DE VROUW AAR TIJD KLEEREN B LEUTERBELEVENISSEN MET POEDELTJE VER WERKING Wat gaan we op straat dragen Uitgaven vifvfcSvtescH* r. F 35.- "maken Het recht van den sterkste Sla van selderij VAN RESTJES KOFFIE, TIIEE op? „WHO" in de knp! G. SCHOOR! BONTMANTELS Ruimte Waar de huisvrouw belang in stelt 121/2ct Hoest- bonbons INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde HUIZE „WESTEINDE" Fa. SPXER, ,no% soiv Eigenlijk is geen enkele vrouw klaar voor het leven als ze van kleeren maken geen verstand heeft. Om zich die begeerens waardige bekwaamheid eigen te maken ts aanleg 'n eerste ver- eischte, maar scholing 'n tweede Mfjn dochters moeten kunnen schieten, zei len en paardrijden, voordat ik ze aan het leven aflever, heeft een Russische vader lang gele den eens gezegd. Nu klinkt dit heel romantisch, maar in welken tijd en in welke omstandighe den het ook werd uitgesproken, het ware prae- tisch geweest indien aan deze mannelijke kun digheden de typisch vrouwelijke waren toege voegd van koken, ziekenverplegen en naaien. Want om by het laatste te blijven, de vrouw wier handen scheef staan, als het den omgang met naald en draad betreft, zal dit op een be paald moment van haar leven zeker betreuren. In het leven van iedere vrouw, hoe ze gesitu eerd is en wat ze ook voor werkkring heeft, kan een tijd komen, dat ze zelf moet aanpak ken, bovendien is het nauwelijks mogelijk zich op eenvoudige wyze goed en smaakvol te klee- den, zonder dat men vertrouwd is met de meest elementaire geheimen van het vak, dat niet be ter betiteld kan worden dan met „de cou ture." Koopt men een blouse, die iets te wijd Is, of waarvan de schouders niet geheel passen (een veel voorkomend euvel bij confectiewerk) of heeft men zich door een eenvoudig jurkje laten verleiden, waaraan hier en daar een klei nigheid moet gebeuren om de coupe te verbe teren, dan is het van onschatbare waarde, dat men dit zelf kan doen. Op een betrekkelijk laag aanschaffingsbedrag drukken de „verander- kosten" anders te hoog, bovendien is het voor deel van zelfverandering, dat het resultaat pre cies zoo wordt als men het zich gedacht heeft. Zet men de naaister aan het werk, dan ge beurt het nogal eens, dat de uitvoering afwijkt van hetgeen men zich had voorgesteld en er zyn weinig kleinigheden(l), waarover een vrouw zich zoo ergeren kan als een teleurstelling aan haar kleeren. Geldt dit alles in normalen doen, in tijden als deze is het zeker voor elke vrouw noodig, dat ze zelf handig is met de naald, vooral wanneer ze over een niet zeer ruim kleedgeld beschikt. Onze garderobe is tegenwoordig immers meer dan ooit op veranderen aangewezen, bovendien hoeft een nieuw japonnetje haar dan niet meer te kosten aan geld en aan punten dan een me trage stof plus eenige dagep van inspanning en geduld. Want geduld is er noodig, om zelf een model te knippen, in elkaar te zetten, te passen en desnoods wéér opnieuw in elkaar te rijgen. Bo vendien moet men er den tijd voor nemen en zich terugtrekken liefst in een kamer alleen, Waar men ongestoord alle energie kan richten op patroon, spelden en het al of niet geslaagde spiegelbeeld. Maar dit alles brengt u nog niet veel verder als de ondergrond van kundigheid ontbreekt, wanneer ge tenminste het resultaat van de han den zoo niet direct de haute couture, dan toch wel een goede en vlotte coupe wil doen benade ren. Nu hoeft u werkelijk uw gezicht niet in een cynischen plooi te trekken, wanneer we haute couture durven uitspreken in dit verband. Die verfijndheid van coupe, maar vooral die kennis, die kunt ge u even goed eigen maken als de elementaire beginselen van grondpatro nen, ruimteverdeeling en mouw-inzet, die ge wellicht op een of anderen knipcursus hebt ge leerd. Op een zoogenaamden haute-couture-cur- sus kunt ge tegenwoordig in een twintigtal les sen de geheimen leeren doorgronden van de perfecte iyn, die ontstaat wanneer ge het ma teriaal zich laat voegen volgens stofdraad. Hier wordt met recht aanschouwelijk onder wijs gegeven; in de cursuskamer staan een vyf- ttental poppen, die zich door de leerlingen ge willig papieren of muilen kleeding-onderdeelen laten spelden om hun zemelen lijven. Wie voor zich zelf een perfect zittenden rok of jurk wil maken, kan dit onmogelijk bereiken zonder een pop, Welke op de eigen maat gemannequineerd ls. Dus de geheimen van het vak worden op de pop gedoceerd en geleerd. Kunnen de grond begrippen aan een klein aantal leerlingen klas sikaal worden uitgelegd, het zich verder be kwamen. moet elke leerlinge individueel doen met behulp van de leidster, maar op de pop. Het verband tusschen coupe, materiaal en draagster is te nauw samenhangend, dan dat men het een zonder het ander tot een goed en verfynd resultaat kan brengen. Eigenlijke kleedingstukken worden op dit soort cursus niet gemaakt, daarvoor zijn aparte naai lessen. Maar wel doet de leerlinge waardevolle kennis op, die ze eigenhandig heeft vastgelegd in witte mul-modelletjes, waarop roode pot- loodstreepen haar herinneren aan de grondsla gen, waarop gebouwd werd. Vanzelfsprekend is een haute-oouture-cursus Voor de vakvrouw een prooentige aanvulling van haar kennis. Maar ook iedere vrouw, die aan de coupe van haar kleeren hoogere eischen stelt dan ze vindt in de confectiejurk vandoor- sneeprijs en die plezier heeft in het zelf ma ken, zal van het relatief weinige geld en den weinigen tijd,, dien ze in deze lessen belegt, een veelvoudige rente plukken, vooral in een tijd die op geen enkel gebied eenige zekerheid laat.. Men weet dan tenminste, dat men zich, ook met eenvoudige middelen toch goed zal kunnen kleeden, want de vereischten daarvoor bezit men zélf. En is dat thans niet van grooter waarde dan het ooit geweest is? A. Bgl. Oe lichtbeige cape met donkerbruine schou derstukken wordt ge dragen op een donker bruine jurk met licht bovenstuk. Bij het cdmplet rechts is de mouwlooze mantel van gelijke lengte als het jurkje. De mantel (midden) laat de voor liefde voor knoopen zien. De moderne man telsluiting vraagt dan ook knoopen van kin tot taille (foto's Dietrich) Als complement van voorjaars- en zomerja- pon zal dezen zomer de wijde swagger aan bod biyven. Maar daarnaast handhaaft zich het getailleerde mantelmodél, zelfs de sterk getail leerde mantel wordt naar voren gebracht, maar dan meer speciaal voor den namiddag, zooals wy zagen op een show van een van onze va- derlandsche modehuizen. Den vorigen zomer droegen we ons tailleurjasje by voorkeur op een afstekenden rok, dezen zomer heeft die voor liefde voor de gebroken iyn gestalte gekregen in het korte jasje, dat ofwel getailleerd is en aan een tunique doet denken, of kort en wyd valt en dan meer naar het sportieve neigt. Voor zeer warme dagen is er, voor op straat, het lange, dus over de heup reikende, mouw looze vest, dat ook in huis, in ons weinig stand vastig klimaat, een welkome aanvulling kan be- teekenen van onze zomergarderobe. Ook dit jaar is de voorjaarsmode, zooals el ke voorjaarsmode pleegt te zijn (biykbaar ook in sombere tijden), fleurig en kleurig. Twee- of meerkleurig lijkt wel het thema, waarop de ge- heele zomermode gebouwd is. Naarmate de ver- fyndheid van smaak van den ontwerper, wordt hiermee een fraaier en styivoller effect verkre gen. Niet alleen by de buitenlandsche, maar ook by de vaderlandsche modehuizen blijkt, dat er groote aandacht gawyd is aan de voering van den completmantel, die by voorkeur zoo geko zen wordt, dat zy als niet te verwaarloozen onderdeel, op verfynde wyze meedoet in het spel van het geheel. Wat de voering kan „doen", weet leder, die wel eens de eenvoudige zwarte kleederdracht van de Scheveningsche visschersvrouw heeft be wonderd, als de wind haar zwarte cape aan de randen deed opwaaien en de warmroode bin- ncnzyde liet zien. Ja, de cape, die het bij deze nationale dracht zoo voortreffeiyk doet, die is voor het overige by ons toch altyd een vreem delinge gebleven. Men heeft haar, in alle leng ten, kunnen bewonderen op de show, die Ween- sche en Beriynsche modehuizen gezameniyk hier gehouden hebben, maar of we ons in een cape thuis zullen gaan voelen? Het korte ca- petje, dat de schouders coquet omhult, kan voor de modieuze of voor de ietwat artistiek aangelegde vrouw attractie hebben, maar de zeer ruimvallende cape, die tot op den rokzoom valt en pretentieus is, meer dan wat alleen de stof betreft, kunnen wy slechts apprecieeren, wanneer een fraai ontwerp ook tot z"n recht kan komen op een draagster met vorstelijke houding. De wyze van dragen is by de cape van groo ter belang dan by welk kleedingstuk ook. Bo vendien is er aan de lange cape 't groote bezwaar, dat zy de gedachten onmiddeliyk bindt aan de een of andere bepaalde dracht. Ruimte-verdeeling speelt in de huidige mode een groote rol. Heeft u opgelet, hoe het te genwoordige kimonomodel een zeer geraffineer de ruimteverdeeling vraagt aan schoudey en taille? Ook de ruimte van den rok ondergaat gelei- deiyk een wyziging. Springen onder de ver lengde taille de plooien, al of niet geperst, van onderen niet uit, dan geeft men het gladde even klokkende rokje graag een schootje, dat desnoods los om het middel bevestigd wordt. Sommige avondjurken krygen zelfs een tuni- que-achtig aanzien door een zeer ruim valletje middenvoor onder de taille aan te brengen. De ruimte, die uit den schouder ontspringt, wordt weggewerkt onder den vierkanten matro zenkraag, die weer gebracht wordt, hoog tegen den hals oploopend en over de schouders rei kend tot aan den mouw-inzet. Een ouderwet- sche halfsafwerking, die op verfynder plan is teruggekeerd en een zomerjurkje op charmante wyze afwerkt. poedeltje is heusch geen Heveling. Den vo rigen keer heb ik al gezwgd, dat zy geen spoor vertoont van het teere, gevoelige, o zoo kwets bare kinderzieltje, waarover paedagogen meest al zonder kinderen zulke ontroerende dingen kunnen zeggen- Misschien zijn er in werkelyk- heid toch wel van die zieltjes en misschien heb ik wat te veel gezegd over de paedagogen; ik maak mij daar een beetje zorg over. Beste, ge wetensvolle opvoeders, ik heb het werkelyk niet gedaan om u onaangenaam te zyn en ook niet omdat ik de pretentie heb het beter te weten dan gij. U hebt zooveel kinderen bestudeerd en mijn ervaringsmateriaal bepaalt zich tot dat ééne Poedeltje. Het spyt mij, dat die nu Juist heelemaal niet past in het beeld, dat Bi? OP grond van studie en practijk van het hedendaag- sche kind hebt ontworpen, waarmee volstrekt niet gezegd wil zyn, dat Bij het by het ver keerde eind hebt. Het sp«t zei ilc- Ja.---, ja,.... ik weet eigenlijk nog niet, of het mij wel zoo erg spyt als ik terugdenk aan dien zonnigen Zondag morgen, een dag of veertien geleden. Wat zou er van Poedeltje geworden zyn, als zy toen teer en kwetsbaar was geweest? Mag ik u het verhaal onopgesmukt en waarheidsgetrouw vertellen? Zy speelde buiten, op straat, met vier andere kinderen, die den dreumesleeftyd al ontwassen waren. De drie en een halfjarige Poedeltje ver toont echter geen spoor van 'n minderwaardig heidscomplex; zy voelde zich tusschen de an deren, die varieerden van zes tot elf, volkomen op haar gemak. Zij was in het trotsche bezit van een driewielig fietsje, waar zy dolbiy mee was. Dat dachten wy tenminste, want ze was verrukt, toen ze het kreeg en speelt er zoo wel binnens- als buitenshuis mee met 'n over gave, dfe een aanleg doet vermoeden voor tech niek of tenminste voor verkeersvraagstukken. Dien Zondagmorgen scheen echter de ware animo te ontbreken. Veel te gewillig voor haar doen, stond zy haar voertuig aan de anderen in bruikleen af en toen de vier kameraadjes er om de beurt een rondje mee hadden gereden, bood Poedeltje haar fiets weer royaal aan den eerste aan, waarbij zy met groote overtuiging betoogde, dat niemand in de straat zoo'n mooie fiets had, dat Papa haar zelf uit een grooten winkel had meegebracht, dat zy zoo mooi rood was met gdle biezen, dat je er zoo fijn mee van een helling kon afrijden, waarby je je beenen niet op de trappers moest houden, maar recht vooruit moest steken, dat je er eigenlyk nog veel fyner met je buik op kon gaan liggen en nog veel meer van dergeiyke argumenten. Tot slot van het betoog duwde ze het kameraadje de fiets toe en greep zelf met een overweldigend gebaar naar den autoped, die het eigendom van den ander was. Met dit laatste werd met een het geheim van haar vrygevighèid ont huld. Haar royaliteit was dus louter pose, in gegeven door koopmanschap. Heel haar wel sprekende sales-promotion voor de fiets werd ingegeven door de hoop een ruiltransactie tot stand te brengen en den driewiefler te ver wisselen voor den in haar oogen veel begee- renswaardiger autoped. Ongelukkigerwnjze ging de eigenares van laatstgenoemd voertuig niet op het onuitgespro ken aanbod in, of liever, zy liep niet in den listig opgezetten reclamevak Poedeltje's plotse linge greep naar den autoped miste zijn doel door een snelle terugtrekkende beweging van de andere. Het betoog was dus vruchteloos ge weest; met zachtheid en list was het begeerde object niet te krygen. poedeltje retireerde en ging boos met haar rug tegen een tuinhek staan. De anderen lieten haar aan haar lot over en zwierden, met twee* tegelyk op den autoped staande, vlak langs haar neus voorby. Toen dat tergende speflletje een paar minu ten geduurd had, gingen de jongedames op een afstandje rustig staan keuvelen, met den auto ped in haar midden en alsof er geen Poedeltje bestond. Poedeltje bestond echter nog wel en zy bestond zelfs vitaler en bruisender dan odit. zy kookte by zooveel smaad, zy kookte over. Plotseling zag ik haar al haar spieren spannen, m zette zich met twee handen af aan het tuinhek en opende in een Stuka-achtlgen aan val den Blitzkrieg, zy stormde op het veel oudere en grootere viertal toe. Nummer een kreeg een schop tegen haar schenen en verliet hinkend het terrein van den stryd; nummer twee kreeg twee kleine vuisten in haar gezicht en tuimelde verschrikt achterover; nummer drie kreeg een gevoeligen por tegen haar maag van Poedeltje's dikken kop en nummer vier de eigenares van den autoped, wachtte den aan val niet af en sloeg gillend op de vlucht, het voorwerp van de ruzio achterlatend. Poedeltje greep bliksemsnel den autoped en zwierde w-JB- De overrompelde slachtoffers kwamen zich by my beklagen, Misschien was het paedagogtsch weer heelemaal fout, wat ik deed, maar de kinderen vonden het prachtig. Ik bracht hen aan het verstand, dat Poedeltje uit dit voorval geleerd had, dat ze met trappen en slaan haar zin kon krygen, dat deze opvatting in een ge ordende maatschappy niet paste en ontoelaat baar was. De eenige manier om haar van die dwaling terug to brengen zei ik, zou zyn haar ondanks trappen en slaan haar zin niet te geven en de eenige manier om haar dat tydens een gevecht duideiyk te maken, bestond in terug slaan. Dat hadden de jongelui nog nooit ge hoord: een Pa, die permissie gaf er op te slaan. Ik vermeSdde 'er natuurlijk niet by, dat ik zelf een wakend oog zou houden op het verdere ver loop en my voorbehield myn verplichtingen uit het of- en defensieve verbond, dat tusschen het Poedeltje en my bestaat, te gelegenertijd ten volle na te komen. De jeugd trok af en liet tot myn verbazing de zaak, zooals ze was. De kinderen verdwenen zelfs uit de straat met achterlating van den autoped. Myn waak zaamheid verslapte, een kwartier verliep in rust en in het ongestoorde bezit van den autoped voor het Poedeltje. Toen een lulde gil en even later een wilde vuistenroffel op de deur. Ik snelde naar bui- ten en vond liet dierbare Poedeltje, badend in tranen gillend, krytend en met een monster- achtigen bult op haar achterhoofd. Ik stapte de straat op om het pact ten uitvoer te leggen. Het was al niet meer noodig- Ik kwatn juist op tijd om getuige te zijn van een zeer effectvolle oorvyg, die de oudste van het stel, een elf jarige, te incasseeren kreeg van haar eigen Paps, die zyn strafoefening vergezeld deed gaan van de mededeeling, dat het gem/sen en stiekum was kleine kinderen te slaan en dan nog wel door ze stilletjes van achteren te be sluipen. Mijn vaderlyke wraakgevoelens waren bevredigd en Poedeltje had haar les beet, waar mee weer een stuk opvoeding tot e«n goed einde was gebracht. V, A. DERPA. 't Meest aan de huisvrouw bekend is de knolselderij als geurig bestanddeel van onze Oud-Hollandsche erwtensoep.... daarin gebruikt eigenlijk iedereen deze sterk aromatische groente. Daarnaast bestaat het gebruik van de knollen als warm groentegerecht, geheel toebereid op de wijze, die we bij koolraap gewend zijn toe te passen: in reepjes ge sneden dus, in weinig water met een ietsje zout gaargekookt en dan afgemaakt met enkel een stukje boter of met een melk- sausje. Er is echter nog een derde mogelijkheid om de knolselderij bij den maaltijd goed tot haar recht te laten komen; die bestaat in het voordienen als een koud gerecht, dat o.a. uitstekend op zijn plaats is als een plaatje" bij de boterham, maar dat ook ter vervanging van een „groene sla" dienst kan doen in een middagmaal met visch, met koud vleesch of met boonen. In dat geval beginnen we met de bénoo- digde hoeveelheid slasaus te bereiden en we roeren daarvoor voor ongeveer vier personen een paar eetlepels kwark met een scheutje melk tot de gewenschte sla sausdikte, om ze vervolgens op smaak af te maken met wat azijn of citroensap, een fijngesnipperd preitje (of een geraspt stuk je ui), misschien een snuifje peper en liefst ook wat gehakte groene kruiden, bijvoor beeld peterselie. We maken deze saus klaar in een eenigs- zins ruime kom, leggen daar dan een grove asp plat overheen en raspen den geschilden selderijknol zóó, dat herhaaldelijk het in de kom gevallen gedeelte met de saus wordt vermengd: op die manier behoudt de sla de blanke selderijkleur die anders als de fijn verdeelde groente langer aan de tucht wordt blootgesteld onooglijk bruin zou worden. Wie het grof geraspte mengsel liever ver vangt door meer zichtbare stukjes, die kan den selderijknol in dunne plakjes snijden, ze schillen, eenige plakjes op elkaar leggen en er dan luciferdunne reepjes van snijden, die tenslotte met een dwarse snee door het midden nog even in kortere staafjes wor den verdeeld. Ook hierbij is het aan te be velen om telkens het juist gesnipperde ge deelte met de saus te vermengen, zoodat, terwille van de kleur, de groente nooit lang onvermengd blijft staan. Een zeer smakelijke combinatie, die te gelijk op vlugge wijze ons helpt aan een grootere portie sla, geeft de vermenging van de selderijsla met een in kleine blokjes gesneden gekookte biet; toevoeging van nog een klein scheutje azijn is dan echter, in verband met den zoeten smaak van de biet, wel gewenscht. Bij de thee kunnen we ter afwis seling van koekjes eens dunne bo terhammetjes met plakjes radijs geven. We kiezen daarvoor mooie roode radijsjes, die in fijne plakjes xoorden gesneden en met wat zout en peper en, voor de kleurmet een snuifje paprika of wat zeer fijn gesneden peterselie worden be strooid. Zijn de radijsjes heel klein, dan snijden we ze niet in stukken, maar beleggen het sneetje brood met de heele radijsjes, waaraan een paar blaadjes mogen blijven zitten. Laat het boterrantsoen niet toe, de boterhammetjes voldoende te besmeren, dan biedt kwark uit komst. Voor den smaak kan men de kwark tevoren met zout ver mengen. In het boekje „Practtsch bezuinigen" Hui»-, Tuin- en Keukenpraatjes in dagen van distributie, door P. Guermonprez en A. Siegen- beek van Heukelom, uitgegeven door de N.V. Uitgevers-Maatschappy „Kosmos", wordt ons van alles verteld over de voeding in dozen tyd, over voorraad maken, over zuinig koken, waarbij tallooze recepten zyn verwerkt. Ook de kleeren- kast onderhoud van kleeren, wasch, vlekken uithalen is onder de lotrpe genomen, waarna de moestuin behandeld wordt en tenslotte de verduistering in huis. Veel nieuws vinden wy, na het vele dat in brochure- en boekvorm op dit gebied is verschenen, in dit werkje niet, maar het zeer populair gehouden handboekje bevat in een notedop, smakelyk opgedischt, met teekeningetjes in de marge, al waar een huisvrouw dagelyks thans mee heeft te maken en- waar ze, al of niet, haar hoofd over breekt. Vooral voor de jonge, onervaren huisvrouw kan een dergelyk overzichtelijk opgesteld leerboekje nuttig zyn. Voor de huisvrouw, die over een stukje grond beschikt, en zelf groenten wil gaan kweeken, stelde mevrouw C. J. Ooms—Vinckers haar boekje „Van tuin tot tafel" samen. (Uitgave Kosmos", Amsterdam). De ondertitel „Hand leiding voor kleinen tuinbezitter en hulsvrouw voor het zelf-kweeken, het bewaren en het be reiden van groenten, in het byzonder in dezen tyd" geeft den inhoud van dit practische werkje geheel Weer. De kweekwijze van de voorkomen de groentensoorten wordt beknopt, maar dui- deiyk behandeld, daarna de verschillende wy- zen van conserveeren en in een veertigtal re cepten geeft samenstelster vervolgens de be- reidingswyze van het tulnproduct. Voor de be ginnende huisvrouw-tuinierster een aardig boekje. Ten gebruike by het onderwys aan huishoud scholen, in de dieetkeuken van het ziekenhuis, zoowei als in de particuliere woning, wanneer de huisvrouw daar de zorg heeft voor een dieetpatiënt, is de zoo juist verschenen hand leiding „Het Dieet", samengesteld door den in ternist Dr. J. W. Schmitz en de leerares in ko ken en voedingsléer, Lucie G. Rinse, byzonder geschikt. Elk der hoofdstukken behandelt een dieet, te volgen by een bepaalde stoornis, de meeste re cepten worden nader uitgewerkt. Het boek is gecompleteerd met een tabel, aangevende de bestanddeelen, waaruit de dagelyks voorko mende voedingsmiddelen bestaan, alsmede het aantal calorieën, dat ze bevatten. VRAAGT UW WINKELIER SEGER Co. - A'dam N.Z. Voorburgwal 276 - Tel. 31494-35160-36918 por dooi ovorol vorkxijflbaor bnp.<Kot1»rd.Pr<xJ Mif, WITTE HUIS - Rotterdam In 't algemeen is het beter om géén restjes te hebben: herhaald opwarmen komt namelyk niet ten goede aan de voedingswaarde van de spy- zen en het is uit dat oogpunt zeker af te keuren om stelselmatig voor twee dagen tegelyk te koken. Maar aan onverwachte omstandigheden kan geen enkele huisvrouw ontkomen; personen, waarop'ze gerekend had, zyn byvoorbeeld niet aan tafel verschenen; de eetlust bleek niet in overeenstemming met de bereide portie voed sel; de groente leverde meer uit dan men ver moedde, enz. Dan zijn er wèl restjes en dan doen we ver standig met er de noodige zorg aan te beste den. Laten we ons dezen keer bepalen tot de in eik gezin toch minstens éénmaal per week ge bruikte witte- of savoye kool. Hebben we die als stamppot gebruikt, dan doen we het best met in een pan een bodempje water aan de kook te brengen en daarin als één geheel het styve rest je stamppot te leggen. Od een zacht vuur wordt nu de warmte van het kokende water geleideiyk naar de stamppotlaag overgebracht zonder veel kans op aanbranden, en, na even door elkaar geroerd te zyn, komt ons restje even smakelyk op tafel alsof het versch was gekookt. Het voirnt op die manier een lekker warm hapje by de boterham. Is het restje afkomstig van afzonderlyk be reide kool en hebben we tevens wat aardappelen overgehouden, dan laat zich een smakelyk .laag tes-schoteltje" bereiden. Van een vuurvast scho teltje bedekken we dan den bodem met kool, leggen daarop een laag in plakjes gesneden aardappelen, raspen er wat kaas over en her halen de verschillende laagjes tot ons restje verbruikt is. Kunnen we zonder bezwaar onzen oven gebruiken, omdat we een kolenfomuis hebben, dan zetten we het schoteltje, overgoten met een scheutje melk en bestrooid met wat paneermeel daar een half uurtje in. zyn we echter op gas of op electriciteit aange wezen, dan komt zoo'n ovenschoteltje te on- voordeelig uit voor ons brandstoffenrantsoen; we dekken dan het met wat melk afgemaakte schoteltje dicht en zetten het op een asbest- plaatje op een kleine gaspit of (zonder asbest- plaatje) op de laag ingeschakelde electrische plaat. Op die manier deelt de warmte zich in een kwartier voldoende «nee aan het heele scho teltje en we kunnen tenslotte het korstje ver vangen door er vóór het opdienen nog wat kaas over te raspen. Een dergelijk gerecht is uitstekend op zyn plaats als vóórschoteltje in het middagmaal. De groente, dié voor dien dag gekozen is, kan dan het best bereid worden als een rauwe sla: ten eerste wordt daardoor het vitamine-verlies vergoed, dat ontstaan is door 't opwarmen en ten tweede halen we er het gas- of stroom verbruik mee uit, dat door het .schoteltje" noodig is. Nog één opmerking. Wie jus over heeft maar dat durf ik op 't oogenblik haast niet te veronderstellen! die kan over de laagjes kool in het schoteltje telkens een lepel jus uitspreiden: de hartigheid van het gerecht wordt daardoor bevorderd. OPGERICHT ROKIN 42 1888 VOORHEEN KALVERSTRAAT 31 TE "S-GRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korteren of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 k f 3.per dag voor logies met voll. pension, desgew. alleen kam. met ontbijt. Westeinde 27 en 31, Telef. 113932 -|»KAMSCHATKA VOSSEN OCCASIONS SEAL, mooie qualtteR f 105» BEVERBTTK (prima) f I30.— NERZIIXA f 135.— TILANUSSTRAAT 77 huls Telef. SS87ft Amsterdam (O.) WINKELIf R .OMiROblST lilt ZAKJE, uil IX AAN tPONO Sl'IKH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5