Inbrekersbende te Den Haag ontmaskerd De strijd tegen de smokkelarij WOENSDAG 23 APRIL 1941 Enorme hoeveelheden goe deren waren van hun gading Zitting van het landgerecht Vijftig jaar Rerum Novarum m Ernstig geval van oplichting IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. Rijkslandbouwwinterschool in de Betuwe? KWALITEIT van het SLACHTVEE Naar den Engelschen zender geluisterd Landbouwschuren in brand Groote voorraad stroo verloren gegaan Tegen chauffeur twee maanden geëischt Zeldzaam jubileum EEN COMPLEET DRAMA Nachtelijke worsteling met een indringer OPLICHTING DOOR EEN ANTIQUAIR Actie voor oprichting te Zetten Verbetering, ook voor de vleesch- voorziening, te bereiken door het vee langer te weiden Meer varkensvleesch „B. en D." maakten er een einde aan in Utrechts noordoosthoek Nederlandsche militairen CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" Apothekersassistent Examens Teekenen Machinisten-examens ZWEMMEN Recordverbetering van H. Smitshuizen Geroyeerd Nederlandsche zwemsters naar Denemarken Ragnhild Hveger weer naar ons land? SCHAKEN Kampioenschap van Rusland HOCKEY Districtswedstrijden van de dames op 4 Mei WIELRENNEN Ronde van Hoensbroek Coppi wint ronde van Venetië De Haagschc politie heeft dezer dagen een groot succes geboekt, door de hand te leggen op een bende inbrekers die ae laat ste maanden hun operatieterrein in Den Haag hadden en vooral de schrik waren van levensmiddelcnbedrijven.De gemeen schap werd doo> de pracHjken van deze bende voor groote hoeveelheden le vensmiddelen benadeeld en het mag dan ook een gelukkig feit genoemd worden, dat hieraan een einde is gemaakt. De inbrekers gingen op zeer brutale en ge raffineerde wijze te werk; zij toonden zich meermalen ware geveltoeristen en deinsden nergens voor terug. In den nacht van 15 op 16 April j.i. werd ingebroken bij een confectiebedrijf aan 'le Bierkade waar voor 10.000 aan kleeding weru ontvreemd. Groote partijen heerencostuums, regenjassen en winterjassen b-eken spoorloos verdwenen te zijn. De inbrekers waren via een poort en een brandgang binnen gekomen en hadden in denzelfden nacht het pand twee maal met een bezoek vereerd. Zij vonden het echter te gewaagd in de uren tusschen 12 en 4 uur er op uit te trekken en daarom werd de eerste party tusschen 11 en 12 uur weggehaald en de rest na 4 uur. Toen de politie aangifte van deze inbraak kreeg, had zy onmddeliyk bepaalde personen op het oog en deze werden nu nauwkeurig ge schaduwd. Hierby kreeg men den stelligen in druk, dat de kleeding in een woning aan de Van Ravesteynstraat moest zijn verborgen. Reeds 17 April des middags deed de politie een inval in dit perceel, dat bewoond werd door het echtpaar v. d. W. Het vermoeden bleek maar al te juist te zijn geweest: een groot.ge deelte van de kleeding werd gevonden, doch de regenjassen ontbraken. De 25-jarige bewoner en zyn echtgenoote werden aangehouden, ter wijl het onderzoek door rechercheurs van den Centralen Opsporingsdienst, onder leiding van hoofdinspeteur Pool en inspecteur Kalf, naar stig werd voortgezet. Al spoedig slaagde men er in drie andere per sonen te arresteeren, die eveneens verdacht werden meer van deze zaak af te weten. Het waren de 45-jarige los-werkman G. D., de 21- jarige loopknecht I. P. en de 22-jarige wasch- knecht A. v. d. G. Een langdurig verhoor volgde. Behalve dat de mannen toegaven zich aan deze inbraak te hebben schuldig ge maakt, bekenden zy bovendien nog de hand te hebben gehad in een twintigtal andere Inbraken, welke zy de laatste maanden in Den Haag gepleegd hadden. Er was echter nog een vierde in het spel, n.l. de 23-jarige los werkman W. G., die ook werd aangehouden; bovendien duurde het niet lang of de voornaamste helpers in deze zaken wer den eveneens gearresteerd, dit waren de 48- jarige koopman B. F. en de 40-jarige koop man J. T. In den nacht van 17 op 18 April vond een burger op het Jacob van Campenplein twee zak ken, die 28 regenjassen bleken te bevatten en enkele heerencostuums; dit was het gedeelte, dat nog aan de oollectie kleeding ontbrak. Een van de inbrekers, de 22-jarige wasch- knecht v d- G.. had n.l. buiten weten van zyn collega's om nog een derde bezoek ^bracht aan het perceel op de Bierkade in denzelfden nacht. Hij had toen de partij regenjassen en de cos tuums, welke de burger gevonden had, wegg haald en naar een familielid, den 28-^ngei K. H in de Rochussenstraat gebracht, uoen ae- ze echter den volgenden dag bemerkte, dat v. d G. gearresteerd was, was hij bang geworden voor de gevolgen en had de goederen op straat gedeponeerd. Ook hij werd nu gearresteerd. Bij het verhoor kwam nog het volgende re- laas betreffende de diverse inbraken aan het licht: 12 December, 26 Januari en 4 April hadden zu een bezoek gebraent aan een grossierdery in levensmiddelen op de Hooftskade. Vooral by de laatste inbraak was hun een aanzieniyke party levensmiddelen ten bedrage van onge veer f250 in handen gevallen. Gebleken is, dat men hier steeds gebruik heeft gemaakt van een sleutel, welken de bovenbewoner van dit bedryf, de 32-jarige koopman M. K., hun ter hand had gesteld. De party levensmiddelen werd voor f 500 verkocht aan C. G. en' deze bestemde haar voor den kettinghandel. Een vleeschwarenfaDriek in de Derde v. d. Kunststraat werd 2 December bezocht en een partij worst en rentezegels was de oust. 19 December werd bij een brandstoffenhandel in de Waldorpstraat ingebroken, waar alleen een geldkistje werd meegenomen, dat waarde- looze papieren bevatte. Een sterk staaltje moet de inbraak by een koffie- en theehandel op de Brouwersgracht genoemd worden. Hier werd 27 December de gevel bekommen, waarna op het dak een yze- ren luik werd geforceerd. Vervolgens gebruik ten de inbrekers een takel om vijf balen thee naar benedên te laten en op dezelfde wyze kwa men ook zy weer op straat. 5 Februari werd een schocnenmagazyn op het Hobbemaplein bezocht, 7 Februari een slagery aan het Jacob van Campenplein. Een inbraak by een theehandel in de Pletterystraat op 19 December mislukte, doordat de aiarmbel in werking kwam, waarop de dieven de plaat poetsten. Achtereenvolgens werden nog winkels bezocht in de Boekhorststraat, Spuistraat, Koningstraat en steeds was de buit aan levensmiddelen en distributiegoederen zeer groot. Op 12 Februari moest een hulppostkantooi in de Wouwermanstraat het ontgelden. Ook hiei werden halsbrekende toeren verricht om bin nen te komen. In het kantoor werd een zegel- kast open gebroken en voor een waarde van 5500 aan zegels ontvreemd. Deze party werd later voor 300 van de hand gedaan waarna de heler er 400 voor maakte. Ten slotte werden nog verschillende inbraken gepleegd in het Belgische park te Schevehingen Het onderzoek in deze uitgebreide inbraak affaire wordt nog voortgezet. ~V~ Het A.N.P. meldt: De bestrijding van de vry besmettelijke kwaal der Engelsche-zenderziekte schynt niet zoo energiek aangepakt te kunr.en worden of er zien altyd nog wel enkelen kans om door dien zender verleid in handen van de politie te vallen. Zoo was het thans weder een caféhouder in een klein plaatsje in Groningen, die met twee bezoekers in zijn zaak den Engelschen zender had laten oreeren, o. a. op den veertienden Ja nuari te twee uur. Bovendien had de caféhou der in tegenwoordigheid van dit tweetal ver schillende voor het Duitschr. Rijk beleedigende opmerkingen gezegd. Ten slotte had hij tegenover een Nederlandsch Win terhulp-collectant je in wier Dusje hy inmiddels een gulden had la..en giyden zich aldus uitgelaten, dat dit geld toch voor Duitsch- land bestemd was. Waarop het meisje had ge antwoord, dat Du'tschland wel op andere wyze zyn uitgaven wist te dekken. De man trachtte een en ander goed te pra ten met de mededeelir.g, dat hij Nederlander was en dat hij den Duitschers individueel niet kwaad gezind was, hetgeen hy motiveerde met de toevoeging, dat hy hun meermalen een dienst had bewezen en respect had voor hun dapperheid. Nadat Generalstaatsanwalt Koblitz de u'tla- tingen van den caféhouder, vooral ten aanzien van de Winterhulp Nederland, als een gemeen heid had gekwalificeerd en een jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief, zoomede ƒ1000boete had geëischt, veroordeelde de rechter den caféhouder tot acht maanden met aftrek, zoomede tot een boete van 600. De beide bezoekers, die opzettfxyk meerma len op den gestelden tyd n^ar het café waren gegaan om dSe Engelsche berichten én verhalen aan te hoor en, werden resp. tot <m <ire maanden gevangenisstraf met aftrekjran voor arrest veroordeeld, terwyl de eisch resp. zes en vier maanden luidde. Zondag 25 Mei zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de St. Ni- colaaskerk aan de Prins. Hendrikkade te Am sterdam, ter intentie van de Rerum Novarum- herdenking een Pontificale H. Mis opdragen. Het comité van actie Naar de Nieuwe Ge meenschap bereidt, volgens de Volkskrant, een groote en belangryké encycliek-herdenking voor. g Nadernvememen wy, dat in verband met de van Doom. m Sociale opbouw in Duitschland. Zonnige arbeiderswoningen in de nabijheid van Berlijn, huisvesten meer dan vijf duizend werknemers van een grootbedrijf (Foto Stapf) geweldige vuurzee, welke de brand in de boer- dery van de gebroeders Van der Wal te Nieu- wolda nog steeds ontwikkelde, Dinsdagavond om half negen een motorspuit uit. Groningen naar de plaats van den brand is vertrokken om assistentie te verleenen. Het duurde nog eeni- ge uren, voordat de vlammen van de- groote hoeveelheid stroo gedoofd waren Op 15 Januari van dit jaar staple de 25-ja- rinè chauffeur s. L. B. uit Amersfoort, waar hy zich sinds kort gevest'gd had, het distribu tiekantoor binnen. Daar te- plaatse overhan digde hy zyn stamkaart en verzocht den amb tenaar aan het loket hem een brandstoffen- distributiekaart te verstrekken. Op een vraag van den ambtenaar, waarom hij niet om een dergelyke kaart was gekomen toen daarvoor de tyd was, antwoordde de chauffeur, dat hij toen geen kaart noodig had, omdat tij nog bij zyn moeder inwoonde. „Doch r.iizoo vertelde hy verder, „ga ik op mezelf wonen en moet dus brandstoffen hebben." De ambtenaar, wien dit verhaal een tikje on waarschijnlijk voorkwam, ging toen de stam kaart eens aan een nauwke- rig onderzoek on derwerpen en alras bleek, dat bet met deze stamkaart niet heelemaal in orde was. Er ston den maar twee kruisjes op aangeteekend, ter wijl er in werkelijkheid al minstens tien ge plaatst moesten zyn en ook het nummer klopte niet met het nummer waaronder de chauffeur stond ingeschreven by den distributiedienst. De zaak werd daarom In handen van de Justitie gegeven. Men bleek te doen te hebben met een ernstig geval van oplichting De man woonde nJ. voordat hy zich in Amersfoort gevestigd had, in IJsselmonde en daar was hy op zeke ren dag zyn stamkaart kwijt geraakt By den plaatselijken distributiedienst verkreeg hy na eenige moeite een duplicaat-stamkaart, waarop evenwel een ander nummer voorkwamOp dene laatste kaart had de man zich op de gebrui kelijke wyze in het bezit gesteld van de hem toekomende distributiebescheiden, doch toen hi' naar Amersfoort verhuisde „vond' hy zyn eer ste stamkaart en meende uu, dat hy daaïop nog eens weer alle distributiekaarten kon krii- gen. Hij zou dan beginnen met het aanvragen van een brandstoffenkaart, want om kolen zat hij het meest verlegen. Erg veel geluk had hy niet, want reeds by de eerste poging tot op lichting was hy gesnapt. Dinsdagmorgen had B. zich voor de Utrecht- Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur is door uinsaag-morgen naa a. zacn voor cie u treem- onbekende oorzaak brand uitgebroken in twee S0he rechtbank te verantwoorden voor de op- groote schuren, grenzende aan de woning van lichting. Aan ontkennen viol met te denken de gebroeders Van der Wal te Nieuwe Ida. De De Officier van Justitie, jhi mr. Twiss Quar- huren bevatten een grooten voorraad stroo ies van Ufford, achtte het ten laste gelegd? Sn vormden een welkome prooi voor de fel om wettig en overtuigend bewezen en eischte 6irh heen grijpende vlammen. Twee motor- verband met den ernst van de zaak een 8e" f uit Nieuwolda en een uit Midwolda vangenisstraf voor den tyd ven twee maanden, spullen het terrein Van den brand. Over veertien dagen zal de rechtbank uit- rioch konden tegen de vlammenzee niet veel spraak doen. „ttrichten. Dank zy de windrichting konden ^onhuL en aangrenzende perceelen behouden groote menigte, die den brand gadesloeg werd door de marechaussee op veiligen afstand Heden is het 50 jaar geleden dat jhr. L. A- van Loon zyn intrede deed in den gemeenteraad Ten huize van den 67-jar.gen A. de Kievit te Nieuw-Helvoet speelde zich op den avord van 17 Februari een compleet drama af. De mat: zoowel als zyn huishoudster, mej. C. Plaisir, lagen op één oor, onbewust van de dingen die komen zouden. Ze hoorden niet, dat er iemand door de geopende achterdeur het huis binnen sloop, maar wel werd door het geritsel in de gang de huishoudster wakser. Ze schoot u,it haar legerstede, ofschoon ze zich niet wel voel de, sloop manmoedig naar de gang, zag daar een jongen mannelyken indringer en greep dien by den kraag. Maar de vrouw bleek niet opge wassen tegen den jongeman, die haar naar de keuken sleurde en met de hak van zyn schoen zco mishandelde, dat ze eemge tanden moest missen. Door het lawaai van de worsteling was even wel ook De K. wakker geworden. Hy rende naaf de keuken en met vereende krachten mocht het gelukken den indringer te overmannen, die toen naar de slaapkamer werd getrokken, waar men hem bij het licht beter kon opnemen. Hier viel de jongeman op de knieën en smeekte, dat men hem zou 'aten gaan, zonder de politie in de zaak te mengen. De K. liet zich vermurwen, de indringer maakte z ch uit de voeten en de zaak zou hiermee nog een be trekkelijk happy end gekregen hebben, ware het niet, dat De K. den volgenden morgen be rouw had van zyn lankmoedigheid en toch naar de politie stapte. Verdacht van poging tot 'diefstal het zou hem om geld of spek te dwn zyn geweest stond gisteren voor de Rotterdamsche Recht bank terecht de 20-jarige J. K u-t Nieuw-Hel voet. „Ik ben het beslist niet geweest,' zei ver dachte. „Er moet een persoonsverwisseling in 't spel zyn!" Maar de huishoudster kwam als getuige ver klaren, dat ze haar aanrander bij het licht van de lamp goed had opg 'nemen en de oude baas deed er tog een schepje op. toen hy me dedeelde, dat verdachte al een paar dagen ge leden met een smoesje aan de deur was geweest Hy had toen gezegd: „Ze weten, dat je spek in h,uis hebt. 'ik waarschuw je maar. Zorg, dat het weg komt!" Verdachte was het ook dien emotievollen avond wel degelijk geweest. Verdachte week echter niet van zyn stand punt af en had, om te trachten zijn bewering te staven, heel wat getuigen A decharge mee gebracht. Ook de Officier van Justitie was van mee- ning dat de indringer en J. K. identiek waren en eischic een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Op 6 Mei zal de rechtbank vonnis wyzen. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak-tegen een antiquair te Nij megen, die een ingenieur heeft opgelicht. De verdachte had van dezen ingenieur twee gobe lins in commissie gekregen en maakte den eigenaar wys, dat een kasvelheer deze wüde boopen. Hij betaalde den eigenaar 7500. maar verkocht de weefsels zelf voor ƒ18.000. De rechtbank was van oordeel, dat de ver dachte de geoorloofde handelsgebruiken verre heeft overschreden en veroordeelde hem we gens oplichting tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was twee jaar. Gedurende eenigen tyd is in de Betuwe een streven merkbaar naar beter landbouwonder- wys. Thans heeft een oud-leerling der Rijks landbouwwinterschool te Zutphen het initia tief genomen om te komen tot oprichting van een rykslandbouwwinterschool fn de Midden- Betuwe. Een druk bezochte vergadering onder leiding van den rykslandbouwconsulent Hui- zinga over dit onderwerp is gehouden in het gebouw der coöp. veiiingsvereenfging te Zetten. Aanwezig was o.m. ir. D. S. Huizinga, inspec teur van den landbouw en het landbouwonder wijs te 's Gravenhage. Na een uitvoerige gedachten-wisseling kwam men tot de conclusie, dat, mits het model leerplan wordt aangepast aan den aard der bedryven in deze streek, een dergelyke school alle kans van slagen heeft. Als plaats van ves tiging wordt, naar men mededeelde, aan Zetten gedacht. Eerst zeven, toen tien, nu zestien dagen met een nond vleesch - neen, een opwekkende cyfer- reeks is dit nu juist. niet. By deze verscherpte rentsoeneeving wordt het vleeschverbruik terug gebracht tot gemiddeld 12 K-G. per hoofd per jaar, hetgeen een derde üeel is van de normale gemiddelde consumptie. Heelemaal onverwachts komt deze verlenging van den geldigheidsduur der vleeschbonnen in- tusschen niet. Reeds een paar weken vóór Pa sohen kwam het in verschillende plaatsen voor, dat lang niet alle aangeboden vleeschbonnen te gen vleesch konden worden ingewisseld, omdat den slagers niet voldoende slachtvee ter beschik king kon worden gesteld. Voor de Paaschweek zélf had de Veehouderij- centrale speciale maatregelen getroffen; o.a. stelde zy naast het versche rundvleesch ook versch schapenvleesch beschikbaar, terwyi zy uit haar voorraden verder nog suppleerde met be vroren rund- en schapenvleesch en met wat varkens en spek. Het feit, dat deze aanvulling noodig was, be- wyst, volgens het Handelsblad, waaraan wy een en ander" ontleenen, dat de aanvoeren van slachtvee niet toereikend zyn voor een vleesch- rantsoen van 1 pond per 10 dagen. De voornaam ste oorzaak hiervan is waarschyniyk wel de ach teruitgang in kwaliteit der slachtdieren. Het percentage A-runderen, dat wordt aangevoerd, is cp het oogenblik slechts gering. Het grootste dcc' van het aangevoerde vee brengt het niet verder dan de C-klasse! De opbrengst aan verkoopbaar vleesch is voor zoo'n C-koe evenwel aanzienlijk kleiner dan voor een A-rund. Een paar cijfers mogen dit aantooneru A-rund C-rund gem. levend gewicht 525 kg 475 kg gem. geslacht gewicht 305 kg 247 kg verlies aan beenderen, vellen, pezen, Indrogen en inwegen, resp- 23 pet. en 30 pet. voor een A- en een C-koe 70 kg 74 kg verkoopbaar vleesch 235 kg 173 kg Verschil 62 kg. Een rund uit de A-klasse levert dus gemiddeld 62 kg of ruim een derde deel méér verkoopbaar vleesch dan een dier uit de C-klasse. Hieruit blykt zeer öuidelyk, welke een aanzienlijk ver schil in de ter beschikking komende hoeveelhe den vleesch het uitmaakt, indien de kwaliteit van het slachtvee aanmerkelyk daalt. Maar óók blykt er uit, welk een belangryk voordeel er uit een oogpunt van vleeschvoorzie- nlng in schuilt, wanneer mager vee van C-kwali- teit niet direct wordt geslacht, maar eerst wordt vctgeweid. Het is op die manier mogeiyk de hoeveelheid verkoopbaar vleesch met 35 a 40 pet., in gunstige gevallen zelfs wel met 50 pet. te verhoogen! In het voorgaande feit ligt nu de reden van de verlenging van den geldigheidsduur der vleesch bonnen. wy bevinden ons thans nl. in een periode, die ten aanzien der slachtveevoorziening oo in normale tyden niet de gunstigste is. Om streeks dezen tyd van het jaar zyn de stai- koeien langzamerhand op, terwyi er uit weide nog geen slachtvee kan werden gc everd. Het krachtvoertekort gedurende den afgeloopen winter heeft deze situatie uiteraard nog ver scherpt, zoodat dus het overgroote deel der slachtveeaanvoeren thans noodgedwongen be staat uit mager vee, dat bovenalen nog ten deele drachtig is! Uit dien hoofde is er dus alles voor te zeg gen om op het oogenblik de rundveeslachtin gen' tot het absoluut noodzakelijke te beper ken en de magere dieren eerst nog een poos fn de weide te jagen. Onze toekomstige vleesch- en niet vergeten vet-positie kan hiermede slechts gebaat zijn en dit kan voor den aan staanden whiter wel eens van doorslaggevende beteekenis werden! Het ls hlérby een gelukkige omstandigheid, dat de Veehouderij-Centrale voorlooplg in staat is wat meer varkens voor de consumptie ter beschikking te stellen. Tot dusver kregen alleen de slagers in de grootere steden wat vaikcns toegewezen. Thans zal dit over het g land het geval zyn. Hierby moet echter worden opgemerkt, dat het beschikbare kwantum betrekkeiyk klem is. Het ligt voor de hand. dat als gevolg de nieuwe verscherping der vleeschrantsoeneerlng de toestand in het slagersbedryf zorglijk wordt Zooals hiervoor reeds gezegd, zal straks het vleeschverbruik dalen tot op 1/3 van het nor male gemiddelde. Voor de slagers beteekent dit dus een omzetdaling van 65 a 70 pCt.l Reeds thans, nu de rantsoenen op 50 pCt. van normaal staan, hebben de meeste slagers groote moeite om het hoofd boven water te houden. Voor een belangryk deel ls hieraan ook de ver houding tusschen de inkoopsprijzen van het vee en de verkooppryzen van het vleesch debet Het vakblad „Vee- en "leeschhandel" heeft aan deze aangelegenheid onlangs een uitvoerige beschouwing gewyd. Hierin wees het blad er op, dat oorspronkelyk by de vaststelling der pry zen gerekend werd 'op een bruto-wfnst marge van 30 pCt. op den inkoop, hetgeen het blad onder de omstandigheden van tot dusver (dus by een rantsoeneering tot 50 pCt. van normaal) bevredigend achtte. In de practyk doet zich door verschillende omstandigheden evenwel het feit voor, dat deze 30 pet. bruto-winst op den inkoop lang niet gemaakt wordt; eerder de helft. Voor het bevroren rund- en schapenvleesch fs door de hooge inkoopspryzen bet bruto winstpercentage nog lager. Nu heeft de slager natuurlijk eenlgie compensatie in het feit, dat hij bczorgloon mag rekeneni maar ook dan zal het bruto-winstpercentage niet of ter nauwer - nood op 20 pCt. komen. Er Is dus, volgens het blad, alle reden voor een nieuwe en grondige bestudeering van de be- i staausmogeiykhcden In bet slagersbedryf. Men schrijft ons: ..Dat hammetje kost U dan, laat 's kyken, 16 maal twee vyf en twintig is op den kop af 36 guldentjes en nog een rijksdaalder voor de moeite. En mordje dicht, mevrouw er hangt te veel van af." En doodgelukkig stapt mevrouw een half uurtje later in den trein naar Arnhem, doodgelukkig, omdat het haar gelukt is een 16-ponds hammetje te smokkelen zonder dat B. en D. er ook maar iets van merkten. Want B. en D. zyn in deze streken we doelen op Utrechts Noord-Oosthoek en de vredige plaatsjes op de grens van het Ve- luwsch heuvelland een begrip geworden, een begrip, dat den smokkelaars de stul pen op het lyf jaagt, een begrip ook, dat ieder, die het goed meent met onze voed selvoorziening, vreugdevol stemt. B. en D. hebben het leeuwenaandeel gehad in het verdryven van de smokkelaars, die Barne- veld, Veenendaal, Harderwyk en Nijkerk, kort om den geheelen Veluwezoom met hun or.ge- wenschte praktijken onveilig maakten, die maandenlang, zonder dat iemand er eigenlyk wat aan doen kon, talryke huisgezinnen in de provincies Utrecht en Gelderland van clan destien geslacht vleesch voorzagen, hiermee schatten verdienden, hun „handel" zelfs tot Amsterdam en Den Haag uitstrekten, vorige maand een hausse in hun bedrijf doormaakten en nu zoo goed als uitgeroeid zyh. De Veluwezoom was door nen het meest be ruchte clandestiene vleeschocrd in ons land ge worden B. D. zyn de twee wakkere ambtenaren van den Centralen Crisis Controledienst, die ae namen Van Baayen (vandaar de B) en van Degeraar (waarvan de D afkomstig is) dragen, doch by de smokkelaars beter bekend staan on der hun „pseudo", B. D. Belden zyn In Ede gestatiohneerd en afkomstig uit het Nederland sche leger, waarin Van Baayen officier-vlieger was en Degenaar onderofficier by de infanterie, Reeds maandenlang vertoeven zij in Ede, doch de eerste weken van hun verblyf aldaar merkten de smokkelaars weinig van hen. In die dagen hebben zij zich ingewerkt, hebben zy zich vertrouwd gemaakt met de gebruiken in deze streek, maar ook hebben zij zich in die weken naar alle zyden georiënteerd. Hier were een geheime post uitgezet, daar weer werden belangrijke inlichtingen ingewonnen. Personen, die in gewone tyden nooit in deze omgeving gezien werden, werden geschaduwd en zoo kwam aan het licht, dat zoowel cirque gekleede hee- ren als sjofeltjes uitziende juffrouwen met eer, sterk Utrechtsch accent, regelmatig by aie-oi- dle kwamen, steeds met een kofier gewapena, steeds met een wat zwaarderen koffer er weer vandaan gaand. De bus van Veenendaal naar Zeist werd eenige- malen „gefouilleerd" en ai deze maatregelen werkten er toe mede, dat er in de afgeloopen weken hee: wat aan het licht gekomen is. Iedere ontdekking leidde weer verder en zoo kon, langzaam, maar zeker, de geheele bende ontmaskerd worden. Smokkelaars opsporen is overigens nog zoon heel saai werkje niet. Voor hen, die zin voor humor hebben, zit er zelfs iets vermakeiyks in Want stelt U zich een oud boertje voor met een groot pak achter op zyn fiets en even verder aan den kant van den weg een paar „speur ders" van den C.C. C. Eén van hen roept. „Zeg, stap eens even af." En het manneke stapt af. Dat treft, beweert het „slachtoffer", ais de ambtenaren zich bekend hebben gemaakt Dat treft bar best. Ik was juist op weg naar jullie. Het boertje babbelt verder in zyn typisch Oost-Utrechtsch taaltje Hij verhaalt van het groote pak, dat hy daar op de splitsing gevonden heeft. 'tLag vlak naast de brieven bus. Natuuriyk heeft hy het toen op zijn fiets gebonden om het naar het politiebureau te brengen. Want iets, dat zonder iemand er by op den weg ligt, hoort immers op het politie bureau? Dat moeten de ambtenaren ook toegeven en gedrieën gaan ze het pak nu maar wegbren gen. Lekker vet spek zat er in en ook nog een pond of tien van een ander varkensdeel. Was ik jullie nu maar riet tegengekomen en was het maar niet myn bedoeling geweest naar het bureau te gaan zert het boertje schalks, want de C.C. C. heeft hem laten gaan. Hy hield tè strak vol, dat ny het pak gevon den had en het tegendeel kon niet bewezen worden. De eeriyke vinder moet iflwendig gejuicht hebben, toen hy het politiebureau verliet. Let goed op. heeren, waren zyn laatste woorden, over één jaar en zes weken kom ik terug en als het dan nog niet weggehaald i» is het spek vóór my. Mensuhen kinderen, wa' zal mijn vrouw er dan van smullen.... B. en D. boekten een werkeiyk sensationeel succes, toen een smokkelaft ure, die haar oor sprong in de hoofdstad des lands had en over complete inkoopcentrales in Edeiveen en vele andere plaatsjes beschikte, ontmaskerd werd. Vooral de clandestiene slagers, die hierby be trokken waren, moeten handen met geld ver diend hebben. Er werd liefst byna 3000 pond varkensvleesch in beslag genomen, terwyl de ambtenaren vernuftig in elkaar gezette rooke ryen ontdekten. Zelfs oude afgedankte auto's werden hiervoor gebruikt. Op een andere plaats waren het weer kunstig omgebouwde kipper hokken, die geen kippen, maar een vuurtje, rook en vleesch be vatten. Ontdekking op ontdekking werd alzoo gedaan. B. D. kregen 'n zekere faa-m in deze streken. De smokkelaars werden bang de boetes waren hoog en de winsten daalden. De smokkel ging uit als de veelbesproken nachtkaars en biyft voor velen een herinnering aan een spannende reis, een awaren koffer en een lekker maar duur en gevaariyk stukje varkensvleesch. Zoo ls dit onwaardig bedryf in dit gedeelte van ons land weer afgeloopen. Het zal wei- licht hier en daar nog even opryzen, doch dc schrik voor Van Baayen en Degenaar, die recht vaardig oordeelend hun slag harder sloegen dan de smokkelaars, zit er gelukkig reeds te diep in, dan dat het in zyn geweldige» omvang van voor eenige weken terug kam keeren. LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal Ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken AMSTERDAM. Geslaagd de dames H. N. B. Tijssen, Rotterdam en Th. E. Teunissen, Bever- wyk. De examens teekenen Middelbaar Onderwys (M A, M B en M C) zullen, in Juli en Augus tus te Den Haag worden afgenomen, in het ge bouw der Academie van Beeldende Kunsten. Aanmelding vóór 1 Mei by den heer J Scher mer, Rozenstraat 35 te 's-Graven oage, bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en dui- delyke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en begeerde akte(n) (M A en/of M B en'of M C) onder overlegging van hun geboorte-akte. Nadere bij zonderheden, ook over de storting van het exa mengeld, geeft de Ned. Staatscourant van 21 April. De examens handteekene.i Lager Onaerwljs zullen eveneens in Juli en Augustus te Den Haag worden afgenomen, voor eiken candidaat zooveel mogelijk in drie achtereenvolgende da gen. Aanmelding vócr 11 Me1 bij den heer W Charbo te Eindhoven, Ruusrioeclaan 14. voor zitter der examencommissie Ook hiervoor zie men het genoemde nummer van de Staatscou rant. 's GRAVENHAGE Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma C de heeren: D. J. Span jaard, Amsterdam, en J- Oostveen, Vlaardinger- Ambacht. Geslaagd voor het tweede gedeelte van diploma C de heeren: A. J. G. Spierenburg, Loosdrecht en A. Plaisier, Rotterdam. Bij de zwemwedstryden in ae bad- en zweminrichting „De Regentes' te 's-Gra- venhage, welke Dinsdagavona gehouden werden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan, heeft Herman Smitshuizen het Ne derlandsch record 200 meter scnoolslag hee ren wederom op zijn naam gebracht. In een duel met zyn rivaal Willv Seton, die Zon dag jj. in Amsterdam het record op zyn naam had gebracht in den tyd van 2 min. 43.1 sec., heeft Smitshuizen Dinsdagavond het record nog scherper gesteld en een tyd gemaakt van 3 min. 42 9 sec Blijkens een medédeelins ln het „Neder- 'a.dscta Dagblad", orgaan van Nationaal Front, is dc heer G. J. Zwertbroek als lid dier bewe ging geroyeerd en ontslagen van zijn functie lals leider van de uitgeverij „De Veste". Naar wy vernemen, heeft het bestuur - an d N.Z.B. de uü-noodiging van den Deenschen Zwembond 'voor de drie beste Nederlandsche zwemsters, resp. op de nummers 100 meter rug slag, 200 meter schoolslag en 100 meter vrije slagi in principe aanvaard. In verband met het verzoek van 't gemeente bestuur van Amsterdam om onze bes'e zwem sters te doen starten by de openin -an het nieuwe Jan van Ga'en Parkbad heeft de secre taris van de T. C. thans een schrijven gericht aan den Deenschen Zwembond met het verzcek het tijdstip van de internationale ontmoetingen te Kopenhagen 14 dagen uit te stellen, zoodat niet resp. op 16 en 18 Mei, doch eventueel 30 Mei en 1 Juni zal worden gestart. Bovendien ligt 't in de bedoeling van den N.Z.B., dan de Deensche wereldrecordhouuster Ragnhild Hve ger uit te noodigen onze Nederlandsche zwem sters op haar terugreis te vergezellen, opdat zy daarna als gast van verschillende Nederland sche zwemverenigingen op diverse plaatsen in ons land zal kunnen starten. De partyen Botwinnik—Boleslawski en Bon- darewski—Keres in de zestiende ronde van het schaaktournooi om 't kampioenschap van Rus land eindigden remise. De party Smyslow— Lilienthal werd afgebroken. Naar wij vernemen zyn de districtswedstrü- den van den Nederlandschen Dameshockeybond, waaraan door de elftallen van Noord- en Zuid- Holland wordt deelgenomen, vastgesteld op 4 Mei a.s. op de terreinen van Arnhem, aan vang 11.30 uur. Op Zondag 25 Mei zal de ronde van Hoens broek worden verreden voor profs en onafhan- keiyken over 115 K.M., voor amateurs over 60 K.M. en een wedstryd voor nieuwelingen over 30 K.M. De Italiaansche wegrenner Coppi komt de laatste weken weer geheel in zyn vorm van verleden jaar. In de Ronde van Venetië, een afstand van 255 KM., wist hij met meer dan een minuut voorsprong als eerste over de eind streep te gaan in den tijd van 7 uur 34 min. Op hem volgden Cinelli, Morl-j en Volp', terwlj. Bartali met 4 min. achterstand de veertiende plaats bezette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3