Grieksche leger in Epirus en Macedonië capituleert „Niets bekend over militair accoord in Verre Oosten" Verduistering .r Mededeeling Opvallende drukte in Oost-Grieksche havens DE STRIJD OM T0BR0EK Hitier ontving Ciano te Weenen Irak protesteert tegen Britsche landing Rantsoeneering van gas en electriciteit Doodvonnis voltrokken Notstandsbeihilfe van den rijkscommissaris "V Pauselijke deelneming na dood van Kardinaal Kaspar Geen tijdslimiet voor de bespreking te Batavia Joego-Slavië's toekomst Plymouth weer aangevallen Hongaarsche legatie uit Londen vertrokken Gemaal bij de Voorst in werking gesteld VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 WOENSDAG 23 APRIL 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22968 ABONNEMENTEN: met Inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regel* 48 cents, iedere regel meer 16 cents. ERGENS IN ITALIë, 23 April. (Siefani). Hier volgi de ieksi van hei buiiengewone weermachisberichi, no. 321, uitge geven door hei hoofdkwartier van de Iialiaansche gewapende machi: Hei vijandelijke leger in Epirus en Macedonië heefi de wapens neergelegd. De capuiilaiie is gisteravond om 21 uur 04 aangeboden door een Grieksche militaire delegatie aan den commandant van hei elfde Iialiaansche legercorps aan het front van Epirus. De modaliteiten van de overgave zijn in bijzonder heden vastgesteld in volledig accoord mei de bevelvoering van den Duiischen bondgenoot. Geen Duitsche aanvallen op Athene Hertog van Aosta wijst capitulatie van de hand CHURCHILL OVER DE KRIJGSOPERA TIES VERKLARING TE TOKIO: Matsoeoka bij den Keizer SOFIA ERKENT KROATIë Duitsche gezant overhandigt zijn geloofsbrieven Vastgesteld voor de derde periode Groote branden waargenomen De Führer dankt voor geluk- wenschen DE NIEUWE AARD. APPELEN ZIJN ER! Proces over een uitvinding Maakte papierfabriek misbruik van gegevens? Voor inwoners van Den Helder DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Wieg en doodkist NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zonsondergang 23 April 20.51 Zonsopkomst 24 April 6.25 Maanopkomst 5.26 ondergang 17.44 De waarnemende hoofdcommissaris van politie te Amsterdam brengt ter kennis van fabrikanten, winkeliers en andere belang hebbenden, zoowel te Amsterdam als elders, dat de vervaardiging, de verkoop, ten ver koop voorhanden hebben en het uitstallen van beeltenissen van leden van het Ko ninklijk Huis, in welken vorm dan ook, dus ook als sieraden, speldjes e. d., verboden is. BERLIJN, 22 April (D.N.B.). Verkenners van het Duitsche luchtwapen met grooten actieradius hebben bij hun jongste vluchten waargenomen, dat net druk is in de groote havens van Oost-Griekenland. Op de wegen naar de steigers en plaatsen van inscheping verdringen de colonnes elkander. Stoom - booten van middelbare en geringe grootte, motorbopten en kotters liggen gereed om de Engelschen te vervoeren, zoowel voor Piraeus als voor Volos kruisen talrijke vaartuigen buiten de reede. die blijkbaar wachten op bevel om aan te leggen aan de weinige pie ren. die nog niet verwoest zijn. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hinderen voort durend de concentratie en inscheping van de Britsche troepen. Schepen, die aan den grond gezet en tot zinken gebracht zijn, bemoeilijken het verkeer in de havens in hooge mate. Van bevoegde militaire zijde te Berlijn wordt verklaard, dat de Duitsche strijd krachten Athene met geen enkele bom of kogel hebben aangevallen. BERLIJN, 22 April (D. N. B.) Bij de gevechten in Noord-Afrika hebben de Duit sche en Italiaansche troepen in beproefde wapenbroederschap gemeenschappelijk de aanvallen van de Engelschen vanuit To- broek afgeslagen en den ring om de stad nauwer aangehaald. In een te Rome uitgegeven officieel communi qué worden berichten over onderhandelingen over een capitulatie der Italiaansche troepen in Abessinië tegengesproken. Aldus meldt United Press aan haar bladen. In deze verklaring wordt gezegd, dat de hertog van Aosta, die zoowel command?nt is van de Italiaansche troepen in Abessinië ais vice-koning van dat land, net Britsche voor stel tot capitulatie der Italianen, opdat „het leven der blanke burgerbevolking gespaard wordt", categorisch neeft afgewezen. De hertog heeft den Biitschen 0eneraal Cunningham in een onderhoud te Diredawa geantwoord: „Ik wijs het voorstel van een dergelijke capitulatie af en ik wil het zelfs niet in overweg jg nemen. De verantwoorde lijkheid voor de behandeling der blanke bevol king 'in de door de Britsche troepen veroverde gebieden ligt bij de Engelschen. Daarbij is het van geen belang, of de Engelscnen deze gebie den door blanke of door gekleurde troepen laten bezetten. Wü zullen den strijd tot den laatsten man voortzetten." ROME, 22 April. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft aan het kapittel van den Dom te Praag een con- doleantie-telegram gezonden in verband met den dood van Kardinaal Kaspar. BERLIJN, 22 April (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft de Britsche ministerpresident Chur chill vandaag in het Lagerhuis onder meer ge zegd, dat het oogenblik nog niet gekomen is om een uitvoerige verklaring over den militairen toestand af te leggen. Hij gaf den afgevaardig den den raad op dit oogenblik van Eden nog geen verklaring over de resultaten van diens reis naar het Midden-Oosten te verlangen Churchill zeide voorts, dat hii geen verklaring kon afleg gen die thans van eenig nut zou kunnen zijn en meer zou kunnen bevatten dan hij eergisteren heeft medegedeeld en sindsdien door de bladen gemeld is. Het ligt voor de hand, aldus Churchill, dat, wanneer in den toestand een tijdelijke stilstand is gekomen, in het Lagerhuis een uitvoerige ver klaring zal worden afgelegd over alles wat er tot op dat oogenblik gebeurd is. „Ik moet open lijk toegeven, dat wij de grootste moeite gehad hebben om volledige berichten te Krijgen over de moeilijke bewegingen van onze strijdkrachten in Griekenland. Deze bewegingen waren buiten gewoon ingewikkeld en zijn met bijzondere han digheid ten uitvoer gelegd, doch zelfs de regee ring ontvangt niet iederen dag volledige en nauwkeurige inlichtingen van de commandanten, die bij de troepenbewegingen betrokken zijn. Dit heeft overigens in geen enkel opzicht het ver loop der operaties belemmerd. Ik neb er voor gezorgd, dat wij in het vervolg vollediger inlich tingen ontvangen." TOKIO, 22 April (Domei). De woord voerder van het bureau voor de Inlichtin gen, Koh Isjii, heeft verklaard niets te weten van een beweerd militair accoord tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Australië. China en Nederlandsch-Indië, be halve „het daarover in een krant ver schenen bericht." Isjii zeide geen officieele bevestiging van dit bericht te hebben ont vangen. Op vragen betreffende het Fransch-Thaüand- sche vredesverdrag antwoordde de woordvoer der, dat „alleen technische kwesties" de onder- teekening van het verdrag ophouden Isjii deelde in dit verband verder mede, dat de gisteren gevoerde besprekingen tusschen Ohasji en den Franschen ambassadeur als voor naamste punt hadden de Indo-Chfneesche eco nomische kwestie en de algemeene betrekkin gen tusschen Japan en Frankrijk. Op de vraag of er een tijdslimiet was gesteld voor het beëindigen van de econo mische besprekingen te Batavia tusschen Japan en Nederlandsch-Indië antwoordde de woordvoerder: „Ik denk het niet" Toen de vraag gesteld werd, of admiraal Nomoera, de Japansche ambassadeur te Wash- ington) in zijn rapport aan het departement van Buitenlandsche Zaken optimisme had ge toond ten aanzien van de Japansch-Amerikaan- sche .betrekkingen, antwoordde Isjii, dat Nomoera „openhartig spreekt" met de ambte naren in Washington en met Roosevelt. Tenslotte deelde de woordvoerder nog mede dat de Duitsche economische missie onder lei ding van Helmuth Wohltat, die op 26 April te Tokio wordt verwacht, „vrij lang" in Japan zal blijven. Hij voegde hieraan toe, dat het ver blijf der missie echter niet permanent is Volgens later bericht bracht Matsoeoka heden in een audiëntie, die bijna twee uur duurde, bij den Keizer verslag uit. Vervol gens sprak hij voor de leden der regeering en de hoogste militaire autoriteiten over de nieuwe ordening van Europa door Duitsch- land en Italië en over de voorgeschiedenis en het sluiten van het neutraliteitspact met Sovjet-Rusland. Morgen zal de minister spreken voor den Staatsraad, die op het einde der week het pact met Moskou zal ratificeeren. WEENEN, 22 April. De Fiihrer heeft op 20 April den Italiaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, die een kort bezoek aan Weenen bracht, ontvangen in tegenwoordigheid van den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Rib- bentrop. Graaf Ciano is na de besprekingen, die hij te Weenen met von Ribbentrop heeft gehad, vanmiddag naar Italië teruggekeerd BERLIJN, 22 April. (S.P.T.) In verband met de reis van den Italiaanschen minister van buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, naar Wee nen, is heden in de Wilhelmstrasse opnieuw de vraag gesteld of de toekomstige grenzen van Joego-Slavië en de eventueele gebiedsafstano aan de nabuurstaten van dat iano zullen wor den geregeld. OP deze vraag werd van bevoeg de zijde geantwoord,dat de aan den gang zijn de besprekingen slechts van informatie ven aara zijn en als inleiding moeten worden beschouwd tot onderhandelingen, die nog niet beëindigd zijn. Hier werd aan toegevoegd dat de aan den gang zijnfc gedachtenwisseiing een nor maal verloop heeft, maar dat men niet ver wachten moet, dat binnenkort een beslissing kan vallen De vraag, of Roemenie officieele aanspraken maakt op Joego-Slavisch gebied, ton niet wor den beantwoord. Het feit, dat Roemenië ais naburige staat biet met ziin troepen in Joego slavië opgerukt is, heeft, naar nat oordeel van de Wilhelmstrasse. geen in- loeo op de defini tieve regeling van Joego-Siavië's grenzen. SOFIA, 22 April (DNB) Het Kroatische staatshoofd, dr. Pawelitsj, heeft een telegram doen toekomen aan den Koning van Bulgarije waarin Ui) verzocht, dat Bulgarije aen Kroa- tischen staat zou erkennen zooals Ouitschland en Italië reeds gedaan hebben. Koning Boris heeft geantwoord, dat de Bulgaarsche regee ring Ueeft besloten den onafhankeiiiken Kroa- tischen staat te erkennen. Verder wordt uit Agram bericht dat de pasbenoemde Duitsche gezant, Kasche. het Kroatische staatshoofd, dr. Pawelitsj, in een plechtige bijeenkomst als eerste diplomaat zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. BEIROET, 22 April. (D.N.B.) Naar hier ver luidt, heeft de premier van Irak, Kailaüii, gepro testeerd tegen de landing van Britsche troepen te Basra en gewezen op de onmiddellijke reactie, die iedere poging van de Engelschen, om de on afhankelijkheid en veiligheid van Irak te schen den, zou ontketenen. Naar hier bekend wordt, zou het in Bagdad en andere Iraksche steden tot stormachtige anti-Britsche betoogingen gekomen zijn. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: L Bij zijn beschikking van 22 April 1941, opgenomen in de Nederlandsche Staatscou rant no. 77, is een minimum-rantsoen voor electriciteit vastgesteld voor de derde pe riode, dat gelijk is aan het minimumrant soen voor de tweede periode. Dit minimum rantsoen bedraagt derhalve: 41 kwh., indien de eerste meteropneming na 15 December 1940 plaats vond en voor 16 Januari 1941 en 31 kwh. indien deze meteropneming ge schiedde na 15 Januari 1941. 2. Het minimumrantsoen voor gas blijft gehandhaafd op 60 kubieke meter per pe riode. 3. Aan de gas- en eiectriciteitsbedrjjven is medegedeeld, dat de gewone rantsoenen voor de derde periode eveneens dienen te worden be paald op het rantsoen voor de tweede periode. Dit beteekent dus, dat iedere afnemer van gas en/of electriciteit in de derde periode ook Indien door het desbetreffende gas- en/of elee triciteitsbedrijf hiervoor reeds e:-r een ander rantsoen werd vastgesteld een hoeveelheid zal mogen verbruiken, die gelijk is aan zijn rantsoen voor de tweede periode. 4. De gas- en eleetriciteitsbedrijven zijn ont slagen van de taak de thans geldende rantsoe nen voor de derde periode bij afzonderlijk schrijven aan iederen verbruiker bekend te maken. Een "beeld van de moeilijkheden, waarmee het Duitsche leger op den Balkan te kampen heeft. Een weg is zoo smal, dat hij eerst berijdbaar moet worden gemaakt (Foto Ass. Press) De S.S. en Hoogere Polizeifuehrer maakt bet volgende bekend: Het SS.- en Polizeifeldgericht veroordeelde Meinhard Natt, uit Arnhem, wegens het ver boden bezit van een wapen ter dood. De ver oordeelde had van een politiebeambte in de badinrichting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erkende, de verordening van het Opperbevel der Weermacht gekend te hebben, volgens welke het onbevoegd bezit van Wapenen met den dood bestraft wordt. HU heeft ook de herhaalde waarschuwingen van den bevelhebber der weermacht in Nederland in de pers en in openbaar aangeplakte bekend makingen, met name zijn laatste waarschu wing, gekend, dat met de scherpste straffen gerekend moest worden en dat de nechtsinstan ties de opdracht gekregen hadden, geen cle mentie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 21sten April 1941 in den vroegen morgenstond met den kogel vol trokken. BERLIJN, 23 April. (D. N. B.) In den ei' geloopen nacht hebben wederom sterke forma ties van het Duitsche luchtwapen, naar het D. N. B. verneemt, de oorlogshaven Plymouth met uitstekend gevolg aangevallen. In de haven en de stad werden geweldige branden, die gepaard- gingen met groote ont ploffingen, waargenomen. Voorts werden voor den oorlog belangrijke doelen bij Plymouth met succes gebombardeerd. De Engelsche oorlogs vloot leed eveneens weer verliezen. Vannacht zijn wederom vier schepen met in totaal rond 11.000 ton tot zinken gebracht. BOEDAPEST, 22 April. (D. N. B.) De le den van het Hongaarsche gezantschap te Lon den hebben Engeland verlaten. De gezant, von Barcza, is in gezelschap van den militairen at taché Maandag te Lissabon aangekomen en wordt dezer dagen in de Hongaarsche hoofd stad verwacht. BERLIJN. 22 April (D. N B.) De Duitsche pers publiceert een mededeei'hg van den Füh rer. gedateerd uit het hootukwartier, waarir gezegd wordt: „Ter gelegenheid van mijn 52sten verjaardag neb ik uit alle gouwen van het groot-Duitscbe rijk en uit het buitenland zooveel geiukwen- schen en andere uitingen 'an sympathie ont vangen, dat ik langs dezen weg allen, die van nun belangstelling nebben blijk gegeven, mijn oprechten danls betuig." Dinsdag, een dag later dan de berekening luidde, is het gemaal bij de Voorst in werking gesteld. Dit gemaal heeft tot taak het water uit den Noord'-Oostpolder in het scheepvaartkanaal Blokzijl—Kadoelen over te hevelen. Het is in een diepen punt tusschen deze beioe wateren ge bouwd en het werd aan weerszijden daarvan beschermd door twee dammen Zoolang die dammen daar lagen was er geen communicatie mogelijk. Vorige week Donderdag is mer. begonnen met het doorgraven van de dammen. Men had ge dacht daarmede Maandag gereed te zijn maar het is een dag later geworden. Het was Maandag kwart voor vijf. toen aan de zijde van den Noord-Oostpoider het eerste gat in den dam viel, een kwartier later werd ook aan de kanaalzijde het laatste beletsel oer versperring opgeruimd. Hiermede waren ook de openmgen bijgeko men van de sluis, die thans het scheepvaart- kanaal met den nog gevuiden Noord-Oostpol der verbindt en die in de toekomst de verbin ding zal vormen tusschen den zoo juist ge- vormden scheepvaartweg en net nog te graven kanaal dwars door Urkerland naar Urk en nel IJselmeer. Dinsdagmorgen omstreeks twaail uur is de eerste pomp van net gemaal m werking ge steld. Terstond daarop wero he» eerste water uitgeslagen. Om half een Dinsdagmiddag werd de tweede pomp aangeslagen. Ook deze func- tionneerde perfect. Toen tegen ten uur beide pompen tegelijk in bedrijf werdén gesteld, wier pen ze 1140 kub meter water per minuut in het Uselmeer De plechtigheid van de mbedrtïfstelling van het gemaal werd o. m bijgewoond door noold- ingenieur Romein namens de IJselcentraie, door hoofdingenieur Teunissen namens Werk spoor, terwijl van de firma Smit te Slikkerveei de heeren Van Dijk en Zonneveld aanwezig waren. De drie centrifugaaipompen te Lemmer, die sinds Januari in werking zijn, werpen elk per minuut 520 kub meter watei uit. Zij maken den waterstand in den poider eiken dag on geveer 9 m.M lager De beide pompen aan de Voorst slaan eik 570 kub. meter water per minuut uit. Zi) bren gen den waterstand iederen dag pl.m a m.M omlaag, zoodat nu beide gemalen pei dag 14 m.M. water uit den poldei pon,pen Over 5P dagen, aldus is de berekening za) de helft van net water reeds uit den polder zijn uitgeslagen Werkspoor maakte de pompen en Smit te Slikkerveer leverde de electrische aandrijving en installaties. De constructie van ae pompen in het gemaal te Voorst is een.g in Europa De eerste nieuwe aardappelen zijn geoogst; Maandag werden zij uit de kassen in het Westland aan gevoerd door den kweeker H. O. Zuidgeest te Monster. Men betaal de tot 74 cent per küo. By de Zutfensche Rechtbank is een proce dure aannangig tegen de beide vennooten van een Veluwsche papierfabriek. Eischer in deze kwestie is de heer P. M., die zich o. a. bezig houdt met het geven van adviezen aan papier fabrieken in technische en chemische aange legenheden. Deze heeft een procédé bedacht en uitge werkt, waardoor bij de papierfabricage een be sparing van omstreeks 45 pet. kan worden bereikt op het bij de fabricage gebruikte aard appelmeel of op de paperine, die dikwiils ter vervanging van aardappelmeel gebruikt wordt. De papierfabriek had wel belangstelling voor dit procédé en na verschillende voorbereidende besprekingen, verrichtte de uitvinder in Juni 1939 in de papierfabriek uitvoerige proefnemin gen. Deze slaagden volledig en net bleek, dat de in het vooruitzicht gestelde besparing in derdaad bereikt werd. Tegelijk werden uitvoerige besprekingen ge voerd, daar de thans voor de Rechtbank ge daagde papierfabriek het procédé wel ln haai fabriek wilde toepassen. Bi) deze besprekingen kwam de gedaagde verschillende haar tot nog toe onbekende bij zonderheden over het nieuwe procédé te weten, voornamelijk wat betreft den aard en de her komst van de toegepaste chemicaliën, alsook de kookmethode en den voor het koken noo- digen tijd. De eischer gal hierbij zeer duicelijk te ken nen, dat hij de bewuste gegevens slechts kon verstrekken, als hij van de te sluiten overeen komst geheel zeker was, waarop hem echter werd geantwoord, dat niets meer de overeen komst in den weg stond. In net bijzijn van den uitvinder werd een ontwerp-overeenkomst ge dicteerd, waarbij tevens werd vastgelegd, dat hij de garantie op zich moest nemen dat de be- noodigae chemicaliën elk in minstens twee lan den verkrijgbaar zouden zijn. Volgens den heer M. verplichtte de papier fabriek zich hierbij, om het procédé niet ach ter zijn rug om te gebruiken noch om er proef nemingen mee te doen om betzeilde resultaat langs anderen weg te bereiken, zulks onder ver beurte van een boete van f 10.000.by schen ding van deze verplichtingen Dit alles werd in een schriftelijke ontwerp overeenkomst vastgelegd, teiwijl men den vol genden dag de definitieve overeenkomst zon onderteekenen. Van de onderteekening swam echter niets, omdat de papierfabriek weigerde en zich terug trok. Korten tijd later moest de uitvinder echter ervaren, dat men wel degelijk van zijn vinding gebruik maakte en dat men de besparingen op het materiaal in ieder geval ais gevolg van de door hem verstrekte medeaeelir-gen verkreeg. Zelfs werd hein bevestigd, dat men net ge- wenschte resultaat op andere wijze Uad be reikt. De overeengekomen vergoeding werd hem echter geweigerd. Nu heeft de uitvinder dt beide vennooten voor de Rechtbank gedaagd Hij vraagt een schadevergoeding van 10.000.— met veroor deeling van de vennooten in de kosten eter pro cedure. Zooals reeds in de plaatselijke bladen is vermeid, voert de „Notstandsbêihilfe" van den rijkscommissaris haar actie thans te Den Helder. Behalve degenen, die thans woonachtig zijn in Den Helder, kunnen ook nog in aanmerking komen personen, die op 10 Mei 1940 in Den Helder stonden inge schreven, doch ten gevolge van de gebeur tenissen naar elders zijn vertrokken. In ver band hiermede kunnen zij, die in een an dere gemeente woonachtig zijn. zich voor een aanvraag melden bij den burgemees ter ter plaatse. Een uitzondering wordt ge maakt voor de gemeenten in Noordholland ten Noorden van de lijn HeilooAlkmaar Hoorn, alwaar reeds maatregelen zijn ge nomen. In aanmerking komen alle personen, die op 10 Mei 1940 in Den Helder woonachtig waren en wier verdiensten of gezinsinkomsten in de periode van 13 Januari22 Februan 1941 ge middeld niet hooger waren dan: ƒ11.per week voor alleenstaande personen, 18.per week voor gezinnen zonder kin deren beneden 16 jaar, 18.per week voor gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar, 19.per week voor gezinnen met S kinde ren beneden 16 jaar, 20.— per week voor gezinnen met 4 kinde ren beneden 16 jaar, ƒ21.— per week voor gezinnen met 5 kinde ren beneden 16 Jaar, 22— per week voor gezinnen met 6 kinde ren beneden 16 Jaar, 23— per week voor gezinnen met 7 kinde ren beneden 16 jaar, 24.per week voor gezinnen met 8 kinda ren beneden 16 jaar, 25— per week voor gezinnen met 9 kinae ren beneden 16 jaar, 26.— per week voor gezinnen met 10 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft by het loon van den kostwinner gerekende Den heeren burgemeesters wordt beleefd ver zocht van deze aanvragen aanteekening te hou den en aan het centraal bureau van de „Not standsbeihilfe" te Rotterdam. Meckienburgiaan 55, op te geven voor hoeveel gevallen een aan vraagformulier wordt gewenscht. Deze tormu- iieren benevens andere bescheiden, daarop be trekking hebbende, zullen dan onmiddellijk worden toegezonden. O O Deze rubriek moet kort zijn. We kunnen daarom voor de kenschetsing van ons leven volstaan met twee woorden: wieg—doodkist. De mensch heeft 200 weinig noodig. Bij den aan vang een kleine wiegbij het einde zes planken. De een kan alles wat be ter en mooier hebben dan de ander doch ieder onzer blijft tenslotte gelijk op aarde. De baby uit het arme gezin en de baby van hst keizerlijk hof ver schillen o 200 weinig. Er zijn heele rechtsgedingen gevoerd over verwis selde zuigelingen uit uiteenloopende maatschappelijke kringen. Ge kent toch óók de afbeelding van den pevn- zenden monnik met een doodshoofd in de hand, zich afvragend: ,wat waart gij, keizer of bedelaar?" Tus schen wieg en doodkist ligt ons leven lang of kort, rijk of arm: zijn oor sprong en einde vindend in eenzelfde gelijkheid. Aschwoensdag heeft ons geleeraard. dat we stof zijn en tot stof zullen wederkeeren. Maar Paschen gaf ons de zekerheid van de verrijzenis des vleesches. En daarom kan het ons on verschillig zijn wat er tusschen wieg en doodkist ligt indien we dien tus- schentijd slechts goed benutten juist voor de verrijzenis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1