Grieksche veldtocht kan thans geëindigd worden beschouwd" als Koning George vlucht naar Kreta v .r Reeds eerder verzoek om wapenstilstand Verduistering Plaatsvervanger van Wavell benoemd Wat besprak Ciano met Von Ribbentrop? _DE DAG ONTWAAKTj Regeering van Irak legt verklaring af VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Na de capitulatie in Noord-Griekenland J Athene breekt met Sofia Von Papen nog in Duitschland Gebrek aan dokruimte in Engeland De gedeeltelijke evacuatie van Istanboel Argentinië zal neutraal blijven Groote herfstmanoeuvres in Vereenigde Staten BENOEMING VAN ASSESSOR VOOR 00STERSCHE KERK DONDERDAG 24 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal lf 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76^. VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22969 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Opluchting bij vele Grieken Wijkende Britten door Stuka's bestookt Kroonprins reeds langer aldaar gevangen gehouden? Menzies over zenden van Australiërs naar Griekenland MATSOEOKA'S reis door europa ARGENTIJNSCH MINISTER IN SPANJE Conferentie van inleidenden aard over den Balkan Hess niet naar Spanje Hulpactie door Turksche vrouwen Geslaagde Duitsche aanval op Britsch convooi Interview met Castillo De bewapening DE BEZETTING VAN FOETSJAU Wat God doet Beperkt vleeschverbruik in Roemenië Toestemming verleend tot landing van Britsche troepen Nog 40.000 man te Basra Spanning wegens strijd in Griekenland Engeland nam dit jaar 18 Fran- sche schepen in beslag Broodschaarschte te Istanboel Ontsnapt aan gedwongen hongerstaking Bespreking te Washington over Pacific-problemen Nieuw proces ter zaligverklaring ingeleid Darlan naar Parijs Zwitsers verlaten Londen Meteorologische expeditie in Russisch Poolgebied NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ROME, 23 April. (Stefani) Volgens be trouwbare inlichtingen bevatten de Griek- schdcgers, die in Epirus en Macedonië ge capituleerd hebben, 16 tot 18 divisies, d.w.z. het gros van het Grieksche leger. Feitelijk kan de veldtocht in Griekenland hiermede als geëindigd beschouwd worden. Er blijven nog slechts over de strijdkrachten, die belast zijn met de dekking van de vlucht der Engelschen. De laatste phase zal slechts enkele dagen vereischen, vooral nu de Duitsche troepen de vijandelijke verzetlïnie in den pas van Thermopylae doorbroken hebben, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toever trouwd aan de Australiërs en Nieuw-Zeelan- ders, die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeeren te vertragen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte over de capitulatie in Noord- Griekenland bekend Binnen het bestek van den aanval van Duitsche afdeelingen °P °e diepe flanken van het Grieksche leger in het Noorden, zijn er sinds den 20en April plaatselijke capitulaties ontstaan en heeft het twaalfde Duitsche leger verzoeken om wapenstil stand ontvangen. Nadat op 32 April een Grieksche delegatie ook aan den bevelheb ber van het Italiaansche elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand heeft ver zocht, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat in het Noorden door de Italiaansche weermacht, in het Oosten door Duitsche troepen was in gesloten en was afgesneden van de achter- waartsche verbindingen, gecapituleerd. De capitulatie werd tusschen de geallieerde op percommando's eenerzijds en den Griek- sehen opperbevelhebber anderzijds in Sa- loniki voltrokken. Aan het A. N. P. werd van welingelichte zijde te Berlijn gemeld: In Berlijnsche politieke en militaire kringen vormt de capitulatie van het Grieitsche leger in Epirus en Macedonië het onderwerp van ge sprek. In deze kringen wijst men er met nadruk op, dat de capitulatie van dit grootste deel van het Grieksche leger mede door de snelle vlucht der Engelschen is veroorzaakt. De flank van dit Grieksche leger was ongedekt gebleven vanal het oogenbbk, dat de Engelschen wegvluchtten, zoo verklaart men in deskundige militaire krin gen Dit feit herinnert aan Noorwegen, waar de Engelschen een dergelijke situatie veroorzaakt hebben. - - Met de capitulatie der legers in Epiras Macedonië is, naar aan het DNB gemeld wordt, de sinds weken en maanden op Noord-Grieken land drukkende last weggenomen. Met vreugae en een zucht van verlichting hebben de Grie ken, vooral de soldaten, er kennis van geno men, dat deze kanslooze strijd in dienst van Engeland geëindigd is. Uit deze stemming valt hun houding jegens de Duitsche weermacht te verklaren. De Grieksche soldaat heeft den Duitschen soldaat leeren bewonderen. De woorden van de Duitsche militaire delegatie bij het voltrekken van den wapenstilstand: „Wij betreuren de ontwikkeling in Griekenland, hebben echter respect voor den strijd van het dappere Grieksche leger", hebben diepen in druk gemaakt. Tijdens de onderhandelingen over de capi tulatie in het Grieksche hoofdkwartier met de opperbevelhebbers, verzamelden zich voor dft gebouw groote groepen Grieksche soldaten, on der wie een afdeeling Euzonen, de Grieksche élite-troepen, bijzonder opvielen. Ook groote groepen der bevolking wachtten met ongeduld op den beslissenden ommmeer, welke de ge vechtshandelingen in Noord-Griekenland ein delijk zou besluiten. Toen r'an het resultaat der onderhandelingen bekend werd. ontstond er overal een vreugdevolle stemming. De menigte begroette de vertrekkende officieren en er werd *Heil Hitier" geroepen. Naar verder wordt bericht doen Duitsche gevechtsvliegtuigen voortdurend aanvallen op de wijkende Engelsche troepen in Grie kenland. Duikbommenwerpers hebben op verscheidene plaatsen de enkele wegen, wel ke naar het zuiden voeren, vernield, zoodat de Britsche afdeelingen in wanorde eeraakt zijn. De Duitsche troepen blijven met succes oprukken. Groote hoeveelheden oorlogs materiaal, dat de Engelschen bij hun af tocht niet meer konden meenemen, is den Duitschen afdeelingen in handen gevallen. Daaronder bevinden zich groote voorraden munitie. De Australische troepen, die met eenheden uit Nieuw-Zeeland samen den af tocht der Britten dekken, hebben groote verliezen geleden. De Duitschers hebben tal rijke Nieuw-Zeelanders gevangen genomen. Nog verlamd van schrik, smerig en doodmoe hebben drie Australische soldaten, die tot de achterhoede van de vluchtende Britsche leger corpsen in Griekenland behoorden, volgens een United-Press-bericht uit Athene, welk bericht door Dagens Nyheter wordt gepubliceerd, iets verteld over de vlucht van het voor de opruk kende formaties Duitsche pantserwagens gewor pen Engelsch-Grieksche leger. „Vechten en vluchten en weer vluchten en vechten", zoo Verklaarden de Australische soldaten, ging he' zonder adempauze den geheelen tijd door Duit- «che vliegtuigen van allerlei soort donderden «onder onderbreking over de hoofden der solda- tfia van het Engelsche leger. De Britsche terug tochtswegen stonden permanent bloot aan een onophoudelijk Duitsch bombardement vanuit de lucht. Aan den Olympos trachtte men - teza men met Nieuw-Zeelandsche troepen weer stand te bieden. Opnieuw joeg de Duitsche op marsch de Britsche legercorpsen naar hef. Zui den. Duitsche pioniers baanden voor de Dmtsche pantserafdeelingen den weg, die van tevoren voor tanks volkomen te passeer en was. Des nachts bood het geheele oorlogsfront den aanblik van een vulkaan van ontploffende granaten en geschutvuur. Toen de Australiërs ten slotte in Larissa kwamen was de stad reeds in handen der Duitschers, zoodat zij om niet gevangen geno men- te worden en het contact met de hoofd macht van de Engelsche strijdmacht niet vol komen te verliezen, een rondtrekkende biweging moesten uitvoeren. Volgens door S.P.T. te Londen ontvangen berichten is de Joego-Slavische minister zonder portefeuille, Marco Darcowitsj, in Montenegro zwaar gewond en op Korfoe gestorven. Ook de bevelhebber van het Ser vische luchtwapen, generaal Mirkowitsj, werd zwaar gewond bij een luchtaanval. Hij bevindt zich thans in veiligheid. BERLIJN, 23 April (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst mededeelt, is koning George van Griekenland tezamen met de regeering naar Kreta gevlucht. BERN, 23 April. (Stefani) Koning George van Griekenland heeft een boodschap ge richt tot het Grieksche volk, waarin hij zegt genoodzaakt te zijn zich op Kreta te rug te trekken. Naar D.N.B. uit Saloniki meldt, is het Reu- terberich-t over de vlucht van den Griekschen Koning en den Kroonprins van Athene naar Kreta, volgens aldaar ontvangen inlichtingen, niet geheel juist. De troonopvolger bevindt zich reeds sedert verscheidene dagen niet meer tq Athene, doch wordt door de Engelschen op Kreta gevangen gehouden. Zonsondergang 24 April 20.53 Zonsopgang 25 April 6.22 Maanopkomst 5.50 ondergang 18.47 SOFIA, 23 April. (D. N. B., Volgens een be richt van het officieele Bulgaarsche persbureau heeft de Grieksche gezant te Sofia heden na mens zijn regeering een nota overhandigd aan den Bulgaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin gezegd wordt dat Griekenland de diplomatieke betrekkingen met Buigarije heeft verbroken. BERLIJN, 23 April (ANP) Van welingelichte zijde wordt gemeld; Naar men in Berlijnsche politieke kringen verneemt, bevindt de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, zich nog steeds in Duitsch land. Ook heden werd van Duitsche zijde niets gezegd over de betrekkingen tusschen Duitsch land en Turkije. Op weg naar het krijgsgevangenenkamp. Servische soldaten worden onder gewa pend geleide weggebracht (Foto WeltbildPax-Holland> BERLIJN, 23 April. (D. N.B.) Naar Reu ter meldt is de opperbevelhebber van de Australische troepen in het Nabije Oosten, luitenant-generaal sir Thomas Blarney, tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Nabije Oos ten en daarmede tot plaatsvervanger van generaal Waveil benoemd De Australische minister-president Menzies heeft volgens Reuter, in antwoord op de in Australië tot uiting gekomen kritiek met be trekking tot het zenden van Australische troe pen naar Griekenland, in een appèl aan de Australische partijen verklaard, dat het zenden van troepen moest volgen, nadat langen tijd Griekenland in zijn strijd was aangevuurd. Het ziln thans uiteraard dagen van tegenslag, doch men doet alles wat mogelijk is. De beslissing over het zenden van troepen moest met in achtneming van de grootste stilzwijgendheid eenomen worden en was daarom slechts aan de leden van het oorlogskabinet bekend. Het empire maakt de grootste crisis van zijn ge schiedenis door en kan deze slechts doorstaan, wanneer de grootst mogelijke energie aan den dag wordt gelegd en allen eensgezind blijven. TOKIO, 23 April. (D.N.B.) Kolonel Nagai, die minister Matsoeoka als vertegenwoordiger en adviseur op zijn veertigdaagsche reis vergezelde, heeft in een interview met het dagblad Tokio Asahi Sjimboen de indrukken, die hij in Duitsch land en sovjet-Rusland heeft opgedaan, weer gegeven. In Duitschland, zoo vertelde Nagai, is vooral de geestdriftige ontvangst indrukwekkend ge weest, die de Japansche delegatie in officiee.e en particuliere kringen werd bereid. Verder is hem de machtige vlucht opgevallen, die Duitschland genomen heeft. Uiterst indrukwekkend was ook ue eerste ontmoeting met den Fiihrer. Wat Hitier doet, zoo verklaarde Nagai, is door hem steeds zeer'zorgvuldig overwogen, waarbij hij rekening houdt met alle mogelijkheden. Dan neemt hij echter ook een duidelijke en onverbiddelijke be slissing, die doelbewust en zonder haast of wei feling teti uitvoer wordt gelegd. Deze van een sterk karakter getuigende houding kenmerkte den Führer van den aanvang af en hieraan zijn alle successen te danken. Tevens is dit de oor zaak voor het onbegrensde vertrouwen zoowel van de vooraanstaande persoonlijkheden als van het geheele volk in Adolf Hitler. De Führer en de Duce, zoo meende Nagai, staan als broe ders tegenover elkaar en in het algemeen vormt men zich geen juist beeld van de nauwe betrek kingen tusschen de beide staatslieden. Over het oponthoud van de Japansche delega tie in Moskou zeide kolonel Nagai, dat r.a de or.derteekening van het neutraliteitspact Stalin persoonlijk voor het hierop volgende oanl'.et de tafels en stoelen heeft verdeeld. Stalin heeft daarbij een dronk uitgebracht op het welzijn van den Tenno en de Japansche weermacht, waarbij hu zich tot Matsoeoka en de hem ver gezellende Japansche officieren wendde. Mat soeoka heeft hierop vrijmoedig verklaard, dat deze Japansche officieren tot dusver steeds aan een verslaan van de Sovjet-Unie gedacht hebben- Thans echter is een neutraliteitspact tusschen de beide landen gesloten. GENèVE, 22 April (A.N.P.) De Britsche minister van Arbeid, Bevin, neeft, naar de „Financial Timesmeldt, onlangs een opvallende verklaring afgelegd jn het Lagerhuis. In ant woord op een kritische opmerking zeide hij let terlijk: Het Lagerhuis heeft toegelaten, dat de eene werf na de andere gesloten werd. Thans is de voornaamste hinderpaal bij den slag °P den Atlantischen Oceaan niet de kwestie dei arbedskrachten, doch de dokruimte voor de beschadigde schepen. MADRID, 23 April (D.N.B.) Hedenmid dag is de nieuwe Argentijnsche minister van Buitenlandsche Zaken, Enrique Guinazu, met een extra-vliegtuig uit Rome op het Madri- leensche vliegveld aangekomen. De Spaansche regeering heeft te zijner eere een reeks fees telijkheden gearrangeerd. Het bezoek moet die nen om de Spaansche gedachte te verdiepen en besprekingen te voeren over kwesties der betrekkingen tusschen Spanje en Zuid-Amerika BERLIJN, 23 April (A.N.P.)Van welinge lichte zijde wordt gemeld: Het bezoek van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, aan den Führer en zijn gesprekken «net den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Rib bentrop, te Weenen, hebben in Berlijnsche poli tieke kringen uiteraard belangstelling gewekt In de Wilhelmstrasse vestigde men er heden nog eens de aandacht op. dat de besprekingen te Weenen tusschen von Ribbentrop en graai Ciano niet het doel hadden, tot een definitief resultaat te geraken over de territoriale k'/esties welke ontstaan zijn als gevolg van de ineenstor ting van Joego-SIavië en de stichting van den Kroatischen staat. De besprekingen, zoo werd er van Duitsche zijde aan toegevoegd, zijn vee1- eer van inleidenden aard geweest; beide minis ters hebben voorloopig eens van gedachten ge wisseld. In dit verband wijst men er in politieke krin gen van de rijkshoofdstad op, dat de Balkar, een der moeilijkste afbakeningsgebieden 'er we reld is. Niets ligt meer voor de hand dan dat de verschillende aan het vroegere Joego-SIavië grenzende landen hun opvattingen over de nieu we vorming van het gemeenschappelijke grens gebied hebben. Naar algemeen inzicht var. deze kringen zullen alle meeningen over deze vraag stukken op objectieve en zakelijke wijze door Duitschland en Italië worden overwogen Over de mogelijke nieuwe grenzen in dit gebied ver luidt te Berlijn niets. In de Wilhelmstrasse merkte men alleen op, dat wel de bekend ge maakte grenzen der bezetting richting zullen ge ven aan de toekomstige vorming van dit Zuid- Èuropeesche gebied, doch dat zij in geenen deele vooruitloopen op eenige latere grensafbakening. Verder wordt van welingelichte zijde te Ber lijn gemeld: In de Wilhelmstrasse werd heden de in buitenlandsche bladen geuite bewering tegen gesproken, dat de plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, zich op reis naar Spanje bevindt. Men noemde van Duit sche zijde al deze buitenlandsche berichten ovei Spanje een Angelsaksische afleidingsmanoeuvre, welke blijkbaar ten doel heeft, de aandacht var andere landen af te leiden van de voor Engeland pijnlijke gebeurtenissen in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. ISTANBOEL, 23 April. (D.N.B.) Tegen het einde van deze week zullen de eerste transportschepen met een deel der bevol king van Istanboel vertrekken. Waarschijn lijk zullen zich dan 12.000 bewoners van Istanboel naar Anatolië begeven. De sche pen zullen alle havens der Turksche Zwar te Zee-kust aandoen. Zooals S.P.T. bericht hebben de gezamen lijke Turksche liefdadigheidsinstellingen een oproep tot de Turksche vrouwen gericht, om deel te nemen aan het algemeene hulpverlee- ningswerk voor het vaderlano. Er is een groote vraag naar verbandmateriaal, beddegoed voor ziekenhuizen, ledikanten enz. Talrijke vrouwen hebben aan dezen oproep reeds gevolg gege ven. De echtgenoote van den Turxschen staats president, die eere-voorzitster is van het Turk sche liefdadigheids-comité, heeft Dinsdag een bezoek aan verscheidene instellingen gebracht, en de vrouwen die zich reeds hadden opgege ven gecomplimenteerd voor haar ijver bii het werk van de nationale verdediging. BERLIJN, 23 April. (D.N.B.). Twee torpedo jagers en een gewapend koopvaardijschip, die deel uitmaakten van een Britsch convooi m de Middellandsche Zee, zijn aan Duitsche bommen werpers ten offer gevallen. Tijdens de gi-wapende verkenning werd waargenomen, dat net Brit sche convooi na den luchtaanval zonder deze torpedojagers en zonder het gewapende koop vaardijschip de reis van Malta naar het ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee voort zette. BUENOS AIRES, 23 April (D.N.B.) In een interview met de Razon heeft gisteren de fun- gaerende vice-president, Castillo, eenige ver klaringen afgelegd over de belangrijkste kwes ties van binnen- en buitenlandsche politiek. Hi) verklaarde, dat Argentinië neutraal zal blijven en steeds er voor zorgen zal, dat de neutrali teit niet zal dienen tot verbloeming van han delingen, Welke ook, die de nationale belangen des lands zouden kunnen benadeelen. De houding der regeering inzake de kwestie der scheepsruimte is ongewijzigd en zal ook verder ongewijzigd blijven. De commissie, di«. ter bestudeering van dit probleem Is gevormd, zet haar werkzaamheden voort. Er ;.jjn stapper, gedaan om schepen te koopen of te charteren welke noodig zijn voor de vorming van eer Argentijnsche handelsvloot. Dit is op het oogen- blik een moeilijk op te lossen probleem, da: zeer voorzichtig moet worden behandeld. In welingelichte kringen te Buenos Aires ver luidt, dat vermoedelijk 1.1 milliard pesos voor de Argentijnsche bewapening zal worden uitge trokken. 680 millioen pesos hiervan zullen voor het leger worden besteed. In den loop van de volgende week zal de senaat in geheime zitting bijeenkomen om over het desbetreffende regee- ringsvoorstel te beslissen. De aanneming ervan wordt hier niet in twijfel getrokken. De aankoopen van het nieuwe oorlogsmate riaal zullen over een termijn van vijf jaren wor den verdeeld. Een wetsvoorstel tot uitbreiding van de vloot is nog in voorbereiding. ERGENS IN DE PROVINCIE FOEKIEN. 23 April (Domei). Door de bezetting van Foetsjau, de hoofdstad van de provincie Foekien, door de Japanners, is de Japansche blokkade van Centraal- en Zuid-China vol tooid, aldus verklaarde de woordvoerder van de Japansche strijdkrachten in de provincie Foekien. De provincie Foekien was tot dusver niet betrokken bij de Japansche blokkade-opera ties, doch de pogingen van de regeering te Tsjoengking om een weg te openen via Foetsjau dwongen de Japansche strijdkrach ten een tegenaanval te ondernemen in deze provincie. De woordvoerder sprak er zijp vreugde over uit een pro-Japansche stem ming in Foetsjau en andere plaatsen ip de provincie Foekien aan te treffen. Verder meldt Domei dat na de bezetting van Foetsjau door de Japanners alle buitenlandsche eigendommen te Nantai, een nieuw stadsge deelte van Foetsjau, ongeschonden zijn gevon den, behalve het Japansche consulaat-generaal. Dit is door de Chineesche autoriteiten in brand gestoken, hetgeen blijkt uit de Chineesche let ters op de muren, „door brand vernield 1938' Evenals in Ningpo is de Chineesche bevolking in Foetsjau gebleven tijdens de Japansche militaire operaties. Vernomen wordt dat op 26 Maart onlusten zijn voorgekomen in verband met rijstkwesties. De prijs van rijst bedraagt op het oogenblik 3 a 4 dollar per pond. Dagelijks sterven tweehonderd menschen den honger dood. Wat God doet is wèl gedaan. Ook al seseffen we het „waarom" niet. Wij veten het „waartoe"Alles is voor onze '.aligheid, voor ons eeuwig geluk. Het s moeilijk soms het lijden te aanvaa ien. Er komt veel in ons in opstanc epen de dingen des levens. Maar in- lien we eenmaal den God hebben er- cend als den Al-Goede, den oneindig Rechtvaardige, den Vader, dan kun- len we tot geen andere conclusie ko men dan het berustend, zegenend, nddend: „wat God doet is wèl ge- iaan!" De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geprezen, sprak eens de sreeselijk geslagen Job. Het is ons vaak bitter hem dit na te zeggen. Pro- iceren wij het. Ons leed is bij lange 'iet zijne niet en ons on gei u/c is niet ie vergelijken bij hetgeen hij bezat en verloor. Toch onderwierp hij zich. Toch vist hij zijn lijden te aanvaarden al sen geluk. Zoover zijn de meesten onzer niet. nog niet. Maar leeren we van gan- scher harte te verzuchten wat God toet is wèl gedaan! BEIROET 23 April (DNB) De regeering van Irak heeft heden de volgende officieele mededeeling over de in Basra gelande Britsche troepen uitgegeven: „De Britsche regeering naa overeenkomstig het verdrag tusschen ingeland en Irak om ver lof gevraagd, bepaalde troependeelen Irak te laten passeeren. Reeds van 21 Juni 1940 af zijn van beide zijden maatregelen genomen om den doortocht van troepen door Irak te vergemak kelijken. Dientengevolge zijn op 17 en 18 April te Basra bepaalde Britsche strijdkrachten ge land, om overeenkomstig de gemaakte afspra ken door Irak vervoerd te worden. Ei moet in dit verband de nadruk op gelegd worden, dat de commentaren van oepaalde buitenlandsche radiostations volkomen ongegrond zijn. De régeering waakt ovei de rechten van het koninkrijk en over de souvereiniteit van het land en zal niet toelaten, dat zij op eenigerlei wijze geschonden worden Volgens het D. N. B. wordt te Beiroet een Engelsch bericht, dat de Britsche troepen weer uit Irak vertrokken zouden zijn. in politieke kringen zeer twijfelachtig genoemd. Men zegt, dat weliswaar eenige afdeelingen der troepen, die in Basra aan land zijn gezet, in de rienting van Transjordanië en Palestina door Irak zijn getrokken, doch in de haver var Basra bevin den zich nog steeds 40.000 man, voor net groot ste deel Indiërs, die nog niet aan iand zijn gegaan en wier aanwezighek, eer bron van be zorgdheid voor de regeering van Irak vormt. Men vreest te Bagdad dat een dee; dezer strijd krachten in Irak zal blijven. In strijd met het verdrag met Engeland. NEW YORK, 23 April.. (S.P.T.) De grootste legermanoeuvres, die ooit in de Vereenigde Staten zijn gehouden, beginnen in September in het National Park in den staat Louisiana. Aan deze manoeuvres zul len 500.000 man deelnemen Naar A.N.P. bericht is de Amerikaansche legerleiding voornemens er propaganda voor te maken, om degenen die voor een diensttijd van een jaar zijn opgeroepen, vrijwillig drie jaar te laten dienen. Men hoopt, dat dit beroep voorai weerklank zal vinden bij de recruten, die vóór hun diensttijd werkloos waren. Het aantal re cruten, dat daarmede drie jaar dienst zou doen. raamt men in welingelichte militaire kringen op 300.000 tot 400.000 man. Verder meldt S.P.T. dat de gebeurte nissen in Griekenland in Amerika groote spanning hebben teweeggebracht. De ge moederen van interventionisten en isolatio- nisten rijn aoo verhit, dat men in New York maatregelen heeft genomen tegen even- tueele ongeregeldheden. De aangekondigde meeting van de „capitula tie-aanhangers" is door de interventionisten ais staatsgevaarlijk en niet-Amerikaansch bestem peld en er wordt een ijverige propaganda ge voerd ten einde de bijeenkomst te doen mis lukken. Zij hebben bekend gemaakt besloten te zijn, desnoods met geweld een dergelijke meeting onmogelijk te maken. De politie te New York heeft in verbanct hiermee uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge- LONDEN, 23 April (SPT). Naar aanleiding van een vraag van een der leden van het Lager- nuis heeft de minister voor -iconomische Ooi- iogvoering, Dalton, verklaard, dat sinds den eersten Januari van dit jaar 18 Fransche sche pen door Engeland in beslag zijn genomen. Zes hiervan zijn naar Gibraltar overgebracht, - naar Freetown in West-Afrika, 2 naar Kaap stad, 2 naar Durban en 1 naar Mauritius. Vier dezer schepen kwamen uit het onbezette Fran sche gebied en een uit het bezette gebied, ter wijl de overige onderweg wa.cn naai Frajkiijjt Dalton herhaalde voorts zijn verklaring var den 8sten April, waarin hij mededeelde dat de Britsche regeering in dit opzicht van haar rech ten als oorlogvoerende mogendheid gebruir moest maken. BOEKAREST, 23 April (Europapress)Het Roemeensche Ministerie var. Economische Za ken heeft bepaald, dat met ingang van heden versch rund- en varkensvleesch slechts Zater dag en Zondag geconsumeerd mag worden. Versch kalfsvleesch mag Zaterdag, Zondag en Maandag worden gebruikt. Het verbruik van visch. gevogelte en wild is gedurende de ge heele week toegestaan. Naar het ANP uit Ankara bericht heeft de Turksche regeering gisteren een crediet van 1 millioen Turksche ponden beschikbaar gesteld voor de levering van meel aan Istanboel. Voor dit bedrag zullen voorraden meel gekocht wor den, daar de broodvoorziening van de stad aan den Bosporus met baar millioen inwo ners de laatste maanden met moeilijkheden ge paard is gegaan. In dit verband wordt van welingelichte zijde beweerd, dat de evacuatie niet in de laatste plaats wegens deze broodmoei- lijkheden is geschied. SJANGHAI, 23 April. (S.P.T.Als protest tegen te lage loonen en te langen arbeidsduur zijn 300 bedienden van het grootste Chineesche uitgeversbedrijf „Commercial Press" Dinsdag middag een hongerstaking begonnen. Zij heb ben het gebouw bezet en verklaard niet eerder weg te gaari en voedsel tot zich te nemen, vóór hun eischen zijn ingewilligd. Tevens hebben zij een der directeuren van de Commercial Press, Sjeng Koa Pai, In een kamer opgesloten om hem zoodoende te dwingen aan de hongersta king deel te nemen. Hoewel Sjeng Koa Pai aan handen en voeten gebonden was is het hem toch gelukt zich tegen zijn oureau op te rich ten. Toen terogen tijd later het telefoontoestej overging, gelukte het den directeur met zijn tanden den hoorn van den naak te lichten en zich met den persoon, die dooi het toestel sprak, in verbinding te stellen. Deze heeft de politie gewaarschuwd, die Sjeng daarop bevrijd neeft. NEW YORK, 23 April. (SPT). De New York Herald Tribune verneemt, dat het Russisch-Ja pansche neutraliteitsverdrag alsmede de- toe stand in den Pacific het onderwerp heef: ge vormd van een bespreking tusschen den Ame- rikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil. den Britschen ambassadeur te Washington lord Halifax en den Australischen gezant Robert Casey. Het blad doet daarb. opmerken, dat genoemde besprekingen samen vielen met de landing van Amerikaansche troe pen op de Philippijnen. Men schrijft ons uit Rome: In de vacature van Assessor van de H. Con gregatie voor de Oostersche Kerk, ontstaan op 26 Maart jJ. door het vrij plotseling overlijden van Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Joseph Cesanni, heeft Z. H. de Paus met ingang van 1 April op dezen voornaenen curiepost benoemd Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Antonius Arata, titulair Aarts bisschop van Sardi. Mgr. Arata vertegenwoor digde tot op den dag van de inlijving van Let land bij Rusland den H: Stoel in dezen landen als Pauselijk Nuntius. Naar S. P. T. uit Vaticaanstad bericht, heeft onder leiding van kardinaal Granito ai Bel- monte de Congregatie der Riten een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het proces der zaligverklaring van de die naresse Gods, Paulina Maria Jarricot Zy is vooral in Amerika bekend als stichteres van het werk tot uitbreiding van hei geloof en als bevorderaarster van het Rozenkransgebed. VICHY, 23 April. (D. N. B) De Fransche vice-president, Admiraal Darlan, is hedenoch tend naar Parijs vertrokken VICHY, 23 April. iD. N.B.) Een gedeelte van het Zwitsersche personeel van het Zwitsersche gezantschap te Londen heeft zijn functie neer gelegd, aldus verneemt men uit een absoluut te vertrouwen bron in de Zwitsersche hoofdstad. De oorzaak hiervan is, dat de Duitscne lucht aanvallen op Londen zoo ontzaglijk zyn ge weest, dat de Zwitsersche ambtenaren zich niet meer in staat voelen nieuwe aanvallen op de Britsche hoofdstad te doorstaan MOSKOU. 23 April. (S.P T.) In Rusland wordt een groote expeditie, ter bestudeering van de meteorologische verhoudingen in het Russi sche Poolgebied, voorbereid. Er zuilen meer dan 2000 luistei posten en 3000 stations ter oestu- deering van de zeestroommgen worder opge richt De eerste onderzoeki igsvaartuiger neb ben reeds thans Wladiwostock en Moermansk verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1