i Onze Omroepers komen in 90.000 gezinnen RORU JUSPOEDER mm. BOEK en BLAD Schaakrubriek mwm ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL I DINSDAG 22 APRIL M41 GEEN VLEESCHNOOD! A m I WM i UI I BESSENJENEVER van de Distilleerderij „DE PAPEGMI" te Delft fnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinmiiniiiinnninniiniiunii simiiTiiniiiniiiiiniuiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniHiiiiuiiiiniHuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiHiniimiii r 8—il» 1 i Ook Hollands Noorderkwartier kent zijn bloembollenweelde in het voorjaar. In de Anna Pauwlowna-polder bloeien op het oogenblik de narcissen in overvloed. Een prachtig veld lente-bloemen in. de omgeving van Breezand (Pa*-Holl«nd) f&r. fr *21 ff! m mm; m mm m mm. mÉJI ess JU m_üff vm>i INTERNAAT „ABEL TASMAN" 2-j. Opleiding ±oi Stuurmansleerling Toel. tot A-afd.: MULO Af- 2-j. H.B.S. Toel. tot B-afd.: MULO B,- 3-j. H.B.S. is gemaakt van het beste Holl. fruit en is in kwaliteit onovertroffen Bestelt RETRAITEN St. Petrus Canisius, Bergen FOTO REPORTAG E Gebruik bij den maaltijd steeds: Want„Een maaltijd met Roru-jus smaakt" Fabrikanten: Handelsondern. „RORU", Iepenweg; 11, A'dam, Telef. 50813 '."sTl3c 'wX*> -A De laatste dag der spieringvangst leverde voor de visschers van den Noord Oost polder slechts onverkoopbaar klein goed op. Voorzichtig moest het want van de onbruikbare vischjes ontdaan worden (Pax-Holland) De electriiicatie- werken van de spoorlijn Amsterdam Amersioort door het Gooi vinden gestadig voortgang. Te Hilversum is de bouw van het «onderstation ten behoeve van de stroomvoorziening bijna voltooid (Pax Holland) Met de restauratie van den uit de 12de eeuw dateerenden Plompe-, Dieven- ot Gevangentoren te Amers foort, beter bekend als .'t Latijntje", is een aanvang gemaakt. Ook dé poort en dè brug over de Stadsgracht worden in deze restauratie betrokken (Pax-Holland) Tabak van eigen bodem. In het land van Maas en Waal worden de voor bereidingen voor de tabaksteelt 1941 getroffen. De jonge plantjes, die spoedig zullen worden uitgezet, worden nauw keurig gecontroleerd (Pax-Holland) WILHELM TELL, von Friedrich Schiller, bearbeitet und herausge- geben von dr. P. Kieft. Uitg.: W. J. Thieme en Co. Zutphen. In een uitvoerig Voorwoord betoogt de bewer ker van bovengenoemd bekend drama in vijf be drijven van den beroemden dichter Schiller, hoe moeilijk het is, op de scholen voor V.H. en M.O. klassieke werken te behandelen zóódanig dat het beoogde doel wordt bereikt. Dat niet „de muren van het klasse-lokaal dikwerf het schouwspel omsluiten van een docent, die declameert, expliceert, commentarieert en transpireert, en van een klasse, die vegeteert, ook wel mediteert, en in de gunstigste gevallen wordt gebracht tot een klakkelooze mooi vinderij. Hier is dan een eerste van meerdere te volgen bewerkingen van Duitsche klassieken in een vorm, die de groote moeilijkheden wil overwin nen: le. het begrijpen van de taal, 2e. het door zien van de handeling, 3e. het beleven van de religieuze, ethische, phllosophische, aesthetische en historische problemen, die het stuk ter sprake brengt. Inzake punt 1 zegt de bewerker niet te kun nen volstaan met een aantal voetnoten of aan- teekeningen achter in het boek: „we zullen op de juiste plaats, naast den tekst, en in zeer grooten getale vertalingen van moeilijke woor den en uitdrukkingen, en verder allerlei voor het begrijpen noodige aanwijzingen moeten ge ven." En ten aanzien van punt 2 zal men .moe ten grijpen naar het zoo gezonde middel van de vraag vandaar dat ieder hoofdstuk ge volgd moet worden door een reeks vragen, die de handeling op den voet volgen." Daarmee is de taak van de Klassiker-Ausgabe geëindigd voor punt 3 begint nJ. de taak „van den leven den mensch, die voor zijn klasse staat." Het is een prachtig stuk studie, dat dr. K. in den vorm als boven omschreven, zijn collega's presenteert. Die collega's zullen zonder twijfel door het werk de gelegenheid benutten om hun eerlingen bij de studie der Klassieken wat meer tetief te maken, en te verkrijgen, dat de „klak- celooze mooivinderij" van den kant dier leerlin- [en in een mee-doorwèrken en mee-door lèven tan de leerstof verkeert. g. J. ONZE EIGEN KEUS, door R. Kui- tert. Uiig.: J. B. Wolter» Groningen. De respectabele lijst van lectuurwerken en f-werkjes voor de leerlingen van lagere, uitge breid lagere en middelbare scholen is blijk baar nog niet compleet. Ze wordt thans weer Aangevuld met een nieuwe uitgave, aangekon- idigd als Leesboek voor de eerste klas van Gym nasium, Lyceum en H.B.S. De verzamelaar geeft natuurlijk een „Verantwoording", waarin we o-a. lezen: „Uit een lijst van goede en veel gevraagde jon gens- en meisjesboeken en tijdschriften, opge maakt door de directrice van het Inlichtings- bureau voor Jeugdlectuur te Amsterdam, heb ik een keus gedaan, die werd bepaald door taal, gaafheid der fragmenten en variatie van le vensgebieden. De op deze wijze verkregen verza meling heb ik geconfronteerd met eenige klas sen en op de definitieve inhoudslijst geplaatst, wat de keuze der leerlingen aanwees" de schrijver zal bedoeld hebben: „en ik heb op de ■definitieve lijst geplaatst, wat de keuze, enz Alzoo begrijpen we nu den titel. De meeste stukken proza zijn genomen uit boeken, ge schikt voor eerste-klassers, en aan dezen zooveel mogelijk geheel ter lezing gegeven, waarna het „praten over" het fragment, ook over de taal vooral, kan volgen. De gedichtjes zijn gedeelte lijk bedoeld als opzegverzen, en daarnaast als inleiding tot het leeren genieten van poëzie. Wat deze „Eigen Keus", onverschillig van welken kant ze komt, betreft: we maakten ken nis met een collectie prachtige fragmenten, met stukken heerlijke lectuur, met een leesboek, dat er dubbel en dwars wezen mag. G. J. RAPPORT van de Studie-commis sie van den Bond van Scholen voor Neutraal Bijzonder Onderwijs. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. De „Bond van Scholen voor Neutraal Bij zonder Onderwijs in Nederland" geeft in dit Rapport, na een inleiding omtrent zijn ontstaan en zijn doel en na eenige algenieene beschou wingen inzake de beteekenis van een „Leidraad der 3e Hoofdinspectie voor de Neutraal Bijzon dere School'" een viertal verslagen van de sub commissie voor de vakken Nederl. taal. rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis. Deze versla gen bevatten zeer waardevolle beschouwingen omtrent wezen en doel dezer leervakken, ver beteringen van bestaande gebreken, leerstof- indeeling, eischen inzake opleiding en examens, enz. We hooren vanzelfsprekend vele bekende klanken, vooral waar het gaat om te verbeteren toestanden, met name bij taal en rekenonder wijs op de lagere school. „Er is haast geen vak" zoo lezen we b.v. op pag. 18 „dat zoozeer de aandacht vraagt als de Ned. taal: de roep om verbetering wordt voortdurend gehoord." Bij rekenen geeft men proeven van goed en ver keerd cijferwerk. En ten aanzien van de examens krijgen we voor de zooveelste maal te hooren: „te veel lijkt de school soms de onderdanige dienares van de examens, nog meer van de examenbundels." Zoo gaat het op verschillende bladzijden voort. In de plaats van meerdere aanhalin gen geven we echter liever ten besluit den welgemeenden raad aan alle belanghebbenden, dit interessant Rapport aandachtig te lezen. Als toegift krijgen zij nog een mooi slothoofd stuk „Streekkunde' van Prof. R. Casimir. pae- dagogisch adviseur van voornoemde studie commissie, G. J. WERKGEVER EN WERKNEMER door G. W. Caron. Uitgave G. Delwel Wassenaar. Dit boekje geeft uitvoerigen tekst en uitleg van het Eerste Uitvoeringsbesluit van den waar nemend secretaris-generaal van het departement V3n Sociale Zaken betreffende het beperken van werk. De moeilijkheden welke aan de toepassing en de interpretatie van dit besluit kleefden, zijn wei van dien aard, dat een werkje als het onder havige zeker niet overbodig is. Naast den tekst en toelichting van het uitvoe ringsbesluit zijn volledigheidshalve opgenomen de verordeningen en uitvoeringsbesluiten inzake het verhoogen of verlagen van loonen en sala rissen, benevens de daaraan correspondeerende richtlijnen. Dr. O. Bakker Economische Statistiek, Bedrijfs-Economische Statistiek, Administratieve Sta tistiek Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. De belangstelling voor de statistiek wordt met den dag grooter en geen andere tijd dan de hui dige is dan ook meer geschikt om de belangwek kendheid van „de methodische boekhouding der voor massale waarneming vatbare verschijnse len" duidelijk op den voorgrond te brengen. Dr. O. Bakker heeft daarom een elementair en overzichtelijk boekje geschreven, waarin op hel dere en beknopte wijze de geheimen van de sta tistiek worden onthuld. Aan alle vormen van statistiek wordt de noodige aandacht besteed en vele illustratieve voorbeelden die voor menig krantenlezer goede bekenden zijn, maken het boekje aantrekkelijk en leerzaam. Alle correspondentie betreffende deze ru briek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem No. 521 Pastoor H. W. van Soest, Vreeswijk Eerste publicatie aDcdetgQ Wit geeft mat in drie zetten. Probleem No. 522. aDcdetgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen m te zenden. OPLOSSINGEN Van nr. 515, J. J. Burbach, Utrecht. Eerste publicatie. Wit: Kal, Df3, Tb5, Rf4 en f7, Pa5 en dl, pionnen c5 en e6. Zwart: Kd5, Dgl, Tg6 en h5, Rel, Pa7 en e4, pionnen c3, d4, d6 en g3. Mat in twee zetten. 1 Dd3 dreigt 2. Dc4 mat. Het door den sleutelzet ontpende paard e4 kan vijfmaal de dreiging pareeren. Vier zwar te interferenties en eenige penmats. Een ver dienstelijk probleem! Van nr. 516. G. H. Drese, Slochteren L'Italia Scacchistica 1934. Wit: Kbl, Da4, Tf5 en h4, Rhl en h8, Pd6 en f4, pionnen b4, b2 en e2. Zwart: Kd4. Df6, Re5 en fl, Pf7, pionnen a6, b3, c4, e7 en f2. Mat in twee zetten. 1. Dd7 dreigt 2. Da7 mat. Prachtige halfpenning-va- rianten 1Rxd6; 2. Pg2 mat Dxd6; 2. Pd5 mat In de laatste variant kan 2. Pg2 (witte inter ferentie van den raadsheer hl) niet mat zetten, omdat het veld d5 voor den zwarten koning zou vrij komen, dus: 2. Pd5 mat! De ontpende zwarte koningin is geïnterfereerd door den ge- penden zwarten raadsheer e5. Deze, mooie ma noeuvre wordt Goethart-interferentie genoemd, omdat ze voor het eerst door onzen landgenoot G. H. Goethart is uitgevoerd. Verschillende foutieve oplossingen werden in gezonden door lezers die er blijkbaar geen re kening mee hielden, dat de zwarte koning het vluchtveld e3 had. 1. Th3? is zonder eenig voor uitzicht. De beide problemen zijn goed opgelost door de heeren: P v. d. Straat, Amersfoort; D, Jan- se, Bloemendaal; Adriaan Zaat, Voorburg; J. D. Redeman, G van Rooijen en J. H. P, Pop pen, Den Haag; A. H. Overdam, P. J Jansen, J. J. Bert en J. Lenterman Haarlem; A. Kluijs- kens. Ouderkerk aan den Amstel; G. Smit, Bad hoevedorp: F. C. Laas He'iloo; G. Kistemaker en G. M Bouwhuis, Wijhe; N. van Bakelen, Castricum: Mr A. P. M. Cornelisse, J. P. Cop- pens. H W. Wiegant. G. Krijnen, G. v d. Berg en B. Mittelmeijer, Amsterdam; H. J. de Boer, Wormerveer; J. Hoogzaad. Santpoort; M. C. B. Ruiterman, G J C. van Trijp, C. N. Schrijvers en W. de Koning, Utrecht; Armand Helmer, Raalte; A. Weijs, Seminarie, Apeldoorn; H. F. Fluitman, Enkhuizen; L. Verhaagh, Venlo; E. van Onzen, J G. Moolhuijzen en H. M. A. Jans sen, Arnhem; D. de Jong. Soestdijk; Th. Kar- hof, Volendam; C. W. Kooy, Hoom; J. C. No bels, Baam; A. A. van Schaik, Hilversum; J. Visser, Heemstede; J. Schiffer, Treebeek; N. C. Witte, Den Burg, Texel; Pastoor H. W. van Soest, Vreeswijk; P, van Ammers, Medembtik; J. v. d. Reijdt, Eindhoven, Nr. 515: Pastoor Jacq. Schmidt, Schermer- horn; m. C. Ruigrok, Rotterdam; J. Essers, Zeist; G. de Lange, Gymnasium, Megen; J. R. L. Smits, Bergen op Zoom; N. van Thienen, Amsterdam; W. R. van Mierlo, Vught; H. Schouten, Baam. Buiten mededinging: A. L. van Item, Amster dam, nr. 515. UIT „HET EINDSPEL" VAN Dr. M. EUWE (Deeltje 9) Stelling 12 (Partij KeresAljechin Avro-toumooi 1938) Beide partijen beschikken over twee verbon den vrijpionnen, maar de witte pionnen hebben nog acht zetten noodig om te promoveeren te genover de zwarte pionnen tien zetten. Boven dien beteekent de centrale positie van den wit ten koning een klein voordeel, omdat dit stuk van hieruit het snelst op beide vleugels kan in grijpen. Wit aan zet heeft dus uitstekende winstkansen, omdat onder deze omstandigheden snelheid hoofdzaak is. In de partij slaagde wit er echter niet in zijn voordeel te realiseeren. 1. b3b4, g7g5: 2. c5c6. Principieel minder goed. Verbonden vrijpion nen moeten, behoudens bijzondere omstandig- Studis onder toezicht Vraagt prospectus Vraag Uw leverancier om Bessenjenever van „DE PAPEGAAI", want Wie „De Papegaai" maar kent Wil niet andersis verwend! Peerl.40ct. AMSTERDAM heden, altijd zoodanig oprukken, dat ze het on derlinge contact geen oogenblik verbreken. Nauwkeuriger was 2. b5! Voor dezen zet pleiten hier nog twee andere argumenten, n.l.: 1. de oprukkende b-pion is door den zwarten koning moeilijker tegen te houden dan de c-pion. 2. de witte koning kan de formatie c5b6 ge makkelijker steunen dan de formatie b5c6, welke na den tekstzet ontstaat. Deze principieele bezwaren van den tekstzet hebben echter weinig practische beteekenis, want ook de tekstzet had tot winst moeten lei den. 2Kf7e7; 3. b4—b5? Na dezen slappen zet kan zwart een remise stelling bereiken. Het sprak wel bijna vanzelf, dat wit hier den vijandelijken koning met 3. Td4! had moeten afsnijden; daarmee was de winst verzekerd geweest. (1) 3Tc2; 4. b5—Tb2; 5. c7—Tc2; 6. b6 benevens 7 Td8 en wit wint. (2) 3 Tc2; 4. b5—f5; 5. Tb4—Kd8; 6. b6Kc8; 7. b7tKb8; 8 Tb6 en de dreiging Tb6a6a8t beslist. (3) 3Tc2; 4. b5Tc5; 5. Tb4 met over gang tot variant No. 2. (4) 3Tb2; 4. Kd3 en zwart kan de drei ging 5. c7 niet pareeren; op 4Tb3 of 4. Tbl beslist 5. Kc2 benevens 6. c7. 3Th2b2! De redding, daar wit nu tijd moet verliezen om zijn pionnen te handhaven. Stond de witte toren reeds op d4, dan zou thans 4. c7 beslis sen (vergelijk variant no. 1 van de vorige aan- teekening). Onder de gewijzigde omstandighe den levert 4. c7 niets op wegens 4Kd7. na den tekstzet volgde nog: 4. Tc4, Kd81; 5. Tc5, g4; 6. Kf4, Tb4t; 7. Kg3, Kc7; 8. Kh4, Kc8; 9. Th5 (9. Kh5, g3!) 9Kc7; 10. Th7t, Kc8!; 11. Tb7, Tc4; 12. Kg3, f5; 13. Kh4, Tc5; remise. CORRESPONDENTIE N. C. W. te Den B. Wü hebben van den drie- zet nr. 511 de oplossing in alle varianten, tot en met den tweeden zet van wit opgegeven. Het is niet gebruikelijk en in den regel onnoo- dig om oplossingen van driezetten nog meer uit te breiden. Ook gelet op uw opmerking be treffende het moeilijke in de oplossing van het probleem in kwestie, veroorloven wij ons u den raad te geven, driezetten voorloopig te laten rusten, maar eerst een «root aantal problemen in tweezetten op te lossen. Th. K. te V. Het door u bedoelde probleem heeft geen nevenoplossingen. B. J. G. te A. Uw schrijven van den 8sten April kwam een week later In ons bezit. Uw oplossing van 513 faalt op 1gxf5. die van 514 is juist. Wij verzoeken u oplossingen tijdig in te zenden! Uw oplossing van 509 was goed, zoodat u in Maart 5 punten behaalde. Mei: 7: Middenstanders. 8: Gehuwde dames. 10—<13: Mannen 13—16: Verloofden (meisjes). 1720: Verloofden (meisjes). 22: Hemelv.) Propagandisten (heeren). 2427: Verloofden (jongemannen). 27—30: RE. Vrouwenbond. 31— 3 Juni: (Pinkst.) Mannen en jongemannen. 14—17: S. Josephs Gezellen. 1720: Mannen. 21—24: Meisjes. 2427: Gehuwde dames. 28— 1 Juli: Meisjes Congregaa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6