SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Wederopbouw van cultuurland Brand in houtwoJfabriek Natuurschoon in Betuwe en Veluwezoom Kerkelijk Leven 2000 man Chineesche troepen Burma VRIJDAG 25 APRIL 1941 'Nieuwe gemeenten Abcoude en Hardenberg Onderzoekingen in de provincie Noord-Holland Kostbare machines voor vernieti ging gevrijwaard NIEUWE BURGEMEESTERS Modelboerderij een prooi der vlammen VERKEERSONDERWIJS OP SCHOOL Aandrang bij tot nu toe in ver zuim gebleven scholen COLORADOKEVER- BEPALING Verzachting voor invoer in Duitschland REISVERKEER A.N.W.B.-tochten op 4 en 11 Mei ONTSLAG BURGEMEESTER LEVERINGSPLICHT VAN EIEREN Dreigbrieven geschreven E abrikant wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken Groote brand te Naar dén „Kommerrust" een prooi der vlammen Vijftig jaar bij het onderwijs Dr. T. H. R. Valck Lucassen plotseling overleden REDE VAN LINDBERGH TEGEN DEN OORLOG Labour tot Australische regeering uitgenoödigd Weygand spoedig naar Frankrijk terug? Criminaliteit in V. S. neemt toe Engelschen confereeren op Cyprus TSWETKOWITSJ OVER DEN# PUTSCH TE BELGRADO in Nieuwe Japansche operaties in China ONGERUSTHEID OP HET WITTE HUIS Isolationisten vreezen voor onverwachte beslissingen RETRAITEN St. Alfonsusretraitenhuis, Amersfoort Manresa te Venlo VOETBAL A.D.O.D.H.G. SCHAKEN Kampioenschap van Rusland UITGEBREIDE EVACUATIE TE 1ST AN BOEL Voor bewapening van Argentinië UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Rentmeester domeinen Gezanten van Belgrado en Athene nog in Duitschland Koning Sisowath van Cambodsja overleden Academische examens Belastingaangifte van binnen schippers Bij beschikking van den secretaris-generaal Van het departement van Binnenlandsche Za ken is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1941 de gemeenten AbcoudeProostdij en Abcoude— Baatnbrugge worden samengevoegd tot een nieu we gemeente, welke den naam Abcoude draagt Zoo spoedig mogelijk na deze samenvoeging worden de zittende raden vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel zullen uitmaken zes leden van den raad van AbcoudeProostdij en vijf leden van den raad van AbcoudeBaam- brugge. Burgemeester der nieuwe gemeente Abcoude wordt mr. S. P. baron van Bentinck. thans bur gemeester van beide gemeenten; secretaris wordt Th. J. Pepping, thans secretaris van AbcoudeProostdij, en ontvanger wordt L. Dokkum Jr., Ontvanger van Abcoude- -Baam- brugge. Voorts worden met ingang van 1 Mei de ge meenten Stad-Hardenberg en Ambt-Hardenberg samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Hardenberg draagt. De nieuwe raad zal bestaan uit drie leden van den zïttenden raad van Stad-Hardenbera er. veertien leden van den raad van Ambt-Ilaraen- berg. Burgemeester der nieuwe gemeente wordt G. Oprei, secretaris J. W. Resink en ontvanger L. Sierink, thans belast met dezelfde functies in de gemeente Ambt-Hardenberg. Wij vernemen nog, dat het met hulp van buren onder groot, levensgevaar was gelukt, van de 30 koeien, die op stal stonden, zestien uit de vuurzee te redden. Door de geweldige hitte moest men verdere pogingen opgeven en het aanzien dat veertien koeien in de vlammen omkwamen. De schade, die door verzekering gedekt wordt, beloopt ongeveer f 11.000. De polder De Zeevang heeft het vorige jaar ernstig te lijden gehad van de onderwaterzetting in de maand Mei, lezen wij in „De Standaard". Ruim 21.000.000 kubieke meters water stroom den er gedurende eenjge dagen en nachten bin nen, waardoor het peil rees tot 70 c.M. boven het zomerniveau. Het was een ware watersnood: de bijna 3000 H.A. tellende polder kwam geheel blank te staan, zoodat het talrijke vee naar elders in de omgeving moest worden geëva cueerd. Van de vijf gemeenten Edam, Oosthui zen, Kwadijk, Middelie en Warder hadden d° twee laatstgenoemde dorpen, midden in het ge bied gelegen, het volle pond gekregen. Toen de polder na verloop van eenige weken weer droog viel was de schade daar het grootst. Het blad herinnert aan deze dagen omdat De Zeevang thans verkeert in een periode van her stel in den ouden cultuurtoestand. Er is door de overheidsinstanties in nauwe samenwerking met de gemeentelijke autoriteiten en de direet-be- langhebbenden, i.e. de veehouders, veel en be langrijk werk verricht. In dit verband dient ge releveerd te worden de extra-verstrekking van kunstmest, hooi en stroo, noodzakelijk om de be drijven op gang te houden. Het gewas, dat yan de geïnundeerde landerijen kwam, was n.l. van inferieure kwaliteit en bij lange na niet vol doende voor den veestapel. Daarnevens ver- eischte de schadeloosstelling een zeer uitge breide enquête en verstrekking van credieten. Al deze werkzaamheden zijn nog in vollen gang. Voor den wederopbouw van het onderhavige cultuurgebied neemt de landbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. Lienesch uit Schagen, thans grondmonsters. Dit uitgebreide onderzoek moet uitwijzen, welke kunstbemesting op de over stroomde landen noodig is. Verstrekking van den kunstmest ten behoeve van het herstel van den grond binnen het raam van de aanwzige hoe veelheden wordt overwogen. In overleg met autoriteiten op veterinair ge bied wordt voorts een onderzoek ingesteld naar de maatregelen, die in De Zeevang kunnen worden genomen om de leverbotziekte onder do schapen zoo goed mogelijk te bestrijden. Een economisch onderzoek, verband houdende met allerlei hangende vraagstukken nopens het her stel, is mede gaande. Ten slotte is in voorbereiding een onderzoek naar een eventueele ruilverkaveling in den polder. De Provinciale Waterstaat van Noord- Holland heeft daartoe reeds besprekingen ge voerd met de gemeentebesturen en het water schap. Men ziet, er zijn een serie maatregelen en eer complex onderzoekingen noodig om de sporen van de korte maar hevige overstrooming uit te wisschen. En zoo is het niet alleen in De Zee vang dicht bij het IJselmeer, maar overal (zij het op de meeste plaatsen in mindere mate) waar inundatiewater stond: een gedeelte van de Beemster, de Eilandspolder, waar de ravage aan vankelijk ook groot was, de Graftermeer en de buurt van Uitgeest. Dat alle noodzakelijke maatregelen ook met speed ten uitvoer worden gelegd spreekt van zelf: het is van het grootste belang voor onze voedselvoorziening. Donderdagmiddag om drie uur is brand ont staan in de herbouwde houtwolfabriek van de gebroeders Van Hout te Mill. Het vuur, aan gewakkerd door den feilen Noordenwind, vond een gemakkelijke prooi in ongeveer vijfhonderd ter verzending gereed staande pakken houtwol. De vrijwillige brandweer was spoedig met de oude brandspuit der gemeente ter plaatse. Zij heeft door energiek optreden, daarbij gesteund door een aantal burgers, den brand na een uur hard werken tot staan kunnen brengen en daar door een groot aantal kostbare machines voor vernietiging kunnen vrijwaren. Het asbestplatendak der fabriek werd echter geheel verwoest, terwijl ook verschil lende drijfriemen verloren gingen of on bruikbaar werden. Een partij van ongeveer driehonderd pakken houtwol ging door den brand eveneens verloren. De burgemeester, jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer, was met Rijks- en gemeentepolitie op het terrein van den brand aanwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Als de vooijaarsbloemcn bloeien Met de para-plu beschut de Kweeteer de narcissen tegen het zonlicht, wanneer hij de exemplaren zoekt, die aan de „aaltjes-ziekte" lijden, om zoodoende de kleur der bloemen te kunnen beoordeelen (Foto Pax-Holland) De nieuwbenoemde burgen: eester van Har derwijk, mr. H. C. Vos, is te Haarlem geboren 9 September 1907 en is thans commies ter pro vinciale griffie van Gelderland. De nieuwbenoemde burgemeester der ge meente Thorn, de heer P. H. J. Spiertz, is 1 Februari 1912 te Ubach over Worms geboren. Sinds 1937 is hij ambtenaar ter secretarie te Nootdorp. Daarvoor was hij gedurende een zes tal jaren werkzaam in de gemeente-administra tie in Limburg, o. a. in Ams'.enrade en Bruns- sum. Hij bezit het diploma gymnasium A, ge meente-administratie A en heeft daarna Staatsinrichting gestudeerd. De heer Spiertz heeft geen politieke richting. De nieuwe burgemeester van Oss, mr. L. J. H. Ch. A. de Bourbon, is burgemeester van Escharen en Gasselt. Hij is 27 December 1908 te Renkum geboren. Zijn kinderjaren bracht hij door in België en Duitschland. Nadat hij hier te lande zijn middelbare sciidie had voltooid, promoveerde hij aan de R. K. Universiteit te Nijmegen in de rechten. Hij Was vervolgens verbonden aan de redactie van „De Gelderlan der" te Nijmegen en bereisde Azië. Van zijn hard verscheen een belangwekkende artikelen reeks over Indië en Indo-China. 16 November 1938 werd hij benoemd tot burgemeester van Escharen en in Maart j'.l. werd hij bovendien belast met het burgemeesterschap van Gasselt. Donderdag is te Rinnegom gemeente Eg- mond-Binnen door kortsluiting brand uitgebro ken in de kapitale boerderij van den heer Straat hof. Een bijzonder mooie collecte roodbont vee van elf runderen verbrandde, terwijl drie bees ten zulke brandwonden opliepen, dat zij moes ten worden afgemaakt. De brandweren van Egmond-Binnen, Egmond aan Zee en Alkmaar was spoedig aanwezig, maar kon, doordat de slooten droog waren, niet veel uitrichten. Zij slaagde er in het heerenhuis, dat op en kele meters van de boerderij staat, te behouden, hoewel belangrijke schade aan den inboedel Werd toegebracht. De modelboerderij, die slechts laag verzekerd Was, ging geheel in vlammen op. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, heeft mede op aandringen van den secretaris-generaal van het departement van Justitie een schrijven gericht tot de inspecteurs van het lager onderwijs om het verkeersonder- wijs op school te bevorderen. Hij wijst er daarin op, dat, naar aanleiding van de reeds sedert verscheidene jaren door den toenmaligen minister van Onderwijs, Kunsten'en Wetenschappen aan de leden van het rijks- schooltoezicht gegeven aanwijzingen om te be vorderen, dat bij het onderwijs op de openbare en bijzondere lagere scholen aandacht wordt geschonken aan de regels van het verkeer, in het algemeen op bevredigende wijze is vol daan aan de door de regeering gegeven aan bevelingen om in het leerplan der lagere scho len te doen opnemen periodieke en verplichte behandeling va.n de verkeersregels, b.v. bij het vak aardrijkskunde. In verband echter met het feit, dat nog tal van scholen in dit opzicht in verzuim zijn gebleven, heeft de secretaris-gene raal den inspecteurs opgedragen, bij hun eerst volgende schoolbezoek nogmaals op het treffen van dezen maatregel aan te dringen en daarbij te wijzen op het nut van de verkeersvoorschrif- ten, die ook door de schoolgaande jeugd stipt behooren te worden in acht genomen. De voorschriften fnzake den coloradokever bij den invoer van planten en plantaardige produc ten in Duitschland zullen gewijzigd worden, meldt „Het Volk". Volgens deze nieuwe invoerbepalingen zullen thans alle producten, behalve bewortelde ge wassen met aardkluit, zonder coloradokever- certificaat in Duitschland ingevoerd kunnen worden. Aardappelen, groenten en aanverwante producten, snijbloemen bloembollen en planten zonder kluit zullen dus nu uit geheel Neder land in Duitschland ingevoerd kunnen worden, zonder bijvoeging van een coloradokever-certi ficaat, terwijl de bijzondere behandeling van bloemkool ook vervallen is. Onderzoek van deze zendingen aan de grens zal niet meer ge schieden. Alleen voor bewortelde gewassen met aard kluit blijft bijvoeging van certificaat voorge schreven. Deze zendingen worden bij invoer aan de Duitsche grens onderzocht; van dit on derzoek worden vrijgesteld alle kasplanten en alle planten, die In bijzondere grond zijn ge teeld, zooals azalea s en erica s. Voor kasplanten moet „Bescheinigung von Gewachshausherkunft" ingevuld worden. De bijvoeging van een ander certificaat dan een coloradokever-verklaring, zooals dit voor pro ducten als aardappelen, bloembollen en hout gewassen geëlscht werd, blijft gehandhaafd. Het Duitsche centrale bureau voor het reis verkeer naar en van het buitenland en het Duitsche bureau te Den Haag voor het reis verkeer naar en van het buitenland verhuizen vandaag, 25 April 1941, naar Van Ouwenlaan 1 (hoek Van Alkemadelaan) te Den Haag. Deze bureaux z(jn Vrijdag en Zaterdag 25 en 26 April voor alle zakelijke aangelegenheden gesloten. Het Duitsche bureau te Amsterdam voor het reisverkeer naar en van het buitenland ver huist 28 April 1941 naar Euterpestraat 99 te Am sterdam-Zuid. Het bureau blijft voor alle zake lijke aangelegenheden 28, 29 en 30 April geslo ten. Slechts zeer dringende gevallen kunnen 29 en 30 April behandeld worden. De rijwieltocht met onbekende bestemming door de bloeiende Betuwe, dien de A.N.W.B. in de omgeving van Tiel organiseert, wordt gehou den 4 Mei en niet 27 April, daar dan de boo- men nog onvoldoende in bloei zullen staan. Hierdoor kunnen deelnemers zich nog tot en met Maandag 28 April 12 uur 's middags op geven aan alle bondskantoren. Voorts organiseert de A.N.W.B. in de omg-j ving van Arnhem een wandeltocht met onbe kende bestemming op 11 Mei. De groote beko ring van dezen tocht ligt weer in het „M.O.B.". De deelnemers, die tusschen 8 en 12 uur uit Velp Parkhotel of De Steeg hotel „De Engel" vertrekken, dienen de langs de route aangebrachte pijlen te volgen om na een heer lijken 23 K.M. langen wandeltocht door heuvel land en langs de mooiste plekjes in deze omge ving tusschen 14 en 18 uur op het punt van uitgang terug te keeren. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, voorzitter van den A.N.W.B., heeft den wandeltocht uitge kozen. den dood van den heer Beelaerts van Blokland werd de heer Valck Lucassen in diens plaats voorzitter. Deze functie vervulde hij tot zijn dood. Bij zijn 25-jarig jubileum als redacteur van „De Nederlandsche Leeuw" werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ver der was de heer Valck Lucassen oud-lid van den gemeenteraad en commissaris van diverse ge nootschappen. Naar het Handelsblad meldt, is in de Woens dagmiddag gehouden vergadering van den raad Naar wij vernemen zal het te Barneveld spoedig Tomen tot een algeheelen leverings plicht van pluimvee-producten op de daar voor van ouds bestemde centrale plaatsen, te weten de markthallen, waar de eieren door de daartoe bevoegde kooplieden in ontvangst genomen zullen worden en op de pluimveemarkt, waar alle roorten pluimvee aangeboden moeten worden. Deze maatregel zal, als hij tot uitvoering is gekomen, cioor alle bonafide kooplieden ten zeerste worden gewaardeerd. Reeds lang was de toestand, zooals die de laatste maanden was ontstaan, voor velen een reden tot misnoegen. Het ophalen, vooral van eieren, op de pluimveebedrij"en geschiedde ten nadeele van handelaren, die buiten Barneveld wonen. Thans zullen deze categorie weer gelijke kansen tot het koopen van eieren worden ge boden. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 48-jarigen fabri kant L. J. G. te Hillegersberg, die een meisje, met wie hij een verhouding had gehad, en haar moeder een stroom van beleedigende brieven en briefkaarten had gezonden, toen het meisje een eind had gemaakt aan de verhouding. De rechtbank was van meening. dat het bewijs niet was geleverd en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. De Officier, mr. Wilbrenninck, had gezegd, er van overtuigd te zijn, dat de brieven althans oP last van verdachte waren geschreven, doch dat G. wegens gebrek aan bewijs, mede door de raadselachtige houding van eenige getuigen, die zich plotseling vroeger afgelegde verklaringen niet meer herinnerden, moest worden vrijge sproken. Donderdagavond omstreeks zeven uur brak brand uit in het landhuis „Kommerrust", een honderdjaar oude boerderij, aan de Bpllenlaan te Naarden, waarvan het voorgedeelte 'als hee renhuis werd bewoond door de familie Karsse- boom en het achtergedeelte door den arbeider Seinhorst. De brand was ontstaan in het midden-boven verdieping. De sterke Oostenwind wakkerde het vuur aan, terwijl, bij gebrek aan waterleiding, water uit een naburige sloot moest worden gehaald. Een handicap was daarbij de groote hoeveelheid modder, die zich in de sloot bevond. Het perceel brandde geheel uit. De inboedels der beide families werden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Het perceel was een historische boerderij met der gemeente Wymbritseradeel (Fr.) voor ken- een, z-S- speciaal dubbel schaarrecht. Dit is het- ëe - recht, dat men achttien koeien mag scharen op de Gooische Meent, ook al is de bewoner nisgeving aangenomen de mededeeling van den commissaris der provincie, dat de rijkscommis saris op grond van par. 1 van zijn verordening jio. 3/1940, bij besluit van 26 Maart, hetwelk onmiddellijk van kracht Is geworden, ontslag heeft verleend aan mr. S. M. van Haersma Buma als burgemeester dier gemeente. Op 30 April a s. zal de eerw. Zuster Josepha Maria (in de wéréld mej. A. Christen uit Nij megen), thans verblijvende in het St. Jacobus- sesticht te Roelofarendsveen. haar gouden jubi leum bij het onderwijs vieren, geen Erfgooier. Donderdag is te Driebergen plotseling in den ouderdom van 56 jaar overleden dr. T. H. R. Valck Lucassen. De overledene heeft zijn geheele leven gewijd aan de heraldiek en wapenkunde en was dertig jaren redacteur van het blad „De Nederland sche Leeuw", een uitgave van het Nederlandsen genootschap voor geslacht- en Wapenkunde. Na NEW YORK, 24 April. (D.N.B.) Kolonel Lindbergh heeft voor een vergadering van het America First Committee een rede uitgespro ken, waarin hij in scherpen vorm sprak tegen deelneming der Ver. Staten aan den oorlog De Vereenigde Staten, zoo verklaarde Lind bergh, moeten aan geen enkelen oorlog deel nemen, tenzij halverwege de kans bestaat hem te winnen. In den te gen woord igen Europeeschen oorlog bestaat deze kans echter niet. De Ver eenigde Staten zijn thans evenmin voor het voeren van een oorlog uitgerust als Frankrijk tn 1939. Het zou wel een tragedie zijn, wanneer het Britsche Rijk mocht ineenstorten. Dat is ook de voornaamste reden, waarom hij, Lind oergh, tegen den huidigen oorlog ls en waarom hij voorstander zou zijn van een vrede door onderhandelingen. Fïankrijk is thans overwonnen en ondanks alle propaganda is het duidelijk, dat ook En geland het onderspit zal delven. Lindbergh ge looft, dat de Britsche regeering dezelfde op vatting heeft, zij heeft echter nog een wan- hoopsplan. Zij hoopt n.l. de Vereenigde Staten er toe te kunnen brengen een tweede expeditie leger naar Europa te zenden, zoodat deze zoo wel het militaire als het financ-ieele fiasco met Engeland zouden moeten doelen. Iedere natie, die tot dusver aan den kant van Engeland heeft gestaan, te Beginnen bij Po'en, tot Grieken- Hnd toe, heeft het onderspit gedolven. In z(jn wanhoop beeft Engeland aan al deze landen hulp toegezegd, die het niet kon geven. Men weet thans, dat Engeland al deze naties ten aanzien van zijn oorlogsvoorbereidingen en zijn militaire sterkte verkeerd heeft Ingelicht. Even enjuist heeft Londen de Vereenigde Staten in gelicht. Evenals de Engelsehen echter in de eerste plaats aan zich zelf hebben gedacht, toen zij andere naties aanmoedigden een hopeloozen strijd ter hand te nemen, hebben ook de Ame rikanen het recht in de eerste plaats te den ken aan het welzijn van Amerika. Lindbergh zeide tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de Vereenigde Staten dezen oor log niet voor Engeland kunnen winnen. Het le ger is ongeoefend en onvoldoende bewapend. Voorts bezitten de Vereenigde Staten slechts een vloot voor één oceaan en het luchtwapen beschikt slechts over een ontoereikend aantal moderne gevechtsvliegtuigen. Zelfs thans ech ter, nu de. Vereenigde Staten onvoorbereid zijn voor het voeren van een oorlog, is geen vreemde macht in staat een invasie van Amerika ten uitvoer te leggen. Ruim 100 millioen Amerika nen zijn tegen deelneming aan den ooi-log en daarom kunnen de Vereenigde Staten goed bui ten den corlog blijven. Lindbergh riep het Ame rikaansche volk ten slotte op terug te keeren naar de politiek van George Washington en de Monroe-leer. BERLIJN, 24 April. (D.N B.) Naar de Londen- sche berichtendienst meldt, heeft de Australische vice-premier Fadden vandaag de Australische Labourpartij uitgenoodigd toe te treden tot de regeering, daar het „thans geen tijd is voor on- eenigheden." ANKARA, 24 April (SPT). Volgens alhier ontvangen berichten zou de Fransche generaal Weygand binnenkort door Vichy uft Noord- Afrika worden teruggeroepen. NEW YORK, 24 April (D.N.B.)De procureur van Brooklyn, O'Dwyer, heeft volgens de New York Times verklaard, dat het aantal misdader, in de Vereenigde Staten, vooral de vermogens delicten, voortdurend toeneemt, ofschoon het land reusachtige sommen betaalt om aan dien toestand een einde te maken. De gangsterben den vormen onder de misdadigers een speciale gfoep, doordat zij het strafrecht nauwkeurig kennen en zich steeds weer aan strafvervolging weten te onttrekken. JERUZALEM, 24 April. (D.N.B.) De Engel- sche Hooge Commissaris in Palestina heeft zich naar Cyprus begeven om daar besprekingen met de Britsche autoriteiten te houden. De vroegere burgemeester van Jeruzalem, dr. Hussein Khalidi, die in 1938 door de Engeischen naar de Seychellen verbannen werd en later naar den Libanon vluchtte, is met Engelscht toestemming in Palestina teruggekeerd. SOFIA, 24 April (D.N.B.). De vroegere Joego-Slavische ministerpresident Tswet- kowitsj heeft aan den specialen verslag gever van het blad „Oetro" een uiteenzet ting gegeven van de wijze waarop de om wenteling in Joego-Slavië is geschied. Een geestelijk verwarde groep van twintig officieren heeft in een enkelen nacht, naai Tswetkowitsj verklaarde, den grooten staar, in den afgrond gestort en een geheel volk aan den ondergang prijsgegeven. Deze groep heeft niet willen begrijpen, dat de groote mogendheid Duitschland' iedere hindernis op den weg naar het vervullen van haar opgaven zou vernietigen, en zoo heeft zij Duitschland van een vriend schappelijk land tot een beslisten vijand ge maakt; en dat ofschoon niet eens een doortocht van Duitsche troepen door Joego-Slavië was verlangd. ,Doch de generaals hielden vast aan hun helsch plan en door een nachtelijken putsch riepen zij het noodlot op. Tswetkowitsj werd dien nacht door den com missaris van politie telefonisch er van in ken nis gesteld, dat voor het gebouw van der. ministerraad militairen bijeen kwamen. Toer, Tswetkowitsj op het punt stond, de regeerings- getrouwe commandanten van de koninklijke garde op te bellen, drongen drie vliegerofficie ren met eenige gewapende soldaten zijn slaap kamer binnen en verklaarden, dat de putsch was voltrokken, waarop Tswetkowitsj met zijn vrouw werd gearresteerd en in een kamer op gesloten. Na drie dagen werden hij en zijn vrouw, vergezeld van een kapitein en eenige sol daten, naar Nisj overgebracht en daar in een villa geïnterneerd. Op 7 April doken de eerste Duitsche pantserwagens in Nisj op, hetgeen voor den kapitein en de wacht aanleiding was te vluchten, waarbij zij Tswetkowitsj en zijn vrouw meenamen met de bedoeling, hen ove: te geven aan het in de richting van Morava terug wijkende Servische leger. Onderweg gelukte het daarop aan een officier, den kapitein te bewe gen Tswetkowitsj en zijn vrouw vrij te laten. Thans leeft hij te Nisj in volledige vrijheid. De Duitsche autoriteiten zijn zeer correct. Tenslotte zeide Tswetkowitsj, dat de vroegere Joego-Slavische minister van Buitenlandschr Zaken Cincar-Markowitsj eveneens na den terugtocht bevrijd is en zich gisteren naar Bel grado heeft begeven. TOKIO, 24 April (D.N.B.). Het blad Asahi Sjimboen deelt mede, dat 2000 so.da ten van de regeering te Tsjoengking oo 20 April op het gebied van Britsch-Burma zijn aangekomen, nadat met de Britsche autori teiten een oveeenkomst was getroffen. Volgens bericht uit Nanking hebben de Ja pansche troepen nieuwe operaties in Anhwei en Honan op touw gezet. De negentiende Chinee sche divisie, die zich aan de zijde van Nanking geschaard heeft, treedt in Noord Kiangsce op. NEW VORK, 24 April. (S. P. T.) De Brit sche tegenslagen in Griekenland hebben in kringen van het Witte Huis een zekere on gerustheid teweeggebracht. Deze ongerust heid betreft niet zoozeer het lot van Enge land, dan wel de gevolgen, die de Engelsche tegenspoed voor de Veréei'.sde Staten zal hebben. De moeite, die president Roosevelt doet om ten aanzien van de situatie geruststel lende woorden te spreken, met het ken nelijk doel om het moreei zoowel van de Britsche als van de Amerikaansche natie hoog te houden, daarbij le verstaan gevend, dat hij tijdens zijn aanstaand week-end te Warmsprings alle secondaire vraagstukken terzijde zal stellen om over belangrijke be slissingen na te denken, heeft sterk de aan dacht getrokken. Van isolationistische zijde wordt naar aanleiding hiervan gevreesd, dat Roosevelt het pad der dictatuur gaat bewan delen en het Amerikaansche volk voor vol dongen feiten zal plaatsen, waarbij elke terugtocht zal zijn afgesneden. „Het nieuws uit Europa is slecht", aldus het bekende Amerikaansche blad P. M. „Zoo slecht, dat de meeste menschen het nieuws zelfs niet willen lezen. Maar, slecht nieuws is toch de moeite waard om gelezen te worden, want daar uit moeten we de kracht putten om te handelen. Laten wij niet de fout begaan, die de Engelschen begingen toen Mandsjoerije binnengevallen werd en zij de oogen voor de realiteit sloten. Het oogenblik van handelen is aangebroken. Wij moeten een blik werpen niet op de Middelland- sohe Zee, dóch op den Atlan'ischen Oceaan." Mei 811 Mei Meisjes. 1215 Mei Spoorwegmannen (S. Rafael). Hierna retraite voor Eerw Zusters. 22—25 Mei Jonge man in t volle leven. 2730 Mei Gehuwde dames 31 Mei3 Juni (Pinksteren) Mannen en jon gemannen (Voor gehuwden en ongehuwden aparte con ferenties.) Juni 710 Juni Verloofde meisjes. 10—13 Juni (Sacramentsdag) R. K. Politie (S. Michael). 2023 Juni Vincentianen. 3427 Juni Gehuwde dames (v. Person. J. Jorgerius). 2730 Juni Vrouwelijke leden Kath. Actie (ongeh. van 17 jaar af). (Inleiding tot meer inw. leven.'. •Juli 1— 4 Juli Gehuwde dame--. 711 Juli Priesterretraite. 1215 Juli Jongeman in 't volle leven (mid denstand). 1518 Juli R. K. Vrouwenbond. 1922 Juli Meisjes. 2225 Juli Gehuwde vrouwen. 2629 Juli Jonge man in 't volle leven faBe standen). 29 Juli1 Aug. Ongeh. dames (1730 jaar). Augustus 25 Aug. Mannen en jongemannen, aparte confer, voor geh. en ongeh. 710 Aug. Handelsreizigers. 10—13 Aug. Meisjes. 1518 Aug. Ongeh. dames middenstand. 1922 Aug. Onderwijzers. 2326 Aug. Meisjes. 2730 Aug. Onderwijzeressen. 30 Aug.2 Sept. Jonge man in 't volle leven (alle standen). September 25 Sept. Gehuwde vrouwen. 69 Sept. Handels-, Kant.-, Winkelbed. 912 Sept. Geh. en ongeh. dames. 13—16 Sept. Vrouwelijke lecien Kath. Actie (ongeh. van 17 jaar af). (Inleiding meer inwen dig leven). 1720 Sept. in bespreking. 23—26 Sept. Priesterretraite. 2730 Sept. Jonge man in 't volle leven (alle standen). 25 Mei Jonge mannen-Congregatie Roer mond. 10—13 Mei Parochie Groenestraat, Nijmegen. 1720 Mei Parochies kring Deurne. 2023 Mei Jonge Boeren kring Helmond. 24—27 Mei Liessel, Neerkant, Helenaveen, So meren. 2730 Mei Parochies uit dekenaat Cuyk en Boxmeer. 710 Juni Credo-Pugno Brabant. 1417 Juni Middenstanders. 2124 Juni Parochie Krayenhoflaan Nijme gen. 2831 Juni Jonge Middenstand. 58 Juli Hoogste klasse M.U.L.O. Roermond. De tweede beslissingswedstrijd A.D.O.D.H.C. die Zondag a.s. in het Feljenoord-Stadion wordt gespeeld, zal worden geleid door scheidsrechter v. d. Meer, Woensdag werden wederom eenige partijen gespeeld in het schaaktoumooi om het kam pioenschap van Rusland, welke de volgende re sultaten opleverden; De partijen Botwinnik—Lilienthal en Smys- low werden afgebroken. DDe partijen Bonda- lewskiBoleslawski eindige remise. STOCKHOLM, 24 April (DN'B) De evacuatie van Istanboel heeft een dusdanigen omvang gekregen, naar de correspondent van Social- demokraten te Istanboel meldt> dat de spoor wegen het niet meer afkunnen, zoodat de transporten voortaan ook over zee zullen gaan BUENOS AIRES, 24 April (SPT). De Argen- tijnsche Senaat heeft heden het wetsontwerp inzake de uitbreiding der bewapening aange nomen. Volgens dit ontwerp zullen, zooals be kend, 660 millioen pesos voor het leger en 30 millfoen pesos voor het luchtwapen worden uitgetrokken. J. W. H. Houbiers is, gerekend van 12 April 1941 af, opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Simpelveld. C. E. W. Nering Bögel is, met ingang van 5 Mei 1941, opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Ommen. H. Houtkoper is, met ingang van 1 Mei 1941, opnieuw benoemd tot burgemeester van de ge meente Echteld. S. K. Haitsma Muiier is, met ingang van 1 Mei 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Neede benoemd. P. H. J. Spierts is, met ingang van 15 Mei 1941, benoemd tot burgemeester van de gemeen te Thorn. Mr. L. J. H. C. A. de Bourbon is, met ingang van 15 Mei 1941, tot burgemeester van de ge meente Oss benoemd, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Escharen. Mr. H. C. de Vos is, met ingang van 15 Mei 1941, tot burgemeester van de gemeente Har derwijk benoemd. Met ingang van 1 Mei 1941 is aan ir. A. Ovinge eervol ontslag verleend als inspecteur bij het openbaar lichaam „De Wieringermeer"; hij is benoemd tot rentmeester der domeinen te Wieringerwerf (Wieringermeer). BERLIJN, 24 April (SPT). In de Wilhelm- strasse werd heden van bevoegde zijde op een desbetreffende vraag geantwoord, dat het per soneel van het Grieksche en Joego-Slavische gezantschap zfch neg op Duitschen bodem be vindt, en wel in een nfet nader genoemde stad in Zuid-Duitschland. TOKIO, 24 April (Domei). Koning Sisowath- Monivong van Cambodsja, die sedert Juni van het vorige jaar bedlegerig was, is gisteren over leden. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacié: mej. A. M. H. Mooren en mej. C. M. Ottow; voor het apothekers-examen 2e gedeelte: mej. A. M. van Buuren, méj. H. J. W. Friedcrich en de heer C. H. de Loches Rambonnet. Volgens een uitvoeringsmaatregel van artikel 104 van de Wet op de inkomstenbelasting zijn alle binnenschippers en alle tot de bemanning van een binnenvaartuig behoorende personen, die binnen het rijk hun bedrijf of beroep uit oefenen, zonder er een vaste woonplaats te hebben, gehouden, zich in den loop van Mei, Juni of Juli aan te melden aan een der daartoe in elke provincie aangewezen ontvangkantoren der directe belastingen. In afwijking hiervan heeft de secretaris-gene raal van het departement van Financiën beslist dat deze aanmelding dit jaar in plaats van in de genoemde maanden behoort te geschieden in Augustus of in September.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3