondesche politie onrechtvaardig te zijn behandeld, wond zich op, viel den vteldwachter ten slotte met een mes aan en bracht hem wonden aan beide handen toe. Het hof veroordeelde M. tot een jaar ge vangenisstraf onder aftrek van den tijd door gebracht in voorloopige hechtenis. Zondag herdacht de heer Nic. Verhoef on- dei gioote belangstelling zijn 12 -jarig di recteurschap van het zangkoor „St* Caecilia" der St. Hypolytusparochie te Delft. Met mede werking van Corn, van Munster en Bram v. d. Stap werd de Missa .Cantate Domino canti- cum novum" van Mgr. Refice gezongen. Na afloop van de plechtigheid in de kerk werd een receptie gehouden in de pastorie. Een der zangers van het koor, de heer J. Pla- tell, werd hier onwel en stierf enkele minuten later. Met ingang van 1 Mei zullen, wanneer de weersomstandigheden daartoe aanleiding ge ven, vanwege het Nederl. Mieteorologisch In stituut wederom waarschuwingen worden ge geven voor het optreden van aardappelziekte. N Dr. H. Nanning's in Wetenschappelijk kygieniscb bereid i» Dr. H. NANNINC» Pbarm. Cbem. Fabriek, N.V.. DEN HAAG. Onder voortd. cont Geeft onmiddellijk ver zachting bij het hevigste zuurbranden in da maag. heik.-apoth. G.J.Logge 1.27 en 0.41« btf alle Apoth. en Drog. Dezer dagen trof de politie te Barneveld een onbekenden vrachtauto aan met een lading van 1100 eieren, waarv'an de eigenaar tot nu toe onbekend is gebleven. Auto en lading zijn in beslag genomen. Bovendien werden vele ham men, welke onbeheerd in een eierkist werden aangetroffen, in beslag genomen. Te Zaandam is Zaterdagavond een 54-jarige bewoner van de Oostzijde in de Peperstraat in de Zaan geraakt en verdronken. Personeel van de Wilhelminasluis, dat 's mans hulpgeroep ge hoord had, wist hem vrij spoedig op het droge te brengen. De G.G.D. en een arts hebben nog geprobeerd, door toepassing van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Het slachtoffer was on gehuwd. De veehouder C. G. Pi te Zegveld vond een kievitsnest met vijf eieren, iets wat zeer zel den voorkomt. HEERLEN. Bij de in het St. Joseph-Zieken- huis gehouden examens voor ziekenverpleging diploma A slaagden de volgende religieuzen: Zr. Rertulpha (A. Mander) en Zr. Vincentius (J. Görtz) en de dames: L. de Bakker, A. v. Bet- teray. M. Boumans, M. Dair.oisaux, C. Dijker, M Gerards, A. Jaegers. M. Maassen, M. Meys, S. Palit, E. Rulkens en E. Vreuls. In de vergadering van den gemeenteraad van Roosendaal heeft de burgemeester naar aan leiding van een bezwaarschrift van een 24- tal eigenaars en belanghebbenden van ten be hoeve van den aanleg van den nieuwen Binnen singel onteigende perceelen, een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de gevoerde onteige ningsprocedure. Spr. betreurde het, dat alles niet was ge gaan, zooals men het had gehoopt en ook ver wacht. Er moest echter spoed worden betracht bij den aanleg van den nieuwen Binnensingel, teneinde bouwgelegenheid te scheppen voor hen die door de onteigening en daarbij aansluiten de ruilverkaveling hun panden niet weer op de oude plaats zouden kunnen herbouwen. Ech ter hadden de eigenaars van onteigende per ceelen nog geen betaling gekregen voor deze onteigende gronden en ook thans weten zij nog niet hoeveel zij uitbetaald zullen krijgen. Spr. kan echter ter geruststelling hier aan toevoegen, dat de daarvoor ingestelde commissie te Den Haag, die deze aangele genheid naar uniformiteit voor het geheele land heeft te regelen, thans met de voor bereiding daartoe zoover gereed is, dat bin nenkort de toewijzing der betalingen tege moet gezien kan worden. Over de financieele hulp van Den Haag aan de getroffenen had spr. niets dan lof, wijl hét rijk wel zeer bijzonder coulant is geweest met het verstrekken van gedeeltelijk rentelooze hy potheken en het verleenen van voorschotten, waarbij zelfs ook steun werd verleend in den vorm van bijdragen a fonds perdu aan som mige oorlogsslachtoffers. Spr. drong er bij de betrokkenen krachtig op aan spoed te maken met hun plannen tot wederopbouw van hun panden. Spr. zou niets liever zien, dan dat Roosen daal nog dit jaar herbouwd zou zijn. Daarom heeft hij aan de betrokken hoofdambtenaren opdracht gegeven, alle andere werk zoo noodig te laten rusten om de werken voor den herop bouw bij alles te laten voorgaan. Na nog eenige moeilijkheden, welke zich had den voorgedaan, te hebben besproken, deed spr. een beroep op de aannemers, hout- en ijzerhandelaren, architecten en verdere belang hebbenden om in samenwerking met de over heidsinstanties de eventueele moeilijkheden tot oplossing te brengen en den heropbouw van Roosendaal te helpen bespoedigen, zulks vooral in het belang van de getroffenen zelf. Zaterdagmorgen wilde de 32-jarige gehuwde expeditieknecht Kr. Bont, wonende te Winscho ten en in dienst bij de Winschoter Expeditie Onderneming, als gewoonlijk de gas-oliemotoren van de expeditie-vrachtbooten met een ben zinelamp voorverwarmen. Vermoedelijk door het te vroeg opendraaien van de toevoerkraan volgde een explosie en vatte de benzine vlam. De man liep ernstige brandwonden aan gezicht en handen op en moest worden opgenomen in het R.K. Zieken- buis te Winschoten. Zijn toestand is zorgwek- kend. HSIKINGj 20 April. (Domei). De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken Mat soeoka, heeft op zijn terugreis naar Tokio bij zijn aankomst te Mandsjoeli verklaard, dat de totstandkoming van het Japansch-Russfsche neutraliteitspact zijn hoogste verwachtingen had overtroffen. De onderhandelingen, zoo zei de 1 Matsoeoka, werden in een kleine kamer ge houden, waarbij alle formaliteiten waren ge bannen. Binnen tien minuten was er volledige overeenstemming bereikt. De gelegenheid tot onderhandelingen over het verdrag kwam „on verwacht". zeide de minister, toen hij Stalin en Molotof op de terugreis dankte voor „de on verwachte warme ontvangst" op de heenreis naar Berlijn en Rome. Matsoeoka noemde de buitenlandsche com mentaren. dat de Sovjets de eenigèn zouden zijn die voordeel van het nieuwe verdrag zou den hebben, „kinderlijk". Deze argumenten zijn zoo doorzichtig, aldus de minister, dat zij niet weerlegd behoeven te worden. Het is duidelijk, dat een Internationaal verdrag, dat zoo be langrijk is als het Japansch-Russische, niet tot stand kan komen, wanneer niet beide partijen er voordeel van hebben. Rusland heeft onge twijfeld voordeel van het verdrag, maar dat geldt ook voor Japan en Mandsjoekwo. Ik zou geen verdrag hebben gesloten, dat ons land of Mandsjoekwo zou schaden. Internationale be trekkingen moeten gebaseerd zijn op het ver- trouwwen dat zij wederzijdsch voordeel bren gen. Sprekende over de ontvangst in Italië en Duitschland zeide hij, dat één blik veel meer waard is dan honderd maal luisteren. Zijn ge sprekken van man tot man met de leiders van Duitschland en Italië hadden zijn reis naar Europa meer dan vergoed. Mijn reis heeft „het driemogendhedenpact nieuw leven ingeblazen" en was een „volledig succes", zoo besloot de Japansche minister. In een radiorede tot het Japansche volk heeft Matsoeoka, naar D.N.B. meldt, nog verklaard, dat het neutraliteitsverdrag met Rusland de er kenning van Mandsjoekwo door Moskou betee- kent. Hij wees voorts op het vaste besluit van het Duitsche en Italiaansche volk, dezen oorlog zegevierend te beëindigen en de wereldsituatie meester te worden en verlangde dezelfde vast beradenheid van Japan en Mandsjoekwo. indien zij eveneens een groote toekomst tegemoet wil len gaan. Ook voor Mandsjoekwo opent het neu traliteitspact met Moskou nieuwe perspectieven. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" meldt, volgens D.N.B.uit Mandsjoeli, dat de Russi sche autoriteiten aldaar bepaald hebben, dat buitenlanders tot 3 Mei geen gebruik van den Transsiberië-express tusschen Mandsjoeli en Moskou kunnen maken. Als motief wordt aan gevoerd het drukke binnenlandsche verkeer vóór en na 1 Mei. Het Japansche blad schrijft, dat deze maatregel zeer de aandacht zou ver dienen. Het verluidt namelijk, dat in de dagen, waarvoor het verbod geldt, troepen, die in het grensgebied van Mandsjoeli gelegerd waren, naar elders zouden worden overgebracht. Dit zou, aldus het blad, beschouwd kunnen worden als een snelle tenuitvoerlegging van het Ja pansch-Russische neutraliteitsverdrag. NEW YORK, 21 April (D.N.B.) De bespre kingen, die dezen dagen tusschen den Amerï- kaansche president, Roosevelt, en den Cana- deeschen premier, Mackenzie King, zijn gevoerd, zijn Zondag geëindigd. Roosevelt keerde uit Hydepark terug naar Washington, terwijl Ma ckenzie King naar Ottawa vertrok. Beiden wei gerden nadere inlichtingen te geven omtrent den inhoud van de besprekingen. In welinge lichte Amerikaansche kringen neemt men aan, dat in de eerste plaats het probleem van finan cieele hulp der V. S. aan Canada ter sprake is gekomen. Na het einde van de besprekingen is een ge meenschappelijke verklaring gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat Roosevelt en Mackenzie King gesproken hebben over „de snelste en doel treffendste wijze om de Noord-Amerikaansche productie-mogelijkheden te benutten, zoowel ter onderstemüng van Engeland en andere demo cratieën als voor de verdediging van het Wes telijk halfrond". Men is principieel tot overeenstemming geko men, aldus gaat de verklaring verder, dat bij de mobilisatie van de productiebronnen van het Amerikaansche vasteland ieder land het andere moet voorzien van derdedigingsmiddelen, die 't het beste vervaardigen kan. Voorts wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de productie snel van stapel zal loo pen en dat Canada in staat zal zijn binnen het eeerstvolgende jaar aan de Ver. Staten oor logstuig ter waarde van 200 tot 300 millioen dollar te leveren. Deze leveranties, waarbij het zal gaan om materialen, die de Ver. Staten dringend noodig hebben, zullen zekere soorten munitie en aluminium en schepen omvatten. Uit Washington meldt het D.N.B.: In de twee dagen geduurd hebbende besprekingen der hoofdredacteuren van Amerikaansche dagbladen, die in Washington bijeen gekomen waren, is vooral tot uitdrukking gekomen, zoo meldt de Washington Post, dat men het niet gaarne hoort, wanneer Roosevelt in zijn vele toespraken tot het vólk steeds spreekt over „overwinning" en „verdediging". Bovendien wenscht het volk steeds ingelicht te worden over den ernst van den toestand en de daardoor noodzakelijk ge worden maatregelen. Roosevelt zou een groote fout maken, wanneer hij mocht besluiten tot convooieeren, zonder tevoren het volk daarvan in kennis te stellen. Hét blad geeft te kennen, dat Roosevelt door dergelijke heimelijke acties zijn populariteit op het spel zou zetten. Ook de Was hington Times Herald komt te spreken over het convooiprobleem, waarbij het blad opmerkt, dat het gebruik van Amerikaansche convooien tot den oorlog zou leiden. Tot dusver hebben de interventionisten nog geen gebruik kunnen ma ken van Wilsons argument, dat Amerikanen door Duitsche duikbooten om het leven zijn ge komen. Dit gebrek, zoo merkt het blad ironisch op, zou door het invoeren van convooieering snel verholpen worden- Daardoor riskeert men het leven van Amerikanen en dan kunnen de oude argumenten van 1917 weer uit de kast gehaald worden en de oude oorlogskoors kan weer wor den opgevoerd. De laatste enquêtes van het Gallup-instituut hebben uitgewezen, dat nog steeds verreweg het grootste deel van het Amerikaansche volk tegen een actieve deelneming van de V. S. aan de oorlogshandelingen is. 1 Op de vraag, of een deel van het Amerikaan- Net als om Aspirin. Dat kleine tabletje knapt U gauw weer op als U zich „niet lekker" voelt. Zorg dus steeds, een buisje bij de hand te hebben HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoomnuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl 8.45 Gramoioonmuziek. 9.17 Gramofoonmu- ziek, 10.00 Ensemble Jonny Kroon, 10.20 Declamatie, 10.40 Ensemble Jonny Kroon, 11.15 Orgelconcert, 12.00 Ensemble Hox:- ni, 12.30 Voor de boeren, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en pianosoli. 2.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Gramofoon muziek, 4.30 Causerie ..Rondom Mozart" met gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 ANP. Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest, G.15 Causerie „Het rassenvraagstuk", 6.30 Schrammelkwartet en soliste. 7.00 ANP: Vragen van den dag, 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.30 Duitsche les, 8.00 ANP: Nieuws berichten, 8.15 Spiegel van tien dag. 8.45 Amusementsorkest en solist.,' 9.30 Gramo foonmuziek, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.I5 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang en plano, 11.00 Voordracht. 11.20 Ensem ble Banal Balogh, 12.15 Omroeporkest, 12.45 ANP: Nieuws- en economische be richten, 1.00 Frans Wouters en zijn orkest 1.40 Gramofoonmuziek, 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste, 2.50 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken, 4.00 Orgelspel. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Zang met pianobegeleiding. 6.00 Lezing .Een Delangrijke datum in het lev,,,, van Hermanns Boerhaave: 22 April 1738", 6.15 Esmeralda, 6.45 Causerie „In kuilen en ensileeren". 7.00 ANP: Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Roxini. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van ö'en dag of gramofoonmuziek: 8.30 Radio- tooneel 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Kees Veening en zijn ensemble, 10.00 ANP: Nieuwsberichten'. Sluiting. N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Tel. 32087-49313 lelegr.-ad'ei,.f acla" Cretonnes Chintzes en alle andere zijden en katoenen iantasre-stotfen scbe leger ter ondersteuning van Engeland naar Europa moet worden gezonden, antwoordde 79 procent der ondervraagden „neen", terwijl slechts 17 proeent er voor was, 69 pocent der ondervraagden sprak zich ui'- tegen het uitzen den van een deel der Amerikaansche luchtvloot naar Engeland. De vraag of Amerikaansche oor logsschepen naar het Britsche eiland moesten varen, werd door 67 procent met „neen" beant woord. De republikeinsche senator Nye heeft in een gesprek met vertegenwoordigers van de pers het verval van het Britsche rijk voorspeld. Deze mo gelijkheid, zoo verklaarde hy. kan men echter met kalmte tegemoet zien. In geval van de over winning van Duitschland, zoo meende Nye, ziou- den de V.S. weliswaar „onaangename wereld- economische ervaringen" opdoen, maar dit zou nauwelijks erger gevolgen hebben dan de En- gelsche concurrentie. Engeland is steeds de sterkste concurrent van de V.S. geweest en heeft met Amerika en de geheele wereld om den laatsten rooden duit gevochten. Wanneer ove rigens, zoo ging Nye voort, de V.S. een werke lijk neutralen koers waren ingeslagen, dan zou men thans niet bevreesd behoeven te zijn voor vergeldingsmaatregelen van den kant der nieu we heersehers van Europa. Engeland heeft steeds een slechten invloed uitgeoefend op de moraal der wereld en is de aanstichter geweest van eeuwige wrijvingen en rivaliteiten. BERLIJN, 21 Aprü (DJ4J3.) De Britsche admüaliteit heeft Zondagavond medegedeeld, dat het Engeische patrouilieschip Torrent tot zinken is gebracht. De familieleden der slacht offers zijn op de hoogte gesteld. Het inlichtingenbureau van de tersche regee ring heeft Zondagavond medegedeeld: Een Britsch vliegtuig is in de nabijheid van Blessington in het graafschap Wicklow neerge stort. De uit vier man bestaande bemanning 1s om het leven gekomen. TEMESCHURG, 21 April (D.N.B.) In Werschetz in het tot dusver Joego-Slavische banaat is Zondag door de volksduitschers der stad, die de overwegende meerderheid der be volking vormen, een bevrijdingsfeest gevierd. Daarbij werd besloten de stad te herdoopen in Hennemannsta'ö. Hennemann had in de Turk- sche oorlogen omstreeks 1740 de stad met suc ces met enkele manschappen verdedigd tegen een Turksche overmacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3