DE MIJNWERKERS IN DEZEN TIJD IS ER VOLDOENDE PASMUNT? DINSDAG 22 APRIL 1941 Voedingsproblemen CENTRALE KEUKENS Nu er veel Vraag is, werkt de Rijksmunt op hoog spanning HET KOKEN VAN MELK Cijfers omtrent criminaliteit RUZIE OVER EEN RUIL Wederopbouw van Middelburg Kerkelijk Leven De nieuwe organisatie der lichamelijke opvoeding Paaschcursus voor de consulenten Een uitkomst voor ieder, die buitenshuis eet POSTVERKEER MET FRANKRIJK HERSTELD Droevig ongeval Advies bij loonbetaling Wat aan waardevolle bestand- deelen verloren gaat Distributie en luchtbescherming Minderjarigen Katholiek Comité van actie „Voor God" Het mes kwam er aan te pas Jeugdige avonturiers Van Rotterdam uit kwamen zij niet verder dan de Belgische grens NIEUW LID DER STATEN VAN LIMBURG Wielrijder verdronken Bij het spelen verdronken Gedenksteen ingemetseld LJIT DE STAATSCOURANT Dep. van Financiën Rijksaccountantsdienst Belastingen Onderwijs Academische examens SCHAKEN Botwinnik behoudt de leiding in het tournooi te Moskou FA ILLISSEMENTEN Sr. Innocentia f (Van onzen correspondent) De moeilijkheden van dezen tijd, waarvan ledereen wel z'n deel te dragen krijgt, bestaan in misschien meer dan gewone mate voor de mijnwerkers, die aan den eenen kant altijd aan hun voeeding groote eischen hebben ge steld en die aan den anderen kant vandaag hen dag harder dan anders voort moeten om aan de groote vraag naar kolen te voldoen, in het belang van het gebeele volk natuurlijk. Om met dit laatste te beginnen; sinds eeni- ge maanden is de Zaterdagsche zes-urendienst vervangen door een gewonen dienst van acht uren. Deze maatregel werd oorspronkelijk voor één maand ingesteld, maar werd tot nü We trouw iedere maand verlengd, zoodat hij we) definitief zal zijn. Zooals wij reeds eerder schre ven, zit hier voor de mijnwerkers aan vast, dat zij bij nachtschicht Zondagsmorgens bijna niet naar de kerk kunnen gaan en verder Zon dag zoo goed als den heelen dag op bed kun nen doorbrengen. Uit den aard der zaak is deze achturige Za terdagsche dienst dan ook verre van geliefd bij den mijnwerker, al heeft hij het offer in- tusschen met een grootmoedig hart getracht De grootste moeilijkheid is echter, dat er tengevolge van de huidige werkindeelfng velen zijn, die regelmatig nachtdienst hebben en dus regelmatig de dupe van den Zaterdagscher. dienst zijn. Op verzoek van den Mijnwerkers- bond wordt echter naar een oplossing gezocht. Naar „De Mijnwerker" mededeelt, is de bond inmiddels ook bezig om iets te bereiken ten aanzien van de loonen. De prijsstijging heeft nu eenmaal het gevolg, dat de loonen minder waard zijn geworden. Geldt dit voor iedereen, zeker is dat van belang voor den mijnwerker die bijvoorbeeld genoodzaakt is veel meei vleesch te eten en liefst veel meer spek, dan een ander werkman. Het lijkt den buiten staander misschien luxueus, maar het is dat zeker niet, als een mijnwerker 's morgens aan zijn ontbijt eieren met spek eet. Velen hebben dat broodnoodig om het zware werk onder zoo ongunstige omstandigheden te kunnen blijver, doen. Maar om dergelijke zaken thans aan te (schaffen, heeft de mijnwerkersvrouw een bud get noodig, dat zij niet ter beschikking krijgt, ondanks het feit, dat de mijnwerker zich door mfddel van speciale bons varkensvleesch kan verschaffen. Bij de vermelding van de activi teit op dit gebied deelt het orgaan van den R. K. Mijnwerkersbond echter tevens mede dat de onderhandelingen niet in een stadium zijn, dat er nader over gesproken kan worden Ook over de voedselvoorziening wordt blij kens het blad van gedachten gewisseld en daarbij wordt een onderwerp aangeroerd, dat Interessant genoeg is, om hier in zijn geheel over te nemen. „Een belangrijke kwestie, zoo heet het, is die van de mogelijkheid tot het houden van varkens door de mijnwerkers. Zeer veel mijnwerkers hebben hiervan een gewoonte gemaakt. Ze mestten per jaar een of meer varkens, waardooi ze voor een groot deel tn de behoefte voor zichzelf etl hun gezin aan vleesch konden voorzien. Naar ons is medegedeeld, is echter de laatste weken aan vrijwel alle mijnwer kers het houden en mesten van varkens Verboden, zeer waarschijnlijk in verband met de schaarschte aan krachtvoer. Daar mede heeft men natuurlijk rekening te hou den. Het is'echter ook zoo, dat vele mijn werkers een stukje tuin of land hebben, waaruit ze nog al wat voer weten te halen, hetgeen ze aanvullen met huisafval, enz. En al is het dan ook wellicht niet moge lijk daarmede alleen een varken behoorlijk vet te mesten, ze zien toch kans het tot een behoorlijk gewicht er mede te brengen. In verband met de behoefte van de mijn werkers aan vleesch, is het van belang, hun de gelegenheid, welke ze tot nu toe hadden, om een vrak ente houden, niet te ontnemen. Het is ons bekend, dat men ze ker tot voor kort, het houden van een var ken door de mijnwerkers in Duitschland aanmoedigde. We hebben dat altijd een goe de gedachte gevonden en daarom is er op aangedrongen te bevoegder plaatse ten deze stappen te doen." Zoo zite men: iedereen heeft zoo zijn eigen moeilijkheden in dezen tijd- Maar dat de mijnwerker wel een groot deel te dragen heeft op dit oogenblik, blijkt wél uit de kwesties, welke bij hem om een oplossing vragen. Van 1519 April is in de omgeving van Haarlem in de gebouwen en op de velden van het bij uitstek geoutilleeide Kennemer Lyceum de Paaschcursus van de nieuw-benoemde con sulenten in de lichamelijke opvoeding gehou den. Onder auspiciën van den hoofdinspecteur- adviseur der lichamelijke opvoeding R. User, en onder de directe leiding van den rijksin specteur der lichamelijke opvoeding in de 2e inspectie, Th. J. H. van 't Lam, werd hier mede de eerste schrede gezet op het lange pad, dat moet lelden tot een betere lichamelijke opvoeding van de Nederlandsche jeugd. Leiders en deelnemers werden gehuisvest in de jeugdherberg „Jan Gijzen", van waaruit lederen morgen voor den aanvang der Werk zaamheden een fietstocht gemaakt werd naai het werkterrein. De dag begon met een inlei ding door een der rijksinspecteurs over een onderwerp betreffende het werk en de organi satie der aanstaande consulenten. De heer iJzer behandelde „Schoolwetgeving, differen tiatie van het Nederlandsche onderwijs en rijlcsschooUoe zicht", waama de inspecteurs Rippe en Lamberts de onderwerpen „behande ling en verklaring der richtlijnen voor de li chamelijke opvoeding" en „hoe lichaamsoefe ningen bedreven kunnen worden onder primi tieve omstandigheden" voor de deelnemers in leidden. Na de lezing werden door onderlinge instruc tie zoowel in de zaal, op de speelplaats als op het veld idee en inzicht in methode en didac tiek verruimd. Speciale aandacht werd besteed aan het leiden van lichaamsoefeningen onder brimitieve omstandigheden. De ochtend werd besloten met het onderwijs in schoolzwemmen hi de overdekte inrichting „Stoop's bad" of hiet oefeningen op het veld in het loopen, springen en werpen. Des middags werden lezingen gehouden ir de aula van het Kennemer Lyceum door daar toe uitgenoodigde autoriteiten op het gebied van lichamelijke opvoeding, onderwijs en sport. 2oo sprak de hoofdinspecteur van het lagei onderwijs in de 3e hoofdinspectie over „De lichamelijke oefening, gezien in het geheel van het onderwijs", de regeeringssportadviscur over ..Mentaltrainlng en concentratie" en de .archi- van het Olympisch stadion te Amsterdam, de heer J. Wils, over „Bouw en inrichting van glmnastiekzalen en oefenplaatsen", terwijl ten slotte een der consulenten sprak over „Licha melijke opvoeding bij het buitengewoon lager onderwijs". Sport op de velden trok de deel nemers naar buiten voor de beoefening van tennis, honkbal, voetbal, korfbal, handbal, hockey, schermen en boksen. Na den maaltijd in de jeugdherberg vonden de deelnemers elkaar spoedig weer in de re creatiezaal, voor het aanhooren van verschil lende causerieën o.a. over „Eerste hulp bij onge lukken", over schoolzwemmen, enz. In onderlinge bespreking werd de taak van de consulenten behandeld, terwijl een der avon den een feestelijk karakter droeg. Deze Paaschcursus werd besloten met een demonstratie, waarbij verschillende autoritei ten op onderwijsgebied aanwezig waren. In Stoop's Bad werd tenslotte de geslaagde cursus door den hoofdinspecteur gesloten. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft ons: De Nederlander is zeer gesteld op het eten in eigen familiekring. Hij kent niet het uit eten gaan, zooals dat bij onze zuiderburen een alge meen gebruik is. Ook het verkrijgen van het eten „van den kok" is hier niet algemeen. De Nederlander maakt het liefst zijn eigen potje Jj]aar> Het' centraal ter beschikking stellen van maal tijden is in Nederland dan ook steeds een ver schijnsel, dat zich voordoet in ongunstige tijden. Ruim 100 jaar geleden vond men hier reeds cen trale keukens, die in gunstige tijden weer ver dwenen. In de periode van 1914—1918 werd de kennismaking hernieuwd en ook heden ten dage worden op talrijke plaatsen centrale keukens opgericht. Al te vaak ziet men de keukens als een insti tuut voor het uitdeelen van voedsel aan gelde lijk zwakkeren. Dit is jammer, daar de keukens een uitkomst zijn voor ieder, die buitenshuis eet, zooals studenten, op kamers wonenden e.a. Ook voor de meer gegoeden is er in dezen tijd reden te over, van deze maaltijden gebruik te maken. Het betrekken van maaltijden uit de centrale keukens heeft het voordeel van brandstofbespa ring, terwijl het ook het tijdroovende inkoopen in dezen distributietijd ondervangt. Het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd beijvert zich, dat voor de maaltijden de beste ingrediënten gebruikt worden. De menu's zijn door den Voedingsraad samen gesteld en waarborgen een voldoende voedings waarde. Alle keukens staan onder strenge con trole en voldoen aan de eischen van hygiëne. De maaltijden worden bereid door vakbekwame koks, terwijl eenige kookleeraressen toezicht uit oefenen op de bereiding. De maaltijden worden regelmatig op smaak en deugdelijkheid gecontroleerd door den keu ringsdienst voor waren; terwijl zoo nu en dan een steekproef genomen wordt naar de voedings- waarde van het gereedgemaakte maal. Het Ne- derlandsch instituut voor volksvoeding te Am sterdam en ook sommige keuringsdiensten voor waren gaan het vitaminegehalte der maaltijden na. Wanneer hier of daar iets dreigt te haperen, worden dadelijk maatregelen genomen dit op te heffen, zoodat voor een ieder de maaltijden uit de centrale keukens zijn aan te bevelen en iedere tegenzin ten'onrechte is. Het postverkeer met het bezette gebied van Prankrfjk en de bezette Kanaaleilanden Jersey en Geurnsey is, zoowel voor het verkeer naar als van dit gebied, hersteld. Toegelaten zijn gewone en aangeteekende briefpostzendingen van elke soort, met uitzon dering van briefpakjes. Het pakketpostverkeer is nog niet hervat. De verzender dient op zendingen naar Frank rijk het departement, waarin de plaats van be stemming is gelegen, aan te geven De 65-jarige heer Haverkamp uit De Bilt is op tragische wijze om het leven gekomen. Hü bevond zich ter hoogte van het gebouw van den Nederlandschen Protestanten Bond te Soester- berg Op de heide achter dit gebouw had hij het 'ongeluk te struikelen, waarbij hij ongeluk kigerwijze terecht kwam op een z.g. kurken trekker De spijl kwam in de lies, waarbij de slagader werd doorgesneden. Even later bemerkte een juist passeerende voorbijganger het hevig bloedende slachtoffer, Daar het vele bloed een juiste plaatsbepaling van de wond onmogelijk maakte, bond deze man, die helaas ondeskundig was, het been beneden de wond af. Het gevolg was dat de heer H.. ioen medische hulp arriveerde, reeds overleden Den laatsten tijd blijkt er een groote vraag naar pasmunt te zijn. Vooral winkeliers en kell- ners zitten nog al eens zonder en het ligt voor de hand, dat velen zich hebben afgevraagd, of er wel voldoende klein geld in de circulatie ge bracht is. Was het voor enkele maanden de cent, die moe'lijkheden opleverde, thans schijnt er ook meer vraag te bestaan naar kwartjes en dub beltjes. Wij doen hier wat we kunnen zei, aldus de Nieuwe Utr. Crt., Dr. H. J. van Heteren, 's Rijks muntmeester, die zoo vriendelijk was, enkele hem gestelde vragen betreffende de pas muntkwestie te beantwoorden. En om duidelijk te maken, dat de bewering van den Rijksmuntmeester geen fantasie was, gaf Dr. van Heteren enkele getallen, die een in druk geven van de geweldige capaciteit waar mede in de Munt gewerkt wordt. In de afgeloopen maand Maart b.v. werden door de Rijksmunt in circulatie gebracht: 3 millioen 930.000 stuks kwartjes; 4 millioen 145.000 dubbeltjes; 1 millioen 266.000 stuivers; 1 millioen 33.000 halve stuivers; 6 millioen 66.000 centen; en 268.000 halve centen. Maar nog schijnt men niet tevreden, want de navraag is zeer groot en wat wel het merkwaar digste is: er komt niets bij de Munt terug. Wat dit laatste betreft, dient ter opheldering, dat het gewoonte is, dat de pasmuntregeling over de postkantoren loopt. Directeuren van de post kantoren weten hoeveel pasmunt er in de week noodig is op zulk een kantoor. Nu gebeurde het vaak, dat er" op sommige kantoren ruim vol doende pasmunt aanwezig was. Daarvan werd dan mededeeling gedaan aan de Rijksmunt en het kwantum pasmunt dat zulk 'n postkantoor te missen had werd geretourneerd naar de Munt. Was er een ander kantoor dat gebrek had aan klein geld. dan werd zulk een teruggestort bedrag naar het desbetreffende kantoor gezonden. Maar het gebeurde ook wel, dat er eenige dagen voor bij gingen waarop door geen enkel kantoor na vraag gedaan werd naar pasmunt en dan bleef het teruggezondene in de kluis. Op die manier was er altijd voldoende pasmunt in circulatie. Deze regeling is ook thans nog van kracht, maar er schijnt in dezen tijd zooveel pasmunt noodig te zijn of onder het publiek te zitten, dat er bij de Rijksmunt mets teruggezonden wordt. Het gevolg is nu, dat de Munt te Utrecht met man en macht werkt om 't tijdelijke tekort aan te vullen, maar natuurlijk gaat daar veel tijd over heen. Einde Maart konden vier millioen kwartjes en 5 millioen 400.000 centen worden bijgemaakt om den voorraad aan te vullen. Dr. Van Heteren deelde verder mede, dat binnen enkele dagen ook nog millioenen dub beltjes en halve centen aangemaakt zullen wor den. Het gebeurt niet vaak, dat er zooveel enorme hoeveelheden pasmunt vervaardigd moeten worden en een oplosing is moeilijk voor dit probleem te geven. Alle jaren komt het wel voor dat er in den winter door het publiek minder klein geld in circulatie wordt gebracht dan in het voorjaar en in den zomer, maar zoo- als het thans is, is het wel bijzonder ongewoon. Vorig jaar was het trouwens ook al een typi sche situatie, want om een voorbeeld te noe men, werden er in 1940 door de Rijksmunt 14(4 millioen dubbeltjes meer verzonden dan ont vangen. In ieder geval heeft de Rijksmunt ook thans voldoende pasmunt in circulatie gebracht en het publiek doet verstandig, zooveel mogelijk mede te werken aan een vlotte circulatie. Dr. Van Heteren gaf nog een advies. Het komt den laatsten tijd ook telkens voor dat grooteb edrjjven, waar veel personeel werkzaam is, moeilijkheden hebben met de uitkeering der loonen. De directies klagen dan over het ge brek aan pasmunt om de loonen uit te be talen. Laten die directies de loonen dan afronden, aldus adviseerde dr. Van Heteren, dan kunnen zij de door de afronding ingehouden centen tot' dubbeltjes laten oploopen, tot een bepaald be drag, dat dan na enkele weken bijv. in papie ren guldens of rijksdaalders wordt uitgekeerd. Op die manier kan men de moeilijkheden voor komen. Men bespaart dan dubbeltjes en cen ten. Wat de vervaardiging van kwartjes betreft, er zijn menschen, die in deze dagen beweren, dat het zilvergehalte der kwartjes veranderd of verminderd is. Dr. Van Het.eren moest dit met kracht tegen spreken. De vervaardiging van kwartjes geschiedt volgens de bepalingen van de muntwet en de kwaliteit is nog altijd dezelfde. Alleen, als de vraag naar pasmunt zoo groot blijft, dan zou men wel eens moeilijkheden kun nen ondervinden met de grondstoffen, maar zoover is het nog niet. In ieder geval wordt er aan de Rijksmunt ge daan wat men kan en dr. Van Heteren spant al zijn krachten in om aan de vragen tegemoet te komen. Kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen, het zijn onmisbare munten en als men de grafie ken bestudeert over de laatste tien jaar dan krijgt men een merkwaardig beeld van de ups en downs der pasmuntcirculatie. Niets is, we heb ben het trouwens zelf kunnen constateeren, toen de heer Van Heteren ons inzage verschafte in deze grafieken van de Rijksmunt, zoo aan wis seling onderhevig als het betalen met klein geld en de vraag hiernaar. En terwijl in de groote zalen de duizenden munten werden vervaardigd en ontelbare dub beltjes op hun kant lagenverlieten we de Rijksmunt, wetend dat hier onder de energieke directie van dr. Van Heteren hard gewerkt wordt zoodat er geen reden is om te klagen. In „Voeding" van 15 Maart jJ. refereert J. F. Reith een publicatie van M. Andross: Losses on boiling milk (J. of the Soc. c.hem. Ind. 58. 252 (1939) als volgt: Nu meer dan ooit zuinigheid met het voedsel geboden is, verdient het onderzoek van Andross omtrent de verliezen door het gebruikelijke koken van melk (nog daargelaten het gebruike lijke overkoken) de belangstelling. Wanneer melk gekookt wordt, kleeft er steeds een wit beslag op den bodem en aan de wanden van de pan; dit gaat verloren, evenals het vel op de melk, dat meestal niet wordt geconsumeerd. Hoe groot is daardoor het verlies aan voedings stoffen? Om dit na te gaan deed schrijfster een aan tal proeven, Waarbij „1 pint" 568 c.M-3.) in een vooraf natgemaakte aluminium pan werd gekookt. De tijd voor het aan de kook brengen was tien minuten, de kooktijd nul tot vijf mi nuten. Na het koken werd het volumeverlles door de verdamping van water bepaald (door meting of weging). Daarna werden het vel, de gekookte melk en het afzetsel tegen de wanden afzonderlijk gewogen en geanalyseerd, terwijl ter vergelijking ook de overeenkomstige rauwe melk werd onderzocht. Dit chemisch onderzoek betrof de gehalten aan droge stof, asch, cal cium, fosfor, eiwit, vet en koolhydraat. De proef werd met dertien verschillende monsters melk uitgevoerd. Het bleek, dat de volumevermindering 55 tot 81 c.M-3. bedroeg, indien een pint melk tot juist aan het kookpunt verwarmd werd, en 78 tot 90 c.M.3, indien vier tot vijf minuten werd door gekookt. Het gewicht van het vel bedroeg na drogen gemiddeld 5,9 gr.; dit bevatte in ver houding veel vet. Het gewicht van het afzetsel bedroeg na drogen gemiddeld 1,7 ?r. en bleek relatief veel calcium en eiwit te bevatten; ver moedelijk was dit eiwit het lactalbumine. Het gehalte aan droge stof van de gekookte melk (12,93 pCt.) verschilde we'nig met dat van de rauwe melk (13,02pCt.). Het bleek echter, dat dit schijnbaar gunstige beeld werd ver kregen, doordat de melk tijdens het voorver warmen en het koken tengevolge van de water verdamping als het ware geconcentreerd werd. Indien schr. de cijfers voor de gekookte melk omrekende op het oorspronkelijke volume van de melk vóór het koken, was het gehalte aan droge stof nog slechts 11,25 pCt., d.w.z. van de oorspronkelijk opgeloste stoffen had zich 13,3 PCt. afgezet tegen de wanden en in het vel. Gp deze wijze de verliezen berekenend, vindt schr. op grond van haar analyse de volgende cijfers: Verlies in pet. van het oorspronkelijk in de rauwe melk aanwezige gehalte droge stof 13.3 asch 5.8 calcium 13 7 fosfor 5.4 totaal eiwit 135 vet 33.5 lactose 1.9 album ine 74.1 Schrijfster komt tot het besluit, dat in to taal zeker tien gewichtsprocent van de waarde volle bestanddeelen van melk en ongeveer viii tien pet. van de calorische waarde bij het ko ken verloren gaan. De verliezen aan calcium en aan vet zijn daarbij vooral te betreuren Het in het vel aanwezige vet had een lager smeltpunt dan gewoon botxrvet, hetgeen men uit een hooger gehalte aan onverzadigde of aan lagere vetzuren kan verklaren. Schrijfster merkt hierbij op, dat in ons land vrij veel melk in pap en dergelijke wordt ver werkt, waarbij geen vel wordt verwijderd. Dik wijls echter wordt melk opgekookt om de houd baarheid te verlengen, ook, ncDen zij later voor pap zal dienen, waarbij het vel dus wel verlo ren kan gaan. In sommige gezinnen bestaat de gewoonte, alle gekookte melk te zeven en de yellen in de pap te verwerken. Ge pasteuriseerde melk in flesschen koken de huis moeders meestal niet en dan is er van verlie zen door koken dus geen sprake. Deze melk ls echter vooralsnog te duur om algemeene toe- fciassing te vinden. Verreweg de meeste melk In mededeeling 106 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afdecling gerechtelijke en armenzorgstatistiek, worden indexcijfers gege ven omtrent criminaliteit. De indexcijfers van de veroordeelingen van alle misdrijven tezamen bedroegen in de kwar talen van 1940 resp. 93, 86, 128 en 136 tegen resp. 100 116 104 en 107 In 1939. (Gemiddelde van de 'jaren 1911 t.m. 1913 is 100). De cijfers voor het eerste en tweede kwartaal van 1940 waren dus laeer dan die van 1939, de cijfers van het derde en vierde kwartaal daarentegen hooger. Wat het tweede kwartaal van 1940 betreft, zij opgemerkt dat het gunstige cijfer wellicht mede veroorzaakt is door stagnatie in de behandeling der strafzaken. Voor het derde en vierde kwartaal blijkt uit de specificatie naar de groepen der strafbare feiten, dat de vrij belangrijke stijging v&n de totaalcijfers is toe te schrijven aan de vermeer dering van het aantal veroordeellngen wegens economische misdrijven. Het blijkt dat het verhoudingscijfer van de economische misdrijven voor het derde en vier de kwartaal 1940 resp. 183 en 170 bedraagt tegen 1939 en 1934 in 1939. Wat de „overige strafbare feiten" betreft, was er een vermeerdering van het absolute aantal veroordeellngen van 767 in het vierde kwartaal van 1939 tot 2448 In het overeenkomstige kwartaal van 1940. Onder do groep „overige stafbare feiten" zijn o.a. begre pen misdrijven ter zake van de Distributiewet, Luchtbeschermlngswet en Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, welke in het vierde kwartaal van 1940 tot resp. 1189, 920 en 173 onherroepelijke veroordeelingen leidden. Tegenover deze vermeerderingen staan echter gelukkig tal van gunstige cijfers. Met uitzonde ring van de economische misdrijven en de „overige strafbare feiten", waarvan de laatste groep grootendeels rechtstreeks samenhangt met de bijzondere omstandigheden, geven de overige groepen alle voor het vierde kwartaal van 194C lagere totaalcijfers dan voor de overeenkomstige periode van 1938. Bijzonder gunstig zijn de in dexcijfers voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag (4e kwartaal 1940 32), misdrijven tegen leven en persoon (79), ruwheidsmisdrijven (55) en bedelarij en land- looperij (26). Voorts worden vermeld voor strafrechtelijk meerderjarigen en minderjarigen afzonderlijk de absolute cijfers voor het vierde kwartaal van 1940 en het gemiddelde van de overeenkomstige kwartalen der jaren 1911 t.m. 1913. Het totaal aantal onherroepelijke veroordee lingen van strafrechtelijk meerderjarigen be droeg in het vierde kwartaal van 1940 7911 te gen 6007 in het overeenkomstige kwartaal van 1939 (1004 meer). Van alle groepen van straf bare feiten waren de absolute totaalcijfers lager dan in het vierde kwartaal van 1939 met uit zondering van de cijfers voor economische mis drijven (resp. 2207 en 2898) en overige straf bare feiten (758 en 2399). Belangrijk lager was o.a. het aantal veroordeelingen wegens zeden misdrijven, n.l. 378 tegen 533 In het vorige Jaar Bij optelling van de aantallen veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen der vier kwartalen van 1940 blijkt, dat in dit jaar 20718 veroordeelingen onherroepelijk werden tegen 19658 in 1939. Het totaal aantal onherroepelijke veroordee lingen van strafrechtelijk minderjarigen was in het vierdê kwartaal 115 of 12.6 pet. hooger dan in 1939 (resp. 1030 en 915). Evenals dit t.a.v. de strafrechtelijk meerderjarigen werd opgemerkt, is de stijging uitsluitend veroorzaakt door ver meerdering der veroordeelingen wegens economi sche misdrijven (4e kwartaal 1939 655, 1940 774) en overige strafbare feiten (resp. 9 en 49). Voor alle andere groepen strafbare feiten waren de cijfers voor het vierde kwartaal gunstiger, o.a. zedenmisdrijven (resp. 96 en 67). Het totaal aantal veroordeelingen van de vier kwartalen te zamen bedroeg voor de straf rechtelijk minderjarigen in 1939 2878 en in 1940 3013. Hoogere jaarcijfers geven de groepen economische misdrijven, ruwheidsmisdrijven en overige strafbare Meiten. Daartegenover staan weer gunstiger cijfers voor de andere groepen o.a. zedenmisdrijven (1939 257, 1940 179) en mis drijven tegen de openbare orde en het open baar gezag (resp. 58 en 23). Ook wordt een overzicht gegeven van de indexcijfers over de jaren 1937 tot en met 1940. Het totaal indexcijfer is voor 1940 slechts met 4 punten gestegen (van 107 tot 111) en bleef lager dan de cijfers der jaren 1937 en 1938 (resp. 118 en 112). Ofschoon 1 het totaalcijfer iets hooger is, kan niet ge zegd worden, dat het beeld voor 1940 in vergelijking met vorige jaren ongunstig is, want verschillende cijfers van dit overzicht zijn vrij sterk gedaald; o.a. zedenmisdrijven resp. 282 en 208), misdrijven tegen leven en persoon (91 en 71). Alleen voor de economi sche misdrijven is het cijfer 2 punten hoo ger (1939 146, 1940 148); verder droeg het groot er aantal veroordeelingen ter zake van de Distributiewet, Prijsopdrijvings- en Ham sterwet en Luchtbeschermingswet bij tot de stijging van het totaalcijfer. Alles bijeengenomen, wijzen de cijfers van 1940 niet op een bepaald ongunstlgen stand der criminaliteit, voor sommige groepen van delic ten zelfs op een gunstigen stand. Wel blijkt echter uit de cijfers der laatste twee kwartalen een onmiskenbare stijging van de economische criminaliteit, terwijl bovendien vermeerderden de veroordeelingen ter zake van strafbare fei ten, welke rechtstreeks met de bijzondere om standigheden samenhangen (Distributiewet e.dj* EEN KONINKLIJKE WEG Eéns is het Goede Vrijdag, ééns Paaschdag. Hoevelen willen hier reeds ononderbroken Paschen vieren en hierboven ook nog! Wij willen met den Zaligmaker de weinige dagen van ons leven den weg van den Goeden Vrijdag bewandelen, opdat wij ook aan zijn eeuwige Paasch» vreugde mogen deel hebben. En al gaan wij hier dan ook den kruisweg, toch zijn wij nog ge» lukkiger en tevredener dan degenen, voor wie „de predi» king van het Kruis een dwaas» heid is". (I Cor. 1,8) wordt dan ook n'et in flesschen verkocht, doch litersgewijs. Deze losse melk moet men, zooais bekend, om hygiënische reaenen koken Bovenstaand referaat heeft het officieel or gaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, waaraan wij een en ander ontleenen, ,n eer zijner jong ste afleveringen opgenomen, omdat daaruit blijkt, da.t bij het koken van de melk een groot percentage van de verschillende waardevolle bestanddeelen verloren gaat; veel grooter dan men' gewoonlijk aanneemt. Met hetgeen over de gepasteuriseerde melk in flesschen gezegd wordt, kan het blad zich n'et in alle opzichten vereenigen. In de eerste plaats had kunnen worden vermeld dat deze soort melk niet gekookt behoeft te worden en 'dat dit zelfs ongewenscht is. Daarnaast betwist het dat de gepasteuriseerde melk In flesschen te duur zou zijn om algemeene toepassing te vin den. Het tegendeel acht het blad waar. Bij algemeen gebruik van de z.g. flesschenmelk zou met een prijsverhooging van één cent per liter kunnen worden volstaan, terwijl de huismoeder brandstof (gas) zou besparen, een waardevol ler product op tafel zou kurnen zetten en steeds de volle maat zou krijgen. Zondagavond kregen twee mannen, de een wonende te Geesteren, de andere te West-Gees teren (Dr.), ruzie over een ruil, waartoe zij had den besloten. Een pink zou tegen een fiets plus 135 worden geruild, doch toen het jeugdige koebeest werd bezichtigd, meende de nieuwe e'genaar een slechten ruil te hebben gedaan. Van het eene woord kwam het andere, drank in de beide mannen verhitte de gemoederen nog meer en een handgemeen bleef niet uit. De man uit Geesteren trok een mes en bracht den an der, H. geheeten, tal van steken in hoofd en rug toe. Enkele steken waren vijf c.M. diep. Een geneesheer uit Tubbergen, die gewaar schuwd werd, achtte overbrenging van den ge troffene naar een ziekenhuis noodzakelijk Een agent van politie uit Tubbergen bracht den ge wonde naar een ziekenhuis en, nadat hulp ver leend was, naar huis. H., die 'niet ongunstig be kend staat, werd van zijn bed gelicht en opge sloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een tweetal minderjarige avonturiers, een paar jongens met onbetaalbaar optimisme en thuis behoorende te Rotterdam, hadden aldaar de respectievelijke ouderlijke woningen verla ten omzonder geld en zonder levensmidde len op zak, een vriend te gaan bezoeken, die in Frankrijk ergens werkzaam was. Al vroeg hi den morgen hadden zij onder eenige voorwendsels hun tehuizen verlaten en waren zij op stap gegaan, om met een vracht auto, bestemd naar Roosendaal, te kunnen mee rijden. Verscholen in den vrachtwagen kwamen zij aanvankelijk zonder zich te vermoeien te Roosendaal aan, waar zij even geheimzinnig als zij er in waren geklommen den auto weer ver lieten om te voet naar de grens hun weg to vervolgen. Intussohen zaten de ouders te Rotterdam in de grootste zorg over het verdwijnen van hun spruiten, de jongens hadden n.l. thuis een brief achtergelaten, welke inmiddels was gevonden, waarin zjj voorgavennaar Engeland op weg te zijn. Maar in werkelijkheid waren zü op weg naar Frankrijk, waar zij al evenmin terecht zouden komen, want toen zij van Roosendaal uit te Nispen waren gearriveerd om daar te probee- ren de grens te passecren, kwamen zij in het vizier van het scherp wakend oog der Nispen- sche politie aldaar en volgde hun aanhouding. Terug ging het duo avonturiers naar Roosen daal, maar nu onder geleide, waar zij werden voorgeleid voor den commissaris van politie en bij het gestreng verhoor, dat volgde, de Juiste bedoeling van hun voorgenomen reis mede deelden. Nogmaals kregen zy geleide van politie mede, thans terug naar Rotterdam, waar zij door de Rotterdamsche politie aan hun ouders werden teruggegeven. Als gevolg van het niet-aannemen door M. R. Haan te Nieuwstad van zijn benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Limburg is thans als zoodanig benoemd de heer P. J. Gelissen te Sittard. De 34-jarige wielrijder A. B. uit Honsevirs- dyk (gemeente Naaldwyk) is Zondagavond naby de brug van de groente- en fruitveiling te Poeldijk' te water geraakt en verdronken. Ten gevolge van de ruim twee meter hooge be schoeiing ter plaatse duurde het geruimen tyd voordat men hem weer op den wal had ge bracht. Het toepassen van kunstmatige adem haling bleef zonder succes. Maandagmorgen ls het 14-jarig zoontje van den postbode Alkemade te Noordwyk, toen het met een vriendje aan het spelen was op een vlot naby de Schiebrug, vermoedelijk door het schommelen van het vlot te water geraakt en verdronken. Hoewel de Jongen spoedig op het droge was gebracht, mocht hulp niet meer baten. Maandagmiddag heeft de burgemeester van Middelburg, de heer mr. dr. J. van Walre de Bordes, een steen gemetseld in het eerste huis, dat na den brand van 17 Mei 1940 is herbouwd. De burgemeester heeft in een toespraak den bouwer van het huis dank gebracht en de hoop uitgesproken, dat dit goede voorbeeld spoedig door velen zal worden gevolgd. Het zal dit jaar wel mogelijk zijn te bouwen. Bij zyn jongste bezoek aan Middelburg, Zaterdag j.lheeft de gevolmachtigde voor den wederopbouw, ir. Rin gers, verklaard, dat vele moeilijkheden zijn op gelost Met ingang van 1 April 1941 is benoemd tot adjunct-commies bij het departement van Fi nanciën H. F. van Ellir.khuizen, thans adjunct commies der registratie en domeinen Aan F. H. Kuyer, adjunct-accountant by den ryksaccountantsdienst te Amsterdam, is met ingang van i Mei 1941 op zi.in verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst vertoond. Met. ingang van 2 Juni 1941 is tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn benoemd, H. A. Straasheijm, ontvanger der directe be lastingen, registratie en domeinen te Edam. Tot ontvanger der directe belastingen en registatie te Culemborg is benoemd R. H. Suur- meijer, ontvanger der registratie en successie •e Geertruidenberg, met ingang van 2 Juni 1941. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Kampen is benoemd H. Knol. ontvanger der directe belastingen, registratie en domeinen te Coevorden, met ingang van 1 Mei 1941 Tot ontvanger der registratie en domeinen ter directie van 's rijks belastingen te Groninr gen is benoemd J. C. Maters, commies aan genoemde directie, met ingang van 1 Mei 1941. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Den Helder is benoemd B. R Schuurman, surnumerair der directe belastingen, registra tie en domeinen ter inspectie der directe be lastingen te Apeldoorn, met ingang van 1 Mei 1941. Tot ontvanger der registratie en successie te Venlo is benoemd F. J. Gulikers. ontvanger eer directe belastingen, registratie en domeinen te Oirsóhot met ingang van 2 Juni 1941. Aan P. G. E. Splint, adjunct-accountant bij c;en ryksaccountantsdienst te Amsterdam, 2e bureau, is met ingang van 1 Mei 1941 op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend. Aan W. de Ruiter, ontvanger der directe be lastingen te Vlissingen, is met ingang van 1 Augustus 1941 op zijn verzoek eervol ontslae uit 's Rijks dienst verleend. C. W. Pape is met ingang van 1 September 1941 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerscholen te Helmond en Venlo. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren G J. Schipper en P. M. van Limpt. UTRECHT. Op proefschrift, getiteld „Uit vlokking en Omlading" promoveerde met lof tot doctor In de wis- en natuurkunde de heer S. A. Troelstra, geboren te Utrecht. Op proefschrift, getiteld „Sol-concentratie en Uitvlokking bij het Agj-sol" promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde mej. M. A. M. Klompé, geboren te Arnhem. UTRECHT. Geslaagd voor het tandarts examen de heer F. C. M. Soons. Door zün afgebroken party tegen Bonda- rewski te winnen heeft Botwinnik momenteel de leiding met 9 punten uit 14, gevolgd door Keres en Lilienthal, met 7 uit 14, Smyslov 7 uit 15, Bondarewski 6 uit 13 en Boleslavski 5 uit 12. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 18 April: Arie Blok, veehandelaar, "Woerden, Rijn 10. R.c. mr. G. L. van Es. Cur. mr A. F. v. d. Bosch, Woerden. A. Verhoeven Jr., schilder. Overschle, Dorps straat 18. R.c. mr. G. L. van Es. Cur. mr. P. H. Verheul, Rotterdam. Opgeheven wegens geberk aan actief 18 April: Ma. Rabem, weduwe Th. Kraayvanger, Ravensteln; 17 April: C. Van der Laar, Den Haag. Geëindigd door homologatie van het akkoord: 14 AprhEvert Walinga, boerenknecht, Speers- Sijbrandaburen. Groot 37.5 pCt. Gedeponeerde ultdeellngsliisten 5 April: A. van der Giess'en, winkelier. Rozen burg. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Ultk. 3.6753 pCt. 15 April: Coöp. Handelsvereeniging U.A., geves tigd te Willemstad. Geëindigd door -het verbin dend worden der uitdeelingsbjst. üitk. 0.365 pCt. In den ouderdom van ruim 71 Jaar ls in het Moederhuis dér Eerw. Zusters Franciscanessen aan den Hooge-Ham te Dongen overleden de eerw. Zuster Innocentia (in de wereld mej. Theodora Francina Hendrika van Doom). Sr. Innocentia was voor velen m den lande geen onbekende. Gedurende 43 jaar, n.l. van de opening der R.K. kweekschool St. Antonius te Dongen op 1 October 1893 tot 1 November 1936, was zij als leerares aan deze onderwijsinrich ting verbonden en heeft zy haar beste krachten aan de vorming van toekomstige onderwijzeres sen gegeven. Gedurende ruim 25 jaren is zy van deze kweekschool de directrice geweest. Ook voor de congregatie der zusters Francis canessen zelve was Sr. Innocentia een uitste kende kracht, getuige wel het feit, dat zy onge veer 20 jaar lid van het hoofdbestuur der oon- gregatie ls geweest. Ook op andere plaatsen was Sr. Innooentia nog werkzaam, n-1. te Steenbergen en te Al phen (N. Br.). 29 Juli van dit jaar zou zij haar gouden kloos terjubileum hebben gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3