Duitsche bomaanvallen op reeks van Grieksche steden r De verjaardag van den Führer Officieele kritiek uit Rome op Huil Verduistering Zuderos premier van Griekenland Komt Laval terug in "Fransch kabinet? Britsche jagers neergehaald en schepen vernietigd J A.B.C .-staten plegen overleg Führer seint aan Duce en aan Koning-Keizer Koning Peter en Simowitsj te Jeruzalem Hoover pleit opnieuw voor zenden van levensmiddelen De relaties van Berlijn met Ankara DE DAG ONTWAAKT Opstandigheid der Poolsche bevolking VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TEIEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal it 3.42. Bij onze Agenten 28^2 ct. per week, per kwartaal Z.76y2. DINSDAG 22 APRIL 1941 OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22965 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDHtE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- e« Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Britsch oordeel over situatie in Griekenland ln verband met wederzijdsch terugroepen van attache s Amerikaansche deskundigen in den Pacific De Bulgaarsche opmarsch ~Y AUSTRALIëRS TOONEN ONTEVREDENHEID Over berichtgeving en zenden van troepen naar Griekenland De oorlogsschade in Duinkerken Antwoordtelegram aan den rijkscommissaris GRAAF CIANO IN DUITSCHLAND Besprekingen over problemen van den Balkan WEER VERGADERING VAN KABINET TE MADRID „iSpanje aan den vooravond van groote beslissing" MAT SO EO KA HEDEN TE TOKIO VERWACHT Vier Britsche vliegtuigen neergeschoten Roosevelt weer te Washington ENGELAND VRAAGT AMERIKA OM 1000 DOKTOREN Smuts verwacht zwaren strijd aan Egypte's grens Een verklaring van Churchill Wraakaanvallen op Duitschland Wilhelmstrasse over Grieksch bewind en Irak Vliegtuig onderweg aangevallen BEZORGDE WOORDEN VAN WEYGAND Nieuwe grondwet van Libanon gepubliceerd Pétain spreekt tot boeren 1 Kind en man Struikrooversbenden bezorgen den Duitschers veel last NOORD-1ERLAND THANS DEFENSIEZONE ERNSTIGE AANRIJDING ONDER HEESCH Overeenkomst van Venezuela met Groot-Brittannië Plechtige viering van het feest van Jeanne d'Arc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ISTANBOEL, 21 April (A.N-P.). Herhaalde aanvallen van het Duitsche luchtwapen op een reeks Grieksche steden, waaronder voor al op Piraeus, werden gisteravond uit Athene gemeld. Bij den aanval op Piraeus, de haven van Athene, werden brisant- en brandbom men door verscheidene golven Duitsche vliegtuigen uitgeworpen en niet nader aan geduide schade werd veroorzaakt. Onder de bevolking waren dooden en gewonden. Naar D.N.B. bericht zijn elf Britsche jagers van het type Hurricane gisteren in luchtgevech ten boven Griekenland neergeschoten. Bovendien slaagden de Duitschers er bij een aanval in scheervlucht in, geparkeerde vliegtuigen op het vliegveld Agrinion met bommen en vuur van de boordwapens zwaar te beschadigen De Duit schers hebben bij al deze acties geen vliegtuigen verloren. In de Grieksche wateren heeft het Duitsche luchtwapen in dezelfde dagen nog twee koop vaarders van 10.000 ton in totaal vernietigd. Een derde vrachtboot van 3000 ton kreeg zware schade door bommen. Aan de bomaanvallen van het Duitsche luchtwapen is alleen gisteren m de Grieksche wateren 33.000 ton vijandelijke scheepsruimte ten offer gevallen. De schepen werden voornamelijk voor troepentransporten m gereedheid gehouden. Verder wordt gemeld dat verscheidene Engel sche transportschepen, die trachtten verborgen te blijven op de aan bochten rijke kust van het eiland Euboea, op 20 April door de Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn ontdekt. Twee schepen van 6.000 en 7.000 ton werden door inslaande bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij met slag zij bleven liggen. Robert Frazer heeft voor de Londensche radio medegedeeld, dat de Duitschers de geallieerden in Griekenland verder terug dringen. De situatie is ernstig, maar zij komt niet onverwacht. De Britten zijn mei open oogen naar Griekenland gegaan. Zij waren op de hoogte van de Duitsche supe rioriteit en de grens van de mogelijkheden ROME 21 April (DNB). Van t^naangevendf zijde werd 9 April medegedeeld, dat de Ame kaansche regeering de temgroepmg van de^ Italiaanschen marine-attache, verbon de ambassade te Washington, admiraal La verlangd had, waarbij zij als motief opgaf da de Italiaansche militaire attaché moreel antwoordelijk werd gesteld voor de schade ai de manschappen van de in Amerikaanse havens liggende Italiaansche schepen aan aeze schepen hebben aangericht. Den volgenden da? verlangde de fascistische regeering de terugroep ing' van den marine- en luchtvaartattache, erbonden aan de Amerikaansche ambassade ce Rome, kapitein Bentley. In verband met dezen wensoh heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, destijds be volgende verklaring afgelegd: „Eenige regeeringen, die steeds geneigd zijn tot het voeren van een met de wetten in strijd zijnde activiteit, aarzelen niet klachten in te dienen tegen de werkzaamheden van buiten landsche vertegenwoordigers en regeeringen, die zich geheel en al binnen het kader der wet houden." In verband met deze verklaring van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken constateert de fascistische regeering het volgende: le. Het optreden van den Italiaanschen marine-attaché te Washington, admiraal Lafs, is steeds streng beperkt gebleven binnen het kader van de wettelijk toegestane functie, die hij altijd op de meest correcte wijze heeft ver vuld. 2e. Het besluit van de fascistische regée- rftig om den Amerikaanschen luchtvaart en marine-attaché, verbonden aan de ambassade te Rome, kapitein Bentley, niet meer als persona grata te beschouwen, moet geenszins als een represaillemaatregel voor de terugroeping van admiraal Lais uit Washington worden beschouwd. Dit be sluit werd veeleer genomen om zeer nauw keurig gecontroleerde en controleerbare redenen en was tengevolge van het optre den van kapitein Bentley te Rome nood zakelijk geworden. Bentley heeft zonder «enigen twijfel zijn bevoegdheden over schreden en zijn plichten als gast van een in oorlog zijnd land verzaakt. 3e. Van Italiaansche zijde zijn reeds volledig de juridische en moreele motieven uiteengezet, die geleid hebben tot het protest van de fas cistische regeering tegen de Illegale beslag legging op Italiaansche schepen in Amerikaan sche havens. De goedkoope beleedigingen. die thans tegen de zg. „wettelooze regeeringen" ge richt worden, zouden gemakkelijk Kunnen wor den toegepast op regeeringen, die eerst koop vaardijschepen, die hun geenszins toebehooren, hebben geroofd en daarenboven schijnen te eischen, dat men hun deze schepen met de vlag in top ten teeken van vreugde uitlevert. MANILLA, 21 April. (S. P. T.) In verhand met de Amerikaansche verdedigingsmaatregelen in den Pacific zijn met den clipper vijf des kundigen op scheepvaartgebied in Manila aan gekomen. Zij hebben achtereenvolgens de Ha- Waii-eilanden, Midway, Samoa en andere plaat sen in opdracht van de regeering der Ver- eenigde Staten bekocht. om tegenstand te bieden. Het Britsche be sluit om hulp aan Griekenland te bieden is in de eerste plaats genomen om tijd te winnen voor versterkingen en andere maat regelen in Egypte. Door den Balkanoorlog is dit doel bereikt Het Turksche blad Aksam publiceerde in zijn Maandagochtendeditie, naai S. F.T. bericht, een kaart van Griekenland, waarop de nieuwe verdedigingslinie staat afgebeeld. Deze linie heeft een lengte van ongeveer 150 K.M en loopt vanaf Arta, aan de kust van de Ionische Zee in het district van Janina, naar Lamia, bij de Zuid-Oostelijke helling van het Pindus-ge- bergte in den verklarenden tekst bij deze kaart wordt medegedeeld, dat deze tweede verdedi gingslinie bedoeld is voor de Britsche troepen indien deze hun tegenwoordige stellingen dooi den druk der Duitsche troepen zullen moeten prijsgeven. Naar D.N.B. uit Istamboei meldt heb ben zich bij de inscheping van een Engel- sohe brigade in de haven van Piraeus gisteren ernstige incidenten voorgedaan. Toen de Engelsche troepen door Atnene marcheerden, gaf de bevolking reeds op luide wijze uiting aan haar verontwaardi ging over de vlucht der Engelschen Bij aankomst van de brigade in de haven ver zamelde zich op de kade een dichte menig te, die de Britten op een hevig fluitcon cert onthaalde. De houding van het volk werd zoo dreigend, dat de Grieksche politie moest ingrijpen en de kade liet ontruimen. Het voorloopige opmarschgebied van de Bul gaarsche troepen wordt thans voor hét eerst door het te Sofia verschijnende blad Westnikna Westnizite genoemd. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo schrijft het blad, in Macedonië de steden Pirot en Skoplje bereikt en bewegen zich langs het dal van de Vardar tot aan de Grieksch-Joego-Sla- vische grens. In Thracië rukken de troepen tus- schen de Maritza en de Stroema op tot de kus van de Egeïsche Zee. Overal worden de troepen, naar het blad schrijft, door de bevolking met groote geestdrift en vreugde begroet. De omroeper van de radio te Sofia heeft naar aanleiding hiervan aan den Führer en aan zijn troepen, die de vrijheid bren gen, den dank van het geheele Bulgaarsche volk overgebracht. Zonsondergang 22 April 20.49 Zonsopkomst 23 April 6.27 Maanopkomst 5.04 ondergang 16.40 SANTIAGO DE CHILI, 21 April. (S. P, Tj De mogelijkheid van een gemeenschappelijke houding der A.B.C.-staten tegenover den Euro- peeschen oorlog en zijn gevolgen heeft Zon dagavond te Santiago de Chili een punt van bespreking uitgemaakt tusschen de gezanten van Argentinië en Brazilië en den Chlleenschen minister van Buitenlandsche Zaken. In politieke kringen verwacht men, dat bin nenkort een officieel communiqué over het re sultaat der besprekingen zal worden uitge geven. w NEW YORK, 21 April (D.N.B.) De New York Times meldt uit Brisbane: In geheel Australië heerscht toenemende on tevredenheid over de trage Engelsche oorlogs berichtgeving De plaatsvervangende premier, Padden heeft zich aangesloten bij talrijke pro testen én den in Londen vertoevenden Eersten Minister Menzies een desbetreffend telegram rezonden in dit protesttelegram heeft hij ver klaard dat de openbare meening beter inge licht moet worden over het verloop van den oorlog in het bijzonder heeft hij er critiek op uitgeoefend dat persberichten en berichten uit bronnen der spilmogendheden vaak een beei^n dag vóór de officieele Engelsche com muniqué^ worden ontvangen. Voorts eischen, volgens een Rcuterbe- richt uit Sydney, de openbare meening en de pers in Australië, dat het parlement terstond bijeenkomt om te debatteeren over de recente uitzending van Australische troepen naar Griekenland. Het kabinet zal morgen de situatie behandelen. De leden van het parlementen anderen koes teren bezwaren, naar Reuter voorts meldt, omdat de oorlogsraad niet geraadpleegd is, alvorens Australische strijdkrachten naar Grie- kpninnrf ziin gezonden. De premier ad interim, Fadden heeft vandaag ln een verklaring de verantwoordelijkheid voor het zenden van de troepen op zich genomen. BRUSSEL, 18 April (D.N.B.)- De oorlogs schade, die Duinkerken tijdens de vijandelijk heden 'van het vorige jaar neeft opgeloopen, is thans door het stadsbestuur in een statistiek gepubliceerd. Uit deze statistiek blijkt, dat er van de 152 straten en pleinen er slecnts 55 tij dens de oorlogsgebeurtenissen geen groote be schadiging hebben geleden, hoewel de meeste gebouwen beschadigd zijn aoor de beschieting en de vensterruiten vernield werden. 97 stratei zijn door bommen of granaten oi aoor branaer. zwaar beschadigd, terwijl 21 straten geheel in puin werden gelegd. 43 openbare gebouwen en gedenkteekens werden totaal vermeld. De strijd in Griekenland. De gevechten voor het breken van den weerstand in de Metaxas-Linie kenmerkten zich door groote hevigheid. Smalle versperde bergwegen worden moeizaam genomen (Foto WeltbildPax-Holland) BERLIJN, 21 April. (D.N.B.) De Lon densche nieuwsdienst meldt dat de Griek sche koning den post van minister-presi dent in handen heeft gelegd van minister Zuderos, die h'ermede vier portefeuilles be heert, t. w. de functie van minister-presi dent, van minister van Financiën, van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken. Evenals wijlen Keritzis is ook Zu deros president van de Bank van Grieken land geweest. Hij is 59 jaar oud. Op zijn tot den Führer gerichten geluk- wensch heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-lnquart, het volgende telegrafische antwoord ontvangen: „Voor uw vriendelijke woorden en de voo»- mij ter gelegenheid van mijn verjaardag uitgesproken goede wenschen zeg ik u mijn hartelüken dank Met Duitschen groet Adolf Hitler." BERLIJN, 21 April (S.P.T.) Op de vraag van een buitcnlar.dsch journalist of de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, zich in Duitschland bevindt, is heden in de Wilhelmstrassc bevestigend geantwoord. Als reden voor zijn bezoek wordt gegeven dat de voorbereidende besprekingen tot oplossing van de door de ineenstorting van Jocgo-Slavië ge rezen problemen de aanwezigheid van den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Italië noodzakelijk maken. Over de plaats en de deelnemers aan de be sprekingen kon nog niets worden medegedeeld. Bevestigd werd echter, dat alle staten, die in de Joego-Slavische aangelegenheid recht- streeksch belang hebben, zullen worden ver tegenwoordigd. Tevens werd er op gewezen, dat het nog te vroeg is om nu reeds van een con ferentie te spreken, daar dit onder de huidige omstandigheden nog niet het geval kan zijn. MADRID, 21 April. (S.P.T.) In de kabinets zitting der Spaansche regec-nng heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Su- ner, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van Spanje's buitenlandsche politiek in verband met de jongste diplomatieke en militaire gebeurte nissen in Europa. Voorts is besloten tot de uit- \oering van verscheidene openbare werken, ter wijl het kabinet zijn toestemming verleende tot uitbreiding der Spaansche vliegtuigindustrie. Verder wordt gemeld, dat het communi qué over den Spaanschen kabinetsraad in Londen sterk de aandacht heeft getrokken. Het daarop volgend, kennelijk geïnspireerd artikel in het Spaansche blad Arriba, waar in gezegd wordt dat Spaive aan den voor avond van een groote beslissing staat, heeft in Londensche kringen zelfs onbehagen oewekt. Men wijst o. a. op de algemeene anti-Britsche tendenz, die in de Spaansche pers de laatste dagen tot uiting komt, en vraagt zich af hoe de verdere ontwikkeling van den toestand op het Iberische schier eiland zal zijn. BERLIJN, 21 April. (D. N. B.) De Führer heeft aan den Koning-Keizer Victor Emanuel en aan den Duce per telegram zijn dank be tuigd voor de gelukwenschen, die hij op zijn 52sten verjaardag heeft ontvangen. Het telegram aan Koning-Keizer Victor Emanuel luidt als volgt: „li verzoek Uwe Ma jesteit mijn hartelijken dank te aanvaarden voor de vriendelijke gelukwenschen, die CJ mij ter gelegenheid van mijn verjaardag hebt doen toekomen." Het telegram aan den Duce luidt als volgt: „Ik dank u, Duce, hartelijk voor de kame raadschappelijke gelukwenschen op mijn ver jaardag. Met u krijg ik in deze dagen meer dan o01' de zekerheid, dat Duitschland en Italië, in hun politieke wereldbeschouwing en in de macht der wapens nauw verbonden, de overwinning zullen behalen en aan Europa een nieuwe toe komst zullen geven. Met kameraadschappelijke groeten, w. g Adolf Hitler." TOKIO, .21 April (D.N.B,)., De geheele Japan- sche pers wijdt hartelijke artikelen aan den terugkeerenden Japanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, die Dinsdag in Tokio ven- wacht wordt. Eenstemmig leggen de bladen den nadruk op het succes van diens veertlgdaagsche veis door Europa en op de verdiensten van Mat- soeoka Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd dat eerst nu na den terugkeer van den minister de werkelijke arbeid voor de Japansche diplomatie en politiek begint, omdat nu gebruik moet worden gemaakt van de resultaten van zijn zending en de kennis in practijk moet wor den gebracht. De bladen zyn het er over eens, dat hiervan het toekomstige lot van Japan af hangt. De Jomioeri Sjimboerr schrijft, aat Matsoeoka onmiddellijk na zijn terugkeer in een buitengewonen kabinetsraad rapport zal uit brengen over het verloop en de resultaten van zijn reis. BERLIJN, 21 April (D.N.B.) Vanmiddag Lebben Duitsche jachtvliegtuigen aan de Ks- naalkust een vijandelijk toestel van het type Spitfire neergeschoten. Verder is een Engel sche versperringsballon vernietigd. Verder hebben Duitsche jagers gisteren bij r-en aanval van Engelsche vliegtuigen Op een Duitsch patrouillevaartuig op de Noordzee drie toestellen neergeschoten. Het oatrouille- vaartuig bleef onverlet. NEW YORK, 21 April (DNB) Volgens een bericht van Associated Press is president Roo sevelt van Hydepark, waar hij een samenkomst met den Canadeeschen minister-president ge had heeft, naar Washington teruggekeerd. BERLIJN, 21 April (DNB) Naar de Lon densche berichtendienst meldt, heeft Enge land aan Amerika om duizend doktoren gewaagd. SPT bericht uit New York dat president Roosevelt zich In een speciale boodschap tot de jonge Amerikaansche artsen heeft gericht en hen heeft aangespoord, zich vrij willig ter beschikking te stellen van het Britsche Roode Kruis. De Engelsche minister van Arbeid, Bevin, heeft te Birmingham verklaard, dat de komen de twee a drie maanden over den afloop van den oorlog beslissen. Groot-admiraal Chatfield qualificeerde in een rede den Atlantischen Oceaan als het belangrijkste oorlogstooneel Daar zal de beslissing vallen. Verder heeft volgens SPT de Zuid-Afri- kaansche minister-president. generaal Smuts, heden in een rede verklaard, dat aan de Egyptische grens een zware strijd verwacht kan worden, waaraan ook Zuid- Afrikaansche troepen waarschijnlijk zullen deelnemen. Z""a1s de Frankf. ïjtg. bericht, heelt Churchil* Vrijdag een verklaring doen uitgeven, waarin wordt gezegd: „Gelet op de Duitsche dreigementen Athene en Cairo te bombardeeren, stelt de Britsche legeering er prijs op te verklaren, dat zij met systematisch bombardeeren van Rome zal be ginnen. indien een van de genoemde steden wordt aangevallen. Eenmaal begonnen zal het bombardeeren tot het eind van den oorlog wor den voortgezet. Daarbij zal er bijzondere zorg voor worden gedragen dat Vaticaanstad niet ge troffen wordt en in dit verband zijn de streng ste bevelen gegeven." Verder beweert Downingstreet 10, dat te Rome reeds een Italiaansch eskader klaar staat om In geval van een Engelschen aanval op Rome met gevonden Engelsche bommen Vati caanstad te bombardeeren. Deze verdenking, aldus de Frankf. Ztg. maakt het duidelijk, dat de Engelsche regeering voornemens is Rome lukraak te bombardeeren. NEW YORK, 19 April (D.N.B.). Heel En geland debatteert thans over de kwestie van „wraakaanvallen" ln de lucht, zoo meldt de Lon densche correspondent van de New York Times, Robert Post. Men kan er niet aan twijfelen, zoo zegt hij in zijn bericht, dat de Engelschen tot een „bombardement zonder onderscheid op Duitschland" zouden overgaan, wanneer zij het tijdstip hiervoor geschikt zouden achten. De Engelschen beschikken echter niet over vol doende vliegers en vliegtuigen om aanvallen, zooals die van het Duitsche luchtwapen. te' on dernemen en het is onwaarschijnlijk, dat het Britsche luchtwapen ooit een dergelijk punt zou ..bereiken. BERLIJN, 21 April (S.P.T.). Op de vraag of de terugkeer van Laval in het kabinet van maarschalk Pétain tegemoet kon wor den gezien, is van bevoegde zijde in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat ofschoon ■men van dergelijke geruchten op de hoogte is, deze echter niet bevestigd kunnen wor den. Hieraan werd toegevoegd, dat het overi gens volstrekt niet zeker is dat vermelde geruchten met de werkelijkheid in overeen stemming zijn. Het bericht dat Berlijn hieromtrent aan maarschalk Pétain een telegram zou hebben gestuurd, wordt even min bevestigd. De samenstelling van de nieuwe Grieksche regeering, met den Koning der Hellenen als premier, in plaats van den burgemeester van Athene,' Constantin Kodzias, zooals te Berlijn werd verwacht, heeft in de Wilhelmstrasse de opmerking uitgelokt, dat men gerechtigd is zich af te vragen hoelang deze regeering zal be staan. Men voorspelt in Berlijn aan dit kabinet geen langen levensduur, althans niet op Griek- schen bodem. Ten aanzien van de weigering van Kodzias om een nieuw kabinet samen te stellen, is men te Berlijn van tneening, dat er ln Griekenland geen politici meer zijn, die de verantwoordelijk heid voor de samenstelling van een nieuwe re geering op zich wenschen te nemen, daar „Athene geen zelfstandige politiek meer voert' Naar S.P.T. verder meldt wordt de mili taire bezetting van Irak door Britsche troe pen van Duitsche regeeringszyde scherp veroordeeld. Vooral de motiveering die Engeland voor zijn optreden aanvoert, n.l. dat er monde linge afspraken in het Engelsch-Irakeesche verdrag bestonden, wordt in de Wilhelm strasse „zonderling" en een volkenrechte lijke nieuwigheid genoemd. Men hecht te Berlijn dan ook weinig of geen geloof aan de Britsche uiteenzettingen. NEW YORK, 21 April (D.N.B.) Naar de Associated Press uit Jeruzalem meldt, zijn Koning Peter en de leden van het laatste Joego-Slavische kabinet per vliegtuig in Je ruzalem aangekomen. ooals uit Beiroet gemeld wordt, zou het vlieg tuig, dat Koning Beter van Joego-Slavië naar Jeruzalem heeft gebracht, onderweg zijn aan gevallen. Een minister zou daarbij om het leven zijn gekomen. NEW YORK, 21 April. (D.N.B.) De voorma lige president van de Vereenigde Staten, Hoo ver, heeft in een radio-rede opnieuw een be roep gedaan op de Britsche regeering om de blokkade te verzachten en levensmiddelen voor kleinere Europeesche staten door te laten. Als het leven van millioenen vrouwen en kinderen op het spel staat-, zoo verklaarde Hoover o. a.. moet het Amerikaansche volk zijn stem te hun nen gunste verheffen. BERLIJN, 21 April (ANP) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat men van daag in de Wilhelmstrasse geen antwoord wenschte te geven op vragen, welke betrek king hadden op de Duitsch—Turksche be trekkingen. ALGIERS, 21 April. (A.N.P.) In een inter view met een correspondent van Associated Press in het Winterpaleis te Algiers heeft generaal Weygand uiting gegeven aan zijn overtuiging, dat de oorlog „in een zeer moei lijk stadium" is gekomen. Hij herhaalde, dat hij vastbesloten is Fransch-Noord-Afrika tegen iederen in- nringer te verdedigen en verklaarde, dat de eenheid van koloniaal rijk en moederland onveranderd blijft. Volgens bericht uit Beiroet heeft de Fransche nooge commissaris van Syrië en Libanon, gene- aal Dentz, de nieuwe grondwet van Libanon epubliceerd, die de volgende lichamen instelt: le een ministerraad met vérstrekkende wet gevende bevoegdheid; 2e. een staatsraad voor de opstelling van wetten; 3e. een consultatieven raad, die gevormd wordt uit de belangrijkste vertegenwoordigers van het politieke, economische en cultureele leven van Libanon. De ministerraad wordt gevormd uit competente mannen, die niet tot een party be- hooren. Naar S.P.T. bericht, heeft maarschalk Pétain tijdens zijn officieel bezoek aan de Pyreneeën een groote rede gehouden voor de Fransche boeren. „In deze voor den opbouw van Frankrijk zoo moeilijke tijden," zoo zeide de maarschalk, „is het onze eerste plicht het landbouwbedrijf te saneeren, waardoor eei. uitwisseling van land bouwproducten tusschen de provincies onderling mogelijk zal worden. De boer zal weer de plaats krijgen, waarop hij recht heeft, doch die hem zoo lang ontnomen was." Een oud opschrift hield onzen geest ergens even gespannen ter overden king van deze levenswijsheid: het kind is de vader van den man. Het kind is het komende geslacht dat later onze taak heeft over te ne men. Het kind van nu zal de vader zijn van straks en de man wordt geschoola en voor het leven bekwaamd zooals hij als kind is opgevoed. Aan de jeugd behoort de toekomst. De man van straks moet nu gevormd als kind. Daarom is de opvoeding der jeugd van zoo groote, bijzondere waarde voor heel de maatschappij. De negentiende eeuw is vroeger wel eens de eeuw van het kind genoemd en de leuze wera verkondigd: wie het kind heeft, heeft de toekomst. Maken we van de jonk heid wilskrachtige, degelijke, gods dienstige menschen die gereed zijn voor hun taak en verantwoordelijk heid durven dragen, ieder naar eigen aard en omstandigheden. Het kind is de vader van den man. BERLIJN, 21 April. A. N P.) Van Engei- sche zijde schijnen berichten wereldkundig te zijn gemaakt, als zouden in het generaal-gou- vernement bij voortduring ongeregeldheden voorkomen en o. m. weigering van arbeid en tijdelijk verzet hebben plaats gehad. In dit ver band wordt van bevoegde Duitsche zijde ver klaard, dat vlak voor het uitbreken der Duitsch-Poolsche vijandelijkheden de Poolsche autoriteiten, naar bekend, de gevangenissen hebben geopend. De daaruit, vrijgekomen ge straften zijn veelal tot een struikrooversieven overgegaan. Bij het opsporen en vatten dier bandieten heeft de Duitsche politie naai ver houding niet onbeduidende offers moeten bren gen. Telkens wanneer er weer zulk een benae m het nauw is gedreven en onschadelijk ge maakt, wordt door Londen gesproken van on regelmatigheden en oproer m Polen. Het ligt voor de hand, aldus gaat het AN.P verder, dat er onder een vo:k als de Polen ge noeg lieden gevonden worden die zich niet of maar moeilijk met de bezetting van nun lana kunnen vereenigen. Doch over het geheei kan men zeggen, dat de bevolking mede-arbeidt aar, den wederopbouw en de economische opheffing van het iand. Volgens de laatste berichten was men in het g-eneraal-gouvei nement seei -.er- neergeslagen door de oorlogsberichten van den Balkan en ziet men ook in bovenbedoelde krin gen al beter in. dat het nutteloos is te trach ten op eenigerlei wijze tegenstanc te bieden NEW YORK. 21 April. D. N. B. Het ge heele gebied van Ulster, dat ingedeeld is in negen districten, is door een verordening van den Noord-Ierschen minister van Binnen- landsche Veiligheid tot defensiezone verklaard. Belfast is hierbij inbegrepen. Maandagavond omstreeks -acht uur heeft zich onder de gemeente Heeseh by Oss ter hoogte van het gemeentehuis een ernstige aanryding voorgedaan waarvan de 55-jarige landbouwer Van Grunsven het slachtoffer is geworden. Van G. kwam per fiets uit een zyweg van ae richting oss en wilde den grooten verkeers weg oversteken, nadat hij reeds een van links komende kar had laten passeeren. Blijkbaar heeft hy toen niet gelet op een uit de richting 's-Hertogenbosch komenden auto, die hem daarop in volle vaart aanreed. De bestuurder wist den wagen spoedig tot stilstand te bren gen, maar het ergste was toen reeds gebeurd, want hevig bloedend en bewusteloos lag het slachtoffer op den weg. Spoedig werd genees kundige en geestelyke hulp verleend, waarna de man, voor wiens leven men vreest, direct per ziekenauto naar het ziekenhuis te 's-Hertogen bosch is overgebracht. Burgemeester Offemians van Heesch leidde ter plaatse van bet ongeluk persoonlijk het onderzoek. CARACAS, 21 April. (D.N.B.) President Lopez Contreras van Venezuela heeft aan het Congres medegedeeld, dat er binnenkort tus schen Venezuela en Groot-Brittannië een over eenkomst zal worden onderteekend, waarbij het eiland Patos en een steunpunt in de Golf van Paria aan Venezuela zullen worden afge staan. Generaal Contreras, wiens vyf jarige ambts periode Zaterdag afgeloopen is, zal nog zoolang in functie blijven tot het Congres een opvolger benoemd heeft. PARIJS, 18 April (SF.T.)Het feest van Jeanne d'Arc zal dit jaar in het geheele Fran sche koloniale rijk met bijzondere plechtigheid gevierd worden In een officieele mededeeling wordt verklaard, dat Jeanne d'Arc voor de vol keren van het Fransche imperium het symbool van het moederland is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1