De klucht van den onechten Manet f 20.000 boete voor manufacturier w Strop voor Zeeuwsche oestercultuur ioAQ. t&ans vcjQX de. to.ek.omst E.R.K. In bewogen tijden een rustig bezit! Uit het bloembollenvak BOLLENJN BLOEI AUTOBUS OP OVERWEG GEGREPEN Belangrijk legaat voor Artis LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nijmegen Hoogere boete geëischt Opdracht tot oprichting van één organisatie Resten van het oude Kuinre teruggevonden Roekelooze schooljongen Op ontoelaatbare wijze prijs- voorschriften overtreden DONDERDAG 24 APRIL 1941 Hoogst onbehoorlijk volgens den procureur-generaal HOTEL DES PAYS-BAS - UTRECHT VOORWAARDEN ONT SLAGVERGUNNING Stipte naleving noodzakelijk NEDERL. BEDRIJFSLEIDERS IN SAKSEN Massagraf op kerkplein Beenderen en schedels opgegraven NAJAARSBEURS UTRECHT AANRIJDING MET DOODE- LIJK GEVOLG HOLL. STOOMBOOT. MIJ. Directeur Wesselink gaat heen DE EERSTE TOMATEN VAN VAGANTIE TERUG WAARSCHUWING Arm in een snijmachine Ongelukkige val van een dienstmeisje Koe schrok van autobus Geleider op slag gedood Amnestie op het gebied der belastingen en deviezen Administratiekosten berekening door timmerfabrikanten Zondag reeds veel schoons te genieten Tegen overwegwachter f 40 boete geëischt Bij het droogvallen van den Noord-Oostpolder Loonen in Zeeuwschen landbouw Overeenstemming 'inzake provin ciale collectieve regeling Pensioenfonds voor de beambten er mede aangevuld Wilde zich overtuigen of projec tiel geladen was UITBREIDINGSPLAN VAN GRONINGEN Een beroep behandeld in den Raad van State Plan om voor een kwart millioen gulden zaaioesters te impor teeren, mislukt van U en de Uwen, door middel van een polis der Prof. mr. B. ter Haar overleden NATUURBESCHERMING IN FRIESLAND Reservaat van z.g. blauw- graslanden BISSCHOPSGRAVEN" BIJ BOORNBERGUM Academische examens Apothekersassistent ZWEMMEN Ragnhild Hveger in vorm SCHAKEI\ Om het kampioenschap van Rusland In December heeft voor de Haagsche recht bank een jongeman terecht gestaan, die een grap had willen uithalen. Hij had van iemand een olieverfschilderwerk (zonder lijst of spie- raam) cadeau gekregen, dat een op den arm leunende jongevrouw, in wazig gewaad liggend, Voorstelde. Dit schilderij zette hij in gouden lijst en plaatste er den naam „Manet" op, om het ver volgens aan te bieden aan een schilderijenhan- öelaar aan het Noordeinde te 's-Gravenhage, compleet voor den prijs van f 15, het bedrag zoo ongeveer van spieraam en lijst ter grootte van 0.80 bij 1.10 M. De schilderijenhandelaar bood het, als ware het een echte Manet, in zijn magazijn voor I 35000 te koop aan en plaatste het in zijn uitstalkast. Toen ontdekte echter "n vriendin van de in dertijd naar Indië vertrokken dame, die, zonder cr zelf eenige kunstwaarde aan toe te kennen, het schilderij had vervaardigd en het bij haa- vertrek had achtergelaten, dat hier in ieder ge val iets was gebeurd, dat niet pluis was. Zij lichtte den schilderijenhandelaar in omtrent de werkelijke herkomst van dit schilderij en toen werd de politie in de zaak gemengd, met het gevolg, dat de jongeman, die den naam Manet op het schilderwerk had geplaatst, op 2 Januari J.l. door de Haagsche rechtbank wegens het aanbrengen van een valsch merk op een kunst werk tot f 10 boete werd veroordeeld. Daar de jongeman geen ander opzet had ge had dan den critici een poets te bakken, ging h;1 in hooger beroep. Dientengevolge prijkte het schilderij Woens dag opnieuw in een rechtzaal, thans in die van het Haagsche gerechtshof. De procureur-generaal achtte het geval ern stiger dan de verdachte zich blijkbaar had voorgesteld. Spreker noemde het feit hoogst onbehoorlijk al was bij den jongeman geen Winstoogmerk in het spel. Inderdaad hadden verhuizers het schilderij voor 50 cent gekocht en het weer aan een ander van de hand gedaan voor enkele guldens. Nogmaals verwisselde het stuk van eigenaar en deze gaf het ten geschen ke aan den vriend van den jongeman in kwestie. De kunsthandelaar had er zoo eens dezen en gene over gepolst en op de vraag of het een echte Manet kon zijn, uiteenloopende antwoor den gekregen. De een zei: „Man, je bent gek, het heeft niets met Manet te maken". Een ander had gewezen op de moderne schoentjes van de ge schilderde jongedame, schoentjes, zooals men in den tijd van Manet niet kende. Een derde had te kennen gegeven, dat het een typisch werk van Manet was. Zoo verscheen op zekeren dag een aankondi ging in de krant, dat bij den bedoelden kunst handelaar een tentoonstelling was ingericht van schilderijen, met vermelding, dat er o.a. een Manet bij was, waarmee het bewuste waarde- looze ding was bedoeld. De procureur-generaal wilde de handelwijze van den kunsthandelaar buiten beschouwing la ten tegen wien geen vervolging was ingesteld doch hij meende wel, den jongeman onder het oog te moeten brengen, dat, indien bij het plaatsen van den naam „Manet" boos opzet in het spel was geweest, een straf tot f 5000 boete of twee jaren gevangenis mogelijk zou zijn. Een boete van f 10 was naar sprekers oordeel wel buitengewoon laag en blijkbaar niet voldoende om den jongeman te doen begrijpen, dat hij toch we] een ernstig feit had gepleegd. Daarom eischte spreker verhooging van de boete tot f 50 subsidiair 50 dagen hechtenis. Mr. E. H. Th. Kwast verdedigde den jonge man met de mededeeling, dat het niet ging om het bedrag van de boete, doch om voor dezen jongeman te voorkomen een vermelding in het kaartsysteem van de politie. Hij had n.l. niets anders dan een grap willen uithalen. Inoien hij werkelijk een valschen naam op het werk had willen zetten met de bedoeling, het schilderij voor een Manet te verkoopen, dan zou hij on- uitwischbare verf er voor hebben gcbi uikt en te voren hebben nagegaan, hoe de signeeiing van Manet er werkelijk uitzag. Niemand kon dit schilderij voor een echten Manet houden. Wijl geen strafbaar opzet aanwezig was pleitte spreker vrijspraak. Het Hof zal 7 Mei arrest wijzen VERGADERZALEN, LOUNGE EN BAR De aandacht van betrokkenen wordt geves tigd op de verplichting, van een verleende ont slagvergunning onverwijld schriftelijk mededee ling te doen aan die arbeiders, wien op grond van deze vergunning ontslag is aangezegd. Dit is niet alleen in het belang van den ontslagene die, indien hij niet onmiddellijk ander werk Vindt, zonder deze schriftelijke mededeeling van den werkgever niet voor kasuitkeering van zijn vakorganisatie of voor steunverleening in aanmerking kan komen, doch tevens in het belang van den werkgever zelf, die zich bij niet nakoming van bovengenoemde verplichting in ernstige moeilijkheden kan brengen. De arbeidsinspectie, die de ontslagvergunning verleent, stelt zich n.l. op het standpunt, dat, indien de aan de vergunning verbonden voor waarden niet worden nageleefd, een dergelijke vergunning als niet verleend wordt beschouwd, terwijl de in gebreke gebleven werkgever tevens aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade, welke de arbeider hierdoor heeft ge leden. Het is dus zoowel voor den werkgever als voor den werknemer van het allergrootste be lang, dat de verplichting van de zijde van den werkgever, aan den ontslagen arbeider onmid-i dellijk schriftelijk mededeeling te doen van de ontslagvergunning, strikt wordt nageleefd, op dat moeilijkheden' worden voorkomen, die voor beide partijen ernstige vormen kunnen aan nemen. Het A.N.P. bericht: Uit Berlijn kwamen Maandagavond in Leip zig ongeveer 12 Nederlandsche bedrijfsleiders en bedrijfsdeskundigen aan, die zich op uitnoo- dlging van het rijksbureau „Schönheit der Ar beit" op een tiendaagsche reis door groot- Duitschland bevinden, georganiseerd door het „Zentralamt fiir internationale Sozialgestaltung" Het doel dezer reis is, kennis te nemen van de sociale positie der arbeiders in Duitsche be drijven. Dinsdagochtend werd een bezoek gebracht aan het modelbedrijf der Leipziger Wollkammerei. De bedrijfsleider, de heer Werner Stöhr, gaf als inleiding tot het bezoek een kort weten schappelijk overzicht over de positie in het daar Uitgeoefende vak en het bedrijf zelf. Hetgeen hij in diep verantwoordelijkheidsgevoel voor het welzijn der menschen in het bedrijf mededeelde over den socialen arbeid in de Leipziger Woll- k&mn-erei maakte diepen indruk. Al deze ar beid is er op gericht den arbeider op te voeden tot kameraadschap en verantwoordelijkheid, hem te ontnemen het minderwaardigheidsge voel van vroegere jaren en hem trots bij te brengen op zijn werk, zijn werkplaats en zijn bedrijf. In welke mate dit doel reeds bereikt ls kon men zien bij een rondgang door de so ciale en sanitaire inrichtingen van het bedrijf Tot in alle onderdeelen werd duidelijk, dat de arbeiders er zelf prijs op stellen, de gemeen schappelijke inrichtingen m orde te houden en door eigen toedoen een prettig aanzien te Beven. Groote belangstelling ondervonden het kaartsysteem betreffende ongevallen, enz., dat mededeelingen verschaft omtrent ieder afzon derlijk, voorts de feest- en kameraadschapszeal. De gasten, die des middags naar Hamburg Verder reisden, verlieten Leipzig eenstemmig in de overtuiging, een bedrijf en een bedrijfslei der te hebben leeren kennen, die terecht als model kunnen gelden. Op het kleine kerkplein tusschen de beide Maria Magdalenakerken van Goes hebben ge meentewerklieden een griezelige vondst gedaan. Aan den voet van de prachtige Gotblsche kerk. Waartegenover de veel nieuwere huidige katho lieke kerk zeer sober afsteekt, waren zij bezig met graafwerk ten behoeve van een betere Pleinindeeling. Nauwelijks hadden zij enkele Spaden in den grond gestoken of enkele ver beelde doodsbeenderen kwamen bloot te liggen. Bij verder graven kwamen de beenderen bij honderdtallen te voorschijn. Dicht opeengepakt lagen zij daar op ieta meer dan een halven meter onder het wegdek in den kleibodem. Ge raamten bleken in een laag van bijna een meter hoogte op een vrij groote oppervlakte bij el kaar te liggen, zoodat het vermoeden is ge rezen, dat men indertijd bij de opruiming van het oude kerkhof rondom de Magóalenakerk alle opgegraven beenderen bij elkaar in een graf heeft gelegd. De opgegraven gebeenten en doodshoofden heeft men naar de algemeene begraafplaats vervoerd en daar opnieuw begraven. Naar wij vernemen, wordt de Najaarsbeurs 1941 gehouden van 9 tot en met 18 Septem ber as. Voor het Haagsche gerechtshof had zich in hooger beroep te verantwoorden de vrachtauto bestuurder A. van 't S uit arderwijk, dien de Haagsche rechtbank tot twee weken hech tenis had veroordeeld wegens dood door schuld Verdachte was op een avond van den rijks weg bij Sassenheim een zijweg voorbijgere- den, dien hij had willen Inslaan. Hij keerde toen met zijn oplegger om, zoodat deze dwars over den weg kwam te staan. Een personenauto uit Amsterdam, waarvan de bestuurder het achterlicht van den opiegger niet kon waar nemen. reed tegen dezen op, met het gevolg, dat hij aan de bekomen verwondingen over leed. Twee getuigen werden gehoord. De procureur-generaal achtte de schuld van verdachte bewezen en was van meening, dat de straf zwaarder had moeten zijn. Spr. eisch te verhooging van de opgelegde straf tot twee maanden. Mr. Heeg pleitte vrijspraak. Arrest 7 Mei. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven (de commissie-Woltersom), aie belast is met de organisatie van het bedrijfs leven in Nederland, aan den heer D. W. Lefe- ber te Lisse opdracht gegeven de organisatie van het bloembollenbedrijf op te bouwen. Voor het bloembollenbedrijf zal één bedrijfs organisatie worden opgericht, welke alle te- drijfsbeoefenaren en alle bedrijfsbelangen, zoo wel op -vaktechnisch gebied als de bedrijfsrege ling, zal omvatten. De op te richten organisatie zal op econo misch gebied de eenige erkende en representa tieve worden. Dit heeft tot gevolg, dat bestaande vereeni- gingen, welke zich met economische bemoeiin gen inzake het bloembollenbedrijf bezig houden, zullen verdwijnen. Houden zij zich behalve met economische ook met sociale aangelegenheden bezig, dan zullen zij haar bemoeiingen op sociaal gebied kunnen blijven voortzetten. Naar wij vernemen, heeft de heer Lefeber de ze opdracht aanvaard. Woensdag 30 April zal de heer E. G. Wesse link zijn functie als directeur van de Holland- sche Stoomboot Mij. neerleggen. De heer Wes selink, die 1 September 1927 bij de Hollandsche Stoomboot Mij. kwam en direct de functie van directeur vervulde, heeft zich vooral beijverd om de vloot van de Maatschappii te moderni- seeren. Verscheidene moderne motorschepen werden aan de vloot toegevoegd, o.a. het m.s. „Nigerstroom". Sinds 22 Maart 1939 is de heer Wesselink tévens voorzitter van de Nederland sche Reeders Vereenigirg, welke functie hij voorloopig zal houden. In het hoofdgebouw van de Hollandsche Stoomboot Mij. aan de Handelskade te Amster dam zal 30 April te drie uur gelegenheid zijn, afscheid van den heer Wesselink te nemen. Dinsdag heeft de kweeker P. Bregman de eer- s e stooktomaten aan de veiling te Pijnakker aangevoerd. Deze brachten 1.84 per K.G. op. Woensdagmorgen zijn door den tuinder H. ce Ruiter te Leidschendam de eerste tomaten aan de Coöp. Tuinbouwveiling Veur en Omstreken ter markt gebracht. Zooals te begrijpen is, trok ken deze eerste Nederlandsche tomaten de noo- dige belangstelling. De moeders, die enkele weken vacantie in de Duitsche Mutterhelme te Schledehausen hebben doorgebracht zullen Vrijdag 25 April terugkee- ren met den trein, welke 's morgens om 10.53 uur in Amsterdam C.S. en om 10.3'6 uur in Den Haag S.S. aankomt. Ete burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) geeft een ieder in overweging, om, alvorens in relatie te treden met de wasscherij „Flora", gevestigd Kerklaan 65/67 te - Rijswijk (Z.-H.), directeur J- C. Looman, aan het bureau van politie, Heeren straat 77 aldaar, telefoon 118566. inlichtingen in te winnen. Woensdag is te Lunteren de dienstbode van den heer Van H., mej. van der Stroet, toen zij koffie bracht in de werkplaats van haar pa troon gevallen en met een der handen in een houtsnijmachine terecht gekomen, waardoor alle vingers werden afgesneden. Door den schrik viel zij ten tweeden male en toen raakte zij met den rechterarm in de ma chine, waardoor de arm boven den elleboog vrij wel geheel werd doorgesneden. Het meisje werd naar het dichtsbijztjnde ziekenhuis vervoerd, waar de arm moest wor den geamputeerd. De politie onderzoekt of In de werkplaats voldoende veiligheidsmaatregelen waren ge- Op den Enschedescheweg in de gemeente Haaksbergen is een doodelijk ongeluk gebeurd- De 54-jarige gehuwde fabrieksarbeider J. Hoe- bink leidde daar een koe aan een touw. Door dat het dier schrok van een achterop rijdenden autobus, sprong het opzij en wierp H. onder den volgwagen van den bus. De man was OP slag dood. nomen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën heeft, gelet op artikel 8 van het besluit van 10 Maart 1941, Verordeningenblad No. 52/1941, betreffende de verplichting tot aangifte en betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der deviezen bepaald: a dat de voor de aangifte benoodigde for mulieren worden verkrijgbaar gesteld bij de di recteurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij de directeurs der registratie en domeinen, bij de directeurs van 's Rijks belas tingen bij de inspecteurs der directe belastin gen en bij die der registratie: b. dat de aangifte dient te worden gedaan door het inleveren van een onderteekend aan gifteformulier ten kantore van den inspecteur der directe belastingen of van dien der registra tie, in wiens dienstkring de aangever woont of gevestigd is, of, indien de aangever daaraan de voorkeur geeft, bij de directeurs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, bij de directeurs der registratie en domeinen, bij de directeurs van 's Rijks belastingen of bij het Departement van Financiën (afdeeling Directe Belastingen) c. dat alleen dienen te worden aangegeven de waarden tot aangifte, waarvan eenige verplich ting bestond. Het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft aan leden der samenwerkende vereenigingen van timmerfabrikanten toestem ming verleend, over al haar rekeningen en offer tes, inclusief omzetbelasting, één procent admi nistratiekosten te berekenen. Het voorjaarsweer heeft in den bloei van de bollenvelden veel verandering gebracht, meidt de K. N. A.C. In eenige dagen zijn van veie soorten narcissen de bloemknoppen open ge sprongen en men mag verwachten, zelfs bij wijziging in de weersomstandigheden, dat a.s. Zondag de narcissen op haar mooist zullen zijn. De hyacinten beginnen te kleuren en vele soor; ten zullen Zondag bloeien. Ten slotte zullen talrijke vroege-tulpensoorten in bloei staan. Voor de rechtbank te Roermond heeft Dins dag terecht gestaan de overwegwachter dei Ned. Spoorwegen P. v, C., wien doordat hij in den vroegen morgen van 6 December j.i. de boomen in den overweg van de Kapeilerlaan te Roermond niet had neergelaten ten last.e was gelegd het in gevaar brengen van het verkeer. Dien ochtend is te kwart voor 5 een autoous waarin fabrieksmeisjes zaten, op dezen overweg door een in de richting Maastricht rijdenden goederentrein gegrepen en verpletterd. Iwee meisjes werden hierbij op slag gedood en ver scheidene gewond, evenals de chauffeur. p. v. C. verklaarde bij het verhoor, kort voor het ongeluk zijn post even te hebben verlaten, terwijl de seinen veilig stonden. Toen hii nel signaal kreeg voor het neerlaten der boomen spoedde hii zich naar zijn post terug, doch hij struikelde - in de duisternis, waardoor hij niet tijdig zijn post kon bereiken. Dé officier van justitie achtte grove schuld aanwezig en eischte een boete van f 40 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Mei. Naar men ons uit Kuinre meldt, is het water in den Noord-Oostpolder reeds zoo ver uit de kust geweken, dat men bij af- landschen wind ongeveer een kilometer ver het nieuwe land, kan betreden. Hier zijn thans ook, recht voor het Zuid- einde van Kuinre. de resten drooggevallen van de oude forteresse, de vermaarde Kuijn- der Schans, met de fundamenten der oude kerk, welke eenmaal door de zee werden verzwolgen. Reeds geiuimen tijd tracht men in den Zeeuwschen landbouw tot een provinciale col lectieve arbeidsovereenkomst te komen. Na be sprekingen is thans overeenstemming bereikt. De vertegenwoordigers van de Zeeuwsche Landibouw Maatschappij, den L. T. B„ N.C. B., C.B. T. B. en den Christelijken Boerenbond eenerzijds en die van de drie arbeidersbonden anderzijds zijn het eens geworden, ten aanzien van de losse landbouwarbeiders aan het college van rijksbemiddelaars voor te stellen, den werk tijd in het algemeen te bepaler, op negen en een half uur per dag in de zomermaanden acht uur per dag in de wintei maanden en negen h 9'A uur per dag In de overgangsmaan den (November en Maart), met omschrijving van tijdstip en plaats van aanvang der werk zaamheden en regeling der schafttijden Voor accoordloonen voor aangenomen werk wordt voor de districten, waar de tarieven reeds in contracten zijn geregeld een loor.svernoo- ging van vijftien pet. geadviseerd. Aan het. college van rjjksbemiddelaars zaJ worden verzocht, de collectieve arbeidsovereen komst ook voor niet-georgauiseerde werkgevers te doen gelden. Wijlen de heer P F, H. Keuker, laatst ge woond hebbende te Amsterdam, heeft in gevolge den wensch van wijlen zijn echt- genoote, mevrouw H. C. KeukerKoelinga, aan „Artis" gelegateerd een som van 15.000 vrij van rechten en kosten. Het bestuur van het Genootschap heeft be sloten dit bedrag te storten in het Pensioen fonds voor de beambten van het Genoot schap. Men is in „Artis" zeer dankbaar voor dit be langrijke legaat, vooral in verband met het feit. dat uit genoemd pensioenfonds niet alle door het Genootschap toegekende pensioenen en we- duwenpensioenen betaald kunnen worden, zoo dat nog steeds een behoorlijk gedeelte van deze pensioenen ten laste komt der exploitatiereke ning van het Genootschap zelf. Een dertienjarige Haagsche jongen, die tijdens de Paaschvacantie in de duinen bij Wassenaar een' onontplofte handgranaat had gevonden, nam het gevaarlijke speelgoed den eersten dag na de vacantie mee naar school, om het zijn vriendjes te toonen. Een kameraadje uit de Azaleastraat wenschte zich ervan te overtuigen of het projectiel al dan niet geladen was. De roekelooze knaap liet de granaat op de speel plaats van de school aan de Aucubastraat vallen. Door de ontploffing werd hij wonder boven won der slechts aan den pols gewond. De Geneeskun dige Dienst vervoerde den jongen naar 't Rood" Kruis Ziekenhuis te Den Haag. De Raad van State heeft behandeld een beroep van de familie van Houten te Groningen tegen het bes'uit van Ged: Staten der provincie Gro ningen, houdende goedkeuring van een uitbrei dingsplan der gemeente. Het terrein, waarom het hier gaat, is in het uitbreidingsplan der gemeente bestemd voor be bouwing met arbeiderswoningen. Hiertegen gaat in hoofdzaak het bezwaar der grondeigenaresse. Mr. P. B. M. ten Bosch te 's-Gravenhage heeft het beroep mondeling toegelicht. Hij betoogde dat het hier een riant gelegen punt der gemeen te Groningen betreft. In 1939 bood men de fa milie Van Houten ƒ30 per vlerkante meter, het geen een hoog bedrag is voor Groningen. Het is nu schrijnend, dat dit terrein, indertijd ge kocht voor 32.000, verknoeid en uit zijn ver band gerukt Fordt- uit stedebouwkundig en uit sociaal oogpunt kan men zich dan ook slecht met dit uitbreidingsplan vereenigen. Overal er om heen staan groote heerenhuizen. De waarde van dezen grond is nu tot 30 pet. teruggebracht Pleieter meende, dat de belangen der eigenaresse zoowel als van hen, die er, gezien het gedane aanbod, hadden willen gaan wonen, zijn opge offerd aan de onkunde om een beter plan te ontwerpen. De gemeente was niet vertegenwoordigd. De beslissing volgt later. In een dezer dagen gewezen tuchtbe- schikking veroordeelde de inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam den winkelier W. tot een boete van f20.000. In het begin van dit jaar werd men ge waar, dat in den grooten manufacturenwin kel van den heer W. op ontoelaatbare wij ze met prijzen werd omgesprongen. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, dat tenslotte tot de slotsom voerde, dat de heer W. verantwoordelijk was voor een groot aantal overtredingen van de prijsvoorschrif- ten. De goederen, welke hij in Mei van het vorige jaar of onmiddellijk daarna inkocht, hield hij verschillende maanden achter. Eerst in Novem ber en December bood hij deze ten verkoop aan, maar nu tegen veel hoogere prijzen. Heeren- handsehoenen. die aanvankelijk geprijsd waren voor f 3 75 per paar, verkocht hij later tegen een prijs van f 6.50 per paar. Van overhemden verhoogde hij den prijs met f 1 of meer. Het zelfde deed hij ten aanzien van regenjassen. Knotten sajet, die hij aanvankelijk voor f 0.39 per knot verkocht, moesten later f 0 69 per knot kosten. Een stout stukje, dat men bij onderzoek ont dekte, was het feit, dat de heer W. zijn bedien den naar een groot warenhuis zond, waar zij als particulieren overhemden moesten koopen voor den normalen voor het publiek geldenden verkoopprijs. Diezelfde overhemden verkocht hij In zijn eigen winkel voor een prijs, die eenige guldens hooger was. Verdachte erkende de prjjsverhoog ngen, doen hij meende, dat dat een geoorloofde daad was De inspecteur voor de prijsbeheersching over woog evenwel, dat verdachte zich onrechtma tig heeft verrijkt, hetgeen te meer te laken valt, daar zijn bedrijf in een volkswijk is ge vestigd en de koopers voor een aanzienlijk ge deelte uit minder welgestelden bestaan. Dt winst, welke verdachte maakte, :n aanmerking genomen en daarnaast ook de financieele draag kracht van zijn bedrijf, werd de neer W. ver oordeeld tot een boete van 1 20.090. Een groote hoeveelheid in beslag genomen goederen w*ro verbeurd verklaard. Twee chefs m het bedrijf van den heer W., die zelfstandig de prijzen vaststelden van de artikelen, die in hun afdeel ngen werden ver kocht en die medeplichtig waren aan de over tredingen, werden elk veroordeeld tot een boet van 1.000. inierhulp Nederlands één voor allen, allen één. De pogingen van de Yerseksche inkoop combinatie, in Frankrijk een groot kwan tum zaaioesters aan te koopen voor de Zeeuwsche oestercultuur, kunnen als mis lukt worden beschouwd. De Fransche oester- kweekers bleken geen animó te hebben om de Nederlandsche oestercultuur ter wille te zijn. Indien men bedenkt, dat de inkoop-oom- Te Buchenwald, Weimar, is overleden prof mr. B. ter Haar, buitengewoon hoogleeraar in het adatrecht aan de Rechtshoogeschool te Batavia. binatie plannen had tot den aankoop van zaaioesters ter waarde van een kwart mil lioen gulden, kan men begrijpen, dat het mislukken der pogingen een ernstige mis rekening beteekent,. Oesterlieihebbers zullen zich met de gedachte moeten troosten, dat oesters de eerstkomende jaren schaarsch en dus duur zullen zijn.. Zij zul len het echter gemakkelijker zonder hun ge liefde oesters kunnen stellen dan de Zeeuw sche kweekers en handelaren, die wemig roos kleurige jaren tegemoet gaan. De groote opruiming, welke de laatste stren ge winters onder de jeugdige, nog niet con sumptie-rijpe oesters hebben gehouden, heeft tot gevolg gehad, dat de voorraden oesters Id de oesterputten en op de banken tot een mi nimum zijn gedaald. Omdat eerst vijf- of zes jarige oesters geschikt zijn om aan de liefheb bers te worden voorgezet, zal eerst een nieuwe oestergeneratie groot moeten zijn gebraent, al vorens de achterstand eenigermate zal zijn in gehaald Onafhankelijk van de resultaten van de win ning van oesterbroed in de Ooster-Schelde, plachten de laatste jaren verscheidene groote oesterkweekers regelmatig Fransche zaaioesters van. de Bretonsche kust te importeeren. Nu ve len ten gevolge van het dood vriezen van circa 60 70 pet. van de inheemsche Zeeuwsche zaal oesters ln den winter van 1S39 op 1940 op im oort waren aangewezen, treft de mislukte po ging, die dc volle medewerking had van de be trokken instanties in Den Haag, des te ern stiger. Het is te hopen, dat de komende maanden voor de winning van oesterbroed gunstig zullen zijn, opdat althans voor een verwijderde toe komst betere voorwaarden zullen ontstaan. Dat voor Zeeuwsche zaaioesters goede prijzen ge maakt zullen worden, staat wel reeds vast. Voor Yerseke mag het een geluk worden ge roemd. dat de mosselenlndustrie in het afge- loopen seizoen zeer gunstig !s geweest, vooral ten gevolge van een hooger binnenlandsch ge bruik. Indien de schaarschte aan verschillende levensmiddelen blijft voortduren, zullen onge twijfeld ln ons land nog veel meer mosselen worden gegeten. Het Inmaken van mosselen er de bereiding van mosselen worst en mosselen kaas, die de mossel voor veie ntct-liefhebbers genietbaar hebben gemaakt., gaver, thans reeds honderden handen volop werk. zoowel in Ycr seke als ia Arnemuiden en Bruinisse. Onder Geingahulzen bij Grouw (Fr.) ligt een groot complex van de in Friesland reeds zeldzaam wordende z.g. blauwgrasianden. Dit zijn buiten de polders gelegen landerijen, welke des winters onder water staan en waarvan het gewas een blauwgroene kleur heeft. Dit blauw- gras behoort tot een eigenaardige plantenge meenschap, welke steeds zeldzamer wordt, en vormt een bróedgelegenheid voor weidevogels. De Friesche vereeniging voor natuurbescher ming „It fryske gea" is er in geslaagd, een deel van deze landerijen te behouden. Hiermede Is een begin gemaakt met het stichten van een reservaat, dat met medewerking van eigenaars van aangrenzende terreinen uit natuurhistorisch en landschappelijk oogpunt van beteekenis kar worden. In de Friesche gemeente Smsilingerlan blijft een historisch monument voor het nage slacht behouden. Het betreft hier de bisschops graven aan het stroompje de Drait bij Boorn- bergum, drie kleine verhevenheden ui den berm van den weg ter grootte van een menschenge- stalte. De volksoverlevering vertelt, dat hier drie bisschoppen begraven liggen, doch dit la niet juist. De drie graven bewaren de nerinnering aan eenige soldaten van den bisschop van Munster, die ter plaatse in 1672 waren gesneu veld. De laatste jaren waren de bisschops- gravcn verwaarloosd, doch thans heeft de ge meente Smallingerland de zorg op zich geno men, de graven met een grfntbed omringd en ze voorzien van een eenvoudige afzetting. DELFT. Geslaagd voor het candidaats- examen voor werktuigkundig ingenieur: W. ter Horst, Hengelo (O.). AMSTERDAM. Geslaagd mej. A. Ike te Den Helder. UTRECHT. Geslaagd mej. P. J. M. A. de Graaf, Utrecht: mej. G. E. J. Snijders, Utrecht: mej. M. H. Spijkers, Tilburg en de heer K. Vis- scher, Utrecht. Ragnhild Hveger won in Frederiksberg nabij Kopenhagen de 100 meter rugslag in den fraalen tijd van 1 min.15 ,9 sec. Greta Thi'da Joergensen moest het tegen haar afleggen in 1 min. 17,4 sec. Inge Soerensen won de 400 meter schoolslag in 6 min. 21,5. In het schaaktournooi om het kampioenpi- oenschap van Rusland werd de in de tweede ronde afgebroken partij Bondarewski—-Bole- slawski verder gespeeld en eindigde remise. De "tand is thans: Botwinnik 9punt; 2 Keres 7punt; 3 Lilienthal 7 pnt.; 4 Bondarewski en Smyslow 9% pnt. en 6 Boleslawski 6 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3