Bulgaren bezetten Thracië en groote deelen van Macedonië ^Idmï&aal ma dm da§ Westers SAMBO DE OLIFANT 7/boi vetyaM zout,dtoeg Beursoverzicht I i ST. FRANCISCUS PENSIONAAT Het Camera-mysterie Italianen voltooiden bezetting van eilanden Plymouth en Portsmouth opnieuw bestookt Haven van Patras en de Milo-baai gebombardeerd VRIJDAG 25 APRIL 1941 h i r Bisschoppenconferentie te Fulda op 1 7 Augustus Groote partijen koffie en thee in beslag genomen Hoofdpijn Nee-Z.AKKERTJE Waar om niet? Westerwoudt Höfte Pemsionateb, Pehsiows METALEN ENTRALE VERWARMING I 1 De terugtocht der Britten Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Sleutel van uitgebreiden ketting- handel te Beilen ontdekt WIJ LUISTEKEN NAAR Zaterdag 26 April Goudsiroop Koersen Nederlandsch Clearing- instituut bij het beleggen van Uw vermogen Kalme en licht verdeelde markt. Amerik. staalfond sen weer zeer vast. OUDEWATER ZUURSTOF, STIKSTOF LUCHT: DELFT DOOR PERCY KING SOFIA, 24 April (DNBl De Bulgaarsche troepen hebben buna geheel Thracië tus- schen Maritza en Stroema bezet. Vandaag nikken zij CavaJla b'nnen. In Macehonië *ijn de vastgestelde gebieden van de eerste étappe bezet. De komende dagen «orden de steden Prilep, Britolja en Resen bezet. De pers te Sofia publiceert een telegram, waarin de premier, Filof namens de Bulgaar- sche regeering den Führei zijn dank uitspreekt op den dag waarop Bulgaarsche troepen na den glansrijken zegetocht van het Duitsche leger de tot dusver onderdrukte Bulgaarsche geo eden oinrenrukken. Het geheeie Bulgaar sche volk begroet den dag van heden als den vooravond der verwezenlijking van zijn natio nale eenwording, waarvoor het zoo lang ge streden en reeds vroeger de machtige onder steuning van het verbonden Dultscnland gehad heeft Een overeenkomstig telegram heeft Fflof ook aan Mussolini gezonden. Met de landing op Meieda, Giuppana, Mezzo en Galamata is op 23 April de be zetting van de eilanden rondom Curzola voltooid, zoo meldt Stefani uit Spalabo (Spilt). De landingstroepen die uit atdee- lingen van het regiment San Marco, lan- dmgsafdeellngen van de marine en uit af- deelingen zwarthemden bestonden, hebben de landingsoperaties zonder eenige versto ring ten uitvoer gelegd. De bevelhebbers van de landingsafdeelingen hebben volgens Stefani, in naam van den Koning-Keizer bezit genomen van de eilanden en er op plechtige wijze de Italiaanschp vlag ge- heschen. Naar D.N.B. meldt stooten de Duitsche ach tervolgingstroepen ln Griekenland met iederen stap op de sporen van den in een wilde vlucht ontaarden Er gelschen terugtocht Kadavers van paarden, verbrande en vernielde gevechtswa gens en auto's op de verstopte wegen en tal rijke gesneuvelden, voor het begraven waarvan de Engelschen zich op hun vlucht geen tijd hebben gegund, spreken een duidelijke taal over het krachtig optreden van het Duitsche luchtwapen. Engeische en Australische soldaten verklaarden bij hun gevangenneming, terwijl zy geheel versuft waren van de bomaanvallen van de Duitsche duikbommenwerpers: „Oh, die verschrikkelijke gieren van Göring'- Voorts wordt bericht dat het twaalfde Duitsche leger in Griekenland reusachtige hoeveelheden munitie, brandstof en uitrus tingsstukken heeft veroverd. De buit is nog niet te overzien. Verder hebben de Engelschen op een be langrijk strategisch punt in Thessalië, toen de Duitsche troepen naderden, geen tijd meer gehad om hun tentenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor ver scheidene duizenden soldaten viel in Duit sche handen, evenals talrijke stukken ge schut van 10.5 cm., honderden tanks en voertuigen met materiaal, munitie en pro viand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitailleeringstransport veroverd. BERLIJN, 24 April (D.N.B.). Het opperbe vel van de Duitsche "eermacht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duitsche formaties tot diep in de flank /an het Noorde lijke Grieksche leger is het, zooals reeds in een ex tra bericht is medegedeeld, sedert 20 April tot plaatselijke capitulatie;. en tot verzoeke om wapenstilstand aan het twaalfde Duitsche leger gekomen. Nadat op 22 April een Grieksche de legatie ook aan den bevelhebber van het elfde Iraliaansche leger aan het Epirusfront aanbood gp wapens neer te leggen, heeft thans' het ge heeie Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat door de Italiaansche weermacht in. het Noorden en door de Duitsche iroepen in het Oosten was ingesloten en van de ach erwaart- sche verbindingen was afgesneden, gecapitu leerd. Tot deze capitulatie werd e Saloniki be sloten door de verbonden opperbevelsinstanties eenerzijds en den Griekschen opperbevelhebber anderzijds. In den strijd met de Britsche achterhoeden slaagden wij erin door te dringen in de stelling van Thermopylae, die door het terrein bijzon der gunstig is. Tusschen Larissa m Lamia wer den dertig Britsche pantserstrijdwagens buit gemaakt Het ment wapen bombardeerde gister over dag en in den afgeloopen nacht Britsche vlieg velden, beschadigde met bommen m schietwa pens talrijke geparkeerde vliegtuigen en piaatste bommen op hangars, barakken en munitiebun kers. Overdag werden de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goet zicht op aarde nogmaals de marinehaven Plymouth mt tal rijke trisant- en brandbommen. In fabrleksin- stallaties en pakhuizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. B;j deze schade kwamen nieuwe ernstige ver woestingen, vooral in groote opslagplaatsen voor benzine, die reeds na de eerste bommen brand den. Een andere doeltreffende luchtaanval was in den afgeloopen nacht op de marineha/en Portsmouth gericht. Gevechtsvliegtuigen scno- fers een torpedojager in brand en beschadigden ten Oosten van Aberdeen twee groote koopvaar ders. Nachtjagers schoten een vijandelijk vlieg tuig neer. Stelselmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Britsche havens gelegd Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben giste ren onder escorte van jagers meermalen den te Tobroek ingesloten vijand aangevallen. Bom- voltreffers stelden pantserwagens buiten ge vecht, dreven autocolonnes uiteen en verour- zaakten brand. In de haven konden de sche pen, die nog drijvende waren, zwaar beschadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtge vechten twee gevechtsvliegtuigen van het ty,:e- Bristol-Blenheim en vier jagers van het type- Hurricane, het eigen luchtwapen een vliegtuig Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type-Hurricane neergeschoten. Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. ERGENS IN ITALIË. 24 April. (Stefani). Het communiqué nummer 323 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt; De opmarsch op Grieksch gebied werd gisteren zonder ophouden tot zes uur des mid dags voortgezet, het uur waarop de vijandelijk heden aan het front van het negende en elfde leger werden gestaakt. Gedurende de gevechten van deze laatste da gen hebben wij omstreeks 6.000 man buiten ge vecht gesteld. Onder de dooden en gewonden bevonden zfch omstreeks vierhonderd officieren. Onze eenheden bommenwerpers hebbei in de haven van Patras en in de Baai van Milo ge meerde schepen aangevallen. In het Oostelijk deel van de Midciellandsche Zee hebben Duitsche bommenwerpers in volle zee een schip van 8.000 ton aangevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps her haaldelijk de vlootbasis van La Valetta op Malta aangevallen, waardoor schade en brand werden veroorzaakt. Een torpedojager werd tot zinken gebracht. In Noord-Afrika heeft de vijand, ge steund door vliegtuigen, te Tobroek opnieuw ge poogd door de steeds nauwer omsingeling heen te breken, maar hij heeft zich moeten terug trekken waarbij hij talrijke gevangenen en au tomatische wapenen achterliet. Herhaaldelijk vielen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen in duikvlucht in de haven van Tobroek installaties en gemeerde schepen aan. Een vaartuig werd tot zinken gebracht en talrijke andere zwaar be schadigd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten neergeschoten. In Oost-Afrika zet de vijand in Dessie zijn aanvallen voort, maar hij wordt door onze troepen in bedwang gehouden. In Motta (Am- hara) beantwoordt onze artillerie het vijandelijk vuur. BERLIJN, 24 April (DNB) Het presidium van het Duitsche episcopaat heeft dezer dagen in een vergadering te Berlijn besloten, dat de tweede groote Duitsche Bisschoppenconferentie op 17 Augustus te Fulda zal beginnen. De con ferentie zal waarschijnlijk drie dagen duren. De gemeentepolitie te Beilen is een uitge breiden kettinghandel in koffie en thee op het spoor gekomen. Zij had er de lucht van gekre gen, dat reeds eenige malen verdachte per sonen met een auto een bezoek aan het dorp hadden gebracht. In een hotel ter plaatse sche nen ontmoetingen te zijn en besprekingen te worden gevoerd, die de aandacht van de poli tie trokken. Toen Woensdagmiddag de auto weer werd gesignaleerd, zetten gemeenteveldwachters de hoofdwegen naar het dorp af. De auto met drie inzittenden werd aangehouden en een vierde persoon werd in het dorP opgepikt. De gemeen tepolitie onderwierp hen aan een scherp ver hoor, waarbij aan het licht kwam, dat een prachtige vangst was gedaan. Met deze vier mannen, van wie twee afkom stig uit Meppel en twee uit Finsterwolde, had men een sleutel in handen van een wijd-ver- tskten kettinghandel in koffie en thee. Bij een manufacturer te Beilen, die by de zaak betrokken was, werd een partij koffie en thee in beslag genomen. Een spoor leidde ver der naar Nieuw-Balinge, Ruinerwold en Mep pel, waar de politie werd gewaarschuwd. Ook daar werden groote partijen koffie en thee in beslag genomen Het onderzoek wordt voortge zet. Georgette kwam woedend thuis. Ze trok met nijdige rukjes haar handschoenen uit, wierp ze op een stoel. Haar hoedje werd al even bruusk behandeld en baar mantel werd neergekwakt of hij een waardeloos vod was. „Maar ik blijf er niet," zei Georgette in zich zelf. „Kun je denken! Ik zou mij niet mogen opmaken zooals ik verkies. Ja, ik laat mij voor schrijven wat mag en niet mag. Betrekkingen genoeg voor iemand met zulke capaciteiten als ik. Ik zal de advertenties eens nazien. Maar eerst een sigaret. Ik snak er naar." Toen sloeg zij een avondblad open en zocht tusschen de annonces, Ze was vast besloten een anderen werkkring te zoeken. Dit besluit had ze dien morgen genomen, toen haar patroon er haar op betrapte, dat ze onder haar werk een oogenblik er van afnam, om in haar spie geltje te kijken, of haar neus niet glom. Ze vond dat deze wel wat poeder noodig had Ze had haar donsje genomen en haar neus gepoe derd. Toen nog even wat rood op haar lippen aangebracht. Ter wijl ze hiermee oezig was, schrok ze plotseling op van de stem van haar patroon, die nadrukkelijk ver- Haarde dat hij zoo iets op zijn kantoor niet duldde. „Ijzervreter" had ze- gescholden, toen hij de deur achter zich dichtgetrokken had. „Om voor een paar seconden tijdverlies zoo'n drukte te maken." Georgette vond een aanvraag voor privé- secretaresse. Aan hetgeen er gevergd werd, kon ze in ruime mate voldoen. Haar diploma's kon- HILVERSUM L 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramoloonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.Q0 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewilde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9,17 Gramofoonmuziek, 10.00 Ernstige avondmuziekprogramma's (opn.), 12.00 De Melodisten, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Molto Cantabile, 1.251.35 Gramofoonmu ziek, 2.00 Causerie „Hortensia's in kamel en tuin". 2.20 Gevarieerd concert, 3.50 Gramofoonmuziek, 4.20 Zang met pianobe geleiding, 4.35 Duitsche les (in hoorspel- vorm). 5.05 Zang met pianobegeleiding, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beurs berichten, 5.30 Orgelspel, 6.00 Gramofoon muziek, 6.15 Voor de binnenschippers, 6.30 Gramofoonmuziek, 7.00 ANP: Vragen van den dag, 7.15 Omroeporkest en solist, 7.45 Voor de boereu, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Hobo, fluit, piano en gramofoonmuziek, 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Her haling van vroolijke avondprogramma's (opn.), 12.15 Omroeporkest, 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orchest, 2.453.00 Causeire „Vo gels van onze heide", 4.00 Omroeporkest en sohste, 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Gramofoonmuziek, 5.40 Rococo-octet, 6.15 De Meesterzan gers en gramofoonmuziek, 6.45 Tien Neder- landsche componisten thuis", vraagge sprek, 7.00 ANP: Groningsch praatje, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 Lezing „Tegen de Mooren: Voor Portugals grootheid", 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 ANP: Nieuwsbe richten, 8.15 Spiegel van den dag of gra mofoonmuziek, 8.30 Gevarieerd programma, 10 00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. Radioprogramma Vreagt VI* inkeller' ZUIVERE RIZTSUIKt RSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN -1 en 2V, K.G. NETTO Plotseling rukte hy met zijn slurf de beide vachten af en daar stonden rillend en bevend Flip en Jan. „Ik wil niet ge stoord worden," zei Sambo woedend. „Maak dat je wegkomt en voorgoed." „Ach, Sambo, maak ons toch beter en help ook, den sultan. Je hebt ons alle drie zoo ongelukkig gemaakt." ,,lk denk er niet over," trompetterde Sambo „en na de. flauwe grap van jullie met die vachten, denk ik er heelemaal niet meer over," De jongens hadden zich onder alle omstandigheden flink ge houden, maar nu werd het hun toch te machtig. Huilend kwa men ze by den sultan en zelfs de vachten hadden ze bij Sambo moeten achterlaten. De sultan voelde zelf ook de te leurstelling, maar probeerde toch de jongens te troosten. Hij streek Flip over het hoofd en uerzon een middel om Sambo te vangen. den dit bevestigen. Alleen zou er misschien verlangd worden, dat ze eerst proeven van haar bekwaamheid gaf Maar daar had ze niet de minste zorg voor, want men mocht haar ge rust testen en laten proefstoomen, zooveel men wilde. Ze zou er glansrijk, door geraken. Nu was de vraag of de aankondiging niet van haar patroon was. Men moest per brief reflecteeren. 't Kan me niets schelen, als hy het is, dacht ze. Dan weet hij meteen dat ik van betrek king wil veranderen. Doch zij bemerkte al gauw dat haar patroon de adverentie niet geplaatst had. Maar ze had zich eenmaal voorgenomen niet te blijven er. dus hoopte ze dat zy op haar schrüven een gunstig antwoord mocht ontvangen. Dat ontving ze op een avond. Toen ze de on- derteekening zag, zei ze: „As-je-me-nou, bij meneer van Oorts! Wie zou daar erg in gehad hebben! Nou, ik hoop maar dat ik slaag En en wie weethy is vrygezelhet zou niet de eerste keer zijn dat een patroon met zyn secretaresse trouwt Georgette droomde verder. Ze zag zich al mevrouw van Oorts; ze woonde op een buiten. Willem van Oorts, de bekende advocaat, was rijkZij mocht er zijn: ze was knap. haar geestelijke gesteldheid liet weinig te wenschen over Terwyi Georgette de eene sigaret na de an dere rookte, stelde ze zich met hem een onbe zorgde toekomst en een heerlijk leven voor. Ze had Willem van Oorts eens by haar te- genwoordigen patroon gezien, maar hij had niet de minste notitie van haar genomen. Dit had haar toen erg gespeten Zij had echter nog dikwijls aan hem moeten denken. Wel leek hij zeer ernstig, maar mocht ze het geluk hebben dat hij haar eens ten huweiyk vroeg, dan zou ze dien ernst wel gauw zien te verdryven. „Waarom moet men ernstig zijn?" mijmerde ze, „als alles je voor den wind gaat. En dit ïykt wel het geval te zyn met Willem van Oorts. Ik heb al genoeg over hem hooren vertellen." Het was de dag van aanbieding. Georgette stond in dubio. Zou ze zich naar de eischen van de mode opmaken of niet? Ze wilde er graag zoo bekoorlijk mogelijk uitzien. Maar als hij nu ook eens een make-up verafschuwde zoo als haar patroon. Na lang wikken en wegen besloot Georgette alle schoonheidsmiddelen achterwege te laten. Men kon nooit weten. Het was beter eerst de voelhorens eens uit te steken. Op het aangegeven uur meldde zy zich aan. Ik zie er nu erg degelijk uit, dacht ze. Er is geen enkele aanmerking op te maken. Mogelijk laat het hem koud, hoe ik gekleed ben en of ik mij al of niet opmaak. Ze wachtte in hevige spanning en met eenigs- zins bevend hart. En toen ze tegenover Willem van Oorts zat, hamerde haar hart in hevig tempo. De hoop haar illusie verwezenlijkt te zien, nam nog toe. Hij sloeg haar gade, alsof hij zocht of er oo£ iets op haar af te keuren viel. Haar eenvoud bevredigde hem klaarblijkeiyk. Hij keek haar diploma's ln. Ook deze schenen niets te wen schen over te laten. Toen moest ze, hetgeen hij dicteerde, stenografisch opnemen. Georgette trok haar handschoenen uit. Haar potlood vloog over het papier. „Best," zei hy. Meer werd niet gevergd. De advocaat stond op en beloofde bericht te zullen zenden. Hy hield de deur voor haar open. Ik geloof dat Ik een goede kans heb, meende Georgette; maar waarom nam hij my niet da- deiyk aan? Er zijn natuuriyk nog sollicitanten, maar toch De reden hiervan zou Georgette nooit ver nemen. Willem van Oorts hield niet van vrouwen die zich, naar zijn meening, onvrouwelijk ge droegenToen Georgette haar handschoenen uittrok, zag hij dat haar vingers er op wezen dat èij een hartstochteiyk sigarettenrookster moest zijn. Zelf rookte hy nooit en kon het nog veel minder van vrouwen verdragen. i Nadruk verboden) 's-GRAVENHAGE, 24 April. Koersen voor stortingen op 25 April 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.87 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.— Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN N.Z. Voerburgwal 158 - Amsterdam Telef. 40634 Beurs Telef. 49834 41634 na zes u. 80025 AMSTERDAM, 24 April 1941 De orders waren heden weer schaarsch waar om het Damrak kalm opende. De stemming was weer licht verdeeld en een pryshoudenae ondertoon overheerschte. Op de Amerikaansche afdeeling was echter weer vry goede belangstelling aanwezig en ont wikkelde zich op verschillende punten weer vry goede vraag. De stemming was vast er voor staalfondsen willig. Steels boekten een verder avans van 3 dollar, terwijl Bethl. Steel een stijging insloeg van ruim 4 punten Na een lichte reactie toonden beide soorten weer her stel. Voor Republic Steel trad een verbetering in van dollar. Van koperfondsen handhaafde Anaconda Copper de vorige vaste prijzen ter wijl Kennecott 1 dollar opliep. Voorts getuigden Carfoundry, General Motors en vliegtuigen van een vaste stemming en lieten ook spoorweg- shares, met name Pennsylvanies, Illinois- en New York Central, zidh niet onbetuigd De locale markt was weer kalm. Op de Pe- troleumafdeeling bewoog Koninklijke Olie zich om en nabij het slot van gisteren. Na de openingstransacties nam de handel zichtbaar af. Amerikaansche Oilshares was weer vast. Shell Union werd hooger ver handeld en liep y dollar op. In den Suikerhoek kwam het aanvankeiyk riet tot handel. Voor HVA werd 3 pet. hoo ger geboden, tot welken nrijs niet werd afge geven. Vorstenlanden cultuur kon ongeveer 1 pet. verbeteren. De andere Suikeraandeelen wa len ook iets vaster van toon, Rubberaandeelen hadden ook weer een goe den- ondertoon, hoewel voorloopig de affaire zeer beperkt bleef. A'dam Rubber liep circa 3 pet. boven het slot van gisteren uit. Tabakken hadden ook een stille markt. De stemming was weer wat verdeeld. Oude Deli en Delf Batavia konden 1 a 1 y, verbeteren. Se- nembah was echter eerder luier van toon. Voor Sdheepvaartaandeelen was de belang stelling niet groot, waarom de handel weinig oeteekende. Voor zoover er handel was, bewo gen Scheepvaart Unie, Booten, Holl. Amerika Lijn en Japanlijn zich om en nabij de gebleven koersen van gisteren. Van binnenlandsche industrieelen boekte Unilever wegens licht aanbod een reactie van VA a .2 pCt. Aku echter handhaafde de vo rige pryzen, terwyl voor Philipslampen de stemming nauweiyks prijshoudend was. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen prijshou dend. De nieuwe leening en de 33'A pCt. 1938 had een ietwat vasteren ondertoon. Het verder verloop was van geen belang. De handel kromp overal in en lichte koersverande ringen wisselden elkander af. Steels en Bethl. Steel liepen M> terug maar herstelden weer; Anaconda Copper trok H—y3 aan. Koninkl, Olie liep later 11V4 op. HVA werd 23 hooger dan gisteren verhandeld en Vorsten landen liep iets terug. Van Tabakken kon Se- nembah 12 monteeren. Scheepvaartaandeelen verliepen stil. Japanlijn kon 2 pet. hoogeren prys bedingen. Aku brokkelde iets in koers af en Phi lipslampen bewogen zich op de openingsprijzen. Van Staatsfondsen wag de oude Holl Schuld lets vaster en de andere soorten behielden een goed prijshoudenden ondertoon. Prolongatie 2:,i pet. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN voor ONDERWIJS. OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING G.L.O. EN U.L.O.. MACHINESCHR.. STENO. HANDELSCORR., LINGERIE-, COSTUMIèRE. EN COUPEUSE-OPLEIDING Reductie voor kinderen uit arrote arezlnnen gecomprimeerd en ln vloei baren toestand V.V. W. A. HOCK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren Tandjong Priok en Soerabaja s BRAAI 31 Nadruk verboden Hun eerste werk is natuurlijk geweest, Settle te overreden, de instructies aan zijn laars te lappen; daarna zullen ze 't met omkoopery hebben geprobeerd, om ten slotte tot bedrei gingen over te gaan. Jij als jurist kent beter de zwakke plek in Anthony's beschikking dan ik. Als Settle overlijdt vóór hij de liquidatie heeft kunnen uitvoeren? Wat dan? Dan staat de zaak feiteiyk op losseschroeven, want Anthony is in gebreke gebleven, een plaatsvervanger aan te wijzen voor "t geval Settle tusschentyds mocht sterven Dit punt zullen óók de Moncrieffs niet over 't hoofd hebben gezien. Zü snappen drommels goed, dat hun positie er nooit be roerder op kan worden, indien Settle spoedig 't hoekje om gaat, en sommige lieden zyn van harte bereid den dood een handje te helpen, wanneer deze naar hun zin wat te langzaam is. Dan moeten we Mary Brent in de gaten houden Ook voor haar kan Settle een sta-in-den-weg beteekenen vanwege Anthony's voorwaarden in t testament. We weten niets van haar. Om ten slotte Daniel niet te vergeten." Bates kwam overeind. „Als jy geen zin hebt, nog eens da verre reis naar Purth te ondernemen, schrijf Settle dan, hoe ik de zaak bekyk. Dat hy ver standig doet, zijn leven van kluizenaar zoo gauw mogelijk op te geven. Anders kan 'k tot mijn spyt hem geen lange gezondheid garan deeren." XIX 't Was half Februari, toen Henderson 't ver zoek bereikte, onverwijld naar Purth te komen, een dorp, anderhalf uur sporens van Glasgow, in den zomer druk door pensiongasten bezocht, 's winters uitgestorven. De advocaat belde Stanford Bates en tot zyn voldoening ver klaarde de detective zich direct bereid, de reis mee te maken. Settle haalde evenwel een streep door hun plannen. Hij ontving den detective voorkomend, aarzeld geen oogenblik, hem te dineeren te vra gen en voor den nacht gastvryheid aan te bie den; zyn teleurstelling was oprecht, toen Bates en Henderson 't laatste afsloegen, aangezien zij reeds logies in 't Stationshotel hadden bespro ken. Maar onomwonden gaf hij te verstaan, dat, wat hij had te zeggen, alleen voor Mr. Hen derson was bestemd. „Beantwoord me in elk geval een paar vragen, Mr. Settle," drong Bates aan. „Mr. Henderson heeft me in de historie betrokken en ze inte resseert me geweldig." „Ik geloof 't graag, Mr. Bates. Maar u bent een detective. Deze dingen moeten voor de justitie geheim blijven indien 't eenlgszins kan." „Wat verzwegen mag worden, blyft ver zwegen. Verder ga 'k niet, 'k Ben overtuigd, dat Mr. Henderson, als advocaat, een zelfde hou ding aanneemt. Er is véél te lang stommetje gespeeld, ook door u, vooral door u, Mr. Settle, 'k zou reeds een aardig eind op streek zijn, als u wilde zeggen, wie u op 't Jarvice-Eiland neer sloeg." De detective glimlachte op zyn inne mendste manier. „Méér behoef 'k voorloopig niet te weten. Waarom verzwygt u zoo hardnekkig den naam van den dader?" „Omdat 'k daar mijn redenen voor heb." „Die redenen zyn vervallen." „Dat zal Mr. Henderson uitmaken." Daarmee werd Bates afgescheept. Na 't diner dronken zü in de bibliotheek hun koffie; 't ge sprek liep over koetjes en kalfjes. Totdat Settle zijn horloge raadpleegde en de uitnoodi- gtng tot logeeren herhaalde; dan zou hij order geven, direct een kamer voor den detective ge reed te maken. Bates was een goed verstaander en begreep. „Laat 'k niet derangeeren," zei hy, overeind komend, ,,'k Neem morgen den eersten trein naar Glasgow en dat is aardig vroeg, meen 'k. Op den lessenaar ligt een reisgids. Dien mag 'k wel even inzien?" Bates wachtte geen toestemming "af en stapte vlug naar 't schrijfbureau. Hij stelde niet 't minste belang in den reisgids, wel aan welke adressen de twee brieven waren gericht, die er gefrankeerd lagen. Byna tegelijk met hem be reikte Settle den lessenaar byna. 't Minieme tijdsverschil was den detective voldoende ge weest, de adressen te lezen en in 't geheugen te prenten. Met een snellen greep nam Settle de brieven weg. „Collins gaat naar cfe post." Zijn stem ver ried niets van de agitatie, waaraan hy een oogenblik ten prooi was geweest, ,,'t Is op de route naar 't Stationshotel. Hij kan u zoo ver brengen." Stanford ontmoette zyn vriend eerst aan 't ontbijt. Zij spraken niet over 't onderwerp vóór zij in den sneltrein van Glasgow naar Londen zaten, 't Was Henderson, die er over begon. „Je had gelijk, Settle een eigenwyze snyboon te noemen. Hij is niet te bewegen, zijn kluize naarsbestaan op te geven, 'k Heb den indruk dat 't Settle onverschillig laat, wat hem over komt, als hy Anthony's opdracht heeft uitge voerd. Hy beweert, dat hy met alles gereed is, op één ding na. Daar zijn hoogstens nog een paar dagen mee gemoeid." „Van begin af was 'k overtuigd, dat Settle niet zoo eigenmachtig kan optreden, als An thony's laatste wilsbeschikking doet vermoeden. Hy heeft bindende instructies, niet?" „Ja. En hij is een koppige Schot. Hy voert ze uit óók, naar de letter. De Moncrieff-Bank wordt by de Anglo-South American inge bracht; de onderhandelingen zyn zoo goed als geëindigd. Anthony stelde als voorwaarde, dat 't personeel in zijn geheel overgaat, Lawrence uitgezonderd. Die ziet nu in Settle den man, die in staat is, hem tot bedelaar te maken Melchior moest binnen zes maanden de „Glasgow Daily"-aandeelen deponeeren. Natuurlijk is 't niet gebeurd; waar haalt hij 't geld vandaan? Een aanklacht wegens verduistering hangt hem boven 't hoofd. Je snapt, in wat voor wan hopige positie de broers verkeeren. Ze loopen de deur bij Settle plat, maar deze houdt vol, dat hem de handen zijn gebonden en hy slechts instructies uitvoert, 'k Heb hem herinnerd aan 't spreekwoord, dat katten, die in 't nauw zit ten, rare sprongen doen. 'k Had 't even goed kunnen laten." Bates knikte. „Settle kon er niet beroerder aan toe zijn, wanneer hy Anthony's bitterste vyand was geweest in plaats van diens ver trouwde vriend." „Dan rydt Eleanor Mason hem na. Ze be weert, dat niet Mary Brent, wel een ander recht op Anthony's vermogen heeft, en noemt dit ge deelte uit 't testament grof boerenbedrog. Settle houdt een slinger om den arm; beweert alleen dat hy in staat is, Mary's aanspraken te doen erkennen. Mijn opinie is, dat Eleanor heel wat weet, en Settle loochent niet, dat zy 't by 't rechte eind heeft Maar ze zal volgens hem de zaak niet op haren en snaren zetten, omdat ze daarmee zichzelf in een leelijk parket brengt." „Je bent een lollige kerel!" De detective lachte witjes. „Als advocaat versta je 't kunstje, een massa woorden te gebruiken en nog niets los te laten. Doe nu je best eens, om in taal, die een normaal sterveling begrypt, te vertellen, wat 't resultaat is geweest van de langdurige confe rentie in Settle's bibliotheek." Henderson schudde 't hoofd. „Hy heeft tot Maandag mijn geheimhouding.. Je moet me ge- looven 'k weet zelf nog lang niet alles. Zooals 'k zei: Settle is naar zyn meening gereed op één ding na. Hy verwacht, dat dit in den loop van de week zijn beslag krijgt. Dan valt er of niets meer mee te deelen, of hij onthult de volle waarheid, 't Spijt mé, dat 'k je de verre reis voor niemendal liet maken. Heb nog een dag of wat geduld." „Denk je, dat mijn reis naar Purth vergeefsch is geweest? Ouwe jongen, als 't een beetje mee zit, onthul ik je de waarheid! En 't zal vóór Maandag zijn." Wanneer Bates achter een stuur zat, was hy gewoon, uit den wagen te halen, wat deze kon geVen. In record-tijd werd de afstand van Lon den naar Surbiton afgelegd. Hy parkeerde den auto op 't plein by de kerk, at gauw een klei nigheid in een restaurant aan de overzijde en informeerde, waar Trinity Street was te vinden, 't Bleek een straat in wording te zyn, buiten de kom van 't stadje. De hüizen, alle één verdie ping hoog, stonden op korten afstand van elkaar, elk voorzien van een voor- en achtertuintje. Nummer 32 't adres, dat op Settle's epistel voorkwam was 't laatste van de serie weinig aantrekkelijke, naar één type gebouwde wo ningen. Bates opende 't houten hekje en volgde 't betegelde pad, dat naar een voordeur zonder naambordje, voerde Hy schelde Er werd geen gehoor gegeven, ook niet toen hy voor de tweede maal, langer aangehouden, 't knopje had ingedrukt, (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4