Tripolis, oude sprookjesstad in Noord-Afrika Nieuwe bonnen De melkdistributie Distributie van vaste brandstoffen Invoer van aardappelen Verduistering x .r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Stad aan Engelsche Zuid kust bestookt Engelsche aanvallen op Noord-Duitschland Morgenthaii over de nieuwe belastingen in de V. S. Koning Peter bevindt zich in Transjordanië Samenzwering tegen de regeering van Irak J' Doolhof Van straten en stegen; marktpleinen bazars en Na de sluiting van het pact Moskou-Tokio De toestand in Noord-Afrika BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 2288-5 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwaxtaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal Z.76V2. VRIJDAG 25 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22972 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Een rantsoen melk is 1liter Wanneer de bonnen moeten worden afgegeven a. GRIEKSCHE GEZANT VERLAAT BULGARIJE De schepen van Roemenië, Bulgarije en Hongarije Britsch vliegtuig maakt nood landing in Ierland Huil spoort aan tot intensieve hulpverleening aan Engeland Senator Wheeler bedreigd De kwestie der convooieering Nieuw contingent Britsche troepen in Irak X Canadeesch vliegtuig neergestort DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De Japansche actie in China Brood en gebak DE OLIELEIDING BIJ HET MOSOELGEBIED Ongerustheid in Beiroet Melk Eieren Toilet- en huishoudzeep Zeep voor wasscherijen Koffiesurrogaat en thee Aardverschuiving in Turkije Het nieuwe Kroatië Dochter van Griekschen koning naar Afrika Wellington Koo wordt Chineesch ambassadeur te Londen Zich door auto laten voorttrekken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distri butie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rantsoen melk" gemerkte bonnen in som mige gevallen slechts een kwart liter melk is afgeleverd. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat een rantsoen melk 1% liter be draagt. Tegen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid wor den gekocht als tegen afgifte van een bon van de melkkaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerk te bon, welke onbeperkt geldig is, kan iede- ren dag worden afgegeven aan den melk- leverancier, die desgewenseht de voüe hoe veelheid van 1% liter ineens, dan wel in ge deelten aflevert. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ten aanzien van de dis tributie van vaste brandstoffen niet de regel geldt, dat de betreffende bonnen bij het afleve ren der goederen door den kooper afgegeven en door den v^rkooper in ontvangst genomen moeten worden. Voor vaste brandstoffen geldt hetgeen ook is bepaald voor de aflevering van melk, namelijk, dat de bonnen vóór of gelijktijdig met de af levering der goederen aan den verkooper moeten worden ter hand gesteld. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, zijn reeds thans vele hon derden 'tonnen aardappelen uit Duitschland in ons land gearriveerd. Hiermede wordt dus de belofte ingeboet, waarover de heer Louwes de zer dagen sprak. Hij deeide toen mede, dat de instantie, die de aardappelenvoorziening in Duitschland regelt, had toegezegd, in Mei de voorschotten te zullen terugsturen, indien in ons land moeilijkheden zouden rijzen omtrent de voorziening in de behoefte aan aardappelen. BERLIJN, 25 April (DNB) Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afge- loopen nacht, naar het DNB verneemt, een stad aan de Engelsche Zuidkust met goed succes aangevallen. Zware ontploffingen en van verre zichtbare, zich snel uitbreidende groote branden, benevens talrijke kleine branden in de haven installaties konden worden waargenomen Bo ven de doelen was een reusachtige rookwolk te zien. Een brand kon 80 K.M. verder reeds wor den gezien. In het Oosten van Engeland werden nog andere doelen aangevallen Voorts zijn vannacht drie in convooj varende koopvaarders met in totaal een inhoud van 14.000 brt tot zinken gebracht. Een koopvaardijschip met een inhoud van 4000 brt. werd zwaar beschadigd. De bemanning van een eskader nachtjagers schoot tijdens den nacht in 45 minuten tiids vier toe stellen neer. De Engelsche berichtendienst meldt, dat de Vijandelijke luchtaanvallen in den afgeloopen nacht in hoofdzaak gericht waren op 't Zuiden van Engeland. Een groot aantal brandbommen is neergeworpen en een reeks branden veroor zaakt. Door brisantbommen is eenige andere schade aangericht. BERLIJN, 25 April (DNB) De vijand 16 in den nacht van 24 op 25 April naar aan het DNB wordt medegedeeld, met zwakke strijd krachten het Noord-Duitsche kustgebied bin nengevlogen Hem werd door krachtig lucht- afweervuur een welgericht neerwerpen van bommen verhinderd. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen geworpen, die echter volgens hetgeen tot dusver is vastgesteld, slechts materieele schade in woonwijken hebben veroorzaakt. SOFIA, 25 April (D.N.B.) De Grieksche gezant te Sofia, Fipinelis, zal zich met een speclalen trein met de leden der Grieksche legatie vandaag naar Warna aan de Zwarte Zee begeven, om vandaar op een Turksch schip naar Istanboel te gaan. NEW YORK, 25 April (D.N.B.) Britsche ambtenaren alhier hebben volgens de Associated Piess verklaard, dat „Engeland de schepen van Roemenië, Bulgarije en Hongarije op de zwarte lijst" heeft geplaatst. BERLIJN, 25 April (D.N.B.) In Dublin is Donderdagavond officieel bekend gemaakt, dat een Br:tsch vliegtuig dien avond in het graaf schap Waterford een noodlanding had gemaakt De piloot, die ongedeerd was, is geïnterneerd. H Een telle brand verwoestte Donderdagavond in het Gooi de oude fraaie, als heeren huis verbouwde, boerderij „Kommerrust" echter de Bollenlaan te Naarden, waarvan gezegd wordt dat Rembrandt er nog geiooond heeft (Foto Stevens) t WASHINGTON, 25 April (D.N.B.) Bij het in dienen van voorstellen tot het heffen van aan vullende belastingen tot een bedrag van 3.5 mil liard dollar heeft de minister van Financiën der Ver. Staten, Morgenthau, in de begrootings- commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat het onmogelijk is, dat de tot dus ver gebruikelijke levenswijze wordt voortgezet en tegelijkertijd wordt voldaan aan de noodzake lijkheden der bewapening. De bijzonderheden van het belastingprogram werden vervolgens door onderstaatssecretaris Sullivan uiteengezet. Het plan van het departement van Financiën behelst het behoud van de normale inkomsten belasting en een verhooging en uitbreiding van de belastingopcenten voor verschillende groepen inkomens. Voorts behelst het plan het voorstel tot het heffen van een belasting op corporaties en omzetbelasting, resp. verhooging van belas ting op sigaretten, tabak, benzine, etc. De staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft gisteren op de jaarvergadering van de Amerikaansche vereeniging voor Volken recht, waarvan hij voorzitter is, een propaganda- redevoering uitgesproken, waarin hij de Ver. Staten opriep tot een zoo snel en intensief mo gelijke hulpverleening aan Engeland. De onder steuning, zoo zeide Huil, moet zonder verder talmen geleverd worden aan Engeland en de landen, die weerstand bieden aan „agressies". Men moet wegen en middelen vinden, opdat deze hulp in zoo kort mogelijken tijd en in zoo groot mogelijke hoeveelheden de plaats van be stemming bereikt. Huil gaf als zijn meening te kennen, dat voor de V. S. van den afloop van dezen oorlog veel afhankelijk is. In geval van een overwinning der spilmogendheden, zoo zeide Huil ter motiveering van zijn eisch om Engeland in sterkere mate hulp te verleenen, zouden de V. S. met den rug tegen den muur staan en vier continenten als vijand hebben, zonder de mo gelijkheid de oceanen te gebruiken. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Bijzonder op merkelijk en karakteristiek vinden de Duit sche bladen het bericht van de United Press, volgens hetwelk senator Wheeler heeft be kend gemaakt, dat hij met physiek geweld is bedreigd voor het geval hij zijn streven om de Ver. Staten buiten den oorlog te houden, zou voortzetten. De bladen spreken van „gangster methoden". De Völkische Beobachter schrijft bijv.: de voorvechters van de hulpverleening aan Engeland, kondigen met dit dreigement aan, dat ZU bereid zijn gangstermethoden op de manier van Al Capone toe te passen op de Amerikanen, wien het welzijn van de Ver. Sta ten nader aan het hart ligt dan het lot van Engeland. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat dit dreigement wel een actie zal zijn van de Engelsche Secret Service. Deze verricht nu ook in Amerika haar wereldbekende taak om lastige politici op de een of andere wijze tot zwijgen te brengen. Het debat over de convooieering wordt, naar S.P.T. meldt, met toenemende belangstelling door het Amerikaansche publiek gevolgd. De Amerikaansche bladen behandelen dit thema uitvoerig. In de New-York Times wordt verklaard, dat men in Washington overweegt, in plaats van 't convooi-systeem een soort verkenningsdienst door de Amerikaansche vloot in te stellen. Ame rikaansche vliegtuigen en oorlogsschepen zouden volgens dit plan den Oceaan afzoeken naar Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten en Engel sche convoolen waarschuwen, opdat zij tijdig van koers zouden kunnen veranderen. De Amerikaansche minister van Marine, ko lonel Knox, heeft opnieuw de verzekering ge geven, dat de vloot nog niet tot convooieering van handelsschepen was overgegaan. ROME, 25 April (D.N.B.) Koning Peter van Joego-Slavië is, naar de Messaggero uit An kara meldt, Donderdag in Amman, de hoofdstad van Transjordanië aangekomen. Hij za.'. daar eenige dagen als gast van Emir Abdoellah ver blijven. De Emir heeft ter eere van hem een unch gegeven, waaraan taliijke Britsche per soonlijkheden hebben deelgenomen. BEIROET, 25 April. (D. N- B.) De iraksche politie heeft een samenzwering ontdekt tegen de nieuwe regeering-Kailani. Er zouden tal rijke arrestaties verricht zijn. voornamelijk van personen, die in dienst van de Engelschen stonden en die contact onderhielden met den gevluchten regent en zijn aanhangers. De re geering is van plan een speciaal gerechtshof fn te stellen, dat alle vergrijpen tegen de vei ligheid van den staat zal behandelen. Verder is de regeering voornemens een lijst van onge- wenschte staatsburgers op te stellen, die dan van hun Iraksche nationaliteit vervallen zul len worden verklaard en over de grens zullen worden gezet. De Duitsche militaire successen op den Bal kan hebben in Iraksche kringen een groeten indruk gewekt. Vooral is dit het geval onder de joden te Bagdad, die daar in een handel een monopolistische positie innemen. Vele Jood- sche kooplieden doen hun zaken var. de hand en bereiden zich voor op hun vertrek naar Egypte of Indië. Dientengevolge is een decreet uitgevaardigd, dat de Joden bij hun vertrek ten hoogste vijftig Iraksche dinar met zich mede mogen nemen. BAGDAD. 25 April (S.P.T.) Officieel wordt medegedeeld, dat in Basra wederom een klein contingent Britsche troepen ontscheept is. Het totale aantal Bri'sche landingstroepen wordt thans op pl.m. 4000 man geschat. Zonsondergang 25 April 20.55 Zonsopgang 26 April 6.20 Maanopkomst 6.12 ondergang 19.51 NEW YORK, 25 April (D.N.B.) Bij Mount Forest (Ontario) is een Canadeesch mil'tair vliegtuig neergestort. Twee leden der bemanning werden gedood, twee zwaar gewgnd. Schuin tegenover het Heldenkerkhof op den Grebbeberg legt de gemeente Rhenen een groote parkeerplaats aan voor auto's en rijwielen. De opbrengst zal ten goede komen aan de Rhenensche armen. De rijwielbewaarplaats wordt ingericht en zal als alles gereed is, plaats bieden aan 3000 fietsen (Foto Polygoon) (Van een V.P.B.-correspondent) „Malta!" brult de radio-telegrafist ons in het oor en wüst met de hand naar beneden, waar nog steeds de Britsche kanonnen drei gend omhoog steken. Beneden ons ligt een van de knooppunten van het Britsche Empire, de verbinding eenerzijds met Gibraltar, anderzijds met Port-Said. De kortste weg naar Indië voert nog altijd over Malta De.rnan aan het machinegeweer zoekt met zijn "spiedenden blik tevergeefs den geheelen omtrek af: geen enkel vijandelijk vliegtuig, geen schip laat zich zien. Eerst vlak voor de kust zien wij een ccnvooi, beschermd door Italiaansche torpedojagers. En dan worden onze jongensdroomen vervuld: aan den ge zichteinder duikt het Zwarte Werelddeel op als een smalle streep, die snel nadert. Lang zamerhand kunnen wij huizen en straten on derscheiden, een doolhof van straten en plei nen en stegen, waarboven zich koepels, torens en minarets verheffen, iang en puntig als ge slepen potlooden Daartussehen hier en daar wat groen: palmen, die er uit zien als in den grond gestoken waaiers. Tripolis, de blanke stad, ontvouwt zich voor ons als de lokkende toegangspoort tot het Zwarte Werelddeel. De stad is omringd door een gordel van licht groen, waartusschendoor overal de, gele on dergrond komt kijken. Dat zijn de hoeven en plantages, aangelegd door de Italiaansche ko lonisten, die den zandigen bodem meter voor meter bewerken. En daar stappen ook de schepen der woestijn: kameelen! Als wij er nog aan twijfelden, dan weten wij nu zeker, dat we boven Afrika zijn. De machine strijkt neer op een veld, waarop nog verscheidene andere Vliegtuigen staan te bakken m de Afrikaansche zon. Hier liggen in lange rijen de vaten benzine, die straks voor vulling van de tanks zullen dienen. Waar in de nabijheid van den straatweg een paar palmen groeien zijn enkele tenten opgericht, om van de karige schaduw te profiteeren. Wij hooren de tonen van muziek; „van thuis" heeft men gremofoons, violen, harmonica's en van die verschrikkelijke mondharmonica's gestuurd. Dat brengt wat afwisseling in het woestijn- leven. In de stad Tripolis is de stemming natuur lijk buitengewoon goed Onderweg zien wij de verdedigingswerken, die de Italianen bezig waren te bouwen, toen zij moesten wijken voor de de Firitsche overmacht. Nu de Engelschen weder zijn vertrokken, heeft het leven zijn gewonen loop hernomen. Als wij in het hotel komen, waar de staf is gevestigd, zegt de portier met een tevreden gezicht: „Le operazi- one vanno bene molto bene!" het gaat goed, heel goed!" Tripolis is een oude Arabische stad met een zeer bewogen verleden Achter het hooge kasteel, welks dikke mu ren boven de haven uitsteken, begint het ge woel van de oude stad, met haar moskeeën, souks en bazars, waarvan het Arabische kwar tier wemelt. In alle straten en steegjes vindt mén winkels, waarin van alles te koop is, van den goedkoopsten rommel tot zware zilveren armbanden en kostbare, geborduurde boernoes. De oude stad werkt als een magneet. Hier kan de soldaat voor een paar lire een of ander souvenir koopen, een ring, een armband of een andere kleinigheid. In de woestijn kan hij met zijn geld toch niets doen. De sluwe handelaars hebben handig gebruik weten te maken van de omstandigheden. De soldaat weet weinig of niets af van de Ooster sche zeden. Tripolis is een fraaie stad. Als paddenstoe len zijn in het nieuwe gedeelte de hooge huizen uit den grond geschoten. Achter de breede Lun- gomare, de lange, met palmen bezette prome nade, die langs de haven en de zee loopt, ver heffen zich prachtige villa's en groote hotels, die in Moorschen stijl zijn opgetrokken. Hier waalt een frissche zeewind, die verkoeling brengt. In de hotels vindt men alle moderne comfotr: warAi en koud stroomend water, badkamérs, liften, enz. want Tripolis maakt aanspraak op den naam van moderne stad in het Internationale verkeer, met bioscopen, ren banen, dans- en speelzalen. In de haven, de grootste van de kolonie Bibyë, welke door twee lange pieren tegen de zee wordt beschermd, wordt koortsachtig ge werkt. Transportrschepen liggen langs de ka den. Overal ziet men soldaten, die reeds in de olijfgroene tropenuniform zijn gestoken. Arabie ren bedienen de winches, die zwoegend de auto's uit het ruim omhoog brengen. Met een onverschillig gezicht brengen zt) deze lading aan land, alsof zij hun geheele leven lang niets anders hadden gedaan. Zy schreeuwen er nlet 66113 zooa's an~ ders in den regel. Het eenige. wat men van tijd tot tijd hoort, is: ..Avanti. avanti!" - opschie ten, opschieten! De negerrs en de Arabieren begrijpen niets van deze haast. Zijn er nu nog niet genoeg auto's in Afrika? TOKIO, 25 April (DNB) In verband met de gisteren gevolgde ratificatie van het Jspansch- Russische neutraliteitspact door den Geheimen Staatsraad geven de Japansche bladen uiting a?n de verwachting, dat thans na het in wer- ,ing treden van het pact door beide regeeringen alle practische maatregelen zullen worden geno men voor het voeren van een politiek, die op de thans gevormde basis tot. een verdere ver betering van de betrekkingen zal leiden. De Tokio Nitsji Nitsji eischt. dat thans op grond van het pact alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om het conflict met China te beëindigen. De voorwaarden hiervoor zijn op het oogenblik gunstiger dan ooit. Het neutrali teitspact heeft opnieuw weer eens den wensch van Japan naar vrede bewezen. Wanneer Ame rika, waarvan de bevolking de politiek van Roosevelt ongetwijfeld niet bepaald steunt, zijn z.g. vredespolitiek verwezenlijken wil, dan be staat op het oogenblik de gelegenheid op grond van het Jspansch-Russische neutraliteitspact de politiek ten aanzien van het Verre Oosten te corrigeren. Uit Tsjoemiking meldt het DNB: Volgens me- dedeeling van militaire kringen alhier zijn de Japansche strijdkrachten, die langs den spoor weg Tsjekiang—Kiangsi oprukken, in de buurt van Kinhoea, de hoofdstad van Tsjekian, ten Zuiden van Tsjoeki. in aanraking gekomen met de Chineesche hoofdmacht. Er worden hevige gevechten geleverd. STOCKHOLM, 25 April (D.N.B.). De militaire correspondent van de Engelsche Daily Herald, majoor Sheppard, schrijft o.m.: „Waarom hebben wij na de verovering van Benghazi onzen opmarsch niet door de woestijn tot Tripólis voortgezet? Men antwoordde ons. dat dit ons een lange en moeilijke verbindingslijn zou hebben opgelegd. Maar wanneer wij door deze verbindingsmoeilijkheden niet verder op rukten, waarom hebben de Duitschers bij hun offensief deze moeilijkheden dan vlot overwon nen? Zij stonden voor nog veel grootere pro blemen dan wij, die de zee en naar het heet ook de lucht beheerschten. Wanneer de Duit schers de kwestie der versterkingen hebber, opgelost, waarom hebben wij dan niet het zelfde gedaan? Dat moet voor ons toch min stens even gemakkelijk zijn geweest als voor de Duitschers. Het Duitsche tegenoffensief was nog sneller dan onze opmarsch. Hoe komt dat? zoo vraagt majoor Sheppard. En hoe was het ten slotte mogelijk, dat de Duitschers zulke sterke' strijdkrachten naar Afrika hebben kun nen brengen. Moest de door ons zoo veel gepre zen zeeslag van Matapan alleen als afleidings manoeuvre voor ons dienen en zijn wij daar in gevlogen?" De militaire correspondent waarschuwt aan het slot van zijn uiteenzettingen opnieuw tegen een onderschatten van de Duitsche successen Onze officieele sprekers zoo schrijft hij hebben van den eersten dag af den toestand in Libye volkomen onbehoorlijk optimistisch voor gesteld.'Volgen zij instructies, die hun bevelen de vijandelijke successen te bagatelliseeren? Dat is geen geringe vraag. Wanneer men er bewust naar streeft, een ongegrond optimisme ondei het volk te verspreiden, loopt men, gelijk het voorbeeld van Frankrijk in 1940 toont, groote gevaren." BEIROET, 25 April (D.N.B.). Er bestaat hier groote ongerustheid over het lot van de petroleumleiding uit het Mosoelgebied. Volgens berichten uit Mosoel baart de opvallende be drijvigheid van Britsche agenten in het petro- leumgebied aldaar groot opzien. Ofschoon de regeering van Irak de politiemaatregelen ter bescherming van de petroleumbronnen op grond van alarmeerende berichten over het optreden van Britsche agenten den laatsten tijd aan zienlijk heeft versterkt," neemt de ongerustheid, dat door de Engelschen reeds een wijdvertakte sabotageorsanisatie is voorbereid, toe. Talrijke arrestaties zijn reeds verricht, waardoor een omvangijk belastend materiaal in handen zou zijn gevallen van de Iraksche politie. In Fran- sche kringen te Beiroet vreest men, dat door de Engelschen de petroleumleiding uit Irak zou kunnen worden vernield. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elk der met ,,14" genummerde bonnen van de broodkaart recht c'p het koopen van ongeveer 100 gr. brood. Voorts geeft elk der met „14" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 20Ö gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarn 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blij ven voorts nog geldig gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei as., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. De met „14" genummerde bon van de melk kaart geeft gedurende het tijdvak Van Maan dag 28 April tot en met Zondag 4 Mei as. recht op het koopen van 1% liter melk. Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei as., met dien verstande, dat zij gedurende de pe riode van 5 Mei tot en met 11 Mei niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 150 gram toi letzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoe- der. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien ver stande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is dienen de was scherijen eerst een bon van htm klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hóeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij by gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's ene, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoe ken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Omtrent de distxibutie van koffiesurrogaat en thee zullen bij een afzonderlijk persbericht nadere mededeelingen worden gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen reeds op Zaterdag 26 April as. mag worden ge kocht. ANKARA. 24 Apri) (S.P.T.). Volgens berifch- ten uit Smyrna heeft een aardverschuiving, die efa breedte had van meer dan 700 meter, de drinkwaterbronnen van het plaatsje Tsjamtsjir; bedolven. Eenige huizen werden mede verwoest, doch het aantal slachtoffers onder de bevolking is zeer klein. Het Turksche ministerie van Arbeid heeft on middellijk een technische commissie naar het plaatsje gestuurd, om te onderzoeken in hoe verre de bronnen zoo snel mogelijk weer dienst baar gemaakt kunnen worden, daar Tsjamtsjir in een zeer droge streek ligt en de bronnen voor het plaatsje dus van vitaal belang zijn. AGRAM, 25 April (D.N.B.) Het Kroatische regeeringsorgaan Hrvatska Narod schryft onder het opschrift: „De toekomstige Kroatische souve- reiniteit en staatsvorm", dat Kroatië een volks gemeenschap zal vormen, opgebouwd op dezelfde beginselen als het Groot-Duitsche rijk en het Italiaansche fascisme, n.l. op de beginselen van de nationaliteit en het ware menschenrecht, dat nemand bedreigt. Op economisch gebied zal een heel natuurlijke samenwerking in den zin van de Europeesche vrye gemeenschap plaats vin den. LISSABON, 24 April (D.N.B.) Het Portu- geesche passagiersschip Angola is Donderdag met 380 passagiers, onder wie grootendeels emi granten, naar Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevindt zich ook de dochter van den Griekschen Koning, Eugenie, met haar familie en een zoon van den ex-negus van Abessinië. LONDEN, 25 April (S.P.T.). De Chineesche regeering te Tsjoenking heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken om goedkeuring ge vraagd voor de benoeming van Wellington Koo tot Chineesch ambassadeur te Lönden, als op volger van Kwo Tai Sji. Laatstgenoemde wordt eince Mei te Tsjoeng- king verwacht, waar hy het ambt van minister van BuitenJandsche Zaken zaï aanvaarden. Tenslotte wordt gemeld, dat Wei Tao Ming tot opvolger van Wellington Koo als ambassa deur by de regeering te Vichy is benoemd. De 14-jarige K. S. fietste Donderdagmiddag van Maarssen naar Zuilen. De jongen was zoo onvoorzichtig, zich door een auto te laten voort trekken. Op een gegeven oogenblik viel hy. HU liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij korten tyd later overleed. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1