Fokker's nagedachtenis geëerd RENNIE digestif pastilles SAMBO DE OLIFANT Viering verjaardag van den Führer Hgt Camera-mysterie MAANDAG 21 APRIL 1941 Gedenkteeken op zijn graf onthuld Militair appèl in Den Haag P.T.T.-OPBRENGSTEN Onthullingsplechtigheid WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 22 April Hoofdpijn-Migraine O Z> 6 Tïlifnfutidljc^ Ter gelegenheid van den verjaar dag van den Führer Telegram van Mussert Over Januari en Februari bevredigend dezelfde Iff vermaarde li van zuurbrandenindemaag. fe Rede van den Rijkscommissaris te Rotterdam Rede van den Rijkscommissaris 486e STAATSLOTERIJ EERSTE PERZIKEN Woning uitgebrand Op een lommerrijken heuvel van de be graafplaats „Westerveld", waar het stoffe lijk overblijfsel rust van onzen grooten Nederlandschen luchtvaartpionier, den we reld vermaarden vliegtuigbouwer Anthony Fokker, Is Zaterdagmiddag een gpdenktëe- ken onthuld, gesticht door de directie van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, uit eerbied en dankbaarheid je gens de nagedachtenis van haar directeur De directie der Fokkerfabriek bood het aan de moeder van Anthony Fokker, mevr. de wed. J. H. W. W. FokkerDiemont aan. Het was een indrukwekkende plechtigheid, die, on danks de aanwezigheid van velen, een intiem karakter droeg. Buiten de familieleden en naaste vriendén van wijlen den heer Fokker w.o. de heer Plesman, directeur van de KIM en dr. ir. J Ringers directeur van den We derorpfcouw, die de plechtigheid bijwoonden was het personeel der fabriek vertegenwoor- d'Td door de directie, de afdeelingschefs fa- bUefcsraad. benevens door 120 man van de „oude garde", mannen die vijftien jaar en lan ger in het bedrijf werkzaam zijn. De genoodigden begaven zich eerst naar de groote aula, waar de heer George Robert, or ganist van de Groote Kerk te Haarlem bij binnenkomst van de familie Fokker op net pracntige orgel een Improvisatie en nadat al len waren gezeten: „Alle Menschen müssen sterben" van Bach, speelde. Daarna hield de heer L. Janse, lid der di rectie van de Fokkerfabriek, een herdenkings rede. De 23e December, de dag waarop ons het Dericht bereikte, dat Anthony Fokker te New- York na een korte ziekte was overleden aldus spr., was een dag van groote droefheid voor allen,- verbonden aan de Nederlandsche Vlteg- tuigenfabriek Fokker. De fabriek verloor in Fokker een kundig, voortvarend directeur met geniale construc tieve gaven zijn medewerkers verloren in hem een leider, die door zijn stuwkracht en energie hun leven en werken had bezield en waarvoor zij van hoog to{ laag gaarne hunne beste krachten inzetten. Doch ook op velen buiten de Fokkerfabriek maakte het overlijden van Fokker een diepen indruk Die naam beteekende niet alleen den per soon. doch zij omvatte tevens het leven van een koenen Nederlandschen luchtvaart-pionier, van een geniaal vliegtuigbouwer, het leven van een der groote zonen van ons land, die den Nederlandschen naam tot ver over de gren zen had uitgedragen. Ondanks groote tegenslagen, die ook Fokker niet gespaard zijn gebleven, bleef hij baan brekend werk verrichten op het gebied van den vliegtuigbouw. Indien wij Fokker's leven in drie belangrijke tijdvakken verdeelen. zoo vervolgde de heer iJansê. valt in de eerste periode de tijd. toen 0e buitenstaander in de vliegerij niets anders zag dan een gevaarlijke sport, waartoe avon tuurlijk aangelegde personen Werden aange trokken. Fokker echter zocht met andere vooraan staande constructeurs ook in dien tijd reeds naarstig naar het vinden van goede aërodyna mische vormen en de best bereikbare vlieg technische eigenschappen Het tweede tijdvak valt in den oorlog 1914 1918 toen groote ontdekkingen door hem werden gedaan en het Fokkervlieptutg reeds een belangrijke militaire beteekenis kreeg. Hét derde tijdvak begint na den wereldoorlog met de oprichting van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. waarmede hij een belang rijke arbeidsgelegenheid ook voor wetenschap pelijk gestudeerden, in ons land vestigde. In deze Deriode ligt zijn groot aandee! in de ont wikkeling van het wereldluchtverkeer. Fokker heeft daarbij niet geschroomd oude geliefkoosde constructie- methoden te verla ten wanneer hij zag. dat de tijd voor een an dere bouwwijze was aangebroken. Met vooruitzfenden blik gaf hij tijdig op dracht de Fokkerfabriek ook voor den geheel- metaalbouw in te richten en de daarvoor noodzakelijke bedrijfslnstallaties aan te schaf fen en hij verruimde den blik van zijn mede werkers door hen telkens weer in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de vorde ringen, die de vliegtuigbouw in andere landen maakte. Zoo vormde hij een staf, m staat om het werk voort te zetten, dat door hem was aangevangen en tot ontwikkeling was ge bracht. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker rekent het zich tot een eer. dat mevrouw Fok ker heeft willen toestaan, een monument op het graf van haar grooten zoon op te richten aldus spr. Op den lommerrijken heuvel, waar Fokker indertijd zelf de plaats voor het familiegraf heeft uitgezocht, is, volgens zijn wensch, naast de stoffelijke resten van zijn vader ook zijn stoffelijk overschot ten grave besteld. Aan den heer Ir. G. Friedhoff te Haarlem werd opgedragen een passend monument te ontwerpen. Daarbij werd de opgave gesteld eer: monument te doen verrijzen voor één lid dei familie, terwijl meer familieleden hier zullen rusten. De oplossing heeft de heer Friedhoff gevon den in de plaatsing van een aantal tegels in den vloer van het monument, waarin de na- ...?n zijn gebeiteld van hen die hier rusten. Een slanke zeskante zuil: die voor den ach terwand is geplaatst draagt een meeuw die op het punt staat- zich in hpt luchtruim te ver heffen De meeuw, de vogel, dien Fokker zelf zoo dikwijls heeft gefotografeerd, de vogel, die in onze lage landen zoo algemeen voorkomt en in al zijn bewegingen ons vertrouwd is. een vogel, waarvan de behéerschte vlucht in al zijn standen zoo wondermooi is deze vogel ls als bekronend symbool geplaatst boven de laatste rustplaats van onzen „Vliegenden Hollander". Zij stijgt omhoog, haar blik tuurt naar onbekende verten en wekt gedachten aan den geest van Fokker, die zoo hoog gestegen is en zoo onbekende gebieden vooruit heeft gezien en voorvoeld. Doch tevens doet deze vogel ons denken aan den geest, welke nu 't stoffelijk lichaam is ont vloden en naar hooger sferen is voorgegaan. De meeuw is vervaardigd van grijsgroen ge- patineerd brons, naar een ontwerp van den beeldhouwer Theo van Reyn Het monument is vervaardigd uit de natuur steen Seyeniet, in verschillende bewerkingen Zoo brengen wij, aldus spr., dan dodr dit monument hulde aan onzen onvergetelijken di recteur, wiens naam voor altijd aan onze fa briek is verbonden en wiens levenswerk door zijn medewerkers verder zal worden uitge bouwd opdat Fokker-vliegtuigen zijn naam zullen dragen over alle grenzen, boven conti nenten en wereldzeeën. Nadat de heer Janse zijn rede had beëindigd, neeft de heer Willem Noske op viool, begeleid door den heer Robert, „Larghetto" van Handel ten gehoore gebracht. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar het monument, dat zich bevindt op den hoog- sten tegen het Westen liggenden heuvel op de begraafplaats, nabij de groote aula. Het monu ment was nog bedekt met een kleed van vlieg tuiglinnen, Vier man In Fokker-uniformen had den een eerewacht bij' het graf betrokken. Het was een plechtig moment, toen me vrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie van de Fokkerfabriek, het monu ment onthulde en het gedenkteeken in zijn zeer harmonischen vorm zichtbaar werd. De heer F. W. Seekatz, een der oudste mede werkers van Fokker, bood namens de directie het monument aan mevrouw Fokker aan. De heer T. Nijland aanvaardde namens zijn grootmoeder, mevrouw Fokker, het monument. Mede namens zijn moeder en zijn zusters, sprak hij zijn hartelijken dank uit voor d" grootsche hulde, den overledene gebracht. Hij bracht ook hulde aan den architect, ir G. Friedhoff, en aan den beeldhouwer, den heer Theo van Reyrt, voor de zeer artistieke, fraaie en rustig aandoende uitvoering ervan. Vervolgens legden de directie der Fokker fabriek en de familieleden en eenige vrienden kransen en bloemen op het graf van Anthony Fokker, gedurende welke plechtigheid de heer Robert „Sanctus" van Mozart ten gehoore bracht. Ten slotte dankte de heer Janse, namens de directie der Fokkerfabriek, allen voor hun aan wezigheid bij deze plechtigheid. Terwijl de „oude garde" van het fabrieks- personeel twee aan twee langs het graf defi leerde, om de nagedachtenis van haar grooten leider te eeren, begaven de genoodigden zich naar de ontvangzalen, waar thee werd geser veerd. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.4-5 Gramoioonmuziek, 9.17 Gramofoonmu ziek, 10.00 Ensemble Jonny Kroon, 10.20 Declamatie, 10.40 Ensemble Jonny Kroon, 11.15 Orgelconcert, 12.00 Ensemble Roxi- ni, 12.30 Voor de boeren, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en pianosoli, 2.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 3.4-5 Gramofoonmuziek, 4.20 Gramofoon muziek, 4.30 Causerie „Rondom Mozart" met gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 ANP. Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest, 6.15 Causerie „Het rassenvraagstuk", 6.30 Schrammélkwartet en soliste, 7.00 ANP: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmu ziek, 7.30 Duitsohe les, 8.00 ANP: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van abn dag, 8.45 Amusementsorkest en solist. 9.30 Gramo foonmuziek, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.43 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten. 8.I5 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang en piano. 11.00 Voordracht, 11.20 Ensem ble Banai Balogh, 12.15 Omroeporkest, 12.45 ANP: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Frans Wouters en zijn orkest, 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste, 2.50 Gra mofoonmuziek, 3.30 Voor de zieken, 4.00 Orgelspel. 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Zang met pianobegeleiding, 6.00 Lezing ..Een belangrijke datum in het leven van Hermanus Boerhaave: 22 April 1738", 6.15 Esmeralda. 6.4-5 Causerie „In kuilen en ensileeren", 7.00 ANP: Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Roxini. 8.00 ANP: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van d'en dag of gramofoonmuziek, 8.30 Radio- toonëel 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Kees Veening en zijn ensemble, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. Met het oog op den 52sten verjaardag van den Führer, Adolf Hitler, is Zaterdagmiddag op het Binnenhof te 's-Gravenhage een militair appèl gehouden, waaraan het bataljon van het lucht- wapen en détachementen van leger, marine en S.S.-troepen der Duitsche weermacht deelnamen. In open carrévorm stelden zich de militairen te uim twaalf uur op het historische binnenplein op tegenover den voorgevel van de Ridderzaal. De niet-ingedeelde officieren vormden een vleu gel aan de zijde van het Tweede-Kamergebouw en ter rechterzijde daarvan werd het muziek korps van het luchtwapen opgesteld. Voorts Was een ruimte aan den overkant -daarvan vrij gé- houden voor civiele genoodigden. Bij den hoofdingang van de Ridderzaal was cp het Binnenhof een palmengroep geplaatst, welke werd geflankeerd door twee Duitsche oórlogsvlaggen. Te half een arriveerde, terwijl de muziek den presenteermarsch deed hooren, de militaire be velhebber in het bezette Nederlandsche gebied, vliegergeneraal Fr. Christiansen, die den troep inspecteerde. Géneraal Christiansen hield hiema een korte toespraak. Wij zijn aldus spreker vandaag aangetre den met het oog op den 52sten verjaardag op morgen van onzen Führer. Het is niet mijn bedoeling, hier een lange rede te houden. Doch één ding willen we hier vast stellen: Wij brengen den eeregroet voor dezen ecnvoudigen mensch, ciie in ons aller hart leef en die ons allen als voorbeeld voor oogen staat Wat de Führer voor ons doet is nauwelijks met V/oorden te schetsen. Wij, soldaten denken hier bij terug aan den wereldoorlog, waarin Adolf Hitler als eenvoudig soldaat het vaderland ver dedigde. Wij denken aan den langdurigen poli- tieken strijd, die op den wereldoorlog is gevolgd en in welken tijd Hitier het hart van het ge heeie Duitsche volk heeft weten te veroveren Wij denken aan de geweldige omwenteling, die nij heeft weten tot stand te brengen. Wij eeren den Führer als geniaal veldheer die Duitschland weder heeft vrijgemaakt, wij eeren hem, die van soldaat tot sraatsman is op geklommen op een wijze zooals de wereld nim mer tevoren had gezien. De Führer is tevens van ons allen een kameraad, zooals wij er nim mer te voren een hebben gekend. Op deze plaats beloven wij onzen Führer op nieuw onze onvergankelijke trouw. Spreker besloot met eèn driewerf Sieg Heil waarmede allen luide instemden. De korte plechtigheid was hiermede ge ëindigd. Ir. A. A. Mussert zond den Führer bij gele genheid van diens verjaardag dén volgenden telegrafischen gelukwensch. „Den Führer van het Groot-Duitsche Rijk te Berlijn: Führer, Bij de ingang van uw nieuwe levensjaar zend ik u, mede namens de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, mijn hartelijke geluk- wenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tij den onder uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemmeringen zal wegne men, die den opbouw van het niéuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Neder landsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere Germaansche volkeren, door de kracht der nationaal-socialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen." Na de aahpassing der tarieven aan de tyds- omstandighed-eh blijven de opbrengsten van het Staatsbedrijf der P.T.T. zich op een be vredigend niveau bewegen: Opbrengsten over Januari: Posterijen f 3.085.125 (meer of minder dan 1940) meer f 285.718; Telegrafie f 44.328, min der f 438.818; Telefonie f 3.985.066, irieer f 248.687; Postcheque- en Girodienst f 1.147.251, meer f 353.546. Totalen f 8.261.770, meer f 449.133. Opbrengstenover Februari Postérijen f 2.813.508 (rhëet of minder dan 1940), meer f 54.028; Telegrafie f 43.578, minder f 401.868; ïëléfonie f 3.814.596, meer f 177.537; Postcheque- en Girodienst f 1.153.186, meer f 360.276. Totalen f 7.824.868, meer f 189.973. Deze bedragen omvatten ook de opbrengsten der plaatselijke telefoondiensten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, doch niet de op brengsten der radio-distributie-bedrijven. Ook de vergelijkende cijfers zijn op deze basis be rekend,, Geeft onmiddellijk w- zachting bij het hevigste Onder voortd. contr. v. scheik.-apoth. G.J.Logqé 1.27 en 0.41, bU alle Apoth. en Dreg. 3^ ll|»AV WL „Wèet Je wat we doen," stelde Sahib, de wijsbe van de drie, voor, „we moeten in dien klapperboom klimmen. Dan gooien we wat vruchten naar beneden. Misschien zal Sambo dan komen om de vruchjen te eten en wij gooien dan onze lasso's naar beneden en vangen hem zoo." Dat was een reuze plan, vonden de anderen. Even later kwam Sambo werkelijk op de vruchten af. Dat tref ik, dacht hij en trapte meteen de vrucht stuk. Maar net als bij van de klappermelk wilde gaan drinken, kwam er iets zwarts door de lucht en zoemde vlak langs zijn kop, 'n Slang, dachfc Sambo en keek naar boven. Dan ontdekte hij de mannen en meteen sloeg hij zijn slurf om den stam en rukte en trok Het A.N.P. meldt: In het Luxor-theater te Rotterdam is Zondag middag onder overweldigende belangstelling van Duitsche en Nederlandsche zijde de verjaardag van den Führer gevierd in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquartt die bij deze gelegenheid een herden kingsrede heeft uitgesproken. Het tooneel was getooid met een groot beeld van den Duitschen adelaar met het hakenkruis en een groot aantal Duitsche viaggen. Voor het begin van de bijeenkomst concerteerde een Duit sche militaire kapel. Precies 12 uur arriveerde ae Rijkscommissaris, vergezeld van den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den vertegenwoordiger van commissaris-gene raal Schmidt, den heer Schönherr en den heer Löcher. De inspecteur van den Kreis Zuid-Holland, Fortmann, opende de bijeenkomst en begroette den rijkscommissaris, S.S. Oberführer Engel en alle overigen namens de N.S.D.A.P. op dezen dag in een tijd van historische kentering voor het Duitsche volk. S.S. Oberführer Engel hield hierna een rede. De gedachten van vele millioenen Duitschers binnen en buiten de landsgrenzen van het Groot- Duitsche rijk vertoeven op dezen dag bij onzen Führer, aldus spr. Hierna gaf hij een historisch overzicht van de gebeurtenissen in Duitschland, waarbij hij vergelijkingen maakte tusschen het Duitschland voor en dat na 1933. Wat thans bereikt is, is ons niet geschonken, zoo ging spr. voort, maar wat wij door eigen kracht veroiend hebben is dan ook veel waardevoller, dan wan neer hét ons geschonken was. Onzen dans aan den Führer, aldus besloot spr., kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat zich deze betalen! Zoovéél geld bestaat er niet. Wij, Duitschers, moeten dit be talen door onze trouw. Nadat de districtsleider der N. S. B., de heer Kröller, namens zijn partij had dank gezegd voor het feit, dat de N. S. B. in de gèlegenheid was gesteld den verjaardag van den Führer te zamen met het Duitsche volk te vieren, nam ae Rijkscommissaris het woord. Hij zeide, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was gekomen, immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen> dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om gezamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan Zal het uiterlijke beeld van zware slagen geheel ter zijde moeten worden gestéld om een schooner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om vandaag een familiefeest van het Duitsche volk mee te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, dié een goede kern vormen, aldus spr. Hierna vergeleek hij dezen tijd met de Napo leontische oorlogen, met de godsdienstoorlogen en met den tijd van de volksverhuizing. In ver band met dit laatste merkte hij op, dat, evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de Germaansche volkeren zullen worden gés'Chap'er., dié' voor eeuwen, misschien voor duizenden jaren hun stempel zullen drukken. Vandaag zien wij op naar hem, die het Duit sche volk heef't weten samen te brengen, die het Versailles heeft vernietigd en hét Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaansche volkerengemeenschap zal geven, aldus spr. De weg er heen voert over bergen en dalen, door licht en duisternis, maar blikt men terug,'dan was hij recht en breed. Het Duitsche volk moest dezen weg gaan, opdat het zijn eigen kracht terug vond, zonder dat het echter bij het ongewone van dezen weg stil stond. Spr. herinnerde aan de oorlogsjaren 19141918, die offers eischten zonder vrachten af te wer pen. De Duitsche soldaat bezat toen niet dc politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duideiyken weg, een, die zwaar is en naar spr.'s overtuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waarlangs de Führer ons voert. Daarom, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet verstaan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeteh zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te helpen, opdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeenschapswerk van den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken de voorwaarden te scheppen, waaruit de wil tot medewerking aan dezen arbeid van den Führer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Neder landers en Duitschers samen in gevangenissen werden opgesloten, zeide spr., dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. beschouwt als een werktuig van het lot, om allen van den nationaal-socialistischen geest te doordringen, zoodat daarmede de grond slagen worden gelegd voor een kameraadschap pelijke samenwerking in de toekomst tusschen hét Duitsche eh Nederlandsche volk. Ik wil dit. zoo zeide spr., duidelijk vast stellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal komen voor alle Ger maansche volkeren en ook, dat de gestalte Van den nieuwen tijd niet alleen in Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen géiden ih de ge- heele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uitge- (Niet officieel) Trekking van Maandag 21 April 1941 3e klasse, le lijst Hooge Prijzen f 1500.— 1891 42iÜ f 1000.— 4440 9466 f 400.— 3370 5293 5925 7640 f 200.— 11136 f 100.— 7623 13141 14557 15707 17679 19946 21794 1027 1060 1149 1150 1388 1397 1633 1812 1943 2201 2517 2794 3059 3278 3476 3770 4002 4329 4443 4883 5118 5358 5659 5882 6362 6523 6668 1631 1776 1917 2197 2497 2756 3031 3254 3475 3708 3985 4323 4427 4882 5080 5352 5637 5863 6360 6507 6650 6836 6893 7119 7384 7503 7860 8130 Prijzen van f 45. 1061 1065 1075 1105 1119 1141 1187 1203 1222 1344 1356 1362 1401 1418 1435 1492 1501 1502 1696 1704 1723 1743 1756 1769 1815 1834 1853 1858 1879 1909 1981 2016 2065 - 2075 2086 2140 2255 2323 2348 2385 2394 2471 2613 2636 2642 2669 2727 2741 2839 2920 2923 2925 2968 3018 3062 3073 3101 3160 3189 3206 3335 3405 3408 3413 3458 „470 3516 3533 3573 3587 3627 3651 3794 3814 3821 3860 3867 3901 4049 4125 4197 4249 4287 4321 4342 4350 4366 4370 4383 4407 4507 4574 4595 4657 4680 4773 4949 4987 5020 5031 5033 5545 5124 5141 5226 5285 5305 5324 5404 5443 5460 5501 5514 5636 5678 5693 5696 5714 5767 5780 6094 6151 6178 6258 6278 6286 6371 6374 6412 6472 6475 6490 6572 6582 6587 6626 6629 6642 6740 6741 6776 6802 6818 8452 8561 8711 8863 9115 9332 9548 6909 7131 7390 7645 7865 8140 8299 8482 8587 8728 8886 9153 9337 9569 9715 9759 10037 10054 10303 10316 10430 10439 10610 10614 10749 10792 11061 1107. 11238 11295 11431 11447 11581 11609 11796 11808 11977 11989 12261 12299 12476 12489 12757 12777 13001 13008 13295 13308 13474 13485 13663 13704 14100 14110 14430 14470 14604 14609 14910 14972 15172 15178 15456 15471 15595 15614 15758 15770 15866 15876 16021 16051 16186 16215 16430 16454 16703 16725 16893 16920 17092 17132 17275 17286 17535 17549 18019 18044 18227 18267 18473 18514 18634 18684 18887 18896 19148 19169 19390 19439 19722 19770 20021 20046 20226 20241 20400 20439 20604 20634 20812 20836 21022 21106 21337 21374 21558 21561 21743 21803 21945 21976 6944 6974 7136 7149 7392 7421 7672 7683 7876 7889 8148 8149 8304 8306 8485 8497 8621 8636 8750 8753 8904 8928 9154 9174 9370 9410 9575 9587 9793 9794 10057 10063 10320 10384 10442 10458 10643 10649 10816 10836 11117 11149 11358 11368 11484 11523 11636 11637 11838 11873 12004 12018 12319 12323 12561 12572 12784 12802 13050 13085 13316 13328 13525 13567 13725 13753 14181 14193 14475 14506 14698 14763 14993 15049 15197 15206 15491 15556 15622 15642 15786 15792 15912 15918 16065 16098 16242 16270 16477 16479 16748 16776 16930 17003 17139 17148 17303 17314 17588 17608 18064 18112 18283 183.54 18531 18535 18705 18762 18899 18908 19204 19222 19443 19556 19775 19918 20067 20080 20250 20284 20458 20472 20644 20648 20873 20895 21167 21168 21434 21437 21565 21591 21818 21833 21985 21993 6984 7036 7180 7203 7444 7453 7685 7730 7917 7926 8177 8187 8314 8343 8509 8528 8652 8668 8760 8767 8973 8993 9244 9279 9480 9516 9619 9637 9826 9838 10157 10165 10406 10417 10474 10503 10715 10721 10934 10935 ill52 11177 11376 11393 11554 11564 11684 11693 11913 11921 12039 12076 12369 12440 12649 12650 12874 12876 13143 13191 13360 13438 13573 13592 13803 13894 14222 14337 14508 14539 14789 14805 15052 15064 15323 15367 15559 15565 15646 15658 15841 15851 15967 15973 16133 16140 16322 16346 16523 16547 16810 16817 17019 17035 17215 17222 17447 17450 17653 17666 18122 18208 183SB TBBBfi 18536 18545 18807 18818 18986 19066 19319 19322 19572 19631 19956 19994 20084 20090 20288 20291 20478 20525 20663 20667 20917 20953 21263 21264 21469 21487 21658 21680 21856 21864 21998 7086 7299 7457 7800 3028 8254 8351 8534 8677 8813 9057 9288 9541 9693 7098 7323 7491 7806 8125 8277 8421 8556 8689 8814 9089 9318 9544 9712 9964 10010 10186 10243 10420 10428 10516 10601 10733 10745 10964 10966 11222 11230 11399 11428 11568 11578 11704 11770 11937 11948 12099 12140 12441 12445 12679 12719 12890 12912 13268 13279 13440 13442 13594 13626 14022 14044 14354 14379 14573 14582 14860 14863 15079 15169 15423 15455 15580 15586 15690 15718 15858 15861 15974 15990 16142 16150 16394 16412 16554 16657 16840 16869 17055 17074 17269 17270 17488 17504 17878 18002 18215 18218 18B4T HMB4 18551 -IMfö 18867 18879 19085 19120 19334 19357 19660 19708 20011 2ÖÓ15 20120 20130 20346 20399 20537 20580 10707 20713 20981 21009 21280 21325 21519 21554 21713 21716 21878 21885 bracht op den Führer, speelde het muziekcorps de Duitsche nationale liederen, welke de aan wezigen staande medezongen. Hiema verliet de rijkscommissaris de zaal en was de plechtigheid afgeloopen. 's Avonds is in het Haus der Seefahrt voor le den van de weermacht in intiemen kring nog een herdenking gehouden. Seefahrtspropagandaleider Schlüssel uit Berlijn heeft er gesproken. Op de groenten- en vruchtenveiling Utrecht en Omstreken werden Vrijdag de eerste pern- ken aangevoerd. Zij brachten een prijs op van 62 cent per stuk. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur ontstonc door nog onbekende oorzaak brand in de woning van den heer G. J. Werkhoven aan den Prinses Julianaweg te Jutphaas. De woning brandde geheel uit, terwijl de aangrenzende perceelen waterschade opliepen. DOOR PERCY KING 21 (Nadruk verboden) .iZekèr. Den laatsten tijd bewaarde hi) 't wapen op een secure plaats. Waar, heeft hij niet gezegd. Dat zit zoo. Vroeger sprong hij er nogal nonchalant mee om. Op een middag trok 'k mijn zoontje aan, terwijl hij met de revolver speelde, geladen en wel Wonder boven wonder liep 't goed af. Van dien dag af sloot oom Anthony 't wapen zorgvuldig weg." ,,'t Was u niet bekend, waar?" „Neen, zei 'k u al Positief niet." „En u?" De vraag werd Lawrence gedaan. „Evenmin." „U, Mr. Soper?" ,,'k Ben een vreemde. Dit is de eerste maal, dat 'k. hier logeer." Inspecteur Sargent zag Eleanor aan. „Uw beurt, Miss Mason." „Oom Anthony bezat een revolver," knikte zij zonder aarzelen. „Hij zei ook mij niet, waar ze werd bewaard „Dan heb ik nieuws voor de dames en heeren. Anthony Moncrieff bezat twee revol vers. 't Tweede exemplaar vonden we in de over jas van den doode. Daarmèe hééft de moorde naar niet geschoten, want alle kogels zitten er op. Mr. Moncrieff was gewoon, eiken avond voor 't naar bed gaan een wandeling te maken. Dezen keer deed hij 't tegen zijn gewoonte ge wapend, wat er op wijst, dat hij met de moge lijkheid van een aanslag rekening hield een aanslag door iemand, die onder zijn dak leefde, 't Probleem is heusch niet zoo ingewikkeld als 't schijnt." Sargent zuchtte en zette de onder vraging voort. Isadora en Helen wisteh evenmin van iets. Ten slotte wendde de inspecteur zich tot Hen derson. „U sluit de rij. Niet, omdat 'k u de minste onder de broeders en zusters acht." „Anthony Moncrieff was ten opzichte van mij niet mededeelzamer." Sargent leunde in zijn stoel achterover en zag de groep met vagen glimlach aan. ,,'t Spijt me, dat ik 't moet zeggen, dames en heeren, maar één van 't gezelschap liegt." De charmante manier, waarop hij 't zei, ontnam er 't beleedigende aan. „En degene, die liegt, schoot Mr. Moncrieff dood." Er viel een drukkende stilte, slechts onder broken daor 't klagelijk janken van Woyko. Oogen staarden onderzoekend hl oogen. Hen derson liep naar de terrasdeuren en tuurde, naar buiten. De mist hing nog dik. „Is er niets aan te doen, dat die ellendige hond zijn bek houdt?" vlei hij uit. „Een miserabel geluid," gaf Henderson toe. „Als 'k. bijgeloovig was, zou 'k beweren, dat Woyko weet, wie zijn baas vermoordde en er naar snakt, den dader aan flarden te scheuren. Zeker iemahd in de bibliotheek mag dankbaar zijn, dat 't dier vast ligt." Lawrence mompelde iets onverstaanbaars. Soper had een gevoel, of duizenden venijnige speldepuhten hem in den nek prikten. Er werd aan de deur geklopt. Sargeiit riep: „Binnen!" 't Was dezelfde agent, die over den gevonden kogel had gerapporteerd. Op onderdrukten toon deelde hij zijn chef iets mede, waarna hij zich verwijderde. „Uw kamers zijn doorzocht," zei de inspec teur tot 't gezelschap, ,,'k Hoop, dat u er me niet boos om aankijkt. Zooiets hoort er eenmaal bij. Er is geen revolver gevonden." Hy trok de schouders op. ,,'k Had 't ook niet verwacht." „Wilt u daarmee zeggen, dat u weet, wie oom Anthony vermoordde?" vroeg Melchior. „Zóóver is 't nog niet, al ben 'k een flink eind op streek. De moordenaar deed zijn werk han dig, dat geef 'k hem na. Toch hangt hij. Met één ding hield hij geen rekening met de mogelijkheid van een ooggetuige. Opnieuw wa® 't doodstil. Soper's gezicht bleef in de plooi, maar weer voelde hij 't prikken in den nek. „Een ooggetuige?" herhaalde hij ongeloovig. „iemand dus, die de misdaad zag plegen?" „Waarom niet? Is dat zoo gek? Volgens dokter Temple werd Mr. Moncrieff omstreeks middernacht vermoord. Toen scheen de maan. 't Bleef helder tot twee uur, daarna heeft 't zwaar geregend. De mist kwam tegen zons opgang opzetten. Zeer zeker bestaat de moge lijkheid, dat de moordenaar werd gezien." Soper lachte onzeker. „U fantaseert! U ge looft er zelf geen woord yan!" „Zoudt u denken?" „Natuurlijk. U veronderstelt, dat de moord door één van de huisgenooten is gepleegd. Der halve moet uw fameuze ooggetuige ook iemand van ons of van 't dienstpersoneel zijn. Waarom dan niet voor den dag gekomen?" „Wacht maar!" glimlachte de inspecteur. Henderson draaide zich om. „Arme Woykol Ook een hond heeft een hart. Hoort hem eens te keer gaani Hij jammert om zijn dooden baas en tegelijk vervloekt hij den moordenaar. Als hij hem te pakken krijgt, stond 'k niet graag in zijn schoenen!" Om beurten keek hij Mel chior, Lawrence en Soper aan. De laatste be gon' zich onbehaaglijk te voelen; hij kon niet los komen van de gedachte, dat Henderson en de politieman met hem speelden als de kat met de muis. Toch beschouwde hij, naar 't uiterlijk, met stoïcijnsche kalmte de sigaret in zijn hand. Een paar minuten verstreken. „Waar blijf je met je ooggetuige, inspecteur?" vroeg hij tartend. „Zoo'n haast? Nog even geduld." Sargent gaf Henderson een wenk. De advocaat ging naar de deur, sprak zachtjes met iemand op den corridor 'en keerde terug. Dé politieman ver volgde: „De ooggetuige kan ook achterwege blijven op voorwaarde, dat de dader terstond bekent. Hij bespaart zich eenige hoogst onaan gename minuten." Niémand opèndë deïi mond. Soper sloeg een, denkbeeldig pluisje van zijn mouw, grijnsde en zei tenslotte: „Inspecteur, je bent je carrière misgeloopen! Jé had filmregisseur moeten worden!" Soper stond op, liep de bibliotheek door en ging daarna op een punt van 't schrijfbureau zitten. Weer trad een pauze in. Melchior ijs beerde. Met een rak bleef hij staan, toen de deur werd geopend. Woyko stormde 't vertrek in. Harris, de butler, moest alle kracht bijzet ten, om 't dier in bedwang te houden. „De ooggetuige," zei Henderson vlak. Woest deed Woyko een sprong vooruit, maar Harris was op zijn hoede. Hij had den hond stevig aan de lijn en trok hem terug. Kwaad aardig grommend ging 't dier liggen, de bloed- doorloopen oogen fel op Soper gericht. „Wat moet de hond hier?" bulderde Melchior. „Weg er mee!" Lawrence legde hem een hand op den schou der. „Houd je kalm! Je kent Henderson langer dan vandaag! Hij is eenmaal dol op allerlei theatraal gedoe." Isadora fluisterde met gefronst voorhoofd haar schoonzuster iets toe; Helen knikte afwe zig. Eleanor keek van Soper naar den hond, van den hond weer naar Soper. Woyko was opge staan eh rukte verwoed aan de lijn, „Houd hem stevig vast, Harris!" zei Hender- :on. „Woyko is in staat, den beul 't werk uit handen te nemen. Hij weet, wie zijn baas ver moordde en ik ook". „Zoo weet jij 't?" blafte Melchior. „Ja. 't Heeft niets met theatraal gedoe te maken. Op mijn woord niet." ,,'t Lijkt een wedstrijd tusschen jou en den inspecteur, wie 't in hocuspocus wint," zei Lawrence misnoegd. „Als jullie zooveel weten, waarom ons er dan buiten gehouden? Wij be- hooren er óók bij!" ,,'k Laat aan Woyko over, 't jullie te ver tellen." „Idioterie!" vond Soper. Toch stelde de ge dachte hem niet gerust. Hij herinnerde zich, hoe hij direct na de misdaad een gevoel kreeg, alsof Woyko hem had gade geslagen. De hond was een vijand evenals de maan dien avond, zy had op geen ongelegener moment door de wol ken kunnen breken. Toen Woyko's jammerend huilen. Die twee, de hond en 't maanlicht, had den 't er op gezet, hem aan te brengen. Ineens werd hij zichzelf weer. Hij was bezig, zich gek te maken! Er was niets, niets, niets dan een hond en wat maanlicht! Van zulke getuigen had hij niemendal te duchten! Toch schoof hy nog iets méér naar 't uiterste puntje van den'lesse naar, zoo ver mogeiyk van Woyko af. „Krankzinnig gedoe! foeterde Melchior. Hy keek Henderson giftig aan. „jy, inspecteur Sar gent en dat mormel van een hond weten net zoo ihïn wié de dader is, als het mannetje in de maan! Jullie moeten je fabeltjes voor de kin derkamer bewaren! Misschien vinden ze daór aftrek!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4