DE BEELDHOUWER Tiet venaal ion dag Dansles OMROEPERS Mededeeling Kunstenaar Vakman W OUD GOUD MAANDAG 21 APRIL 1941 I Heimwee Familieberichten rouwvolgauto's bij begrafenissen is VERBODEN. rlET BESTUUR Gevr. PLAKSTER Flink Dagmeisje TE koop aang. HIT "beschaafde juffrouw Frans Balendong over de ontwikkeling der moderne religieuze kunst DE SCHADE AAN DE KATHOLIEKE CULTUUR WORDT HERSTELD ST. AUGUSTINUS- VEREENIGÏNG R.K. Onderwijzers in het bisdom Haarlem VOETBAL D.O.S.R.Hillinen I 1—3 Vischaanvoer Scheveningen Voor jaarscursus (R.K.) 10 lessen 7- OrriCIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Aanvragen voor de maand Mei van motorbrandstoffen voor stafionnaire motoren en tractoren voor land- en tuinbouw ngevolge besluit van het Departement van Waterstaat en Verkeer, d.d. 10 April I.I., deelen wij mede, dat het gebruik van Het particuliere begrafenisbedrijf voert be grafenissen uit met lijkkoets en volgkoetsen vanaf 80.- van de bond van particuliere begrafenisondernemers voor Haarlem en omliggende gemeenten CANCRINUS Dinsdag en Woensdag niet te consulteeren VAN ELLINCKHUUZEN BETREKKINGEN HUISHOUDSTER HUISHOUDSTER OF HULP IN DE HUISHOUDING HUISHOUDSTER BETREKKINGEN ENERGIEKE JONGEMAN R.K. MEISJE flink R.K. Keuken-Werkmeisje Zaken en Hulzen GELDBELEGGING PENSIONS MUZIEKINSTRUMENTEN U LOOPT NIET TEVERGEEFS! TE HUUR AANGEBODEN HUIS MET BELÉTAGE Lessen Gevraagd en Aangeboden RADIOMONTEUR-RADIOTECHNIEK A. S. S. 0. NIEUWE PLEIN 31 ARNHEM TÓCH HET VEREISTE DIPLOMA! WETENSCHAPPELIJK NIEUWS N.V. DIVERSEN HUWELIJK AANTREKKELIJK VOOR DEN BLOEMENTUIN GRATIS VOOR DE KINDEREN GRATIS J. v. d. Linden Zn., Hillegom, Postrek, 385109, Tel. 5725 De kunstenaar Frans Balendong is een vurig strijder voor de moderne religieuze kunst in Haarlem. Hiervan getuigt weer eens zijn interessante expositie, welke hy deze week in het gebouw „St. Baat" organi seert en die zeker de belangstelling van een ieder verdient. In zijn atelier „De Eikel", waar iedere bezoeker het verschil kan „proeven" tus- schen de vroegere massaproducten en de moderne beelden, hadden wij hedenmorgen een onderhoud met den beeldhouwer over de ontwikkeling van de moderne religieuze kunst. Allereerst merkte de heer Balendong op, dat «r een opleving is van het liturgische leven, niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk bij onze katholieken. Wie jonge huisgezinnen bezoekt, ziet hoe onze voorwerpen van devotie met smaak zijn uitgezocht en een goede plaats in de woning hebben gekregen. Ook vlei 't dit jaar op, dat de diensten van de Goede Week beter bezocht werden dan voorheen in de Katnedrale Kerk. Er is een merkbare belangstelling voor de liturgie. Een werkelijk diepe beleving van ons geloof is niet langer meer een voorrecht van enkelen, maar bestemd en bereikbaar voor ons allen. De Kerk helpt ons door haar ceremoniën en eerediensten, terwijl net gezin ons moet hel pen door een katholieken geest en het gemeen schappelijk gebed. Wij menschen denken dikwijls echter te veel aan de dagelijksche dingen van het leven en tn de beelden vinden wij juist de hulp om bij het gebed minder afgeleid te worden. Indien wij tot den Verlosser bidden, richten Wij onze blikken bijvoorbeeld naar het kruis beeld en dit helpt ons bij het gebed. Wij zien dan hoeveel Christus voor ons heeft geleden. Zoo'n kruisbeeld brengt ons op de goede ge dachte. Het kan echter ook anders zijn. De religieuze handel brengt helaas heel veel andere kruisbeelden, die het predicaat „goede" niet kunnen verdragen. Nietszeggende beeltenissen dus, zonder uitdrukking Dat zijn industriepro ducten zonder meer, gemaakt aan den loopen den band. Bij een bezoek aan een fabriek van dergelijke beelden Informeerde ik eens naar het aantal afgietsels, dat al van een bepaalc kruisbeeld was gemaakt. Het waren er meer dan honderd duizend! Dat er van een model meerdere afgietsels gemaakt worden, is noodzakelijk om aan een PriJs te komen, welke betaalbaar is Het is echter funest om zoo maar zonder de minste moeite om iets beters te presteeren of te zoeken naar betere uitdrukkingen, door te drukken, net zoo laög tot élke nuance van het model verdwenen is en tot een stopverffiguur getransformeerd ia De goe gemeente is helaas zoo gewend aan den gang van zaken, dat zoo'n product nog gekocht wordt ook. Want de tijd van het minderwaardige massaproduct, een aanflui ting van onze rijke katholieke cultuur, ligt nog niet geheel achter ons. De kunstenaar is de bevoorrechte persoon, die by de meditatie van Christus' lijden dit lijden voor den geest ziet en beleeft. Hy heeft daarbij de gave om datgene wat zijn geest be- Een modern crucifix, ontworpen door Frans Balendong (foto Tesselaar) leeft weer te geven in woofd, klank of beeld. Als hü nu een van deze meditatie-beelden boetseert in klei, welke dan later weer tn plastiek of dergelijk materiaal wordt gerepro duceerd. dan kan deze beleving van den kun stenaar ons een zeer groote hulp zijn by ons gebed. Dan is er leiding En als deze repro ductie met zorg en liefde is uitgevoerd, worden wij niet voortdurend gestoord door de onvol komenheden in het beeld en het fabriekmatige van de uitvoering. Dan verdwijnt het idee te genover een Winstproduct zonder meer en wor den wij dankbaar gestemd tot den Gekruisigde en komen dan door het goede beeld in de stem ming om te bidden. „21jn dan de werken der kunstenaars van eenige tientallen jaren terug zooveel minder van gehalte dan die der tegenwoordige artis- ten?" In groote trekken Is dit Inderdaad het ge val. Dit is ook verklaarbaar. Op het einde der vorige eeuw zyn zeer veel kerken gebouwd. De ze kerken hadden beelden noodig, niet enkele, maar zeer vele. Er moesten dus beeldhouwers zyn, en dat, terwijl eenige eeuwen lang de religieuze kunstenaars In ons land geen kans hadden gehad, begrijpt, dat hier een zeet moeilijk probleem naar voren kwam, dat door een architect aoo werd opgelost oat hy zeil een atelier voor kerkeiyke kunst oprichtte vak menschen liet komen, een idee aangaf en dit door de vakmenschen liet uitwerken Nu is er een zeer duidelijk onderscheid .te maken tusschen vakman-beeldhouwers en kun stenaar-beeldhouwers. Iemand, die handig Is en gevoelig in de vin gers, kan na vlijtige oefening een zeer behoor lijk beeldhouwer worden. Hy kan dat worden, zónder dè gave van scheppen te hebben. Hy kan alleen een zeer duidelijk tot In dé finesses omschreven opgave uitwerken. Daar ontbreekt echter de meditatie, het inneriyk medevoelen aan. Proportioneel is het product van zijn han den volkomen in orde, aesthetlsoh voldoet het product aan hooge eischen, geestelijk loopt het product echter mank. De ontwerper is een ander dan de maker. De maker verdiept zich wel op de aesthe- tische oplossing van de opgave, heeft echter niet den geest en de liefde tot het onder werp om zich ook op de geestelijke waarde ervan te bezinnen en komt dan wel tot mooie mannen en vrouwen, prachtige plooien-vallen, sieriyke handgebaren, alles echter nietszeggend, leeg. Het hart ont breekt. Er waren destyds geen andere man nen te vinden en dus moest met dit werk genoegen worden genomen. Bij gebrek aan materiaal voor vergelijking en ook bij ge brek aan kunstzin, waren de opdrachtgevers wellicht zeer ingenomen met de afgeleverde werkstukken. Deze vakmenschen nu waren ook de makers van het model van de beelden voor den verkoop aan het publiek. Deze modellen werden dan verkocht aan de fabrieken, geleid door zaken- menschen. Hier werd het beeld berekend en bekeken op den zakeiyken kant, de draagkracht van het geachte publiek werd geschat. Er werd gespeculeerd op den smaak, welke onontwikkeld was. Rose, zachtblauw en zachtrood werden de kleuren, Zoodoende werd de toch al niet groote waarde van deze beelden nog eens verkleind door den geldman, die niet met geesteiy* nut, maar met geld rekende. De eerste afgietsels van deze modellen geven echter in elk geval nog de juiste afbeelding te zien. Na eenige duizendtallen beginnen echter de vormen te verflauwen, de scherpe deelen worden afgerond, mond en ooger verdwynen geleideiyk geheel. Echter geen nood. Voor de oogen kan ook volstaan worden met deze erop te schilderen, de mond dito. Op afstand is het resultaat evengoed, want de menschen stellen immers geen eischen!! Zoo was het, ja. Gaan deweg zyn de toestanden echter verbeterd. Uit de vakmenschen hebben zich werkelijke kun stenaars ontwikkeld. Meuschen die niet met flodderdas en grooten hoed loopen, maar meer in hun mars hebben. Hier wil ik niets kwaads, vertellen van de vakmenschen van vroeger. Dit zijn menschen van hun tyd en zy hebben tech nisch het fundament gelegd waarop thans wordt voortgebouwd. De hedendaagsche men schen echter, die de opdrachten krijgen tot het maken van een model, hebben daarbü, ook opgeleid door een betere beleving van de litur gie in het algemeen, een grooter gezichtsveld en maken beelden met een lnneriyke spanning, niet alleen met liefde voor het aesthetische, maar ook met liefde voor de geesteiyke waarde. De eischen van een groot deel van het publiek zyn veel grooter geworden en deze menschen zyn in staat aan deze eischen te voldoen. De werkplaatsen, welke deze modellen krygen om te reproduceeren, knoeien daarby niet maar raak, want ook by de religieuze handelaars is zich een groote verandering aan het voltrekken. Vroeger was deze handel zonder meer een voldoen aan de vraag, en dit is op het oogenblik in vele winkels nog zoo. De goede echter werken zich er boven uit door hun collectie op hoog peil te brengen en voor lichting te geven waar dit gewenseht is. Wy moeten trachten de schade, welke in vroeger tijden is toegebracht aan onze katho lieke cultuur inhalen, Als u dan ziet wat er reeds op dit gebied gepresteerd is, moet u toe geven, dat er hard gewerkt wordt. Er is een tyd geweest, dat iemand met goe den smaak gedwongen was een smakeloos beeld te koopen, omdat het goede niet tegen betaal baren prys in den handel was. Dat is nu geluk kig anders geworden. De collectie beelden wordt zelfs zeer uitgebreid, veel meer dan vroeger toen men huig aan huis hetzelfde, geesteslooze product kon aantreffen." Uit de woorden van dezen kunstenaar, die reeds veel uit de praktyk heeft geleerd, moge blijken, dat, wij thans gelukkig in een goede richting gaan, al zijn nog niet alle katholieken hiervan overtuigd. Goede beelden, waaraan niet de geest van het massaproduct kleeft, schenken ons veel voordeel by de beleving van de liturgie en voor ons zieleleven. inierhulp Nederland: één voor allen, allen één. De St. Augustinusvereeniging hield haar 49ste algemeene vergadering, ditmaal huishoudeiyk, te Rotterdam in het gebouw der Beurs van Koophandel. Nadat te half tien een H. iMs was opgedra gen in de kapel van het Allerheiligste Sacra ment, werd te kwart voor elf de vergadering geopend met een rede van den voorzitter, die herinnerde aan de moeilijke tydsomstandighe- den en aan de plichten van de R. K. onderwij zers om hun beginsel hoog te houden. Deze vergadering werd bijgewoond door 108 afgevaardigden en verschillende eerw, adviseurs. Ook waren aanwezig vertegenwoordigers van de R. K. vereeniging van Leeraaren bij het Nü- verheidsonderwys van de R. K. Leearen Ver. St. Bonaventura, van den Bond van Ondarwü- zeressen by het R. K. Voorbereidend Onderwijs en van de ft. K. Onderwijzersbonden uit de an dere bisdommen. Bericht van verhindering een afvaardiging te zenden was ingekomen van de Vereeniging van R. K. Leeraren by het Han delsonderwijs. De zeereerw. geesteiyae adviseur, rector P. J. Heskes, hield een inleiding over de taak en de godsdienstige vorming van den R. K. docent, waarna door de vergadering de practische con clusies, verwerkt in richtiynen, werden bespro ken. Hekozen als lid van het hoofdbestuur werden mej. A. C. B. Vendel uit Den Haag en de heer J. Kamp uit Wormer. De heer K. v. d. Meer te Den Haag bleef by candidaatstelling lid van de St. Alfonsus-Com- missie enin de plaats van den heer Fr. Wisse uit Roterdam, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Kamp te Wormer. Van verschillende zyden werden waardeerende woor den gericht tot den heer Fr. Wisse, die gedu rende 23 jaar lid van deze commissie was ge weest. In de vacature in het Ondersteuningsfonds, ontstaan door het bedanken van den heer R. Dhondt te Den Haag, werd na stemming be noemd de heer B. Leers uit Den Haag. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Amsterdam aangewezen. Nadat de verlies- en winstrekening 1940 was goedgekeurd, kwam de begrooting 1942 in be spreking. Deze werd zonder verandering aan vaard. Na eenige discussie werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, behelzende, dat de leden van het hoofdbestuur alleen herkies baar zyn, als zy den pensioen gerechtigden leeftyd (65 jaar) nog niet bereikt hebben. Met algemeene stemmen nam de vergadering een voorstel van de afdeeling Den Haag aan, waarin gevraagd werd, dat in elke advertentie bij een vacature, in geval benoembare krachten aanwezig zyn, tevens vermeld wordt in welk jaar deze geslaagd zijn. Een voorstel van de afdeeling Haarlem, waar in de algemeene vergadering aan het hoofdbe stuur opdroeg, pogingen aan te wenden om in Mach, no. 16 de huidige salarisregeling-wyziging te verkry- gen in die bepalingen, welke het salaris van de ongehuwden drukken, aangezien deze ma terie thans in de nieuwe loonbelasting op dras tische wyze wordt geregeld, werd zoodanig ge wijzigd, dat het hoofdbestuur volmacht van handelen krygt om na bestudeering van de moeilyke materie te trachten onbillijkheden te doen verdwijnen. Met algemeene stemmen werd een voorstel van de afd. Leieden aanvaard, dat beoogde den diensttyd van kweekelingen met akte, onder be paalde omstandigheden te doen meetellen voor de periodieke verhoogingen. Daarna werd een voorstel van de afdeeling Aar- en Amstelstreek aangenomen om te be werken, dat bij te vervullen vacatures in de grootere plaatsen gelet zal worden op de be langen van die sollicitanten, welke reeds meer dere jaren in een lagere klas-standplaats werk zaam zijn. Het hoofdbestuur heeft die taak gaarne aan vaard, omdat het reeds herhaaldelijk in deze richting werkzaam is geweest en diligent zal blijven. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering te half zes gesloten. (Ongecorrigeerd.) Toen Peter Olshof het station verlaten had, bleef hy staan en overzag de omgeving. Veel was er veranderd in de jaren van zyn afwe zigheid. Het station was verbouwd, de huizen op het plein kwamen hem onbekend voor. De oude waren afgebroken en nieuwe voor in de plaats gekomen. Het gaf hem een idee of hy in een vreemde stad was verzeild en toch bad hy hier zyn jeugd doorgebracht. Toen zyn ouders overleden waren, was hy, met het wei nige geld dat zij hem hadden nagelaten, den grooten Oceaan overgestoken, om in Amerika zyn geluk te beproeven. Al dikwyis had hy zich afgevraagd of zyn zuster nog in leven zou zyn. Betsie was, toen hij de stad verliet, twee en twintig. Ze had examen gedaan voor onder- wyzeres en kon dus voor zichzelf zorgen. In het begin hadden zij elkaar trouw geschreven, maar later had hy de briefwisseling verbro ken, omdat hy haar toch nooit iets goeds had te vertellen. Het was hem eerst niet meege- loopen in het vreemde land. Nooit was hy te lui geweest om te werken en toch had hy ar moe geleden. Later was hy pas de gunsteling van het lot geworden en had fortuin gemaakt. Op een 'dag voelde hy plotseling heimwee naar zyn geboorteplaats en verlangde iets over zyn zuster te ver nemen en, indien ze in zorgen ver keerde, haar gel- deiyk te kunnen steunen. Hy was vryge- zei, niemand be- lette hem deze reis te aanvaarden. Hy kon nu eerste klas reizen en zou op zyn wenken be diend worden. Na' zyn zaken geregeld te hebben was hy vertrokken. Peter stapte door en ging een hotel in, waar hy een kamer en een goed maal bestelde. Toen bladerde hy in een adresboek, om te zien of de naam van zyn zuster er mogeiyk in voorkwam. Toen hy hem niet vond, vroeg hy den kellner of die in de stad bekend was. Doch ook deze kon hem geen inlichtingen versohaffen. Dan ga ik njaar even naar het bevolkings register, nam Peter zich voor. Daar kan men mij misschien wel het een of ander ovfer Betsie meedeelen. Tevreden weer in eigen land te zyn, stapte hy de straten door; biy bij het herkennen van het oude, waardoor telkens weer herinneringen in hem opkwamen. Het ouderiyk huis vond hy echter niet terug. De straat was niet meer te herkennen. Er waren trottoirs aangelegd, er stonden boomen. Het was nu een deftige laan, aangepast aan den tyd. Geen enkele oude wo ning was er nog te bespeuren. Peter vroeg zich af of hy zich niet van straat vergiste. Met eenig leedwezen overdacht hy dat het oude voor het nieuwe had moeten wyken. Anders had hy de woning van zyn ouders misschien nog terug gevonden. En wie weet, woonde Betsie er dan nog; want zy had het huis toen betrokken, waar zy en hy om geloot hadden. De menschen in de laan waren hem vreemd. Hoe hy ook in zyn geheugen zocht, van niet één kon hy zich iets herinneren. Op het gemeentehuis vernam hy dat zyn zuster getrouwd was. Het was hem een groote vreugde te weten, dat zy nog in leven was. Men gaf hem het adres en zei welke tram hy moest nemen welke hem in de wyk zou bren gen, waar mevrouw Wevers-Olshof woonde. Even was hy in dubio. Zou hy een taxi ne men? Neen, liever ging hy per tram. Betsie getrouwd, peinsde hij. Misschien heeft zy het niet rijk, maar dan zal ik er wel voor zorgen dat zy niets tekort komt. Peter nam de hem opgegeven iyn. Toen hy gezeten was, begon hy zyn mede reizigers te bestudoeren en trachtte te ontdek ken of hy niemand herkende. Zyn blik bleef op een oude dame, die vlak tegenover hem zat, gevestigd. Zy sprak met een meisje, dat haar oma noemde. Zü komt my bekend voor, meende Peter. Wie kan zy zyn? Een oud buurmeisje? Doch hoe hy ook het beeld van zyn oude kennissen voor den geest haalde, hy kon haar niet thuisbrengen. De dame aanspreken durfde hy niet, bang een blunder te begaan. Maar telkens schoot het weer door zyn hoofd: ik ken haar. Wie mag zij toch wezen? Hy dacht hierby ook aan zyn zuster, maar meende dat hü deze aanstonds zou herkennen. Betsie kon het onmogelük zyn. En zóó ver ouderd er uitzien was onmogeiyk. Daarby Bet sie was slank en deze dame integendeel zeer gezet. En dat witte haar! En dat ronde ge zichthoe kon hy er één oogenblik aar, den ken dat zy zyn zuster zou kunnen zyn! Zóó zou niemand veranderen, al had hy haar dan ook in ruim vyitig jaren niet gezien. En éls zy het zou zyn, dan zou ze hém toch zeker herkend hebben. Als het kind Iets grappigs zei, dan keek de grootmoeder hem glimlachend aan of ze wilde zeggen: hoe vindt u dat? Is ze niet een schat? En dan glimlachte hy ook maar. Peter was aan de halte gekomen, waar hy moest uitstappen. De oude dame en het kind stonden even eens op. Peter, galant, haastte zich de tram uit, om beiden te helpen. Voor deze attentie werd hy vriendelyk door de oude dame bedankt. Hy had bedacht niet met leege handen aan te kunnen komen en ging een banketwinkel in. De dame keek hem na en peinsde,zooals reeds een paar maal in de tram. Vreemd, die mynheer doet my denken aan Peter. Als hy nog leefde, zou ik haast durven zweren dat het mün broer was. Langzaam, denkend aan het verleden, ging ze verder en hoorde maar half hetgeen haar kleindochtertje zei. Even later stonden zuster en broer tegenover elkaar en beiden riepen tegelyk vwhr*' "it: „Dus was je het tóch!" (Nadruk verboden) Deze wedstrijd, die van veel belang was voor het bezetten der laatste plaats, is Verdiend door de Hillegamsche ploeg gewonnen. In de eerste helft is Hillinen sterk in den aanval, mede doordat de wind een belangrijke factor is. Ver der dan een doelpunt, gescoord door O.Freeke, brengt Hillinen het niet; 10 min. voor rust maakt D.O.S.R. uit een strafschop, toegewezen wegens hands, geiyk (11). Direct in de tweede helft pakt Hillinen flink aan en spoedig heeft C. Freeke succes, wan neer hij met een prachtigen omhaal den doel man totaal verrast (1—2). Nog geen 5 min. later is het Van Vliet, die via de paal het leder in het vyandelyke doel schiet en met een 31 voorsprong wordt de verdediging versterkt, zoo dat D.O.SE. sterk in den aanval komt. De enkele Hillinen-uitvallen blijven zeer gevaariyk en onder groote spanning komt het einde na een harden maar eerlijken kamp. (Ongecorrigeerd.) Ds arm vun m fleaer ligeen too- vsrxtaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen oI de ma noeuvre VEILia volvoerd zal kun- SCHEVENINGEN, 21 April. Aan de markt edenochtend de kustvisschers: Sehv. 31, P. V. d. Zwan met f 44.50 en Sch. 38, W. Rog met f222 besomming. Noteering schokkervisch: Kleine schar f8, kleine schol f 1532. Beide per kist van 40 kilo. De Heer en Mevrouw OPPERS—COCX geven met groote vreugde ken nis van de geboorte van hun Zoon PAUL Amsterdam, 21 April 1941 Overtoom 355. Heden geven wij met vreugde kennis van de geboorte van onzen zoon JAN De Heer en Mevrouw SCHRAVEMAKER— VAN NOORD Koningstraat 37 Tijdelijk Maria-Stichting 20 April 1941. Aanvang Woensdag 30 April. Inlichtingen bij KWEKKEBOOM ZULWEG 49 Telefoon 14441 Haarlem Gevraagd een R.K. HULP IN DE HUISH. in klein gezin te Haarlem, zelf standig kunn. werken, koken. Opg. van leeftijd, v. g- g- v., brieven onder no. 96345 b.v d.bl. Het Ryksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekendv Aanvragen voor motorbrandstof voor stationnaire tractoren en mo toren in land- en tuinbouw voor de maand Mei moeten uiterliik 24 April aan de daarvoor in aanmerking komende kantoren zyn ingediend V-oor landbouwwerkzaamheden wordt in het algemeen m de maand Mei geen motorbrandstof meer verstrekt. Voor tuinbouwwerkzaamheden alleen voor het besproeien van waren huizen en kassen, en voor het bespuiten met bestryc" warenhuizen en kassen. ydingsmiddelen van Deze rubriek verschijnt in 10 Dagbladen. Prijs 52 cent per regel. (Rubriek Gevraagde Betrekkingen 12 cent per regel) Gevraagd een FLINK DIENSTMEISJE voor d. en n„ zelfstandig kunn. werken, v. g. g. v., met huise lijk verkeer, in gezin met kin deren, van Nesstraat 56 Haarl, Verder voor het bespuiten van fruitboomen (appels en peren) na den bloei. Voor andere tuinbouwwerkzaamheden wordt in de maand Mei GEEN motorbrandstof beschikbaar gesteld. TANDARTS Kleverlaan 115 Spoedgevallen: Tandartsen Lamp sn Vos. vanaf Maandagmiddag tot en met Vrijdag, loon 7.—. Was- scherij Molenkamp, Driehuis. gevraagd, Zondags Vrij. ZIJLWEG 309 HAARLEM Gevraagd 1 Mei te Overveen FLINK R.K. MEISJE v.g.g.v., klein gezin, veel vrij. Br. onder no. 96346 b. v. da blad Terstond gevr. wegens ziekte der tegenw. In eenv. deg. R.K. gez. MEISJE of JUFFR. V. d. en nacht, gez. huisel, verk. goede beh., loon n. o. te komen. Aan melden 's avonds 79 Babe- liowsky, Zinneveltlaan 24 Sant poort (Stat.) Gevraagd een R.K. ONGED. VERPLEEGSTER Rusthuis Irene, Overbosch- laan 27 Heemstede. Gevraagd te Bennebroek NET DAGMEISJE goed kunn. werken, niet bene den 16 jaar. Schoonmaak voor bij. Br. onder no. 96355 b.v.d.bl. Gevr. voor direct ëen tijdelijk DAGMEISJE n. ben. 18 jr., loon 7.— per w. Twijnderslaan 32, Haarlem. keus uit vier. Vijfhuizerweg 683 Hoofddorp. Te koop: FORD '31, prima staat ook eventueel met werk. Briev. onder no. 96304 bur. van dit bl. I. g. a. n. Fongers H. Rijwiel, 26 inch geh. uitgcr. m. lamp enz, f 60, z.g.a.n. Sport H. Rijw. f 35, pr. H. Rljw. m. lamp f 32.50, Meisjes rijw. met lamp f25.— Schoterweg 160 Haarlem (Nrd.) LAAT NU UW STOF VERW. door erv. Coupeuse Prima coupe voor mantels en japonnen, Schotersingel 8 Hrl, 2 CRAPAUDS TER OVERN. van partic. Laan v. Rozenburg 25, Heemstede. Te huur gevraagd: PAARD EN WAGEN Adr.: Gasthuisvest 27, Tel. 14014 Haarlem. zilver on eilelsteenen TEGEN ALLEKIIOOUSTEN KOEK» ZNEUANG 32 - HAARI .tUM üesgewenscht persoonlijk besoek AANK. KAPPERSBEDIENDE gevr. bij Fred. C. Kuijken, Heerenweg 164 t. o. Zandvoort- schelaan. Te koop gevraagd: NETTE BURGERWONING met grote tuin, omgeving Haar lem of Beverwijk. Brieven onder No. 90327, bureau van dit blad, Te huur 1 Mei MOOI BOVENHUIS 7 kamers, serre, keuken, zolder. ƒ30 per maand. Tetterodestraat 48 rd., alleen voor prima huur ders Bevr. Verspronckweg 38, Haarlem. Net R.K. Meisje zoekt dito VRIENDIN 17—18 jaar, kunn. dansen en fietsen. Liefst Haarl. West. Br. o. no. 96330 b. v. d. bl, (GEVRAAGD) E'sn nette R.K. Wed. ongevepr 50 laar zoekt een betrekking als huis houdster bij' twee gebroeders, vader zoon of één Heer. Brieven ond. letter S—A 96085, bur. v. d. blad. R.K. Juffr. 37 Jaar uit de midden stand biedt zich aan ais Bekwaam om' de leiding van de ge- heele huishouding op zich te nemen. Goed kunnende koken en naaien. In- liohtingen te bekomen bij den Pas toor van de parochie. Brieven onder letter 10A 96290, bur. v. d. blad. biedt zich aan onr zelfstandig huls houding te doen, daar waar de huis vrouw ontbreekt. Ook bellend met de f ne keuken. Brieven onder letter 1A 96287, bur. van dit blad. R.K. juffr., mlddelb. 1., b.z.a. als met alle werkz. bekend. Kleine verg. Br. lett. 1-A 96328, bur. v. d. blad. (AANGEBODEN) Gevraagd In groote prov'. plaats voor zaak in liulsh., Luxe artikelen en Speelgoederen als etaleur-verkooper, die na eepig inwerken zelfstandig leiding kan ne men. Br. ond. lett. 9B69351, bur. v. d. blad. Mevr. A. BREMER—BROM, Prahs Halsstraat 15 Utrecht, vraagt 15 Mei of 1 Juni as. een fL Eenv, k. koken en zelfst. keurig wer ken. H. V. 2e m, aar.w. Aanm. 's avonds 8—9 uur of schr. met re ferenties. 0B 96352 Wordt gevraagd: FLINK MEISJE v. d. en n. Goed kunn. koken. Hulp aanw. Loon f 30a f 35— Mevr. Noolj, Amsterdamscheweg 458, Nieu- wer-Amstel. 1-B 96315 Gevraagd te Utrecht tegen l of 15 Mei tn gezin van a personen: voor dag en nacht. Goed kunnende koken en netjes werken. Tweede meisje aanwezig. Br, onder letter 6B 96317, bur. van dit blad, MOOI DUBBEL PAND op Isle stand höofdw. Soestdijk. Huur f 750.p. J Koop slechts f 9800. VRIJSTAAND RENTEMERSHUIS f 6200.ook leeg te aanvaarden. R- H. J. REINTJBB, Julianalaan 6, Soestdijk. 9—Z 96254 OEM. VOORKAMER met lneenl. sl.k., str. w., geschikt v. een of twee hoeren. (A'dam, wyten- bachstr. 48 huls. 1—N 96339 en kleuren. 3c J. v. d. HeUflenstr. 103 b/d Am*telbrug, A'dam, Tel. 26138. Te huur aangeb. te Hilversum een MOOIE VILLA, dicht bU kerk en school. Te bevr. bij J. Donker, Lan- gestraat 33. Hliversum. bev. 6 div. kam., badk., str. warm w., 3 kam., voorz.- van centr. vcrw., enz. Bill. huur. Gel. Kr. Mlidrechtstr. 94, Adam Z. Te bevr. op no. 42 en 7o huis (ook Zpndags). Telefoon 26881. 1—M 96320 Studeer voor een vak, dat aan flinke personen een goede toekomst kan bieden. Vraag zonder verplichting lnllohtlngen over onze goedkope schriftelijke opleiding Voor hen die de lagere school bezochten en voor gevorderden. Cursus onder leiding van bevoegde en ervaren technici. Boeken gratis Hulp by sollicitatie. Velen hebben, ondanks ongunstige omstandigheden, hun doel bereikt en hun toekomst verzekerd na een aan ons Instituut volbrachte ethrifrejyke studie. Hier liggen wellicht mogeiykheden ook voor U! Blijkens onze resultaten van elk Jaar ls ons schriftelijk onderwys even doeltreffend als de beste mondelinge opleiding het bespaart U bovendien vee) tyd en kosten en het bereikt U overall Vraag eenB vryblijvend een der voigende Frosp. aan, met vermelding van No. 113 en uw vooropleiding: M.U.L.O. A en B; Il.B.S. A en B; Staatsexamen A en B; Akten L.O. en M.O.; Oude en Mod. Talen; Wiskunde (H.B.S.-stof, L.O., K I); Boekhouden (alle ex,): Handclsrorresp. (Ned. FT. D., Eng., Sp.); Middenstandsdiploma; Stenografie; Poiltiedlploma; Agent Levensverzekering: Alg. Ontwikkeling; Muzlek-theorle en geschie denis; Tekenen, enz. Individuele leiding door volledig bev. vakleraren. Aansluiting aan eike vooropleiding. Examen-garantie. Aanvang te allen tyde. Lage lesgelden. Leliegracht 30, Tel. 33044, Amsterdam.C. HUWELIJK R.K. Meisje zoekt kennismaking met R.K. Jongeman van 2835 jaar met goede vaste positie. Br. met foto, eerew. ret., onder letter 3V 96286, bur. v. d. blad. R.K. Wed.. 40 jaar, met 2 zoons, ugdig Uiteriyk, slank figuur, uit stekende hulsvrouw, met een gezel lig home. z. k. met degelijk R.K. Heer, leeftyd tot 50 Jaar. goede positie en flink postuur. Gehelm- ïoudlng verzekerd. Brieven, liefst met foto, welke op eerewoord wor den geretourneerd, onder letter 6V 96316, bur. van dit blad. ls reelame tusschen de Omroepers. Eiken avond hebben deze de belang stelling van duizenden gezinnen die dit blad lezen. GRATIS! GRATIS! NOG NOOIT VOORGEKOMEN Reel. Coll. 10 Rljkbl. Rozen, 10 Alpenrozen, 25 Bloemplanten, 5 Elite Rotspi., 25 Gladiolen. 25 Mon- bretla's, 50 Anemonen, 60 Ranonkels, 50 Oxalia, 3 Edele Dahlia's en 5 Tuin Orchideeën v. slechts f 2.00. Ais reel, geven wij 2 Mexicaansche kamer planten „Mavatura Olbla Tricolor" gratis. Zend. Remb. of storting giro i60243 (binnen 3 dagen uw pakket thuis). H. SIJSENAAR Jr., kweekërij Meerlaan, HUlegom. 3—V 96348 Reel. Ooll.i 10 Struikrazen, 50 Gla diolen. 75 Montbretia's, 50 Ranon kels, 100 Anemonen, 25 Snübloem- pianten, 10 Tijgerlelies. 10 Lilium Umbellatum, 2 Lil. Rubrum en 3 Am. Dahlia's voor sl. f 2.Elke bestell. een mooie Spirea gratis. Postgiro 36876. r. WALRAVEN, STATIONSWEG HILLEGOM 1—V 36284 Aan al onze bestellers van ons pakket „ZOMERWEELDE", inh. 50 Gladiolen in gemengde kleuren, 60 enkele en 60 dubbele Anemonen ge mengd, 50 Ranonkels, 25 Montbretia's, 50 Geluksklavers, 20 snybl. planten ir 4 soorten; 3 grootbl. Dahlia's en plantwljzer voor f 2.geve» wij een KINDER"-pakket, lnh. 15 Anemonen, 15 Ranonkels, 5 vaste planten (oranje bl.) en 1 schitterende Dahlia gratis (tot 30 April as.) Pakket „NAZOMER", 5 struikrozen, 30 vaste planten in 6 soorten en 5 Dahlia's VOOr f 1.75. - ALLES APART VERPAKT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 9