I 1 urkije staat op den tweesprong Gevechten in de pas van Thermopylae Md wï&aal mn den daq SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht Het Camera-mysterie I Griekeche schepen tot zinken gebracht V) 6 TliljniuuidtJeó DONDERDAG 24 APRIL 1941 Voorbereidende maatregelen met het oog op eventualiteiten ST. WILLIBRORDUS Hongaarsche legatie uit Londen vertrokken &A I I i CONFIDENTIA N.V. Duitsch weermachtsbericht Talrijke schepen tot zinken gebracht in de Grieksche wateren tal. weermachtsbericht Hoofdpijn- Migraine WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 25 April verliefde chef j Koersen Nederlandsch Clearing- instituut Middel tegen grijze haren gevonden? Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG Ankara, April 1941 (Van een V. P. B.-correspondent) Steeds meer vestigen zich de blikken van de geheele wereld op Turkije, in verband met de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen op den Balkan. Wat de naaste toekomst zal brengen, weet niemand; maar er kan geen twijfel aan bestaan, of Turkije bereidt zich voor op aile eventualiteiten, getuige den jongsten maatregel, om Istanboel en omgeving gedeeltelijk te eva- cueeren. Vreest Turkije in den oorlog te wor den betrokken, of. zal het de voorkeur geven aan een regeling langs vredelievenden weg? Ondanks den gediedsafstand, welken Turkije zich sedert het begin van deze eeuw heeft moe ten laten welgevallen, is net toch wat men kan noemen; een groot land gebleven. Het beslaat een oppervlakte van bijna 800.000 vierkante ki lometer. Aan drie zijden is het omringd door de zee namelijk door de Zwarte Zee, de Egeï sche Zee en de Middellandsche Zee. Bovendien bezit het nog een zee, die door eigen grondge bied wordt omsloten: de Zee van Marmara. De lengte van zijn kustlijn bedraagt niet minder dan 400C kilometer. Het is verdeeld in 62 pro vincies (prefecturen). 430 onder-prefecturen en 893 arrondissementen. Turkije telt, volgens de laatste volkstelling, die in 1935 werd gehouden, ruim 16 millioen inwoners, waaronder bijna de helft mannen. Bij de volkstelling van 1927 bestond de bevolking uit ruim 13.5 millioen zielen, zoodat zij in den loop van slechts 8 jaar is toegenomen met 18.4 pet. Per vierkanten kilometer telt men 21 in woners. Ankara de hoofdstad, telt 125000 in woners. zij wordt verre overtroffen door de oude hoofdstad (Istanboel), welke bijna 750.000 zie len telt Turkije is een agrarisch land, hetgeen blijkt uit het feit, dat 76.5 pet van de bevol king op het platteland woont: de rest woont in de steden. Groote steden vindt men overi gens niet veel in Turkije. De nieuwe hoofdstad, Ankara, is vrij snel uit den grond verrezen. In minder dan tien jaai heeft zij zich ontwikkeld tot naar tegenwoor- digen staat. Zij maakt een grootschen indruk met haar talrijke paleizen, prachtige particu liere woningen, groote ministeries, inrichtingen van onderwijs, hotels, bankinstellingen, prome nades, parken, prachtige lanen en parken. Zij kan zonder overdrijving een der schoonste ste den van het Nabije Oosten worden genoemd met alle modern comfort, talrijke verkeersmid delen, geriefelijke hotels en uitstekend klimaat De omstreken van Ankara munten uit doo; natuurschoon. De wegen, die naar en uit de stad leiden, zijn geasfalteerd. Het automobilisme en de paardensport behooren dan ook tot de meest geliefde sporten in Ankara. Ankara is eerst sedert 1923 noofdstad var Turkije; vroeger heette het Ancyra. Het is een stad, waarvan men kan zeggen, aat zij geheel nieuw opgetrokken is. De oude en de nieuwe stad vormen elk op zichzelf een geheel. Aan vankelijk had de handel zich in de oude wijken gevestigd; doch deze vertoont thans neiging om zich naar de nieuwe stad te verplaatsen. De binnenlandsche handel is zeer belangrijk; en de Staat waakt nauwlettend tegen elke fraude of vervalsching op dit gebied. Op tal van handelsscholen wordt handelsonderwijs verstrekt. De school voor Hooger Handelsonder wijs is gevestigd te Istanboel, Wat den buitenlandschen handel betreft: deze ls gebaseerd op het beginsel van de meest be gunstiging. Het cont ngenteeringssysteem, dat gedurende langen tijd in stand is gehouden, is in 1937 vervangen door den vrijnanoel. Doen deze is hand in hand gegaan met de clearing die thans het Turksche handelsverkeer met de meeste andere landen regelt en de basis van het handelsverkeer vormt. Zooals wij hierboven reeds opmerkten is Tur kije vóór alles een agrarisch land. De landbouw geniet dan ook de bijzondere bescherming van de regeering. De Turksche landbouwer geniet tal van faciliteiten; hij wordt gesteund door kleine geldelijke leeningen, adviesbureaux staan tot zijn dienst om zijn oogst te verbeteren en dezen voordeelig van de hand te doen, er zijn tal van landbouwscholen opgericht, hij wordt beschermd tegen woekeraars (die in Turkije zeer talrijk zijn), enz. In 1938 heeft de dienst voor de verbetering van den landbouw twee millioen Kg. zorgvuldig uitgezocht zaad onder de Turk sche boeren verdeeld. De veestapel is voor verbetering vatbaar. Ook N.V. NEDERL. VERZ.-MU. LEVENSVERZ.-MIJ N.V ASSURANTIE-MIJ. PRUDENT1A ALLE ASSURANTIëN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATÏIARIJNESINGEL 48 - UTRECHT DOOR PERCY KING deze heeft de belangstelling van de regeering Er valt dan ook een geregelde toename te constateeren. Met de spoorwegen is het in Turkije over het algemeen slecht gesteld; het geheele spoorweg net beslaat niet meer dan 7153 kilometer. Ook op dit gebied ls de laatste jaren echter naar verbetering gestreefd. BERLIJN, 23 April (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht maakt bekend: De bewegingen van het Duitsche leger in Griekenland verloopen volgens de opgestelde plannen. Voorbij Lamia naar het Zuiden op rukkende strijdkrachten hebben in den histo- rischen pas van Thermopylae strijd geleverd met Engelsche achterhoeden. In de Grieksche wateren vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren zeven vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamcnlij- ken inhoud van 37.000 brt., en beschadigden twaalf andere groote schepen door bommen In de baai van Soeda trof een bom van net zwaar ste kaliber een groot oorlogsschip. De aange vallen schepen waren grootendeels transport schepen, die deelen van de uit Griekenland luchtende Britsche troepen aan boord hadden. Gevechts- en jachtvliegtuigen vernielden gis teren en eergisteren bij aanvallen op vijande lijke steunpunten voor vliegtuigen op het Grieksche vasteland 24 vliegtuigen op den grond en stelden verscheidene stukken iucat- doelgeschut bulten gevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers richtten in den afgeloopen nacht nieuwe ware vernielingen aan op de oorlogs- werf en in de tankinstallaties van de naven van La Valetta op het eiland Malta. Een Brit sche torpedojager werd zwaar getroffen. In de haven ontstonden groote branden. Bij luchtge vechten boven het eiland verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Hurricane. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen door scheeraanvailen op een convooi ten zuiden van Aldebrough een koopvaardijschip van 3.000 brt. tot zinken en beschadigden een ander schip door bomtref- fers zwaar. In den afgeloopen nacht vernietigden ge vechtsvliegtuigen drie koopvaardijschepen met ezamen 11.000 b-r.t. en beschadigden drie andere groote schepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestook ten in den nacht van 22 op 23 April opnieuw de belangrijke oorlogshavep Plymouth met brisant- en brandbommen. Het zwaartepunt van den aanval was gericht op de werfinstallaties. ravi- tailleeringsbedrijven en levensmiddelenopslag- piaatsen van de marine. Er ontstonden, uitge strekte branden. Andere gevechtsvliegtuigen vielen met goed succes de oorloghaven van Portsmouth, alsmede de haveninstallaties aan de Zuid-Oost- en Zuid- Westkust van het Britsche eiland en aan de Schotsche Oostkust aan. Bij pogingen van den vijand om naar het be zette gebied te vliegen schoot de luchtdoelartil lerie een Britsch vliegtuig omlaag. Boven het Een gezicht op de Bocht van Moda bij Istanboel, de oude hoofdstad van Turkije (Foto Hoffmann) Rijksgebied vonden geen gevechtshandelingen plaats. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vliegtuigen. Hiervan werden 38 vliegtuigen in luchtgevechten en vijf door luchtdoelartiilerie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen veertien eigen vliegtuigen verloren. For maties van den generaal der vliegers Loehr heb ben een bijzonder aandeel gehad in de grooten successen bij de bestrijding van de vijandelijke scheepvaart in de Grieksche wateren. ERGENS IN ITALIË. 23 April (Stefani; Het weermachtsbericht nummer 322 luidt als volgt; Onze troepen hebben tot op het oogenblik der capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedinië, hun zegevierenden op- marsch op vijandelijk gebied voortgezet, den hevigen weerstand gebroken en gevangenen en een buit aan wapens en oorlogsmateriaal bin nengebracht. Onze luchtformaties hebben in het Kanaal van St Maur Grieksche schepen aangevallen Een stoomschip van 2000 ton en twee grocte zeilschepen werden tot zinken gebracht. Een duikboot en andere vijandelijke schepen werden beschadigd. Op 21 April heeft in het Oosten van de Middellandsche Zee een Italiaanse!) tor pedovliegtuig een stoomschip van 8000 ton dat in een krachtig beveiligd convooi voer tot zinken gebracht Het Duitsche vliegercorps heeft in den nacht van 22 April herhaalde malen militaire doelen aangevallen van de lucht- vlootbasis op Malta In Noord Afrika heeft de vijand te Tobroek opnieuw pogingen tot uitvallen gedaan welke snel gebroken werden door de Italiaausch- Duitsche troepen. Verscheidene Britsche tanks werden vernield Wapens en materiaal werden buitgemaakt. Engelsche vliegtuigen nebben aanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyre- naica. een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten In Oost Afrika is een nieuwe aanval van den vijand in den sector van Dessie door onze troepen afgeslagen. helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. HILVERSUM I, 115.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.45 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Ensemble Rent meester, 10.2010.40 Declamatie, 11.10 Grsmoloonmuziek. 11.30 Pianovoordracht, 12.00 De Ramblers, 12.30 Gramofoonmu ziek, 12.45 ANP. Nieuws-, en economische berichten, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.35 En semble Roxinl, 3.00 Fluit met pianobege leiding en gramofoonmuziek, 3.30 Orgel concert, 4.20 Gramofoonmuziek, 430 ,,Oud Nederlandsche orgelmuziek", causerie met gramofoonmuziek, 5.00 Omroeporkest, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.15 Lezing Sociale volkshuishoudkunde", 6.30 Musiquette, 7.00 ANP: Economische vragen van den dag, 7.15 Zang met pianobegeleiding, 8.00 ANP: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Omroeporkest, 9.30 Gramo foonmuziek, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. HILVERSUM II. 301.5 51. Nederlandsch programma 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10,20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 11.20 Gramofoonmuziek, 11.35 Omroepor kest, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Jonny Ombach, 1.40 Orgelconcert, 2.00 Haarlemsche Or- kestvereeniging en soliste. 3.00 Amuse mentsorkest, 3.30 Huishoudelijke vraagbaak, 3.45 Amusementsorkest, 4.15 Gramofoon muziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursberichteh, 5.30 Esmeraida, 6.15 De Meiodisten, dames koor „Aethercharme" en solisten met ver bindenden tekst, 6.45 Toeristische raadge vingen. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.30 Cau serie .Vogels en lente: De kievit", 7.45 Gra mofoonmuziek, 8.00 ANP: Nieuwsberichten, 3-15 Sniegel van den dag of gramofoonmu ziek.' 8.30 Gmmofoonmuziek, 8.45 Radiotoo- neel.' 9.20 Orgelspel en gramofoonmuziek, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. iideren keer kan ik wel zin- is 't verwonderlijk. Maar toch, ik kan er niets aan doen, ik ben nu heusch smoor ver- iiefd. Dat het slachtoffer van mijn liefde mijn verloofde niet is, vind ik zelf ontzettend ver velend, maar ik kan er echt niets aan doen. In gedachten zie ik je je hoofd bedachtzaam schud den en hoor ik je zeggen: „Wat moet daarvan terecht komen". Wij ontmoeten elkaar dagelijks, werken te zamen aan een groote en grootsche opdracht, welke, als ze correct wordt uitgevoerd, hem nog beroemder zal maken, dan hij, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, 26 jaar, al is. Ik ben er trotsch op, dat ik hem daarbij behulpzaam kan zijn. Hij is ontzettend hoffelijk en ik heb er geen idee van of ik bij hem in den smaak val of dat hij in mij alleen een waardeerbare assistente ziet Dikwijls ziet hij me zoo doordrin gend aan dat 't bloed me naai het hoofd stijgt Soms voel ik me volkomen gesla gen en zie alle: „omb:.in, een gen en gaat alles me vlot van de hand. Ik weet niet, wat het worcen zal: als ik weet. dat hij niets om me geeft, dan zal ik probeeren een andere baan te krijgen. Maar als hij eens werkelijk tegen me zegt, dat hij van me houdt en als hij me kust, wat dan? Ik mag mijn ver loofde graag lijden, ik zou het vreeselijk vinden als ik onze verloving zou moeten verbreken, er. toch geloof ik, dat ik het zou kunnen doen. Gisteren zei mijn chef nog tegen me: „Ik weet niet, wat ik zonder u zou moeten begin nen!" Ik antwoordde ik weet nu nog niet. waar ik den moed vandaan haalde „en toch zal ik hier niet zoo lang meer blijven, ik wil binnenkort overplaatsing naar een andere af- deeling vragen". „Onzin", zei hij, „ik laat u eenvoudig niet gaan!" Vanmiddag stond hfj vlak achter me, ik draaide me plotseling om en zag hem aan. Het was maar een moment, een oogenblik, waarin ik vermoedde, dat hij me omhelzen zou. Maar hü verliet, zonder ook maar eén woord te spreken, de kamer. Lilly, ik kan het jou wel zeggen dat ik soms wel kan schreien als 'n klein kind, dan voel ik me weer zoo gelukkig, dat ik de heele wereld wel zou kunnen omarmen. Dit duurt nu al vüf weken....". het succes van mijn laatste publicatie. Maar ondanks dat, voel ik me den laatsien tijd allesbehalve op mijn gemak. Ik ben bang, dat ik mijn eenmaal gegeven woord, de liefde te laten voor wat zij is, niet zal kunnen houden. Ik heb een assistente, waarvan ik je alleen kan zeggen, dat ze eenvoudig en lief en gelukkig niet geschminkt is. Ze heeft prachtige blauwe oogen, die haast door me heen zien. Als ze me zóó aankijkt, verdwijn ik maar gauw. want an ders zouden er dolle dingen gebeuren. Ook we tenschappelijk bezien is zij iemand, die ik niet graag zou willen missen. Ik kan alles met 7) gerust hart aan haar overlaten, terwijl zij vaak ideeën oppert, welke toonen, dat zij vol belang stelling voor müri we-t Alles zou niet zoo omzettend moeilijk zijn, als ik niet wist, dat zij een dame, in den juisten zin van het woora was. Als ik haar zou vragen: „Heeft u al plannen voor vanavond? Ik zou het prettig vinden, als u met mij dineerde!" dan geloof ik vast ten antwoord te zullen krijgen: „Ik ben gewend thuis te eten!'" en dan sta ik! We hebben samen al genoeg beleefd dat je weet,'dat ik niet voor 'n kleintje vervaard ben. Maar ten opzichte van deze vrouw voel ik me als 'n schooljongen met kalverenliefde. Soms denk ik. dat zij veel van me houdt, maar den anderen dag is haar houding zóó gereserveerd, dat ik wel het tegenovergestelde moet aanne men. Den geheelen dag zijn we samen in één kamer. En ik heb den moed niet haar ook maar te benaderen. Het is ook mijn bedoeling niet, haar een kusje af te bedelen, neen, ik wil haar altijd om mij heen hebben, haar huwen. Mis schien weet jij want ik kon het niet langer uithouden. Ik heb verlof gevraagd en gekregen Nu ik heer lijk buiten ben, zal ik hem vandaag nog sohrü- ven. Misschien krijg ik antwoord volkomen overwerkt, zoodat zij verlof heeft genomen. Je kunt je niet voorstellen hoe leeg alles toen was. Mijn werk wilde eenvoudig niet vlotten. Toen kreeg ik een brief van haar. Nog denzelfden middag was ik bij haar.... Da volgende week gaan we ons verloven. Als je eens wist, kerel, hoe gelukkig ik me voel! Maar kom maar 'ns gauw...." (Nadruk verboden) BOEDAPEST, 22 April. (D. N. B.) De le den van het Hongaarsche gezantschap te Lon den hebben Engeland verlaten. De gezant, von Barcza is in gezelschap van den militairen at taché Maandag te Lissabon aangekomen en wordt dezer dagen in de Hongaarsche hoofd stad verwacht. .JKijk, jij neemt de vacht mn den ijsbeer en kruipt er in. Ik neem den kop van de gems en die losse vacht, die hier nog ligt. Zoo gaan we het bosch in. Sambo zal ons voor dieren aanzien." „Een prachtig plan," riep Flip, en even later liepen er een gems em een ijsbeer door het bosch. Voor ze er zelfs op rekenden, hoorden ze gesnuif, en Sambo stond voor hen. Flip verschool zich geheel in de vacht en zei: „Dag, Sambo. Je kent ons niet, wij reizen de wereld rond. Wij hooren in koude streken, maar we wilden hier ook eens een kijkje nemen." Sambo was verbaasd, maar ontdekte al gauw, dat de gezichten niet leefden en dacht: dat is onraad. 30 Nadruk verboden Voor de broers bleef echter 't duisterste pro bleem, hoe Anthony zijn persoonlijk bezit, roe rend en onroerend, kon hebben vermaakt aan een Mary Brent, behalve 't huis op Queen Victoria Place, dat aan Eleanor Mason over ging. en een villa in Purth, waarvan Settle eigenaar werd. Aan Mary Brent kwam eveneens 't bedrag van inbreng der Moncrieff Bank. Bij deze Beschikkingen bleek de groote bevoegd heid Settle toegekend, opnieuw Mary Brent's vermogen zou door nem worden beheerd, onder bepaling, dat hij haar een rente had uit te keeren van drie procent Bij zijn dood of zoo veel eerder, als hij wenschelijk achtte werd Mary in 't bezit van 't kapitaal gesteld. 't Probleem, dat de zoo bevoorrechte, onbe kende Mary Brent opleverde, interesseerde de Moncrieffs aanvankelijk heel wat minder dan de machtpositie, welke Settle had gekregen Deze man, steeds door hen beschouwd als de ongevaarlijke bljlooper van hun oom, hield nu hun lot in handen. Al had Anthony's plotselinge dood Lawrence bewaard voor ontslag op staan- den voet en Melchior niet gesteld voor 't on mogelijke probleem, binnen een week de aan- deelen, waarover hij zoo eigenmachtig had be schikt, in te lossen toch wisten de broers in de verste verte niet, waar zij werkelijk aan toe waren. Op die cardinale vraag kon slechts één 't antwoord geven. Aangezien Settle niet tot hen kwam, waren zij wel verplicht, tot Settle te gaan. De eerste conferentie bepaalde zich hoofd zakelijk tot terreinverkenning. Settle deelde mee, welke beschikkingen Anthony had getroffen, en verklaarde ronduit, dat hij ze zou uitvoeren, naar de letter zelfs, 't Beteekende voor Melchior, dat hij ruim vijf maanden respijt had, doch met deze wetenschap schoot hij bedroefd weinig op, aangezien 't op 't zelfde neerkwam, of hem vijf dagen, vijf weken of vijf maanden werden ge laten aan zijn verplichtingen kon hij toch niet voldoen. Lawrence vernam, dat Anthony 't besluit, de bank te liquideeren, had genomen wegens 't ont breken van een opvolger; fettle was echter niet in sta^t, hem nu reeds in te lichten, hoe de liquidatie zou plaats vinden. Zoolang daarom trent niets was beslist, kon Lawrence op de oude voorwaarden blijven. De Moncrieffs waren opportunisten en hielden zich aan de leer, dat tijd gewonnen toch altoos iets gewonnen ls. In ieder geval was hun behoorlijk gelegenheid ge laten om te beramen, hoe 't met Settle op een accoordje te gooien. Doch van meet af aan stond 't voor hen vast, dat, als 't niet goedschiks ging. 't maar kwaadschiks moest Anthony's in structies zouden niet worden nageleefd t mocht kosten wat 't wilde. Eleanór Mason had een anderen kijk op de kwestie. Haar volle belangstelling gold Mary Brent en zij werd daarbij niet door nobele ge voelens geleid, 't Meisje achtte zich schandelijk achteruit gezet, nu een Mary Brent met ongeveer alles ging strijken. Na Archibald's dood had zij er stellig op gerekend, dat 't geld terugvloeide naar den kant, vanwaar 't kwam, dien der Jar- vices, van wie zij de eenig ovérlevende \fas. Nu 't heel anders liep, concentreerde zij alle aandacht op de vrouw, die kreeg wat naar overtuiging thans haar deel was. Eleanor Mason begon onverwijld haar nasporingen naar de Mary Brent, van wie zij nooit had gehoord, of schoon zij zeventien jaar bij Anthony kind in huis was geweest, 't Geluk reikte Eleanor de hand; reeds na een paar weken boekte zij 't eerste succes. Nog eenige weken later was zij er, geholpen van een zijde, waarvan zij hulp wel in de allerlaatste plaats had verwacht. Indien Lawrence en Melchior hadden geweten, wat Eleanor wist, zouden zij niet minder belang in Mary Brent hebben gesteld dan zij 't in Settle deden. Doch 't meisje had haar redenen, de broers niet wijzer te maken dan zü waren. Zij was besloten, haar eigen spel te spelen. Naar Mary Brent ging ook de belangstelling van de twee andeien uit detective Stanford Bates en Derreck Henderson. Zij zaten in 't kantoor van den advocaat, die den vorigen avond van Purth was teruggekeerd. Hij had naar zijn meening er niets mee bereikt en mopperde, dat 't verstandiger van hem zou zijn geweest, rustig in Londen te blijven. Bates hoorde 't gefoeter glimlachend aan, want op zijn voorstel had Henderson de reis ondernomen. ,,'k Geef toe, dat er nog geen reden is, hoera te roepen," zei hij, „maar we komen er wel. Even Opmeten, hoe ver we zijn. Om te beginnen: k had gelijk, dat een geheim in Moncrieffs ;even heeft bestaan. Voorloopig noemen we 't: Mary Brent. Settle is volledig op de hoogte; van daar zijn vertrouwelijke omgang met Anthony, t Was méér dan vertrouwelijkheid, zooals uit de aatste wilsbeschikking blijkt. Waarom vertikt hij, voor de waarheid uit te komen? Hij weet drommels goed, wie hem op 't Jarvice-Eiland neersloeg, maar hield 't geheim ter wille van Moncrieff. Toch zwijgt hij nog, nu deze dood is. Omdat hij 't in 't belang acht van Mary Brent, Anthony's protégée." „Zeg, om welke reden hij haar protegeerde. Dan schieten we in de richting." „Houd je gemak, 'k Heb niet stil gezeten, terwijl jij naar Purth was. Als 'k Settle op de pijnbank kon leggen, zou 'k in géén tijd de be kentenis uit hem hebben, dat degene, die hem een mep verkocht, dezelfde ls, die naar 't jacht roeide en 't mèt Jerome tot zinken bracht. An thony was ingewijd; daarom weigerde hij, dat 't werd gelicht." „Je veronderstelt het," verbeterde Henderson „Neen. 'k Zal je uit den droom helpen 't Jacht behoorde aan Walter Coltham, uit Peterhead. De snuiter verhuurt schuiten, door particulieren afgedanKt. Maandag 16 Augustus belde Anthony hem, dat een van zijn familie leden een boot gehuurd en er een ongeluk mee AMSTERDAM, 23 April 1941 De beurs opende vandaag weer in een kalme houding aangezien stimuleerende factoren weer niet aanwezig waren. De stemming was daarbij licht verdeeld met prijshoudenden ondertoon. Als bijzonderheid valt te vermelden, dat de Amerikaansche certificaten vandaag van een vaste tot zeer vaste stemming getuigden. Men mag dit in verband brengen met de vraag, welke door het verlaagde peil, als gevolg van de scherpe reacties der laatste dagen werd uit gelokt, alsmede met de grootere ruimte aan geld in ons land, als gevolg van aflossingen. De handel in certificaten droeg aanvankelijk een tamelijk geanimeerd karakter, vooral in staalfondsen, aangezien men n spoedige Beëin diging van de staking in de Amerikaansche mij nen verwacht Steels boekten na de stijging van gisteren een tweede avans van 2 dollar. Bethl. Steel monteerde 21/2 a 3 en Republic Steel Ijet zich ook niet onbetuigd en kon 1 3/8 i 11 2 verbeteren. Koperfondsen waren ook zeer vast. Anaconda Copper liep 11/4 a 1 5/8 omhoog en Kennecott lal 1/2 dollar. General Motors, Carfoundry, Vliegtuigen en American Enka boden eveneens een vasten ondertoon, terwijl de vastere stemming voor Spoorwegsh-ires voor namelijk tot uiting kwam m een avans van 1 dollar in Pennsylvania's. De locale markt was Kalm. Op de Petroleumafaeeling ontmoette Konink lijke Olie eenig aanbod waardoor 't fonds 2 1/2 lager opende. Hierna tros de koers 1 pet. aan Shell Union handhaafde ae vorige prijzen, ter wijl .Tidewater weer vaster was. In den Suikerhoek bleek H.V.A. vooreerst niet gevraagd te zijn. Bij enkele transacties gol den 1 a 2 pCt. lagere prijzen. Vorstenlanden Cultuur echter was wel gezocht en opende 1 a 3 pCt hooger. Rubberaandeelen werden weer veronacht zaamd, maar de stemming had hieronder niet te lijden. A'dam Rubber werd op het slot van gisteren geadviseerd. Tabakken tsaren iets vaster gestemd voor Oude Deli en Deli-Batavia waarvoor koersver- beteringen tot stand kwamen van 3 pCt. Aan- aeelen Senembah toonden echter geen veran dering. De Scheepvaartafdeeling trok weinig de aan dacht. De handel bleef vooreerst zeer beperkt, waarom in den koers niet veel verandering kwam. Scheepvaart Unie werd 1 pCt. lager ver handeld. Booten, Hoil. Am. Lijn en Japanlijn werden eveneens op iets lager peil geadviseerd. In den hoek der binnenlandsche industriee- len boekte Unilever een lichte reactie, terwijl Aku- bij een licht avans van 'A a, 1 pet. een vastere stemming aan den dag legde. Philips- is mpen liepen 'Aki y3 op. Op de beieggingsmarkt was de stemming voor Neden. Staatsfondsen algemeen prijshoudend bij weinig handel. Bij verder verloop kwam in den handel geen opleving en konden hier en daar de ope ningskoersen niet geiieel gehandhaafd blijven. Steels en Bethl. steel brokkelden 14 a 1 in koers af, maar trokken toch weer iets aan. Koninklijke Olie liep nog 2 A 3 pet. terug. had gehad; hoeveel schadeloosstelling, hij moest hebben. Coltham, niet van gisteren, zei vier honderd pond; dan kon hij tegen een stootje, als 't afdingen werd. Anthony dong niet af en Coltham ontving een chèque voor dat bedrag. Daarmee was 't jacht Anthony's eigendom; hij kon 't laten waar 't lag. 't Bewijst, dat de oude heer wist, wie Jerome's moordenaar was. En óók, dat hij hem de hand boven 't hoofd wenschte te houden." Henderson floot door de tanden. „Duivels! Dat is nieuw voor mei" „Dacht 'k wel," knikte Bates. „We keeren op jouw chapiter terug. Na 14 Augustus spelen zich in snel tempo verrassende gebeurtenissen af. Den 18en verandert Anthony zijn testament radicaal. Een dag later ontdekt hij de fraude van zijn neef en veegt hem ongenadig den man tel uit. Lawrence presenteert den ouden heer. hem met zekeren Daniel aan de kaak te stellen, als hij bij 't besluit blijft, hem van kantoor te schoppen. Dienzelfden avond wordt Anthony door Soper neergeschoten. Daartoe bewerkt door Lawrence en Melchior?" Bates schokschouderde. „Soper kwam voor de broers op een bijzonder geschikt oogenblik aan zijn eind.'t Wonderlijke evenwel is, dat Lawrence thans beslist ontkent, zijn oom ooit met een Daniel te hebben gedreigd Eleanor houdt 't tegendeel vol, maar zegt abso luut niet te weten, wie met Daniel bedoeld kan zijn, ofschoon ze van haar zesde jaar af in Anthony's huis is grootgebracht. Van tweeë'n één: Daniel is een persoon van weinig belang, of Èleanor liegt even hard er op los als Law- De handel bleef zeer beperkt en mede wegens gebrek aan vraag brokkelde de koers weer 1 a VA pet. af. H. V. A. kwam ook al niet op verhaal. Het fonds moest 3 a 4 prijsgeven, terwijl Vorsten landen Cultuur van het behaalde avans weer 1 a 3/2 prijs gaf. Scheepraart Unie liep I a VA terug en ook voor de andere soorten trad geen verbetering in. Unilever verloor VA a 2'A, Aku was minder vast en Philips lampen boekten een reactie van 2 'A a 4 pCt. Neden. Staatsfondsen sloten stil en onver anderd. Prolongatie 2% pCt. 's-GRAVENHAGE, 23 April. Koersen vooi stortingen op 24 April 1941 tegen verplichtingen' luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.87 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.4514 Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.— Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28. „Natuur en Techniek" bevat in zijn April aflevering ten vervolge van vroegere mede- deelingen eenige bijzonderheden over het vin den van den vitamine-factor, die het grijs worden van het haar tegenhoudt. Op deze ont dekking voortwerkende, is men thans tot qs overtuiging gekomen, dat deze vitamine identiek is met het pathoteenzuur. Proeven met ratten hebben aangetoond, dat dit zuur geheel als de anti-grijs-haar-vitamine werkt. Met 4 milligram pathoteenzuur kon reeds na twee weken bij ratten gewichtsvermeerdering en na drie weken een normale haarkleur worden bereikt. AMSTERDAM Verricht: Draal-, Schaaf- en Fralswerken Telefoon 47148 rence en Settle. Op den laatste komt 't hoofd zakelijk aan. Wanneer Daniel een rol van be- teekenis in Anthony's leven heeft gespeeld en dat staat voor mij als een paal boven water moet Settle 't weten. Maar hij houdt zich van den domme. Wat bewijst dit allemaal?" „Ja, wat bewijst het?" herhaalde Henderson met een grijns. „Voor mij nog niets, letterlijk niets." „Dit: dat we naast 't problcem-Brent 't pro- bleem-Daniel hebben. Of beter: dat die twee er één zijn. Als 'k niet tot over de ooren in 't «rerk zat, ging 'k naar Purth. Settle is een ongeloofe- Iijk eigenwijze snljboom. Hij ziet niet in, of wil niet inzien, dat Anthony hem met de bevoegd heden een leelijk koopje heeft geleverd.v „Je kent Dave Collins niet, Stanford. Een mannetjesputter. Hij bewaakt Settle als zdjn oogappel." „Voor mijn part is hij een mannetjesputter in 't kwadraat. Settle heeft met lui te doen, die in hun geslepenheid véél gevaarlijker zijn dan een half dozijn klachtpatsers. Herinner je, hoe Archibald, hoe Jerome aan hun eind kwamen. Wat Anthony betreft zeker, Soper ruimde hem uit den weg, maar niemand praat me uit 't hoofd, dat de moord door Lawrence en Mel chior werd geënsceneerd. Zij hadden oneindig meer belang bij zijn dood dan Soper. En nu hebben zij met dit alles toch nog hun doel niet bereikt Anthony plaatste hun Settle in den weg. 'k Kan me In den toestand van de heeren ver plaatsen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4